Bralni izziv 2016 – Jerneja

Na tem forumu se nahajajo vsi potekli in aktualni bralni izzivi.

Moderator: The Book Crusaders

Uporabnikov avatar
Jerneja
Opravljen bralni izziv 2018
Kraj: Celje
Kontakt:

Bralni izziv 2016 – Jerneja

PrispevekNapisal/-a Jerneja » 03 jan 2016, 21:23

Tudi letos se pridružujem Bralnemu izzivu. Naloge so mi super in komaj čakam, da začnem. :106:

Slika

Slika
Nazadnje uredil/a Jerneja dne 31 dec 2016, 18:38, skupaj urejeno 22 krat.
Creativity is intelligence having fun
http://pesem-ptic.blogspot.si/

Uporabnikov avatar
Jerneja
Kontakt:

Ločil bom peno od valov - Feri Lainšček

PrispevekNapisal/-a Jerneja » 04 jan 2016, 23:09

Ločil bom peno od valov
od Feri Lainšček

Izziv: knjiga, ki jo je napisal slovenski avtor
Ocena:
Povezavi:
Bralnica
Goodreads

Opis:
Roman Ločil bom peno od valov s svojo fabulo sledi vzponu murskosoboškega zlátarskega mafijca med prvo svetovno vojno, to pa skoz oči njegove mlade žene Elice, dejanske protagonistke romana. Tako kot velik del Lainščkovih romanov govori o hrepenenju, tistem najbolj pristnem, ljubezenskem, ki nima – roman to nazorno pokaže – nič skupnega z željo (denimo po bogastvu, ugledu, varnosti itn., ki jo je seveda mogoče potešiti), hrepenenju, pri katerem je treba vztrajati. Kajti, kot lahko preberemo na straneh romana, »naj je bilo življenje še tako darežljivo, še zmeraj je bilo nekje nekaj, kar ga je presegalo. Saj, moralo je biti, pa tudi če je bilo samo hrepenenje, kajti sicer so reči zmeraj znova začele izgubljati smisel.

Mnenje:
Niti v najbolj divjih sanjah si ne bi mislila, da mi bo takšna knjiga všeč. RES! :thumbup:
Izredno zanimiva, razburljiva in napeta knjiga, ki me je z zgodbo čisto presenetila!
Najprej me je presenetila izredna berljivost. Nisem navajena, da bi me knjige slovenskih avtorjev tako pritegnile. Kasneje, ko pa se zgodba začne zapletati, sem ostala brez besed in želela sem izvedeti, kako se zgodba konča.
Všeč so mi bili tudi opisi oseb in kako se je vse na koncu povezalo. Jenö in Elica sta se seveda razumela, že od prvega trenutka dalje, ampak da je tako dober prijatelj pa si nisem mislila.
Zgodba je napeta in precej realna. Nikjer se ne dolgovezi, hkrati pa se ne našteva samo golih dejstev.
Knjigo ti res toplo priporočam v branje, še posebej, če imaš tako kot jaz odpor do te vrste knjig. Mogoče bom zdaj v roke prostovoljno vzela še kakšno knjigo 'domačega' avtorja. :102:

Uporabnikov avatar
Jerneja
Kontakt:

Six of Hearts - L.H. Cosway

PrispevekNapisal/-a Jerneja » 12 jan 2016, 20:36

Six of Hearts
od L.H. Cosway

Izziv: knjiga, ki ima v naslovu številko
Ocena: (3.5)
Povezave:
Bralnica
Goodreads
Celoten komentar - blog

Opis:
Moji možgani delujejo drugače. Razmišljam v trikotnikih, medtem ko običajni ljudje razmišljajo v ravnih črtah. Pokazal ti bom mizo in te prepričal, da vidiš stol. Dim, ogledala, hitre roke in distrakcija - poznam vse trike in znam zavajati. A najpomembneje: narediti znam dober šov.

Svet misli, da sem ubil človeka, ampak to ni res. Verjemi mi, da je to le del velikega načrta. Vse kar si želim, je maščevanje. Zame in za njo. Za vseh šest. Čeprav se me ne spomni, je prav ona bila povod za mojo odločitev in upam, da bo prav ona nagrada za ves moj trud.

Torej, izberi karto, pridruži se šovu in dovoli mojemu dekletu, da ti pove zgodbo od začetka do konca.

