Bralni izziv - *moyca*

Na tem forumu se nahajajo vsi potekli in aktualni bralni izzivi.

Moderator: The Book Crusaders

Uporabnikov avatar
*moyca*
Opravljen celotni bralni izziv 2018

Re: Bralni izziv - *moyca*

PrispevekNapisal/-a *moyca* » 31 jul 2016, 21:38

24. Knjiga o mitu ali legendi - J. R. Ward: The Beast

Tole je zadnja knjiga v seriji Black Dagger Brotherhood, v kateri so glavni junaki "bratje" vampirji s svojimi družinami. Ti vampirji obstajajo skriti ostali javnosti, a ravno v tem delu spoznamo tudi zgodbo dveh navadnih oseb, ki sumita, da obstaja tudi nekaj takega kot vampirji.
V 14. delu The Beast sta v ospredju Rhage in njegova žena Mary. Zgodba se začne, ko ugotovimo, da se sicer srečno zaljubljen in občudovanja vreden par oddaljuje, da med njima nastajajo težave, ki ju vedno bolj razdvojujejo. Rhage je med spopadom s sovražniki smrtno ranjen, a ga Mary čudežno oživi. Zgodba se razpleta in zapleta, prepletajo se zgodbe različnih ljudi, kar se dogaja na bojišču in v domovanju bratovske bratovščine.
Skozi celo knjigo se Rhage spopada z bolečino in zavestjo, da nikoli ne bosta imela otrok. Tudi Mary se spopada s svojimi strahovi, s službenimi težavami.. z deklico Bitty, ki je postala sirota in ki je v življenju veliko pretrpela.
Ostala vsebina naj raje ostane še malo skrita, glede na to da je knjiga letos šele izšla.

Torej, še ena v vrsti knjig iz te serije, ki je berljiva, polna zapletov, ljubezni, modrosti in nerealnosti, saj opisuje nekaj, kar ne obstaja. Knjiga mi je bila všeč, saj se skozi celotno serijo razvijajo karakterji in odnosi. Po drugi strani je imam pa že malo dovolj.. a ne bo še počitka, nova 15. knjiga je že napovedana.

Ocena: 4 zvezdice

https://www.goodreads.com/book/show/252 ... earch=true
Reading is a discount ticket to everywhere.
(Mary Schmich)

Uporabnikov avatar
*moyca*

PrispevekNapisal/-a *moyca* » 05 avg 2016, 15:05

11. Knjiga, ki jo drugi kritizirajo - Kiera Cass: The Selection

S to katergorijo bralnega izziva sem imela kar težave, nato sem pa idejo dobila pri eni bralki. Kakorkoli, prebrala sem tudi kar nekaj kritik in pohval o tej knjigi, na Goodreads npr. ima zelo lepo oceno (čez 4).
Branja sem se lotila z mešanimi občutki, saj takih knjig ponavadi ne berem, a me je tudi zanimalo, saj je knjiga precejšnja uspešnica.

Glavna junakinja je America Singer, ki se udeleži izbora, ki ga organizira kraljeva družina in bistvi katerega je, da princ Maxon med 35 dekleti izbere svojo ženo. To je priložnost njenega življenja, saj sama s svojo družino živi v eni izmed nižjih kast. Vendar vseeno nad tekmovanjem ni navdušena, nanj se ni prijavila prostovoljno. Nanjo je pritiskala mama, saj bi jim to finančno pomagalo, ter nanjo je pritiskal tudi njen fant Aspen. Punca se prijavi in niti najmanj ne pričakuje, da bo izbrana, da se bori za prinčevo roko. Medtem se razide z Aspenom in ko je sprejeta v kraljevo palačo, gre tja brez pričakovanj in brez želje, da zmaga.
Življenje se ji obrne na glavo, vse se spremeni, postopoma tudi njeno gledanje na to tekmovanje in njeno vlogo v vsem tem...

Knjiga me je presenetila, saj nisem pričakovala, da mi bo všeč, pa mi je bila še kar. Ne bom rekla, da je nekaj izjemnega ter da mi bo ostala v trajnem spominu, a je berljiva in konča se tako, da imam kar željo, da preberem še vsaj naslednji del. Je primerna za poletno branje. Knjiga, v kateri sicer uživaš, a ni nič posebnega.
Je knjiga, ki se jo lahko uvrsti tudi v kak drugi bralni izziv, npr notri je tipični ljubezenski trikotnik, pisateljica je ženska, mogoče avtorica, ki ga še kdo ni bral.

