Bralni izzivi 2016 - medvedka

Na tem forumu se nahajajo vsi potekli in aktualni bralni izzivi.

Moderator: The Book Crusaders

Uporabnikov avatar
medvedka
Bralni izziv 2018 s 4 zvezdicami
Kraj: Vuzenica
Kontakt:

Bralni izzivi 2016 - medvedka

PrispevekNapisal/-a medvedka » 04 jan 2016, 20:34

No pa dajmo :)

Seznam nalog:

1) Knjiga, kjer glavni junak ni belec (3 točke)
2) Knjiga, ki ima v naslovu barvo (2 točki)
3) Knjiga, ki si jo prebral/a v enem dnevu (3 točke)
4) Knjiga, ki jo je napisala ženska (1 točka)
5) Knjiga avtorja, ki ga še nisi bral/a (2 točki)
6) Knjiga, ki ima v naslovu številko (2 točki)
7) Knjiga, ki je izšla na leto tvojega rojstva (3 točke)
8) Mladinska knjiga (2 točki)
9) Knjiga, ki jo je napisal slovenski avtor (3 točke)
10) Knjiga, ki jo je napisal moški (1 točka)
11) Knjiga, ki jo drugi bralci kritizirajo (3 točke)
12) Pet najljubših pravljic iz otroštva (2 točki)
13) Po lastni izbiri (1 točka)
14) Zgodovinski roman (2 točki)
15) Knjiga z LGTB vsebino (3 točke)
16) Knjiga, ki vsebuje ljubezenski trikotnik (1 točka)
17) Knjiga iz strokovnega področja (3 točke)
18) Knjiga, po kateri so posneli serijo (2 točki)
19) Knjiga, v kateri je v glavni vlogi žival (3 točke)
20) Knjiga, ki se dogaja v prihodnosti (2 točki)
21) Knjiga, v kateri je v glavni vlogi peve (2 točki)
22) Po priporočilu tvojega sorodnika (1 točka)
23) Izšla leta 2016 (3 točke)
24) Knjiga o mitu ali legendi (2 točki)
25) Knjiga o tebi pomembni problematiki (3 točke)
Nazadnje uredil/a medvedka dne 26 jul 2016, 16:10, skupaj urejeno 19 krat.
Če želite, da bi bili vaši otroci pametni, jim berite pravljice. Če želite, da bi bili še pametnejši, jim berite še več pravljic. (A. Einstein).

Uporabnikov avatar
medvedka
Kontakt:

Re: Bralni izzivi 2016 - medvedka

PrispevekNapisal/-a medvedka » 04 jan 2016, 20:38

1. opravljena naloga - knjiga, ki jo je napisala ženska:
Slika

Tjaša Kokalj - Poljubi me, miss

Sodelujem tudi v BRALNI ZNAČKI ODRASLIH KOROŠKE. Ta knjiga je bila ena izmed knjig s seznama. Na začetku sem bila malo skeptična ker se mi je zdelo, da bo knjiga kar tako. A me je v resnici presenetila. Napisana je kot dobra kriminalka, ki te posrka vase in te ne izpusti do konca.
Najbolj me je presenetilo, ker nas pisateljica zavaja o tem kdo je negativna oseba v knjigi. Razburljiva do konca.
Glavna junakinja nam zgodbo in njeno ljubezen pripoveduje tako, da imaš občutek, da je glavni osumljenec prav njen zaročenec. A glej ga zlomka prav na koncu se izkaže kdo iz njene preteklosti je tisti, ki jo zalezuje in ji ne da spati.
Nazadnje uredil/a medvedka dne 10 feb 2016, 21:10, skupaj urejeno 3 krat.
Če želite, da bi bili vaši otroci pametni, jim berite pravljice. Če želite, da bi bili še pametnejši, jim berite še več pravljic. (A. Einstein).

