Bralni izziv 2017 by Malina15

Na tem forumu se nahajajo vsi potekli in aktualni bralni izzivi.

Moderator: The Book Crusaders

Uporabnikov avatar
malina15
Opravljen celotni bralni izziv 2018
Kraj: Koper

Bralni izziv 2017 by Malina15

PrispevekNapisal/-a malina15 » 04 jan 2017, 13:04

I think books are like people,

in that they'll turn up in your life

when you most need them.

Emma Thompson
Priloge
1888634_1103690179659626_1354581281822851302_n.jpg
1888634_1103690179659626_1354581281822851302_n.jpg (45.13 KiB) Ogledan 1888 krat
Nazadnje uredil/a malina15 dne 02 feb 2017, 10:19, skupaj urejeno 1 krat.

Uporabnikov avatar
malina15

Re: Bralni izziv 2017 by Malina

PrispevekNapisal/-a malina15 » 04 jan 2017, 13:08

naloge 2017-3.jpg
naloge 2017-3.jpg (215.33 KiB) Ogledan 1139 krat
Seznam nalog:

1) Knjiga, ki jo je napisalo več avtorjev (3 točke)- VRHOVI LEVJIH BARV, več gruzijskih avtorjev

2) Knjiga z rdečo platnico (2 točki) - UTOPLJENI SPOMINI, Michael Robotham

3) Knjiga, ki ima v naslovu ime države (3 točki) - ZGODBE IZ LITVE, različni avtorji

4) Knjiga avtorja, ki je napisal samo eno knjigo (1 točka) - SVET NI MEJA, Tomaž Humar

5) Knjiga, kjer je na platnici ženska z lepo obleko (2 točki) - HUDIČEVKA V PRADI, Lauren Weisberger

6) Knjiga, kjer je na platnici moški (2 točki)-JAZ, ALEX CROSS, James Patterson

7) Knjiga po kateri so posneli film (3 točke) -KO JAGENJČKI OBMOLKNEJO, Thomas Harris

8) Ljubezenski roman (2 točki) - JAPONSKI LJUBIMEC, Isabel Allende

9) Knjiga z več pripovedovalci (3 točke)- NOETOVA SIDRA, David Jan Novotny

10) Zgodba se dogaja v puščavi (1 točka)- SOLNA POT, Jane Johnson

11) Knjiga avtorja, s katerim si delita prvo črko imena (3 točke) - TRPEK OKUS KAKIJEV, Zoya Pirzad

12) Knjiga z glavno žensko vlogo (2 točki) - VELIKI DOBITEK,Meike Winnemuth

13) Po lastni izbiri (1 točka) - ZADNJI OBREDI, Yrse Sigurdardottir

14) Detektivski roman (2 točki) - KO SEM ZAPRLA OČI, Lisa Green

15) Knjiga, ki se dogaja na slovenskih tleh (3 točke)- POSLUŠAJ ME, TEBI POJEM, Katarina Nadrag

16) Knjiga, ki ima duhovito zgodbo ali te nasmeji (1 točka) - NA LOVI ZA SPOMINI, Arto Paasilinna

17) Knjiga, ki je izšla pred tvojim rojstvom (3 točke) - LJUBIMEC LADY CHATTERLEY, D.H.LAwrence

18) Knjiga, ki govori o družini (2 točki) - ZADNJI POBEG, Jan van Mersbergen

19) Knjiga s politično vsebino (3 točke) - MAČJI RAVS, Eduardo Mendoza

20) Knjiga, kjer ima glavni junak super moči (2 točki) - ZDRAVNIK, Noah Gordon

21) Knjiga, ki si jo želel/a prebrati že lani (2 točki) - NENAVADNO POTOVANJE HAROLDA FRYA, Rachel Joyce

22) Zgodba se dogaja na morju (1 točka)- ŽENSKA V KABINI ŠTEVILKA 10, Ruth Ware

23) Izšla leta 2017 (3 točke) - UBIJ SE ZAME, Michael Robotham

24) Najljubša knjiga iz otroštva (2 točki) - PEPELKA, brata Grimm/ V DEŽELI DOMIŠLJIJE W.Disney

25) Dramsko delo (3 točke)
- HAMLET, William Shakspeare
Nazadnje uredil/a malina15 dne 14 jun 2017, 17:22, skupaj urejeno 20 krat.

