Bralni izziv - *moyca*

Na tem forumu se nahajajo vsi potekli in aktualni bralni izzivi.

Moderator: The Book Crusaders

Uporabnikov avatar
*moyca*
Opravljen celotni bralni izziv 2018

Bralni izziv - *moyca*

PrispevekNapisal/-a *moyca* » 08 jan 2016, 18:50

1) Knjiga, kjer glavni junak ni belec (3 točke) Alice Walker: The Color Purple
2) Knjiga, ki ima v naslovu barvo (2 točki) Nora Roberts: Blue Dahlia
3) Knjiga, ki si jo prebral/a v enem dnevu (3 točke) Jane Costello: Girl On The Run
4) Knjiga, ki jo je napisala ženska (1 točka) Sophie Kinsella: Shopaholic to the Rescue
5) Knjiga avtorja, ki ga še nisi bral/a (2 točki) Emma Donoghue: Room

6) Knjiga, ki ima v naslovu številko (2 točki) Khaled Hosseini: Tisoč veličastnih sonc
7) Knjiga, ki je izšla na leto tvojega rojstva (3 točke) Hubert Selby Jr.: Requiem for a Dream
8) Mladinska knjiga (2 točki) Neli Kodrič Filipić: Solze so za luzerje
9) Knjiga, ki jo je napisal slovenski avtor (3 točke) Asja Hrvatin: Lepe punce lepo bruhajo
10) Knjiga, ki jo je napisal moški (1 točka) David Langercrantz: The girl in the Spider`s Web

11) Knjiga, ki jo drugi bralci kritizirajo (3 točke) Kiera Cass: The Selection
12) Pet najljubših pravljic iz otroštva (2 točki) Zvezdica zaspanka, Mojca Pokrajculja, Muca Copatarica, Zrcalce, Maček Muri
13) Po lastni izbiri (1 točka) Nora Roberts: Black Rose
14) Zgodovinski roman (2 točki) Markus Zusak: The Book Thief
15) Knjiga z LGTB vsebino (3 točke) Jodi Picoult: Sing You Home

16) Knjiga, ki vebuje ljubezenski trikotnik (1 točka) Tiffanie DeBartolo: How to Kill a Rock Star
17)Knjiga iz strokovnega področja (3 točke) Elizabeth Pantley: Skrita sporočila
18) Knjiga, po kateri so posneli serijo (2 točki) Cecily von Ziegesar: Gossip Girl
19) Knjiga, v kateri je v glavni vlogi žival (3 točke) Jack London: Beli očnjak
20) Knjiga, ki se dogaja v prihodnosti (2 točki) Bernard Beckett: Geneza

21) Knjiga, v kateri je v glavni vlogi pevec (2 točki) Wendy Leigh: Bowie: biografija
22) Po priporočilu tvojega sorodnika (1 točka) Jo Nesbo: Taščica
23) Izšla leta 2016 (3 točke) Boštjan Gorenc - Pižama: sLOLvenski klasiki 1
24) Knjiga o mitu ali legendi (2 točki) J. R. Ward: The Beast
25) Knjiga o tebi pomembni problematiki (3 točke) R.J. Palacio: Čudo

Ostale prebrane knjige v 2016:
Nora Roberts: Red Lily
Marko Juhant: Pogrešani napotki
Pasqual Alapont: Martin pekel
Jana Bauer: Groznovilca v Hudi hosti
Antoine de Saint Exupery: Mali princ
Patricia Briggs: Night broken
Lisa Jewell: Thirtynothing
Jerry Spinelli: Stargirl
Vlasta Nussdorfer: Abeceda življenja
Kiera Cass: The Elite
Kiera Cass: The One
Kierra Cass: The Prince
Kiera Cass: The Guard
Kiera Cass: The Queen

Kiera Cass: The Heir
Kiera Cass: The Crown
J.K.Rowling: Harry Potter and the Cursed Child
Amy Lewis Faircloth, Joanne Lewis: Wicked Good
Lionel Shiver: Pogovoriti se morava o Kevinu
Adrian Predrag Kezele: Angel pod masko
Lori Nelson Spielman: The Life List
Robert Gailbraith: The Cuckoo`s Calling
Angeles Caso: Proti vetru
Khaled Hosseini: Tek za zmajem
Lee Carroll: Indigo otroci
Lorna Hill: Sanje o baletni šoli

