George R. R. Martin.

Forum o knjigah in serijah, ki spadajo pod kategorijo Fantazija.
Uporabnikov avatar
BojanE
Human
Kontakt:

Re: George R. R. Martin.

PrispevekNapisal/-a BojanE » 02 nov 2012, 15:53

Branje knjig in gledanje serije se nekako dopolnjujeta. Tvorci serije vedo, da je video drugačen medij od knjige. Po moje jim je dobro uspel prenos na male zaslone.
NAUK: delaj dobro!

Uporabnikov avatar
Morrigan
Opravljen bralni izziv 2018
Opravljen bralni izziv 2018

PrispevekNapisal/-a Morrigan » 02 nov 2012, 23:00

Se strinjam z Bojanom. Martin na dolgo in široko opisuje in vključuje tisoče nepomembnih dogodkov (ki pa v bisttvu dopolnjujejo zgodbo), medtem ko v seriji vidimo zgolj pomembne dogodke - tako ali tako se ne da čisto vsega iz knjige prenesti v serijo, potem bi lahko imela več sto delov, samo za upodobitev ene same knjige. Posledično je serijo veliko lažje spremljat, kot pa brat knjigo, ker se hitro izgubiš ali pa pa pozabiš kaj se je dogajalo. Meni so med branjem predstavljala problem tudi imena - najprej zato, ker sem prvi del prebrala v slovenščini, nadaljevala pa v angleščini, potem pa zato, ker sem (pre)dolgo čakala na zadnji del. Sem imela res velike probleme, ker sem pozabila katere osebe so in tudi samo dogajanje. Zato mi je serija fajn za pogledat, ker me spomni na glavne zadeve.
"Sticks and stones may build your homes, but words will lift your spirits."
Abigail Roux & Madeleine Urban

Uporabnikov avatar
Melrose
Fairy

PrispevekNapisal/-a Melrose » 03 nov 2012, 10:36

Seveda se ne da prenest vsega v serijo, ampak če samo pogledaš, kako je bla prva tesno po knjigi - res samo bistvo - je druga res mimo. Vsaj za moje pojme. Že tista Tulisa me je zmotila. -.- Ne pravim, da je slaba serija, še zdaleč ne, ampak 1. sezona je bla boljša.

Sej sem sama tud imela mal težav pri branju, sem ves čas nazaj hodila gledat zemljevid pa naprej tista družinska drevesa pa se vmes zgubila vsaj 10x, ampak pač prebereš 2x in je.

Ker tud ko poslušam ljudi, ki so samo gledali, ne pa tud brali, sploh ne vejo, kdo je kdo včasih. Al pa kako stvar narobe povežejo. Mal je tud tko narjeno, da moraš vedet vsaj osnove GoT, da lahko gledaš serijo, in če nisi odprl niti ene knjige, se hitro zgubiš.

Uporabnikov avatar
BojanE
Human
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a BojanE » 03 nov 2012, 11:42

Ja, Martin je kar zahtevno branje - če nimaš v glavi dovolj hitrega RAM-a, se hitro izgubiš. vem po svojih izkušnjah. Ampak vleče, kot sam hudič na poljane devic.

Uporabnikov avatar
Arya
Human

PrispevekNapisal/-a Arya » 03 nov 2012, 15:59

Jaz sm malo gledla komentarje... In ko vidiš kšne domneve majo tisti, ki so serijo samo gledal, se počutiš prou pametnega, ker že veš kaj se bo zgodilo :D Potem pa tem ljudem še tisti, ki so že prebrali knjigo, pišejo ja saj maš prou, lih tko bo :D

Drugače jz tudi hodim gledat nazaj zemljevid... Imen pa so si itak podobna, kr tolko oseb ko je u teh knjigah, ni šans da se ne bodo ponaulala :D
“There are two ways to live: you can live as if nothing is a miracle; you can live as if everything is a miracle.” ~Albert Einstein~

Uporabnikov avatar
BojanE
Human
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a BojanE » 04 nov 2012, 08:36

Pri takšni vrsti fantazije, kot je Martinova (dinastična fantazija), je meja med pretiranim opisovanjem in ravno pravšnjo mero, silno tanka. Kdaj je dovolj opisovanja? Tu smo si različni, a uspeh Martinove sage zagotavlja, da je v veliki večini prava mera opisovanja in ostalega, kar ni tesno vezano na osrednjo pripoved. Ker sem tudi sam avtor sodobne fantazije, imam nekaj izkušenj s "terena". Ljudje imajo različna merila. Pri Martinu nekako pričakujejo obširno opisovanje krajev in oseb dogajanja, zato so pri njem tolerantni, a pri nekom drugem je že dva odstavka opisovanja preveč.
Vsekakor je Martinova saga tako privlačna, ker jasno pokaže, kakšne svinje so ljudje, ko imajo priložnost za to, da so lahko svinje. Ljdjue imamo radi tujo svinjarijo, ker potem lažje živimo s svojo lastno.

Uporabnikov avatar
calimero747
Fairy

PrispevekNapisal/-a calimero747 » 02 dec 2012, 17:51

Prebrala 2. del. Vedno bolj so mi všeč te knjige. Najprej sem misnla da bom ostala samo pri prvem delu, potem pa me je prjatlca k je čist navdušena prepričala da grem še ostale dele prebrat. In me vedno bolj vase vlečejo. Pa serijo sem tud začela gledat. Super :thumbup: Ful je fajn da tok sledi knjigi
A reader lives a thousand lives before he dies. A man who never reads lives only one.

Uporabnikov avatar
Marinka
Sorcerer

PrispevekNapisal/-a Marinka » 11 jan 2013, 20:59

Jaz sem se odlocila, da dam knjigam se eno sanso :) mislim, da ce preberem par poglavij vsak vecer, ne bo problema.. mogoce mi celo postane vsec :)
"It is the unknown we fear when we look upon death and darkness, nothing more."

ines1982
Elf

PrispevekNapisal/-a ines1982 » 05 mar 2013, 08:54

No tole berem trenutno (med drugimi);)
Mene je knjiga ful potegnila...Imam pa malce poseben način pristopa....
Berem in hkrati potme pogledam še ustrezen del serije,)...Ful zanimivo ker dejansko gre serija dokaj po knjigi in mi je zanimivo ker potem likom v knjigi dam tudi ustrezen obraz;)

Je pa knjiga, ki je všeč lahko vsakemu - ima romance, boje, kri... <3

Uporabnikov avatar
calimero747
Fairy

PrispevekNapisal/-a calimero747 » 05 mar 2013, 15:41

Sicer me to med branjem ni tolko motilo ampak romance ima bolj malo. Skor nič ni ljubezni not. Če je že, je povezano s spletkami in lažmi. Pa konc koncev, ziher ti potem eden od njiju umre. :cry: Vsaj v teh delih, ki sem jih jaz prebrala je tako
A reader lives a thousand lives before he dies. A man who never reads lives only one.

Vrni se na

Kdo je prisoten

Po forumu brska:: Ni registriranih uporabnikov in 1 gost