Bralni izziv 2016 - Malina15

Na tem forumu se nahajajo vsi potekli in aktualni bralni izzivi.

Moderator: The Book Crusaders

Uporabnikov avatar
malina15
Opravljen celotni bralni izziv 2018
Kraj: Koper

Bralni izziv 2016 - Malina15

PrispevekNapisal/-a malina15 » 05 jan 2016, 23:21

Novim izzivom naproti......2016......Gremoooo :angel:
bralnica 2016-1.jpg
bralnica 2016-1.jpg (206.02 KiB) Ogledan 2591 krat
Seznam nalog:

1) Knjiga, kjer glavni junak ni belec (3 točke) ŽENSKI KUPE - Anita Nair
2) Knjiga, ki ima v naslovu barvo (2 točki) - BELI ANGELI - Michael Katz Krefeld
3) Knjiga, ki si jo prebral/a v enem dnevu (3 točke) - VEČERJA - Herman Koch
4) Knjiga, ki jo je napisala ženska (1 točka) - ORHANOVA DEDIŠČINA - Aline Ohanesian
5) Knjiga avtorja, ki ga še nisi bral/a (2 točki) - ŽENSKA FRANCOSKEGA POROČNIKA - John Fowles

6) Knjiga, ki ima v naslovu številko (2 točki) - 25.URA - David Benioff
7) Knjiga, ki je izšla na leto tvojega rojstva (3 točke) - ODVETNIK ZA LOČITVE - Arnold Krieger
8) Mladinska knjiga (2 točki) - ČISTI KRIK - Siobhan Dowd
9) Knjiga, ki jo je napisal slovenski avtor (3 točke) - NOČ V EVROPI - Polona Glavan
10) Knjiga, ki jo je napisal moški (1 točka) - IZGUBLJENI KOVČKI - Jordi Punti

11) Knjiga, ki jo drugi bralci kritizirajo (3 točke) - MINIATURISTKA - Jessie Burton
12) Pet najljubših pravljic iz otroštva (2 točki)- PRINCESKA NA GRAHU,ŽABJI KRALJ,MEZINČICA,ŠIVILJA IN ŠKARICE,BRATEC IN SESTRICA
13) Po lastni izbiri (1 točka) - KRIŽIŠČE ŠTIRIH POTI - Tommi Kinnunen
14) Zgodovinski roman (2 točki) - MAX - SArah Cohen-Scall
15) Knjiga z LGTB vsebino (3 točke)- OKUŠANJE ŽAMETA - Sarah Waters
16) Knjiga, ki vsebuje ljubezenski trikotnik (1 točka)- SPLET VEČNOSTI - Marguerite Yourcenar
17) Knjiga iz strokovnega področja (3 točke) - CIVILIZACIJA - Niall Ferguson
18) Knjiga, po kateri so posneli serijo (2 točki) - SVETILNIŠKA ULICA 16 - Debbie Macomber
19) Knjiga, v kateri je v glavni vlogi žival (3 točke) - BELI OČNJAK - Jack London
20) Knjiga, ki se dogaja v prihodnosti (2 točki) - MARSOVEC - Andy Weir

21) Knjiga, v kateri je v glavni vlogi pevec (2 točki) - PEVEC TANGA - Tomas E, MArtinez
22) Po priporočilu tvojega sorodnika (1 točka) - DEKLE Z BISERNIM UHANOM - Tracy Chevalier
23) Izšla leta 2016 (3 točke)- RABELJ LJUBEZNI - Irvin D.Yalom
24) Knjiga o mitu ali legendi (2 točki)- ANGELOLOGIJA - Danielle Trussoni
25) Knjiga o tebi pomembni problematiki (3 točke) - ČEZ KITAJSKO MORJE - Gaute Heivoll
Nazadnje uredil/a malina15 dne 09 maj 2016, 00:16, skupaj urejeno 29 krat.

Uporabnikov avatar
malina15

Re: Bralni izziv 2016 - Malina15

PrispevekNapisal/-a malina15 » 12 jan 2016, 15:44

3) Knjiga, ki si jo prebral/a v enem dnevu (3 točke)

Naslov knjige : VEČERJA
Avtor :Herman Koch

Založnik : Sanje/ leto 2015, 256 stran

Moja ocena :

V enem dnevu seveda, saj te napetost v knjigi ne pusti zadihati. Na večerji v amsterdamski restavraciji sedita dva brata s soprogama. Seveda to ni le običajna družinska večerja, kar pozoren bralec hitro ugotovi, a vendar me je razplet zgodbe zelo razvnel. Neverjetno aktualna tematika današnje razčlovečenosti, nehumanosti pri mlajših generacijah, a pisatelj nam ponudi odsev v ogledalu, starševsko odgovornost.

