Bralni izziv 2016 - Lyra

Na tem forumu se nahajajo vsi potekli in aktualni bralni izzivi.

Moderator: The Book Crusaders

Uporabnikov avatar
Lyra
Bralni izziv 2017 s 4 zvezdicami

Re: Bralni izziv 2016 - Lyra

PrispevekNapisal/-a Lyra » 13 sep 2016, 12:49

Knjiga, ki jo je napisala ženska:
Lori Nelson Spielman: The Life List

Ko sem zagledala knjigo v knjižnici, sem se takoj odločila, da jo želim prebrati :) V knjigi spremljamo Brett, ki je stara 34 let in ji je mati pravkar preminila. Brett pričakuje, da bo postala vodja materinega podjetja in dobila veliko premoženje. A njena mati se je odločila drugače - Brett mora izpolniti seznam želja, ki ga je napisala kot 14-letnica. Brett mora torej kupiti konja, psa, se zaljubiti, dobiti dojenčka, začeti delati kot učiteljica, ... Tako, da se njeno življenje čisto spremeni. Všeč mi je bilo, da so čustva glavne junakinje tako dobro predstavljena - najprej je zelo jezna, a ko začne izpolnjevati materine želje, se vidi, da ji postaja njeno novo življenje vedno bolj všeč. Knjiga nam tudi predstavi idejo, da mogoče, to kar zgleda na papirju idealno, ni nujno res idealno za nas. In da se moramo za svoje sanje boriti ter tudi, da se ne smemo sprijazniti z dobrim, ampak moramo tvegati, da dobimo nekaj odličnega.

https://www.goodreads.com/book/show/161 ... -life-list

Uporabnikov avatar
Lyra

PrispevekNapisal/-a Lyra » 21 sep 2016, 22:07

Knjiga, ki vsebuje ljubezenski trikotnik:
Miranda Kenneally: Herz im Aus

V knjigi Herz im Aus (originalno Catching Jordan) spremljamo najstnico Jordan, ki ji ameriški nogomet pomeni vse. Jordan želi dobiti športno štipenijo s pomočjo igranja nogometa in ker je to njeno zadnje leto na srednji šoli, se moram res samo skoncentrirati na nogomet. A v ekipo pride nov igralec nogometa, ki se bori za njeno mesto. Nekako postane novi igralec Ty Jordan res všeč in razvije se ljubezenski trikotnik, saj je v Jordan zaljubljen njen najboljši prijatelj.. Tako, da se skozi knjigo razpleta ta ljubezenski trikotnik, a vmes Jordan dejansko spremeni pogled na svet. Začne se bolj družiti z dekleti, ugotovi, kaj ji je res pomembno ... Knjiga mi je bila všeč, ker je nekaj več kot samo tipičen ljubezenski trikotnik. Gre za zaupanje vase, za doseganje svojih sanj, za spreminjanje svojega mišljenja in odnosi v knjigi so res dobro predstavljeni. Mogoče me moti le malo, da nekaj stvari obvisi v zraku oz. se mi zdi, da junaki s nekaterimi vprašanji niso zaključili.

https://www.goodreads.com/book/show/227 ... erz-im-aus

Uporabnikov avatar
Lyra

PrispevekNapisal/-a Lyra » 04 okt 2016, 17:17

Knjiga v kateri je v glavni vlogi žival:
David Safier: Mieses Karma

V knjigi je v glavni vlogi mravlja, hrček, pes, krava, črv, ... Vse v enem, saj se reinkarnira glede na to koliko dobre karme zbere v enem življenju. V bistvu spremljamo novinarko Kim Lange, kako se po reinkarnacijski lestvici vzpenja od ene živali do druge in kako se vmes njeno razmišljanje o življenju in odnosu do živali spreminja. Njena želja je priti do nirvane, a pred tem mora preživeti dneve kot mravlja, pes, ... Knjiga je precej smešna in zabavna ter vsebuje tudi nekaj dobrih lekcij - kot vsaka basen :) A vseeno je na trenutke knjigo težko brati, saj so nekateri deli precej dolgočasni, zgodi pa se tudi, da ti glavna junakinja ni več všeč. Tako, da samo 4 zvezdice.

