Bralni izziv 2017 - medvedka

Na tem forumu se nahajajo vsi potekli in aktualni bralni izzivi.

Moderator: The Book Crusaders

Uporabnikov avatar
medvedka
Bralni izziv 2017 z 2 zvezdicama
Kraj: Vuzenica
Kontakt:

Re: Bralni izziv 2017 - medvedka

PrispevekNapisal/-a medvedka » 02 mar 2017, 21:50

Zgodba, ki govori o družini

Goran Vojnović: Figa

Slika

OCENA: :goodjob:

Knjiga je drugačna, kot jih berem. Ni romatični roman, ni avtobiografija (čeprav bi lahko bila), ni kriminalka,... Gre za pripoved normalnega življenja družine v treh generacijah. Knjiga je napisana povezano a se zgodbe lepo dajo brat kot vsaka zase. Zgodba babice Jane in dedka Aleksandarja, Potem je tukaj zgodba mame Vesne (hči) in Safeta, ter na koncu pridemo še do vnukove zgodbe z Anjo. Običajna družina, ki ima svoje zgodbe, skrivnosti in zaplete. Družina je le toliko neobičajna, kot so bili neobičajni zakoni Slovenke in Bosanca ali Srbkinje in Hrvata v Jugoslaviji in kako preživeti vse skupaj v viharju ljubezni. A na koncu se izkaže, da Jadran in Anja živita v sedanjem času, kjer ni vse tako rožnato kot se zdi.
Všeč mi je bil lik dedka Aleksandarja, a tudi babica Jana ni veliko zaostajala. Njujina zgodba je realna in zelo veliko ljudi se lahko najde v njej. Dva starčka, ki živita drug z drugim a sta osamljena, oz. je osamljen dedek, saj babica tava po svojih svetovih.
Mogoče mi na koncu ni bil všeč Anjin monolog. A je v sebi skrival toliko resničnosti, ki se v današnjem svetu dogaja med pari. Le kaj nas privede do tega, da se poročimo, imamo otroke a se na koncu sovražimo?
Če želite, da bi bili vaši otroci pametni, jim berite pravljice. Če želite, da bi bili še pametnejši, jim berite še več pravljic. (A. Einstein).

Uporabnikov avatar
medvedka
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a medvedka » 04 mar 2017, 08:18

Knjiga po kateri so posneli film

Gayle Forman: Če ostanem

Slika

OCENA: :s1024:

Mislim, da odkar obstaja človek in se zaveda bolečine ob izgubi svojega bližnjega, se sprašuje kako je ko umreš. Ali občutiš kaj, greš res skozi predor in vidiš luč...? A v tej knjigi tega ne boste našli. Tukaj najdete Miino dušo, ki tava, ki ne ve kam bi odšla. A na koncu se odloči.

V tej knjigi so mi vsi liki všeč. Tako pozitivni, z energijo, ki te napolni. A Mia je tista, ki vzbudi največ čustev. Tako pozitivnih kot negativnih. In ja pri tej knjigi je potrebno imeti škatlo robčkov. Še najbolj se mi je vsedel v spomin dogodek ko je tavala po travniku in iskala svojo družino. Mislim, da ne obstaja kaj bolj bolečega kot to, da ugotoviš, da so vsi odšli in jih nikoli več ne boš videl. Pa dogodek, ko se odloči na katero stran bo stopila, ko se zgodi tisto pričakovano a vseeno nepričakovano.

O tej knjigi ne morem pisati kaj negativnega, ker tega v njej ni.
Glede na to, da sem jo prebrala en večer (je mladinska a vseeno daljša od 150 strani), da sem poleg jokala kot dež vam povem, da se jo splača vzeti v roke.
Če želite, da bi bili vaši otroci pametni, jim berite pravljice. Če želite, da bi bili še pametnejši, jim berite še več pravljic. (A. Einstein).

Uporabnikov avatar
medvedka
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a medvedka » 11 mar 2017, 15:25

Knjiga, ki si jo želela prebrati že lani

Sylvia Day: Predrzna

Slika

OCENA: :amen:

Tako pa sem zaključila serijo. Knjiga me nekako ni prevzela, ker je v bistvu zgodba že povedana v prejšnjih 4. delih. Mogoče je še zadnji del knjige najbolj zanimiv. Zdi se mi, da sem tovrstne knjige prerasla. Ne potegne me več da so posteljne aktivnosti podrobno opisani.
V tej knjigi je Gideon tisti, ki mi je kot oseba najbolj všeč. Predvsem zato, ker se trudi da bi ugodil Evi pri spoznavanju samega sebe. Zdi se, da je moral čez sebe, da je psihiatru priznal kar je moral in predvsem mi je všeč, da se je naučil kako poslušati druge in jih prositi za pomoč.
Knjiga ni nek presežek je pa napisana tako, da zaključi celoto serije. Da pa poudarek na to, da se je za pravo ljubezen potrebno boriti in si zaupati. Všeč mi je bilo tudi to, da se naučita oba sklepati kompromise, ker v dandanašnjih časih zveza ne more preživeti, če dva nista pripravljena sklepati kompromise.

