Bralni izziv 2016 - Viktorija

Na tem forumu se nahajajo vsi potekli in aktualni bralni izzivi.

Moderator: The Book Crusaders

Uporabnikov avatar
Viktorija
Opravljen celotni bralni izziv 2018

Re: Bralni izziv 2016 - Viktorija

PrispevekNapisal/-a Viktorija » 19 avg 2016, 17:56

Tri imenitne knjige:
jakobova.jpg
jakobova.jpg (13.24 KiB) Ogledan 2206 krat
kundera.jpg
kundera.jpg (8.98 KiB) Ogledan 2206 krat
oates.jpg
oates.jpg (12.68 KiB) Ogledan 2206 krat

Uporabnikov avatar
Viktorija

PrispevekNapisal/-a Viktorija » 19 avg 2016, 18:01

Dve malo nenavadni knjigi...
Hisa-incesta_bookfull.jpg
Hisa-incesta_bookfull.jpg (11.46 KiB) Ogledan 2205 krat
slab.jpg
slab.jpg (14.8 KiB) Ogledan 2205 krat
In novi Murkami!
Brezbarvni Tsukuru Tazaki in njegova leta romanja / Haruki Murakami ; iz japonščine prevedel Aleksander Mermal
★★★★★
Pojedla v enem dnevu.
Murakamija sem pred leti požirala. Vse do 1q84, ki mi je šel zelo na počasi. Debeline Kronike ptiča navijalca sem se ustrašila in je (še) nisem prebrala. Ker ne berem fantastike in se ne spopadam rada s fantazijskimi svetovi, me 1q84 ni tako navdušila kot denimo Norveški gozd in Kafka na obali. Tale Brezbarvni kakože? (knjiga ima res zapleten naslov!) jima je podoben.
Zgodba je prav Murakamijevska. Pet srednješolskih nerazdružljivih prijateljev. Štirje od njih imajo imena, ki imajo v japonščini pomen barv: Rdeči, Modri, Črna in Bela ter brezbarvni glavni junak. Brezbarvni zato, ker v imenu nima barve. Oni štirje nekega dne brez očitnega razloga odpikajo brezbarvnega iz svojega življenja.
Brezbarvni je na robu obupa, v depresiji, shujša. Čez nekaj časa se spravi k sebi in dela v uspešni firmi. Po šestnajstih letih se zaupa dekletu, ki ga nagovori, da naj vzpostavi kontakt s prijatelji iz preteklosti in naj izve kaj se je v resnici zgodilo.
Murakami ponovno hodi po robu med realnim in fantastičnim svetom. In ponovno nam pusti odprt konec zgodbe, ki si ga moramo napisati sami.
Brezbarvni-Tsukuro-Tazaki-in-njegova-leta-romanja-200.jpg
Brezbarvni-Tsukuro-Tazaki-in-njegova-leta-romanja-200.jpg (10.49 KiB) Ogledan 2173 krat

Uporabnikov avatar
Viktorija

PrispevekNapisal/-a Viktorija » 30 avg 2016, 11:49

image.jpg
image.jpg (10.58 KiB) Ogledan 2166 krat
Ja, ja tudi jaz sem prebrala eno limonadko in to javno priznavam :). Saj smo si na jasnem, da imam zlomljeno nogo in je dan precej dolg? hehehehe Joj, tudi tale zgodba je preeeecej dolga. Skoraj 1300 strani! Na srečo ima res velike črke in velike razmake med vrsticami, tako da sem ju zmazala v slabih treh dneh. No, med prvim in drugim delom sem še Murakamija prebrala.
Vojna tematika je večno hvaležna za romance. Primerjajo jo z Dr. Živagom. Hm ja pa z Vojno in mirom. Ja samo tematika je slična. Slogovno je pa kilometre daleč od njiju. Zgodba je razvlečena. Do prvega poljuba pridemo na 300. strani prvega dela. Ampak pozor! 300 strani drugega dela je goli seks. Po večkrat na dan. Odtenki se lahko skrijejo.
No to je bil en tak cukerček za vmes, da sem se sploh spravila k branju. Zdaj pa nazaj v moje tirnice.
Aja sledi še nadaljevanje, ki pa žal še ni prevedeno. Tako, da sem ostala v negotovosti kaj je z Aleksandrom.
9789612821654.jpg
9789612821654.jpg (19.85 KiB) Ogledan 2166 krat
Odlična je. Nasploh ima nizozemska književnost "tisto nekaj", kar naredi zgodbo drugačno od vseh ostalih. Zdajle mi na pamet padejo recimo Večerja, Tirza, Bratovska skrivnost in Sad strasti.

