Bralni izziv 2017 – narcissa

Na tem forumu se nahajajo vsi potekli in aktualni bralni izzivi.

Moderator: The Book Crusaders

Uporabnikov avatar
narcissa
Bralni izziv 2018 s 4 zvezdicami

Re: Bralni izziv 2017 – narcissa

PrispevekNapisal/-a narcissa » 07 mar 2017, 14:21

DETEKTIVSKI ROMAN:

Komora
Od Jussi Adler Olsen

Odprejo nov Oddelek Q, kjer naj bi se Carl ukvarjal s starimi nerešenimi primeri. Za pomoč mu dodelijo Asada, nekvalificiranega izseljenca. Med kupi primerov Carla pritegne izginotje mlade političarke Merete.

Redkokdaj posegam po knjigah, ki so postavljene v neangleški prostor. Tako so se mi na začetku zdela imena Dancev ter imena krajev precej nenavadna in zapletena. Vendar pa je avtor pomembnejšim osebam dal bolj mednarodna imena, tako da sem si jih hitro zapomnila. Začetek zgodbe je bil precej dolgočasen, premalo razgiban. Vmes so bili izseki dogodkov Merete izpred nekaj let nazaj, kar je zelo popestrilo dogajanje. Merete je bila precej nenavadna ženska, kasneje me je precej presenetila z njeno neizmerno voljo do življenja, bila je zelo žilava oseba! Glavni preiskovalec Carl mi ni bil dovolj atraktiven, nekaj mu je manjkalo, da bi bolj izstopal iz same zgodbe.

Bolj bi mi bilo všeč, če bi se avtor osredotočil samo na ta primer, tisti postranski primeri so verjetno bolj pomembni za nadaljevanje zbirke, a zdaj so me samo motili, dolgočasili. Seveda se proti koncu dogodki obrnejo, vse postane napeto, ta presek bi lahko bil malenkost bolj postopen.

Zasnova je bila super, pogrešala pa sem kak dramatičen vložek.

Komora

Uporabnikov avatar
narcissa

PrispevekNapisal/-a narcissa » 16 mar 2017, 10:20

KNJIGA, KI JE IZŠLA PRED TVOJIM ROJSTVOM:

Jurski park
Od Michael Crichton

Odkrita je bila neverjetna tehnika oživitve dinozavrov s pomočjo prastare DNA. Sanje prenekaterih so se uresničile...

Knjiga, ki nam pove, kaj bi se teoretično lahko zgodilo, če se z znanostjo nepremišljeno igramo. Če si nekaj na vsak način želimo, se vsega brezglavo lotimo in niti ne pomislimo, da se celoten sistem ne bo obnašal točno tako, kot smo si zamislili. Znanost vsak dan napreduje, vendar pa morda ne pomislimo, da ima ta bliskovit razvoj tudi negativen učinkek, da nekaj takega ne bi smeli izumiti oz. uporabiti.

Avtorjev pristop k sestavi celotne zgodbe se mi je zdel zares čudovit, vse podrobnosti, razmišljanja... Prav poseben, nov pogled na mnoge situacije. Edino kar sem pogrešala v tej knjigi, so ilustracije dinozavrov, zgolj opis nima tako nazornega učinka, kot ga ima slika.

Jurski park

Uporabnikov avatar
narcissa

PrispevekNapisal/-a narcissa » 18 mar 2017, 00:16

KNJIGA Z GLAVNO ŽENSKO VLOGO:

Behind Closed Doors
Od B.A. Paris

Komaj sem čakala, da sežem po tej knjigi! O njej si praktično nisem prebrala nič, še opis sem preletela zgolj na hitro, in še to samo takrat, ko sem sklenila, da jo uvrstim na mojo TBR listo.

O vsebini ne bi kaj dosti, da ne izdam preveč... Psihološki triler; na začetku je kazalo, da bo precej dolgočasno, a bilo je ravno nasprotno. Nekaj malih detajlov me je sicer zmotilo, ampak kot celota super triler!

Mogoče težko realistično, ampak glavna junakinja se res usede v srce, z vso dušo upaš, da se bo kaj spremenilo...

Behind Closed Doors

Uporabnikov avatar
narcissa

PrispevekNapisal/-a narcissa » 03 apr 2017, 20:02

PO LASTNI IZBIRI:

Skrivni vrt
Od Frances Hodgson Burnett

Ko Marija postane sirota, jo pošljejo v hišo bogatega sorodnika, ki se ne meni kaj dosti zanjo. Marija sliši, da je v okolici skrivni vrt...

