Bralni izziv 2016 - Dulcinea

Na tem forumu se nahajajo vsi potekli in aktualni bralni izzivi.

Moderator: The Book Crusaders

Uporabnikov avatar
Dulcinea
Forest Spirit

Bralni izziv 2016 - Dulcinea

PrispevekNapisal/-a Dulcinea » 07 jan 2016, 18:24

Pa se še jaz pridružujem bralnemu izzivu - letos drugič :jupi:
bralni izziv 2016.jpg
bralni izziv 2016.jpg (159.07 KiB) Ogledan 3037 krat
Seznam nalog:

1) Knjiga, kjer glavni junak ni belec (3 točke)
2) Knjiga, ki ima v naslovu barvo (2 točki) - Paullina Simons - BRONASTI JEZDEC 1. del
3) Knjiga, ki si jo prebral/a v enem dnevu (3 točke) - Linda Howard - MACKENZIJEVA GORA
4) Knjiga, ki jo je napisala ženska (1 točka)
5) Knjiga avtorja, ki ga še nisi bral/a (2 točki) - Patrick Woodhead - ČARODEJKA OBLAKOV

6) Knjiga, ki ima v naslovu številko (2 točki) - Jonas Jonasson - STOLETNIK, KI JE ZLEZEL SKOZI OKNO IN IZGINIL
7) Knjiga, ki je izšla na leto tvojega rojstva (3 točke) - Per Olof Ekström - PLESALA JE ENO POLETJE
8) Mladinska knjiga (2 točki) - Emiel de Wild - BRATOVSKA SKRIVNOST
9) Knjiga, ki jo je napisal slovenski avtor (3 točke) - Feri Lainšček - STRAH ZA METULJE V NEVIHTI
10) Knjiga, ki jo je napisal moški (1 točka) - Noah Gordon - ZDRAVNIK

11) Knjiga, ki jo drugi bralci kritizirajo (3 točke)
12) Pet najljubših pravljic iz otroštva (2 točki)
13) Po lastni izbiri (1 točka) - Paullina Simons - TATIANA IN ALEKSANDER
14) Zgodovinski roman (2 točki) - Alessandro Barbero - BENEŠKE OČI
15) Knjiga z LGTB vsebino (3 točke)

16) Knjiga, ki vsebuje ljubezenski trikotnik (1 točka) - D. H. Lawrence - LJUBIMEC LADY CHATTERLEY
17) Knjiga iz strokovnega področja (3 točke)
18) Knjiga, po kateri so posneli serijo (2 točki)
19) Knjiga, v kateri je v glavni vlogi žival (3 točke) - James Bowen - POTEPUŠKI MAČEK BOB
20) Knjiga, ki se dogaja v prihodnosti (2 točki)

21) Knjiga, v kateri je v glavni vlogi pevec (2 točki)
22) Po priporočilu tvojega sorodnika (1 točka)
23) Izšla leta 2016 (3 točke)
24) Knjiga o mitu ali legendi (2 točki)
25) Knjiga o tebi pomembni problematiki (3 točke)
Nazadnje uredil/a Dulcinea dne 02 jul 2016, 18:16, skupaj urejeno 16 krat.
Odvijajmo klobčič svojih misli. V glavi je vesolje. Potujmo z njimi. Še so prazni prostori. Ustvarjajmo nove svetove.
Ljudje smo, povedano drugače - bogovi.

Uporabnikov avatar
Dulcinea
Forest Spirit

Re: Bralni izziv 2016 - Dulcinea

PrispevekNapisal/-a Dulcinea » 07 jan 2016, 19:26

Naloga: knjiga avtorja, ki ga še nisi brala

Avtor: Patrick Woodhead
Naslov: ČARODEJKA OBLAKOV
Link:http://www.bukla.si/?action=books&book_id=7672
Ocena:

Knjigo Čarodejka oblakov sem vzela v roke, ker jo je nekdo priporočal in ni mi žal. O Tibetu sem prebrala že kar nekaj knjig in kljub temu, da je ta pustolovska, me je zelo pritegnila.

