Bralni izziv 2016 - Matty

Na tem forumu se nahajajo vsi potekli in aktualni bralni izzivi.

Moderator: The Book Crusaders

Uporabnikov avatar
matty
Bralni izziv 2018 s 3 zvezdicami
Kontakt:

Re: Bralni izziv 2016 - Matty

PrispevekNapisal/-a matty » 18 dec 2016, 20:04

KNJIGA PO KATERI SO POSNELI SERIJO
Naslov: Hannibal
Avtor: Thomas Harris
Ocena:
Prebrano: 28.6.2016
Goodreads

Mnenje:
Joj, ta knjiga. Res je pravi triler in grozljivka hkrati, ampak ta konec! Ne morem. Enostavno ne morem ga sprejeti. Prosim vas lepo, ne mi uničit ene izmed najljubših oseb kot je Clarice Starling. Je mogoče, da se v zadnji knjigi to popravi? Please, say it's so.

Prva knjiga je mala malica v primerjavi z vsebino te knjige, vsaj kar se groze tiče. Nekaj stvari v tej knjigi je očitno zadelo v moje nezavedno in izzvalo kar nekaj pogrizenih nohtov ter čudnih sanj. Pa sem mislila, da me je TV serija naredila imuno za te stvari. Očitno sem glede grozljivih stvari še vedno a wimp. Ampak, pohvalno – serija je uporabila kar nekaj scenarijev iz te knjige, ampak jih je priredila v tolikšni meri, da me je knjiga še vedno lahko presenetila.

Toliko izdaj, klanja, in toliko grozljivih elementov… argh. Res je bilo akcije izjemno veliko proti koncu, ampak pred tem se zgodi kar nekaj neverjetnih stvari, kar se tiče detektivskega dela in birokracije FBI. Res sem hotela, da se detektivi obnašajo nekoliko bolj kompetentno, ampak Hannibal jih odpravi skoraj z levo roko. Unbelievable.
He who controls the past controls the future. He who controls the present controls the past.
- George Orwell

Uporabnikov avatar
matty
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a matty » 18 dec 2016, 23:52

SLOVENSKI AVTOR
Naslov: Evropska identiteta v procesih globalizacije
Avtor: Marjan Horvat
Ocena:
Prebrano:3.4.2016
Knjigarna FF

Mnenje:
Knjiga pojasni zakaj Evropska unija počasi razpada in kaj preprečuje nastanek enotne evropske identitete. Postopoma analizira obstoječe stanje in sam razvoj demokracije in narodne identitete v evropskih državah – pri tem izpostavi najpomembnejše elemente kohezivnosti kot so množični tisk v nacionalnem jeziku, televizijo. Način življenja v prepletu nacionalnih politik veča razlike med posameznimi državami EU – vsaka država ima svoj sistem zdravstvene oskrbe, pokojninske sheme, etc. Vsakršni pritiski k večji politični enotnosti pa naletijo na silen odpor; kot je bilo razvidno že v zavrnitvi Evropske ustave, ki so jo hoteli s ponavljanjem referendumov na silo potrditi.

Avtor ugotavlja, da se soočamo z vedno večjim deficitom demokratičnosti v EU in občutkom nemoči glede odločitev evropskega parlamenta. To le še krepi nacionalizme in dogodki v zadnjih mesecih potrjujejo njegovo hipotezo – soočamo se z vzponom nacionalistično obarvanih strank. Evropska unija se drobi, vendar so se med ljudmi vseeno stkale solidarnostne vezi, ki v nekem ohlapnem prijemu držijo skupnost skupaj – tukaj je torej kal neke evropske identitete, ki pa vsekakor ne bo takšna, kot so si jo zamislili v EU, in ki posnema nek ameriški model talilnega lonca .

Vsekakor bi bila demokracija v stilu švicarskih referendumov boljša in bolj transparentna rešitev, kot pa neskončna birokracija in kadrovanje v Evropskem parlamentu. Že zapleti okoli CETE ter migrantska kriza nam dajeta vedeti, da tudi na institucionalnem nivoju EU ne deluje kot bi morala. Leporečenje in sanje o združeni Evropi pa se razblinijo že ob prvi nogometni tekmi. Globalizacija ima pač tudi obratni učinek – vzpon nacionalizmov in lokalizacije.
He who controls the past controls the future. He who controls the present controls the past.
- George Orwell

Uporabnikov avatar
matty
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a matty » 19 dec 2016, 11:29

KNJIGA PO PRIPOROČILU SORODNIKA
Naslov: The Immortal Life of Henrietta Lacks
Avtor: Rebecca Skloot
Ocena:
Prebrano:29.11.2016
Goodreads

