Bralni izziv 2017 – narcissa

Na tem forumu se nahajajo vsi potekli in aktualni bralni izzivi.

Moderator: The Book Crusaders

Uporabnikov avatar
narcissa
Bralni izziv 2018 s 4 zvezdicami

Bralni izziv 2017 – narcissa

PrispevekNapisal/-a narcissa » 01 jan 2017, 11:30

Seznam nalog:

1) Knjiga, ki jo je napisalo več avtorjev (3 točke): A. Kaufman, J. Kristoff: Illuminae
2) Knjiga z rdečo platnico (2 točki): D. Keyes: Flowers for Algernon
3) Knjiga, ki ima v naslovu ime kraja/mesta/države (3 točke): D. Morrissey: Barra Creek
4) Knjiga avtorja, ki je napisal samo eno knjigo (1 točka): S. Garber: Caraval
5) Knjiga, kjer je na platnici ženska z lepo obleko (2 točki): J. Austen: Emma

6) Knjiga, kjer je na platnici moški (2 točki): C. Lauren: Beautiful Bastard
7) Knjiga po kateri so posneli film (3 točke): J. Moyes: Ob tebi
8) Ljubezenski roman (2 točki): J. Quinn: The Duke and I
9) Knjiga z več pripovedovalci (3 točke)): B. Greenwood: All the Ugly and Wonderful Things
10) Zgodba se dogaja v puščavi (1 točka): L. Christopher: Stolen: A Letter to My Captor

11) Knjiga avtorja, s katerim si delita prvo črko imena (3 točke): T. Gerritsen: Izginule
12) Knjiga z glavno žensko vlogo (2 točki): B. A. Paris: Behind Closed Doors
13) Po lastni izbiri (1 točka): F. H. Burnett: Skrivni vrt
14) Detektivski roman (2 točki): J. Adler-Olsen: Komora
15) Knjiga, ki se dogaja na slovenskih tleh (3 točke): J. Vandot: Kekec na volčji sledi

16) Knjiga, ki ima duhovito zgodbo ali te nasmeji (1 točka): S. Thorne: The Hating Game
17) Knjiga, ki je izšla pred tvojim rojstvom (3 točke): M. Crichton: Jurski park
18) Knjiga, ki govori o družini (2 točki): J. M. Auel: Lovci na mamute
19) Knjiga s politično vsebino (3 točke): M. Atwood: The Handmaid's Tale
20) Knjiga, kjer ima glavni junak super moči (2 točki): E. Morgenstern: Nočni cirkus

21) Knjiga, ki si jo želel/a prebrati že lani (2 točki): K. Stockett: Služkinje
22) Zgodba se dogaja na morju (1 točka): J. E.Lockhart: We Were Liars
23) Izšla leta 2017 (3 točke): J. Eve, J. Washington: Trickery
24) Najljubša knjiga iz otroštva (2 točki): E. Blyton: Five Go Down to the Sea
25) Dramsko delo (3 točke): H. Ibsen: A Doll's House
Nazadnje uredil/a narcissa dne 07 dec 2017, 18:47, skupaj urejeno 27 krat.

Uporabnikov avatar
narcissa

Re: Bralni izziv 2017 – narcissa

PrispevekNapisal/-a narcissa » 17 jan 2017, 12:44

LJUBEZENSKI ROMAN:

The Duke and I
Od Julia Quinn

Novi vojvoda Simon Basset se nagiba k tem, da zaprosi za roko Daphne Bridgerton, sestro svojega najboljšega prijatelja. Vendar pa je to le skrivni načrt med Simonom in Daphne- Simon bo tako prost mam in njihovih hčera, ki iščejo primernega moškega, Daphne pa bo zagotovo pridobila več primernejših snubcev...

Po zgodovinskih romancah praktično nikoli ne posegam, saj mi ta žanr ni ravno najbližji. Sama zgodba je lahkotna, na trenutke precej duhovita in zabavna, seveda pa je tudi predvidljiva.