Luca in Bill sta prijatelja, zagrizena alpinista, ki skupaj osvajata najvišje vrhove sveta. Na eni od odprav v Himalaji po naključju odkrijeta goro, ki ni vrisana v noben zemljevid. Predvsem Luco ta gora tako obsede, da se je odločen za vsako ceno vrnit na območje Tibeta, ki ga strogo nadzira Kitajska. A na poti k osvojitvi skrivnostnega vrha, se jima zgodi veliko stvari in izvesta veliko skrivnosti. Na koncu kljub temu, da je ogroženo njuno in še marsikatero življenje, sta postavljena pred izbiro ali bosta ohranila skrivnost Tibeta ali rešila svoji življenji.

Kot glavni junak mi je Luca najbolj pri srcu. Kljub temu, da je avanturist in vihrav, se izkaže za dobrega in zvestega prijatelja in ne glede na vse, se je pripravljen brezpogojno žrtvovat za druge.

Razočarana sem nad politiko Kitajske do Tibeta (kar mi je že bilo poznano) in s kakšnim nasiljem se je odzvala kitajska policija, da bi uničili vse, kar je kakorkoli povezano z zapuščino samega Tibeta.V nasilni gonji preko ledenika in želji po uničenju so brezkompromisno šli preko trupel, da bi odkrili skrit samostan, ga uničili in z njim novo utelešenje 12. pančelame.

Konec je žalosten. Luca na koncu kljub vsem tragedijam, ki so se zgodile, najde pot.....kakršnakoli že je.
Odvijajmo klobčič svojih misli. V glavi je vesolje. Potujmo z njimi. Še so prazni prostori. Ustvarjajmo nove svetove.

Uporabnikov avatar
Dulcinea
Forest Spirit

PrispevekNapisal/-a Dulcinea » 14 jan 2016, 13:12

Naloga: knjiga, ki jo je napisal slovenski avtor

Avtor: Feri Lainšček
Naslov: STRAH ZA METULJE V NEVIHTI
Link:http://www.bukla.si/?action=books&book_id=22975
Ocena:

Strah za metulje v nevihti je zgodba o Slovencu Marku Hriberniku, ki gre na služenje vojske – takratne Jugoslovanske ljudske armade, v Zemun. Dogaja se davnega leta 1972 in spominja me na pripovedovanja mojega očeta in raznih moških sorodnikov in prijateljev, ki so služili vojsko še v bivši Jugoslaviji.

Nepripravljen na vojni ritem in na vsa šikaniranja je Marko sprva čisto obupan, ni se pripravljen uklonit pravilom, vsakodnevni rutini in brezkoristnim ponavljanjem določenih opravil. A ko je postavljen pred dejstvo, da nima izbire in se trudi, da bo dober vojak, ga doleti ta sreča, da ga premestijo v vojaški klub. V vojaškem klubu je zadolžen za pripravo prireditev, ustanovi vojaški orkester in dobi stalno dovolilnico za izhod iz kasarne. Takrat se mu odprejo vrata v svobodo.
Pri „zahtevni“ nalogi, da mora poiskat pevke za k orkestru, v njegovo življenje poseže usoda in na stopnicah gimnazije spozna Ljiljo.

Ljilja in Marko – ljubezen, ki jo človek najde le enkrat v življenju. Živela sta v svojem sanjskem svetu, Marko je izkoriščal stalno dovolilnico in odhajal iz vojašnice kadarkoli je imel priložnost, Ljilja je pela z vojaškim orkestrom. Kršil je pravila, dokler ga enkrat niso dobili. Takrat se za njega začne pekel, omejeni so mu izhodi, postane ljubosumen in začnejo se vrstit prvi prepiri.
V njuno življenje ponovno poseže usoda. Marko je premeščen v karavlo na Albansko mejo. Po odsluženi vojaščini se čustveno zlomljen vrne v Slovenijo brez, da bi se srečal z Ljiljo.

Po 20 letih – v času osamosvojitvene vojne v Slovenji v Markotovo življenje še enkrat poseže usoda in ga združi z Ljiljo. Ponovno se srečata na Zemunskem pokopališču.