Mnenje:
Knjiga z iluzionisti je nekaj, kar sem res morala prebrati. Opis me je navdušil!
Priznati pa moram, da me je knjiga razočarala. Glede na opis sem pričakovala zgodbo, ki bo imela poudarek na iluzionistu, zato sem bila na začetku, kar malo razočarana vendar ne za dolgo.
Kljub vsemu pa mi je bila všeč tudi romantična plat zgodbe :)

Zanimiv je bil celoten pristop knjige, vendar pa sem sama glavno 'skrivnost' odkrila že na samem začetku, s tem mislim v prvem poglavju. Posledično me ni skrbelo za glavni lik, kljub vsemu pa vsega nisem ugotovila, zato sem bila na koncu tudi sama malo presenečena.

Knjigo bi sicer ocenila s 4 zvezdicami, ampak me je nekaj stvari res zmotilo. Vseeno pa jo priporočam v branje.

Uporabnikov avatar
Jerneja
Kontakt:

The Selection - Kiera Cass

PrispevekNapisal/-a Jerneja » 21 feb 2016, 16:05

The Selection
od Kiera Cass

Izziv: knjiga avtorja, ki ga še nisem brala
Ocena:
Povezave:
Bralnica
Goodreads
Celoten komentar - blog

Opis:
Za 35 deklet je izbor priložnost življenja. Možnost, da spremenijo življenje ki ga imajo. Da začnejo živeti v svetu polnem bleščečih oblek in draguljev. Da živijo v palači in tekmujejo za srce prelepega princa Maxona.

Ampak za Americo Singer je izbor nočna mora. To pomeni končati razmerje z svojo skrivno ljubeznijo Aspen-om, ki je kasto pod njo. Zapustiti dom zaradi tekmovanja za krono, ki je noče.
Živeti v palači, ki je stalno v nevarnosti napadov.

Ampak potem America spozna princa Maxona. Postopoma začne dvomiti o načrtih, ki jih je naredila zase- in spozna, da se življenje o katerem je vedno sanjala ne mora primerjati z prihodnostjo, ki jo bo dobila.

Mnenje:
V zadnjem času mi res primanjkuje reading mojo, ampak ta knjiga pa me je čisto potegnila vase.
Zgodba mi je super, nekaj drugačnega od mojega običajnega 'žanra'. Zgodba govori o Americi, ki je zelo samosvoja in odločna oseba, kakršne naj bi rdečelaske tudi bile. To me je res navdušilo, saj so protagonistke v knjigah navadno rjavo ali svetlolase. Prav tako mi je všeč, da je America v tekmovanju ostala zvesta sama sebi in se ni želela spremeniti.

Maxon pa hja, ob njunih pogovorih sem se večkrat tudi naglas zasmejala. Všeč mi je bilo tudi kako sta se počasi privajala drug na drugega, še posebej ona, pri njemu je bilo že v prvem trenutku odločeno :106:

Vse je lepo teklo dokler se na prizorišču ni ponovno pokazal Aspen. Prav na živce mi je šel, čeprav lahko razumem Americo, da ga ne more zapustiti, vendar vseeno. Jaz bi na njenem mestu ravnala drugače.

Drugače pa knjiga, je super. Lahkotna, razburljiva, zanimiva, zabavna in tudi romantična. Vsekakor vam jo toplo priporočam v branje.

Uporabnikov avatar
Jerneja
Kontakt:

Hopeless - Colleen Hoover

PrispevekNapisal/-a Jerneja » 01 maj 2016, 18:18

Hopeless
od Colleen Hoover

Izziv: knjiga o tebi pomembni problematiki
Ocena:
Povezavi:
Bralnica
Goodreads

Opis:
Včasih te lahko resnica naredi bolj nemočnega, kot vse laži.
Ko sedemnajstletna Sky spozna Deana Holderja, fanta z ne preveč svetlim ugledom, jo nekaj vleče k njemu. Čudno, glede na to, da še nikoli prej ni čutila take privlačnosti. Glede na to, da je vedno prazno zrla v zvezde na njenem stropu, medtem ko so si fanti želeli, kaj več od le ne-preveč-vročih poljubov.
Ker pa Sky ve, da Holder prinaša le težave, se ga skuša izogibati. Vsi pa vemo, da to ni mogoče.
A Holder ni fant, za kakršnega se izdaja. Holder nosi veliko skrivnost. Skrivnost, ki mu jo Sky morda ne bo mogla nikoli odpustiti.