Uporabnikov avatar
medvedka
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a medvedka » 16 jan 2016, 10:04

2. opravljena naloga - kjer glavna oseba ni belec:

Honk Ying: Šanhajska konkubina

Slika

Knjiga opisuje majhno podeželjsko deklico, ki jo pri 16 letih prodajo v brodel. Tam se vanjo zaljubi vodja kitajskega podzemlja. Njega ubijejo, njo pa prodajo, po porodu v drug bordel. Na zanimiv način opisuje njeno borbo za preživetje in kako na koncu postane ona tista, ki ima skoraj vse niti podzemlja v svojih rokah. Zgodba nas premetava iz zgodovine nazaj v sedanjost in spet nazaj. Napisana je kot avtobigrafija vendar skozi oči poslušalca.
Ko sem jo v knjižnici vzela iz police, sem si mislila, da je spet neka ljubezenska zgodba, ki bo ustrezala ljubezenskemu trikotniku. A tukaj je bolj kot vse vključeno Kitajsko podzemlje in spletke tega podzemlja, kot pa ljubezen in samo življenje v brodelu. Knjiga te posrka in te prav tako ne izpusti iz svojih krempljev kot z njo naredijo mafijci. Prav tako, pa jim dokaže koliko je ženska močna in koliko prenese. Kajti na koncu se izkaže, da je bila prva ženska na Kitajskem, ki je začela vlagati v podjetja,... Splača se jo vzeti v roke.
Nazadnje uredil/a medvedka dne 10 feb 2016, 21:17, skupaj urejeno 2 krat.

Uporabnikov avatar
medvedka
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a medvedka » 28 jan 2016, 19:44

3. naloga - knjiga, ki jo je napisal slovenski avtor:
Andrej Rijavec: Medvedja kraljica

Slika

Ekološka kriminalka, ki te pusti napetega do konca. Odvija se v majhni vasici, kjer lovci ne morejo in ne morejo odkriti divjega lovca. A lovec Jakob ima zanimivo prijateljico medvedko, ki mu kaže sledi divjega lova in ga pripelje na pravo sled.
Knjiga spominja na vaško življenje. Kajti ob knjigi sem se spomnila naše gostilne kjer sem včasih pomagala kelnariti. Občutek sem dobila kot bi pravkar stopila vanjo in bi se čas zavrtel nazaj.
Knjiga je napisana tekoče, napeto in te ne spusti iz vajeti do konca. Ob enem pa je kot ZAUŠNICA današnji družbi, kjer si bolj ali manj vsi zatiskamo oči pred goljufanjem sosedov, vlade, politike,..... in nihče več se ne vpraša od kot sosedu tak avto, hiša,........... če delajo v podobnih službah kot mi.
Nazadnje uredil/a medvedka dne 11 feb 2016, 21:06, skupaj urejeno 1 krat.

Uporabnikov avatar
medvedka
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a medvedka » 28 jan 2016, 21:27

4. naloga - knjiga ki ima v naslovu barvo

Toni Morrison - Najbolj modre oči

Slika

Le kaj bi si želela črna deklica v 60 letih prejšnjega stoletja? Da bi imela modre oči, kot belci, da bi bila lepa in bi jo imeli radi. Grozna pripoved dveh deklic, ki sta s prijateljico doživljali njeno posilstvo očeta.

Ta knjiga mi je v bistvu šla zelo trdo od branja.Kar nekako je nisem mogla odpret in začeti. Malo me je odbila zgodba, ker delam v vrtcu in nikakor ne morem dojet, da lahko nekdo zlorabi tako krhko bitje kot je otrok. Malo mi je bilo težko vzeti v roke knjigo, ki je starejšega datuma saj je knjiga izšla okoli leta 1960. Nekako se ne najdem v tem stilu pisanja.
Po drugi strani pa je zgodba zanimiva predvsem iz socialnega vidika, na kak način so opisane razlike med revnimi črnci in še revnejšimi črnci, ter razlika med črnci in belci. Amerika se je trudila, da bi rasizem izkoreninila a je le ta bil takrat še globoko zakoreninjen v ljudeh. Tudi v samih črncih.
Nazadnje uredil/a medvedka dne 15 feb 2016, 15:43, skupaj urejeno 2 krat.