Ocena: 3,5 zvezdice

https://www.goodreads.com/book/show/105 ... -selection
(Mary Schmich)

Uporabnikov avatar
*moyca*

PrispevekNapisal/-a *moyca* » 06 avg 2016, 10:16

20. Knjiga, ki se dogaja v prihodnosti - Bernard Beckett: Geneza

Zahvaljujoč temu bralnemu izzivu sem dobesedno v parih urah "požrla" še eno izjemno knjigo.
Knjiga je napisana nenavadno - skozi njo z Anaksimander potujemo skozi njen peturni sprejemni izpit na Akademijo. Vrne se v svojo preteklost, v leto 2075 in opisuje življenje Adama Forda in družbene razmere tistega časa. Ko je kuga napadla človeštvo, je nastala izolirana Država, kamor niso spustili nobenih tujcev, saj se niso želeli okužiti. Adam je v svojem času povzročil pravi upor oz. revolucijo, saj se je uprl družbi oz. Državi. Namesto da bi brezpogojno ubil tujko, se je zavzel zanjo in raje v smrt pognal tovariša. S tem si je prislužil zapor in druženje z androidom Artom. Večji del knjige zavzemajo njuni pogovori oz. nesoglasja. Adam nikakor ne more razumeti, da je lahko tudi android razmišljujoče bitje, čeprav mu to vedno znova dokazuje. Ne zmore dokazati, kaj človeka loči od stroja - je to njegova duša, razmišljanje? Art zna sedem jezikov, zna sprogramirano "razmišljati" in se odzvati.

Art ga prepričuje tudi, v čem vse je boljši, npr.: "Razlika med mano in tabo je v tem, da lahko tiste moje dele, ki so nagnjeni k obrabi, zamenjam. Ko si mi odbil glavo, če se še spominjaš, sem naslednji dan prišel nazaj brez najmanjšega glavobola. Sploh veš, s čim eksperimentirajo zdaj? Nalaganje polne zavesti. Radi bi prekopirali moje datoteke v drug stroj, in ko se bom spet zagnal, se bom zbudil kot dva Arta namesto enega. Sploh si ne moreš predstavljati, kako je to, imam prav?"

Skozi ves izpit/zgodbo spoznamo predvsem Adama od rojstva naprej, spoznamo pa tudi študentko Anaksimander, ki pravi, da si na Akademijo želi zato, ker hoče tja vsak in ker je Akademija nekaj najvišjega, najbolj razumnega v Državi. Izpraševalci in mlada študentka bijejo boj pogledov na 21. stoletje, na našo bližnjo prihodnost. Sprašujem se, ali nam lahko prinese nekaj podobnega?

Knjiga je zelo razmišljujoča, kar filozofska. Konec je presentljivo drugačen. Spominja me na srednješolsko in univerzitetno filozofijo, ko smo debatirali in skušali razumeti velike mislece naše preteklosti. Ta knjiga je korak naprej, sicer fiktiven, a bistvo ostaja še vedno isto in morda še vedno nevidno našim očem. Morda rabimo srce kot Adam, da ga ugledamo.

Ocena: 4 zvezdice

https://www.goodreads.com/book/show/24938946-geneza
(Mary Schmich)

Uporabnikov avatar
*moyca*

PrispevekNapisal/-a *moyca* » 15 avg 2016, 16:39

21. Knjiga, v kateri je v glavni vlogi pevec - Wendy Leigh: Bowie: biografija

Uf, kakšna knjiga! Biografija enega največjih superzvezdnikov, Davida Bowie-ja. Knjiga me je pritegnila, ker je pred kratkim umrl in so malo več o njem govorili, obenem pa sem potrebovala knjigo za ta izziv.

Ko sem začela z branjem, sem bila zelo razočarana. Kaj je pa zdaj to, sem se spraševala. Hmmm, nikakor mi ni bil všeč ne slog, ne nizanje podatkov, prepletanje zgodb.. Potem se se pa počasi navadila in padla noter. Neverjetno življenje z mnogimi padci, ogromno droge, spolnosti in iskanje samega sebe. Bowie je imel zelo težko otroštvo, sploh mama Peggy je bila tista, ki mu ni znala biti prava mama. Ironično se je podobno zgodilo tudi pri njegovem sinu, ko mu prva žena Angie tudi nikakor ni uspela biti mama. Kljub vsemu kar se mu je zgodilo, je pevec/igralec/umetnik obrnil nov list, pustil za seboj drogo, alkohol, vsa neverjetna seksualna razmerja in se umiril in ustalil, poročil z manekenko Iman, dobil hčerko in zadnja leta življenja preživel čisto drugače.

David Bowie je v biografiji prikazan kot Bog, neverjeten otrok, lep moški, v katerega so se serijsko zaljubljala dekleta in ženske, idol, ikona, izjemen pevec, umetnik in igralec. V bistvu si zasluži poklon, saj je dosegel ogromno, predvsem pa mi je neverjeten preobrat v njegovem življenju.

Če pustim vsebino ob strani, mi knjiga ni bila najbolj všeč. To ni biografija, ki sem si jo predstavljala. Res je, poda nam ogromno podatkov, imen (sploh tistih, s katerimi je Bowie spal), a zdi se mi, da ji nekaj manjka. Zdi se, kot da temelji na različnih zapisih v časopisih, da je v njej ogromno trača.

Prepričana sem, da obstaja tudi kakšna njegova boljša biografija.

