Bralni izziv 2016 - prada2015

Na tem forumu se nahajajo vsi potekli in aktualni bralni izzivi.

Moderator: The Book Crusaders

Uporabnikov avatar
prada2015
Opravljen bralni izziv 2017
Kraj: Dolenjska
Kontakt:

Re: Bralni izziv 2016 - prada2015

PrispevekNapisal/-a prada2015 » 19 mar 2016, 15:21

Po lastni izbiri (1 točka)

Charlaine Harris: Living dead in Dallas

Povezavi:
BRALNICA
GOODREADS

2. del serije Sookie Stackhouse je izjemen, tako kot 1.del. :jupi: Ker sem že zdavnaj pogledala filmsko serijo, sem knjigo kar naprej primerjala z njo. Predvsem like sem si predstavljala bolj živo. Čeprav se knjiga kar dosti razlikuje.
Sookie mi je enkratna. Res super lik. Neustrašna, pogumna, samozavestna ženska, ki se nikogar ne boji, vendar pa se počuti bolje, če ima ob sebi nekoga močnega. V knjigi se zelo veliko dogaja. Žal mi je za Lafayetta. Že v 1.delu je malo nastopal, tukaj pa že na začetku umre. Se mi zdi, da je v filmski različici boljši. Ima več dogajanja, je zelo smešen lik. V knjigi sem ga pogrešala. Do konca sem upala, da bo nekako vstal od mrtvih in pokazal svoj humor. Vendar tega ni bilo. :thumbdown:
Sookie in Bill sta super par. Tako privatno kot poslovno (če rečemo reševanju vampirjev tako :lol: ). Dopolnjujeta drug drugega. Po eni strani sta mi tudi smešna in na nek način posebna. <3
Njun odlomek:
The hot water immediately made me feel better, and I relaxed as it beat on my back.
'Shall I join you?'
'Shit, Bill!' My heart pounding a mile a minute, leaned against the shower wall for support.
'Sorry sweetheart. Didn't you hear the bathroom door opening?'
'No, dammit. Why can't you just call ˝Honey, I'm home˝, or so something?'
(str.22)

Okoli Sookie se pa tudi smuka Eric. Tako kot v seriji se mi tudi v knjigi bolj dopade Eric kot pa Bill. Bom prebrala nadaljevanje, ker me zanima ali tudi v knjigi Sookie pristane v Erikovem objemu. 8-) Želela bi si, da bi Eric malo več se pojavil v knjigi (namreč ne pojavi se v celotni knjigi.) Proti koncu se bolj pojavlja. Upam, da bo v nadaljevanjih kaj več njegovega dogajnja.
V knjigi sem tudi pogrešala Pam. V enem poglavju je omenjena. V filmski seriji se je pa stalno smukala okoli Erica. Sicer mi ni bila kot lik všeč. Ampak sem jo pogrešala predvsem zato, ker sem jo navajena v Ericovi bližini.
Ericov specialni stavek mi je:
'You look especially luscious in that knit dress with nothing underneath,' Eric said. 'If you left Bill and came to me of you own free will, he would accept that.' (str.200)
Direktno ji je povedal kaj si želi :t2824:
The prettiest thing you can wear is a smile... <3

http://knjigoljubka.blogspot.si/

Uporabnikov avatar
prada2015
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a prada2015 » 01 apr 2016, 11:41

Knjiga, kjer glavni junak ni belec (3 točke)

Khady & Marie Therese-Cuny: Pohabljena (Mutilee)

