Bralni izziv 2015 - Aglaia

Na tem forumu se nahajajo vsi potekli in aktualni bralni izzivi.

Moderator: The Book Crusaders

Uporabnikov avatar
Aglaia
Forest Spirit
Kontakt:

Bralni izziv 2015 - Aglaia

PrispevekNapisal/-a Aglaia » 03 avg 2015, 15:08

Danes sem slučajno opazila bralni izziv in sem se odločila, da se pridružim forumu in letošnjemu izzivu. Sicer nisem najbolj prepričana, koliko knjig bom uspela zares prebrati do konca leta, je pa to vsekakor dobra motivacija, da jih preberem več, kot bi jih sicer. Nekaj, ki sem jih (ponovno) prebrala na morju, se jih že ujema z izzivom, tako da bom kar danes začela ...

Bralni izziv 2015 #17: knjiga, ki sem jo enkrat že prebrala

Avtor: Douglas Adamas
Naslov: Štoparski vodnik po galaksiji
Povezava: Štoparski vodnik po galaksiji (1. del)

Moja ocena:

Mnenje o knjigi:
Mislim, da je Adamsov Štoparski vodnik po galaksiji ena tistih knjig, ki jih pač enkrat moraš prebrati. Ali dvakrat ali trikrat. Serijo sem začela brati enkrat v srednji šoli, vendar je nekako nisem uspela prebrati do konca. Zdaj je zunaj nova izdaja in sem si jo enostavno morala kupiti. Torej je bil čas, da se serije ponovno lotim.
Knjiga mi je všeč zaradi fantastičnih idej, humorja in likov, ki jih moraš vzljubiti. Recimo Marvina. Spominjala sem se ga veliko bolj prikupnega kot zares do konca depresivnega. Simpatično je s pogovorom na primer 'policijsko ladjo' pripravil do 'samomora'. Težko opišem s čem dalje Adams dogodkom takšno lahkoto, sklepam, da s slogom pisanja. Zanimivo se mi zdi, kako se Arthur spopada z uničenjem Zemlje, torej s kopico sarkastičnih pripomb. Knjiga je pač napisana z veliko mero sarkazma in ironije, sama jo doživljam tudi kot družbeno kritično, saj nas ljudi obravnava drugorazredno (oz. še slabše), naš planet pa opredeljuje kot 'pretežno neškodljiv'. Občudujem avtorjevo domišljijo. Tukaj bi lahko do onemoglosti naštevala vse domislice, kot veleum miši, super računalnik, ki je v milijonih let izračunal odgovor na vprašanje o vesolju, življenju in sploh vsem, prebivalce in značilnosti preostalih planetov v veselju ... Ni da ni. Moram do knjigarne, da dopolnim zbirko in preberem tudi preostale knjige.

Uporabnikov avatar
Aglaia
Forest Spirit
Kontakt:

Re: Bralni izziv 2015 - Aglaia

PrispevekNapisal/-a Aglaia » 03 avg 2015, 18:00

Bralni izziv 2015 #1: knjiga, ki je izšla pred več kot 10 leti

Avtor: Richard Yates
Naslov: Krožna cesta
Povezava: Krožna cesta

Moja ocena:

Mnenje o knjigi:
Pred nekaj leti sem si ogledala istoimenski film, v katerem prvič po Titaniku skupaj igrata Kate Winslet in Leonardo DiCaprio. Napovedi so bile obetavne in tudi film mi je bil všeč. Pred časom pa sem zasledila knjigo po znižani ceni v eni od naših knjigarn in si jo kupila. Končno je tudi ta prišla na vrsto za branje.