https://www.goodreads.com/book/show/328 ... eses-karma

Uporabnikov avatar
Lyra

PrispevekNapisal/-a Lyra » 13 okt 2016, 22:13

Knjiga, ki jo drugi bralci kritizirajo:
Lauren Weisberger: Revenge wears Prada (The devil returns)

Knjigo Revenge wears Prada sem našla pod seznamom worst rated books na Goodreads, tako da sem prepričana, da spada pod to kategorijo. Ker sem prebrala prvo knjigo, sem se odločila prebrati še drugi del. Knjiga se začne dobro - Andy je ravno pred sanjsko poroko in zbežala je daleč stran od hudičevke. A nato gre knjiga navzdol. Všeč so mi bili nekateri odlomki - različni pogovori in trenutki, ko Andy razmišlja s svojo glavo. A knjiga se večinoma vleče in tudi proti koncu lahko razmišljaš samo še o tem, kako izbirčna, paranoična je Andy. Njeno življenje je krasno, a vedno najde slabe stvari v vseh stvareh in ljudeh. Tudi konec mi ni bil preveč všeč, saj glavna junakinja in njen mož nista nič razčistila. Med knjigo se pogosto zgodi, da ravno, ko postane zanimivo, avtorica skoči nekaj mesecev naprej :( Tako, da samo 3 zvezdice.

https://www.goodreads.com/book/show/161 ... ears-prada

Uporabnikov avatar
Lyra

PrispevekNapisal/-a Lyra » 03 nov 2016, 21:10

Knjiga po kateri so posneli serijo:
Candace Bushnell: The Carrie diaries

To knjigo sem našla pod nasveti v forumu za to temo. Ko sem prebrala opis je izgledala zanimiva, tako da sem se odločila, da bom prebrala to knjigo za ta izziv. A moram reči, da mi sploh ni bila všeč. Že na začetku se začne vleči in sploh ne postane bolj zanimiva (sem vmes prebrala 4 druge knjige, ker se sploh nisem mogla spraviti k tej knjigi). A danes sem jo le dokončala ... Glavna junakinja je še kar simpatična, a nekako ne moreš verjeti, da se vse to sploh dogaja. Še nikoli nisem videla toliko drame v srednji šoli in toliko ne lojalnosti ter problemov med prijatelji. Junakinja je večino časa tudi precej pasivna - dela, kar ji življenje prinese in se ne zavzame za nič oziroma nikomur ni sposobna reči ne. Nekako se mi zdi, da knjiga tudi nima nekega smisla - nič ne izvemo, vse kar se dogaja se zdi kot da ne vpliva na nič. Mogoče bi bila knjiga bolj zanimiva, če bi gledala Sex in the City in dejansko vedela kaj o glavni junakinji, a tako se mi je zdela le precej dolgočasna knjiga in tudi pri koncu se vidi, da se serija nadaljuje, saj konec nekako ni konec.