Osebe v knjigi so dobro predstavljene. Zmeraj vesel harmonikar – Cigan Kemo, šarmantni zastavnik Palaversa in „Generalič“ avtoriteta vojašnice, ki je bil pravzaprav dober do Marka.
Najbolj zoprna oseba, ki v bistvu poseže v njuno ljubezensko zgodbo in spremeni njeno pot, je Ljiljin oče, ki ravno takrat pride iz zapora.

To je prva knjiga od Ferija Lainščka, ki sem jo prebrala in priznam, da mi je bil všeč njegov način pisanja. Tako, da bom prav gotovo prebrala še kakšno.
Nazadnje uredil/a Dulcinea dne 24 jan 2016, 11:16, skupaj urejeno 1 krat.

Uporabnikov avatar
Dulcinea
Forest Spirit

PrispevekNapisal/-a Dulcinea » 23 jan 2016, 18:19

Naloga: Zgodovinski roman

Avtor: Alessandro Barbero
Naslov: BENEŠKE OČI
Link: http://www.bukla.si/upload/book_media/1 ... 70x260.jpg
Ocena:

Beneška oči je zelo berljiva pripoved, ki nas popelje od Benetk, čez Jadransko morje in Sredozemlje do Carigrada. Zgodba se dogaja v 16. stoletju in se prične z zidarskim mojstrom Mateom, ki pride v spor z enim svojim naročnikom. Njegov predolgi jezik ga pahne v nesrečno smrt in njegov sin, ki mu hoče pomagat mora na koncu prav tako bežat pred roko pravice in pobegne na galejo.
Tukaj se zgodba pravzaprav šele dobro začne. Michele, ki mu za vratom visi pregon pobegne kot veslač na Beneško galejo in za seboj doma pusti nesrečno mlado ženo Bianco in svojo mater. Življenje galjota ni lahko. Doživi marsikaj dobrega in marsikaj slabega. Ker je na nekem Dalmatinskem otočku priča kako kapitan s pajdaši ubije dva galjota in skrije vrečko zlatnikov, je v nevarnosti. Zaradi tega pobegne iz Beneške ladje in pristane na piratski galeji. Kljub temu, da je prostovoljec je na piratski galeji vklenjen tako kot kaznjenci in nima nobenih pravic. S pirati ga pot popelje do Cipra in na koncu mu pri spodletelem piratskem napadu na eno vas uspe pobegniti in prispe do samega Carigrada.
Medtem Bianca doma komaj preživi. S taščo ostaneta brez denarja, Bianca ostane brez dela in na koncu pristaneta v ubožnici. A po spletu okoliščin postane osebna služabnica patricijke Clarise. In prav ona je tista, ki jima pomaga, da se na koncu spet najdeta.

Clarisa je pojem dobrote. Kljub temu, da živi v izobilju ima zelo veliko srce. Blanko ima rada, reši jo bede in ji s pomočjo svojega moža pomaga najti Micheleja in doseči njegovo pomilostitev.

Knjiga se dobro bere. 16. stoletje in borbo za preživetja nam pokaže skozi oči navadnih ljudi, ki nimajo nič in morajo na takšen in drugačen način preživet sebe in družino. Njihovo življenje, zaposlitve in preživetje je odvisno od bogatašev - ljudi, ki vladajo. Oni so tisti, ki krojijo njihova življenje in njihovo usodo.

Alessandro Barbero je za roman Beneške oči prejel leta 2006 nagrado Strega.

Uporabnikov avatar
Dulcinea
Forest Spirit

PrispevekNapisal/-a Dulcinea » 01 feb 2016, 09:39

Naloga: Knjiga, ki je izšla na leto tvojega rojstva
plesala.jpg
plesala.jpg (22.63 KiB) Ogledan 2900 krat
Avtor: Per Olof Ekström
Naslov: PLESALA JE ENO POLETJE
Ocena:

Najti knjigo, ki je izšla na leto mojega rojstva, je bil svojevrsten izziv. Hvalabogu za Cobiss :) Ko sem prečesala seznam vseh knjig, ki so izšle leta 1972 sem se na koncu odločila za knjigo Plesala je eno poletje. Pritegnil me je naslov, ker sem sama rojena poleti in je to moj najljubši letni čas. Ironija pa je, da ko sem knjigo že imela doma in sem jo že brala, sem ugotovila, da ima moja tašča doma celotno zbirko Karl Maya, v kateri je kar nekaj knjig, ki so prav tako izšle leta 1972.

