Bralni izziv 2016 - prada2015

Na tem forumu se nahajajo vsi potekli in aktualni bralni izzivi.

Moderator: The Book Crusaders

Uporabnikov avatar
prada2015
Opravljen bralni izziv 2017
Kraj: Dolenjska
Kontakt:

Bralni izziv 2016 - prada2015

PrispevekNapisal/-a prada2015 » 04 jan 2016, 10:51

Slika

Pa pojdimo novim zmagam naproti :lol: :goodluck:

1) Knjiga, kjer glavni junak ni belec (3 točke) - Khady & Marie Therese-Cuny: Pohabljena (Mutilee)
2) Knjiga, ki ima v naslovu barvo (2 točki) - Annalight Night: Poljub črnega jezera
3) Knjiga, ki si jo prebral/a v enem dnevu (3 točke) - Meg Cabot: Princeskin dnevnik
4) Knjiga, ki jo je napisala ženska (1 točka) - Melissa Hill: Resnica o tebi
5) Knjiga avtorja, ki ga še nisi bral/a (2 točki) - J.M. Clements: Spartak: Meči in pepel
6) Knjiga, ki ima v naslovu številko (2 točki) - Danielle Steel: Pet dni v Parizu
7) Knjiga, ki je izšla na leto tvojega rojstva (3 točke) - Victoria Holt: Maškarada
8) Mladinska knjiga (2 točki) - John Green: Kdo si Aljaska
9) Knjiga, ki jo je napisal slovenski avtor (3 točke) - Lea Jerančič: Vredna ljubezni
10) Knjiga, ki jo je napisal moški (1 točka) - Harlan Coben: Samo en pogled
11) Knjiga, ki jo drugi bralci kritizirajo (3 točke) - Sara Shepard: Everything we ever wanted
12) Pet najljubših pravljic iz otroštva (2 točki) - Deklica z vžigalicami, Pepelka, Rdeča Kapica, Sneguljčica in sedem palčkov, Kraljična na zrnu graha
13) Po lastni izbiri (1 točka) - Charlaine Harris: Living dead in Dallas
14) Zgodovinski roman (2 točki) - Robert Harris: Pompeji
15) Knjiga z LGTB vsebino (3 točke) - Janja Vidmar: Fantje iz gline
16) Knjiga, ki vsebuje ljubezenski trikotnik (1 točka) - Carla Kelly: Lordova preobrazba
17) Knjiga iz strokovnega področja (3 točke) - Klaus Oberbeil, Christiane Lentz: Zdravilna moč sadja in zelenjave
18) Knjiga, po kateri so posneli serijo (2 točki) - Charlaine Harris: Mrtvi do mraka
19) Knjiga, v kateri je v glavni vlogi žival (3 točke) - James Bowen: Potepuški maček Bob
20) Knjiga, ki se dogaja v prihodnosti (2 točki) - Veronica Roth: Four
21) Knjiga, v kateri je v glavni vlogi pevec (2 točki) - Bob Dylan: Zapiski
22) Po priporočilu tvojega sorodnika (1 točka) - John Green: Krive so zvezde
23) Izšla leta 2016 (3 točke) - Andy Weir: Marsovec
24) Knjiga o mitu ali legendi (2 točki) - David Gibbins: Atlantida
25) Knjiga o tebi pomembni problematiki (3 točke) - Kristin Harmel: Usodne sanje
Nazadnje uredil/a prada2015 dne 17 dec 2016, 11:33, skupaj urejeno 26 krat.
The prettiest thing you can wear is a smile... <3

http://knjigoljubka.blogspot.si/

Uporabnikov avatar
prada2015
Kontakt:

Re: Bralni izziv 2016 - prada2015

PrispevekNapisal/-a prada2015 » 04 jan 2016, 22:50

Po priporočilu tvojega sorodnika (1 točka)

John Green: Krive so zvezde (The fault in our stars)

(4,5)