Uporabnikov avatar
malina15

PrispevekNapisal/-a malina15 » 06 jan 2017, 18:45

3) Knjiga, ki ima v naslovu ime kraja/mesta/države (3 točke)

Naslov knjige : ZGODBE IZ LITVE
Avtor : različni avtorji

Založnik : Sodobnost International/ 2007, 204 strani

Moja ocena :

Založba Sodobnost International je s podporo Ministrstva za kulturo RS izdala Zbirko IZMENJAVE, namenjena mednarodnemu literarnemu sodelovanju. Do sedaj je izšlo 19 knjig. Izbrala sem Japonsko in Litvo. Začela z Zgodbami iz Japonske, vendar sem nekje na sredini prekinila branje, sploh po zgodbi o pobijanju psov. Do tedaj so bile tudi druge zgodbe izredno ostre, temačne in vse povezane s smrtjo. Brrrrrrrr ... Sama sem imela v mislih japonske češnje in gejše. O, kakšno razočaranje !

Tako sem se lotila branja ZGODBE IZ LITVE. Veliko bolj domače. Klemen Pisk je izbral 19 zgodb različnih litovskih pisateljev/-ic. Seveda so mi nekatere všeč, druge ne, a dajo vpogled v litovsko življenje. Pričakovala sem več poganskih in ljudskih elementov, ker je litovski narod zadnji v Evropi sprejel krščanstvo in zatorej se je tam ohranilo veliko vraž.
Najbolj všeč so mi bile zgodbe : Ramas sredi jezera, Trenutek resnice, Dan, ki ga ni bilo, Zbiratelj, Hišni duhovi.
Iz slednje je tudi tale odlomek :
Nobena skrivnost ni, da je moj pravi priimek Pišček. S takšnim priimkom bi najbrž sodil na kakšno kokošjo farmo, kajne ? Toda meni se je posrečilo : oženil sem se s Sokolovko, vzel njen priimek in rekel otrokom, da se za vse vedno najde rešitev. Nikoli ni tako hudo, da človek ne bi mogel najti izhoda.

Simpatičen primer za nauk, kajne ?

Morda nekoč preberem celotno zbirko, v želji spoznavanja drugih kultur in narodov.
Nazadnje uredil/a malina15 dne 21 feb 2017, 22:42, skupaj urejeno 1 krat.

Uporabnikov avatar
malina15

PrispevekNapisal/-a malina15 » 17 jan 2017, 20:32

21) Knjiga, ki si jo želel/a prebrati že lani (2 točki)

Naslov knjige : NENAVADNO ROMANJE HAROLDA FRYA
Avtor : RACHEL JOYCE

Založnik : MK/ 2015, 325 strani

Moja ocena :

Knjigo sem hotela prebrati že lani, a je bila vedno zunaj in potem mi je nekako ušla. No, pa je prišla prav letos, kajne ?!
Prva knjiga angleške avtorice Rachel Joyce je bila leta 2012 nagrajena in uvrščena med najboljše knjige leta. Od tedaj je napisala še 4 knjige, žal pri nas še niso prevedene.

Morda je to tisto, kar ta svet potrebuje. Malo manj razuma in malo več vere.

Nepričakovan impulz požene Harolda Frya namesto do prvega nabiralnika na dolgo popotovanje. Res dolgo, saj traja kar 87 dni, da prehodi 1.010 kilometrov do umirajoče mladostne prijateljice Queenie.
Bralec torej hodi po angleškem podeželju skupaj z Haroldom in skozi njegove spomine spozna njegovo življenje ter osebe, ki jih sreča na poti. Kot vsak podvig, se tudi ta sicer sprevrže v nekakšno medijsko kalvarijo. Šele na koncu se smisel zgodbe razplete in razjasni se nam uganka Haroldovega popotovanja.

Knjiga nam poda več življenjskih resnic in nas spodbudi k razmišljanju o svojih dejanjih, ravno tako nas večkrat tudi spravi v smeh.