Povezavi:
BRALNICA
GOODREADS

Pohabljena je resnična zgodba, ki jo pripoveduje Khady. Opisuje svoje življenje. Khady je Afričanka, črnka, ki prihaja iz Senegala. Pri sedmih letih so jo obrezali (odrezali ščegetavček in ji s tem odvzeli vso ženskost in užitek). To ji je spremenilo življenje v katerem je zelo trpela. Pri štirinajstih so jo na silo poročili z 20 let starejšim moškim. Mož jo je odpeljal v Francijo. Celoten zakon jo je posiljeval. Pri 16-tih je prvič rodila. Skupaj je rodila 5 otrok. Ko so bili otroci v vrtcu oz. šoli in mož v službi, je hodila na skrivaj delat. Izobraževala se je kot šivilja, prevajalka... Na skrivaj je zbirala denar in hrepenela po svobodi. Izborila si je tudi socialno pomoč in podporo Francozev. V njihovi veri, je bila dovoljena poligamija. Ko je mož pripeljal novo ženo, ni bila nič proti, ampak je ob tem dobila novo upanje na boljšo prihodnost (da jo bo mož končno pustil pri miru).
Končno ji je uspelo, da se je ločila in našla svoje stanovanje. S sabo je uzela vse otroke. Imela je tudi podporo svoje družine v Afriki (kjub temu, da so jo na silo poročili, so ji stali ob strani). Mož in njegova družba pa so ji nagajali, ji težili in celo hoteli odpeljati njene otroke. Vendar jim ni uspelo.
Khady je potem pomagala v uradu za priseljence v Franciji ter se borila za pravice Afričanov proti obrezovanju. Mnoge ljudske skupnosti v Afriki namreč še danes obrezujejo deklice. V veliko državah je to prepovedano, vendar se še kje najde, da to počnejo na skrivaj.

V knjigi ostali liki niso dost dodelani. Zato sem se osredotočila na kratek povzetek vsebine. Najbolj je predstavljena Khady, saj je zgodba njena. Tudi imena niso omenjena. Ostale osebe so omenjene samo kot mož, sestra, oče, mati, starejša hči, mlajša hči, bratranec, sestrična, babica, Afričanka, socialna delavka, odvetnica, možev bratranec, očetov brat... V knjigi ni nobenega imena. Edino ob rojstvu otrok je omenjeno kako je dala ime otroku, potem naprej jih pa vedno poimenuje hči, sin. To še bolj poudari v knjigi, da je Khady tukaj najpomembnejša.
Veliko je pretrpela, težko življenje je imela. Že v najstniških letih je morala odrasti in oditi v tujino. Vendar je bila skozi močna in pogumna. Vse je naredila, da je izpolnila svoje cilje, da se je osamosvojila in rešila moža. V težkih trenutkih je razmišljala o boljši prihodnosti. Bila je optimistična in točno to je jo gnalo do njenega cilja. :thumbup:

Uporabnikov avatar
prada2015
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a prada2015 » 28 apr 2016, 13:20

Knjiga avtorja, ki ga še nisi bral/a (2 točki)

J.M. Clements: Spartacus: Swords and ashes (Spartak: Meči in pepel)

3,5
Povezavi:
BRALNICA
GOODREADS

Moram priznati, da sem pred leti večkrat pogledala serijo Spartak (vse sezone). Bila sem kar malo obsedena s Spartakom :oops: Serija mi je bila zelo všeč. Potem pa v knjižnici zagledam knjigo in jo takoj poberem s sabo domov :jupi: Sploh nisem vedla, da je bila napisana knjiga po uspešni seriji. Baje obstaja še 2.del drugega avtorja. Tudi tista bo kmalu romala v moje roke :lotsalove:

Pa pojdimo na knjigo. Ne vem kje naj začnem. :? Knjiga ni TV serija!!! Ista so imena, določeni karakterji, povezanosti/dogodki iz preteklosti... in to je to. Osrednja zgodba v knjigi je čist druga. Zgodba je top, zanimivo dogajanje, vendar nekaj manjka.... TV varianta je veliko bolj kruta, krvoločna... Tisti, ki poznate serijo oz. Rimsko republiko veste o čem govorim. V knjigi nekaj malenkosti tega je, vendar premalo. Zato sem tudi dala tako oceno (3,5).
Že v TV seriji sem se zaljubila v Spartaka :106: V TV varianti je lik super, igralec ga je enkratno upodobil. Tudi v knjigi mi je lik všeč. Enkraten, predan svojemu gospodarju. Bori se za svoj cilj in je zvest temu. Ve zakaj se bori. Sicer mi je bolj všeč tisti del Spartaka, ki se upre Batiatu in Rimu. Tega v tej knjigi ni, upam, da bo prikazano v drugem delu. V obeh variantah mi je šel na živce Varon. Rimljan, ki ne ve kaj bi sam s sabo in se zato opravi borit kot gladiator. Zapusti ženo in otroke. To pot si izbere sam in ne tako kot ostali, ki so postali gladiatorji proti svoji želji. Tudi gospodarja ludusa, Batiat in Lukrecija, mi nista bila nikoli všeč. Predstavljena sta kot domišljava bogataša, ki uporabita sužnje za čisto vse...ampak res vse. :shock: Kdor je gledal in bral bo vedel na kaj mislim. Tukaj se pokaže kruti Rim in njihovo nespametno ravnanje s sužnjem.
Nazadnje uredil/a prada2015 dne 10 jul 2016, 22:42, skupaj urejeno 1 krat.