*Poševno/podčartano so zapisane kratke zgodbice, ki so ob zbirki The Selection.
Nazadnje uredil/a *moyca* dne 26 dec 2016, 18:11, skupaj urejeno 50 krat.
Reading is a discount ticket to everywhere.
(Mary Schmich)

Uporabnikov avatar
*moyca*

Re: Bralni izziv - *moyca*

PrispevekNapisal/-a *moyca* » 08 jan 2016, 19:06

4. Knjiga, ki jo je napisala ženska: Sophie Kinsella - Shopaholic to the Rescue.

Prva knjiga, ki sem jo letos prebrala, je osma knjiga v seriji Strastna zapravljivka. Serijo knjig berem že nekaj časa, ker so mi zabavne in za sprostitev. Občasno je že malo absurdna in razvlečena, moram priznati, da mi je bilo prvih nekaj knjig v seriji boljših.
Becky, glavna oseba, skupaj z družino in prijatelji "lovi" oz išče svojega očeta ter moža od najboljše prijateljice, ki sta izginila skupaj neznano kam. Njihova pot je polna zapletov, smešnih prigod in nenavadnih preobratov. Je prvoosebna pripoved glavne junakinje, ki nam tako razkrije odnos do moža, staršev, otroka, prijateljev in celo do tašče. Cela serija knjig se vrti okrog pretiranega zapravljanja oz. nakupovanja, v tem delu celo izgleda, da je Becky to strast oz. že kar odvisnost premagala. Na koncu najdejo oba iskana moška, izkaže se, da sta imela dober, plemenit razlog za izginotje, saj sta želela pomagati staremu prijatelju njenega očeta. S skupnimi močmi opravijo zadano nalogo.
Knjiga mi je bila všeč zato, ker je zabavna, polna neverjetnih presenečenj in ker jo bereš z možgani na off. Priporočam vam jo morda za na plažo ali preprosto takrat, ko je življenje prezakomplicirano, stresno in rabite malo odmika od tega, takrat vas lahko Becky Bloomwood zelo zabava. Zato ji dajem štiri zvezdice, ki si jih morda niti ne zasluži...

https://www.goodreads.com/book/show/258 ... m_search=1
(Mary Schmich)

Uporabnikov avatar
*moyca*

PrispevekNapisal/-a *moyca* » 12 jan 2016, 17:31

5. Knjiga avtorja, ki ga še nisem brala: Emma Donoghue - Room

Knjiga je bila že nekaj časa na mojem bralnem seznamu, o njej sem tudi že kar nekaj slišala, zato sem približno vedela, kaj me čaka. Zaradi težke tematike sem z branjem tudi malo odlašala.
Kaj naj napišem? Jeza, žalost, obup.. in še kaj me je spreletavalo, ko sem brala. Težka knjiga. Knjiga, ki te močno pretrese, vendar vseeno ni pustila nekega hudega pečata. Potrebovala sem kar nekaj časa, da sem "padla noter". Napisana je precej realistično, pripoveduje jo petletni fant, ki živi sam s svojo mamo v Sobi, od koder s pomočjo njegovega poguma uspeta pobegniti. Zanimivo je, da je fant tako navajen svojega življenja, da s težavo sprejme zunanji svet. Pogreša svojo omejeno sobo in stvari, ki jih je tam imel. Težave ima tudi mama, ki je nekoč zunanji svet že poznala. Všeč mi je bil način pisanja in izrazi, ki sta jih uporabljala (brala sem jo v izvirniku). Všeč mi je tudi, da se ne osredotoča na negativno stran oz. ne poudarja preveč maminega trpljenja, ampak opisuje njun vsakdanjik in lepe stvari, ki jih mama pričara svojemu otroku, njeno brezpogojno ljubezen in predanost. Knjiga nam pokaže, kaj je to pogum.