Vsebine ne bi bolj podrobno opisovala, kdor želi več vedeti na povezavi http://www.dobreknjige.si/Knjiga.aspx?knjiga=1986

Absolutno priporočam v branje.
Nazadnje uredil/a malina15 dne 19 jan 2016, 13:48, skupaj urejeno 1 krat.

Uporabnikov avatar
malina15

PrispevekNapisal/-a malina15 » 12 jan 2016, 18:37

17) Knjiga iz strokovnega področja (3 točke)
20160101_131123_1.jpg
20160101_131123_1.jpg (54.67 KiB) Ogledan 3365 krat
Naslov knjige: CIVILIZACIJA
Avtor : Niall Ferguson

Založba : UMCO, leto 2014, 503 strani( 419-503 kazala, viri )

Moja ocena :

Knjigo sem začela brati konec decembra kot e-knjigo na BIBLOS. A seveda sem si kaj hitro zaželela jo imeti resnično v roki, zatorej sem na fb objavila pismo Dedku Mrazu in res čudežno glej, glej pod jelko dobim tole knjigoooooo. S svinčnikom v roki se lotim branja razlag, podatkov, dogodkov...Uvod se začne z predstavitvijo sveta pred 500 leti, ko so bili Kitajci najmodernejša, najmočnejša, najbolj razvita država na svetu in skozi 400 strani nam avtor pojasni vzroke in splet okoliščin, ki so botrovale, da je ravno Zahod postal svetovna velesila, skratka kakor piše v podnaslovu : KAKO SO VREDNOTE ZAHODA OSVOJILE SVET. Predvsem izpostavi 6 ključnih razlogov : KONKURENCA, ZNANOST, LASTNINA, MEDICINA, POTROŠNIŠKA DRUŽBA in DELOVNA ETIKA.Veliko podatkov in dejstev iz zgodovine, ekonomije, sociologije in filozofije, političnih ved.... ti vsekakor razširi obzorje, ko gledaš današnji svet in ga po branju te knjige morda tudi lažje razumeš in sprejmeš. Avtor jo je napisal leta 2010 in zdaj moram pogooglat po njegovih člankih v naslednjih letih. Škoda, da literatura pride k nam z 4 do 5-letno zamudo......no comment...

Mogoče resnične grožnje Zahodu niso vzpon Kitajske, islama ali izpusti ogljikovega dioksida, temveč naša lastna izguba vere v civilizacijo, ki smo jo podedovali od prednikov. str.417
Prepričana sem, da aktivni bralci iščemo in najdemo prave življenske vrednote v knjigah in literaturi, ne glede na vero in politično ureditev.
Nazadnje uredil/a malina15 dne 19 jan 2016, 13:54, skupaj urejeno 2 krat.

Uporabnikov avatar
malina15

PrispevekNapisal/-a malina15 » 12 jan 2016, 19:24

5) Knjiga avtorja, ki ga še nisi bral/a (2 točki)

Naslov : ŽENSKA FRANCOSKEGA POROČNIKA
Avtor : John Fowles

Založba : Delo d.d., leto 2004, 381 strani

Moja ocena :

Novo leto sem začela slabo, saj sem že dva tedna bolna, več v postelji kot drugje in tako je logična posledica več branja, kar torej ni nujno slabo....Danes ponoči sem končala tole knjigo, ki sem jo izbrala v svoji knjižni omari, saj nisem niti mogla v knjižnico ( upam jutri). Odlična izbira! Včasih ne vemo kakšni zakladi se skrivajo v domačih omarah.
Roman je prav poseben, saj se zgodba dogaja v Viktorjanski Angliji, a avtor hkrati iz sedanjosti (1969) nagovarja bralca, mu predstavi sodobna sorodna dejstva( na zabaven način) in pravzaprav tako tudi avtor sam nastopa v zgodbi. Odlika knjige je, da nam pisatelj predstavi več možnih variant razpleta zgodbe, nas torej opomni, da (tako kot v resničnem življenju) je venomer možnih več ciljev in poti, odvisno od naših odločitev. Zanimivo, taka je tudi moja življenska filozofija !

