Bralni izziv 2017 - Viktorija

Na tem forumu se nahajajo vsi potekli in aktualni bralni izzivi.

Moderator: The Book Crusaders

Uporabnikov avatar
Viktorija
Opravljen celotni bralni izziv 2018

Bralni izziv 2017 - Viktorija

PrispevekNapisal/-a Viktorija » 03 jan 2017, 20:07

naloge %25252525281%2525252529.jpg
naloge %25252525281%2525252529.jpg (163.25 KiB) Ogledan 1569 krat
1) Knjiga, ki jo je napisalo več avtorjev (3 točke): Antologija tesnobe /uredila Dijana Matković
2) Knjiga z rdečo platnico (2 točki): Ljubezenski roman / Ivana Sajko
3) Knjiga, ki ima v naslovu ime kraja/mesta/države (3 točke): Les Goriciennes / Darinka Kozinc
4) Knjiga avtorja, ki je napisal samo eno knjigo (1 točka): Camino /Snežana Brumec
5) Knjiga, kjer je na platnici ženska z lepo obleko (2 točki): Poslušaj me, tebi pojem : roman / Katarina Nadrag

6) Knjiga, kjer je na platnici moški (2 točki): Pustolovske dogodivščine v Iranu / Franc Lenhart
7) Knjiga po kateri so posneli film (3 točke): Divja : izgubljena in najdena na pešpoti življenja / Cheryl Strayed
8) Ljubezenski roman (2 točki): Sijaj / Margaret Mazzantini
9) Knjiga z več pripovedovalci (3 točke): Neroda / Alexandre Seurat
10) Zgodba se dogaja v puščavi (1 točka):Poti : o ženski, ki je sama prepotovala 2700 kilometrov avstralske divjine / Robyn Davidson

11) Knjiga avtorja, s katerim si delita prvo črko imena (3 točke): Sinaj : sveta gora, o kateri govorita dva izjemna pričevalca / Vito Mancuso, Nives Meroi
12) Knjiga z glavno žensko vlogo (2 točki): Za zaprtimi vrati / B. A. Paris
13) Po lastni izbiri (1 točka): Poseben dan : pripoved mame o soočenju z boleznijo in smrtjo otroka / Anne-Dauphine Julliand
14) Detektivski roman (2 točki): Jezero / Tadej Golob
15) Knjiga, ki se dogaja na slovenskih tleh (3 točke): Me slišiš? / Simona Semenič

16) Knjiga, ki ima duhovito zgodbo ali te nasmeji (1 točka): Dojenček Bridget Jones : izvirni dnevnik
17) Knjiga, ki je izšla pred tvojim rojstvom (3 točke): Komu zvoni / Ernest Hemingway
18) Knjiga, ki govori o družini (2 točki): Japonski ljubimec / Isabel Allende
19) Knjiga s politično vsebino (3 točke): Da bi lahko živela : pot severnokorejskega dekleta v svobodo / Yeonmi Park
20) Knjiga, kjer ima glavni junak super moči (2 točki): Harry Potter. Kamen modrosti / J. K. Rowling

21) Knjiga, ki si jo želel/a prebrati že lani (2 točki): O čem govorim, ko govorim o teku / Haruki Murakami
22) Zgodba se dogaja na morju (1 točka): Morje in ljubezen / Milanka Lange-Lipovec
23) Izšla leta 2017 (3 točke): Obmiruj, nato odidi / John Boyne
24) Najljubša knjiga iz otroštva (2 točki):Ne božaj mačke proti dlaki / Judit Szabó
25) Dramsko delo (3 točke): Hamlet / William Shakespeare

PREOSTALE PREBRANE KNJIGE:

<3 Skrivni dnevnik Hendrika Groena, starega 83 let in 1/4 : kako z življenjem narediti še kaj / Groen, Hendrik
<3 Svet ni meja / Tomaž Humar
<3 Ana Karenina / Lev N. Tolstoj ; prevedla Gitica Jakopin
<3 Opolzkosti v zasebnosti / Marco Missiroli
<3 Frančiška / Anna Piwkowska
<3 Camino : mistika nevidnega sveta / Bojana Vranjek
<3 Iran : 25 let v tvojem objemu / Franc Lenhart
<3 Skrivno življenje živali : ljubezen, žalost, sočutje - razkrivanje osupljivega skritega sveta čustev / Peter Wohlleben
<3 Čudak Rowan / Julie Hearn
<3 Uganka Londonskega očesa / Siobhan Dowd
<3 Še enkrat umri / Tess Gerritsen
<3 Rešila me je solza : zgodba o ujetosti v negibno telo in boju za preživetje / Angèle Lieby
<3 Hiša / Ivana Djilas
<3 Ne čakaj na vikend : kako uskladiš delo, družino in čas zase ter zaživiš življenje svojih sanj / Maja Golob
<3 Virusi Slovenije : [priučena in pridobljena (pomembno: ne naravna!) prepričanja, mišljenja, ki so glavni zaviralci uspeha in doseganja pristne sreče pri večini ljudi v Sloveniji] / Petra Škarja
<3 Zberi pogum / Cheryl Strayed
<3 K talibanom in piratom / Boštjan Šifrar
<3 Camino : od suženjstva do svobode / Petra Škarja
<3 Kamor je šla / Gayle Forman
<3 In ljubezen tudi / Drago Jančar
<3 V objemu poti : El Camino / Rado Sluga
<3 Zakaj se otrok v polenti kuha / Aglaja Veteranyi
<3 Tu je bila Britt-Marie / Fredrik Backman
<3 Ranljiva : zgodbe z Jakobove poti (El Camino de Santiago), 850 km dolge poti prisotnosti, prebujenosti in miline / Tjaši Artnik Knibbe - Sarabraj
<3 Absolutno resnični dnevnik Indijanca s polovičnim delovnim časom / Sherman Alexie
<3 Črna skala, belo mesto / Alec S. Patrić
<3 Me slišiš? / Simona Semenič
<3 Bližina daljave / Nataša Konc Lorenzutti
<3 Deček s tatujem na srcu : resnična zgodba / Simon Mičić
<3 Filozofija hoje / Frédéric Gros
<3 Mamice / Fiona Higgins
<3 Za oženit / Curtis Sittenfeld
<3 Noga, na katero se opreš / Oliver Sacks
<3 Harry Potter. Dvorana skrivnosti / J. K. Rowling
<3 Harry Potter. Jetnik iz Azkabana / Joanne K. Rowling
<3 Tombola ali življenje! / Suzana Tratnik
<3 Zvezdnate noči / Dušan Jelinčič
<3 Modro jezero je danes zeleno / Jutta Treiber
<3 Harry Potter. Ognjeni kelih / J. K. Rowling
<3 Knjiga o Baltimorskih / Joël Dicker
<3 Krasni novi svet / Aldous Huxley
<3 Vsi si želimo nebes / Els Beerten
<3 Pod gladino / Paula Hawkins
<3 Popotovanja v soju zvezd / Alex Capus
<3 Julianova zgodba / R. J. Palacio
<3 Ubežni delci / Anne Michaels
<3 Pomladni dan / Ciril Kosmač
<3 Moj mož / Rumena Bužarovska
<3 Mesec dni na podeželju / J. L. Carr
<3 Osebno / Lee Child
<3 Seznam mojih želja / Grégoire Delacourt
<3 Ambrovec / Katherine Allred
<3 Ikigaj : japonska umetnost življenja / Héctor García (Kirai) in Francesc Miralles
<3 Preden se poslovim / Lauren Oliver
<3 Ne ljubi me / M. J. Arlidge
<3 Cesta utehe / Siobhan Dowd
<3 Nasad oranževcev / Larry Tremblay
<3 Tek poganja svet:moje 3500 milj dolgo potovanje skozi tekaške kulture sveta / Becky Wade
<3 Skrivni dnevnik Hendrika Groena, starega 85 let : do konca se živi
<3 Bog pomagaj otroku / Toni Morrison
<3 Prvi kamen:jaz, gejevski duhovnik, in moj upor proti hinavščini Cerkve/Krzysztof Charamsa
<3 Sanje o olimpijadi : zgodba o Samii Yusuf Omar / Reinhard Kleist
<3 Žeja / Jo Nesbø
<3 S poti po vzhodni Evropi / Gabriel García Márquez
<3 Modro okrasje / Katarina Winkler
<3 Harry Potter. Feniksov red / J. K. Rowling
<3 Pod snegom / Petra Soukupová
<3 Cementni vrt / Ian McEwan
<3 Sedem let / Peter Stamm
<3 Potovanja s Herodotom
<3 Tihotapci miru : roman / Carmen L. Oven
<3 Evangelij za pitbule / Jiři Bezlaj
<3 Kaj je vedela Maisie / Henry James
<3 Med in mleko / [besedilo in ilustracije] Rupi Kaur
<3 Čmrlji med / Torgny Lindgren
<3 In smo šle : mame in hčere na Caminu / Eva Remškar in Mojca Grešak
<3 Bog dela zdaj! : po Evropi / Silva in Nace Volčič
<3 Zima zima bela : [tri božične romance] / Maureen Johnson, John Green, Lauren Myracle
Nazadnje uredil/a Viktorija dne 28 dec 2017, 09:38, skupaj urejeno 57 krat.

Uporabnikov avatar
Viktorija

Re: Bralni izziv 2017 - Viktorija

PrispevekNapisal/-a Viktorija » 04 jan 2017, 14:29

Divja-naslovnica-200.jpg
Divja-naslovnica-200.jpg (9.42 KiB) Ogledan 3042 krat
Knjiga po kateri so posneli film (3 točke):

Divja : izgubljena in najdena na pešpoti življenja / Cheryl Strayed

Najprej: Film ne seže knjigi niti do polovice pošasti, kot je ljubkovalno rekla svojemu nahrbtniku Cheryl Strayed.

Knjigo sem najprej nameravala uvrstiti v okvirček "knjiga, ki ste jo nameravali prebrati že lani", pa imam na zalogi še en dolg od lani, zato jo dajem pod ta izziv.

Divjo sem prebrala drugič. Zato, ker me je že prvič tako fascinirala in tudi v meni odprla vprašanja o smislu življenja. Divja je v meni pred dvema letoma dala dokončno piko na i, da sem zbrala pogum in tistih par cunjic zatlačila v občutno lažji nahrbtnik kot ona in prehodila 800 km camina. Jaz sem hodila po obljudenih krajih, pa mi še vedno ni bila vedno na dosegu hrana in mehka postelja. Cheryl Strayed pa se je s svojo Pošastjo, nahrbtnikom, ki ga ni v motelski sobi mogla premakniti niti za centimeter od tal, odpravila v divjino, na Pacifiško gorsko pešpot. Pot, ki vodi skozi žgočo puščavo in metrske zamete snega.

Kaj jo je tja pognalo? Neznosna praznina v srcu. Nenadna smrt matere Cheryl tako iztiri, da zapade v mamila in med ljubimce za eno noč. Poročila se je zelo mlada, pri 19ih. Moža je neskončno ljubila in on njo, pa sta se kljub temu ločila, ker se je Cheryl po materini smrti čisto "odpeljalo".

Sama je v divjini. Tovori tisti pošastni nahrbtnik, v katerem je hrane za 14 dni, 11 litrov vode, šotor in za povrh še kupček knjig! Ponovno se je našla na pešpoti življenja

Res sem uživala pri vnovičnem branju Divje in jo priporočam vsem, ki ste se morebiti znašli na nekem življenjskem križišču. Mogoče vam bo dala navdih kako naprej.

Uporabnikov avatar
Viktorija

PrispevekNapisal/-a Viktorija » 10 jan 2017, 21:17

Knjiga, ki ima v naslovu ime kraja/mesta/države (3 točke):

Les Goriciennes / Darinka Kozinc
gor.jpg
gor.jpg (10.7 KiB) Ogledan 2994 krat
/

Duh Aleksandrink ali »les Goriciennes«, kot so jih imenovali v daljnem Egiptu, saj so prihajale iz Goriškega, še največ pa iz vipavskega konca, še vedno živ. Mame, sestre, tete so odhajale v svet, zato, da bi pomagale obdržati kmetijo, kupiti nov kos zemlje ali vinograda, neporočene so si šle tja zaslužit balo. Doma so pustile komaj rojene otroke in nesle polne prsi mleka tujim otrokom. Bile so varuške, služkinje, sobarice, kuharice. Težko je bilo slovo od doma, na drugi strani luže pa so se navezale na tuje otroke in občutile svilo na svoji koži. Za vedno so ostale razpete med dom doma in dom v tujini.

V najnovejši knjigi Darinke Kozinc je zbranih nekaj zgodb teh deklet in žena, ki se malo prepletajo s sedanjostjo.

Uporabnikov avatar
Viktorija

PrispevekNapisal/-a Viktorija » 11 jan 2017, 20:53

Knjiga z rdečo platnico (2 točki):

Ljubezenski roman / Ivana Sajko
15978433_1457901484250414_918473233_n.jpg
15978433_1457901484250414_918473233_n.jpg (8.69 KiB) Ogledan 2969 krat

Naj vas naslov ne zavede! Tale Ljubezenski roman je ena sama nesreča in borba za preživetje. Par po nesreči naredi otroka, bori se za preživetje, hrano, plačilo položnic. celotna zgodba je en sam črn brezup.

Stavki so dolgi, vlečejo se kot mrzla noč, prespana v avtomobilu.

Težko je pravzaprav kaj veliko pisati o tej zgodbi.

Ni zgodba, ki bi se mi zasidrala v srce za veke vekov amen.

Uporabnikov avatar
Viktorija

PrispevekNapisal/-a Viktorija » 13 jan 2017, 09:59

18) Knjiga, ki govori o družini (2 točki):

Japonski ljubimec / Isabel Allende
japonski.jpg
japonski.jpg (14.58 KiB) Ogledan 2942 krat

Najprej sem mislila, da bom knjigo japonski ljubimec uvrstila pod izziv „ljubezenski roman“, saj sem, glede na opis na spletu, pričakovala dokaj vročo ljubezensko zgodbo. Pa se je na koncu oz. že kar takoj na začetku izkazalo, da je to bolj kot ne družinska saga. Že lep čas nisem brala Isabel Allende. Njen slog pisanja mi ne leži najbolje. Sploh tiste mistične stvari. V tej zgodbi se pojavita samo mimogrede dva duhova, tako da me to ni pretirano zmotilo.

V japonskem ljubimcu sta v ospredju dve družini – Belasco in Fukuda. Almo Belasco še kot deklico pošljejo iz rodne Poljske k sorodnikom v San Francisco. Njeni starši in brat pristanejo v Varšavskem getu. Pri premožnih sorodnikih spozna bratranca Nathaniela in Ičimeija Fukudo, sina japonskega vrtnarja družine Belasco. Med Almo in Ičimeijem se že kažejo prvi znaki naklonjenosti. Ko japonska vstopi v vojno Ičimeijevo družino skupaj s tisoči japonskih Američanov izženejo v internacijsko taborišče. Njuni poti se ločita, vendar se čez 15 let ponovno združita – od tod naslov japonski ljubimec.

Družini Belasco in Fukuda se ponovno združita, saj oče Belasco omogoči vrtnarju Ičimejiju, da se postavi na svoje noge. Kupi mu lep kos zemlje in rastlinjake, s katerimi postane uspešen. Ljubezen med Almo in Japoncem pa mora ostati skrita, saj mešanje ras ni bilo zaželeno.

Zgodba skače iz sedanjega časa, ko ima Alma 80 let, nazaj v čas med drugo svetovno vojno. Ostareli Almi pomaga moldavska priseljenka Irina, ki ima za seboj težko travmatično zgodbo svoje družino, tako da lahko spremljamo tudi zgodbo njene družine.

Zgodba se mi je na momente vlekla, tam okrog 100. strani sem mislila knjigo kar odložiti, ampak potem sem vztrajala in proti koncu je bilo vseeno nekaj dogajanja. Bere se res ko neka družinska saga.

Uporabnikov avatar
Viktorija

PrispevekNapisal/-a Viktorija » 19 jan 2017, 22:21

Knjiga, ki ima duhovito zgodbo ali te nasmeji (1 točka):

Dojenček Bridget Jones : izvirni dnevnik

bridget.jpg
bridget.jpg (12.21 KiB) Ogledan 2876 krat
Sila počasi berem Ano Karenino. Bridget je bila za presekat. Kot ponavadi - zabavno branje. Dogajanje je postavljeno pred knjigo, ki smo jo lahko brali pred dvema letoma Nora na fanta. Po tej knjigi smo lahko lani gledali film (jaz ga še nisem) in mi ni bilo nič jasno kako da je Bridget komaj noseča, če pa je v knjigi pred dvema letoma imela že dva otroka. No zdaj je jasno. To je zgodba pred tisto zgodbo :).

Bridget se po zabavi po krstu spozabi z Markom, ker pa je ne pokliče, se čez nekaj dni spozabi še z Danielom. Čez tri mesece ugotovi, da je noseča. Ti šment, kdo je oče? Mark ali Daniel? Večna tekma, ki se nikoli ne konča...

Parkrat sem se ob branju na glas nasmejala. Če potrebujete kaj za sprostitev - tu je zmedena Bridget!

Uporabnikov avatar
Viktorija

PrispevekNapisal/-a Viktorija » 27 jan 2017, 21:53

Knjiga avtorja, ki je napisal samo eno knjigo (1 točka):

Camino /Snežana Brumec
camino.jpg
camino.jpg (16.92 KiB) Ogledan 2819 krat

Camino! Kar oči se mi zasvetijo, ko dobim v roke kakšno novo knjigo o tej meni zelo ljubi temi... Vsak doživlja svoj camino, svojo Pot na njemu lasten način. Nekateri bolj obvladajo tipkovnico, drugi manj. Nekatere knjige na to temo so se mi vtisnile v spomin in sem jih večkrat prebrala, druge pač ne. Nekateri so dali v svoje pisanje več čustev, drugi več podatkov. Vsakič znova pa podoživljam svoj camino, oz. dva.

Snežana Brumec piše svoj blog https://50odtenkov.com/, torej ima nekaj kilometrine ne samo v nogah, ampak tudi v pisanju. To se ji pozna tudi pri tej knjigi. Meni osebno je knjiga fantastična. V njej ne hodi samo 883 km do konca sveta, ampak se sprehaja tudi po svojem življenju in življenju soromarjev. Na caminu se dogajajo malodane tudi čudeži. In eden izmed njih je opisan tudi v tej knjigi...

Odlomek iz knjige:

"Veš kaj mislim? Da smo na Caminu takšni, kakršni v resnici smo. V naši naravi je, da odpuščamo, brezpogojno ljubimo, verujemo in upamo, da smo razumni, pravični, srčni in zmerni. Vsak od nas je delček iste celote in to tukaj, na Caminu, občutimo. Ne potrebujemo nobenih filrov, identitet, ker vemo, da lahko zaupamo. Nič nam ni treba storiti ..."
"... samo hodimo po rumenih puščicah."
Snežinke so se mi zaletavale v bundo in se topile na mojem obrazu. Moja skrita molitev, mogoče mantra, ki sem si jo prisvojila pred toliko leti:
"O Bog, podari mi umirjenost, da sprejmem, česar ne morem spremeniti, pogum, da spremenim, kar lahko, in modrost, da spoznamo razliko," na Caminu sploh ni potrebna. Popolnoma zaupaš in sprejemaš, nič ti ni treba narediti.
(str. 214)

Upam, da ne bo to avtoričin prvi in zadnji camino (čeprav je kar dvakrat napisala v knjigi, da je zadnji - ni mi jasno zakaj bi bil zadnji) in da to ni prva in hkrati zadnja njena knjiga, ker jo je užitek brati.
Nazadnje uredil/a Viktorija dne 05 mar 2017, 18:43, skupaj urejeno 1 krat.

Uporabnikov avatar
Viktorija

PrispevekNapisal/-a Viktorija » 03 feb 2017, 14:23

Knjiga, kjer je na platnici moški (2 točki):

Pustolovske dogodivščine v Iranu

iran.jpg
iran.jpg (16.54 KiB) Ogledan 2766 krat

Na platnici ni samo en moški, sta kar dva :D.