Mnenje:
Knjiga bi morala biti bolj skoncentrirana na življenje Henriette Lacks in manj na dolgo zbiranje podatkov novinarke, ki je spisala to knjigo. Ob koncu sem imela občutek, da je knjiga bolj hvalospev novinarki, ki se je vrinila v življenje Henriettinih otrok in vnukov. Res, da je njihovo življenje polno problemov in zapletov, ki se vlečejo vse od časa smrti njihove mame in babice, ampak pričakovala sem večji poudarek na sami Henrietti. Le sam začetek zgodbe se osredotoči na njo, potem pa kar naenkrat postane del ozadja. No, vsaj takšen občutek sem dobila.

Javnost zelo dolgo sploh ni vedela imena, rase ali karkoli drugega o HeLa celicah, kar je glede varovanja podatkov in anonimnosti v medicinskih raziskavah popolnoma normalno. Poleg tega so uporabnost njenih celic odkrili zdravniki in neutrudni laboratorijski delavci in ne Henrietta. Res si zasluži, da je v javnosti znana kot pomembna oseba za zgodovino medicine, ampak let's be real – raka ni razvila zavestno, medicinci pa tudi niso vedeli, če bodo njene celice preživele, ali kakšno revolucionarno vlogo bodo odigrale za razvoj zdravil in cepic. Mislim, da bi morali izvedeti še več o neutrudnem delu znanstvenikov, ter podobnih ljudeh, ki so s svojimi tkivi in telesi omogočili napredek v današnji medicini. Seveda bodo med zgodbami tudi nehumani eksperimenti in podobno, ampak mislim, da smo se iz tega časa veliko naučili ter stvari popravili.

Drugo, kar mi je šlo na živce je bilo nenehno moraliziranje o tem, kako bi otroci morali dobiti denar za uporabo materinih celic in kako so padli skozi sistem varovanja pacientovih pravic, ki v času Henriettine smrti sploh ni obstajal. Res podjetja služijo ogromne vsote s prodajo preparatov HeLA celic, ampak lastništva nad njimi nima nihče. V knjigi se zato njena družina kaže v bolj slabi luči, da vsesplošne črnske kulture v tistih krajih sploh ne omenjam. Vsega res ni kriv rasizem, ampak so si težave v veliki meri nakopali kar sami. Kar mi je najbolj najedalo, je bilo nenehno sovraštvo Henriettine družine do zdravnikov in moderne medicine nasploh. Večina izmed njih jih sploh ni končala kakšne šole, ali sploh vedeli kaj je to celica, vsi so pa bili mnenja, da morajo dobiti celice, denar in ne vem kaj še vse. Predstavljali so si, kako zdravniki v laboratoriju eksperimentirajo na njihovi mami in da je nek ujetnik v laboratoriju. Ali res ni bilo nikogar v njihovem okolju, ki bi jih zapeljal do knjižnice ali se usedel in jim stvari razložil? No, na koncu je to po enih 50-ih letih storil en mlad zdravnik in končno so si nehali predstavljati, da bodo klonirali njihovo mamo in jo obudili v življenje. *headdesk*
- George Orwell

Uporabnikov avatar
matty
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a matty » 19 dec 2016, 15:35

KNJIGA, KI JO DRUGI KRITIZIRAJO
Naslov: Fanny Hill, or Memoirs of a Woman of Pleasure
Avtor: John Cleland
Ocena:
Prebrano: 31.10.2016
Goodreads

Mnenje:
Gre za klasik iz 18. stoletja in enega izmed najbolj znanih erotičnih romanov. Prebrala sem ga kot del bralnega izziva – Banned Books. Dejansko me v njem ni kaj veliko presenetilo ali šokiralo, pa tudi tako zelo erotičen ni v primerjavi s tem, kar se pod tem žanrom prodaja dandanes. Knjige ala Black Dagger Brotherhood so mnogo bolj vroče kot ta knjiga, vendar je morala biti v času prve izdaje izjemno šokantna knjiga; še posebej zato, ker nobena prostitutka, ki nastopa v njem, nima nekih napadov obžalovanja ali sramu. Celoten sistem bordelov in ljubic je predstavljen kot nekaj popolnoma normalnega, kar je verjetno v puritanski Angliji šlo marsikomu v nos.

Glavna junakinja bralca pogosto nagovarja neposredno, kar mi je bilo dokaj zanimiv način komentiranja dogajanja. Knjiga je zato neka zmes pripovedi in dnevnika, ki si na šaljiv način privošči moško populacijo. Ženske so v tej knjigi pravzaprav v vodilni vlogi ter le redko potegnejo ta kratko, kar je zgodovinsko gledano prej izjema kot pravilo. V tem časovnem obdobju je bilo ogromno spolno prenosljivih bolezni, ki so resno ogrožale življenja prostitutk in njihovih klientov. Zato je ta roman čista fikcija in ima le malo veze z zgodovinskim dogajanjem. Klasik je le zato, ker je eden izmed širše priljubljenih romanov te sorte v tistem obdobju.

Mogoče veliko bralcev moti stil pisanja in zelo osladen jezik. Mogoče tudi nekaj fetišev, ki se jih na kratko omenja. Vsekakor pa je homoseksualnost strogo obsojena s strani ženskih likov, ki se čutijo nekako oropane, kadar se moški zapletajo med sabo. Pač, produkt svojega časa – zato se glede tega nisem pretirano sekirala in me ni odvračalo od širše zgodbe. Prav tako se pripravite na veliko izbruhov emocij, jokanja in padanja v nezavest; ženske so še vedno predstavljene kot emocionalno dokaj labilne in krhke. Drugače pa je v ozadju zgodbe romantična pripoved Fanny in njenega moža, ki ju loči usoda. Fanny se tako znajde in leta preživi kot ljubica in nato prostitutka.

Ni neka pretirana štorija, pa tudi romanca vas nekako ne bo začarala, je pa dober vpogled v napredek literature skozi čas, če vas to zanima. Ni nek presežek literature, vendar mi je bila knjiga dovolj berljiva, da me stvari, ki jih drugi kritizirajo, niso motile.

Povprečna ocena na GR – 3.31 stars

Uporabnikov avatar
matty
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a matty » 29 dec 2016, 18:37

LJUBEZENSKI TRIKOTNIK
Naslov: The Wreath
Avtor: Sigrid Undset
Ocena:
Prebrano: 23.12.2016
Goodreads

Mnenje:
To je prvi del trilogije o Kristin Lavransdatter, hčerki čislanega plemiča v podeželski Norveški 14. stoletja, ter njeni burni romanci z nezanesljivim in nespametnim plemičem Erlend-om Nikulausson-om.

Pričnemo v njenem otroštvu ter dogodkih, ki pomembno vplivajo na njeno družino in njeno razumevanje sveta. Stvari se zapletejo, ko jo oče zaroči s sinom bližnjega veleposestnika, Simonom. Lavran je nadvse zadovoljen s svojo izbiro, saj se mladenič izkaže kot zanesljiv, dober gospodar na domačem posestvu, čeprav še malce zelen. Poleg tega sta s Kristin iz istega družbenega sloja, kar je tudi izjemno pomembno, saj bo Simon najverjetneje podedoval veliko večino Lavranovega posestva, saj ta nima sinov in je najočitnejša dedinja Kristin.

A Kristin nikakor ne želi sprejeti Simona, čeprav se mladenič trudi navezati stik z njo, ter je pogosto nadvse razumevajoč. Seveda včasih v moški družbi razveže jezik, ter strese marsikatero šalo, a Kristin ga nikakor ne želi pobliže spoznati. Pravzaprav si želi ostati otrok in slediti svojemu očetu, ki jo je vedno nadvse rad jemal s seboj na obiske svojih sosedov, travnikov in gozdov. Kristin le malo razume svojo mater, ki jo je smrt treh sinov v preteklosti izjemno potrla, zato je pogosto niti ne zaupa svojih težav in misli. No, meni je bil osebno Simon dokaj simpatičen, čeprav je imel o članih nižjega sloja bolj slabo mnenje, ampak najverjetneje je le ponavljal stvari, ki so jih govorili vsi višji sloji, zato me to niti ni tako motilo.

Prvič se Simon izkaže, ko se po napadu na Kristin razširijo govorice, da se je z moškim sestala sama, in ne, da jo je ta napadel, ko se je vračala domov. Četudi se ga je obranila, veliko ljudi ni popolnoma prepričanih, da je še devica, a Simon trdno zagotovi, da se bo z njo poročil. Tudi ko v branjenju njene časti umre njen prijatelj iz otroštva, Arne, ki je bil leta zaljubljen vanjo, Simon ne trene z očesom glede tega novega škandala. A Kristin je pretresena in zato Simon privoli, da gre za eno leto v samostan in se tam med sestrami, kot je bilo v navadi, priuči nekaj veščin za bodoči zakon. Simon ji tako želi tudi razkazati širši svet in jo navaditi na njegovo sorodstvo v mestu.