Mnenje:
Knjiga je izredno berljiva in ni manjkalo veliko pa bi jo uvrstila v izziv kot knjigo, ki sem jo prebrala v enem dnevu, saj se res izredno hitro bere. Tole je bila moja prva knjiga te pisateljice. O njej sem slišala že veliko dobrega zato sem pričakovala, da mi bo knjiga všeč. Po drugi strani pa me je bilo kar malo strah začeti brat, saj se velikokrat zgodi, da imam zaradi dobrih mnenj pričakovanja previsoka in me potem knjiga razočara, čeprav je v resnici odlična.

Da se vrnem h knjigi. Na tem mestu bi bilo najprimerneje, da razložim kaj je problematika knjige, ki se mi zdi tako pomembna, da sem knjigo uvrstila pod ta izziv. Žal pa tega ne morem izdati, saj lahko potem marsikomu pokvarim užitek do branja. Recimo samo, da knjiga obravnava kar 3 problematike, dve (ki sta tudi najpomembnejši in plot twist knjige ne morem izdati) tretja pa je laganje.
Knjiga ne samo, da se hitro bere prinaša tudi sporočilo, ki ga nikakor ne moreš spregledati. Kljub vsemu pa lahko bralec, če med branjem vsaj malo uporablja male sive celice marsikaj ugotovi tudi sam in potem, ko se stvari začnejo odkrivati ni tako zelo šokiran, kakor bi najverjetneje moral biti. Zato sem knjigo tudi ocenila z 'samo' 4 zvezdicami.

Drugače pa je zgodba pravi vrtiljak čustev. O glavnih protagonistih in njunem odnosu pa kar ne bi izgubljala besed, saj če te zanima je najbolje, da knjigo kar čimprej vzameš v roke in sama ugotoviš o čem govorim. Verjemi, če si vsaj malo čustveno bitje, ti ne bo žal :106:

Uporabnikov avatar
Jerneja
Kontakt:

Harry Potter in kamen modrosti - J. K. Rowling

PrispevekNapisal/-a Jerneja » 17 jun 2016, 13:52

Harry Potter in kamen modrosti
od J. K. Rowling

Izziv: knjiga, ki je izšla na leto tvojega rojstva
Ocena:
Povezavi:
Bralnica
Goodreads

Opis:
Harry Potter in kamen modrosti je prvi del v seriji Harry Potter. Harry je deček, ki nikoli ne zmaga v Quidditchu, igri kjer z metlo letaš za žogico daleč nad zemljo, ne pozna urokov, ni nikoli ujel zmaja in ni nikoli nosil ogrinjala, ki te naredi nevidnega.

Vse kar pozna je žalostno in bedno življenje z Dursleyevimi. Stric in teta se nista nikoli potrudila, da bi Harry bil srečen, vso ljubezen in razvajanje sta pustila za svojega sina, Dudleya. Harry je tako svoje otroštvo preživel v majhni omari pod stopnicami. Vse to pa se spremeni, ko Harry dobi skrivnostno pismo, ki je v bistvu vabilo v nenavaden kraj in bo Harryju spremenilo življenje.

Mnenje:
Jaz sem srečnica, ki si delim letnico z najpopularnejšo knjigo/zbirko vseh časov. :026: Enim in edinim Harryjem Potterjem. Razumljivo je, da sem knjigo že prebrala, vendar sem jo brez problema ponovno vzela v roke.

Harry me je navdušil že v samem začetku, všeč so mi njegova sporočila o prijateljstvu in premoči dobrote nad zlim početjem. Sedaj ko sem malo starejša menim, da sem na knjigo gledala z malo drugačnimi očmi, vendar mi je to, le še izboljšalo mnenje o knjigi.

Najbolj so mi všeč Harryjevi pogovori z Dumbledorjem, saj mi je res všeč način govorjenja, ki ga je mojstrsko uporabila Rowlingova pri zapisu njegovih besed.

Uporabnikov avatar
Jerneja
Kontakt:

Re: Bralni izziv 2016 – Jerneja

PrispevekNapisal/-a Jerneja » 17 jun 2016, 22:50

Losing Hope
od Colleen Hoover

Izziv: knjiga, ki jo je napisala ženska
Ocena:
Povezavi:
Bralnica
Goodreads

Opis:
V prvem delu Hopeless so bile vse Sky-ine skrivnosti razkrite, Holderjeva preteklost pa je ostala skrivnost. V drugem delu serije Hopeless-Losing Hope avtorica razkriva kaj se je dogajalo v Holderjevi glavi med "brezupnimi" momenti ter ali bo dobil svoj notranji mir, ki si ga tako močno želi.

