Bralni izziv 2016 – Jerneja

Na tem forumu se nahajajo vsi potekli in aktualni bralni izzivi.

Moderator: The Book Crusaders

Uporabnikov avatar
Jerneja
Opravljen bralni izziv 2018
Kraj: Celje
Kontakt:

Abby Road - Ophelia London

PrispevekNapisal/-a Jerneja » 22 dec 2016, 15:37

Abby Road
od Ophelia London

Izziv: knjiga, v kateri je v glavni vlogi pevec
Ocena:
Povezavi:
Goodreads
Celoten komentar - blog

Opis:
Slava ti ne more kupiti ljubezni.

Pred natanko letom dni se je superzvezdnici Abigail Kelly življenje postavilo na glavo. Sedaj si je vzela odmor in odpotovala k sestri na Florido. Prvič v petih letih bo imela poletje samo zase. Brez paparacijev, menedžerja in nemogočih urnikov. Poletje brez bolečih spominov in neprestanih napadov panike.

Ampak vse ne gre tako zlahka, ko v njeno življenje vstopi neznanec, ki spremeni vse.

Mnenje:
Prisrčna zgodba, ki je lahko brez problema bereš v gneči na avtobusu (kakor recimo v moje primeru).
Začetek me je zelo pritegnil, res me je zanimalo kaj jo je tako zaznamovalo in povzroči tako paniko. Takoj ko pa sem izvedela razlog, sem samo zavila z očmi. A vendar sem nadaljevala z branjem, saj je bila zgodba vseeno prisrčna.

A že po nekaj poglavjih mi je Abby šla na živce. Kljub avtoričinim ambicijam Abby prikazati kakor prijetno in nič kaj slavno, ji žal to ni šlo dobro od rok. Ko spremljamo njene misli, vsepovsod vidimo samo oznake s ceno. Dobesedno so njene misli nekaj takšnega: O kako lep kavč, kar voham kako drag je bil. O Todd ima majico te in te znamke, stavim, da je bogat.

Prav tako me je zmotil njen odnos s sestro, ki ji ne pove nič. A hkrati je užaljena, ko izzve, da ji tudi ona ne pove vsega.

Knjiga je enostavna za branje. Plažno branje, a takoj ko se vanjo malo preveč potopiš ugotoviš, da bereš zelo plehko zgodbo o super pevki, ki se išče in ne ve kaj storiti. Seveda sem razumela, da je smisel zgodbe njeno dozorevanje in premagovanju strahov. Žal pa me to ni prepričalo.
Nazadnje uredil/a Jerneja dne 27 dec 2016, 12:21, skupaj urejeno 1 krat.
Creativity is intelligence having fun
http://pesem-ptic.blogspot.si/

Uporabnikov avatar
Jerneja
Kontakt:

Simon vs. the Homo Sapiens Agenda - Becky Albertalli

PrispevekNapisal/-a Jerneja » 24 dec 2016, 16:40

Simon vs. the Homo Sapiens Agenda
od Becky Albertalli

Izziv: knjiga z LGTB vsebino
Ocena:
Povezavi:
Bralnica
Goodreads

Opis:
Šestnajstletni Simon Spier je gej, vendar tega še ni pripravljen deliti z ostalimi. Pod psevdonimom si preko elektronske pošte dopisuje s skrivnostnim fantom, ki obiskuje njegovo srednjo šolo. Ko elektronska pošta pride v napačne roke, je njegova skrivnost v nevarnosti. Sedaj Simona pravzaprav izsiljuje eden izmed sošolcev. Če ne izpolni njegovih zahtev, bo njegova spolna usmerjenost razkrita vsem.

Mnenje:
Z iskanjem knjige primerne za tale izziv sem se pa kar 'namatrala'. Preden sem jo prijela v roke sem poskusila z neko drugo a mi ni sedla. Tako, da sem kasneje ponovno odlašala z branjem/opravljanjem tega izziva.

Ta knjiga pa me je v trentku potegnila vase. Simon je dober glavni junak, je poseben a hkrati se tako kot ostali najstniki išče. Všeč mi je, da se skozi zgodbo spremeni a hkrati ostane to kar je. Hmmm to nima ravno smisla. o pa saj verjetno razumeš :)

Všeč mi je, da sama nisem v trenutku ugotovila kdo je Blue. Predvidljivost je velikokrat velik minus pri meni in pri branju sem bila prijetno presenečena nad potekom dogodkov. Zanimiv mi je bil ta ljubezenski del, saj je bil hkrati zapleten in popolnoma enostaven. Simon in Blue sta drug z drugim popolnoma odkrita a hkrati ne razkrijeta najpomembnejših stvari o sebi, no razen ko se kateri zatipka :eyebrows:
Izpostaviti pa moram tudi Simonovo družino, ki je enostavno super.

