Bralni izziv 2016 - Malina15

Na tem forumu se nahajajo vsi potekli in aktualni bralni izzivi.

Moderator: The Book Crusaders

Uporabnikov avatar
malina15
Opravljen celotni bralni izziv 2018
Kraj: Koper

Re: Bralni izziv 2016 - Malina15

PrispevekNapisal/-a malina15 » 29 mar 2016, 23:11

11) Knjiga, ki jo drugi bralci kritizirajo (3 točke)

Naslov : MINIATURISTKA
Avtor : Jessie Burton

Založba : Učila, leto 2014,382 strani

Moja ocena :

" VSAKA ŽENSKA SI USODO GRADI SAMA. Nella dvakrat prebere. Zbegana je, od vznemirjenja jo zaščemi v trebuhu. Ženske ničesar ne gradijo, kaj šele lastno usodo, pomisli. Naša usoda je v Božjih rokah - zlasti usoda žensk, še posebej, ko pridejo v roke svojim možem in jih izžamejo porodi. " ( iz knjige; opis ženske v 17 st.)

V Amsterdamu leta 1686 komaj osemnajstletna Nella vstopi v hišo svojega moža Johannesa Brandta. V novem domu jo pričakajo razigrana služkinja Cornelia, temnopolti služabnik Otto in neprijazna svakinja Marin. Njen mož je zdoma, a ko se vrne iz potovanja, Nella spozna da to vsekakor ni mož, o katerem je zaljubljeno sanjarila. Johannes ji namreč ne izkaže ljubezni, ne čustvene, ne fizične, kar seveda Nello potisne v globoko zaskrbljenost. Verjetno zaradi občutka krivde ji Johannes podari kot poročno darilo miniaturno hišo, za katero Nella naroči pohištvo pri skrivnostni miniaturistki. Zgodba se začne zapletati in pred nami se razkrivajo neverjetne skrivnosti in strašne pregrehe.

Roman sem izbrala na podlagi ocene 2,5 zvezdice na http://www.dobreknjige.si/Knjiga.aspx?knjiga=979

Seveda me je takoj presenetilo, da na naslovnici piše : EDEN OD LITERARNIH VRHUNCEV LETA 2014 ( Observer), kar veliko razhajanje, kajne. Poiščem na spletu recenzije knjige v tujini:

- goodreads : ocena 3,6 - 48.332 glasov
- audible : ocena 3,9 - 475 glasov
- telegraph reviews : ocena 4- kritika Holly Kate

in še veliko več, vse ocene se gibljejo okrog 4. Torej je nekaj narobe z našim izvodom knjige !!! Morda nekega dne preberem knjigo v originalu.......

Moje osebno mnenje:

Absolutno VELIKA KRITIKA ZA TISK, saj je v knjigi zelo veliko slovničnih napak, da je branje moteno in celo zoprno!
Žal se mi zdi prevod Mojce Svetičič povprečen oz. slab. Mislim, da bi boljši prevod pripomogel k večji priljubljenosti in boljši oceni knjige pri nas.

Uporabnikov avatar
malina15

PrispevekNapisal/-a malina15 » 05 apr 2016, 22:48

20) Knjiga, ki se dogaja v prihodnosti (2 točki)

Naslov : MARSOVEC
Avtor : Andy Weir

Založba : Učila, leto 2015,420 strani

Moja ocena :

Ko sem brskala med knjigami na znanstveno-fantastičnem razdelku sem prijela tole knjigo. Na platnici Matt Damon...UAU!!.......in leto 2016......HURA!!.....končno imam srečo in najdem svežo-novo knjigo. V naši knjižnici namreč zelo težko prideš do novih knjig ?!
In za konec še fuuuuuuul je dooooooobra !!!

Verjetno zgodbo že poznate, saj je film posnet po knjigi letos že bil v kinu in kakor sem zdaj izvedela, si ga je večina znancev že ogledala. Sama sem sicer vesela, da si ga še nisem, saj veliko raje preberem prej knjigo in potem pogledam film.