Uporabnikov avatar
prada2015
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a prada2015 » 29 apr 2016, 13:29

Knjiga, ki jo je napisal slovenski avtor (3 točke)

Lea Jerančič: Vredna ljubezni

Povezava:
GOODREADS

Knjigo Vredna ljubezni sem si izbrala naključno v knjižnici. Prebrala sem jo na šus. Žal mi je edino, da sem jo začela brati že včeraj (ob zelo pozni uri), če bi jo začela danes, bi jo uvrstila med knjige, ki si jo prebral v enem dnevu.
Knjiga ni neki zahtevna, je lahkotno branje. Take so mi ponavadi zmiraj všeč :mrgreen: Zanimiva mi je zgodba in zadovoljna sem s srečnim koncem. Všeč mi je glavni lik Lori. Kljub zlorabi, bolezni in izgubi očeta, ima voljo do življenja in ljubezni. Lorino življenje spremljamo v sedanjosti in v preteklosti. Zgodbi se med seboj prepleteta. Čez celotno knjigo avtorica razkrije nekaj novega. To mi je pri knjigah všeč, da se stalno nekaj dogaja in razkrije. :goodjob:
Všeč mi je bilo razmerje med Lori in Parkerjem :106: Malo me je spomnilo na Ario in Ezro (PLL) :P Imata svoje momente, kjer iskrice šibajo in se komaj brzdajo. Ti odlomki so mi bili najbolj všeč. Navijala sem, da bosta na koncu skupaj in to se je tudi zgodilo. Happy end :thumbup:

Glede na to, da je avtorica Slovenka me je presenetila. Zagotovo bom prebrala še kakšno knjigo.
Vredna ljubezni pa priporočam samo tistim, ki imate radi bolj lahkotna branja, ker to zgodbo lahko zelo hitro prebereš, preletiš.

Uporabnikov avatar
prada2015
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a prada2015 » 06 maj 2016, 17:10

Knjiga, ki je izšla na leto tvojega rojstva (3 točke)

Victoria Holt: Maškarada (The Mask of the Enchantress)

Povezava: GOODREADS

Ko sem pri bralnem izzivu videla, da moramo prebrati knjigo, ki je izšla na letnico rojstva, sem takoj pomislila na Victorio Holt. Avtorico, ki sem jo prebirala v najstniških letih. Njene knjige so mi bile zmeraj všeč in še danes jih rada prebiram. :t2716: (kot sem napisala že pri lanskem izzivu, ko sem si izbrala njene knjige :mrgreen: ) V cobissu sem pogledala seznam njenih knjig naše knjižnice in si izbrala Maškarado. Maškarada je izšla leta 1988 pri pomurski založbi.