Po dobro uprizorjeni monotonosti in povprečnosti vsakodnevnega življenja družine Wheeler v filmu, so bila moja pričakovanja do knjige kar visoka. Avtor ju je zelo dobro zajel v pisani besedi. V knjigi sta mojo pozornost poleg celotne zgodbe in duha, v katerem je bila knjiga napisana, pritegnili predvsem dve stvari: 1. dejstvo, da se April in Frank nista zavedala, da postajata ali enostavno sta tudi sama tista povprečneža, ki jih v svojih pogovorih tako mrazita in 2. dobro opisan odnos med zakoncema, ki je daleč od zdravega, vendar je na žalost tudi izven knjig veliko ljudi vpetih v take odnose. Knjiga o tem, kako ne uresničevati svojih sanj.

Uporabnikov avatar
Aglaia
Forest Spirit
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a Aglaia » 03 avg 2015, 18:29

Bralni izziv 2015 #11: knjiga, ki jo že imam doma

Avtor: Albert Borris
Naslov: Il club dei suicidi/Crash into Me
Povezava: Crash into Me

Moja ocena:

Mnenje o knjigi:
Na letošnjem dopustu sem si zadala, da bom prebrala vsaj eno knjigo v angleškem in eno v italijanskem jeziku. Tole sem si pred nekaj časa naročila preko strani bookdepository v prepričanju, da je v izvirniku tudi v italijanskem jeziku. Kakorkoli, mladinske knjige se mi zdijo precej dobra izbira za osvežitev in vadbo tujega jezika.

Štirje suicidalni najstniki iz ZDA se preko spleta povežejo v skupino, in se čez čas dogovorijo, da bodo šli z avtom na potovanje po ZDA. V tem času bodo obiskali 4 grobove slavnih oseb, ki so storili samomor. Med potjo se bodo po dogovoru ustavili tudi na drugih lokacijah, ki so s samomori povezani. V prvotnem načrtu pa je tudi skupinski samomor na koncu poti v Dolini smrti. Knjiga mi je bila všeč, ker je na zanimiv način postregla s kopico statističnimi in strokovnimi podatki o samomoru in s tem poleg zgodbe o stiskah štirih mladostnikov, spregovorila tudi iz stališča stroke, skozi oči mladih. Ker glavni lik v zgodbi ni edini, ki se sooča s samomorilnimi težnjami, je predstavljenih nekaj različnih problematik, ki mladostnike privedejo v hudo stisko. Všeč mi je, ker se jih dotakne več in s tem daje prostor, da se bralec lažje z njimi identificira. Hkrati jih za moj okus morda premalo podrobno predstavi, vsaj težave, s katerimi se srečujeta Jin-Ae in Frank. Ob koncu knjige mi je za ta lika najbolj manjkal nek zaključek. Knjiga me je kljub temu držala v napetosti in pričakovanju vse do konca, ko izveš, kaj se junakom zgodi ob zaključku potovanja.

Uporabnikov avatar
Aglaia
Forest Spirit
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a Aglaia » 03 avg 2015, 19:25

Bralni izziv 2015 #25: resnična zgodba

Avtor: Randy Pausch s pomočjo Jeffrey-ja Zaslow-a
Naslov: Zadnje predavanje
Povezava: Zadnje predavanje

Moja ocena:

Mnenje o knjigi:
Tale knjiga je bila moja knjiga v angleščini na dopustu. O njej sem slišala že pred nekaj časa, si zaželela, da bi jo prebrala, potem pa nanjo pozabila, dokler je kolegica ni omenila, ko sva bili na kavi. Kar preko telefona sem si jo naročila in prebrala letos na morju.