https://www.goodreads.com/book/show/709 ... ie-diaries

Uporabnikov avatar
Lyra

PrispevekNapisal/-a Lyra » 06 nov 2016, 21:25

Po lastni izbiri:
Harlan Coben: The stranger

Ker že nekaj časa nisem prebrala kriminalke, sem se odločila, da bom po lastni izbiri izkoristila za kriminalko The stranger. Knjiga se že začne zanimivo, saj neznanec pristopi k glavnemu junaku in mu pove skrivnost, ki jo glavni junak sluti oz. je v zanikanju. Zanimiv mi je bil koncept neznanca, ki pristopi k tebi in ti pove skrivnost, ki jo jo slutil ali zanikal in kako različni ljudje to sprejmejo. Še posebej zanimivo je, zakaj bi kdo to delal, a je to v knjigi res dobro razloženo. Knjiga se zatem začne še bolj zapletati in glavni junak Adam želi narediti največ kar lahko, da bi našel neznance in s tem tudi svojo ženo. Tudi nekaj drugih ljudi dobi skrivnost in res je zanimivo, kako ti ljudje reagirajo na razkrito skrivnost. Knjiga je res dobra in tudi napeta. Je pa zanimivo, da je malo drugačna od ostalih Cobenovih knjig, saj ni tako krvoločna oz. ni toliko nasilja v njej. Rekla sem si, da jo bom samo začela brati in jo bom počasi brala skozi teden, a nekako te njegove knjige vedno potegnejo vase in ne moreš nehati brati, tako da sem jo končala v enem dnevu :D

https://www.goodreads.com/book/show/225 ... e-stranger

Uporabnikov avatar
Lyra

PrispevekNapisal/-a Lyra » 17 nov 2016, 20:51

Knjiga, kjer glavni junak ni belec
Maya Angelou: I know why caged bird sings

To je v bistvu prva knjiga od sedmih, kjer Maya Angelou opisuje njeno življenje (in verjetno tudi najbolj znana). Ko sta bila Maya in njen brat stara 3 in 4, sta bila poslana k babici v Stamps (majhno mesto v ZDA) in babica ju je nato vzgajala v skromnem, a strogem duhu. Šele ko sta bila precej starejša sta se preselila nazaj k mami v San Francisco. Knjiga te dejansko popelje skozi njena leta otroštva in najstništva do 16.leta, ko dejansko postane mama mlademu sinčku. Knjiga mi je bila res všeč, saj opiše kako so temnopolti ljudje živeli v Ameriki v prejšnjem stoletju. Piše o tem, kako je zdravnik ni želel sprejeti, ker je bila črna; kako so strica skrivali pred Ku Klux klanom in tudi o tem, kako jo je mamin partner spolno zlorabil. Knjiga vsebuje kar veliko težkih stvari, a nekatera poglavja so tudi lepa. Lahko vidiš, da tudi temnopolti doživljajo najstništvo enako kot vsi ostali najstniki (logično) in tudi, kako se nekateri borijo, da bi uspeli v življenju, čeprav so imeli v tistem času kot temnopolti manj priložnosti. In nekaterim od njih res uspe :) Tako, da res priporočam to knjigo, če vas ta tema zanima :)

https://www.goodreads.com/book/show/215 ... Bird_Sings

Uporabnikov avatar
Lyra

PrispevekNapisal/-a Lyra » 14 dec 2016, 21:39

Knjiga o mitu ali legendi:
Madeline Miller: The Song of Achilles

Že ko sem brala Iliado, sem mi je zdel Ahil zanimiv junak in zato sem si za knjigo o mitu izbrala knjigo avtorice Madeline Miller, kjer opisuje dogajanje pred in po trojanski vojni. Knjiga je bila zelo zanimiva, saj avtorica zmeša skupaj res zgodovinske dogodke z fantazijo. Res je zanimivo brati, kako je Ahil spoznal svojega sopotnika in v knjigi tudi ljubimca Patroclusa in kako je to dejansko vplivalo na celotno Ahilovo življenje in s tem tudi na trojansko vojno. Večina stvari je enakih kot v Iliadi, le da je zgodba povedana z druge strani in s tem tudi veliko bolj zanimiva. Motil me je mogoče le konec, saj naj bi bil Ahil lahko umorjen le z strelom v peto, v knjigi pa umre, ko Parisova sulica prebode njegovo srce. Drugače pa je knjiga res vredna časa - meni je zdaj Ahil kot junak še bolj simpatičen kot prej :)

https://www.goodreads.com/book/show/112 ... f-achilles

Uporabnikov avatar
Lyra

PrispevekNapisal/-a Lyra » 14 dec 2016, 21:57

Knjiga avtorja, ki ga še nisi brala:
Robyn Schneider: The Beginning of everything