Devetnajstletni Goran pride na počitnice k svojemu stricu na Švedsko podeželje. Mestni fant je zelo hitro zdolgočasen, saj se mu kmečka pokrajina zdi turobna, ni vajen kmečkih opravil in načina življenja. Najbolj si želi, da bi se vrnil domov k svojim prijateljem.
Nekega jutra pa se vse spremeni. Goran spozna sosedovo Kerstin in naenkrat dobi zagon. Začne pomagati stricu na kmetiji, vključi se v življenje v vaški skupnosti in pomaga pri izgradnji doma. Zaljubljen v Kerstin, se odloči, da bo ostal na podeželju. Sodeluje v gledališki skupini in pomaga skupnosti, ko naletijo na prepreke in gradnja doma obstoji predvsem zaradi vaškega župnika, zaradi katerega je druženje in ples smrtni greh. Globoko verna Kerstin mu na koncu le odpre srce in vse kaže, da bo to njuno poletje in da se je njuno življenje ravnokar začelo. Vendar tragična nesreča prekine njuno srečo, njuno poletje in željo po skupni prihodnosti. Globoko užaloščen Goran ne vidi več prihodnosti in vaška skupnost ga izloči. S tem se končajo njegove sanje.

Roman je ljubezenska zgodba, ki se dogaja v nekem drugem času. Cerkev se bori za svojo oblast in ljudi poneumlja na način, da jim prepoveduje druženje, saj se boji, da bodo začeli razmišljati s svojo glavo. Svojo čredo ovac vaški župnik usmerja z grožnjami o peklu, če se ne bodo vedli vzorno in sledili njegovim načelom. Mladi se kljub vsemu upirajo in si želijo nekaj več.

Dve misli iz knjige:
"Dogodek se nikoli ne spremeni naravnost v pravljico. Samo čas rodi pravljico - človek pozabi na preglavice in obdrži v spominu samo tisto, kar je bilo lepega..."

"Mogoče so ljudje samo mrčes, ki se poraja iz pomote ali pa je zato na svetu, da ta ne more biti popoln."

Uporabnikov avatar
Dulcinea
Forest Spirit

PrispevekNapisal/-a Dulcinea » 13 feb 2016, 21:12

Naloga: knjiga, ki ima v naslovu številko

Avtor: Jonas Jonasson
Naslov: STOLETNIK, KI JE ZLEZEL SKOZI OKNO IN IZGINIL
Link: http://www.bukla.si/?action=books&book_id=15897
Ocena:

Zanimivo, da sem dve knjigi zapored brala od Švedskega pisatelja oz. da se zgodba dogaja na Švedskem. :)

Allan je stoletnik, ki se naveliča življenja v domu za ostarele in zoprne sestre Alice, ki mu vsak dan znova greni življenje. Zato tik pred praznovanjem svojega stotega rojstnega dne zleze na okensko polico in pobegne. Vse bi bilo lepo in prav, če bi Allan imel kam iti. Pot ga zanese na avtobusno postajo in odloči se, da se bo peljal tako daleč, kolikor mu omogoča denar, ki ga ima v žepu. S tem se njegova zapletena dogodivščina pravzaprav začne.

Na avtobusni postaji popazi kovček fanta, ki je moral na stranišče, ampak ker je v tem času pripeljal avtobus, je Allan s seboj vzel kovček. Na poti s kovčkom Allan po naklučju srečuje in pobira čudne sopotnike oz. pajdaše. Vmes se izkaže, da je kovček poln denarja. Išče ga policija, novinarji in prav tako lokalni mafijaš, ki hoče nazaj svoj kovček. Zaradi kovčka denarja nastane polno komičnih zapletov, pride do dveh čudnih smrti in pajdaši skupaj s slonico Sonjo potujejo oz. bežijo po Švedski.