Uporabnikov avatar
medvedka
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a medvedka » 30 jan 2016, 00:02

5. naloga: zgodba o LGBT vsebino

Majhenič Iztok: Par
Slika

Benjaminu umre žena. Da si zbistri glavo in da bi pregnal žalost se odpravi na Kanarske otoke. Že na letalu spozna Davida. Zaljubita se a Benjaminu ostaja veliko vprašanj kako to, da se je zaljubil v moškega in kako naprej.

Knjiga nam odgovarja na vprašanja o tem kako drugi ne homoseksualni ljudje gledamo na homoseksualne ljudi. V bistvu nas David skozi svoje odgovore s kritizira kako ozkogledi smo. Vsi vidimo samo tisto kar je normalno. Benjaminu pove, da bo skozi to preizkušnjo videl kdo so njegovi pravi prijatelji, kdo ga bo podpiral in kdo mu bo obrnil hrbet.
Prav tako kot Benjamin smo vsi ko se zaljubimo. Vsi se sprašujemo kaj nam bo prinesla ljubezen z določenim človekom. Vemo, da je ljubezen sestavljena iz vzponov in padcev. Med branjem knjige sem se spomnila najine ljubezni, kako je bilo sladko na začetku, kako brez skrbi sva bila. Zdaj v realnem svetu, razpetim med družino in službo pa je tudi med nama veliko napetosti.
Ja med branjem te knjige sem zavzela sklep, da letos sami odpotujemo na morje, da bomo samo družina kot osnovna celica, saj potrebujemo spet tisti sladki mir, da se ne rabimo prilagajati nobenemu drugegmu kot sami sebi. Meni zelo super knjiga, saj me je spomnila na vse najine vrednote, ki so nama pomembne.
Nazadnje uredil/a medvedka dne 15 feb 2016, 15:57, skupaj urejeno 1 krat.

Uporabnikov avatar
medvedka
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a medvedka » 11 feb 2016, 20:57

6. Naloga: Knjiga avtorja, ki ga še nisi bral (2 točki):

Cherly Strayed - Divja

Slika

Najprej povem, da nisem gledala filma. Zelo ne rada gledam filme posnete po knjižnih uspešnicah. predvsem me moti pri filmih, da "ne vidim" v glavo osebam. V knjigah so bolj opisana čustva in misli glavnih oseb.

Vsi so mi govorili kako je fajn film, pa sem se odločila da raje preberem knjigo. Na začetku sem najprej pomislila, da je podobna potopisu in da bo bolj tiste vrste knjiga, ki točno opisuje pot. A sem se zmotila. Predvsem me je pritegnila po materini smrti, ko ni in ni mogla zaživeti. Tudi sama sem doživela izgubo ljubljene osebe in tudi sama sem pobegnila od tu, le da sem šla za varuško v Švico. Čutila sem, da mi je podobna, da se ne more pobrati in čutila sem kaj vse ti pušča na psihi ko se ne moreš in ne moreš posloviti od ljubljene osebe.
Dala mi je vedeti, da mora vsak žalost predelat pri sebi in da vsak nosi svoj križ žalosti. Predvsem pa da po smrti nekoga obstaja življenje naprej, le izbrati moramo kako bomo živeli - negativno v drogah, alkoholu ali pozitivno - planinarjenje, ......
Med branjem sem bila tudi malo "živčna" kako se bo končalo, je spoznala koga, se bo že končno spopadla sama sabo in svojimi duhovi. Skratka zanimiva knjiga, ki pa me je prvič potegnila da si ogledam film, bolj zaradi vseh opisanih razgledov.