Prijetna zgodba, ki na eni strani govori o odkrivanju samega sebe, po drugi strani pa opozarja tudi na izsiljevanje in kaj pomeni nekomu zadati bolečino. Priporočam v branje, saj je res zelo luštna knjiga.

Uporabnikov avatar
Jerneja
Kontakt:

Živali nas človečijo: Kako živalim zagotoviti vredno življenje - Temple Grandin

PrispevekNapisal/-a Jerneja » 24 dec 2016, 17:05

Živali nas človečijo: Kako živalim zagotoviti vredno življenje
od Temple Grandin, Catherine Johnson

Izziv: knjiga iz strokovnega področja
Ocena:
Povezavi:
Bralnica
Goodreads

Opis:
Temple Grandin, priznana znanstvenica na področju zoologije in zagovornica ljudi z avtizmom, je na skrivnosten način vedno znala pokukati v miselno življenje živali.

Ali je pes lahko srečen, če ga moramo vse dni puščati samega? Ali je lev v živalskem vrtu, ki ves čas nemirno teka sem in tja, nesrečen ali vzdržuje telesno kondicijo? Ali moramo svojo mačko uriti? Zakaj puščavske podgane tako vneto kopljejo rove? Kako lahko preprečimo napad panike pri domači živali, ki jo odpeljemo k veterinarju? Na taka in številna druga vprašanja odgovarja Temple Grandin na podlagi tridesetletnega raziskovalnega dela, poskusov in izkušenj. Pri tem se osredotoča na čustvene potrebe živali. Trdi, da so živali čuteča bitja, zato moramo spodbujati njihova pozitivna čustva – iskanje in igro – in preprečevati negativna – strah, paniko in bes – če želimo, da bo njihovo življenje lepo.
Strokovna literatura

Mnenje:
Temple Grandin je precej prepoznavna oseba, saj je naredila marsikaj, da se izboljša položaj živali. Nimam kaj reči, kapo dol!

Knjiga je na trenutke prav grozna tako, da je ne priporočam prav vsem. Moraš pri določenih delih imeti kar močan želodec. Se mi pa zdi, da bi se ljudje morali bolj zavedati kako živali pridejo na naše krožnike in da to še zdaleč ni samo strel v glavo. Temple Grandin me je navdušila s svojo misijo in odnosom do živali. Prav tako pa je s svojimi idejami marsikje izboljšala način usmrtitve in pokazala svetu, da so nekateri postopki še kako primitivni in definitivno niso primerni za današnji sodobni svet.

Prebrala sem jo predvsem zaradi seminarske naloge, ki sem jo morala narediti in kasneje sem v anketi preverjala poznavanje ljudi o tej tematiki. Glede na odgovore mislim, da bi bilo dobro, če bi knjigo prebralo več ljudi.

Vsekakor tole ni ena izmed knjig, ki jo prebereš v nedeljo popoldan ob čaju. Je pa ena izmed tistih, ki ti dajo misliti.

Uporabnikov avatar
Jerneja
Kontakt:

Wolfsong - T.J. Klune

PrispevekNapisal/-a Jerneja » 31 dec 2016, 17:42

Wolfsong
od T.J. Klune

Izziv: knjiga, kjer je v glavni vlogi žival
Ocena:
Povezava:
Goodreads

Mnenje:
Dolgo časa sem odlašala, iskala in izbirala primerno knjigo za izziv. Nikakor se nisem mogla odločiti. Videla sem, da je ena izmed članic za izziv prebrala tole knjigo. Ker sem pred tem že obupala nad Belim očnjakom mi takorekoč ni preostalo drugega, kakor da jo preberem.

OMG kdo bi vedel, da me bo ta knjiga tako navdušila :106:
Resnično sem brez besed. Tako med branjem kakor sedaj. Ampak tale knjiga je nekaj posebnega. Sploh ne vem kje naj začnem. Jezik in slog pisanja sta fantastična, z vsako stranjo sta boljša prav tako kakor je tudi Ox iz strani v strani boljši, odločnejši in odraslejši. Joe pa :024: Ne najdem besed, ki bi prav opisale moje navdušenje nad njim. Če moram kaj res izpostaviti je to dejstvo, da v mojem bralnem 'življenju' manjka več takšnih knjig. Realnih, kjer ljudje lažejo, zamerijo in odpuščajo. Ampak najpomembneje: ne stečejo si v objem prvi trenutek ko se zagledajo. Res mi je bilo všeč, da to ni le še ena klišejska zgodba.

