Bralni izziv 2016: Pobarvanka

Na tem forumu se nahajajo vsi potekli in aktualni bralni izzivi.

Moderator: The Book Crusaders

Pobarvanka
Opravljen bralni izziv 2018

Branka D. Jurišić: Otroci z avtizmom (Priročnik za učitelje in starše)

PrispevekNapisal/-a Pobarvanka » 21 mar 2016, 20:27

Priročnik bi uvrstila med knjige iz strokovnega področja, saj se trenutno na delovnem mestu ukvarjam z avtističnimi otroki. Knjiga skozi primere različnih oblik avtizma pri posameznih otrocih predstavlja značilnosti avtističnih motenj in nekatere pristope k učenju. Pogrešam, kako gasiti avtistične izpade in reševati neugodne vedenjske izbruhe v šolskem okolju.

Pobarvanka

Stephen King: Zelena milja

PrispevekNapisal/-a Pobarvanka » 14 apr 2016, 08:36

Knjiga, ki ima v naslovu barvo. Spomnim se, da sem zelo dolgo nazaj gledala isto imenski film. Pravzaprav sem se spomnila samo ogromnega nedolžnega črnca, ki bljuva muhe, in miši, ki jo pohodi eden od paznikov. Menila sem, da vsebino poznam in da knjige ne bom uspela prebrati do konca, ker mi ne bo zanimiva. Pa je bilo popolnoma obratno, v prvih straneh me je očaral avtorjev prolog z idejo o romanu v nadaljevanjih, nato sem bila presenečena in očarana, da vsebino pripoveduje ostareli paznik, ki v domu na ostarele čaka, da se še zadnjič sprehodi po zeleni milji.
Všeč mi je bilo to prepletanje zgodbe v Borih Georgie z zgodbo iz državne kaznilnice. Zelo dobro so predstavljene usmrtitve in njihove "žrtve". Dokler nisi ti tisti, ki mora izvršiti to dejanje, si misliš, da kakšnemu zločincu edino to pripada. Ob branju pa sem se začela spraševati, kakšna osebnost je tega sposobna, posebej kadar se podvomi v storilčevo krivdo. Prime te, da bi s storilci sočustvoval, ko se zlomijo, nakar te lastna mehkoba razjezi, saj tudi oni niso sočustvovali s svojimi žrtvami ... Si Paul ali Percy?
Sicer je v knjigi nepravična smrt nekakšen izhod iz trpljenja, pa vendar, koliko nedolžnim so se scvrli možgani zaradi predsodkov in nepravilnih uradnih postopkov? Ali je smiselno hraniti ljudi, ki niso vredni počenega groša zaradi možnosti morebitnih nepravičnih sodb? Ali so namerne nepravične sodbe zločin enakovreden posilstvu, namernim umorom itd.? Ja, ampak te ljudi vedno ščiti sistem, ki se bori za obstoj. Torej, kako zdaj? Za vse enako ne bo nikoli ... Ubiti ali ne?