Tako Daphne, kot tudi Simon, sta prijetna karakterja, Simon ima sicer nekaj travm iz otroštva, a niso nadležne. Super par sta! Daphnina številna družina, mama ter bratje in sestre, so tudi dokaj simpatični.

Všeč mi je, da ima knjiga na koncu tudi epilog, ki lepo zaključi zgodbo.

The Duke and I

Uporabnikov avatar
narcissa

PrispevekNapisal/-a narcissa » 18 jan 2017, 20:30

KNJIGA, KI GOVORI O DRUŽINI:

Lovci na mamute
Od Jean M. Auel

Ajla in Žondalar na Hrzavki prijezdita v deželo Mamutovcev. Med njimi Ajla najde prve prijatelje, spozna Ranka, udomači volka...

V knjigi ima družina pomembno zgodbo. Ljudje so v ledenodobni Evropi precej bolj povezani, poleg ožjih družinskih članov so tudi ostali "sosedje" skoraj enakovredni njim.

Med branjem se mi je zdelo, da je avtorica tokrat šla pa malo predaleč. Časovno res veliko stvari ni bilo mogočih- ogenj, udomačevanje konj, volka, šivanka... Zmotili so me tudi erotični vložki, ki se mi niso sovpadali z ostalim "duhom" knjige...

Ajla mi je bila prevečkrat najboljša, najsposobnejša, imela je toliko dobrih lastnosti in znanj, da je njen lik postal precej neresničen. Žondalar mi je šel večino knjige na živce, na koncu ga končno sreča pamet!Tokrat so mi bili všeč nekateri novi karakterji- Talut, Ridag, Lati... Dodatno simpatičnost k zgodbi je prinesel Volk!

Lovci na mamute

Uporabnikov avatar
narcissa

PrispevekNapisal/-a narcissa » 23 jan 2017, 20:21

ZGODBA SE DOGAJA NA MORJU:

We Were Liars
Od E. Lockhart

Zgodba se dogaja na otoku.
O tej knjigi sem slišala že res ogromno, a hkrati ničesar. Pohvale, graje, sama vsebina pa je ostala zavita v tančico skrivnosti. O vsebini praktično nisem slišala nič.

Stil pripovedovanja je res edinstven, ne morem se odločiti, ali mi je všeč ali ne. Na trenutke mi je bilo prav nadležno, včasih pa res "vau"! Naj dodam le še to, ne, nisem vedela, kaj se bo zgodilo, niti proti koncu knjige! Konec je bil pravi šok!

We Were Liars

Uporabnikov avatar
narcissa

PrispevekNapisal/-a narcissa » 25 jan 2017, 10:31

KNJIGA PO KATERI SO POSNELI FILM:

Ob tebi
Od Jojo Moyes

Že res dolgo sem si želela prebrati tole knjigo. Ampak na vrsto so prihajale druge knjige, ta pa kar ne. Zdaj pa sem jo videla v knjižnici in seveda je morala z mano domov!

Ena redkih knjig, ki se te močno dotakne, ob njej se smejiš, jokaš, upaš... Pravi vrtiljak čustev.
Ogromno stvari sem izvedela o sami poškodbi, o bolečini, stiski, ljubezni od/do svojih najbližjih. Velik del knjige je posvečen še vedno nerešenim pomislekom o evtanaziji- tako iz plati posameznika, bližnjih kot družbe.

Louisa mi je bila zelo simpatična, pri Willu pa sem takoj videla, da je pod njim nekaj več. Zanimivo je, da sta postala drug za drugega projekt, kako drugemu izboljšati življenje. Louisa je želela prikazati WIllu, da je življenje lahko še vedno lepo, on pa je v njej videl potencial, da si lahko sama življenje dodatno osmisli. Louisa se je popolnoma spremenila in začela je verjeti vase in v svoje zmožnosti. Če Will ne bi doživel nesreče, se nikoli sploh spoznala ne bi...

Verjetno sem ves čas vedela, kako se bo zgodba zaključila, a vseeno med branjem razmišljala, kaj pa če ne bo tako, lahko bi bilo drugače... Zgodba ti da misliti, še dolgo po branju sem razmišljala o njej.