Čeprav gre za ljubezensko zgodbo, to še zdaleč ni samo to. Knjiga je kompleksnejša kakor sem si prej sploh predstavljala. In ne morem si pomagat, da ne bi povedala kako cute in oh in sploh je bil njun začetek. Prav naglas sem se smejala, ko je Ox pobegnil domov, samo zato, da bi se naparfumiral in s tem pred volkovi zakril čustva, ki so se začela nabirati v njem. In to je le eden izmed dogodkov, ki so me nasmejali.

Na Goodredsu sem zasledila, da bo prišlo tudi nadaljevanje. Dvomim pa, da ga bom prebrala, saj se je tale knjiga odlično končala in želim, da ostane pri tem.

Uporabnikov avatar
Jerneja
Kontakt:

Pet najljubših pravljic iz otroštva

PrispevekNapisal/-a Jerneja » 31 dec 2016, 18:38

Izziv: Pet najljubših pravljic iz otroštva

Mnenje:
Že kot majhna punčka sem rada brala in eden izmed najlepših trenutkov je bil, ko mi je mami iz knjižnice prinesla nove knjige.
Kdo bi si mislil, da je izbrati pet najljubših pravljic iz otroštva mačji kašelj, a temu ni tako. Bolj kot sem razmišljala več odličnih pravljic sem se spomnila. A nekje je treba potegniti črto :)

#1 O PASTRIČKU IN DEBELI UŠI
Pravljica me je kot punčko tako navdušila, da sem imela o njej celo predstavitev in kdo bi si mislil, celo plakat imam shranjen :) To je slovenska ljudska pravljica, ki mi je bila posebej pri srcu, saj reven pastirček pomaga živalim. One pa mu kasneje vrnejo uslugo in pastirček se lahko poroči s kraljično. Pravljica mi je bila všeč a po drugi strani mi je bila grozna, saj so volkovi na koncu povzročili smrt kralja, ki ga je kap zaradi strahu. To mi je bilo res grozno, čeprav se sedaj le nasmehnem ob misli na to :)

#2 PIKIJEVE ZGODBICE ZA LAHKO NOČ - Eric Hill
Ne spomnim se točno zakaj mi je bila podarjena tale knjiga. Ampak, ker sem že prej oboževala Pikija se kmalu nisem mogla več ločiti od nje. Spomnim se, da sem jo brala vsak večer, tako da sem pravljice na koncu znala že skoraj na pamet. V spominu sem jih imela kot veliko daljše, ampak ko sem jo sedaj ponovno prijela v roke, sem se kar nasmehnila, saj posamezna pravljica ni bila daljša od parih listov.
Pravljice pa ne glede na to, da so kratke govorijo o dobroti in prijateljstvu, kar kot otrok seveda nisem opazila. Takrat me je bolj navdušilo to, da je Piki spuščal zmaja, ali pa dobil čisto novo žogo :)

#GRDI RAČEK - Andersen
Le kdo ne pozna pravljice o grdem račku. Pravljice, ki te že kot otroka želi naučiti, da ni vse kar je drugačnega slabo. Mislim, da se z njo naučiš kar pomembne lekcije. Všeč mi je bil konec, čeprav se spomnim kako se mi je ubogi sivi raček smilil, ker ga mama raca ni marala. Ampak se tu še ni končalo z njegovo nesrečo. Mama raca ga je celo nagnala, zatekel se je k starki a ker ji ni prinesel dobička, ga je tudi ta spodila. Ampak konec mi je tako takrat kot še sedaj pogrel srce.

#4 MALA MUCA IŠČE DOM - Jutta Gorschlüter
Eno izmed mojih najljubših pravljic, pa mi je v dar prinesel Miklavž. Že naslov tukaj izda dogajanje, ampak meni je bilo všeč, da jo je takoj našel Božiček. Vzel jo je s sabo in mala muca je hodila z njim od hiše do hiše. Nakar je v eni izmed hiš začela raziskovati in zaspala ob deklici v postelji. Le kdo bi vedel, da si je ravno ta punčka želela muco za Božič. Pravljica se mi je vedno zdela čudovita. Čeprav če bi jo napisala jaz, bi naslov spremenila v: Mala muca najde dom.

#5 MEZINČICA - Andersen
Mezinčico večina pozna pod imenom Palčica. Jaz sem prebrala obe in tudi risanko sem si ogledala neštetokrat. Še ena izmed pravljic, kjer vse vodi v srečen konec. Čeprav me je bilo na smrt strah, da se bo Mezinčica morala zares poročiti s Krtom in živeti ujeta pod zemljo. A konec koncev je bilo vse dobro in s prijateljico Lastovico je poletela daleč stran, kjer je spoznala čisto majhnega princa v katerega se je tudi takoj zaljubila. In živela sta srečno do konca svojih dni. Le katera deklica ni marala srečnih koncev, kjer se po možnosti glavna junakinja tudi poroči s princem.