Vse, kar sem o knjigi vedela, preden sem jo začela brati, je bilo to, da je to zadnje predavanje nekega profesorja nekje v ZDA. Tam je navada, da imajo profesorji pred upokojitvijo še zadnje predavanja, za katero si temo izmislijo popolnoma sami. Randy Pausch se je predavanja lotil zaradi raka, ki mu je čez nekaj mesecev vzel življenje. Pojma nisem imela, o čem bo Randy govoril v knjigi, pričakovala pa sem nekaj drugega. Nekako sem si predstavljala, da bo knjiga zapis predavanja, vendar je bila neka mešanice med vsebino predavanja in spomini, anekdotami in 'življenjskimi nauki', ki jih je želel avtor zapustiti svojim otrokom po svoji smrti. (Celotno predavanje lahko najdete tudi v obliki videa na spletu.) Kot sem omenila, vsebina ni bila ravno tista, ki sem si jo predstavljala, je bila pa vseeno zanimiva in je Randy zapisal marsikatero zanimivo življenjsko lekcijo, ki mi bo vsekakor prišla prav. No, nisem pričakovala, da bom brala neke vrste 'pop vodič po življenju'. Lušno, a nisem prepričana, da bi se je še enkrat lotila, če bi bolje vedela, kakšna je vsebina. Ena od zabavnih/poučnih anekdot iz knjige: Randy je peljal nečaka na izlet z novim kabrijem. Ko ju je pobral pri sestri, jima je ta narekovala, kako naj pazita na nov avto, da ga ne umažeta ipd. Medtem je Randy odprl pločevinko in sladko pijačo polil po sedežih, tako da sta nečaka videla. To je naredil, ker otroci pač umažejo stvari, nenamerno. In ni želel, da bi se zaradi tega grizla ali se počutila slabo. In prav na tem istem izletu je nečak zbolel in bruhal v avtu. Zaradi polite pijače pa se najbrž ni obremenjeval toliko, kot bi se bil sicer. Stvari res niso tako pomembne kot ljudje in naše doživljanje stvari. Stvari zamenjaš/popraviš/počistiš, občutja pa težje spreminjaš. Kar pa še ne pomeni, da lahko brezbrižno ravnaš s stvarmi. ... V glavnem, simpatično in po večini so bili 'nauki' v skladu z moji prepričanji.

Uporabnikov avatar
Aglaia
Forest Spirit
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a Aglaia » 03 avg 2015, 19:48

Bralni izziv 2015 #21: dogajanje v gorah ali na snegu

Avtor: Cheryl Strayed
Naslov: Divja: Izgubljena in najdena na pešpoti življenja
Povezava: Divja

Moja ocena:

Mnenje o knjigi:
Ena tistih popularnih knjig, ki se si jo res želela prebrati je bila Divja. Preden si pogledam film. Filma nisem še pogledala, knjiga pa mi je vsekakor vzbudila željo po hoji. :)

Hm, kaj naj napišem o popularni knjigi? Zanimiva knjige, ki te potegne in pritegne, z berljivim in prijetnim stilom pisanja. Hkrati pa se nikakor nisem mogla poistovetiti z avtorico v večini vsebin, čeprav verjamem, da bi se lahko, saj sem tudi sama v nekaterih pogledih izgubljena duša. Zdi se mi, da je nekatere teme predstavila enostavno preveč lahkotno in 'kar tako', na primer svoje srečanje s heroinom, ki niti ni bila samo enkratna izkušnja. Tudi na poti se je srečala s kar nekaj nevarnostmi in kot bralka sem imela občutek, da jo je sneg bolj prestrašil od medveda ali klopotač. Težek nahrbtnik in hudo poškodovana stopala so bili najhujši del poti, medtem ko nisem začutila dejanskih občutkov med potjo - predstavljam si, da je vmes neštetokrat pomislila, kaj ji je tega treba, tudi 'samo' med hojo, brez izrednih razmer (srečanja z divjimi živalmi, nepripravljenost, sneg ipd.). Da ne bo pomote, knjiga mi je bila precej všeč, mogoče se medla s pohvalami in sem se razpisala pri tistih stvareh, ki mi morda niso bile tako všeč, ali jih sama nisem doživela ob prebiranju. In, oh, seveda nisem mogla doživeti njenih muk med vsakodnevnimi 10-30 km dolgimi pohodi, ko pa sem med branjem mirno ležala na plaži, brez naporov. :oops:

Mogoče bi izpostavila še eno stvar, o kateri sem razmišljala med branjem knjige. Izjemno zanimivo mi je, kako je ameriška kultura in način razmišljanja v nekaterih ozirih tako drugačen od našega, slovenskega. Predvsem sta mi izstopala odnos do lastnine in dela. Cheryl je poprijela za tisto delo, ki ji je prišlo na pot in zaslužila za življenje. Enostavno. Ko se je odločila, da se preselila ali si želi nečesa drugega, je enostavno pustila to delo in našla drugega. Neka lahkota in samoumevnost je v tem, ki je pri nas ne vidim. Sploh ne dandanes, ko je stanje na trgu dela kar obupno. Podobo velja za stanovanja. Z možem sta se odločila, da poskusita z delom v NY in sta šla. Enostavno. Pri nas se mi zdi, da je selitev huda drama. Radi smo ustaljeni in grozno smo navezani na svoje stvari. Všeč mi je brati knjige, ki sicer ne opisujejo direktno nekih drugačnih kulturnih in družbenih vidikov, a jih razbereš skozi zgodbo, tudi če niso njen pomemben del. Vsekakor bi bilo fino prebrati še kaj vzhodnjaškega. Zagotovo bo precej precej drugačno doživetje. Ah, knjige. :022:

Uporabnikov avatar
Aglaia
Forest Spirit
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a Aglaia » 04 avg 2015, 21:57

Bralni izziv 2015 #16: knjiga, ki si jo od nekdaj želim prebrati

Avtor: Andrej Kurkov
Naslov: Piknik na ledu
Povezava: Piknik na ledu

Moja ocena:

Mnenje o knjigi:
Skoraj bi pozabila na tole knjigo. Pred časom sem v Bukli prebrala njen opis in me je pritegnila. Kakšno leto kasneje sem jo zagledala na polici 'za odprodajo' v knjižnici in jo brez pomisleka kupila. Ne bi rekla, da si jo od *nekdaj* želim prebrali, je pa že zelo dolgo na mojem seznamu knjig, ki sem si jih želela prebrati.

Zgodba se je začela obetajoče in tudi pripovedni slog mi je bil všeč. Nekaj humorja in nekaj nenavadnih stvari je bilo vključenih v pripoved: pingvin kot domači ljubljenec, pisanje osmrtnic za še žive ljudi ... Knjiga me je vlekla naprej, saj me je zanimalo, kaj je s tem pisanjem osmrtnic vnaprej in kakšno vlogo ima v celotni zgodbi pingvin. Avtor je zgodbo dobro zastavil, vendar se mi je druga polovica knjige vlekla, zdelo se mi je, da avtor dodaja dogodke na dogodke, da podkrepi bizarnost dogajanja, hkrati pa se je glavni junak še kar naprej sprenevedal glede dejanskega dogajanja, v katerega je bil vpleten, kljub temu, da je bilo s tem ogroženo njegovo življenje. Nekako se nisem mogla vživeti v glavnega lika, ki je sprejemal stvari, kot so prišle in je bil čisto odmaknjen od nekih svojih želja, sposobnosti in čustev. Bil je samotar, ki je kar sprejel hči od znanca v oskrbo za nedoločen čas. Potem se je zapletel v zvezo, ki ji ne morem reči ne romantična, ne seksualna, z veliko mlajšim dekletom, ki je bila deklici varuška ... Avtor ga je opisoval kot razumnega človeka, vendar se je obnašal vedno manj razumno. Da ne omenjam klinike, v kateri je pristal pingvin Misha in 'razpleta' v zvezi z njim ob koncu knjige. Komaj sem čakala, da bom prišla do konca, na koncu pa nisem več dobro vedela, kaj se je zgodilo. Zaključek mi je bil nazaj nekoliko bolj všeč, zgodba je popravila vtis, saj sem za trenutek podvomila o dejanskem obstoju pingvina in se začela razmišljati o drugačni simboliki knjige. In zdaj sem ugotovila, da ima knjiga nadaljevanje in me zanima, da bi jo prebrala, kljub temu, da se mi je prejšnja kar vlekla, tudi če ni pretirano dolga. Bomo videli, če mi bo tako 'usojena', kot mi je bila prva.