Pobarvanka

Vicki Myron: Dewey: Maček iz mestne knjižnice

PrispevekNapisal/-a Pobarvanka » 27 apr 2016, 12:43

Na hitro sem se odpravila v knjižnico in v isti naglici knjižničarja prosila za knjigo, v kateri ima glavno vlogo žival. Ob začudenem pogledu sem razložila, da opravljam bralno značko v Bralnici in nato mi je prijazen knjižničar priporočil kar dve knjigi (Potepuški maček Bob, ki da je prava uspešnica, vendar je bila izposojena, in Dewey), na eno sem pomislila sama (Marley in jaz). Torej v mojih rokah se je znašla knjiga o knjižničnem mačku, pred tem pa sem prebrala tudi zgodbo Jonathana Livingstona Galeba, ki je bistveno prekratka glede na določena merila. A to knjigo sem prebrala po nasvetu mojega partnerja, ki je sicer prikriti član tega izziva, svoje prebrane knjige beleži le na papir na omari in včasih prekrši kakšno pravilo, kot je število strani, drugače pa predvsem predstavlja mojega osebnega tekmeca, saj je ves čas, kakšno knjigo, dve, tri pred menoj :).
Gremo torej k mačku. Sama sicer nočem razumeti ljudi, ki so pretirano navezani na živali, pa vendar, če se poglobim v živalsko-človeški odnos, lahko nekatere stvari dojamem, čeprav jih na glas ne bom priznala. Vsekakor pa je žival lahko dober prijatelj človeku in ga bodri.
"Gotovo ste že videli resice na svežem koruznem klasu. To so laski. Vsak je povezan z določeno točko na klasu. In iz te točke požene seme, toda le, če je pripadajoči lasek oplojen s cvetnim prahom. Klas nastaja postopoma, seme za semenom. In zato mora biti oplojen vsak cvetni lasek. Podobno je deloval Dewey. Dan za dnem je osvajal srca, eno za drugim. Nikogar ni spregledal. Če si bil dovzeten, ti je bil na voljo. Če nisi bil, se je potrudil, da te je prepričal. /.../ Ne, Dewey je imel karizmo, podobno kot Elvis in številni drugi ljudje, ki nam bodo za vse večne čase ostali v spominu." (Stran: 194)
Zgodba tega mačka je vpletena tako v mesto Spencer v Iowi kot tudi v osebno življenje Vicki. Maček predstavlja uteho in veseljem knjižničnim obiskovalcem, hkrati pa je nezavedni promotor podeželske knjižnice v svetu.
Mene se je ponovno najbolj dotaknil opis pokrajine, ki spominja na vas, kjer sem odraščala, in se zdaj precej spreminja v naselje hišic, ki stojijo ena ob drugi, prej pa so našo hišo obdajale daleč naokoli njive, travniki, gozdovi in kakšen ribnik. Za Pragersko, kakršno je bilo nekoč:
"Na mrzle dni se zdi, kot da mračni oblaki, ki se podijo čez ravan, zemljo obračajo kot kakšen plug. Spomladi je dežela pusta in prazna, polna rjavega blata in posekanih koruznih stebel, ki čakajo, da jih podorjejo; nebo in zemlja sta v popolnem ravnotežju, kot krožniki na palici. A pridite pozno poleti, in rekli boste, da se zemlja dviga in bo kmalu izrinila nebo iz slike. Koruza je več kot dva metra visoka, živo zeleni listi pa imajo na vrhu sijoče zlate resice. V koruznih hodnikih se lahko kaj hitro izgubite, a poiščite vzpetino - dovolj je že nekaj metrov višine - in obdarjeni bost s pogledom na neskončna zeleno zlata polja svilnatih nitk, ki se leskečejo v soncu." (Stran: 9 in 10)

Še nekaj malega o galebu. Zgodba želi biti globoka in več pomenska, vendar v drugi polovici izgubi fokus. Začetek odlično pritegne bralca, kasneje pa se pomešajo prvine vzhodnjaške - jogijske kulture s krščansko, kar bralca precej zmede. Bistvo katerekoli duhovnosti bi bilo dovolj, tako pa s slabim prepletom izpade delo patetično.

Pobarvanka

Carole Matthews: Hiška ob morju

PrispevekNapisal/-a Pobarvanka » 05 maj 2016, 13:12

Zelo napeta knjiga za cartajočo žensko dušo. Takšno dušo, ki se zaveda, da smo tudi zvesta in odgovorna dekleta krvava pod kožo. :) Pripovedovalki zgodbe sledimo na počitnice z njenima prijateljicama in partnerji. Njen zakon se ohlaja, srce pa ji gori ob prepovedanem gospodu Popolnem. V ospredju je torej ljubezenski trikotnik, kjer je pripovedovalka razpeta med možem in Popolnim, v ozadju pa se odkriva še drug trikotnik - poiščite ga sami. ;) Knjiga je privlačna tudi zaradi opisa pustolovskih počitnic na obali Walesa.
"Stopimo do roba. Morje pod nami se penasto vrtinči. Valovi, ki se zaganjajo v nazobčano ustje ogromne, zevajoče jame, se srečujejo z nasprotnim tokom, ki teče ven, in ustvarjajo silovit vrtinec. /.../ Ko priletim v vodo, me nemudoma začne metati sem in tja. Že po nekaj sekundah ne vem več, kje sploh sem. Odnese me proti pečini in zevajoči jami. V naslednjem trenutku me vleče nazaj, me zavrti in premetava kot solato. Nad gladino se sliši grozen hrup in mislim, da sem to jaz, ki kričim na vse grlo."Ko počiva v temni jami: "Če ne bi valovi tako divjali, bi nedvomno lahko slišal razbijanje mojega srca. Živčno si obliznem ustnice. Noah se jih dotakne z blazinico palca ..."

Pobarvanka

Mohor Hudej: Mi2

PrispevekNapisal/-a Pobarvanka » 02 jun 2016, 12:44

Biografija o skupini Mi2 ni knjiga, v kateri ima glavno vlogo pevec, pa kljub temu sem se odločila, da jo uvrstim v ta izziv. Naloge med člani so enakomerno porazdeljene (tudi zaslužek od koncertov si enakomerno delijo), igranje v skupini predstavlja njihov prosti čas in se od drugih glasbenih ustvarjalcev razlikujejo predvsem po tem, da so svojo glasbeno pot zgradili ob družinah in službah, ko so jih že zapuščala študentska leta. Fantje iz Sotle so se družili že v rani mladosti, kjer avtor knjige prične njihovo pot, osvetli ozadje spreminjajoče se družbe in krepko pretirava z besediščem z ulice oziroma vulgarizmi. Ja, pisanje je umetnost, k temu pa spada tehtanje, kako s stilom podpreti umetniško vrednost in je ne podreti. Sem oboževalka skupine in njihovih zadnjih plošč. Ne maram pa nekih praznih floskul, ki skušajo kritizirati vse ostale bedake tega sveta, pri čemer pa ilustrativno kažejo, da si eden izmed mnogih tudi sam. Vidi se, da kot za videospote, tudi za to biografijo niso namenili veliko denarja. Kljub temu pa je skupina lepo predstavljena in umeščena v glasbeno sceno.

Pobarvanka

Milan Dekleva: Benetke, zadnjič

PrispevekNapisal/-a Pobarvanka » 02 jun 2016, 12:55

Zahtevno, a zelo zanimivo branje. Izredno lepe predstavitve kraja (Tomaja, Trsta, Benetk) in časa med obema vojnama. Avtor v delu predstavi štiri osebe: ameriškega pisatelja, italijanskega pesnika, slovenskega matematika Andreja in slovensko pianistko Natašo. Za zadnjo omenjeno avtor namiguje, da naj bi bila sestra pokojnega Srečka Kosovela, katerega pesniške prvine so vtkane v besedilo. Osrednja zgodba se odvija med Natašo in Andrejem, ki na obisku v Benetkah skušata dognati konec njune ljubezenske zveze. Obe osebi sta zelo zanimivi in preko svojih dejanj ter mišljenj razkrivata duh tedanjega časa, ko je nad Evropo že posegala trda roka totalitarnih sistemov. Nataša je veseljakinja in željna lepot življenja, medtem ko se Andrej zavije v mrak, nezadovoljstvo, sumničenja in se postavlja v vlogo večne žrtve - družine, ljubezni, sistema.

Knjigo bi odkljukala pod knjigo, ki jo je napisal slovenski avtor. Še en delček iz knjige (stran 149):

"Nikoli ne bo vedel, da me osamljenost postara. Ko sem se zjutraj peljala v vlaku, me je vstajajoče sonce obsijalo s prividom, da so Benetke še vedno žive, a sem se varala. Svet ni privid, glasba ni prisluh. Privid je ljubezen, ki jo pričara duša, da ne bi umrla v meglenem jutru, v deževnem vremenu, v trkljanju zlobnih pogledov in dotikov."

Pobarvanka

Damjan Jensterle: Porcelanasti človek

PrispevekNapisal/-a Pobarvanka » 16 jun 2016, 17:02

Knjiga je izšla letos, torej 2016. Izjemna izpoved očeta, ki živi s sinom avtistom. Glavna oseba se razkrije z najglobljimi čustvi, kot so jeza, žalost, nemoč, vdaja ... Slikovito posreduje življenje z avtističnim otrokom, hkrati pa ostro obsodi družbo. Od začetka do konca zgodbo povezuje odnos do nasilja, saj je Emil, ki ne pozna emapatije, prav pogosto žrtev vrstniškega nasilneža, ki predstavlja nevarnost v teoretično varnejšem okolju, namenjenemu otrokom s posebnimi potrebami.