Uporabnikov avatar
medvedka
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a medvedka » 18 feb 2016, 23:01

7. naloga: pet najljubših pravljic iz otroštva 2 točki

1. Ela Peroci: Moj balon je lahko dežnik

Slika

Ta sicer ni iz mojega zgodnjega otroštva, je pa iz faksa. Med študijem je bilo potrebno s sošolkami odigrati dramatizacijo. Tako smo si izbrale tole pravljico, ki je prežeta z domišljijo in se lahko vsakdo najde v njej. Mislim, da nas je takrat to najbolj pritegnilo, da smo se lahko našle v tej pravljici. Vsaka si je izbrala vlogo, ki ji je bila pisana na kožo. Ta pravljica je ena izmed tistih, ki sem jih tudi največkrat videla na odru, in jo še zmeraj z veseljem pogledam. Tudi otroke sem peljala jo pogledat in so bili navdušeni nad njo. Predvsem so nato privlekli iz košare vse kape, klobuke,.... in se igrali in urili svojo domišljijo.

2. Kajetan Kovič: Pajacek in punčka

Slika

Se še spomnite punčke, ki je zbadala iglice v pajacka in je le ta na koncu oživel?
Punčka se med šivanjem zbode v prst in pokaže se nekaj kapljic krvi. Ker obtoži pajacka, da jo boli ga piči z iglo. A pajacek oživi, tako punčka dobi partnerja za igro, ki pa skoraj umre, ko mu zabode iglo v srce. Punčka se ni mogla ločiti od svojih pajcakov in tako jih je bilo v njeni delavnici vedno več.
Ob tej pravljici sem se spomnila, da sem se že kot otrok spraševala kako je lahko tako kruta in lahko pika pajacka. No ta nas čaka še za bralno značko v letošnjem šolskem letu in prav z veseljem sem jo še enkrat prebrala.

3. Sneguljčica

Slika

Le kdo se ne spomni punčke, ki je imela polt kot sneg, lase črne kot ebenovina in ustnice rdeče kot kri? Živela je med palčki, a zlobna mačeha jo je odkrila tam daleč za devetimi gorami med palčki in jo hotela ubiti. Ker pa ljubezen vse premaga jo je rešil lepi princ na belem konju.
Prav spominjam se kako sem že kot otrok sanjarila, da bo prišel princ na konju in me odpeljal. Meni zanimiva pravljica, ki jo še danes rada pripovedujem otrokom in ti jo z odprtimi usti poslušajo.

4. Anton Ingolič: Ptiček brez kljunčka

Slika

Pravkar to knjigo bere moja hčerka za bralno značko. In našli sva mojo knjigo. Vse ilustracije so obrobljene tolikokrat sem na paust papir prerisovala te ilustracije. Knjigo še zdaj znam skoraj na pamet. Sestavljena je iz več pravljico o deklici Maši. Govori o njenem dnevu, družini in prijateljih. Na tak prijeten način otrokom pove, da ima isti vsakdanjik kot on in da je tudi za njo pomembno, da obišče dedka in babico, da nahrani psička in da tudi ona gre v šolo.

5. Slovenske ljudske pripovedke: Babica pripoveduje

Slika

To knjigo sta imela bica in dedi. Bila je njuna in smo jo mogli zelo paziti, saj nas je bilo veliko vnukov in to je bila edina taka knjiga pri njima. Še danes imam pred očmi ilustracijo Pravljice o beli kači. Se mi zdi, da sem se kar vrnila v tisti brezskrbni čas, ko sem bila pri njima in sem brskala po njujinih stvareh tako dolgo, da nisem našla te knjige. Prebrala sem jo 100x in pravkar sem jo še 101x. Dedi pogrešam te!

