Bralni izziv 2016 - ursy98

Na tem forumu se nahajajo vsi potekli in aktualni bralni izzivi.

Moderator: The Book Crusaders

ursy98
Pixy

Bralni izziv 2016 - ursy98

PrispevekNapisal/-a ursy98 » 09 feb 2016, 22:32

Letos sem se tudi jaz odločila preizkusiti Bingo bralni izziv :jupi:
Ker sem pravi knjižni molj, imam ogromno prebranih in seveda dolg seznam še neprebranih knjig. Seveda pa tudi gimnazija od svojih dijakov zahteva šolsko branje, ki pa ga sestavljajo tako zgodovinske knjige z 900 stranmi, psihološke knjige, potem je tu domače branje in knjige za maturo ... Pa še marsikaj bi se našlo. Z njimi nimam problemov, saj na račun "normalnih" profesorjev beremo, vsaj po mojem mnenju, odlične knjige.

In ravno na račun "šolskega branja" sem na polici s psihološkimi romani našla Samotnost praštevil pisatelja Paola Giordana.

25: PAOLO GIORDANO: Samotnost praštevil

http://www.bukla.si/?action=books&book_id=2423

V romanu se prepletajo različne psihološke tematike, kot so travmatiča izkušnja iz otroštva, njen odraz v poznejšem življenju, izločenost iz družbe in upliv slabih družinskih odnosov na poznejšo zmožnost navezovanja stikov.

Glavni osebi v romanu sta Alice Della Rocca in Mattia Balossino. Oba sta bila v otroštvu zaznamovana s travmatično izkušnjo. Alice je na smučanju doživela hudo nesrečo, v kateri je skoraj umrla in ki ji je po telesu pustila brazgotine, Mattia pa je v parku pustil svojo duševno zaostalo sestro dvojčico, ki je niso nikoli več našli.
Travme ju spremljajo vse življenje: Alice je anoreksična, Mattia pa se kaznuje z rezanjem in zarivanjem ostrih predmetov v dlani.
Oba sta v času osnovne in srednje šole izločena iz družbe.

Njuni poti se združita v srednji šoli, ko je popularno dekle, Viola, želelo, da Alice na njenem rojstnem dnevu izgubi nedolžnost. Za fanta, s katerim naj bi se zgodilo, si je Alice izbrala povsem nepoznanega Mattia.
Na rojstnem dnevu sta šla v Violino spalnico, a je Mattia ni hotel niti poljubiti. Kljub temu sta se z roko v roki vrnila v kuhinjo in vsem se je zazdelo, da je med njima neka posebna vez. Viola je postala ljubosumna, saj sama tega nikoli ni imela, zato se je nehala družiti z Alice; prav tako ostala dekleta, ki niso hotela izgubiti Violine naklonjenosti.
Alice se je od tega večera naprej družila le še z Mattiem, čustvena vez pa se je vse bolj krepila.
Zgodba prijateljev se nato prestavi v študijska leta, ko Alice pusti faks, Mattia pa še naprej študira matematiko. Posveča se diplomi iz praštevilskih dvojčkov, saj sta po njegovem mnenju to onadva z Alice. Vedno skupaj, a se nikoli ne dotikata.

Po njegovi diplomi sta se prvič poljubila, nekaj dni pozneje pa je Alice spoznala zdravnika Fabia. V dilemi se je odpravila k Mattiu, ki pa je med tem prejel ponudbo iz tujine. Ko je Alice videla pismo iz univerze, se je odločila odmakniti, da bi prijatelju omogočila uspešno kariero. Mattia je vedel, da mora za njo, a tega ni storil.
Sprejel je delo v tujini, Alice pa se je poročila s Fabiem. Njun zakon ni srečen, saj si je Fabio želel otrok, ona pa ni mogla zanositi, saj je bila presuha in ni imela menstruacije. Vedno več je bilo prepirov, ker ni hotela jesti, zato sta se ločila.

V tem času je Alice pred bolnišnico videla dekle, na las podobno Mattiu, in je predvidevala, da je njegova izgubljena dvojčica. Napisala mu je pismo, naj se nujno vrne.
Eno pismo ju je ločilo, drugo naj bi ju ponovno združilo, a temu ni bilo tako. Vez med njima se tudi tokrat ni razvila v romantično razmerje.

Prišlo je do poljuba, po katerem je Mattia kljub oklevanju s prvim letom odšel, Alice pa je še istega dne v parku legla na tla, zaprla oči in se predala svojim mislim.

Slika

Kot sem že omenila, v romanu spremljamo razvoj osebnosti obeh glavnih junakov, na katerega vplivata izkušnji iz otroštva, ob enem pa smo priča predsodkom ljudi okoli njiju. Srečamo se ne le z družbeno samoto, temveč tudi s samoto znotraj družine, saj med seboj niso zmožni ustvariti pristnih in toplih medsebojnih odnosov. Takšen odnos imata Alice in Mattia med seboj, a se tega ne zavedata povsem, prav tako pa nimata moči, da bi vez med njima pretvorila v romantično razmerje.

Kot bralki mi je bilo ves čas jasno, da se ljubita in da bi morala biti skupaj, to sem razbrala iz njunega razmišljanja. Večkrat sem si naglas rekla: »Daj no Mattia, povej ji že, kaj čutiš!« Ali pa: »Alice, prosim, samo reci mu, da ga ljubiš, pa bo vsega mučenja konec.« :016:
Najraje bi skočila v zgodbo in ju spravila skupaj, tako očitno je bilo. Bili so trenutki, ko sem bila celo jezna na njiju, ker se obnašata tako trapasto.
Seveda pa sem med branjem potočila tudi solzo ali dve, saj je bila knjiga pisana iz obeh perspektiv in sem vedela veliko več, kot sta si junaka povedala med seboj.
Eden izmed takšnih trenutkov v zgodbi je bilo po Mattievi vrnitvi iz tujine, ko sta se z Alice poljubila. On je odšel v kopalnico "zbrat svoje misli," razmišljal pa je le o tem, kako bi moral nazaj do nje in jo poljubljati toliko časa, dokler ne bi mogla živeti drug brez drugega. Razmišljal je, da bi morala oditi po poti drugih srečno poročenih parov.
In kaj je bedak naredil?! ODŠEL JE! :027: :025:

Giordano ima dober, hitro in lahko berljiv slog pisanja, kar me je pritegnilo že po prvih nekaj odstavkih. Sama zgodba je nabita s čustvi in zlahka se postaviš v vlogo glavnih junakov. Morda razlog tiči v tem, da je tematika aktualna.
Z enakimi in podobnimi situacijami, kot sta se z njimi srečevala glavna junaka, se dnevno spopada na tisoče ljudi v Sloveniji in po svetu, zato se mi zdi knjiga uporabna za vsakdanje življenje. Je must read , preprosto te potegne vase in te ne izpusti, dokler ne prideš do konca. Pa še potem, če bi kdo povedal, da ima nadaljevanje, bi ga z najboljšo imitacijo puppy eyes zasledovala, dokler mi ga ne bi dal. :108:

Vrni se na

Kdo je prisoten

Po forumu brska:: Ni registriranih uporabnikov in 1 gost