Povezavi:
BRALNICA
GOODREADS

1. knjiga, ki sem jo prebrala letos je Krive so zvezde. To je čudovita knjiga. :thumbup: Priporočila mi jo je sestra in jo že dalj časa čakam. Končno je bila prosta v knjižnici in sem jo dobila v roke. Res je enkratna in jo priporočam vsem za branje. Zdaj, ko sem prebrala knjigo, bom pogledala tudi film.
Oba lika Hazel in Gus sta mi bila všeč. V njiju sem se takoj vživela. Knjigo sem prebrala zelo hitro (dobesedno sem jo požirala). Všeč mi je bilo, da sta bila polne volja do življenja in ljubezni, kljub njuni bolezni. Razočaral me je edino konec. Pričakovala sem, da se bo zgodil čudež, da bosta ozdravela, se poročila... Nisem pričakovala tragičnega konca. Za Gusom sem potočila solzice :th_cry:
Gus mi je bil veliko boljši lik. Bil je optimist in dobre volje. To je delil tudi s Hazel in Isaacom. Hazel na začetku knjige ni tako optimistična. Dokler ne spozna Gusa.
Negativni lik mi je pisatelj Peter, ki ga obiščeta v Amsterdamu. Sploh mi ni bil všeč. Je zelo nesramen. :thumbdown:
Krive so zvezde je knjiga, ki jo lahko berejo vsi bralci. Mladi in odrasli. Navdušila bo vse. Liki v knjigi so najstniki oboleli za rakom. Medicina je že toliko napredovala, da so upočasnili razvoj bolezni. Vendar ne bodo nikoli ozdravljeni. Treba se je boriti in živeti s tem. Se sprijazniti in poskusiti živeti naprej. Tako otroci kot njihovi starši. To je sporočilo te knjige.

P.S.: Če jo še niste prebrali, potem jo morate!! Jaz jo bom zagotovo še kdaj.
Nazadnje uredil/a prada2015 dne 23 maj 2016, 22:44, skupaj urejeno 1 krat.

Uporabnikov avatar
prada2015
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a prada2015 » 06 jan 2016, 20:49

Mladinska knjiga (2 točki)

John Green: Kdo si Aljaska (Looking for Alaska)

Povezavi:
BRALNICA
GOODREADS

Ker me je prejšnja Greenova knjiga prevzela sem hotela prebrati še kakšno njegovo. Vendar me je Kdo si Aljaska razočarala. Pričakovala sem spet neki zaljubljeni par, ki ga tukaj ni bilo. :thumbdown: :shock: Ker sem knjigo dobila na mladinskem oddelku v knjižnici, jo uvrstim pod mladinske knjige.
Kot glavni lik nastopa neki zblojeni študent, ki zamenja šolo. V življenju se mu nič kaj ne dogaja, je kar malo dolgočasen. V študentskem domu se spoprijatelji s svojim cimrom Pulkovnikom (ta mu da vzdevek Bajs). Druži se s svojo druščino, na skrivaj pijejo, kadijo in načrtujejo potegavščine... Najslabše mnenje sem si podala o Aljaski. Totalno menja razpoloženje. Kar hinavska je. Najprej pride vsa prilizjena do Bajsa in ostalih, ker nima nobene druge družbe. Pove svoje, počnejo kar reče... Ko se naveliča pa postane nesramna do vseh. Vsi jo kar mirno prenašajo, trpijo te njene muhe. Meni je šla strašno na živce. Mogoče sem si pa ravno zaradi tega ustvarila slabo mnenje o knjigi.
Ta glavni lik Bajs, ki vse skupaj pripoveduje ni neki aktiven. Stalno razmišlja o Aljaski, totalno se je zaljubo v njo, čeprav se ona do njega obnaša vsako minuto drugače. :?
Skratka, če jo ne boste prebrali, ne boste nič zamudili. Raje se odločite za katero drugo Greenovo knjigo.

Uporabnikov avatar
prada2015
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a prada2015 » 08 jan 2016, 18:19

Knjiga, ki jo je napisala ženska (1 točka)

Melissa Hill: Resnica o tebi (The truth about you)

Povezavi:
BRALNICA
GOODREADS

Knjigo sem si izbrala, ker mi je bila lepa naslovnica. Ni mi žal, da sem jo prebrala, saj sem jo prebrala zelo hitro in sem med branjem uživala. Je lahkotno branje. Zanimiva zgodba, stalno te zanima kaj se bo zgodilo naprej. Tudi, ko sem knjigo odložila, sem razmišljala o njej, kaj sem prebrala in kaj se bo zgodilo naprej. :eyebrows:
Na začetku knjige izvemo, da so na pragu kavarne pustili dojenčka v škatli. Potem pa spoznamo različna dekleta približno enake starosti. Nina se po dolgem času vrne k svojemu čudaškemu očetu, nosi skrivnost, da je noseča in se je s fantom razšla. Jess živi srečno z možem, oba imata dobro službo. Vendar pa Jess ni srečna, ker so jo prijateljice, ki že imajo otroke izključile iz svoje družbe. Zato tudi ona želi zanositi, čeprav mož meni, da še nista pripravljena. Slavna Hollywoodska igralka se vrne na dopust v rojstni kraj, ko ugotovi, da je po eni razuzdani noči s soigralcem zanosila. Vsa ta tri dekleta so mi postala všeč. Zlahka sem se postavila v njihovo vlogo. V malem mestecu Lakeview se jim marsikaj zgodi. Včasih sem se jim tudi nasmejala in tudi zajokala. Ker so vsa dekleta povezana z dojenčkom, sem celotno zgodbo razmišljala čigav dojenček je bil pred kavarno. Na koncu se izkaže da je bil čisto drugi :o :shock: (Če vas zanima kateri, preberite knjigo :lol: )
Edini lik, ki se mi ni dopadel, je Ninin oče Patrick. Bil je zelo čudaški. Imel je svoje navade in običaje. Ni kazal nobene ljubezni do svoje hčerke... Na koncu, ko sem izvedela da ima bolezen in ne more izražati čustev (skratka živi v nekem svojem svetu), sem mu tudi oprostila.
Knjiga mi je bila preprosto všeč, pokaže različne ljubezni med pari, različne romance (tako poročene, kot neporočene). Različna dekleta zanosijo in različno razmišljajo o otroku, o tem kaj zdaj narediti. Nekatere se otroka veselijo in se ga želijo, druge zanosijo ponesreči, ga želijo obdržati ali pa ne. Knjiga nam pokaže različna razmišljanja, različna mnenja, različne pogoje... Marsikateri punci je težko, vendar na koncu knjige najde pravilno rešitev. Pove svojimi bližnjimi svojo težavo in ti ji z veseljem pristopijo na pomoč. Če imamo v razmerju težave se pogovorimo s partnerjem in skupaj poskušajmo poiskati rešitev.

Knjigo priporočam za branje. Posebno tistim, ki imate radi bolj lahkotno branje.
Nazadnje uredil/a prada2015 dne 23 maj 2016, 22:46, skupaj urejeno 1 krat.

Uporabnikov avatar
prada2015
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a prada2015 » 09 jan 2016, 13:47

Pet najljubših pravljic iz otroštva (2 točki)

Deklica z vžigalicami, Pepelka, Rdeča Kapica, Sneguljčica in sedem palčkov, Kraljična na zrnu graha

Slika
Hans Christian Andersen: Kraljična na zrnu graha

Povezava: BRALNICA
Princ je iskal svojo ženo. Bil je zelo izbirčen in nobena ni bila po njegovem okusu. Nato pa v hišo pride Kraljična zelo zahtevna. Pod 10 perjanic so ji dali zrno graha in zjutraj se je pritožila, da se ni naspala in jo je vse tiščalo. Princ je ugotovil, da je Kraljična primerna žena za njega.
To pravljico sem zelo rada prebirala. Spomnin se, da mi jo je babica zelo velikrat tudi sama prebrala. :020:

Slika
Hans Christian Andersen: Deklica z vžigalicami

Deklica je na mrzlo silvestrsko noč prodajala vžigalice. Bila je bosa in zelo jo je zeblo. Da bi se ogrela, si je prižigala po eno in eno vžigalico. Zraven si je zamislila lepo obloženo mizo, pečeno gos, božično drevo... Zjutraj so mimoidoči našli mrtvo zamrznjeno deklico. :cry:
Pri tej pravljici sem bila na koncu vedno žalostna. Hudo mi je bilo za deklico. Vedno sem starše spraševala, zakaj ni imela čevljev in zakaj je bila sama na snegu.

Slika
Brata Grimm: Sneguljčica in sedem palčkov

Sneguljčica je živela z zlobno mačeho. Hotela jo je ubiti, ker je bila lepša od nje. Nato Sneguljčica pobegne v gozd in živi pri sedmih palčkih. Mačeha jo večkrat z zvijačo poskuša ubiti vendar neuspešno. Sneguljčica se vedno reši in na koncu poroči s princem. V tej knjigi mi je bil najlepši naslednji del: "Zrcalce, zrcalce na steni povej, katera najlepša v deželi je tej. Lepa kraljica moja si ti, a daleč najlepša v deželi tej je Sneguljčica." :thumbup: <3
Bila mi je ena izmed najlepših pravljic. Še danes rada pogledam filmske različice Sneguljčice. Ko sem se v otroštvu igrala z punčkami, je večkrat katera dobila ime Sneguljčica in Pepelka. :P

Slika
Brata Grimm: Pepelka

Pepelka je živela z zlobno mačeho in dvema polsestrama. Bila je njihova sužnja in zato zelo umazana. Mačeha in polsestri sta bili povabljeni na kraljevi dvor na ples. Pepelka si je tudi zelo želela iti na ples. Prikazala se ji je dobra vila, ji začarala lepo obleko, kočijo...in Pepelka je odšla na ples. Ob polnoči je morala oditi iz plesa, ker je čarovnija popustila in postala je nazaj umazana Pepelka. Na plesu je izgubila čeveljček, zato jo je princ iskal in s pomočjo čeveljčka tudi našel. Potem sta se poročila in živela srečno do konca dni. :022:
Zadnji stavek je citat iz velikih pravljic o princesih in princih. Ko še nisem znala brati in so mi drugi brali pravljice, sem si ta citat zapomnila in ga vedno ponovila na koncu pravljice. Tudi pri takih pravljicah, kjer ga ni bilo. :eyebrows:

Slika
Brata Grimm: Rdeča Kapica

Rdeča Kapica je nosila rdečo kapico. Mama ji je dala košaro polno dobrot, da jih odnese babici, ki je živela daleč v gozdu. V gozdu je še nabrala rožice. In ta čas je volk požrl babico. Ko je prispela do babice je volk požrl še njo. Potem je prišel lovec in jih rešil.
Rdeča Kapica je bila moja najlepša pravljica. :thumbup: Oboževala sem jo. Danes jo znam povedati na pamet. Mamica mi je za maškare sešila rdeč plašček s kapuco in kupila mi je košarico. Ona je bila babica jaz pa Rdeča Kapica :022: Potem sem se vedno igrala Rdečo Kapico. Najlepši del iz pravljice mi je bil naslednji: "Babica zakaj imaš tako velika ušesa? Da te bolje slišim. Babica zakaj imaš tako velike oči? Da te bolje vidim. Babica zakaj imaš tako velika usta? Da te lahko požrem." Tukaj sem se vedno smejala, pa še danes ne vem kaj mi je bilo smešno.

Z vami sem delila svoje najlepše pravljice iz otroštva in pri vsaki napisala kako je pravljica vplivala na mene takrat. Lahko bi jih prebrala še mnogo, ker jih je res veliko. Uživala sem tudi ob Zvezdici Zaspanki, Piki Jakobu, Muci Copatarici, Piki Nogavički, Medvedku Puju, Grdemu račku, Mačku Muriju... Z velikim veseljem bom tudi svojim otrokom v prihodnosti pripovedovala in brala pravljice.

Uporabnikov avatar
prada2015
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a prada2015 » 21 jan 2016, 15:19

Knjiga, ki jo je napisal moški (1 točka)

Harlan Coben: Samo en pogled (Just one look)

Povezavi:
BRALNICA
GOODREADS

To pa je kriminalka. :guns: :thumbup: Napeta zgodba! :jupi: Že nekaj časa jo imam doma in ne vem zakaj je nisem prebrala že prej. Bila mi je zelo všeč in bom sigurno prebrala še kakšno Cobenovo kriminalko.
V knjigi nastopa mnogo oseb. Vsaka oseba pripoveduje dogajanje iz svojega videnja. Pripovedujejo sedanjost in preteklost. Vse osebe so nekako povezane med sabo. Nekatere povezave sem odkrila takoj, nekatere pa šele čez nekaj časa. Najbolj mi je bila všeč glavna oseba Grace. Ko njen mož izgine, postane močna in ima veliko volje, da ga bo našla. Klub stvarem, ki jih izve je še vedno na moževi strani. Čeprav ugotovi, da moža ni poznala dobro, da je imel polno skrivnosti pred njo stoji ob njem do zadnje minute njegovega življenja. Še po smrti se postavi na njegovo stran in pride resnici in pravici do dna. Všeč mi je bila tudi Charlaine. Bila je zagreta, da pomaga svojem ljubimcu oz. sosedu. Takoj, ko je videla, da ima spuščene žaluzije, je ugotovila, da neki ne štima in poklicala policijo oz. sledila morilcu/napadalcu. Ni se prestrašila, ni bila strahopetna. V tej knjigi so pogumne ženske. Odvetnica Sandra mi ni bila všeč. Čeprav je tudi predstavljena pogumno. Že njen hladen odnos do svakinje mi je bil sumljiv. Na koncu, ko izvemo razkritje, kaj je storila mi je bil takoj jasen ta odnos. Všeč mi je bil pa tudi policist Perlmutter. Njegovo pripovedovanje je tudi zanimivo. Hitro poveže zadeve in hitro pride do odkritja. Čeprav se mu vedno zdi, da ima neke luknje v preiskavi :lol: Napadalec Erik Wu mi je bil pa zelo strašljiv. Ni uporabljal orožja ampak je žrtve poškodoval z golimi rokami. Točno je vedel, kam in kako močno mora udariti, da žrtev onesposobi, omami... grozljivo :108:
Konec zgodbe mi je bil še najmanj všeč. Nisem pričakovala tega. Mislila sem, da bo drugačen razplet. Zato tudi ocena 4. Celotna knjiga je do zadnje strani napeta. Do konca ne veš kako se bo razpletlo. Nisem si mislila, da Jack ni Jack. In da ima prste vmes Sandra. Presenečena sem bila pa tudi, da je bil Jack na istem koncertu kot Grace, in da se Grace ravno tistega dela ne spomni. Upala sem, da bo kakšna druga zadeva, da bo kakšen drug razlog za ugrabitev ne pa ravno to kar je bilo... da vsega ne izdam :mrgreen:

Ljubitelji kriminalk, če še niste prebrali Samo en pogled, pejte brat! Kaj še čakate?? :eyebrows:
Ko končam z bralnim izzivom, posežem še po kakšni knjigi H. Cobena.

Uporabnikov avatar
prada2015
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a prada2015 » 05 feb 2016, 12:24

Knjiga, v kateri je v glavni vlogi pevec (2 točki)

Bob Dylan: Zapiski (Chronicles)

Povezavi:
BRALNICA
GOODREADS

Tako sem razočarana nad to izbiro. 14 dni sem brala knjigo, ki ima neki čez 200 strani. WTF??? :x Zelo je dolgočasna. Celotno knjigo opisuje naslove pesmi in avtorje, ki so se predvajali po radiu in jih je poslušal. Pa koga to zanima? Knjiga je bila nominirana za več nagrad, med drugim za British Book Award za knjigo leta, v ZDA pa za National Book Award. Dobila je tudi prestižno nagrado quills, ki velja za literarnega oskarja. (vzela iz strani http://www.didakta.si/e-knjigarna/lepos ... piski.html) Ima visoko oceno na GR in me je to pretegnilo. Danes mi je žal da sem jo prebrala. Če ne bi je izbrala za Bralni izziv, je sploh ne bi dokončala.
Zdaj zastopim napis na notranji strani platnice. Dylanovi Zapiski niso običajna avtobiografija. Kdor bo v tej knjigi iskal avtorjevo izpoved ali podrobnosti iz privatnega življenja, jih ne bo našel. Se popolnoma strinjam. O njem zvemo zelo malo… oz. nič. :| :? To, da je bil priljubljeni pevec, slaven, bil je na očetovem pogrebu, imel je ženo in več otrok… Koliko je to več??? 3, 5 ali 7??? Aja, ko si je poškodoval roko, je pisal pesmi tudi poezijo in pesmi za gledališka dela. Celo 2 kitici sta napisani :P
Začetek je zelo obetaven. Bob pride v New York. Živi na ulici, igra na ulici, zvečer pa v raznih kavarnah, barih. Sam jih pravi "pajzli". Potem se preseli k nekemu paru, spi na njunem kavču. Sem miselna, da bo še naprej zanimivo. Potem je pa že kr slaven, poročen, družinski človek. Kje je biu pa vmes?? Zvemo še to, da se je selil in umikal novinarjem. Drugo pa kot sem že povedala na začetku opisuje samo pesmi, ki so se vrtele po radiu. Kr neki.

Zelo sem razočarana nad to knjigo in je ne priporočam.

Uporabnikov avatar
prada2015
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a prada2015 » 15 feb 2016, 21:56

Knjiga, po kateri so posneli serijo (2 točki)

Charlaine Harris: Mrtvi do mraka (Dead until dark)

Povezavi:
BRALNICA
GOODREADS

Končno ena knjiga po kateri so posneli serijo, ki mi je všeč. Ponavadi mi je serija všeč, knjiga pa ne :? Tale knjiga pa mi je všeč. Ker nadaljevanja niso prevedena, je mogoče čas, da ponovno začnem brati angleške knjige :mrgreen:
Mrtvi do mraka je 1. del knjižne serije Sookie Stackhouse, serijo pa so poimenovali True blood. Že zdavnaj sem pogledala vse sezone in dele. Knjige pa se nikakor nisem hotla lotit, ker sem se bala, da mi ne bo všeč. Ko sem videla tale bralni izziv pa sem se odločila, da jo preberem. Saj sem kar pogrešala dogodivščine Sookie, Billa in predvsem Erica.
Knjiga mi je bila všeč. Dosti je podobna določenim delom 1. sezoni serije. Natakarica Sookie spozna vampirja Billa. Se zaljubita in skupaj doživita marsikaj... :022:
Oba glavna junaka sta mi bila všeč. Sookie je samozavestna in pogumna. Se ne boji vampirjev. Sama se sooči z morilcem. Billu se Sookie zdi posebna takoj, ko jo zagleda oz. zavoha :lol: Všeč mi je njun odnos. Na njiju sem se navezala že v seriji. Prav tako mi je zanimiv lik Eric. Tudi on je (tako kot Bill) takoj vrgel svoje oko na Sookie. Sicer v tem 1.delu bolj malo nastopa. Sem ga pa takoj primerjala z igralcem iz serije. Ki ga je upodobil super in tudi dobro izgleda :mrgreen:
Najlepši mi je bil začetek knjige, ko se Sookie in Bill srečata. Potem pa se začne ta njun odnos razvijati. Dokaj hitro napredujeta. Za zaključek napišem še 2 odlomka iz knjige, ki sta mi najboljša. :thumbup:

In zdaj je sedel za mojo mizo - vampir. Nemudoma sem vedela, kdo je. Osupnilo me je, da se nihče drug ni obrnil. Niso ga prepoznali! Jaz pa sem zagledala njegovo svetlečo se kožo in preprosto vedela. Od veselja bi lahko zaplesala, in pravzaprav tudi sem naredila nekaj korakov, kar tam ob točilni mizi. (str. 6)

"Vaše vino, gospod," sem uglajeno dejala in previdno postavila kozarec na mizo naravnost predenj. Znova me je pogledal in jaz sem strmela v njegove prelepe oči, dokler sem le lahko. (str. 9)

Slika

Uporabnikov avatar
prada2015
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a prada2015 » 22 feb 2016, 10:36

Zgodovinski roman (2 točki)

Robert Harris: Pompeji (Pompeii)

Povezavi:
GOODREADS
BRALNICA

Le kdo ne pozna zgodbe o starem Rimskem mestu Pompeji, ki ga je zasul vulkan Vezuv. Za tiste, ki jo ne prilagam link iz Wikipedije (https://sl.wikipedia.org/wiki/Pompeji).
Pompeji je zgodovinski roman. Avgustosov vodovod se je pokvaril, vodovodar pa izginil. Rimski cesar najame novega vodovodarja Atilija, da gre v Pompeje in popravi vodovod. To uspešno opravi. Vendar mu strežejo po življenju in še sproži se vulkan Vezuv. Kod, da to ni dovolj, hoče Atilij še izvedet kam je izginil stari vodovodar. Roman se dogaja 4 dni. 2 dni pred izbruhom, dan izbruha (24. avgust leta 79 našega štetja) in dan po izbruhom. Zgodba ima tragičen konec. Vezuv 2 mesta čisto zravna (Pomeji in Herkulaneum). Glavni liki umrejo. :cry:
Roman deluje tudi pustolovsko. Predvsem prva 2dni, ko Atilij rešuje vodovod in, ko odkriva kaj se je zgodilo s starim vodovodarjem. Potem pa se začne izbruh in opisuje kako rešuje sebe, druge ljudi in gre poiskat svojo ljubljeno.
Glavni lik Mark Atilij je vodovodar oz. inženir. Zelo zagnan za svoje delo. Všeč mi je bilo, ko se je zavzel za staro sužnjo in ji pomagal. Hoče odkriti izginotje starega vodovodarja, hoče čimprej popraviti vodovod. Ko vse to uspe pa ugotovi, da se nekaj dogaja z goro Vezuv. Takrat želi posvariti vse ljudstvo in rešit svojo ljubljeno. Vendar se prepozno vrne nazaj v mesto. Takoj ko zagleda Korelijo, že ko jo opisuje avtor, opazimo, da goji do nje čustva. Škoda, ker v knjigi ni bolj razvita njuna ljubezenska zgodba. Samo opazimo, da drug do druzga neki gojita in to je vse. Ker je zgodovinski roman ni neki love scen :thumbdown:
Korelija se mi je zelo dopala. Hoče rešit sužnja pred usmrtitvijo. Upira se svojemu očetu, ki jo hoče poročiti s starim politikom. Ko sliši, da njen oče naroči umor vodovodarja, gre takoj za njim proti Vezuvu in ga posvari. S seboj vzame očetove dokumente o goljufiji. Ko oče to odkrije, Korelija vse pogumno prizna in se preprosto očetu upre. V starem Rimu so starši oz. očetje ukazovali otrokom kar morajo početi, s kom se poročiti... Korelija se je temu uprla in ravno zato mi je bila všeč.
Negativni lik je Korelijev oče Ampliat. Včasih je bil suženj. Gospodar ga je spolno zlorabljal, v oporoki pa ga je osvobodil. Podedoval je gospodarjevo bogastvo, podkupil celotne Pompeje in zgradil razkošne toplice. Čeprav je bil osvobojen suženj, je bil do svojih sužnjev nesramen, dajal jim je smrtne kazni. Rimu je kradel vodo. Bil je krut do svoje družine. Vendar je bil neizobražen, neumen... Ko je dobil v roke dokumente, kaj lahko povzroči gora Vezuv jih ni razumel in jih je ohranil zase. Če bi delil z javnostjo, bi mogoče še rešil prebivalce mesta Pompeji. :118:
Najlepše mi je na koncu, ko Atilij odpelje Korelijo izpod ruševin in se skrijeta v vodovod. Tam se tesno objameta drug drugega. To je njun najbolj intimen trenutek v knjigi. Potem pa o njiju ne izvemo nič več. Predvidevam, da sta umrla pod vročo lavo. :cry:
Zanimivo je, da v zadnjem odstavku preberemo, da je Avgustosov vodovod ostal nepoškodovan in je napajal še več let mesti Nola in Mizen. Glede na to, da opisuje kako gre vodovod točno pod Vezuvom, mi je malo nelogično :?