Prijetna zgodbica, v kateri nastopa 10-letna Marija, tudi ostala dva dečka imata 10 ter 12 let. Zgodba vsebuje tudi mnoge prvine za odrasle. Mnogo stvari mlajši bralec zagotovo ne opazi, tako da bi rekla, da ima zgodba podoben vpliv kot pa "Mali princ". Prav zanimivo bi bilo vedeti, kakšno mnenje o knjigi bi imela, če bi jo prebrala v otroštvu.

Tako pri Mariji kot pri Colinu skozi njuno odraščanje ni praktično nobenega odnosa s starši. Colin je poleg tega soočen še z mislijo, da bo vsak čas hudo zbolel. Na drugi strani pa spoznamo Dickona, preprostega fantiča, ki ima ljubečo mamo in premnogo bratov in sester. Dickon je pravi super dečko, ima premnogo skorajda nadnaravnih lastnosti, vsi ga imajo radi, nikoli ne zboli... Prav nenavadno, da ne spoznamo niti ene slabe lastnosti, tudi nihče mu ni nikdar nevoščljiv. Tudi nenehne opazke, da je bila Marijina mama prava lepotica, hči pa ni prav nič ljubka, so kar malce pretirane.

Zanimivo je videti, kako lahko okolje, ljudje, ki te obdajajo, ter pozitiven pristop popolnoma spremenijo našo osebno srečo, ki se kaže tudi navzven.

Skrivni vrt

Uporabnikov avatar
narcissa

PrispevekNapisal/-a narcissa » 13 apr 2017, 09:50

DRAMSKO BESEDILO:

A Doll's House
Od Henrik Ibsen

Henrik Ibsen je s to igro verjetno povzročil pravi škandal. V 19. stoletju piše o feminizmu! Ženska, Nora, zapusti moža in otroke!

Precej interesantno je brati, da je pred toliko leti nastalo tole dramsko besedilo, avtor pa je moški. Nora je bila celo življenje lutka, prej v rokah očeta, zdaj moža. Že, ko si kar sama izposodi denar, vidimo, da je Nora drugačna, ne želi biti zgolj lutka, želi več.

Seveda je nenavadno, da kar zapusti otroke, a drugačen konec zagotovo ne bi imel takega učinka na celotno besedilo, kot ga ima sedaj.

Ibsen konča s pisanjem tako, da se Nora odloči zase, v ospredje postavi sebe in zapusti družino. Ne izvemo, ali se je vrnila ali ne...

A Doll's House

Uporabnikov avatar
narcissa

PrispevekNapisal/-a narcissa » 19 apr 2017, 15:41

KNJIGA, KJER JE NA PLATNICI ŽENSKA Z LEPO OBLEKO:

Emma
Od Jane Austen

Uf! Že dolgo se nisem tako namučila pri branju knjige. Zgodba se kar vleče in vleče in sploh ni videti konca. Začetek je še nekako šel, potem pa se začne...

Emma je res zelo neljub karakter in poleg tega še velika razvajenka. Neznansko nezanimivi pogovori, praktično o ničemer, nezanimive osebe... Kdaj, s kom, zakaj se bo kdo poročil? Zakaj se ne bo?

Če povzamem, za moj okus prepočasno, prerazvlečeno, premalo zanimivo...

Emma

Uporabnikov avatar
narcissa

PrispevekNapisal/-a narcissa » 24 apr 2017, 19:08

KNJIGA, KJER IMA GLAVNI JUNAK SUPER MOČI:

Nočni cirkus
Od Erin Morgenstern

Ponavadi me fantazijske zgodbe ne navdušijo pretirano. Mnoge knjige tega žanra preberem zgolj zato, ker se o njih zelo veliko govori in želim izvedeti, ali bo morebiti tudi mene ta knjiga navdušila.

Našla pa sem končno tisto pravo! Posrkala me je vase! Med branjem sem skorajda čutila magijo, verjela sem, da je magija resnična. Neverjetna uporaba besed, povezav, čudovito! Fantastična naslovnica!

Na začetku sem se malenkost lovila, saj nisem bila takoj pozorna na časovni potek pripovedovanja. Kmalu sem se privadila skakanju sem in tja, kar je dalo zgodbi še bolj poseben čar, še bolj se je čutila "magija". Nadvse rada berem o cirkusu, tako da je seveda ta del še bolj razvnel mojo domišljijo.

Edina negativna stran- knjigo sem prebrala...