Ko sem brala še prvo poglavje, mi je bila knjiga zelo dolgočasna. Bilo mi je že žal, da sem si jo izbrala. Nikakor nisem mogla pasti v zgodbo. Mislila sem, da ta njena knjiga ni taka kot ostale, ali pa mi niso več všeč. Že pri drugem poglavju je postala bolj napeta, in z vsakim poglavjem se je to stopnjevalo. Potem sem padla noter in jo hitreje in bolj zbrano prebirala. Ni mi bilo več žal in sem tudi razumela, da se je morala tako začeti.
V knjigi je mnogo zapletov, ki se razkrijejo in razrešijo postopoma. V vsakem poglavju izvemo nekaj novega. To mi je bilo najbolj zanimivo. Všeč mi je tudi kako avtorica opisuje življenje v tistem času. Kako opisuje grad, pokrajine okoli njega, sobane in dvorane v gradu... Izvemo vse podrobnosti take, ki se jih ne učimo pri šolski zgodovini :thumbup: Zanimivo opisuje obleke, naborke na oblekah, šive... In ne smemo pozabiti na skrivnostni otok, življenje na njemu, domorodci in njihovi verski običaji... Domišljija ima svojo pot :goodjob:
Po svoje so mi bili vsi liki zanimivi. Glavni sta Suewellyn in njena mati Anabel. Obe sta imeli težko življenje. Ko sta našli svojo ljubezen, se jima je obrnilo na boljše. Sicer ne takoj, ampak drugače itak ne bi bilo zanimivo :eyebrows: Všeč mi je celotna zgodba. Od nezakonskega razmerja, do skrivanja na otoku in potem skrivnosti na gradu... Res super ideja in Holtova je pokazala, da je res izjemna pisateljica (mislim za obdobje v katerem je živela). jaz bi malo podaljšala še zadnje poglavje, ko sta se zakonca vrnila nazaj na grad. Glede na to koliko je bilo povsod drugje dogajanja, bi ga še tukaj malo dodala.

Zgodba me je prevzela in jo bom prebrala še kdaj.

Uporabnikov avatar
prada2015
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a prada2015 » 14 maj 2016, 22:17

Knjiga, ki si jo prebral/a v enem dnevu (3 točke)

Meg Cabot: Princeskin dnevnik (The princess diaries)

Povezavi:
GOODREADS
BRALNICA

Knjigo Princeskin dnevnik sem kupila na razprodaji. Je 1. del v seriji The princess diaries. Verjetno bi jo morala prebrati ene 15 let nazaj :mrgreen: :P Sej sem se počutila kot kakšna najstnica med branjem :mrgreen: Vendar mi ni žal, da sem jo prebrala. Bila mi je všeč. Ob njej sem se tudi malo nasmejala. Prebrala sem jo v celoti danes. Saj je zelo lahko napisala in je lahko berljiva.
Glavni lik je Mia. Mia je najstnica, ki živi z mamo. Težave ji dela matematika (in seveda to, da fantje ne gledajo za njo...). Po svoje je mal odštekana in ravno to jo loči od ostalih sošolcev oz. vrstnikov. Obišče jo njen bogati očka, ki ji pove skrivnost, da je princesa Genovije. Takrat se Miji obrne vse na glavo.
Mijina prijateljica Lilly mi je šla malo na živce. Miji sploh ni pustila do besede. Vsako njeno mnenje in odločitev je kritizirala, ukazovala ji je... ko pa je Mio potrebovala, jo je vedno prosila za pomoč.
Sošolci so jo zbadali, se niso družili z njo. Ko pa so v tabloidih prebrali, da je princesa, so se delali, da so njeni najboljši prijatelji. Mija je bila tudi zelo naivna, ker jim je to verjela. :evil:

Knjigo za branje priporočam mladim najstnikom.
Nazadnje uredil/a prada2015 dne 23 maj 2016, 22:39, skupaj urejeno 1 krat.

Uporabnikov avatar
prada2015
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a prada2015 » 18 maj 2016, 16:32

Izšla leta 2016 (3 točke)

Andy Weir: Marsovec (The martian)

Povezavi
BRALNICA
GOODREADS

Slovenski prevod Marsovec je izšel letos 2016 pri Učila International. Slovenske naslovnice nisem našla. Slika je enaka kot tale, ki sem jo objavila. Avtor in naslov sta zgoraj, namesto rumenega oblačka pa z modrimi črkami piše 7 nominacij za oskarje 2016.