Danes si lahko ostanke mesta Pompeji ogledate.

Uporabnikov avatar
prada2015
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a prada2015 » 01 mar 2016, 12:10

Knjiga, v kateri je v glavni vlogi žival (3 točke)

James Bowen: Potepuški maček Bob (A street cat named Bob)

Povezavi:
GOODREADS
BRALNICA

Zgodba pripoveduje o prijateljstvu med Jamesom in Mačkom Bobom. V glavni vloga sta oba, tako James kot Bob. Bob je oranžen maček (like Garfield :mrgreen:). Avtor je James, ki je napisal knjigo po resničnem dogodku, kako mu je maček spremenil življenje, pogled na življenje... :thumbup:
James je bivši odvisnik od drog, bori se z zdravljenjem odvisnosti in živi v socialnem stanovanju. Preživlja se tako, da igra kitaro na ulici. Nekega dne pred blokom najde mačka. Odpelje ga k veterinarju, mu da hrano in začne skrbeti za njega. Mačka poimenuje Bob in ga vzame s seboj na ulico. Mimoidoči ljudje so nori na mačka :jupi: in tako zasluži več denarja kot prej. Ko dobi prepoved igranja, začne prodajati ulični časopis. Med Jamesom in Bobom se sklene posebna vez. James začne razmišljati, da mora nahraniti dvoja usta. Na Boba gleda kot na svojega otroka. Čisto je navdušen nad njim. Boji se, da bi ga Bob zapustil. Zato mu kupi povodec in ga da čipirat. Med branjem se lepo čuti ta čustvena navezanost med njima. O Bobu zelo lepo govori in ga lepo opisuje. Opazi se, da ga ima res zelo rad. Tudi zelo skrbi zanj. :106: Zaradi Boba se tudi potrudi čim hitreje ozdraveti od odvisnosti od drog.
Ko Bob 2x pobegne (enkrat se na ulici prestraši maskote, enkrat pa psa), je James ves potrt. Zelo se boji, da ga je izgubil. Tukaj se še najbolj opazi ta navezanost na mačka. In potem veselje obeh, ko se spet zagledata. Tudi maček se je navezal na Jamesa.
Bob je postal prava atrakcija na Londonskih ulicah. Mimoidoči ga slikajo, snemajo... in potem objavijo na profilih, youtube... Tako je potepuški maček Bob postal slaven po vsem svetu. In nato je Jamesova prijateljica prišla na idejo, da naj James napiše knjigo o Bobu.

Zgodba je zelo lepa in vredna branja. :goodjob:

Vrni se na

Kdo je prisoten

Po forumu brska:: Bing [Bot] in 1 gost