Tam pa Kristin naleti na vihravega plemiča, ki ga je njegova izobčena teta pogosto hvalila, kadar je bila na obisku pri Kristininih starših. Erlend jo neustavljivo privlači, četudi jo kar nekaj opozorilnih znakov sproti opozarja, da je to izjemno neumno. Nepremišljeno se spusti v razmerje z mnogo starejšim moškim (ona je 17 on pa preko 30), ki so ga v preteklosti izobčili iz cerkve zaradi zunajzakonskega razmerja s poročeno žensko, Eline, s katero ima celo dva otroka. Kristin verjame njegovim besedam, da se je poboljšal in da se bo poročil z njo, ter se sestaja z njim. Pri tem se mora pogosto izmuzniti iz samostana. Ne razmišlja, da je Erlendovo početje nečastno (zapeljuje zaročeno dekle v samostanu), in se prepusti pustolovščini. Pričakovano, od njegovih besed ne ostane veliko in Kristin na koncu pristane v njegovi postelji.

Čedalje bolj destruktivno se zaljubljenca pričneta sestajati vse pogosteje in kmalu Simon prične sestavljati posamezne govorice in ugotovi, da je Kristin noro zaljubljena v Erlanda. Ker se ve, iz kakšnega testa je le-ta, Simon le upa, da ni prišlo do najhujšega, a ko ju zasači v bordelu, kamor jo je Erland povabil na njun 'zmenek', je izjemno razočaran nad obema. Kljub temu obrzda svojo jezo ter privoli, da se zaroka razdre brez plačila kazni, kar je bilo običajno pravo. Pri tem zamolči pravi razlog, saj ne želi prizadeti gorja Kristinemu očetu.

A tudi, ko je Kristin sedaj prosta, ne gre nič po načrtih – njen oče je ne želi poročiti z Erlandom in začnejo se dolga leta čakanja, da bi si le premislil. Ljubimca se medtem skrivaj sestajata pri Erlandovi teti, dokler se na vratih ne pojavi Erlandova ljubica Eline, ki je z njim preživela poletje. Erland se izmika in ne želi izpolniti obljube, da jo bo poročil, ko umre njen mož, Eline pa Kristin posvari, da se bo naveličal tudi nje. Kristin tudi to ne spametuje.

No, več pa ne bom povedala o zgodbi. Avtorica je dobila Nobelovo nagrado za literaturo, saj je podrobno raziskala to zgodovinsko obdobje in življenje ljudi, poleg tega pa bogato črpa iz nordijskih mitov in balad.

Uporabnikov avatar
matty
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a matty » 29 dec 2016, 18:48

ŽIVAL V GLAVNI VLOGI
Naslov: Watership Down
Avtor: Richard Adams
Ocena:
Prebrano: 27.12.2016
Goodreads

Mnenje:
Tolje je odlična zgodba v kateri nastopajo najrazličnejši zajci in druge živali. Zgodba je pravzaprav dolgo popotovanje zajcev v novo domovino, oziroma brlog, pri tem pa se morajo izogniti marsikateri nevarnosti (plenilcem, ljudem, cestam) ter premagati ovire (reke, druge zajčje skupnosti).

Knjiga je klasik v angleško-govorečem svetu, kar me sploh ne preseneča, saj so živali izjemno odlično karakterizirane, pri tem pa niso povsem počlovečene, ampak imajo svojo mitologijo in verovanje, ki se seveda vrti okoli sonca in zajčjega junaka. Pravzaprav so mi bili kratki miti, ki so se tako vsebinsko kot strukturno navezovali na zgodbo, majhna poslastica in prav z veseljem bi jih prebrala še veliko več. Seveda je veliko k temu pripomogel lik premetenega zajca, ki z zvijačami premaga mnogo močnejše nasprotnike. Saj se spomnite živalskih bajk in povesti – ta zgodba me je pozitivno spominjala nanje.

Hazel, glavni junak te zgodbe, je mitološkemu zajcu v marsičem podoben. Skozi zgodbo dozoreva v odličnega vodjo, ki s svojim vodstvom iz prijateljev potegne najboljše. Pogosto se posvetuje z zajčjim prerokom Fiver, ki sluti približujočo se nevarnost, vendar včasih kakšen nasvet tudi presliši kadar je mnenja, da ni razloga za preplah. Tudi Bigwig, močan zajčji bojevnik, se izkaže na poti, čeprav ga včasih njegova trdovratnost in zanašanje na moč tudi pustita na cedilu.

Vsekakor priporočam v branje; mislim pa, da obstaja tudi animirana verzija knjige.
- George Orwell

Vrni se na

Kdo je prisoten

Po forumu brska: Ni registriranih uporabnikov in 3 gostov