Svet sestavljajo ljudje, ki postavljajo eno nogo pred drugo; življenje se morda zdi nekaj običajnega preprosto zato, ker človek, ki ga živi, to počne že dolgo. Harold ni mogel več mimo neznanca, ne da bi se zavedel, da smo si vsi enaki, a da je ob enem vsak človek edinstven - in da je to dilema človeškega bivanja.
Nazadnje uredil/a malina15 dne 21 feb 2017, 22:44, skupaj urejeno 3 krat.

Uporabnikov avatar
malina15

PrispevekNapisal/-a malina15 » 26 jan 2017, 19:09

18) Knjiga, ki govori o družini (2 točki)

Naslov knjige : ZADNJI POBEG
Avtor : JAN VAN MERSBERGEN

Založnik : CZ/ 2016, 234 strani

Moja ocena :

Desetletni deček Deedee nekega dne pokliče po telefonu Ivana in mu enostavno reče ;" Ti si moj oče." To je epicenter zgodbe in vse ostalo se naplete okrog tega preprostega stavka, ki v Ivanu sproži neslutene posledice.
Ivan je iz Balkana pobegnil pred strahotami vojne na Nizozemsko.Preživlja se z nastopanjem po barih s svojim čarovniškim trikom. No, njegov nastop ni le trik, temveč simbolizira njegovo notranje stanje, svobodo vseh okov življenja. Živi namreč zelo svobodno življenje, brez nobenih čustveni vezi, nobenih obveznosti .
Deedee ima najboljšega prijatelja Rubena, katerega oče ostane brez službe. Popolnoma je izgubljen in nesrečen, vendar ga čustva Ivana do Deedeeja privedejo k razmišljanju o svojem odnosu s sinom. Vsi štirje se odpravijo skupaj na izlet, kjer se seveda zgodi nepričakovano.

Knjiga nam predstavi moško plat razmišljanja o družini in njihovega odnosa do svojih otrok. O tej temi je vsekakor premalo napisanega. Osebno se mi je zgodba nekam preveč vlekla, manjka nekaj ........ Vsekakor pa priporočam v branje, predvsem očetom. Pisatelj Jan van Mersbergen, meni sicer nepoznan, je doma na Nizozemskem prejel že več nagrad, za ta roman tudi Nagrado za najboljši roman leta 2014.

Zbudi se ob sedmih, nikoli pozneje. Dostikrat sem bil takrat že zdoma.Čakali so me sestanki....Ne spomnim se, da bi kdaj zjutraj pogledal k njemu, preden sem odšel od doma. Preprosto pogledal k sinu, ki še spi.

Uporabnikov avatar
malina15

PrispevekNapisal/-a malina15 » 28 jan 2017, 10:22

12) Knjiga z glavno žensko vlogo (2 točki)

Naslov knjige : VELIKI DOBITEK
Avtor : Meike Winnemuth

Založnik : Učila/ 2014, 271 strani

Moja ocena :

Glavno vlogo v knjigi ima ženska, ki je imela srečo in zadela 500.000 Eur na nemški oddaji Milijonar . Odločila se je, da bo za eno leto zapustila dom v Nemčiji in potovala po svetu. No, vsak mesec bo preživela v drugem mestu sveta. Izbrala je Sydney, Buenos Aires, Mumbaj, Šanghaj, Honolulu, San Francisco, London, Kobenhavn, Barcelono, Tel Aviv, Adis Abebo in Havano. Na tem potovanju piše tudi blog, ki je bil nominiran za več nagrad in spozna, da bi na tako potovanje lahko odšla tudi brez velikega dobitka. Tako popotovanje je ni samo ogled znamenitosti, temveč se Meike poskša prilagoditi utripu življenja v mestu. Ob tem odkriva tudi veliko svojih dobrih in slabih lastnosti ter predvsem neizpolnjenih želja. Priporočam vsem, ki bi radi odšli po svetu, a si ne upamo.