Torej, na Marsu pristane Ares 3 ( tretja ekspedicija na Mars ), vendar mora posadka zaradi hude nevihte hitro odditi, a žal astronavta Marka Watneya zadene odtrgana antena ter ga odnese v pesek. Poveljnica posadke Lewis s težkim srcem pritisne gumb za vzlet nazaj na zemljo, vendar mora rešiti posadko in prepričana je, da je Mark mrtev.

Hja, le da Mark Watney ni mrtev ! Ranjen si izdere anteno ter se odvleče v bivalni modul. In tu je začetek ta prave zgodbe.....SAM NA MARSU !!!! KAKO PREŽIVETI ???

Seveda delno sploh nisem razumela ali registrirala vseh podatkov, sploh kemijskih, ki jih avtor v veliki meri opisuje, a saj ni bilo važno. Čisto me je zasvojila neprestana aktivnost in mozganje astronavta o možnosti preživetja. Veliko sem razmišljala o tem, kako smo stagnirali ljudje v razvitem svetu, kjer nam je vse nudeno. Vemo, da ne bomo umrli od lakote, ne glede na vse, in tako naši možgani veliko manj inovativno "garajo", ni idej, ni akcije.......vse je pasivno, delo, splet, TV, kavč....... Ni nam treba ! Če je človek postavljen v precep za preživetje - se aktiviramo. Kaj bi storila sama ? No, ne na Marsu....

Poanta zgodbe : NE VDAJ SE, ČETUDI SI SAM NA MARSU ! IN, KER SI NA ZEMLJI, KJER SO OVIRE LAHKO LE VELIKO MANJŠE - NE VDAJ SE........IŠČI - RAZMIŠLJAJ - AKTIVIRAJ SE .......IN LAHKO SE REŠIŠ IZ VSAKE SITUACIJE, KI TI JO USODA POSTAVI NA ŽIVLJENSKO POT !

PRIPOROČAM !

Zanimivost : Pisatelj Andy Weir, 43-letni računalničar, ki ima kroničen strah pred letenjem, je zgodbo objavil kot e-knjigo v samozaložbi na spletu . Šele z odločitvijo o snemanju flima je postal znan in bogat. Knjiga je sedaj obvezno branje za vse astronavte pripravnika na NASI.
Nazadnje uredil/a malina15 dne 08 apr 2016, 22:57, skupaj urejeno 1 krat.

Uporabnikov avatar
malina15

PrispevekNapisal/-a malina15 » 05 apr 2016, 22:58

can-t-keep-calm-only-5-days-left.png
can-t-keep-calm-only-5-days-left.png (128.85 KiB) Ogledan 1788 krat

Uporabnikov avatar
Majč
Pixy

PrispevekNapisal/-a Majč » 08 apr 2016, 11:36

Uau! Prebrala ali vsaj preletela vse tvoje dosedanje opisane knjige - opisi so mi zelo všeč. Si res zagnana bralka! Bravo ;) Le tako naprej ... :blob8:

Uporabnikov avatar
malina15

PrispevekNapisal/-a malina15 » 08 apr 2016, 21:37

:vso_cast: Hvala Majč, res rada berem in tale izziv v Bralnici je super. Letos sem bila večkrat bolna v postelji, zatorej sem že pri koncu. Želim ti veliko prijetnega branja <3

Uporabnikov avatar
malina15

PrispevekNapisal/-a malina15 » 08 apr 2016, 22:56

9) Knjiga, ki jo je napisal slovenski avtor (3 točke)

Naslov : NOČ V EVROPI
Avtor : Polona Glavan

Založba : Študenska založba, leto 2012, 213 strani

Moja ocena :

Oh, slovenske knjige....Najmanj 5 sem jih prinesla domov in tudi odnesle nazaj v knjižnico. Nobena mi ni "legla".
Najraje imam slovenske POTOPISE ( Šeruga, Ferfila, Križnar,Pulko, Alma Karlin, Grošelj...), odlični opisi, Slovenci so res pravi avanturisti. Tudi nekatera klasična zgodovinska dela so odlična ( Bartol. Jalen, Jurčič,Levstik, Mihelič, Malenšek, Tavčar, Voranc), a v večini slovenske literature ne berem.