Knjiga The Beginning of everything je tipična najstniška knjiga, ki govori o priljubljenem predsedniku teniškega odbora na srednji šoli, ampak samo začetek je tipičen, nato pa postane knjiga ena od res zanimiv najstniških knjig, ki sem jih prebrala. Ezra, ki bi bil po vsej verjetnost homecoming king doživi prometno nesrečo in je tako poškodovan, da ne more več igrati tenisa. Kar naenkrat se celo njegovo življenje spremeni - ne počuti se več sprejeta v priljubljeno kliko, izbrati mora nove predmete, ne bo dobil športne štipendije za faks ... Ampak Ezra je res simpatičen junak :) Čeprav se včasih smili samemu sebi in ne ve kaj bi naredi, s pomočjo Cassidy začne odkrivati kaj si res želi v življenju in kaj vse je mogoče. S Cassidy postaneta par in skupaj počneta res nore, a zanimive stvari in Ezra se začne navajati na svoje novo življenje. A naenkrat izve Cassidy resnico o Ezrovi nesreči in nič ni več kot bi moralo biti. Knjiga je bila res dobra, saj redko vidiš najbolj popularnega fanta na šoli, kako se ne znajde več na šoli in kako se ne more več vključiti v priljubljeno kliko, zato ker se je on spremenil in ne ker ga klika ne bi več sprejela medse. Poleg tega vidiš, da ena nesreča res spremeni tvoje življenje, a ne vedno na slabše. Zelo je tudi zanimiv konec, ki te res preseneti na žanr knjige. Ampak mislim, da je pri tej knjigi res primeren. Je pa res, da se knjiga na trenutke vleče, tako da zato dobi samo 4 zvezdice.

https://www.goodreads.com/book/show/135 ... everything

Uporabnikov avatar
Lyra

PrispevekNapisal/-a Lyra » 17 dec 2016, 22:19

Knjiga z LGTB vsebino:
Stephen Chbosky: The perks of being a wallflower

Ker se že bliža konec decembra, se sedaj izogibam knjig, ki ne spadajo pod izzive, saj sem med letom prebrala preveč takih in sem zdaj v zaostanku :D Knjiga, ki sem jo sedaj prebrala, je bila na mojem seznamu že odkar sem videla film. In končno sem se jo spravila prebrati, ker ima tudi LGTB vsebino. Knjiga je napisana v obiki pisem, ki jih glavni junak Charlie pošilja skoraj neznancu, ki ga je videl na zabavi in ni spal s neko punco, čeprav bi lahko. Govori o svojem življenju in kaj medtem razmišlja in doživlja in se razteza skozi eno leto srednje šole. Charlie je samotar, ampak nekega dne se odloči, da se bo vsedel na nogometni tekmi k Sam in Patricku in takoj se spoprijateljijo. In nekako začne Charlie šele takrat živeti živjenje, ne samo opazovati kot "wallflower". Charlie je še vedno malo poseben, saj je zelo čustvenen, ampak prijatelji ga sprejmejo takega kot je in skupaj gredo skozi odraščanje (torej kadijo, pijejo, preizkušajo mehke droge ...). Karakter mi je bil res všeč in tudi knjiga se je res hitro brala :) Tudi všeč mi je bilo, da čeprav sem malo starejša, se še vedno lahko najdem v knjigi. In tudi sama se kdaj počutim, kot da sem bolj "wallflower" kot dejansko igralec v življenju in ta knjiga ti tudi da priložnost, da si večkrat rečeš, da boš aktivno sodeloval :) Govori pa tudi o LGTB vsebini, saj je Patrick gej in velikokrat tudi slišimo o njegovem odnosu z sošolcem, ki pa nikomur ne prizna, da je gej. In tudi malo spoznamo homoseksualno skupnost; tako da je knjiga tudi zanimiva s tega vidika!

https://www.goodreads.com/book/show/226 ... Wallflower

Vrni se na

Kdo je prisoten

Po forumu brska: Ni registriranih uporabnikov in 3 gostov