....V tvojih letih se mi ni sanjalo, kakšen bo svet v mojih letih. Če pomislim, kaj se je vse v zadnjih 35-ih letih spremenilo, mi postane jasno : Niti najmanjšega pojma nimam, kaj se bo zgodilo v naslednjih petintridesetih. Vem, samo to, da bi bila rada zraven. Z vsakim dnem, ki ga preživim, na Zemlji, se mi zdi bolj senzacionalna, bolj veličastna, bolj neverjetna.

Zanimivo, da imava kar nekaj skupnih točk z Meiko, ki ima ravno tako 50 let kot jaz in imam v sebi enako željo po potovanju. Vendar je Meika v prednosti : zdrava, samska, brez družine in otrok in je že večkrat potovala v tujino. Sama imam družino, hišo, psa, vrt, ostarelo mamo .........težko bi odšla na potovanje. Oh, kje za eno leto še za 14 dni bi bilo toliko kolobocij, da bi že pred odhodom bila preutrujena za nove izzive. Seveda, se svet ne bi podrl, ampak......No, zato pa uživam ob branju takih knjig, da čeprav v udobju naslonjača, potujem s pisateljem in odkrivam svet.

Uporabnikov avatar
malina15

Re: Bralni izziv 2017 by Malina15

PrispevekNapisal/-a malina15 » 02 feb 2017, 10:34

14) Detektivski roman (2 točki)

Naslov knjige : KO SEM ZAPRLA OČI
Avtor : LINDA GREEN

Založnik : UČILA/ 2016, 311 strani

Moja ocena :

Žal meni zgodba ni bila tako dobra, kakor drugim bralkam, ki jo kar precej pohvalijo. Osebno imam raje bolj poglobljene kriminalke ( ne grozljivk ), a tole mi je bilo preveč plehko. Vsekakor preveč je samoobtoževanja mame in tale deklica je reeeeeeees razvajena. Morda je tako moderno dandanes....... Bolj me je spominjala na kakšen komercialni film. Vse predvidevaš in seveda HAPPY END.

Vsebina : Mama Lisa Dale ima večni občutek, da se premalo ukvarja z najmlajšo hčerko, ki bo ravnokar stopila v šolo. Nekega dne se odideta igrat v park skrivalnice in medtem, ko Lisa odgovori na telefonski klic in šteje do 100 hčerka izgine. Vsepovsod jo iščejo, a.......

http://www.dobreknjige.si/Knjiga.aspx?knjiga=3784
Nazadnje uredil/a malina15 dne 21 feb 2017, 22:46, skupaj urejeno 2 krat.

Uporabnikov avatar
malina15

PrispevekNapisal/-a malina15 » 09 feb 2017, 14:32

2) Knjiga z rdečo platnicoe (2 točke)

Naslov knjige : UTOPLJENI SPOMINI
Avtor : Michael Robotham

Založnik : Učila/ 2015, 415 strani

Moja ocena :

Spet na vrsti kriminalka. Najprej jo preberem moj mož, ki pravi, da je preveč preobratov in se stalno pojavlja nekaj novega. Meni je všeč. Preprosta, razumljiva. morda nekoliko televizijsko naravnana in vendar me povleče, da jo preberem v dveh dneh.

Inšpektor Ruiz izgubi spomin na nekaj zadnji dni v svojem življenju. Seveda se je to zgodilo, ker so nanj streljali in je bil hudo poškodovan. A kdo in kje ? Najdejo ladjo, ker sledi kažejo, da na njej ni bil edini poškodovan, vendar ne najdejo nobenega drugega ranjenca, ne nobenega trupla. Inšpektorja Ruiza začne sumiti celo policija in njegovi sodelavci, saj v njegovem žepu najdejo sliko 7-letne deklice Mickey, ki je skrivnostno izginila pred tremi leti. Vsi vedo, da je Ruiz na svojo pest raziskoval primer deklice, saj ni mogel verjeti, da je zares umrla. Tako se Vincent Ruiz poda na pot odkrivanja spominov s pomočjo prijatelja in psihiatra Joeja ter mlade indijske policistke Ali.......čez nepredvidene zaplete do končne razrešitve zapletenega primera.