Vmes se nam kot druga zgodba odvija Allanovo življenje od otroštva naprej. Pravzaprav se je Allan, ki je bil mojster za eksplozive celo svoje življenje zapletal v čudne situacije z voditelji iz vsega sveta. Prisoten je bil povsod, kjer se je krojila zgodovina. Ponavadi se je iz čudnih situacij v katere se je zapletel rešil z eksplozivom in pobegnil ali pa je izkoristil poznanstva s predsedniki o.z voditelji svetovnih velesil.

Tudi po zapletu s kovčkom denarja prebrisani druščini uspe, da izpadejo popolnoma nedolžni in na koncu v družbi s policijskim inšpektorjem pristanejo na Baliju.

Zgodba je dobesedno dinamitna komedija. Tudi sodelovanje Allana kot strokovnjaka za eksplozive v večini zgodovinskih dogodkov s svetovnimi voditelji je dobro speljano, vendar mi je bilo tega na koncu malo preveč. Ravno zaradi tega ocena 3.

Uporabnikov avatar
Dulcinea
Forest Spirit

PrispevekNapisal/-a Dulcinea » 19 feb 2016, 10:19

Naloga: knjiga, v kateri je v glavni vlogi žival

Avtor: James Bowen
Naslov: POTEPUŠKI MAČEK BOB
Link:http://www.dobreknjige.si/Knjiga.aspx?knjiga=305
Ocena:

Na osnovi naslova sem knjigo uvrstila v kategorijo knjige, v kateri je v glavni vlogi žival. Ko pa sem začela brati knjigo, sem bila prvi trenutek v dilemi, če sem se pravilno odločila.

Zgodba je avtobiografska – James je odvisnik od drog v programu odvajanja. Dobi socialno stanovanje in ker mora skrbet za sebe in plačevat stroške, na ulicah Londona igra kitaro in se tako prebija iz dneva v dan. Nekega dne na hodniku svoje zgradbe najde oranžnega mačka v precej slabem stanju. Ker je maček tam tudi naslednji dan in dan potem, se James odloči, da poskusi v bližini poiskat njegove lastnike. Med tem časom ga vzame k sebi, začne ga hranit, odpelje ga k veterinarju in s tem prevzame skrb za njegovo okrevanje. Maček tako ostane pri njem in imenuje ga Bob. Med njima se razvije navezanost in ljubezen. Njun odnos je nekaj posebnega. James prevzame odgovornost za neko drugo bitje in življenje se mu obrne na bolje. Bob postane atrakcija Londonskih ulic in z njim v navezi James začne izboljševat svoje življenje. Ukine metadonsko terapijo in po več letih ponovno vzpostavi normalen odnos s svojo mamo.

Zdaj, ko sem knjigo prebrala in pogledala videoposnetke na spletu sem prepričana, da Bob sodi v kategorijo knjige v kateri je v glavni vlogi žival kljub temu, da jo opisuje James. Bob je Jamesu popolnoma spremenil življenje, postala sta „družina“ pokazal mu je kako je pomembno, da imaš nekoga rad in da ima nekdo rad tebe. Zato je Bob glavni v Jamesovem življenju in tudi glavni junak knjige.

Uporabnikov avatar
Dulcinea
Forest Spirit

PrispevekNapisal/-a Dulcinea » 21 feb 2016, 14:24

Naloga: knjiga, ki ima v naslovu barvo

Avtor: Paullina Simons
Naslov: BRONASTI JEZDEC - 1.del
Link:http://www.bukla.si/?action=books&book_id=24782
Ocena:

Leningrad, 22 junija 1941 – najstnica Tatjana živi v svojem otroškem svetu. Je nežna, nezrela, rahlo zmedena in v življenju se ne znajde najbolje do trenutka, ko po radiu sporočijo, da je nemška vojska vkorakala v Rusijo. V družini Metanovih nastane panika. Njenega brata Pašo pošljejo v poletni tabor, da bi bil na varnem, Tatjani pa dodelijo pomembno nalogo, da mora kupiti zaloge hrane. Ko zmedeno tava po ulicah v spoznanju, da so ljudje praktično izropali trgovine, spozna Aleksandra, častnika Rdeče armade. Med njima se v trenutku prebudijo čustva in Aleksander ji pomaga kupiti zaloge hrane in jo pospremi domov. Na žalost obeh, se nad nežna čustva spusti mrak, ko ugotovita, da je Aleksander fant, s katerim se je začela sestajati njena sestra Daša.
Dvoje mladih src se znajde na težki preizkušnji, še preden si priznata ljubezen, ki raste v njiju, sta soočena z resnico, ki ju ločuje. Ne ločuje pa ju samo Daša, katere Tatjana noče prizadeti, ampak tudi Aleksandrova skrivnost iz preteklosti.
Za sončnimi poletnimi dnevi se nad Leningradom zgrne mrak. Kot pod tekočem traku si sledijo bombandiranja, Nemci so vsak dan bližje in na koncu stisnejo obroč okrog Leningrada in prekinejo dobavo hrane. Takrat se za prebivalce začenja eno najhujših obdobij v zgodovini. Ne le, da začne primanjkovat hrane, nastopi dolga in zelo mrzla zima. Ljudje umirajo zaradi lakote in mraza, ni hrane, ne kurjave, ne elektrike in ne vode. Za skorjo kruha so pripravljeni ubijat. Družina Metanovih se znajde na robu preživetja, tako kot ostalim prebivalcem Leningrada so jim odmerjene minimalne količine hrane, s katero se ne da preživeti. Občasno, ko ni na fronti jim pomaga Aleksander in jim prinese kakšen dodatek iz častniške trgovine. Kljub grozljivem času dvoje src bije skupaj in upata, da bosta nekoč lahko premagala vse prepreke, ki ju ločujejo. Ljubezen skrivata in trpita vsak po svoje.

Knjigo sem prebrala na dah. Grozote vojne so za nas nepredstavljive, Leningrad je bil med drugo svetovno vojno oblegan 872 dni. Mesto je bilo odrezano od ostale države, brez hrane, brez vode, brez elektrike in brez kakršnihkoli zalog. Mesto so nenehno bombandirali in pozimi so se temperature spustile pod -40 stopinj. Tatjanino življenje, njen boj za preživetje njene družine je samo ena izmed mnogih tragičnih zgodb. Odrasti je morala čez noč in samo ljubezen do Aleksandra jo je gnala naprej kljub temu, da je bila potisnjena do skrajnih mej. Čisto na koncu knjige Aleksander njej in njeni sestri pomaga, da pobegneta iz obleganega Leningrada.

Zdaj pa nestrpno čakam, da pridem na vrsto za 2. del knjige.

pa še nekaj zgodovinskih podatkov:
https://sl.wikipedia.org/wiki/Obleganje_Leningrada
http://svet24.si/clanek/zanimivosti/zan ... leningrada

Uporabnikov avatar
Dulcinea
Forest Spirit

PrispevekNapisal/-a Dulcinea » 17 mar 2016, 09:08

Naloga: knjiga, ki si jo prebrala v enen dnevu

Avtor: Linda Howard
Naslov: MACKENZIJEVA GORA
Link:http://www.bukla.si/?action=books&book_id=13873
Ocena:

Zaradi napornih dnevov v službi sem se odločila, ker pač ne vzdržim brez branja, da preberem eno lahkotno romanco in tako sem nepričakovano, po branju dolgo v noč, opravila izziv - knjiga, ki sem jo prebrala v enem dnevu.

Zgodba govori o samotarskem Volku Mackenzieju, ki je mešanec med indijancem in belcem in na ranču, kjer vzgaja konje, sam skrbi za 16 letnega sina. V majhnem mestu Ruth, v bližini katerega živi ni najbolj priljubljen zaradi tega, ker je mešanec z indijancem in ker živi precej odmaknjeno od ljudi. A to se spremeni, ko pride nova učiteljica Mary in se zavzame za njegova sina, ki je bil najboljši učenec v razredu in mu pomaga, da bi zaživel svoje sanje in se vpisal na Letalsko Akademijo. A s svojo vztrajnostjo ne pomaga samo Joe-ju ampak se dotakne tudi Volkovega srca. A s tem si Mary nakopa precej težav, meščanom majhnega mesta to ni všeč. Začnejo se dogajat napadi na ženske in zelo očitno je, da bi posilstva nekdo rad naprtil Volku.