Ivana nekega dne pokliče desetletni Deedee, ki trdi, da je njegov sin. Ivanov svet se postavi na glavo. Sin je zelo podoben njegovemu bratu, ki ga je pustil nekje v peklu jugoslovanske vojne.

Zgodba je mestoma hladna, faktografska, čustev kot da ni. Hkrati pa sem zadrževala sapo in čakala, kdaj bo sod čustev, počil.
dnevi-zavrzenosti_oprema300.jpg
dnevi-zavrzenosti_oprema300.jpg (13.37 KiB) Ogledan 2166 krat
Še pred kakšnega pol leta sem zatrjevala, da nisem še nikoli dvakrat brala iste knjige. No, tale je letos moja že peta. Konec decembra lani sem zapisala: "Sem že mislila, da me letos ne bo več nobena knjiga iztirila, da sem že izpolnila bonus. Pa me je zadela tale. Po takšnih knjigah potrebujem kak dan ali dva, da pridem k sebi..."

Lani sem se popolnoma potopila v Olgino glavo, v njeno razmišljanje, trpela sem poleg nje. Zdaj, v drugo, pa bi jo najraje pretepla. Kako si lahko ženska dopusti takšen padec zaradi moškega? Kako je lahko tako odvisna od njega, da še dihati ne zna sama?

Mojstrsko, res mojstrsko. Vredno ponovnega branja. Za letos napovedujejo nove pisateljičine prevode. Komaj čakam!

Uporabnikov avatar
Viktorija

PrispevekNapisal/-a Viktorija » 01 sep 2016, 22:37

25523_20783.jpg
25523_20783.jpg (14.9 KiB) Ogledan 2146 krat
Odlična!
Img_00009841.jpg
Img_00009841.jpg (7.98 KiB) Ogledan 2124 krat
Še ena zelo dobra zgodba!
zakaj.jpg
zakaj.jpg (9.26 KiB) Ogledan 2124 krat
Odlične reportaže!

Uporabnikov avatar
Viktorija

PrispevekNapisal/-a Viktorija » 07 sep 2016, 11:25

Pa pojdimo prebrat knjigo za bralni izziv :P: knjiga, po kateri so posneli serijo.
zmenek.jpg
zmenek.jpg (11.23 KiB) Ogledan 2112 krat
Zmenek s smrtjo / Agatha Christie ; [prevedla Irena Matović]

Agatho Christie sem letos že drugič vzela v roke zaradi bralnega izziva. Potrebno je namreč prebrati knjigo, po kateri so posneli serijo.
Ajoj do 100. strani se ni zgodilo dobesedno NIČ! V nadaljevankah je vsaj nekaj dogajanja. Tukaj pa stopicajo na mestu. Odličen nadomestek uspavalne tablete :).
Mene navdušujejo kravi trilerji ala Tess Gerritsen. Poleg me je fajn strah, da si ne upam niti s kavča v spalnico, ker me za vogalom lahko kdo čaka :). Tukaj pa vsi lepo elegantno umirjeno potujejo v Petro. Tam lepo mirno na stolu umre mati, ki jo prej vsi opišejo kot tirana in že na prvi strani veš, da bo ona imela zmenek s smrtjo. Kakšno naključje: na počitnicah je tudi Hercule Poirot! Elegantno si vha brčice in nam umirjeno razloži potek umora in kdo je storilec, medtem ko vsi vpleteni lepo mirno seijo in pijejo čaj v salonu.
No ja, mogoče je bilo tole dogajanje razburljivo v času nastanka zgodbe, pred osemdesetimi leti, meni je bilo skrajno dolgočasno...
Nazadnje uredil/a Viktorija dne 09 sep 2016, 11:49, skupaj urejeno 1 krat.