Ljubiteljice romantičnih viktorjanskih zgodb, samozavestne bralke, ki si želite moškega na kolenih, oboževalke skrivnostnih zapletov in predvsem zahtevnejše bralke priporočam - knjige ne boste pozabile.

... vem, to srce
ne bo, ne more biti ljubljeno vse dni;
vendar nekje globoko v ognju mu žare,
neukročene, silne, vzburjene strasti.

Matthew Arnold, Slovo (1853)

Po knjigi je bil leta 1981 posnet tudi film z Meryl Streep in Jeremy Irons v glavnih vlogah ( nominiran za oskarja), priznam, ne vem ali sem si ga v preteklosti ogledala.
Nazadnje uredil/a malina15 dne 19 jan 2016, 13:58, skupaj urejeno 1 krat.

Uporabnikov avatar
malina15

PrispevekNapisal/-a malina15 » 12 jan 2016, 20:31

25) Knjiga o tebi pomembni problematiki (3 točke)

Naslov : ČEZ KITAJSKO MORJE
Avtor : Gaute Heivoll

Založba : ZALA, leto 2015, 223 strani

Moja ocena :

Knjiga opisuje meni pomembno problematiko, saj sem mati otroka s posebnimi potrebami in predsednica lokalnega društva Sožitje , društva za osebe z motnjami v duševnem razvoju.
Neverjetno, kolikokrat me naša dekleta in fantje presenetijo s svojimi idejami, zamislimi, znanjem....LE DATI JIM JE TREBA SVOBODO RAZMIŠLJANJA IN IZRAŽANJA TER JIH SPODBUJATI !
O knjigi : Čutno in realistično napisana, dogodki mehko tečejo, nikoli nas prav posebno ne pretresejo, a vendar v naši duši pustijo sled. Osebe, ki v njej nastopajo nas pritegnejo s svojo stopnjo razumevanja in vključevanja v svet, ki nas obkroža. Ljudje različno sprejemamo drugačnost : nesebična zakonca, ki v svoj dom sprejmeta 5 umsko prizadetih oseb in ustvarita v sožitju veliko skupno družino ( je to danes sploh še mogoče?), nasprotje- več oseb iz zgodbe, ki naše osrednje like primerjajo z živalmi, torej brez duše. Ob branju knjige se nam porodi veliko vprašanj, a odgovore nam daje življenje.

V teh letih aktualna tema v Evropi, ki se ji pri nas reče DEZINSTITUCIONALIZACIJA ( noro-kdo si je izmislil to besedo, ki je nisem še izgovorila v prvem poskusu), ko se družba( država ) trudi ukiniti velike "norišnice" in omogočiti osebam bivanje v manjših stanovanjskih skupnostih, kjer lahko izrazijo svojo voljo in nam odprejo svojo dušo. Škoda, da so se tega spomnili v času recesije...
Naj še povem, da je vsekakor splošni problem v EU ta, da te osebe v preteklosti niso doživele visoke starosti in se seveda sedaj družba sooča z novo problematiko. V Varstveno delovnih centrih v Sloveniji tako skupaj sobivajo mlade osebe ( 20-30 let) in starejše osebe ( nad 60 let) z motnjo v duševnem razvoju, kar je seveda za obojne katastrofalno, saj potrebujejo različen pristop in usposabljanje.
Se opravičujem, če sem se preveč razpisala o tej tematiki in ne opisala vsebine knjige, a srčno upam, da jo boste raje sami prebrali....
Nazadnje uredil/a malina15 dne 19 jan 2016, 14:05, skupaj urejeno 1 krat.

Uporabnikov avatar
malina15

PrispevekNapisal/-a malina15 » 12 jan 2016, 20:41

Še moje pismo Dedku Mrazu :026:

Dragi DEDEK MRAZ zelo si želim knjigo Civilizacija - pisatelj Niall Ferguson,
ki jo sedaj glede na modo in napredek berem na bralniku.
A tako hladno......
ni je čez pravo knjigo,
da lahko s prsti listam po njej,
da lahko slišim tiho šelestenje papirja,
da me v nosnicah zasrbi od vonjav barv in tiska,
da mi oči preletavajo besede in strani in me ne bolijo, tudi če jo berem celo noč.......

