Bralni izziv - *moyca*

Na tem forumu se nahajajo vsi potekli in aktualni bralni izzivi.

Moderator: The Book Crusaders

Uporabnikov avatar
*moyca*
Opravljen celotni bralni izziv 2018

Re: Bralni izziv - *moyca*

PrispevekNapisal/-a *moyca* » 24 feb 2016, 18:35

10. Knjiga, ki jo je napisal moški: David Langercrantz - The girl in the Spider`s Web

Knjiga je nadaljevanje trilogije Millenium od Stiega Larssona. Langercrantz je dobil po Larssonovi smrti težko delo - naslediti izjemnega pisatelja. Kako mu je uspelo? Svoje mnenje o tem vam razkrijem na koncu.

Na to knjigo sem težko čakala, pa vseeno sem rabila par mesecev, da sem jo začela brati. Zanimalo me je, kaj bosta spet počela Lisbeth in Blomkvist. Na začetku sem imela kar malo težave, da sem se spet vživela v vsa ta švedska imena. Je napet triler, kjer se prepletajo dogodki sem in tja.. bolj kot bereš, bolj te poskrka vase in bolj ne moreš stran.
Nadaljuje se kar v podobnem stilu kot prejšnje tri. Novinar Blomkvist že dolgo ni napisal česa zares dobrega, tudi razmere pri časopisu Millenium niso nič kaj obetavne. Še vreme je na začetku obupno. V mrzli noči se zgodi veliko - zgodba se zaplete z umorom informacijskega strokovnjaka Fransa Balderja. Za seboj pusti avtističnega dečka Avgusta, ki postane eden izmed glavnih in najbolj zanimivih oseb v knjigi.
Zgodba se prepleta, vmes vstopi seveda tudi hekerka Lisbeth Salander oz. Wasp. Ona je kot ponavadi oseba, ki ključno pripomore k "srečnemu" koncu. Skozi zgodbo izvemo, kako so vsi korumpirani, od najvišjih oseb, ki skrbijo za ameriško javnost dalje.

Knjiga mi je bila zelo všeč in menim, da je avtor odlično nasledil svojega predhodnika. Mene bi lahko čisto prepričal, da je avtor vseh knjig isti.. ali pa je že tako dolgo od tega, kar sem brala prve tri knjige. Najbolj všeč so mi različni karakterji, predvsem Lisbeth, Avgust in Mikael. Tudi konec nam daje upanje, da bi lahko sledila še kakšna knjiga.

Ocena: 5 zvezdic
https://www.goodreads.com/book/show/250 ... ider-s-web
Reading is a discount ticket to everywhere.
(Mary Schmich)

Uporabnikov avatar
*moyca*

PrispevekNapisal/-a *moyca* » 03 mar 2016, 19:16

25. Knjiga o meni pomembni problematiki - R.J. Palacio: Čudo

Izjemno zanimiv mladinski roman, ki obravnava teme kot so drugačnost, sprejetost, prijateljstvo in družinski odnosi. Knjiga mi je bliizu kot mami in učiteljici, torej ker sem v nenehnem stiku z otroci, ki je vsak zase poseben.

Je zgodba o Auggieju, ki šele z desetimi leti prvič prestopi šolski prav. Je drugačen od sošolcev, saj ima deformiran obraz, in je po drugi strani prav tak oni - mlad, odraščajoč fant. Zgodba se razvije od začetka, ko nikakor noče v šolo ter do takrat, ko zaključi peti razred in te izkušnje ne bi zamenjal za nič na svetu. Med šolskim letom, ki mu je na pot postavljalo polno ovir in izzivov, se je mnogo naučil ter dobil nekaj iskrenih prijateljev.

Posebej všeč mi je Auggiejeva družina: velika sestra Via, ljubeča starša in majhna Marjetica, njihov kužek. Predstavljajo izjemno družino, ki si stoji ob strani in se ima izjemno rada. So primer brezpogojne sprejetosti drugačnega otroka, kar ni vedno samoumevno. Knjiga nam pokaže, kaj takšni otroci še posebej potrebujejo - ljubezen in sprejetost.