Zdaj bom končno lahko pogledala še film!

Me Before You

Uporabnikov avatar
narcissa

PrispevekNapisal/-a narcissa » 07 feb 2017, 00:26

KNJIGA S POLITIČNO VSEBINO:

The Handmaid's Tale
Od Margaret Atwood

Zgodba je resnično srhljiva! Gre za distopijo, kjer so ženske popolnoma izgubile svobodo- ne smejo služiti, ne smejo imeti v lasti denarja, postale so last moškim. Prav tako ne smejo brati, niti pisati.

Ta distopična zgodba se precej razlikuje od YA distopij, ki sem jih navajena. Postavljeni smo v kruti svet, že s samim načinom pripovedovanja sem lahko čutila razpoloženja glavne junakinje, njena čustva, odzive. Na začetku so me Offred-ina razmišljanja in spomini o preteklosti precej motili, saj nam je tekom knjige pripovedovala le kratke odseke s svojega "prejšnjega življenja", nič pretresljivega se ni dogajalo, a bolj ko sem se približevala sredini knjige, bolj me je zgodba potegnila vase, pripovedovanje je postalo bolj razgibano, napeto, srhljivo...

Življenja ljudi so postajala brezsmiselna, vsi so ves čas čutili strah, strah pred oblastjo, varnostniki in najhuje, drug pred drugim. Človeški stiki so bili omenjeni zgolj na nepomembne malenkosti. Zgodba te pusti razmišljujočega, tuhtajočega, še poseben učinek pusti tudi odprt konec.

The Handmaid's Tale

Uporabnikov avatar
narcissa

PrispevekNapisal/-a narcissa » 10 feb 2017, 10:36

KNJIGA Z RDEČO PLATNICO:

Flowers for Algernon
Od Daniel Keyes

Charlie Gordon je mentalno zaostal, njegov IQ znaša zgolj 68. Kljub temu vsak dan rad pride v službo v pekarno, kjer običajno pometa tla, je v krogu prijateljev in je zadovoljen s svojim življenjem. Želi si le, da bi postal malo pametnejši, da bi lahko dobro bral in pisal. Tako gre na operacijo, s katero bo postal bolj inteligenten, postal bo pameten kot drugi.

Charlie je v zelo kratkem času postal nadpovprečno inteligenten, emocionalno pa je praktično še vedno na ravni otroka. Vidi, da tudi če si še tako inteligenten, si prav tako soočen z mnogo težavami; čeprav so te težave na popolnoma drugi ravni, kot so bile prej, so še vedno težave. Charlie je ljudi videl iz druge plati, videl je, da so se prej iz njega norčevali za svojo lastno zabavo, sam pa tega ni uvidel. Nekateri ga, kot mentalno zaostalega, sploh niso dojemali kot človeka, človek je postal šele z višjim IQ-jem. Spoznal je, da se je v njegovem otroštvu marsikaj zgodilo, česar se prej sploh ni spomnil oz. zavedal.

Zgodba je izjemno sestavljena. Že z izbiro samih besed, pravopisja, zlahka sledimo Charlie-vi stopnji inteligence. Ko je Charlie-ev IQ precej nad povprečjem ostalih, npr. v nekaj mesecih se nauči 20 tujih jezikov, spet ni tak kot drugi, spet je enako, čeprav drugače, oddaljen od ljudi, kot je bil pred operacijo. Svoje prijatelje je izgubil, niso ga več dohajali, ob njem se niso počutili dobro, normalno. V svojem novem življenju se zdi, da sta v njem dve osebi, on in pa Charlie pred operacijo.

Seveda znanost še ni napredovala dovolj, sledi preobrat... Je bolje vedeti in izgubiti ali sploh ne vedeti...?

Zanimivo je, da si mnogi želijo oz. želimo biti pametnejši ali biti bolj podobni drugim, biti boljši, a dejansko se ne zavedamo, da so tudi ti "boljši" prav tako ljudje, imajo svoje težave, za katere niti ne slutimo.