Uporabnikov avatar
medvedka
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a medvedka » 16 mar 2017, 15:31

knjiga avtorja, ki je napisal samo eno knjigo

Simon Mičić: deček s tatujem na srcu

Slika

Življenje lahko piše lepe zgodbe. Velikokrat pa piše zgodbe, ki so grozne in se nikoli ne bi smele zgoditi. Ta je ena od takih. Tukaj lahko napišem, da mi zgodba ni bila všeč, ker se nikoli ne bi smela zgoditi. Kljub vsem grozotam, ki se dečku in kasneje moškemu dogajajo pa prevlada razum, podpora in ljubezen. Zelo sem vesela, da se mu je uspelo rešiti tako iz oprijema raznoraznih odvisnosti, kot tudi iz oprijema najbolj grozljivega dela otroštva - spolne zlorabe
V knjigi mi je všeč, da jo opisuje s pozitivizmom za prihodnost. Uvidel je, da ljubezen njegove ženske ni muha enodnevnica in zanj se zna boriti, tako proti mami kot očimu, kot tudi alkoholu, igram na srečo,.... Napisana je tako, da veš, da se mu je nekaj zgodilo. A zdi se, da je tista pot pozabe in pot iz vsega obupa bolj pomembna kot to kar se mu je zgodilo.
Pokaže nam pot iz katere se lahko dokopljemo sami, brez raznoraznih zdravil,... Predvsem moramo biti sami trdni in sami biti toliko močni, da si želimo spremembe in spustiti svoje bližnje do nas samih, da nas potolažijo.
Knjiga mi je dala veliko snovi za razmislek, tudi v življenju kjer nad zvezo dveh ne tiči prekletstvo omam in obupa. V vsej knjigi sem doživljala pozitivno energijo do njegove ženske (tako jo sam poimenuje) in hvaležnost, da je takšna kot je, da mu je stala ob strani in ga spodbujala. Verjamem, da sta šla čez orkane in tornade. Držim pesti, da jima uspe.

Uporabnikov avatar
medvedka
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a medvedka » 20 mar 2017, 20:43

Knjiga, ki je izšla leta 2017

Tina maze, Vito Divac: Jaz. Tina.

Slika

OCENA: :106:

Od otroštva jo spremljam. Spremljam jo kot nekdo, ki mu je bilo dovoljeno le skozi ključavnico pogledati v otroško smučanje. Že kot otrok je bila drugačna, hitra in vsekakor vedno na vrhu. Od blizu sem lahko spremljala dvoboj z Janico. Bila je vzor svojim sotekmovalkam in sotekmovalcem. Vsi trenerji, očetje,... so svoje otroke mučili z vprašanjem kako je lahko Tina boljša od vseh.
Na veliko vprašanj sem si odgovorila s to knjigo. Vedela sem, da je po karakterju pristna Korošica. A da je do sebe neizprosna in perfekcionistka si nisem znala razložiti. Osebno sem knjigo požrla. Poleg prelivala solze kot takrat ko je zmagovala in takrat ko je bila na tleh.
S knjigo nas je spustila v košček svoje intime, v svoja razmišljanja predvsem pa nam je odgovorila kaj in kako se je pripravljala na startu.
Nikakor o tej knjigi ne morem govoriti, da mi kaj ni všeč. Žal kar se Tine tiče je pri meni vedno pozitiva, saj bi s tem izdala samo sebe. Knjiga je pisana tako, da se bere kot njeni zapisi iz dnevnika, Andreiini zapisi in razmišljanja o tem kako daleč jo je moral potisniti, da je naredila in izvedla tisto kar je sama želela in kot tretja oseba je tukaj novinar, ki njujino zgodbo s svojim pridihom poveže.
Predvsem mi je všeč, da je na koncu knjige opis vseh tistih oseb, ki so ji stali ob strani in jo podprila, še posebej pa je lepo prebrati drobec misli vseh teh ljudi, kaj si mislijo o njej. Vsi so si enotni, če ne bi bila tako posebna, tako trmasta in predvsem prepričana v svoj cilj ne bi bilo toliko uspehov kot jih je bilo. Žalostno je le, da je morala skozi kalvarijo s SZS in srčno si želim, da so se vsi nekaj naučili iz te Tinine zgodbe, da drugi ne bodo rabili sebe zapirati v majhno lupinico.

Hvala Tina za vse!