To je knjiga o kateri razmišljaš tudi potem, ko si jo že prebral. Knjiga je ZF triler. Gre se za preživetje. Zgodba je napeta tako življenjsko kot znanstveno. Mene je čisto prevzela. Vsaka čast pisatelju, res je zelo dobra knjiga. :goodjob: Bolj mi je všeč osnutek zgodbe ta znanstveni del. Jaz sem po poklicu diplomirani kemik in kar se tiče kemije, fizike, kvantne fizike... me zanima in verjetno me je zgodba zato tako posrkala vase. Mark je eksperimentiral z vsem mogočim. V realnosti bi verjetno ga že prej razneslo na manjše koščke, ampak to je le knjiga. :jupi: Mi je pa nekaj manjkalo (tista pikica na I), zato dam oceno 4.
V glavni vlogi je astronavt Mark Watney. Posadka misli, da je umrl in ga zato ponesreči pusti na Marsu. Mark ostane sam na Marsu in poskuša preživeti, dokler ga ne bo pobrala druga vesoljska odprava. Priskrbeti si mora hrano, vodo, zrak... Na voljo ima bivalni modul in 2 roverja. Nasa je imela na voljo dovolj sestavin, da si je to naredil. :o :shock: Njegova bitka za preživetje se začne. Pisatelj je zelo dobro opisal Marka in njegovo znanstveno razmišljanje. Tudi ko je vedel s kako nevarno zadevo se ˝igra˝ je rekel: Nasa tega ne bi nikoli dovolila. Ampak on ni imel izbire, saj se je šlo za njegovo preživetje. Tudi njegov humor je dobro prikazan. :lol: Vesela sem, da se konča srečno. Sem vedela za tak konec, zato mi proti koncu ni bilo več tako všeč.
Zanimivi so bili tudi odlomki, ko Nasa ugotovi, da je mark na Marsu še živ. In potem njihov načrt, da ga rešijo. Moti me, da niso že prej obvestili posadke, da je preživel. In motilo me je, da so mediji pa skozi poročali dogajanje. Če bi se resnično kaj takega zgodilo, zelo dvomim, da bi obvestili takoj medije in sproti vsako dnevno poročali o tem. Dokler ne bi bil na varnem dvomim, da bi dali v javnost.

To knjigo sem si želela prebrat in ni mi žal. :goodjob:

Uporabnikov avatar
prada2015
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a prada2015 » 23 maj 2016, 22:35

Knjiga o tebi pomembni problematiki (3 točke)

Kristin Harmel: Usodne sanje (The life intended)

(4,5)

Povezava:
GOODREADS

Čudovita knjiga! :thumbup:
Izbrala sem jo naključno. Med branjem pa sem se odločila, da jo uvrstim v bralni izziv in sicer pod knjigo s pomembno problematiko. Knjiga Usodne sanje ima več zadev, ki jo uvrsti pod to rubriko. Kot prvo bi izpostavila smrt ljubljene osebe (glavni junakinji namreč umre mož). S tem se je zelo težko sprijaznit, težko je živeti naprej. Sploh, če pride smrt iznenada (npr. prometna nesreča). Sama si sploh ne predstavljam take velike bolečine, ki te takrat zajame. Drugo je rejništvo. Veliko otrok je brez staršev, ki jim manjka toplina in dom, ki ga lahko nudi le družina. Tako po svetu in v Sloveniji je veliko otrok brez staršev. Tretji so problematični otroci ter gluhi in naglušni otroci. Kate je glasbena terapevtka za problematične otroke. Svojih otrok nima in se zato posveča drugim. Svoj poklic opravlja z veseljem, delo z otroki jo osrečuje. Prostovoljno pomaga s terapijo še gluhim otrokom. Ti se res težko ujamejo z ostalimi otroki in potrebujejo posebno terapijo. Četrto pa je neplodnost. Kate izve, da je neplodna. Njena želja po otroku in materinstvu pa je čedalje večja (tako, da se ji v sanjah prikazuje nerojena hči). Zato se odloči posvetiti gluhim otrokom in se prijaviti za rejnico.
Knjiga ima zelo veliko sporočilo. Na koncu je tudi avtoričina obrazložitev sporočila. Avtorica je s to knjigo želela ljudem razložiti kaj pomenijo glasbena terapija, gluhost in rejništvo. Vse to je predstavila skozi oči glavne junakinje Kate. Uspelo ji je napisati super zgodbo, ki te prevzame in čisto posrka vase. Obvezni pa so robčki zraven.
V Katin lik sem se zelo vživela. Je ženska z voljo pomagati drugim. Izbrala si je otroke. Ko postane vdova, jo samo terapevtsko delo žene naprej. Še večjo motivacijo dobi, ko se ji v sanjah začne prikazovati mož in njuna nerojena hči. Ima podporo družine in prijateljice, čeprav mislijo, da se ji že malo meša. :mrgreen:

Knjiga je res super in jo priporočam za branje! :goodjob:

Uporabnikov avatar
prada2015
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a prada2015 » 27 maj 2016, 18:18

Knjiga, ki ima v naslovu številko (2 točki)

Danielle Steel: Pet dni v Parizu (Five days in Paris)

Povezava: GOODREADS

V Parizu se naključno srečata farmacevtski znanstvenik Peter in senatorjeva žena Olivia. Oba sta nesrečna v zakonu in v Pariz sta prišla po službeni dolžnosti. V 5-tih dneh se spoznata in zaljubita. Vrneta se v svoja življenja, vendar ta niso več ista, kot pred Parizom. :109:
Oba glavna lika imata svoji zgodbi. Vmes med sedanjostjo tudi izvemo njuni zgodbi. Peter in Olivia drug v drugemu najdeta lastnosti, ki jih pogrešata v svojem zakonskem partnerju. To ju tudi poveže. Znata prisluhniti drug drugemu in v tako malem času se zelo dobro spoznata.
Peter svoji ženi Kate ne more povedati, kaj ga muči, ne more se ji zaupati, ker ona vse takoj pove svojemu očetu. Ni pa Petru nikoli dovolila stike s svojimi domačimi (verjetno zato, ker so bili revnejši in so prihajali iz podeželja). S tem se mi je Kate zamerila. Do Petra je bila zelo nesramna. Če je resnično ljubila svojega moža, bi se lahko malo bolj postavila za njega in ga podpirala, tako pri delu kot doma.
Olivia pa za svojega moža Andyja sploh ne obstaja več. Andy jo samo izkorišča, ker meni da politik ne sme biti ločen. Spremljati ga mora na vseh političnih prireditvah, čeprav jo to ne veseli. Andy pa jo izsiljuje.
Svoje zgodbe nista mogla zaupati nobenemu. Ko se srečata kot dva neznanca, ki nujno potrebujeta pogovor, si izpovesta vse. Čutita, da si lahko zaupata.
Zanimivo mi je bilo še Petrovo delo. Peter skupaj s tastom Frankom vodi farmacevtsko podjetje. Na trg naj bi prišlo novo zdravilo za zdravljenje raka. Raziskave so potrdile, da zdravilo še ni primerno, treba ga je še izpopolniti. Vendar Frank sili Petra, da mora zdravilo predstaviti javnosti in ga poslati na trg. Kljub temu, da lahko bolnike ubije namesto ozdravi. Kate se pri tem postavi na Frankovo stran. Tukaj sta se mi oba lika zamerila.Tako Frank kot Kate. Peter pa je zelo trpel, ker ni vedel kaj narediti. Na koncu se je odločil za zdravje ljudi, čeprav je pri tem izgubil ženo, otroke in delo. Tukaj se pokaže njegovo veliko srce. :thumbup:

To je moja prva prebrana knjiga od Danielle Steel. Teta jo zelo hvali in bere njene knjige. Že nekaj časa sem jo želela prebrati. Pet dni v Parizu sem si izbrala zaradi bralnega izziva. Mi pa ni bila neki najboljša. Bolj povprečna zgodba. Mogoče pa kdaj preberem še kakšno njeno.

Uporabnikov avatar
prada2015
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a prada2015 » 27 maj 2016, 18:21

2. vrstica je zaključena! :thumbup: