Ergonomija branja in gledanja

Vse kar ne spada pod zgornje teme.
Uporabnikov avatar
BojanE
Human
Kontakt:

Ergonomija branja in gledanja

PrispevekNapisal/-a BojanE » 17 jan 2011, 16:52

Danes imamo na voljo mnogo načinov spremljanja nam ljubih sličic, črkic, gibljivih slikic in fotografij. Enim je blizu čepenje pred računalniškim monitorjem, magari zijanje PDF in žlahte, drugi prisegate na klasiko, a tretji vsega po malem.
Kaj je ergonomično?
Ergonomični so recimo bralniki knjig z E-papirjem, ker so najbližji očesu prijaznega prikaza vsebin. Ergonomični je recimo kino, če seveda kaj daste na kvaliteto mezenja očesc in ušesc. Ergonomičen je tudi domači kino, ako nimate sosede, ki bi vam zatežili, ker ob polnoči gledate Vojno zvezd na "primerni" filmski glasnosti in ste za ogled gibljivih fotk & računalniških izrisank izpljunili 4- mestno evrsko številko.
Računalniški monitorji so, bodimo realni, precej ne-ergonomična stvar. Zakaj?
1. Dimenzija povprečnega monitorja (21 - 24") je daleč od udobja (da ne omenjam prenosnikov)
2. Njihova pozicija je nekje na mizi, ki ni v bližini fotelja
3. Računalniški zvočniški sistemi še vedno zaostajajo za povprečnim domačim kinom
4. Računalnik ni najbolj tiha naprava
5. PDF-knjige ne moreš brati zleknjen na postelji
Je pa računalnik fina naprav'ca, ki digitalno robo spravi v poljudnejšo obliko. Pametni dizajnerji elektronskih publikacij imajo(mo) v mislih bralnike E-knjig, torej svoje umotvore izdajajo(mo) v standardnih formatih (A4, A5), ki so prijazni tudi do tiskalnikov.
Skratka, zanimivo je vedeti, koliko pozornosti ljudske množice posvečajo užitku pri sprejemanju vsebin? je pomembna kvaliteta slike, zvoka, udobje gledanja, kvaliteta papirja in oblikovanja? Koliko je vredno udobje, da lahko zleknjen bereš na plaži?
NAUK: delaj dobro!

Uporabnikov avatar
_auril_
Fairy

Re: Ergonomija branja in gledanja

PrispevekNapisal/-a _auril_ » 17 jan 2011, 17:18

Jaz sem nekaj časa gledala filme in pdf-je brala na compu. Ampak zdei smo pretvornik kupli in lepo dam na USB in gledam. Kindla sem pa ravno danes naročila in ga že nasledn tedn dobim tak de can`t wait.

Uporabnikov avatar
BojanE
Human
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a BojanE » 17 jan 2011, 17:24

Torej si pogruntala, da comp ni ergonomična spravica za uživanje v vsebinah.

Uporabnikov avatar
Lisa
Sorcerer
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a Lisa » 17 jan 2011, 18:23

Uf, jst imam strašne težave z branjem na računalniku. Ni ga čez pravo knjigo. <3 Ki jo lahko neseš kamorkoli, v priročnem formatu pa še baterija ji ne more crknit. :lol:
“Missing, one stunningly attractive teenage boy. Answers to 'Jace' or 'Hot Stuff”

Uporabnikov avatar
Morrigan
Opravljen bralni izziv 2018

PrispevekNapisal/-a Morrigan » 17 jan 2011, 19:13

e bralniki so super! zakaj? ker so lahki za prenašat naokrog, primerne velikosti da jih daš v torbico, vse pdfje in ostale formate enostavno spraviš (tudi če si računalniško nesposoben kot jaz) na njih in lahko bereš kjerkoli. dokler ga ne zdrobiš, ko padeš na ledu. ampak, verjetno sem samo jaz takšna neroda.
drugače veliko berem tudi na računalniku, ker večino knjig, ki jih berem, ne morem dobit v sloveniji v papirnati obliki. sicer branje za računalnikom ni preveč prijetno, ampak če kakšno knjigo komaj čakam, potem raje "trpim" za računalnikom, kot pa čakam na papirnato obliko, ki je verjetno ne bi dočakala, ker žal knjige k nam prihajajo počasi. "prave", papirnate knjige berem redko. čeprav je najboljši občutek za branje, ker je občutek, ko listaš boljši od tega, ko držiš v roki neko elektronsko zadevo. ampak kljub vsemu, pri meni je pomembnejša vsebina, kot pa oblika, v kateri je.
"Sticks and stones may build your homes, but words will lift your spirits."
Abigail Roux & Madeleine Urban

Uporabnikov avatar
BojanE
Human
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a BojanE » 17 jan 2011, 19:21

Ja, E bralnike je moč odnesti tudi na plažo. Pa še cene postajajo precej humane. :kuza:
Ravno danes sem v Big Bangu pogledal bralnike Prestigio. So kar ugodni, a se mi zdi, da se je treba izogniti cenejšim modelom. Kindle niti ni tako obvezen, razen če veš, čemu potrebuješ ravno njega.