Ocena: 2,5 zvezdice

https://www.goodreads.com/book/show/20926243-bowie
(Mary Schmich)

Uporabnikov avatar
*moyca*

PrispevekNapisal/-a *moyca* » 22 avg 2016, 12:21

18. Knjiga, po kateri so posneli serijo - Cecily von Ziegesar: Gossip Girl

Knjigo sem izbrala namensko zaradi izziva, drugače ne bi niti pomislila, da bi jo prebrala. Približno sem vedela, kaj me čaka. Opisuje življenje elitnih srednješolcev na Manhattnu, kjer je zelo pomemben izgled, a na drugi strani tudi dobre ocene, da lahko nekoč prideš na Yale ali Harvard. Ter najpomembnejše - opravljanje. V knjigi spoznaš odsotne družine, kjer ali mladi živijo sami ali pa staršem ni mar, koliko žurajo, samo da je njihov ugled še vedno isti.
Glavni junaki so Blair, Nate in Serena. Serena se vrne na šolo po enoletnem premoru, ko je bila v internatu in doživi šok. Njena najboljša prijateljica Blair jo odriva, počuti se nesprejeto, o njej se širi cel kup govoric, ki nihče ne ve, ali držijo ali ne.

Po knjigi je posneta uspešna serija v več sezonah.

Branje je lahkotno, primerno za mlade oz. ko rabiš malo odklopa in zabave in da spoznaš svet, ki je drugačen od realnosti. Pa vseeno tudi v tem svetu se mladi soočajo s podobnimi problemi kot vsepovsod - predvsem v odnosih drug z drugim.

Ocena: 3 zvezdice

https://www.goodreads.com/book/show/22188.Gossip_Girl
(Mary Schmich)

Uporabnikov avatar
*moyca*

PrispevekNapisal/-a *moyca* » 03 sep 2016, 16:50

17. Knjiga iz strokovnega področja - Elizabeth Pantley: Skrita sporočila

Za zadnjo (juhuhu) knjigo bralnega izziva sem izbrala prav posebno strokovno knjigo meni ljube pisateljice, ki ima za moje pojme res "pošlihtano v glavi", kako vzgajati na ljubeč in vljuden, a obenem doseleden način. Na knjigi Skrita sporočila piše, da je namenjena staršem in vzgojiteljem. Se absolutno strinjam, morda bi bilo dobro, da bi jo prebrali tudi stari starši in učitelji.

Majhni otroci so tukaj in zdaj, zdaj si zaslužijo našo pozornost in čas. Zdaj je pomembno, da smo res na pravi poti. Večina staršev se zares trudi, vendar se velikokrat znajde v začaranem krogu, v vzgoji, ki ne prinaša želenega. Mogoče je čas, da se vprašamo - kaj v resnici sporočamo svojim otrokom? Kakšno prikrito sporočilo jim pošljemo, če od njih samo zahtevamo, zahtevamo, zahtevamo, če nimamo časa za njih in je pomembna samo služba, če samo nergamo, če nismo dosledni in ne vztrajamo pri svojih zahtevah?
Knjiga je razdeljena v več delov - govori o sporočilih, ki se nanašajo na odgovornost in samostojnost, na uvidevnost in vljudnost, na nagajanje in jezo, na medsebojne odnose, na uboganje in lepo vedenje, na poslušanje, razumevanje in ljubezen, na čas in na to, kaj ima prednost in na različne sloge vzgajanja.

Knjiga opisuje vsakdanje situacije v družini z otroci. Govori o vzgojnih napakah, ki jih delamo nehote, večino z najboljšimi nameni. Piše o sporočilih, ki jih imajo besede in kako vplivajo na naše potomce. Je oči odpirajoča knjiga, v kateri se hitro najdeš, da ti misliti še in še ter sem prav vesela, da sem si jo kupila, ker se bom k njej še vračala. Nekatera sporočila prav zabolijo, ker vidiš, da z dobrimi nameni lahko narediš nepopravljivo škodo.

Sporočila, ki jih avtorica podaja skozi vsakdanje situacije in nasvete: da so otroci pač le samo otroci, ki še ne znajo vsega, ki delajo napake, ki kaj polijejo, ne ubogajo na prvo besedo.. in da ni vsaka malenkost pomembna, da se je potrebno prilagoditi in včasih zamižati na kakšno oko, da je otroka pomembno sprejeti takšnega, kot je, ipd. Kljub temu da je zelo razumevanjoča, pa jasno pove, da so starši glavni, da morajo biti vodje in da se tak odnos nenehno gradi tudi z malenkostmi.

Všeč mi je, ker vsak nasvet izhaja iz konkretne situacije in te situacije so mi nekatere še kako znane. Opisu situacije sledi sporočilo med vrsticami, v razmislek in kaj lahko ukreneš.
Knjigi dam 5 zvezdic.
Zdaj pa novim izzivom naproti, novim knjigam! :thumbup:

https://www.goodreads.com/book/show/314 ... -sporo-ila
(Mary Schmich)

Vrni se na

Kdo je prisoten

Po forumu brska: Bing [Bot] in 3 gostov