Na koncu sem se odločila za Noč v Evropi, kateri več kot oceno 3 ne morem dati ( seveda osebna ocena).

Nočni vlak Pariz - Amsterdam, pet kupejev in v vsakem potniki z različno zgodbo. Par iz Norveške, ki ima ljubezenski prepir v prvem kupeju in Italijan Giordano, ki ne more pozabiti žalostne natakarice Azre. V drugem kupeju Slovenka Nina z mladim dekletom, ki gre v Haag narediti splav. Tretji kupe in trije naduti Američani, v četrtem kupeju se srečata mlada Avstralka Rebecca in pridanič Michel ter v zadnjem petem kupeju še nesrečna ljubezen Nizozemke Marijke in Irca Aidana.

Škoda, da ni pisateljica bolj razdelala oseb v zgodbi, z veseljem bi prebirala o njihovem življenju, a morda je ravno to poanta zgodbe. Naključni potniki, ki o njih izvemo le malenkosti, saj so na skupni poti le eno noč. A vendar........

Skupna nit potnikom je plastenka vode, cigarete in interail vozovnica, dodala bi še kraja denarja, prtljage. Pusta realnost, z malo domišljije bi lahko bil dober roman.

Sama sem se peljala z nočnim vlakom le enkrat v življenju, daleč leta 1989 še v YU iz Kopra v Niš. Ludnica !!

Uporabnikov avatar
malina15

PrispevekNapisal/-a malina15 » 14 apr 2016, 13:30

19) Knjiga, v kateri je v glavni vlogi žival (3 točke)
20160414_121108.jpg
20160414_121108.jpg (43.64 KiB) Ogledan 1716 krat
Naslov knjige: BELI OČNJAK
Avtor : Jack London

Založba : Karantanija, leto 1994, 258 strani

Moja ocena :

Kdo ne pozna zgodbe BELI OČNJAK ? V mladosti sem večkrat gledala risanke in filme na podlagi te zgodbe, a prebrala knjige nisem nikoli. No, morda, daleč nazaj v času, kamor moj spomin več ne sega.

Zelo kruta in srce parajoča zgodba. Tako prepričljivo živ opis pasjih bojev in nasilja med živalmi ter ljudi do živali me je pripravil celo do solz. Občasno sem se kar vsa stresla od hudega. Ne prenesem nasilja, a zgodbo je treba prebrati. In z bolečo mislijo vem, da še danes marsikje po svetu obstajajo take grozote.
Mladič, delno pes po materi in delno volk po očetu se spopada z krutostjo tedanjega sveta, kjer je vladal le boj za preživetje, tudi med ljudmi. Beli očnjak doživi veliko hudega, kot mladič se sicer spozna z bojem za preživetje, vendar kasneje kot podložen človek spozna krutost le-tega. Moram priznati, da je veliko težje brati vse mučne podrobne opise, ki jih je zapisoval London, kot gledati film, kjer vse hitro mine ali pa zamižiš. Zlobnost, pokvarjenost in nasilje človeka nad Belim očnjakom seveda pusti na živali grozovite posledice : agresija in nezaupanje. In vendar tudi zanj pride čas, ko spozna prijaznost in ljubezen........ .

"Človek je moral že pogosto doživeti, da so njegove bogove pahnili s prestolov in jim razbili oltarje, toda volk in divji pes, ki sta prišla pokleknit k človekovim nogam, te žalosti nista nikoli izkusila.
Človeški bogovi so nevidni in nezaznavni, para in megla domišljije, ki se ne more odeti v plašč resničnosti. So zgolj namišljene prikazni dobrote in moči, neotipljive kali, ki vzklijejo iz semen, ki jih v kraljestvo duha poseje človek.
Toda volk in divji pes, ki sta prišla k človekovemu ognju, imata bogove iz mesa in krvi, bogove, ki so trdni, da se jih lahko dotakneš, bogove, ki potrebujejo resnični prostor in čas, da bi uresničili svoje namene in življenjske naloge. Za vero v takšne bogove se ni potrebno kdove kako truditi, in če si še tako prizadevaš, se vere vanje nikakor ne moreš znebiti. Takemu bogu namreč ne moreš uiti. Stoji pred teboj na svojih dveh zadnjih nogah, s palico v roki, brezmejno močan, jeznorit in srdit, spet drugič pa ljubezniv in bog in skrivnost in moč, vse skupaj zavito v meso, ki krvavi, kadar je ranjeno in ki je prav tako okusno kot vsako drugo meso. "

Doma imamo psičko Gajo, mešanko labradorko staro 1 leto in pol. Mi smo res bogovi zanjo, ne moreš verjeti, kako nas obožuje......in mi seveda njo :022:

Zelo lep je Walt Disneyev film iz leta 1991, z lepim Ethanom Hawke v glavni vlogi, poleg Belega očnjaka seveda.
Film si lahko ogledate tu : https://www.youtube.com/watch?v=1vKRXoKN0vk

Uporabnikov avatar
malina15

PrispevekNapisal/-a malina15 » 17 apr 2016, 18:28

7) Knjiga, ki je izšla na leto tvojega rojstva (3 točke))

Naslov : ODVETNIK ZA LOČITVE
Avtor : Arnold Krieger

Založba : Založba LIPA Koper, leto 1967,406 strani

Moja ocena :

Hm, zdaj se pa svetovno vidi koliko sem mlada, kajne...... :108:

Roman sem izbrala v knjižnici ob pregledu lokalnega Cobbis-a in seveda letnico rojstva. Kar nekaj všečnih naslovov so imeli v skladišču, a sem vzela to knjigo, ki je bila na oddelku med knjigami ( sicer ne razumem na podlagi kateri izračunov in logike še vedno mirno ždi na polici ?? ) . Za pisatelja nisem še nikoli slišala, na spletu nisem v slovenščini našla niti enega stavka o njem, le nekaj oglasov na bolhi, kjer prodajajo stare knjige. Brskala sem dalje : v angleščini, v španščini in naposled obupala. O njem in njegovih delih pišejo le v njegovi rodni Nemčiji, od koder pa se je itak odselil v Švico. No, zanimivo je, da je Krieger napisal več kot 40 romanov, najbolj znan je tudi v slovenščino preveden Jukunda, ljubljena in preganjana ( natisnili naj bi več kot 2 milijona izvodov ).
Roman Odvetnik za ločitve se začenja v predvojni Nemčiji, ko samski odvetnik Edwin skoraj povozi razmršeno mlado dekle. Camilla, ki je očitno doživela šok in je zelo pretresena prisede v njegov avtomobil in tako se počasi zgodba začne odvijati. Edwin in Camilla se poročita, čeprav je razlika v letih velika se zelo dobro razumeta in ljubita, a vendar med njima ostaja senca iz preteklosti. Tistega dne je namreč Camillo napadel njen bodoči mladi mož Tilo, ona ga je odrinila, udarila in zbežala. Tilo je kasneje umrl, sicer za posledicami pljučnice, a mnogi so krivili njo, starši so jo celo razdedinili. Rodili sta se jima dve deklici, Oda in Johanna, zgradila sta prelepo vilo in uživala v družinski idili.. A vojna je pred vrati in Edwin mora za preživetje nekajkrat pomagati tudi nacistom, zato pred prihodom zavezniških sil pobegne na Dansko. V njihovo hišo se naselijo Amerikanci in med mladim polkovnikom Jamesom in Camillo se vname ljubezen. Ob vrnitvi iz Danske Edwin odobri ločitev, a žal se James vrne nazaj k ženi v Ameriko in tako ostaneta ločena, vendar prijatelja. Nekega dne Edwin ugleda posebno svetlobo in se odloči vse prodati ter oditi na potovanje v Indijo. Camilla in hčerke ga prepričujejo naj ostane doma in res še preden dobro stopi na indijska tla umre za srčno kapjo. Camilla in dekleta dobijo nazaj svojo hišo, ki jo poimenujejo Hiša Evropejcev, zbirališče vseh, ki jim je v starem jopiču pretesno.

Tokrat sem zapisala celotno vsebino, saj menim, da je ne bo nobena od vas brala. Večno ponavljajoča zgodba, ko se starejši moški zaljubi v mlado lepotico, ji vse nudi in omogoči, vendar ne glede na dejstvo, da ga ona ljubi, se zaplete v goreče ljubezenske strasti.

Uporabnikov avatar
malina15

PrispevekNapisal/-a malina15 » 27 apr 2016, 00:09

16) Knjiga, ki vsebuje ljubezenski trikotnik (1 točka)

Naslov : SPLET VEČNOSTI
Avtor : Marguerite Yourcenar

Založba : Beletrina, leto 2016, 305 strani

Moja ocena :

Oh, tale me je pa izmučila.Knjiga je literarno težja, saj pisateljica veliko preskakuje, niza nešteto dogodkov v preteklost in prihodnost v zelo hitrem tempu, a sem počasi in vztrajno napredovala ter danes prišla do konca.

Splet večnosti je tretja knjiga iz sklopa Labirint sveta, tega sicer nisem vedela. V tej knjigi je glavni lik pisateljičin oče Michael, njegovo življenje, ljubezni, izzivi... Michael, ki mu že druga žena umre in ostane sam z komaj rojeno hčerko Marguerite vztrajno išče nadaljnji smisel življenja. Bogat žigolo, ki rad zahaja v igralnice se zaljubi v Jeanne, mladostno prijateljico svoje zadnje žene Fernande, a Jeanne je poročena z ruskim baronom Egonom. Z Michaelom imata afero, predata se čustvom, vendar sledi neizbežen konec. Ko Jeanne želi zapustiti moža, uvidi, da bi Michael si jo želel tudi podrediti in se vrne nazaj k Egonu, s katerim jo povezujeta tudi otroka. Zaradi trme in ponosa se z Michaelom nikoli več ne snideta, a se nikoli ne pozabita. Še en ljubezenski trikotnik se v zgodbi odvija in sicer med Egonom in mladim Franzom, ki meji že na zloveščo obsedenost.Skozi knjigo nas v bistvu vodi sama pisateljica, hčerka Michaela s svojimi očmi in slutnjami. Zgodba predvsem opisuje čas od 1850 do konca 1.sv.vojne. Tako beremo o tedanjih industrijskih inovacijah in napredku, bogatih aristokratskih časih, ki se počasi prevesijo v vojne grozote. Morda nekoč, pozimi, ko so dolge noči preberem še druga dva dela V pobožen spomin in Severni arhivi, da bom uvidela celoto.

"...si ne predstavljata, da bo napredek v prometu še bolj uničevalen kakor obe vojni, da bo zravnal z zemljo lepe topole in breste na francoskih cestah, ki so jima tako ljubi......da bo sladko svobodo manj obljudenih cest, na katerih se je lahko človek ustavil, kjer se mu je zahotelo in po njih dosegel slikovite kraje, za katere še slutil ni, da so tako blizu, prav kmalu zamenjala klavstrofobična strogost avtoceste: avtoceste, s katere lahko voznik zapelje samo na dovoljenih izvozih, ki jih dolgo vnaprej naznanjajo panoji...."

Zanimivost o enakopravnosti žensk ?? :

Marguerite Yourcenar je bila leta 1980 kot prva ženska izvoljena v Francosko akademijo. Navkljub nasprotovanju nekaterih vidnih članov akademije, med njimi strukturalista Clauda Lévi-Straussa, ki niso pristajali na morebitne ženske članice v instituciji s 364-letno moško zgodovino, je leta 1980 zasedla sedež številka 3. Ob tem je zase zahtevala ločeno žensko stranišče – na vratih je tako pisalo »gospodje in Marguerite Yourcenar«. ( vir: dnevnik.si)

Uporabnikov avatar
malina15

PrispevekNapisal/-a malina15 » 27 apr 2016, 00:23

how-are-you-so-calm-with-only-one-life-left.jpg
how-are-you-so-calm-with-only-one-life-left.jpg (64.01 KiB) Ogledan 1621 krat

:108: Zadnja bo prav gotovo najtežja izbira :108:

Vrni se na

Kdo je prisoten