Ni mi žal, da sem jo prebrala. Ocenim jo s štirimi zvezdicami.

https://www.goodreads.com/book/show/793 ... m_search=1
Nazadnje uredil/a *moyca* dne 13 jan 2016, 17:22, skupaj urejeno 3 krat.
(Mary Schmich)

Uporabnikov avatar
*moyca*

PrispevekNapisal/-a *moyca* » 12 jan 2016, 21:45

12. Pet najljubših pravljic iz otroštva

Najlažji izziv. Ali pa tudi ne, ker se ni ravno lahko odločiti, katere so tvoje najljubše pravljice. Sploh ko imaš enkrat otroke, ti postanejo všeč katere druge, ko jih tolikokrat prebereš ali pa ti gredo prav zato že malo na živce.. :lol: Skratka, super izziv!

Frane Milčinski Ježek: Zvezdica zaspanka

No, tukaj ni bilo dvoma. To je moja naj naj najljubša pravljica iz otroštva in danes sem jo z največjim veseljem ponovno prebrala. Ker sem kot otrok neštetokrat preposlušala pravljico tudi na kaseti, še zdaj slišim tiste znane glasove in obupano Zaspanko, ko je morala na zemljo. In pa seveda .. kazen mora biti vzgojna! To je po mojem mnenju kar sporočilo. Zgodba je vzgojna, ker zvezdica zaradi zamujanja v službo in ker rada zaspi, dobi kazen in posebno nalogo. Ko jo izpolni, se lahko vrne nazaj v svojo službo.
Všeč mi je, ker je tako lepo, posebno napisana, ker je "poklic" zvezdice tako lepo predstavljen, ker se imajo med seboj rade in držijo skupaj. Tudi glavna junakinja se izkaže in razbojnika nauči zapisati ljuba.

Mojca Pokrajculja (koroška pripovedka)

Še ena legendarna slovenska pravljica, ki mi je bila prvotno najbrž všeč, ker si z junakinjo deliva ime. Zgodbica o deklici, ki si kupi piskrček ter vanj prijazno sprejme veliko živali, ki jih zunaj zebe. Nesebično pomaga tudi zviti lisici, ki ji poje med. Konča se v bistvu kruto, saj je za to na koncu kriv zajček..
Všeč mi je tista napetost in ponavljanje, ko živali trkajo na vrata in govorijo, kaj vse znajo. Zelo preprosta zgodbica, ki seže v srce.

Ela Peroci: Muca Copatarica

Zgodbica o otrocih, ki ne pospravijo svojih copatk in jih odnese muca, Muca Copatarica. Kljub temu da jih hoče naučiti lekcijo, je muca v bistvu prijazna, saj jim copatke zašije ter jim obljubi tudi takšne za zimo.
Pravljica mi je všeč, ker je tako lepo opisana vas, v kateri otroci živijo. Ena prvih asociacij so mi tudi imena otrok, ko se kličejo.. Špela, Janez.. Še ena preprosta, a zimzelena zgodbica.

Gregor Vitez: Zrcalce

To mi je bila vedno ena izmed najbolj zabavnih zgodb. Različne živali v gozdu najdejo zrcalce in vse mislijo, da so našle svojo sliko. Nikoli nisem mogla razumeti, kako to, da ne razumejo. Konec je takšen, da zmaga medved, najmočnejši ter zrcalce odnese domov, ga obesi na steno ter misli, da je tja dal družinsko sliko.
Prikupna, zabavna zgodbica.

Kajetan Kovič: Maček Muri

Ob tej pravljici pa te ima, da bi začel kar prepevati. Del je celo zapisan kot pesem in pred očmi imam vedno Neco Falk in njene dolge rdečo oranžne lase. Zgodba se dogaja v mačjem mestu, kjer živijo seveda samo mački. Tam imajo vse po mačje. Glavni junak je Muri, ki piše mačjo knjigo, kamor gre vse, tudi vejice in pike.
Zelo všečna pravljica, sploh pesmice dajo svoj čar. Najljubša mi je Mačja uspavanka.

Vse pravljice si zaslužijo čisto desetko! Toplo priporočam vsem majhnim in velikim otrokom, uživali boste v zgodbicah in v njihovih ilustracijah.
(Mary Schmich)