"Ne moti jih, da imajo ovratnik bunde spodvihan in jih tišči. Da glasnost drugim povzroča nelagodje. Da jim sveča visi iz nosa in smrkelj teče v usta.
Ampak.
Moti jih, če morajo prijeti denar. Če se jim zemlja prime rok. Če so vrata odprta. Če rolete niso spuščene, tudi sredi belega dne. Če je predmet odložen kar tako in ni na svojem mestu. Če stoli okrog mize niso poravnani. Če ...
Moti jih že, če nimajo časa, da preskenirajo prostor, če je vse na svojem mestu.

In osebe z avtizmom živijo v družini tako, da ne živijo v njej, avtisti imajo svoje junake tako, da jih nimajo, avtistom ustreza, da jim nič ne ustreza, ali pa malo, avtisti gledajo druge tako, da jih ne gledajo, avtisti poslušajo tako, da je videti, da ne poslušajo, avtisti pomagajo, ko ne pomagajo, avtisti so drugim podobni, ko si niso podobni, avtisti so si podobni, ko drugim niso podobni.
Avtisti živijo tako, da ostali nimajo občutka, da živijo. Vsaj z njimi ne. Skratka: kot bi opisoval te podalpske ljudi. Ta narod. Kot bi opisoval Slovence! Kaj pa, če je avtizem vendarle nalezljiv? Kaj pa če obstaja družbeni avtizem?" (stran 72 in 73)

Pobarvanka

Eileen Ramsay: Someday, somewhere

PrispevekNapisal/-a Pobarvanka » 20 jul 2016, 16:37

Gre za lahkotno branje v angleškem jeziku, da obnovim besedišče pred dopustom - odkljukala bi jo pod knjigo po lastni izbiri. V poglavjih si izmenično sledita ljubezenska zgodba iz preteklosti in ljubezenska zgodba sedanjosti, kjer glavna junakinja po smrti tete slikarke odkriva izvor umetnin, ki niso bile objavljene, saj razkrivajo ljubezenski odnos, ki v tedanjih razmerah ni bil sprejemljiv za življenjsko zgodbo javno priznanega tenorja.

Holly je ženska polna kompleksov in obremenjena s preteklostjo svoje tete in ko ji Taylor vztrajno dvori, kljub razprtijam, njena trma preseže vse meje ... Zdelo se mi je, da ga na koncu ni vredna, ker je tako tečna ;).

Pobarvanka

Toni Morrison: Najbolj modre oči

PrispevekNapisal/-a Pobarvanka » 23 avg 2016, 15:03

Knjiga govori o položaju črncev v prvi polovici 20. stoletja. Zgodba je težko prebavljiva zaradi določenih motivov spolne zlorabe, hkrati pa umetniško zaokrožena. O tedanjem življenju in zgodbo o Pecoli pripoveduje 10 letna deklica skozi lastne in sestrine oči. Dogodke si otroško razlaga, kar da knjigi prav poseben čar. Žal pa je njena zgodba večkrat prekinjena s strani vsevednega pripovedovalca, ki opisuje dogodke v življenju odraslih okrog Pecole, za katere deklica pri svojih letih ni mogla vedeti.

>"Ampak zakaj si jokala?"
"Nočem biti razvalina!"
"Kaj je to razvalina?"
"Saj veš. Kot Maginot Line. Ta je razvalina. Mama je rekla." Spet so jo polile solze.
Predstavljala sem si, kakšna bi bila Frieda, če bi bila velika in debela. Tanke noge bi ji otekle, obraz bi imela obdan s plastmi pordele kože. Tudi meni je šlo na jok.
"Ampak Frieda, lahko bi telovadila in ne bi jedla."
Skomignila je z rameni.
"Kaj pa China in Poland? Tudi tidve sta razvalini, ne? Pa nista debeli."
"Zato ker pijeta viski. Mama pravi, da ju je viski požrl."
"Bi ti lahko pila viski?"
"Kje bi ga pa dobila?"< (str. 95)

Pobarvanka

Agatha Christie: Smrt nad oblaki

PrispevekNapisal/-a Pobarvanka » 21 sep 2016, 14:53

Knjiga po kateri so posneli serije. Lahkotna knjiga, ki pred bralca postavi uganko v obliki umora, nato pa jo glavni lik postopoma rešuje - izloča in ugiba osumljence.

Vrni se na

Kdo je prisoten

Po forumu brska: Ni registriranih uporabnikov in 3 gostov