Všeč so mi tudi citati pred začetki novih poglavij, ki so vzeti iz raznih pesmi, drugih knjig ali so preprosto misli, ki navdihujejo.. npr:
Čuj mojo skrivnost. zelo preprosta je:
Kdor hoče videti, mora gledati s srcem.
Bistvo je očem nevidno.
(iz Malega princa)

Zelo priporočam v branje!

https://www.goodreads.com/book/show/235 ... 2953207425
(Mary Schmich)

Uporabnikov avatar
*moyca*

PrispevekNapisal/-a *moyca* » 08 apr 2016, 21:57

14. Zgodovinski roman - Markus Zusak: The Book Thief

Po dolgem času ena zgodovinska knjiga, ki me je čisto zadela. Pretresljiva zgodba, postavljena v čas 2. svetovne vojne, ki na ogled postavi vse grozote tistega časa.
Zgodbo pripoveduje Smrt, ki je glede na svoje ime zelo čustvena in razumevajoča.. pa vendar velikokrat malo "pokvari" nadaljevanje, saj zelo kmalu pove, da se bo nekaj še zgodilo. Glavna junakinja je kradljivka knjig Liesel, ki je nameščena v rejniško družino v okolici Munchna. Tja pride po tem, ko mama za njo več ne more skrbeti, na poti tja pa ji umre tudi bratec, kar jo močno pretrese in za vedno zaznamuje. Med njegovim pogrebom ukrade prvo knjigo in ta dogodek ji za vedno spremeni življenje. Moč besed, knjig, branje, pisanje.. Deklica se na novo okolje hitro privadi in skozi roman zelo na hitro odraste. Zgodba naniza cel kup krutih dogodkov, vmes pa njeno potovanje in odkrivanje besed. Zelo dobro je opisano njeno prijateljevanje z vrstnikom Rudyjem in Židom Maxom ter njena povezanost s krušnimi starši, predvsem očetom.

Knjiga je zelo berljiva, čeprav rabiš nekaj časa, da se navadiš nanjo, ker je drugačna od običajnih knjig. To drugačnost ji daje pripovedovalec, ki je nekako nad vsem, vseviden. Odlično so opisani odnosi med ljudmi in življenje v nacistični Nemčiji med vojno. Dodatno vrednost dajejo nemški vložki oz. besede, npr Fhrer znova in znova.

Priporočam, knjiga je res vredna branja.

https://www.goodreads.com/book/show/190 ... earch=true
(Mary Schmich)

Uporabnikov avatar
*moyca*

PrispevekNapisal/-a *moyca* » 13 apr 2016, 19:16

6. Knjiga, ki ima v naslovu številko - Khaled Hosseini: Tisoč veličastnih sonc

Še ena knjiga, ki me je čisto prepričala. Res je veličastna! Zagotovo se lotim tudi ostalih knjig tega avtorja.

Opisuje usodo Marjam in Lajle, dveh žensk, ki se spoprijateljita in druga v drugi najdeta zaveznico, prijateljico, mati/hči oz. osebo, ki jo v tistem trenutku nujno potrebujeta. Prihajata iz različnih družinskih in družbenih okolij, pa vendar ju naključje pripelje v isto hišo. Zgodba se dogaja v Afganistanu in se vleče skozi tri desetletja, v ospredje pa postavi predvsem položaj žensk, ki je tam zelo drugačen kot pri nas. Kot ženska težko razumem njihovo nesvobodo in trpljenje po drugi strani pa izjemno moč. Roman opisuje tudi ostale grozote, ki so se tam dogajale - vojno in lakoto.

Misel, ki ne gre iz glave:

Nepreštevne so lune, ki migetajo na strehah Kabula,
in tisoč veličastnih sonc, skritih za mestnimi zidovi.

Knjiga je berljiva in težka. Toplo jo priporočam v branje, saj daje vpogled v drugo kulturo in v svet, ki je čisto drugačen kot naš.

https://www.goodreads.com/book/show/128 ... earch=true
(Mary Schmich)

Uporabnikov avatar
*moyca*

PrispevekNapisal/-a *moyca* » 02 maj 2016, 10:33

7. Knjiga, ki je izšla na leto mojega rojstva - Hubert Selby Jr.: Requiem for a Dream

Nenavadna knjiga.. Brala sem jo v izvirniku in je po mojem mnenju napisana slabo, saj kar skače sem in tja, občasno sploh ni členjena na odstavke, včasih ne veš, kdo kaj govori.. Najbrž ima to tudi svoj namen, saj je tudi vsebina zmedena in težka in se čez čas na to navadiš, vendar otežuje razumevanje, zato mi to ni bilo všeč.

V ospredju so štirje glavni junaki - vdova Sara, njen zadrogiran sin Harry, njegova punca Marion in njegov prijatelj oz. partner v zločinu Tyrone. Vsi so nesrečni in po drugi strani naivni. Sara iz dneva v dan verjame, da bo nastopila na televiziji, zato začne tudi hujšati s tabletami in zapade v odvisnost, hudo zboli, ne ve več, kaj je res in kaj ni, sanja o tem, da jo bo sin obiskal, kako bo postala babica.. Sin Harry in njegova druščina pa na drugi strani tonejo v podoben pekel odvisnosti. Harry in Marion sanjata, kako bosta veliko zaslužila, odprla kavarno in lepo zaživela.
Sanjajo ameriške sanje, kako bodo uspešni, srečni, a dogaja se ravno nasprotno.. To ameriško me zelo razočara, sploh na koncu, ko vidiš, kako funkcionira zdravstveni sistem.
Knjiga, ki jo zelo težko bereš, sploh prvo polovico. Nato sem malo "noter padla" oz. me je zgodba malo bolj pritegnila, saj sem z njimi začela upati, da bo pa morda le boljše nekoč. Če knjige ne bi izbrala za ta bralni izziv, najbrž ne bi tako trmasto vztrajala, da jo preberem do konca. Po knjigi je posnet tudi film.

Ocena: 2.5 zvezdice

https://www.goodreads.com/book/show/469 ... or_a_Dream
(Mary Schmich)

Uporabnikov avatar
*moyca*

PrispevekNapisal/-a *moyca* » 10 maj 2016, 18:04

19. Knjiga, v kateri je v glavni vlogi žival: Jack London - Beli očnjak

Med literarnimi deli bi težko našli tako živo, preprosto in pretresljivo zgodbo, kot jo je v Belem očnjaku opisal pisatelj Jack London. To je zgodba o volku samotarju, ki izgubi vero v človeka. Ob novem gospodarju, ki mu zaupa, se mu vera povrne, njun odnos pa preraste v trajno prijateljstvo.

Zgornje vrstice so prepisane s platnice in odlično povzamejo kratko obnovo knjige. Ni mi žal, da sem se odločila za to knjigo, pa čeprav je na čase prav kruta in žalostna. Glavna oseba je volk. Njegovo zgodbo spremljamo že pred njegovim spočetjem, ko spoznamo najprej odločno mamo in nato še zvestega in pogumnega očeta. Zgodba se razvija skozi njegovo otroštvo in nato v odraslo dobo. Odlično prikazuje, kako človeško ravnanje vpliva na njegov samotarski in kruti značaj. Volk se rodi v divjini in za preživetje je že hitro soočen z nevarnostmi in pastmi, z lakoto in kasneje s krutostjo človeka. Volk odrašča, se uči in krepi.. ter postane Beli očnjak. Ko zgodba doseže krutost, se na srečo prevesi v bolj pozitivno smer. Očnjak dobi novega lastnika, novega boga in z njim življenje, ki ga delno spremeni, saj spozna ljubezen. Vse to se več ne dogaja v divjini, ampak pod vročim ameriškim soncem.

Knjiga mi je bila zelo všeč. Jezna sem bila na ljudi, ki so si vzeli pravico ter z volkovi in psmi ravnali, kot da niso živa bitja. Priporočam jo v branje lastnikom živalim, saj je napisana s stališča očnjaka, njegovo razmišljanje in njegov pogled na svet.

https://www.goodreads.com/book/show/172 ... eli-o-njak
(Mary Schmich)

Uporabnikov avatar
*moyca*

PrispevekNapisal/-a *moyca* » 19 maj 2016, 11:00

15. Knjiga z LGTB vsebino - Jodi Picoult: Sing You Home

Še ena odlična knjiga moje priljubljene avtorice. Odkrila sem jo po naključju in ko sem ugotovila, da ima še takšno vsebino, ki jo lahko uvrstim v ta izziv, sem bila zelo vesela.

Glavna oseba je Zoe. Spoznamo jo, ko je poročena z Maxom, noseča približno 28 tednov.. Je glasbena terapevtka. Različnim ljudem skozi glasbo pomaga prebroditi različne težave. Nato se ji zgodi, kar se ji je že nekajkrat prej - nosečnost se konča neuspešno, rodi mrtvega otroka. Že celo desetletje sta se z Maxom trudila zanositi in šla skozi več ciklov umetne oploditve. Življenje se ji sesuje, z možem se ločita, dobi raka.. Vmes med vso katastrofo se spoprijatelji v Vanesso, lezbijko in svetovalko na šoli, kjer Zoe občasno dela. Prijateljstvo preraste v več, ženski se zaljubita in Zoe se odpre čisto novi svet. Nato se zgodi bitka za zamrznjene zarodke in nenavaden preobrat na koncu.

Tema, ki je osrednja v knjigi, je boj istospolnih parov, da bi se lahko legalno poročili in imeli družino. Boj je prikazan zelo dramatično, iz različnih zornih kotov in napet do konca. Je tudi nekakšen religiozni spopad med verskimi fanatiki in tistimi, ki ne hodijo v cerkev.

Knjiga me je čisto posrkala vase. Pisateljica se je kot vedno, zelo poglobila v temo, o kateri piše. Nikoli še nisem brala take knjige. Je zelo čustvena, a tudi polna nekih podatkov, ki ji dajejo dodatno težo.

Za piko na i je ob knjigi izšel tudi glasbeni del, CD z desetimi posnetki - besedila je napisala pisateljica, glasbo pa njena prijateljica Ellen Wilber. Nežna in navdihujoča glasba:
https://www.youtube.com/watch?v=wramop7SjCA

Knjigi dam 5 zvezdic in jo priporočam v branje vsem, saj širi obzorja o temi, o kateri imamo ponavadi predsodke. Priporočam jo mladim, ki se morda sprašujejo o svoji spolni usmerjenosti.

"When you`re attracted to people, it`s because of their details. Their kindness. Their eyes. The fact that they can get you laugh when you need it the most."

“You know someone's right for you when the things they don't have to say are even more important than the things they do.”
(Mary Schmich)

Uporabnikov avatar
*moyca*

PrispevekNapisal/-a *moyca* » 18 jun 2016, 09:29

16. Knjiga, ki vsebuje ljubezenski trikotnik - Tiffanie DeBartolo: How to Kill a Rock Star

Knjigo sem začela brati z namenom, da jo uvrstim v drug bralni izziv, v tistega kjer je glavna oseba pevec. A me je knjiga prepričala v nekaj drugega, vsebuje namreč tipičen ljubezenski trikotnik.
Eliza se strastno zaljubi v Paula, glavnega pevca skupine Bananafish, ki je v vzponu. Ko so na tem, da grejo na turnejo, Eliza naredi napako. Paul namreč razmišlja, da vse skupaj zaradi nje pusti. Eliza se namreč zelo zelo boji letenja z letalom, ker sta njena starša umrla v letalski nesreči, zato nikakor ne more s Paulom na turnejo. Zato ga namerno navidezno prevara z Loringom, ki je zaljubljen v njo. Paul ju zasači, seveda gre na turnejo, njuna vez se prekine... oba trpita z zlomljenim srcem. Eliza se zaplete z Loringom, vendar to ni to.

Knjiga ima kar nekaj preobratov, o vseh raje ne bi pisala, da preveč ne izdam. Na začetku me ni preveč pritegnila, a se razvije v prav zanimivo zgodbo zapletov, čustev, medsebojnih nesporazumov. Napisana je izmenično z dveh zornih kotov oz. pripovedujeta jo v večini Eliza in nekaj malega Paul.

Knjigo lahko uvrstim v sproščujoče branje, zato jo priporočam zdaj v poletnih mesecih.

Ocena: 3 zvezdice

https://www.goodreads.com/book/show/113 ... _Rock_Star
(Mary Schmich)

Uporabnikov avatar
*moyca*

PrispevekNapisal/-a *moyca* » 02 jul 2016, 09:51

22. Knjiga po priporočilu sorodnika - Jo Nesbo: Taščica

Zgoraj omenjeno knjigo mi je priporočala mama. Je kriminalka, ki jih ona z navdušenjem bere, moj žanr pa to ravno ni. Ampak tudi to je čar izziva, da prebereš nekaj drugačnega, ne?

Prva polovica knjige je bila bolj tako, no vsaj mene ni pretirano pritegnila, potem pa se je kar začelo dogajati.. zapleti sem in tja, polno oseb, dogodkov, presenetljivih preobratov.
Glavna oseba je Harry Hole, bivši (ali pa tudi ne) alkoholik, policist, ki ga po napaki premestijo na delovno mesto višjega inšpektorja v pisarno na koncu hodnika, kjer nima z nobenim prav stika. Zgodba se dogaja v času druge svetovne vojne med Hitlerjevimi norveškimi borci in v današnjem času na Norveškem. Zgodbi sta tesno prepleteni. Harry dobi nalogo izslediti preprodajo puške Marklin. Zanj je nujno, da razume, kaj se je dogajalo v času vojne in kakšen vpliv ima to na sedanjost.
Zgodba pripoveduje tudi njegovo osebno zgodbo - povezanost s sodelavko, osamljenost, žalost, obup, in nato upanje, ko se zaljubi.

Zgodbi sem dala priložnost in ni mi žal.

Ocena: 4 zvezdice

https://www.goodreads.com/book/show/12484497-ta-ica
(Mary Schmich)

Uporabnikov avatar
*moyca*

PrispevekNapisal/-a *moyca* » 03 jul 2016, 11:01

23. Knjiga, ki je izšla v 2016 - Boštjan Gorenc - Pižama: sLOLvenski klasiki 1

Knjiga, ki je upravičila moja pričakovanja. Vse, kar o njej oglašujejo, je res. Izvirna, zabavna in aktualna.

Že začne se noro zabavno - s Prešernovim Povodnim možem. Ko vidiš, da so Uršika, sam Prešeren ipd na Facebooku, je doza smeha zagotovljena. Najbolj so me zabavale "priredbe" Prešerna, pravljic, Martina Krpana, Nekoga moraš imeti rad, Na klancu, Vinjete in še kakšna. Tudi konec je prava pika i - pa uporabimo kar google prevajlnik in prevedimo Vrbo. :huhuhu:
Ob vsej zabavi so nekatere stvari tako kruto resnične, da zaboli od smeha. Ogledalo naši državi, kjer so včasih zakoni nad človeškostjo in kjer je zdrava kmečka pamet že preteklost.

Priporočam vsem! Vendar opozorilo - če slovensko književnost slabo poznaš, morda ne bo tako zabavna oz. jo bo težje razumeti. Nekaj del očitno v mladosti nisem prebrala (ali pa mi niso ostala v spominu) in tam ne veš vedno, kaj bi Pižama rad povedal. Dobro je po moje tudi, če poznaš vsaj nekaj osnov socialnih omrežij, da "zaštekaš" slog pisanja.

https://www.goodreads.com/book/show/288 ... -klasiki-1
(Mary Schmich)

Vrni se na

Kdo je prisoten

Po forumu brska: Bing [Bot], Google [Bot] in 2 gostov