Uporabnikov avatar
Viktorija

PrispevekNapisal/-a Viktorija » 09 sep 2016, 11:47

otrostvo.jpg
otrostvo.jpg (20.63 KiB) Ogledan 2093 krat
Tale bi lahko spadala v kategorijo "najboljša letos prebrana knjiga".

Otroštvo : (avtobiografski roman v izmišljenih zgodbah) / Miha Mazzini

Ob razglasitvi letošnjega kresnika sem bila v nekih drugih sferah in nisem bila pozorna, je šla knjiga nekako mimo mene. Sedaj pa je butnila vame in me ne izpusti. Me preganja. Kaj pa če je vse res? Gledam v tiste očke in šopek marjetic na naslovnici in bi najraje kar zajokala. In odpiram knjigo na naključnih straneh in ponovno berem izseke.
Jap, za mene je dobra knjiga tista, po kateri ne morem kar takoj vzeti v branje naslednje, ampak potrebujem čas, da se mi usede.

"Poba, ne sekiraj se. Vse mine, tudi otroštvo."

Za Miho Mazzinijem je že bogat literarni opus, ki ga je v letu 2016 ovenčal s kresnikom za najboljši roman leta. Pisatelj pravi, da je Otroštvo avtobiografski roman v izmišljenih zgodbah, da so vse osebe, kraji in dogodki izmišljeni ali pa literarno obdelani in da bo pisal o prvih petih letih svojega življenja. Dve nasprotujoči si misli, ki pri branju postavljata vprašanje, koliko resnice je v teh zgodbah. Nekaj je prav gotovo je. Deček živi z dvema ženskama: večno odsotno materjo, ki hodi domov le še spat in večno prisotno staro mamo. Obe dečka psihično in fizično zlorabljata in zapostavljata. Namesto da bi se deček podil po igrišču, cele dneve preždi v majhni garsonjeri, v svojem kotu med posteljo in balkonskim oknom in posluša nonine litanije o peklu. Nona je versko blazna in dečka stalno opominja, da Bog vse vidi in vse ve, da greh se delati ne sme. Dečka tudi zapira v omaro, da si bo živo predstavljal kako zgleda smrt. Moške roke v dečkovem življenju ni. Mama je dečkovega očeta odrezala iz svojega življenja in iz slike, ki jo deček nekoč po naključju najde. Na sliki ostane sam z moško (očetovo?) roko na ramenu. Sem ter tja pridejo na obisk dečkovi trije strici, ki se otepajo skrbi za ostarelo mamo. Nona, ki ima raje Boga kot njega, tako ostane središče njegovega strašnega otroštva.

Odlomek iz knjige
"Odpeljali bodo nono.
Nikoli več je noče videti, ji je rekel, nekako so ga slišali in mu izpolnjujejo željo. Del njega se je razveselil moči, za katero ni vedel, da jo ima, in dokaza, da se mu lahko želje uresničijo, saj se je kaj takega zgodilo zelo redko. Večji del pa je otrpnil od strahu, kako bom živel sam, in krivde, kam jo bodo odpeljali? Moral bi skrbeti zanjo in jo paziti, prestara je za ta svet, je vedno trdila."
(str. 132)

Uporabnikov avatar
Viktorija

PrispevekNapisal/-a Viktorija » 15 sep 2016, 11:32

image.jpg
image.jpg (11.29 KiB) Ogledan 2058 krat
9789610140641.jpg
9789610140641.jpg (19.39 KiB) Ogledan 2058 krat
Img_00034511.jpg
Img_00034511.jpg (14.14 KiB) Ogledan 2058 krat

Uporabnikov avatar
Viktorija

PrispevekNapisal/-a Viktorija » 26 sep 2016, 22:14

hotel.jpg
hotel.jpg (14.66 KiB) Ogledan 2009 krat
sad.jpg
sad.jpg (9.76 KiB) Ogledan 2009 krat
alpe.jpg
alpe.jpg (16.87 KiB) Ogledan 2009 krat

Uporabnikov avatar
Viktorija

PrispevekNapisal/-a Viktorija » 26 sep 2016, 22:15

romanje.jpg
romanje.jpg (11.32 KiB) Ogledan 2008 krat
Nenavadno romanje Harolda Frya / Rachel Joyce ; [prevedla Neža Božič ; zemljevid John Taylor]

"Včasih se v življenju zgubimo in moramo prehoditi dolgo pot, da se znova najdemo."