Uporabnikov avatar
medvedka
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a medvedka » 27 feb 2016, 15:10

8. naloga - zgodovinski roman (2 točki)

Slika

Adelaide Donnelley, Ani Pachen: Zgodba o Ani-la

Knjiga je napisana zelo berljivo in tekoče. Mogoče sem pogrešala malo več razlage njihove vere, ker mi je to tudi zanimiva tema.
Ana je prestala toliko grozote samo zaradi vere. Mogoče me je še zato bolj potegnila za sabo, ker moreš imeti res močnega duha, da se ne zlomiš. Vedno bolj se mi zdi, da ljudje spremenimo svoje mnenje in prevzamemo mnenje vse splošne množice. Vedno manj je ljudi s trdno hrbtenico. Res je, da živimo v drugem svetu, drugem času. A pomembne so vrednote, te pa se vedno bolj izmikajo, vedno bolj so drugačne. Vedno manj je pomemben so človek, vera, ljubezen do družine,... Ta knjiga nam pokaže, da je potrebno verjeti v cilj, v ljubezen. Kajti ko bomo izgubili to bomo pogubljeni.
Knjige ne smeš brati samo kot zgodovinski roman, potrebno se je poglobiti v njene cilje, v njeno ljubezen do Njegove svetosti in seveda do staršev.
Prav lepo ji je eden od vodilnih duhovnih povedal, da samo ko si pomirjen s sabo in čutiš ljubezen do drugih, šele takrat lahko res ljubiš. Dokler si nečimrn te ljubezni ni.
Torej - posvetimo se drug drugemu, prisluhnimo drug drugemu in šele takrat bomo lahko živeli v sožitju.
Kaj so Kitajci delali v Tibetu ne rabim izgubljati besed. le kaj je v glavah vseh tistih, ki si želijo polastiti druge države, ljudi, vsiliti jim svojo vero? To bo ostalo večno vprašanje, ki pa je dandanes vse bolj aktualno.

Uporabnikov avatar
medvedka
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a medvedka » 29 feb 2016, 22:39

9. naloga: knjiga, ki je bila izdana v letu tvojega rojstva (3 točke)

Slika

Ivan Sivec: Setev pomladnega vetra

Knjiga je izšla že daljnega leta 1980 pri Kmečkem glasu in opisuje takratno življenje kmetov. Predvsem so v knjigi v ospredju problemi in težave tistega časa. Lepo opiše kako sta se poročila, ker je zanosila in ker je bilo prav, da se poročita. Pri tem opisu dobiš občutek, da so ga dobesedno prisilili, da se je poročil (saj knjiga je napisana v 1 moški osebi :tralala: ). Naprej nam opiše, kako je težko če prideš na kmetijo in ti stari gospodar ne spusti vsega iz rok.
V knjigi so predvsem opisani medsebojni odnosi tistega časa. Tudi sama sem odraščala na kmetiji, tudi moja mami ni bila iz kmetije a se je priženila nanjo. Skozi knjigo sem doživljala svoje otroštvo, le da je pri nas na srečo vladalo dobro vzdušje, deda je prepisal kmetijo na mlada dva in tako smo obdelovali polje. V bistvu sem skozi knjigo doživljala kako je, če se pri hiš ne razumejo in nagajajo en drugemu. Knjiga lepo opisuje propad takšnih kmetij, ki pa jih je v tistih časih bilo veliko. Veliko je bilo starejših gospodarjev, ki so trmasto vztrajali pri svojem načinu kmetovanja. Predvsem mladi so želeli traktorjev, mehanizacije, starejši pa so trmasto rinili s svojimi konji dalje.
Tudi pri nas se je obrnilo, ko je prišel oče na vrh, je kupil traktor, a dedi je še vedno vztrajal s svojimi konji. Bilo mi je zanimivo se vrniti v tisti čas, se spomniti vseh brezskrbnih uric v gozdu, na travniku, na njivi... Ker je knjiga pisana v drugem času - še v rajni Jugoslaviji, bi bila marsikomu dolgočasna in bi jo odložil. A meni je bila lep spomin, predvsem pa da je bilo v takratnih časih povsod enako vaško življenje. Vsaka vas je imela Pavleta in Albino, ki sta se sprla in vsaka vas je imela pijančka. Le da se ta naš Pavle v tej zgodbi spametuje in se ozdravi alkohola.

Vrni se na

Kdo je prisoten

Po forumu brska: Bing [Bot] in 2 gostov