Poglej v svojo knjigo in boš videl, da sem se trudila celo leto, da sem bila pridna, nisem lagala, nisem goljufala, drobne grehe in napake mi odpusti in vrzi v vrečo še tole mojo knjigo....kakor v dobrih starih časih moje mladosti.
Priloge
274_001-001.jpg
274_001-001.jpg (142.5 KiB) Ogledan 3347 krat

Uporabnikov avatar
malina15

PrispevekNapisal/-a malina15 » 15 jan 2016, 16:15

10) Knjiga, ki jo je napisal moški (1 točka)

Naslov : IZGUBLJENI KOVČKI
Avtor : Jordi Punti

Založba : MK, leto 2009, 477 strani

Moja ocena :

Skozi tole knjigo sem se pa težko prebila, večkrat sem hotela odnehat, vendar sem si govorila, da ne morem brati samo knjige 5 zvezdic.
Ko sem v knjižnici prebrala na zadnji platnici opis sem pričakovala nekaj več. Vsekakor predolga, avtor preveč enolično napleta zgodbo in preveč ponavlja. Res je, da se predvsem prva tretjina vleče kot prava prevozniška enolična vožnja ( kar večino opisuje), a pisatelj bi moral kdaj stisniti na gas ali ostro zapeljati v ovinek. V preostalem delu, ko se nam razgrnejo življenske zgodbe vsakega od sinov teče branje nekoliko bolje, a vseeno premalo..... Razplet in konec- meni ni všeč, a vsake oči imajo svojega malarja in tako je tudi prav.

Vsebina : Eno leto po izginotju očeta se v Barceloni srečajo štirje polbratje ( različnih mater), ki svojega izginulega očeta niso videli že od otroških let. Njihov oče Gabriel, zapuščeni dojenček, ki je odraščal v sirotišnici in kasneje postal šofer in selivec pohištva ima v Evropi, v različnih državah 4 sinove, vse z istim imenom.....
Ideja za zgodbo mi je bila všeč, a žal potem preslabo razdelana in zapisana.

"Oče je želel, da nam je ime Christof, Christophe, Christopher in Christofol oz. Christobal, dokler ni umrl diktator Franco. Ko vsa štiri imena izgovorimo takole zapored, zvenijo kot nepravilna latinska sklanjatev."
Nazadnje uredil/a malina15 dne 19 jan 2016, 14:09, skupaj urejeno 1 krat.

Uporabnikov avatar
malina15

PrispevekNapisal/-a malina15 » 16 jan 2016, 12:28

6) Knjiga, ki ima v naslovu številko (2 točki)

Naslov : 25.URA
Avtor : David Benioff

Založba ; Modrijan, zbirka Bralec, leto 2008, 214 strani

Moja ocena :

Izbrala sem jo seveda zaradi številke, pričakovanja niso bila velika, a moram priznati, da me je presenetila. Prebrala sem jo v enem dahu, imela sem občutek, kot da gledam televizijski film, a veliko bolje, zares.

Všeč mi je, ne glede na vsebino, žanr, zgodbo......da me branje potegne, da knjigo odložim, ker ne morem brati v tistem trenutku zaradi drugih razlogov, ne pa da jo odložim, ker ne pritegne moje pozornosti in potem tam čaka......

Seveda nima velike literarne vrednosti, vendar jo priporočam za sprostitev. Pisatelj nam počasi odstira zadnji dan ( 25.ur ) glavne osebe Montya, mladega fanta, ki mora v državni zapor, obsojen na 7 let zaradi preprodaje droge. Spoznamo njegove prijatelje, punco, kriminalno združbo... Ves čas branja smo v suspenzu in čakamo kako se bo odvilo. Konec sicer precej v ameriškem stilu.

" Če bi srednjeveškega človeka nekako prestavil v ta klub, razmišlja Jakob, bi bil prepričan, da je prišel v pekel s hordo mračnih duš, ki zdaj močijo plesišče s svojim znojem. Fantje in punce in punce in fantje, nobenih parov ni, vsi plešejo skupaj ali nemara vsak pleše sam."

Zasmejala sem se ob tem stavku, saj ni potrebe, da bi prišel iz SREDNJEGA VEKA,
ampak bi bilo dovolj, da bi prišla moja stara mama ali ata
na en dober disco, rock ali techno žur !!