Uporabnikov avatar
*moyca*

PrispevekNapisal/-a *moyca* » 18 jan 2016, 21:44

3. Knjiga, ki sem jo prebrala v enem dnevu: Jane Costello - Girl On The Run

Knjigo sem začela brati po naključju, že dolgo se je valjala na Kindlu. Da pa sem jo uspela prebrati v enem dnevu, pa gre pripisati temu, da sem zbolela in moram prisilno počivati.
Govori o mladi poslovni ženski Abby, ki nima sreče v ljubezni. Ko izve, da je sodelavka zbolela za neozdravljivo boleznijo, se odloči, da ji bo pomagala tako, da bo pretekla mali maraton in zbirala denar za namene raziskovanja te bolezni in iskanja zdravila. Zanimivo pri tem je, da do sedaj nikoli ni tekla, da teka sploh ne mara. K tej odločitvi je svoje prispeval tudi šarmanten Doctor Fishy, ki ga želi uloviti. Knjiga je prepletena z raznimi vzpadi in padci tako v službenem in zasebnem življenju glavne junakinje. Konec je prav neverjetno srečen.
Knjiga je hitro berljiva, je taka na easy in ne rabiš dosti razmišljat zraven. Motilo me je, da je tako dolgo osvajala tipa, ki se je obnašal prav hecno in za katerega se je na koncu izkazalo, da je pravi ženskar. Knjiga je prav temeljila na tem in je bilo veliko poudarka, kako je zaljubljena vanj in oh in ah.
Na drugi strani mi je všeč njena vztrajnost, s katero je rešila svojo podjetje velikih težav in s katero je zmogla nekaj, kar je prej sovražila in na koncu seveda našla svojega princa na belem konju.
Če knjige ne boste prebrali, ne boste nič zamudili, zna pa biti komu tudi popestritev.

Ocena: 3,5 zvezdice

https://www.goodreads.com/book/show/100 ... on-the-run
(Mary Schmich)

Uporabnikov avatar
*moyca*

PrispevekNapisal/-a *moyca* » 24 jan 2016, 11:36

1. Knjiga, kjer glavni junak ni belec: Alice Walker: The Color Purple

Temnopolta Miss Celie živi tipično življenje črne ženske v začetku 20.stoletja. Kmalu posiljena, pretepena, poročena s tiranom, na silo pretrgane vezi s sestro, ki jo ima nadvse rada in za katero pravi, da je edina oseba, ki ima rada njo. Iz dneva v dan gara, godijo se ji same krivice.. ne upa in ne zna iz tega začaranega kroga. Ironično je, da ji zasadi upanje moževa ljubica, s katero stketa pristno prijateljsko vez. Ji je kot mama, vzornica in prijateljica. Da ne bom preveč vsebine izdala..
Knjiga slavi ženske, njihovo moč in predanost ter s svojim koncem nakaže, da je upanje, da lahko uspe vsak, ki upa. Je tudi knjiga o družinski ljubezni in povezanosti med sestrama, ki se nista videli desetletja, pa se na koncu spet najdeta.
Odlična knjiga, ki jo priporočam v branje. Po njej so posneli tudi zelo dober film z Whoopi Goldberg in Oprah Winfrey.

Ocena: 5 zvezdic

https://www.goodreads.com/book/show/114 ... lor_Purple
(Mary Schmich)

Uporabnikov avatar
*moyca*

PrispevekNapisal/-a *moyca* » 31 jan 2016, 12:44

2. Knjiga, ki ima v naslovu barvo: Nora Roberts: Blue Dahlia (1.knjiga v trilogiji In the garden)

Klasična knjiga ene mojih priljubljenih pisateljic. Izbrala sem jo izključno zaradi naslova in me ni razočarala. Z veseljem bom prebrala še ostala dva dela.
Zgodba o treh ženskah z zgodbo, ki jih povezuje, vse so v življenju doživele nekaj tragičnega in našle moč, da so to premagale. Zgodba, ki ima v sebi napetost, dogajanje, ljubezenske zaplete. Zelo berljiva, polna drobnih detajlov, ki ji dajejo poseben čar. Posebej lepo je opisana vzgoja rastlin in delo z njimi.
Ocena: 4 zvezdice

https://www.goodreads.com/book/show/114159.Blue_Dahlia
(Mary Schmich)

