Bralni izziv 2016 - Marinka

Na tem forumu se nahajajo vsi potekli in aktualni bralni izzivi.

Moderator: The Book Crusaders

Uporabnikov avatar
Marinka
Sorcerer

In The Presence of Blood

PrispevekNapisal/-a Marinka » 02 avg 2016, 21:50

Knjiga, ki je izšla leta 2016
Naslov: Harry Potter and the Cursed Child
Serija: Harry Potter #8
Avtorji: J.K. Rowling, John Tiffany, Jack Thorne
Ocena knjige:
Goodreads povezava: https://www.goodreads.com/book/show/290 ... rsed-child
Prebrano: 1.8.2016

Opis:
Knjiga, ki sem jo čakala praktično od njene napovedi. Zame se je uradno zgodba zaključila s sedmim delom. Tale skripta mi je služila kot nek zaključek o karakterjih, ne kot nadaljevanje serije. Namesto, da opisujem zgodbo bom poudarila par stvari, ki sem jih pri kritikah tej skripte opazila.

1. Knjiga je napisana v obliki drame. Kar pomeni, da ni veliko prostora za opisovanje detajlov. Marsikatera "skrivnost" je tako prepuščena bralčevi domišliji in poznavanju prešnnjih zgodb. Opažam, da je veliko ljudi pričakovalo roman in so zdaj docela razočarani. :)
2. Osredotočena je na zgolj nekaj karakterjev. V večini, spremljamo zgodbo Albusa in Harrya (Potterja, obviously).
3. Karakterji so spremenjeni. Četudi se skozi zgodbo ne vidi razvoj (kar mi je nekako logično, saj gre za dramo v dveh dejanjih) so glavni karaktrji tukaj glavne osebe, ki imajo drugačne lastnosti, kot so jih imeli kot najstniški junaki.
4. Gre se za dramo - liki so standardizirani, poudarjeni - če povem drugače, določene karakteristike so MOČNO izpostavljene, kljub temu, da v prejšnih delih morda niso bile tako.
5. Prepustite domišliji prosto pot.

“Words are, in my not-so-humble opinion, our most inexhaustible source of magic. Capable of both inflicting injury, and remedying it.”
"It is the unknown we fear when we look upon death and darkness, nothing more."

Uporabnikov avatar
Marinka
Sorcerer

After You

PrispevekNapisal/-a Marinka » 09 okt 2016, 19:02

Knjiga o tebi pomembni problematiki
Naslov: After You
Serija: Me Before You #2
Avtorji: Jojo Moyes
Ocena knjige:
Goodreads povezava: https://www.goodreads.com/book/show/250 ... earch=true
Prebrano: 7.10.2016

Opis:
Za začetek naj povem, da ta knjiga ni podobna prvi. Zato je med branjem (in pisanjem opisa) nisem primerjala z Me before you (mogoče zgolj v prvem odstavku). Knjiga je točno to, kar pravi njen naslov - Po tebi.

“I loved a man who had opened up a world to me but hadn’t loved me enough to stay in it.”

Prebrala sem ogromno negativnih ocen za to knjigo, in imam občutek, da se ljudje preprosto ne znajo soočiti s tem, da karakter odraste in dobi drugačne lastnosti, ki so po mojem mnenju precej realne po tem kako se je končala zgodba v prvi knjigi. Všeč mi je bilo, da sem prebrala, kako se Lou sooča z novim življenjem in starimi demoni. Knjiga mi je tako dala zaključek, ki sem ga potrebovala (tako kot Lou). Najbolj moteč faktor v tej knjigi mi je bila Lilly. Sčasoma sem se je navadila, vendar me je v 95% svojega prikaza tako znervirala, da me je prav čudilo, da je Lou ne nažene nekam.. :zvizgac:

“It is important not to turn the dead into saints. Nobody can walk in the shadow of a saint.”

Knjigo sem uvrstila v ta izziv zato, ker se mi zdi, da je tematika prebolevanja velik del našega življenja. Pomembno se mi zdi, vemo, da ni dejansko nič narobe, če zadeve prebolimo na svoj način in dejansko najdemo zmožnost, da po izgubi (ne glede na to kakšna je) dobimo razlog za novo življenje. Vsak si zasluži srečen konec.

“You don’t have to let that one thing be the thing that defines you.”

Uporabnikov avatar
Marinka
Sorcerer

Na tesnobi

PrispevekNapisal/-a Marinka » 03 nov 2016, 11:39

Knjiga, s strokovnega področja
Naslov: Na tesnobi
Avtorji: Damjana Bakarič
Ocena knjige:
Goodreads povezava: https://www.goodreads.com/book/show/32312444-na-tesnobi
Prebrano: 15.10.2016

Opis:
Slovenska pisateljica, ki je bila 15 let novinarka se je odločila, da sooči javnost s tem, da huda tesnoba in panični napadi morda niso največje prekletstvo, ki se lahko zgodi.