Uporabnikov avatar
Aglaia
Forest Spirit
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a Aglaia » 07 avg 2015, 12:51

Bralni izziv 2015 #14: znanstvena fantastika

Avtor: Kurt Vonnegut
Naslov: Mačja zibka
Povezava: Mačja zibka

Moja ocena:

Mnenje o knjigi:
Sploh ne vem, kje naj začnem. Najprej bom rekla, da je zgodba ravno toliko bizarna, a hkrati zares čisto običajna, da me je pritegnila in držala do konca, tudi če se mi je nekje čez polovico začelo svitati, kaj se bo zgodilo. Pa me je vseeno zanimalo, kako bo vse skupaj izpadlo in kako lahko avtor opiše vse dogodke do konca. Danes, ko sem prebirala še zadnje strani knjige, sem dobila odgovore na vsa vprašanja. Tudi če na koncu ni zapisano, kako se konča pisateljeva usoda oz. usoda glavnega lika, je to precej transparentno. Všeč mi je bilo, ker je bila knjiga zelo razumljiva in kljub nekaj bizarnostim, čisto logična, čeprav bi se z nekaterimi stvari težko poistovetila. Na kratko, čisto nepričakovan konec človeštva, ki ga je 'omogočil' človek, ki je bil odgovoren za razvoj atomske bombe.

Uporabnikov avatar
Aglaia
Forest Spirit
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a Aglaia » 02 sep 2015, 14:12

Bralni izziv 2015 #6: dogajanje v Evropi

Avtor: Paul Barz
Naslov: Mozart : roman o nemirnem življenju glasbenega genija
Povezava: Mozart : roman o nemirnem življenju glasbenega genija

Moja ocena:

Mnenje o knjigi:
Šla sem v knjižnico in nisem imela veliko časa. Vseeno pa se nisem pripravila in nisem imela pojma, katera bo moja naslednja knjiga. Vedela sem edino, da bi rada prebrala eno, ki se dogaja v Evropi, da zaključim svoj prvi stolpec letošnjega bralnega izziva. Ne vem, kako sem mislila izpeljati iskanje knjige, a mi je Mozart po minuti sprehajanja med policami padel v oči in je bil očitna izbira.

Knjiga se dogaja v več evropskih mestih in državah, predvsem pa seveda v sosednji Avstriji. Dogajanje se začne z naročilom za Čarobno piščal, proti koncu kratkega Mozartovega življenja, vmes pa nam naslika celo življenjsko zgodbo tega glasbenega genija. Vmes sem bila malce zmedena, ker včasih nisem vedela natanko v katerem času se zgodba dogaja, a mi je kmalu postalo jasno. Všeč mi je bila lahkotnost zgodbe in predvsem to, kako mi je avtor približal to legendo in ga predstavil kot človeka. Že s samo uporabo ljubkovalnih različic imena Wolfgang, in sicer Wolferl in Wolfgangerl. Simpatično. V knjigi me je presenetilo predvsem odprto pisanje o njegovi spolnosti in tem, da sem vsaj za trenutek dobila občutek, kako je bilo živeti v 18. stoletju. Kakšne so bile družbene norme, odnosi med ljudmi, vloga ženske ipd. Pri knjigi mi je bilo fino, ker sem obnovila svoje znanje zgodovine in da je pomembne ljudi in dogodke, ki so se dogajali v časi Mozartovega življenja omenjala kot del zgodbe ali tako, mimogrede. En takih 'mimogrede' dogodkov je bilo srečanje med Mozartom in Beethovnom. Očarljivo, berljivo in zanimivo.

Vrni se na

Kdo je prisoten

Po forumu brska:: Bing [Bot] in 1 gost