Uporabnikov avatar
Ever
Fallen Angel
Kraj: Celje
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a Ever » 17 jan 2011, 19:28

Ok, zdaj se vam bo pa ena črna ovca pridružila hehe :D

Jaz in računalnik sva nerazdružljiva... Že od rojstva smo imeli računalnik doma, svojega sem dobila nekje v 5. ali pa 6. razredu OŠ - ne spomnim se več dobro - in od takrat v bistvu delam vse na računalnik.

Sploh me ne moti, ko berem knjige na računalniku, čeprav vem, da je to ZELO slabo. Z dioptrijo nimam tak hudih težav, kot bi jih lahko imela - imam -0.5 na desni in -1 na levi, prav tako še zaenkrat nimam nobenih drugih težav in se bom verjetno glede tega sekirala, ko bom prišla do tja :oops:

Dejstvo je, da če ne bi bila taki računalniški freak, ne bi brala tako veliko knjig, ne bi risala, ne bi programirala, ... Serij pa filmov pa ne gledam več tak dosti - če pa, si pa jih skopiram na disk, dam v PS3 pa gledam na TV :) Imava s fantom tak velik HD TV pa je čisto super pa tolko kolko gledama TV in igrava PS3 :) Za ostalo pa vse računalnik :D

Bralnik si bom mogoče umislila, ampak me je strah, da ga itak ne bi koristla. Verjetno bi še dalje na računalniku brala - ker te lahko še vsakih 15 minut hitro mail pregledam pa Bralnico :) Drugje kot doma pa tak nimam časa brat :)
"She was fascinated with words. To her, words were things of beauty, each like a magical powder or potion that could be combined with other words to create powerful spells."

Uporabnikov avatar
taša
Sorcerer
Kraj: Preserje pri Radomljah
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a taša » 17 jan 2011, 20:14

Tudi jaz vecinoma berem na racunalniku..ce si ne kupim kar knjige..sicer si bom do poletja kupila tudi ereader in to samo zato, da si lahko na morje s sabo vzamem..in pa tudi dosti sem na vlaku in avtobusu, pa mi bo super prisel...
Filme si tiste, ki so mi res top za pogledat pogledam v kinu..ostale na prenosniku ali pa s fantom potem na tv..
Malo pa vseeno kombiniram. a ne :)
"Give a girl the right shoes, and she can conquer the world."

Uporabnikov avatar
Chloe
Dhampir

PrispevekNapisal/-a Chloe » 17 jan 2011, 21:03

Uff jz pa sm vse do nedavnega kupovala knjige in dejansko sm ugotovila ne samo da bom bankrotirala ampak sm morala sobo preuredit da sm jih lahko kam sploh dala. Ker pa definitivno ne morem brat na računalniku sm se odločla za srednjo pot in naročila Kindle, lih danes je prišel. Še sreča da je prišel na naslov od staršev in k njim grem šele po izpitnem obdobju, ker če bi ga danes dobila v roke, mislim da bi izpiti trpeli :D (že tko se komaj prepričam, da ne primem kšno "ne za faks" knjigo v roke :)
Kar se filmov tiče, osebno mi je naboljše gledat v kinu sam ki zadnje cajte sm take bedne filme vidla da mi je škoda tistega dnarja tako da kot večina ljudi si jih pobiram z torrentov in gledam na kompu :)
I love books. I don`t like people.

Uporabnikov avatar
Morrigan

PrispevekNapisal/-a Morrigan » 17 jan 2011, 21:23

e bralnik se da brez problema nesti na plažo in ga brati na soncu, ker se čisto nič slabše ne vidi. alessya, kako dolgo si čakala, da so ti poslali kindle? jaz si ga bom zdaj omislila, ker ne zdržim brez e bralnika. predvsem na troli in vlaku je dolgčas brez njega. pa me zanima koliko dolgo bom čakala, da ga dobim. bojanE, tisti prestigio meni ne deluje kvalitetno. res je, da nimam za to nobenih dokazov, ampak jaz bi vseeno raje vzela kakšnega bolj preverjenega. v sloveniji se da drugače dobiti tudi cybook, samo da je zelo drag, v primerjavi z npr kindlom.
"Sticks and stones may build your homes, but words will lift your spirits."
Abigail Roux & Madeleine Urban

Vrni se na

Kdo je prisoten

Po forumu brska:: Ni registriranih uporabnikov in 1 gost