Uporabnikov avatar
medvedka
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a medvedka » 28 mar 2017, 16:15

Zgodba, ki te nasmeje

Petra Hulsmann: Brenčanje v srcu

Slika

Ko pri 30 letih in enemu tednu pred poroko (p)ostaneš sam. Se ne zgodi nič drugega, kot da tvoje življenje postane tragedija. A kaj ko so te tragedije v očeh drugih videti kot videosmešnice in nasmejejo tako bralca, kot soudeležence v knjigi, kot glavno junakinjo Leno. Le ta se na najrazličnejše načine poizkuša rešiti in si najti moškega svojih sanj. A ko se zave, da je to bratov prijatelj od otroštva , jo najprej skoraj zadane kap, nato pa se poizkuša otresti te misli. Skozi kup smešnih prigod se oba izmotavata in se ne želita soočiti z resnico. Še ko si izpoveta ljubezen si jo skoraj na narobe način a na koncu seveda pade poljub , ki je čez nekaj mesecev sledi poroka.

V tej knjigi so vsi liki prikupni in jih moraš imeti rad. A se najde Julijna mami, ki prinese v knjigo kanček negativizma. Julie in Lenin brat se namreč želita poročiti a njena mami trdi, da s poroko vse izgubiš. Seveda je svojo grenko izkušnjo prenesla na svojo hči. Tako, da mi del, kjer se Julie odloči, da se ne bo poročila ni bil najbolj všeč in bi ga lahko avtorica mirno izpustila.
Knjiga ima poleg ljubezni še eno sporočilnost: ODPUŠČANJE. Lena v knjigi izgubi tudi službo, ki jo najde v starem antikvariatu. Tam njen ostareli delodajalec piše pisma svoji umrli ženi. A s sinom sta skregana in noben ne želi popustiti, dokler že skoraj ni prepozno. Zanimivo je, kako hitro in za kakšne malenkosti se ljudje skregamo. Opustiti in prositi za odpuščanje pa je tako težko.

Uporabnikov avatar
medvedka
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a medvedka » 02 apr 2017, 08:46

Knjiga po želji

Elisabeth Hynes: V najtemnejšem kotu

Slika

OCENA :s1024:

Knjiga je pisana kot dnevnik. Opisuje dogajanje pred in po grozljivem dogodku. Že na začetku me je knjiga potegnila vase. Kar nisem že mogla dočakati, kaj se skriva v naslednjem zapisu. Na nekaterih delih so mi lasje šli kar pokonci. Kot v kakšni grozljivki, čeprav je knjiga psihološki triler.

Od vseh likov mi je Sylvia najbolj padla v oči kot negativni lik. Ko se ti dogaja nekaj tako okrutne, ko nekdo tako igra igro s tabo je zelo pomembno, da imaš ob sebi nekoga, ki ti verjame in ki ti ne glede na vse stoji ob strani. Tukaj pa je Sylvia zatajila kot najboljše prijateljica. Žal se je izkazalo, da je tudi njo psihično obril proti Caty in tako je izdala svojo prijateljstvo za seks. A čez nekaj let ji prav Caty pokaže kako si prijateljice stojijo ob strani in kako nič ne more priti med njih. Niti moški ne.
Vso knjigo sem se spraševala, kako ti lahko moški tako zleze pod kožo, da trpiš takšne muke pa mu še vedno ne pobegneš. Iste stvari se je tudi Caty spraševala v tej knjigi. A ker je bil policist jo je lahko našel in zasledoval kjerkoli je bilo. Je vredno, da kljub dobrim opozorilnim znakom na začetku še vedno vztrajaš v taki zvezi in upaš na boljši jutri?
Nič negativnega ne morem napisat o tej knjigi. Vsa zgodba se v trenutku zlije in s stranjo za stranjo odkrivaš grozljivo zgodbo, ki se velikokrat dogaja za zaprtimi vrati hiš. Dala mi je misliti o tem, kako težko žrtve odidejo od nasilnežev in kako pomembno je, da si zaupamo med sabo, še posebej vsi tisti, kis mo si dobri prijatelji.
Zaupajte si med sabo in vedno prisluhnite prijateljem ter jim ponudite pomoč. Nikoli ne veste kdaj boste potrebovali v njihovo pomoč.