Knjiga je tipična sproščujoča romanca. Je napeta, romantična in strastna, Mary je lepo vzgojena, prijazna, močna ženska, ki ima kljub majhnosti veliko srce in močnega duha, da se postavi zase in za tiste, ki jih ima rada. Volk je velik, močan, odpadnik, ki si ne želi pomilovanja, zadovoljen je s svojim načinom življenja, dokler ne pride drobna učiteljica.... skratka knjiga, ki jo lahko prebereš na dah.

Uporabnikov avatar
Dulcinea
Forest Spirit

PrispevekNapisal/-a Dulcinea » 30 mar 2016, 18:41

Naloga: knjiga, ki jo je napisal moški

Avtor: Noah Gordon
Naslov: ZDRAVNIK
Link:http://www.bukla.si/?action=books&book_id=22711
Ocena:

Zdravnik je zgodovinski pustolovski roman o osirotelem dečku iz Londona, ki ga k sebi vzame brivec - kirurg. Devetletni Rob J. Cole se z brivcem odpravi na pustolovščino, nauči se žonglirat in nastopat. S konjem in kočijo potujeta po angleških mestih in vaseh, kjer zabavljata ljudi, prodajata univerzalni lek, "zdravita" in tako služita za preživetje. A skozi odraščanje Rob spozna, da si želi več kot to. Ker ima "dar", da začuti ob dotiku bolnih ljudi ali je v njih še energija, ali pa jih življenje zapušča se po smrti brivca odloči, da ne bo samo brivec - kirurg, ampak hoče postati zdravnik. Ko potuje iz kraja v kraj in išče zdravnika, ki bi ga lahko vzel za vajenca, prav hitro spozna, da to ni tako enostavno. Zdravniki so v glavnem židi in za vajence vzamejo samo židovske otroke. Med drugim pa med tem svojim iskanjem izve, da je najboljša šola za zdravnike v Isfahanu, kjer je zdravniški "bog" Ibn Sina. Takrat v njem dozori odločitev, da bo odšel v Isfahan.
S konjem in kočijo se odpravi čez celo Evropo in Balkan proti Konstantinoplu. Pot je dolga in naporna. Na poti s karavano spozna ljubezen svojega življenja rdečelaso škotinjo Mary. A je želja po tem, da bi postal zdravnik prevelika, zato se pridruži židom, ki ga naučijo Perzijskega jezika. Ko po skoraj dveh letih potovanja pride končno v Isfahan, se predstavlje kot žid Jese ben Benjamin. Po spletu okoliščin mu uspe, da s šahovo pomočjo postane študent njihove zdravniške šole. Ker je zelo nadarjen študent, ga prav hitro pod svoje okrilje vzame priznani Ibn Sina. Rob postane dober zdravnik, njegova prijatelja sta žid in musliman, njegovo življenje se prepleta z divjim življenjem Šaha Alija in končno spet najde svojo Mary, s katero se na koncu skupaj z dvema otrokoma vrneta na Škotsko.

Najraje berem zgodovinske romane. Zgodba je lepo napisana in se lepo razpleta. Kot oseba mi je Rob najbolj všeč. Ve kaj želi doseči v življenju in ni prepreke, ki je nebi mogel premagati. Ves čas v Perziji se pretvarja, da je žid, kljub temu, da živi v muslimanskem okolju. V sklopu študija mora do potankosti preučit Koran, prav tako pa ga njegov prijatelj poučuje o zakonih Tore - židovske biblije. Tako je Rob razpet med tri vere. Svojo, katero prikriva, židovsko katero živi in muslimansko, v katerem okolju se nahaja. Hkrati pa nam knjiga skozi nauke, katere se mora Rob naučiti v sklupu študija sporoča, da nobena vera ne uči nič slabega. Je pa od posameznikov odvisno kako jo interpetirajo in sprovajajo.

Knjigo priporočam za branje.

Vrni se na

Kdo je prisoten

Po forumu brska: Ni registriranih uporabnikov in 6 gostov