Franc Lenhart že skoraj 30 let živi med Slovenijo in Iranom. Njegova življenjska zgodba je izredno zanimiva. Tukaj sta dva članka, če koga zanima:

http://www.delo.si/zgodbe/nedeljskobran ... erana.html

https://www.dnevnik.si/329644

Napisal je že 5 knjig. V svojih knjigah predstavlja Iran in zgodbe iz njega kot ga vidi on. Iran je njegov drugi dom. Oz. zdaj kar že njegov prvi. iz medijev poznamo popolnoma drugo sliko, kot jo vidi on, ki tam živi in dela. V pričujočih Pustolovskih dogodivščinah opisuje svoja popotovanja po deželi. Sem ter tja tudi koga okrca. Zgodbice so zanimive, nekatere tudi humorne. Manjka pa avtorju malo tiste pike ni. Ni pač nek literat, zato mu tudi dajem nizko oceno 3.

Uporabnikov avatar
Viktorija

PrispevekNapisal/-a Viktorija » 09 feb 2017, 11:50

Knjiga, kjer je na platnici ženska z lepo obleko (2 točki)

Poslušaj me, tebi pojem : roman / Katarina Nadrag
katarina_nadrag_roman_poslusaj_me_tebi_pojem.jpg
katarina_nadrag_roman_poslusaj_me_tebi_pojem.jpg (48.31 KiB) Ogledan 2719 krat

Na platnici je lepa ženska, z meni lepo obleko. Zgodba pa ni prav nič lepa...

Katarina Nadrag je že v svoji prvi knjigi Utopljene sanje popisala svoje otroštvo, polno alkohola. Tukaj je en intervju z njo, če koga zanima: http://www.zurnal24.si/najhujse-je-da-n ... anek-84091

Poslušaj me, tebi pojem ima v sebi verjetno tudi njene avtobiografske prvine. V ospredju je Polona. Ima kup problemom sama s seboj, pa dobi na grbo še prijateljičinega otroka. prijateljica in njen mož namreč umreta v prometni nesreči, Polona pa sprejme Darjo. Na začetku je ne mara, jo odriva (tudi dobesedno). Počasi se nam odstira njeno travmatično otroštvo. Odraščanje ob alkoholu, selitev od ene rejniške družine k drugi... Polona si mora kot odrasla oseba postaviti nove temelje, na katerih bo gradila svojo (boljšo) prihodnost.

Knjigo sem prebrala na mah, v enem popoldnevu. Priporočam!
Nazadnje uredil/a Viktorija dne 05 mar 2017, 18:44, skupaj urejeno 1 krat.

Uporabnikov avatar
Viktorija

PrispevekNapisal/-a Viktorija » 20 feb 2017, 10:46

Knjiga, ki jo je napisalo več avtorjev (3 točke):

Antologija tesnobe /uredila Dijana Matković
tesnoba.jpg
tesnoba.jpg (6.01 KiB) Ogledan 2645 krat

Na temo tesnobe so v lanskem letu izšle kar tri knjige. Najbolj odmevna je seveda knjige Damjana Bakarić Na tesnobi. Izšla je tudi Brez panike : priročnik za osvoboditev telesa paničnih napadov / Anja Janko.

V zbirki esejev Antologija tesnobe sodelujejo Faruk Šehić, Uroš Zupan, Jasmin B. Frelih, Andrej Nikolaidis, Davorin Lenko, Dragan Velikić, Jurij Hudolin, Suzana Tratnik, Peter Semolič, Ana Pepelnik, Tina Vrščaj, Jure Jakob, Ana Schnabl, Tatjana Gromača.

Skozi eseje spoznavamo različne tesnobe. Nekatere so prirojene, druge pridobljene, tretje težko določljive. Čedalje več ljudi se ne more kosati s svojimi življenjskimi razmerami. Po nekaterih podatkih naj bi v razvitem svetu kar četrtina ljudi trpela za eno od oblik anksioznih motenj.

Eseji so kar malo težki za branje, so pa kljub težki temi literarna poslastica.
Nazadnje uredil/a Viktorija dne 05 mar 2017, 18:44, skupaj urejeno 1 krat.

Vrni se na

Kdo je prisoten

Po forumu brska:: Ni registriranih uporabnikov in 1 gost