V knjigi razbija stereoptipe, vključuje preproste ljudi z njihovimi zgdobami, hkrati, pa piše svojo izpoved. Menim, da v Sloveniji premalo govorimo o tej tematiki oz. vsako osebo, ki ima probleme označimo za "motno", bog ne daj, da kdo prizna, da potrebuje strokovno pomoč.

Všeč mi je, da v knjigi tudi pove, o tem, kako se ona zdravi in kaj ji pomaga, saj mislim, da lahko tako pripomore ne samo k razbijanju stereotipov, temveč tudi k pomoči tistim, ki je ne zmorejo najti pri strokovnjaku, prijateljih in pri sebi..

Uporabnikov avatar
Marinka
Sorcerer

A Study in Scarlet

PrispevekNapisal/-a Marinka » 03 nov 2016, 11:45

Knjiga, ki ima v naslovu barvo
Naslov: A Study in Scarlet
Serija: Sherlock Holmes #1
Avtorji: Arthur Conan Doyle
Ocena knjige:
Goodreads povezava: https://www.goodreads.com/book/show/102 ... in_Scarlet
Prebrano: 2.11.2016

Opis:
Slavni Sherlock Holmes, in njegov prijatelj Dr. Watson, v debutni knjigi, ki odpira detektivkam nov svet. Njuno raziskovanje nas v prvi zgodbi popelje v zgodbo ljubezni in maščevanja.

Moram priznati, da sem od knjige pričakovala mogoče malenkost preveč (sodeč po HBO seriji..), pa tudi stil pisanja je bil bolj togi kot sem pričakovala. Kljub temu, bom prebrala še preostale knjige v zbirki.

Uporabnikov avatar
Marinka
Sorcerer

The Girl on the Train

PrispevekNapisal/-a Marinka » 06 nov 2016, 16:04

Knjiga, ki jo drugi bralci kritizirajo
Naslov: The Girl on the Train
Serija: /
Avtorica: Paula Hawkins
Ocena knjige:
Goodreads povezava: https://www.goodreads.com/book/show/225 ... earch=true
Prebrano: 14.9.2016

Opis:
To knjigo sem začela brat že lani, ko je bila izddana. Nikakor mi je ni uspelo prebrati, saj me ni dovolj pritegnila.
Letos si je mama tole knjigo kupila kot čitivo za na morje. Potem ko sem vidla trailer za film, se mi je nekako zazdelo, da knjiga mogoče vseeno ni tako slaba, kot se mi zdi, zato sem jo šla brati znova. Tokrat, sem jo dejansko prebrala. Bila mi je kar všeč, z izjemo konca *(ne to, kdo je morilec, temveč kako se njegova zgodba konča).*

Opažam, da ima knjiga zelo mešane ocene. Med glavne kritike bralci prištevajo: morbidni karakterji, predvidljiv razplet, depresivna knjiga od začetka do konca, dolgočasna knjiga, karakterji so patetični in ne kompleksni, karakterji nimajo razvoja..

Težko bi rekla, da so karakterji morbidni na slab način - meni se je celotna knjiga zdela zelo temna, globoka.. in ta morbidnost karakterjov je bila pogojena z zgodbo. In ja, knjiga je nekoliko depresivna - glede na zgodbo me to ne preseneča? Strinjam se tudi z delom, da se karakterji ne razvijejo kaj preveč - ampak se mi zdi, da glede na časovno obdobje zgodbe težko pričakuješ character development pri tako kompleksnih karakterjih, v tako kratkem času.

Uporabnikov avatar
Marinka
Sorcerer

Liar

PrispevekNapisal/-a Marinka » 19 dec 2016, 10:11

Knjiga, kjer glavni junak ni belec
Naslov: Liar
Serija: /
Avtorica: Justine Larbalestier
Ocena knjige:
Goodreads povezava: https://www.goodreads.com/book/show/638 ... earch=true
Prebrano: 17.12.2016

Opis:
Kje naj začnem.. že dolgo mi ni kakšna knjiga tako razočarala. Knjiga se začne zelo dobro - temopolta Micah prizna, da je že celo življenje lažnivka in da se bodo njene laži nehale tukaj. Njene laži so postavljene pod vprašaj, ko njen fant (ki to pravzaprav ni) izgine in ga najdejo mrtvega. V tem delu sem pričakovala, da bo knjiga bolj psihološki thriller, vendar se je izkazalo, da je knjiga v bistvu YA Paranormal zadeva (vem ja, lahko bi boljše pogledala na GR žanre, vendar mi je bil opis dovolj zgovoren..) Najbolj me je ravno razočaral ta šok efekt, kjer se izkaže, da je Micah v resnici *volkodlak* :roll: ... Od tega trenutka mi je bila knjiga mučna za brat in sem samo čakala, da pove da je to ena izmed njenih laži...

Nekatere teorije pravijo, da je v bistvu volkodlak prispodoba za mentalne bolezni, ki bi jih naj Micah imela.. Vendar se s tem ravno ne strinjam...

Vrni se na

Kdo je prisoten

Po forumu brska: Ni registriranih uporabnikov in 6 gostov