:huhuhu: :huhuhu: :huhuhu:

Uporabnikov avatar
malina15

PrispevekNapisal/-a malina15 » 19 jan 2016, 14:18

8) Mladinska knjiga (2 točki)

Naslov knjige : ČISTI KRIK
Avtor : Siobhan Dowd

Založnik : Zala/ leto 2015, 255 stran

Moja ocena :

Žalostna zgodba, ki se dotakne srca. Občasno so mi kar stopile solze v oči, ko sem se vživela v deklico Shell osamljeno in brezmočna skrbi za svojega bratca in sestrico po mamini smrti. Opis njene bolečine jn prividi mamice ti vzamejo dih. Oče žal zapade v depresijo in pijačo. Ne samo v svetu tudi pri nas je več tako žalostnih zgodb, včasih s pomočjo družbe ( socialne, prijateljev, družine) zmorejo nazaj v normalno življenje, včasih potonejo na dno....
Pisateljica Siobhan Dowd ( 1960-2007) je napisala več knjig z tematiko mladih, ki so se znašli v težkih življenskih situacijah. Je tudi avtorica knjige BARJANSKI OTROK, ki sem jo brala lani in mi je tudi bila všeč. Bila je tudi borka za pravice otrok, žal prehitro preminula, a je ustvarila sklad, kamor se stekajo sredstva od njenih knjig in se uporabijo za opismenjevanje otrok.

http://www.dobreknjige.si/Knjiga.aspx?knjiga=2005

Morje pesek spremeni v zrcalo,
ki razbijem ga s stopalom......

Uporabnikov avatar
malina15

PrispevekNapisal/-a malina15 » 21 jan 2016, 00:54

4) Knjiga, ki jo je napisala ženska (1 točka)

Naslov : ORHANOVA DEDIŠČINA
Avtor : Aline Ohanesian

Založba : UČILA, leto 2015, 297 strani

Moja ocena :

Pisateljica armenskega rodu ALINE OHANESIAN , rojena v Kuvajtu, zgodovinarka, j živi v Kaliforniji z družino. Njena prababica ji je v mladosti pripovedala veliko zgodb o izgonu in poboju Armencev v 1.sv.vojni in tako vplivala na nastanek te uspešnice, ki je sicer prva knjiga pisateljice. Uvrščena je v 20 najbolj branih knjig Amazona in bila aprila 2015 najvišje na knjižni lestvici v Indiji. Vsekakor čakamo njeno naslednjo zgodbo.

Roman je seveda pretresljiv, saj opisuje grozote, ki so se dogajale Armencem med izgonom, a v zgodbo je vpletena ljubezenska zgodba Armenke in Turka, v tedanjih razmerah nemogoča. Leta 1990 se naenkrat prevrne kotel in na dan začne polzeti preteklost, ki bo marsikoga prizadela.
Ded Kemal umre in zapusti oporoko, kjer je zapisano, da zapušča družinsko hišo, v kateri živi njegov sin Mustafa in teta Fatima neznanki Sedi Melkonian, o kateri družina še ni slišala. Vnuk Orhan, kateremu je ded zapustil tovarno preprog v Istanbulu odleti v Kalifornijo, kjer živi Seda, da bi izvedel skrivnost, ki jo povezuje z njegovo družino. In tako se pred nami razkrije čustvena, zgodovinska in žalostna zgodba.......

"Plaho jo objame okrog ramen.Še nikoli prej se je ni tako intimno dotaknil. Ko sta bila še majhna, jo je prijel za pas in dvignil, kadar je plezala na drevo, in jo tolažil, kadar je neizbežno sledil padec, ampak vse to je že tako daleč.Potem ji z dlanjo zaobjame rame. Gib sproži ploho solza in dekle se stisne k njemu. Zaveda se, da bi moral kaj reči, toda njeni mehki lasje, ki se dotikajo njegovega lica,, njen vonj, kanček medu in jasmina, in lok njenega vrat ga delajo omotičnega, Samo otrok je, si dopoveduje. Bogat armenski otrok " ( iz knjige)

Poučna iz knjige, ki nas svari, ko moramo biti previdni :

" Veš, kaj so rekla drevesa, ko je sekira prišla v gozd ?"
" Ne, kaj?"
"Ročaj je eden izmed nas. "

Vrni se na

Kdo je prisoten

Po forumu brska:: Bing [Bot] in 1 gost