Nočni cirkus

Uporabnikov avatar
narcissa

PrispevekNapisal/-a narcissa » 27 apr 2017, 18:24

KNJIGA, KI IMA V NASLOVU IME KRAJA/MESTA/DRŽAVE:

Barra Creek
Od Di Morrissey

Zgodba je postavljena tja daleč v Avstralijo, praktično v divjino.

Čeprav na začetku najprej spoznamo Lorno kot glavno osebo, kmalu začnemo spremljati pot in življenje Sally. Sally se mi je na začetku zdela zgolj razvajeno dekle iz ugledne družine. Ko pa se odloči, da bo vzgojiteljica treh odraščajočih fantov in to kar celo leto, sem nanjo začela gledati drugače. Izkazala se je kot super dekle, mnogih znanj, želja, postala je izjemno simpatično dekle.

Sama Avstralije ne poznam, tudi ne življenja v preteklosti, a sem popolnoma padla v tisti čas, v tisto deželo. Zgodba me je izjemno pritegnila, karakterji so se mi zdeli večplastni, čutila sem tako srečo, kot tudi tiste nesrečne dogodke, ki so se jim zgodili...

Proti koncu knjige se mi je izjemno dopadel tudi pogled na današnji čas, kako so se dogodki odvili po vsem tem času, kam je življenje potegnilo Sally in ostale iz Barre, razkrili so se nam tudi tisti globoki drobci, ki so bili prej skrivnost. Na koncu pa si postavljam vprašanja, le kako bi se odvilo življenje, če bi se kak dogodek drugače obrnil...

Po štiridesetih letih je Sally še vedno čutila enako, kot takrat...

Barra Creek

Uporabnikov avatar
narcissa

PrispevekNapisal/-a narcissa » 18 maj 2017, 19:24

KNJIGA AVTORJA, KI JE NAPISAL SAMO ENO KNJIGO:

Caraval
Od Stephanie Garber

Ena izmed najbolj branih letošnjih novoizdanih knjig, vsaj na Goodreadsu (tudi med debut avtorji). Opis me je pritegnil, posebno zanimivo pa je bilo brati komentarje navdušencev in tistih malo manj navdušenih.

Na začetku me je zgodba spominjala na The Night Circus- okolje, opisi, vzdušje. A kmalu se od tega precej odmaknemo. Izbira besed, opisov okolja, občutkov in vonjav je skrajno nenavadna, precej pesniška, izbira neobičajnih pridevnikov mi res ni ustrezala.

Sredina zgodbe postane že prav neznosna za branje. Glavna junakinja Scarlett išče sestro, ki jo ima najraje na svetu, a v trenutku, ko vidi fanta, je vse pozabljeno... Zgodba je dolgočasna, predolga, nezanimiva, posamezni deli mi niso delovali kot celota. Lahko bi rekla, da gre za absurdno dramo. Imamo (pre)več "enakovrednih" žanrov (romantika, fantazija, triler), ki niso usklajeni med seboj. Oče je nasilnež, 16-letna Scarlett se bo poročila z neznancem (dogovorjena poroka), nenavadna sestra, lažnivi lepotec, ugrabitev, umor- preveč nepovezano, čudaška izbira besed, karakterji površinski in premalo dodelani itd. Ne, ni mi bila všeč tale knjiga.

Caraval

Uporabnikov avatar
narcissa

PrispevekNapisal/-a narcissa » 24 jun 2017, 13:28

KNJIGA, KI IMA DUHOVITO ZGODBO ALI TE NASMEJI:

The Hating Game
Od Sally Thorne

Knjiga je na Goodreadsu uvršćena pod Humor ter tudi pod funny. Ker se mi je opis zdel simpatičen, sem se odločila, da jo preberem in nato uvrstim pod tole kategorijo.

Verjetno bi bilo primerneje, da bi to knjigo vzela v roke ob bolj primernem času. Najbolj zabavno bi jo bilo brati, ko si res sproščen in vse odmisliš. Tako pa sem ob pomanjkanju časa knjigo brala absolutno predolgo in tudi končni vtis je malenkost drugačen. Gre za zelo zabavno zgodbo, super simpatična glavna osebica, simpatični vložki, lahkoten tempo. Je pa zgodba samo to, brez neke posebne nadgradnje, zgodi se tisto, kar vsak pričakuje.

Lahkotno in zabavno branje.

The Hating Game

Vrni se na

Kdo je prisoten

Po forumu brska: Ni registriranih uporabnikov in 2 gostov