Flowers for Algernon

Uporabnikov avatar
narcissa

PrispevekNapisal/-a narcissa » 21 feb 2017, 10:12

KNJIGA, KI JO JE NAPISALO VEČ AVTORJEV:

Illuminae
Od Amie Kaufman, Jay Kristoff

O tej knjigi se je res zelo veliko govorilo in še vedno se- predvsem zaradi njenega posebnega formata.

Mene je knjiga res razočarala. Te posebne oblike besedila in stalno mešanje slogov mi nikakor ni ustrezalo, sploh se nisem uspela normalno osredotočiti na samo vsebino. Tudi karakterji mi niso bili všečni. Vseeno mi je bilo za njihovo usodo, zdelo se mi je, da so zgolj površinski liki.

Verjetno bi z branjem zaključila že na slabi petini, a kaj, ko me je zanimalo, če se bo kaj spremenilo, ali bom lažje nadaljevala z branjem. Žal je vse ostalo na istem nivoju...

Illuminae

Uporabnikov avatar
narcissa

PrispevekNapisal/-a narcissa » 21 feb 2017, 15:58

KNJIGA AVTORJA, S KATERIM SI DELITA PRVO ČRKO IMENA:

Izginule
Od Tess Gerritsen

Patologinji Mauri Isles pripeljejo utopljenko. Ko Maura že odhaja, nekaj zasliši ter tako ugotovi, da je dekle še vedno živo. Odpeljejo jo v bolnišnico, kjer pa dekle podivja, ugrabi nekaj ljudi, med njimi tudi policistko Jane Rizzoli.

Tess Gerritsen piše vrhunske medicinske kriminalke. Vsaka je malo drugačna, vsaka nam vzpostavi tudi nek problem družbe. Čeprav je včasih branje kar preveč pretresljivo, te zgodba sili naprej. Tako je bilo tudi s to, čeprav na videz jasen razplet, se zakomplicira, pojavijo se nove informacije, ki še bolj zapletejo situacijo.

Težko sem brala zgodbo teh ubogih deklet, avtorica je tokrat res še bolj nazorno prikazala situacijo in pisala še iz strani ene izmed deklet. Človek se kar zamisli, kaj se (morda) dogaja po svetu, za kar pa niti tisti, ki bi resnično morali vedeti, ne vedo... Ali pa celo vedo in ne ukrepajo...

Izginule

Uporabnikov avatar
narcissa

PrispevekNapisal/-a narcissa » 26 feb 2017, 20:08

KNJIGA, KI SI JO ŽELELA PREBRATI ŽE LANI:

Služkinje
Od Kathryn Stockett

Knjiga, ki govori o neenakosti, neenakosti med črnci in belci, moškimi in ženskami, bogatimi in revnimi. Izpostavlja mnoge probleme iz preteklosti in mnoge probleme, ki so še vedno del dandanašnje družbe. Govori tudi o pogumu, da se vsem pove resnico, o krivicah, ki jih večina niti ne opazi.

Precej obilna knjiga, ki se z lahkoto bere in težko preneha brati. Zgodbe služkinj se te dotaknejo, te spravijo v smeh in tudi v jok. Zgodbe, ki ti pokažejo, da na mnoge stvari prej sploh nisi pomislil, da o mnogih stvareh sploh nisi nikoli razmišljal... Glavne junakinje so izjemno simpatične, zanimive in odkritosrčne. Spoznamo njihova življenja, ne samo slabe stvari, tudi dobre, tudi prijateljstvo med delodajalkami in služkinjami je mogoče!

Morda me je na koncu najbolj začudilo to, da je knjigo napisala belka, ki je imela črno služkinjo, zgodbe pa so izmišljene. Ugotovila pa sem tudi, da je bila Amerika mnogo let pred nami, že zelo kmalu so imeli "sodobne" električne pripomočke.

Knjiga vredna branja!

Služkinje

Vrni se na

Kdo je prisoten

Po forumu brska: Bing [Bot] in 9 gostov