Uporabnikov avatar
*moyca*

PrispevekNapisal/-a *moyca* » 05 feb 2016, 17:05

13. Po lastni izbiri - Nora Roberts: Black Rose (2.knjiga v trilogiji In the garden)

Zgodba se v drugi knjigi nadaljuje. Še vedno so v ospredju tri zdaj že prijateljice - Roz, Stella in Hayley. Tokrat se zgodba še bolj zaplete in obenem na koncu delno razplete. Duh še bolj straši po posestvu in je vedno bolj drzen. Roz najame Mitcha, da razišče družinsko preteklost in med njima se splete ljubezen in medsebojno spoštovanje.
Tudi ta knjiga ti ne da miru, dokler je ne prebereš, drži te v napetosti do konca. Slog in način pisanja pisateljice je tekoč, berljiv, poln čudovitih opisov, vživlja se v različne vloge in piše iz različnih perspektiv.
Priporočam v branje. Komaj čakam na zadnji del.
Ocena: 4 zvezdice.

https://www.goodreads.com/book/show/86321.Black_Rose
(Mary Schmich)

Uporabnikov avatar
*moyca*

PrispevekNapisal/-a *moyca* » 11 feb 2016, 13:47

8. Mladinska knjiga - Neli Kodrič Filipić: Solze so za luzerje

Odlična knjiga slovenske avtorica o odraščanju, nasilju v družini in med vrstniki. Uvrstila bi jo kar v obvezno branje od nekje 13.leta dalje.
Glavna junakinja je devetošolka Ajda, ki se mora čez noč z mamo in bratcem odseliti od nasilnega očeta v varno hišo. Za sabo pusti prijatelje, simpatijo in vse, kar je varnega in pride v nov dom, na novo "elitno" šolo med nove sošolke in sošolce. V tem svetu se najprej sploh ne znajde, zapre se vase, jezna je na mamo in na ves svet. Junakinja v zgodbi je tudi njena mama, ki je zbrala pogum in naredila korak naprej, ko se je uprla nasilnemu partnerju in očetu njenih otrok.
Knjiga je napisana kot prvoosebna pripoved različnih oseb, tako da vidimo različna razmišljanja, ki se med seboj dopolnjujejo.
Všeč mi je, ker prinaša upanje in nasvete, kako se postaviti zase. Pokaže sicer krutost in nemoč, vendar nakaže tudi rešitev. Ob branju sem bila zelo jezna na zaposlene na Ajdini novi šoli, saj so zelo malo naredili za njeno dobro počutje, niso ji verjeli in na koncu ko so sprevideli resnico, so kar vse skoraj pometli pod preprogo, da se njihov ugled ni omajal.

Zelo priporočam mladostnikom in odraslim.
Ocena: 5 zvezdic

http://www.mladinska.com/fejstbuk/zivlj ... a?aid=3195
(Mary Schmich)

Uporabnikov avatar
*moyca*

PrispevekNapisal/-a *moyca* » 13 feb 2016, 15:13

9. Knjiga slovenskega avtorja - Asja Hrvatin: Lepe punce lepo bruhajo

Od te avtorice sem že prebrala knjigo od RTM do WTF, ki mi je bila zelo všeč, zato sem tudi od te pričakovala podobno. In me ni razočarala.
Knjiga je zelo zanimivo napisana, saj je brez imen, kar daje zgodbi poseben čar. Prepletajo se dogodki v življenju glavne junakinje in njen notranji boj s samo seboj. Glavna tematika je motnje hranjenja. Bruhanje, občutki nemoči in izgubljenosti v svetu ter vse, kar junakinja ob tem preživlja, so prikazani tako realistično in brez zadržkov, da te pretrese do dna.
Kar mi je posebej všeč, je to, da ima ob sebi ljudi, ki ne obupajo, ki se trudijo, včasih se zdi, še namesto nje. Njena mama je občasno prikazana kot nemočna, statična oseba, a ji daje moč, voljo, upanje. Posebna sončka sta njena sestrica in prijateljica, ki ji stojita ob strani ne glede na vse neumnosti, ki jih naredi. Ko že bralec po vsem skoraj obupa, le posije svetla luč na koncu tunela in zasveti mogoče...

Odlična knjiga, kruto realna in aktualna v svetu, kjer od vsepovsod na mlada dekleta prežijo slike popolnosti, kjer so bolj kot odnosi pomembne materialne dobrine in kjer ni čudno, da se dogajajo takšne grozljive stvari.

Ocena: 5

http://www.mladinska.com/fejstbuk/zivlj ... a?aid=2740
(Mary Schmich)

Vrni se na

Kdo je prisoten

Po forumu brska: Bing [Bot] in 4 gostov