Mnenje:
Pred kratkim sem prebrala prvi del iz serije in sicer Hopeless ali po slovensko Moj brezupni fant. Knjiga mi je bila zelo všeč, zato sem se odločila, da preberem tudi nadaljevanje. Knjiga pa v bistvu ni nadaljevanje v dobesednem pomenu, saj opisuje isto zgodbo iz Holderjevih oči.

Na trenutke se mi je tako zgodba zdela dolgočasna, saj se ni zgodilo nič novega. Kljub vsemu pa izvemo veliko o njegovi dvojčici in njegovi družini. Colleen je zelo dobro opisala tudi proces žalovanja, ki ni bil zgolj površen opis čustev, ampak je njegova čustva prikazala tudi navzven.

Če te zanima, kaj si je Holder mislil med pogovori s Sky, potem priporočam, da jo prebereš, drugače pa jo lahko tudi izpustiš.

Uporabnikov avatar
Jerneja
Kontakt:

Bela kot sneg - Salla Simukka

PrispevekNapisal/-a Jerneja » 04 jul 2016, 09:06

Bela kot sneg
od Salla Simukka

Izziv: mladinska knjiga
Ocena:
Povezave:
Bralnica
Goodreads
Celoten komentar - blog

Opis:
Sneguljčica se odpravi na potovanje v peklensko vročo Prago. V nekem lokalu jo nagovori dekle, ki trdi, da je njena polsestra. Čeprav ji ne verjame, jo vendarle začne zanimati. Ve, da ji starši marsikaj prikrivajo. Ko skuša priti do dna družinskim skrivnostim, se Sneguljčica zaplete v posle nenavadne verske ločine, ki postaja vse bolj nevarna. Njenim pripadnikom grozi tragedija, za povrh pa namerava nekdo na ta račun mastno zaslužiti. Lenka in Sneguljčica se znajdeta v življenjski nevarnosti. Namesto da bi praške ulice in pokopališča spoznavala kot turistka, mora Sneguljčica po njih teči, da bi si rešila življenje in preprečila zlobne načrte.

Mnenje:

Glavna junakinja Lumikki je opisana precej površno, edino kar zares izvemo je, da je običajno rjavolaso dekle, ki so jo v osnovni šoli zbadali. To naj bi jo utrdilo, tako da sedaj ni pretirano čustvena pa tudi bolečino lahko prenese v nedogled. Ravno ta del z bolečino me je najbolj zmotil, saj je dekle na nogah 24 ur, večino časa teče, je poškodovana, vode ji je zmanjkalo, ona pa je kljub temu sposobna uiti poklicnemu morilcu :roll: Mogoče sem preveč pikolovska, ampak tudi pod vplivom adrenalina ljudje nismo sposobni tega.

Zgodba je zanimiva, precej predvidljiva in primerna za mlajše bralce, saj bo njih lahko res presenetila. Mi malo starejši pa smo prebrali že toliko zgodb, da lahko ob prvem namigu ugotovimo kdo je glavni krivec in kako se bo končalo. Me je pa izredno razočaral konec, saj se je vse na hitro razpletlo. Ne vemo kaj se je zgodilo s stranskimi liki, le da je Lumikki že na poti domov. Potem pa bežno omeni, kaj se je zgodilo z Lenko in z Jiříjem.

Uporabnikov avatar
Jerneja
Kontakt:

Pushing the Limits - Katie McGarry

PrispevekNapisal/-a Jerneja » 11 jul 2016, 13:12

Pushing the Limits
od Katie McGarry

Izziv: po lastni izbiri
Ocena:
Povezave:
Bralnica
Goodreads
Celoten komentar - blog

Opis:
Nihče ne ve kaj se je zgodilo tiste noči, ko se je Echo Emerson iz popularnega dekleta s super fantom prelevila v "nič" s čudnimi brazgotinami. Tudi Echo se ne more spomniti celotne resnice.

Vse kar ve je, da hoče, da bi bile stvari tašne kot prej. Toda ko se v njenem življenju pojavi Noah Hutchins, se njen svet spremeni... Noah se ostalih izogiba, izrablja dekleta in z Echo ne bi smela imeti nič skupnega. Pa vendar...

Mnenje:
Od knjige sem pričakovala veliko, mogoče celo preveč, saj sem prebrala toliko pozitivih komentarjev. Pohvala ene izmed mojih najljubših avtorjev je celo napisana na knjigi, zato sem si obetala res veliko.