Harold prejme pismo stare prijateljice, da umira za rakom v hospicu. Napiše ji nekaj vrstic in se odpravi do nabiralnika. Pisma ne odda. Ampak se peš odpravi k njej. 1000 km proč. V srajci s kravato in jadralskih čevljih. Brez kondicije pri 65 letih, brez pohodniške opreme. Noge ima polne žuljev. 87 dni hodi. Da najde sebe. Čedalje več ljudi hodi daleč, da se ponovno najdejo... Tudi jaz. Super knjiga!

Uporabnikov avatar
Viktorija

PrispevekNapisal/-a Viktorija » 13 nov 2016, 14:41

12573940_1102413536465879_3490063405657661178_n.jpg
12573940_1102413536465879_3490063405657661178_n.jpg (23.02 KiB) Ogledan 1729 krat
Berem, berem, samo še mit in legendo preberem, pa bo moj izziv opravljen. Od zadnjega javljanja sem prebrala tole:

:eyebrows: Na tesnobi / Damjana Bakarič ; [predgovor Marija Avberšek]

:eyebrows: Nikoli ne reci, da te je strah / Giuseppe Catozzella ; [prevedla Eva Kobe Pavlovič ; spremna beseda Mirjam Milharčič Hladnik]

:eyebrows: Knjiga o Uni / Faruk Šehić ; prevedel Zdravko Duša

:eyebrows: Samotnost praštevil / Paolo Giordano ; [prevedla Anita Jadrič]

:eyebrows: Fantastično popotovanje fakirja, ki je obtičal v Ikeini omari / Romain Puértolas ; [prevedla Maja Lihtenvalner]

:eyebrows: Temni paradiž / Rosa Liksom ; prevedla Julija Potrč

:eyebrows: Pikov fant / Joyce Carol Oates ; prevedla Maja Kraigher

:eyebrows: Konje krast / Per Petterson ; prevedla Marija Zlatnar Moe

:eyebrows: Tek za zmajem / Khaled Hosseini ; [prevedel Radovan Kozmos]

:eyebrows: Kronosova žetev / Mojca Kumerdej

:eyebrows: Pesem o razbitem nosu / Arne Svingen ; prevedel Darko Čuden

:eyebrows: Pokopljite me za šprajc / Pavel Sanajev ; [prevedla Lijana Dejak]

:eyebrows: Avtobus ob treh : (ali Društvo mlajših starejših bratov) / Nataša Konc Lorenzutti

:eyebrows: Otok nenavadnih otrok / Ransom Riggs ; [prevedla Jedrt Maležič]

:eyebrows: Soba 2 / Julie Bonnie ; prevedla Marjeta Novak Kajzer

:eyebrows: Brenčanje v srcu / Petra Hülsmann ; [prevedla Neža Božič]

:eyebrows: Skrivnosti aboridžinskega zdravljenja : potovanje znanstvenika z oddaljenim avstralskim plemenom / Gary Holz ; [prevedla Vera Čertalič]

:eyebrows: Preden zaspim / S. J. Watson ; [prevod Jernej Artač]

:eyebrows: Klic kukavice / Robert Galbraith ; [prevedla Darja Divjak Jurca]

:eyebrows: Čarobna, hudobna / Rebecca James ; iz angleščine prevedel Branko Gradišnik

:eyebrows: Sigrid Undset: Gospa Marta Oulie

:eyebrows: Tam me boš našel : [roman] / Evald Flisar

:eyebrows: Animal triste / Monika Maron ; prevedel Jaša Drnovšek

:eyebrows: Poslednja / Alexandra Oliva ; [prevedla Ana Barič Moder]

:eyebrows: Avtist in poštni golob / Rodaan Al Galidi ; prevedla Stana Anželj

:eyebrows: Genialna prijateljica : otroštvo, odraščanje / Elena Ferrante ; prevedla Anita Jadrič

:eyebrows: Človeško telo / Paolo Giordano ; [prevedla Anita Jadrić]

Vrni se na

Kdo je prisoten

Po forumu brska: Bing [Bot] in 4 gostov