Uporabnikov avatar
Jerneja
Kontakt:

The Siren - Kiera Cass

PrispevekNapisal/-a Jerneja » 31 dec 2016, 18:44

The Siren
od Kiera Cass

Izziv: knjiga o mitu ali legendi
Ocena:
Povezavi:
Bralnica
Goodreads

Opis:
Ljubezen je vredna tveganja.

Pred leti je bila Kahlen rešena pred skorajšnjo utopitvijo v oceanu. Da odplača svoj dolg mora že vse od takrat služiti kot Sirena, ter s svojim zapeljivim glasom neznance zvabljati v smrt. Kljub temu, da ima smrtonosen glas pa se ne more upreti navadi, da bi dneve preživljala na kopnem in hrepenela po tem, da bi lahko svobodno govorila in se smejala.

Kahlen se je sprijaznila, da bo živela v samoti, potem pa sreča Akinlija. Postavnega, skrbnega in prijaznega fanta, ki pooseblja vse kar si je kdaj želela. Kljub temu, da Kahlen ne more govoriti z njim se med njima kmalu spletejo vezi, ki jih ne moreta zanikati.

Zaljubiti se v človeka je proti vsem pravilom, a Kahlen je odločena, da bo tokrat sledila svojemu srcu.

Mnenje:
Knjigo sem si želela prebrati zares dolgo časa. Ampak je nikjer nisem našla :( Sem pa si ogledala nešteto posnetkov na youtubu, spoiler free seveda. Brala sem mnenja drugih blogerk, gledala njihove čudovite slike na instagramu, kjer je seveda pozirala The Siren. Vse to me je le še bolj navdušilo nad branjem.

Vedela pa sem tudi, da je to knjiga o sirenah oziroma morskih deklicah, ki so mistična bitja, se pravi da so pravšnja za tale izziv.

Ne moreš si misliti kako sem bila srečna, ko sem knjigo končno dobila. V trenutku sem jo že brala. Od tu pa je šlo vse samo še navzdol. ŽAL. No seveda je bila sprva zanimiva. Všeč mi je bilo, da se z življenjem siren ne srečamo neposredno preko glavne junakinje Kahlen, ampak posredno preko njihove nove sestre. Prav tako pa se mi je zdelo fino fajn to, da so sirene zares zvabljale ljudi v smrt. Morje je lačno in to je cena za rešeno življenje.

Glede na vsa mnenja in opis sem pričakovala lahkotno, romantično zgodbo. Ampak ne. Takoj ko izvemo več o življenju siren se začne dolgovezenje. Kahlen sanjari o drugem življenju in fantu, ki ga je videla. Rekla sem si, da saj to ne more trajati. Kako sem se motila. Dolgovezenje se je nadaljevalo nekje do 70% knjige. Seveda ga je spoznala in je takrat zgodba postala bolj zanimiva. Ampak jaz sem pričakovala, da se bosta skupaj borila za to, da bo ona lahko živela. Avtorica pa si očitno ni zamislila takšnega poteka.

Nekje že čisto pri koncu pa se končno začne dogajati. Ostalo mi je še kar nekaj strani in vesela sem bila, da se bo končno začelo nekaj dogajati. KONČNO. Ampak ne. Sedaj iste brezvezne dogodke, ki smo jih prej opazovali iz njenih oči, spremljamo še preko njegovih.

Knjiga me je totalno razočarala.

Uporabnikov avatar
Jerneja
Kontakt:

Re: Bralni izziv 2016 – Jerneja

PrispevekNapisal/-a Jerneja » 31 dec 2016, 22:33

Pa sem uspešno zaključila tudi letošnji bralni izziv. Zdel se mi je super, saj je bil zelo pester. Všeč mi je bilo, da so bili nekateri izzivi res lahki kakor recimo, preberi knjigo, ki jo je napisal moški. Drugi pa so bili res izzivi in zanje sem se morala bolj potruditi. Priznati moram, da sem ravno zaradi letošnjih izzivov prebrala kakšno knjigo, ki je drugače res ne bi in menim, da je smisel izzivov ravno to.
Verjamem, da bo tudi Bralni izziv 2017 zanimiv in poln izzivov, ki me bodo navdušili. Se že veselim, da ga vidim :)

Slika

Vrni se na

Kdo je prisoten

Po forumu brska:: Ni registriranih uporabnikov in 1 gost