Prebrala sem jo že pred časom in mislim, da je zgovorno tudi dejstvo, da se ne spominjam veliko. Gre za ljubezensko zgodbo med Noahom in Echo. Zanimivo je, da kljub razlikam najdeta drug drugega in si dopustita, da se zaljubita.

V knjigi je tudi kar nekaj smešnih pogovorov oz odlomkov. Recimo: I must have killed a lot of cows in a past life for Karma to hate me this much.

Konec je takšen kakršen je vedno pri tovrstnih zgodbah, predvidljiv a vseeno lušten. Vsekakor bom prebrala še kakšen del iz zbirke, saj so takšne knjige ravno pravšnje za poletne dni.

Uporabnikov avatar
Jerneja
Kontakt:

The Fift Wave - Rick Yancey

PrispevekNapisal/-a Jerneja » 17 jul 2016, 15:39

The Fift Wave
od Rick Yancey

Izziv: knjiga, ki se dogaja v prihodnosti
Ocena: (4,5)
Povezave:
Bralnica
Goodreads
Celoten komentar - blog

Opis:
PRVI VAL
Je odnesel pol milijona ljudi.

DRUGI VAL
Je to število osramotil.

TRETJI VAL
Je trajal malo dlje. Dvanajst tednov … Štiri milijarde mrtvih.

V ČETRTEM VALU
Ne moreš biti prepričan, da so ljudje sploh še ljudje.

IN PETI VAL?
Nihče ne ve.
Toda prihaja.

Po samotnem delu avtoceste teče Cassie. Beži pred bitji, ki so videti kot ljudje. Bitji, ki so razkropila zadnje preživele na Zemlji. Njena samota pomeni preživetje. To je tudi njeno prvo pravilo: ostani sam. Drži se ga vse dokler ne spozna Evana Walkerja. Zapeljivega in skrivnostnega fanta. Ampak ali mu lahko zaupa kljub njegovi skrivnostnosti? Vendar ali ni ravno v slogi moč?

Cassie je kljub grozljivim dejanjem odločena, da se ne bo predala. Pripravljena je storiti vse, tudi ubijati, da ponovno najde bratca. Sammy ji predstavlja rešitev, edino za kar se je še vredno boriti.

Mnenje:
Zgodbo večinoma spremljaš iz oči Cassie, ki je pogumna 16-letnica in nadvse bistro dekle. Kot junakinja je super. Pogumna, razmišljujoča a vendar ne preveč, bojuje se sama s seboj in včasih sprejme napačne odločitve. To jo dela človeško in zato sem jo kmalu vzljubila. Pa še pegice ima :)

Vsa ta zadeva z nezemljani me je na trenutke mičkeno spominjala na knjigo Duša, ampak me to ni motilo. Zgodbi se namreč razvijata v nasprotni smeri.
Preden sem te našel, sem misli, da je edina pot, da zdržiš, da najdeš nekaj, za kar je vredno živeti.
Pa ni. Da zdržiš, moraš najti nekaj, za kar si pripravljen umreti.
Zgodba je všečna, zanimiva in oh in sploh, vendar ji nekaj manjka. Tista pika na i. Manjka ji Katnissina ljubezen, navezanost na družino, ki jo premore Harry...
Skozi celotno knjigo pa sem imela občutek, da se ne pogovarjajo prav dosti. Kaj pa vem, mogoče se mi je to samo zdelo. Kljub temu pa so mi ti notranji monologi bili všeč in preko njih si lahko brez problemov sledil zgodbi.

Cassie je super, Ben je tudi v redu, ampak Evan :020: tipičen knjižni lik seveda: lep, skrivnosten, romantik po duši, morilec na prostosti. To je vsekakor formula kako pripraviti čim več deklet, da preberejo knjigo in si ogledajo film. Čeprav, hja v moji domišljiji je veliko boljši na pogled.

Po drugi strani pa je zgodba na trenutke prav grozna, saj prikaže človeštvo v vsej svoji nizkotnosti. Od streljanja na nedolžne, do zlorabljanja in brskanja po grobovih za zlatnino. V nemalo momentih sem imela občutek, da berem kakšno zgodovinsko knjigo o drugi svetovni vojni. Kljub temu, da je sežig trupel opisan skorajda od začetka do konca, pa se ti pri tem ne dviguje želodec. Ta del je precej human, če je to sploh primerno reči.

Vseeno pa me ni nič ustavilo pred branjem naslednjega dela.

Vrni se na

Kdo je prisoten

Po forumu brska:: Ni registriranih uporabnikov in 1 gost