Uporabnikov avatar
medvedka
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a medvedka » 17 apr 2017, 18:15

Knjiga z rdečo platnico

Tomaž Humar: Svet ni meja

Slika

OCENA: :s1024:

Zelo rada prebiram avtobiografije, potopise,... naših športnikov. Tale pa je bil navdihujoč in motivacijski. Moj mož je kaj kmalu ugotovil, da me letos sploh ni težko spravit na kolo. Zakaj? Zato ker mi je ta knjiga dala zagona, da če hočeš se vse da, tudi v kolesarkah in vetrovki, ter brez rezervne opreme in spremljevalne ekipe obkrožit svet. Začetek knjige je napisan tako, da se ti zdi, da če se zdaj usedeš na kolo boš zmogel tudi ti.
Pri tej knjigi enostavno ne morem napisat, da mi kateri lik ni bil všeč, ker nastopa samo on in kolo. Lahko opišem dogodek, ki mi ni všeč - ta da je zbolel in s svojo trmo šel naprej. A če bi takrat popustil bi prepustil naslov najmlajšega, ki je obkrožil svet na kolesu. Tukaj mu lahko samo čestitam, da se je odločil in potiskal pedala še naprej. Vsaka čast tudi njegovi mami, ki že ob drugem Tomažu doma trepeta in čaka kaj bo. Občutek imam, da je Tomaž ml. prav tak kot njegov oče. Tomaža st. sem poslušala na enem potopisnem predavanju in res kapo dol. Torej tudi ta fant ima gene, ki ga bodo pripeljali še na marsikateri vrh. A samo upam lahko, da ne bo kateri prezahteven, tako kot za njegovega očeta.

Zanimiva knjiga, ki ti da energijo, moč in elan za naprej. Kajti vsakokrat ko se usedem na kolo si mislim, če je on lahko zakaj se ne bi potrudila še jaz. A mojih kilometrov je veliko, veliko manj kot njegovih. Bravo fant - le tako naprej!

Uporabnikov avatar
medvedka
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a medvedka » 01 jun 2017, 14:49

Knjiga avtorja s katerim si delita prvo črko imena

Urban Vovk: Garaže

Slika

OCENA: :138:

Tale knjiga me je pa namučila. A sem uspela. Hvala bogu nima toliko strani (171) Čeprav bolj proti koncu sem šla bolj mi je tekla.
Hm kaj naj napišem, kaj je ta knjiga :138: ... Opisuje osebo (pisatelja) v različnih življenjskih obdobjih. Od tega kako je služil vojaški rok, kako se je razpadla Jugoslavija,....
Vsekakor je potrebno knjigo prijet v roke in jo prebrat, da veš o čem pripoveduje. Jemlje različne zgodbe iz življenja, ki so lahko moje, tvoje ali njegove. Zgodbe so kratke in razumljive, le povezane niso med sabo. Edina rdeča nit skozi vso knjigo je njegova želja, da napiše knjigo. V zadnji zgodbi kaj ga je prepričalo o tem, da bi rad pisal.

Glede na to, da je mož še odraščal v Jugoslaviji, sem nekako našla povezavo med njegovimi pripovedovanji in zgodbami v knjigi. In te zgodbe so kot garaže za blokom.
Vsekakor je to knjiga, ki je ne bi vzela sama iz police. A glej šmenta, ko pa jo je napisal avtor, ki ima isto črko v imenu kot jaz (Urška). Včasi paše kaj drugačne in izvirne, kaj kar bi ostalo neopaženo.

Uporabnikov avatar
medvedka
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a medvedka » 12 jun 2017, 07:02

Knjiga s politično vsebino

Anthony Doerr: Vsa ta nevidna svetloba

Slika

Knjiga, ki opisuje življenje otrok v drugi svetovni vojni, je vedno nabita s čustvi, še posebej pa v meni prevladuje žalost in tisti čut, kako otroka zaščititi pred grozodejstvi vojne.
V tej knjigi je prav lepo opisan čut očeta, kako zaščiti svojo hčerko. Kako so lahko očetje zaščitniški do svojih hčera. In tukaj je tudi stari stric, ki po ujetju očeta prav tako poskrbi zanjo.
Na drugi strani je deček, ki živi v rejniški družini. A tudi temu ne gre tako slabo. le boji se, da bo kmalu mogel iti delat v rudnik. Na srečo pa se sam nauči vse kar more vedeti o radiu in radijskih postajah.
Na koncu zgodbe se njujini prepleteta in izničita vsa grozodejstva vojne. A žal ne doživita srečnega konca kot v pravljici. Njega ubije mina, ona pa doživi in preživi marsikoga do današnjih dni.
Ob knjigi se moraš spet vprašati, zakaj je bila vojna potrebna, kaj se res niso nič naučili iz te vojne?!
Ne maram vojnih knjig. še posebej ko opisujejo bedo in preživetje navadnega naroda. In kako otrok doživi in preživlja izgubo svojih najbližjih. A tudi otroci znajo poskrbeti, da sovražnik dobi kar si zasluži.

Zanimiva knjiga, ki da misliti, da se v tej grozotah znajdejo tudi otroci in le kako lahko ti pomagajo reševati probleme odraslih. otroci znajo veliko več kot si odrasli zamišljamo.

Vrni se na

Kdo je prisoten

Po forumu brska:: Bing [Bot] in 1 gost