Priporočam !

http://www.dobreknjige.si/Knjiga.aspx?knjiga=1861
Nazadnje uredil/a malina15 dne 21 feb 2017, 22:45, skupaj urejeno 1 krat.

Uporabnikov avatar
malina15

PrispevekNapisal/-a malina15 » 21 feb 2017, 22:11

13) Po lastni izbiri (1 točka)

Naslov knjige : ZADNJI OBREDI
Avtor : YRSA SIGURDARDOTTIR

Založnik : UČILA/ 2008, 349 strani

Moja ocena :

Knjigo vzamem po priporočilu bralk v skupini Knjižni črvek in res je dobra. Žal je ne morem uvrstiti v nobeno drugo okence, zatorej gre v tole po lastni izbiri.
Kriminalka, ki se dogaja na Islandiji in nas popelje skozi veliko skrivnostnih zapletov. Mladega, čudaškega, a odličnega študenta najdejo mrtvega, pravzaprav njegovo truplo pade na predstojnika v učilnici univerze. Truplo Haralda, ki je v Rekyavik prišel študirat iz Nemčije je iznakaženo in na prsih ima vrezan neznan simbol. Za raziskovanje zapletenega umora Haraldova bogata družina najame islandsko odvetnico Thoro. Skupaj z bivšim policistom Matthewom, ki je prišel iz Nemčije odkrivata sledi, ki vodijo do zanimivega odkritja.

Dobra zgodba, predvsem za tiste, ki jim je všeč zgodovina in inkvizicija, torej preganjanje čarovnic v Evropi.
Pisateljica je najprej pisala otroške in mladinske knjige, potem pa je leta 2005 napisala tole knjigo, prvo v seriji kriminalk. Do sedaj je izdala že več kot 10 knjig, večina je dobila tudi več nagrad. Zakaj niso prevedene v slovenščino ostaja skrivnost ?! Škoda........ :122:

Uporabnikov avatar
malina15

PrispevekNapisal/-a malina15 » 21 feb 2017, 22:41

21) Ljubezenski roman (2 točki)

Naslov knjige : JAPONSKI LJUBIMEC
Avtor : ISABEL ALLENDE

Založnik : MK/ 2016, 334 strani

Moja ocena :

Hm, tale bi bila za knjigo z rdečo platnico. Z vse, ki še niste izpolnile okenca jo toplo priporočam ! Seveda, če so vam všeč ljubezenske zgodbe......
Ljubezenska zgodba, ki se je začela kot otroška zaljubljenost. Mlada Alma, ki so jo starši poslali v Ameriko, da bi jo rešili iz Evrope, kjer se je začela 2. svetovna vojna, se zaljubi v sina japonskega vrtnarja, ki ureja vrtove in park pri njenem bogatem stricu, kjer sedaj živi. Mladi Ičimei čuti enako, a usodna odločitev vlade ZDA ju loči in ponovno se snideta šele 18 let kasneje.....
Zgodbo svojega življenja v bistvu pripoveduje ostarela Alma svojemu vnuku, ki piše knjigo o družini Belasco. Alma je nastanjena v domu za upokojence, kamor se je odločila oditi, da bi zadnja leta preživela po svoji želji.

V knjigi je kar nekaj nerazumljivih napak oz. čudnih primerjav. Ne vem ali napaka pisateljice ali prevajalca, vendar me je zmotilo. Tudi opisovanje mi je preveč "našponano", vse je zmeraj na maksimumu, pogrešam preprostost.

Pisateljica nam lepo predstavi življenje v domu za ostarele in predvsem doživljanje starosti. Ker imam sama sedaj mamo ravno v tem obdobju življenja, ko se mora soočiti s svojo starostjo sem večkrat med branjem razmišljala o tem.

"Med tem, da si v letih in tem, da si star obstaja razlika. Ne gre za leta, temveč za stanje telesna in in duševnega zdravja. Tisti, ki so v letih zmorejo ohraniti samostojnost, tisti, ki so stari, pa potrebujejo pomoč in nadzor, saj nazadnje spet postanejo kot otroci."

Vrni se na

Kdo je prisoten

Po forumu brska: Ni registriranih uporabnikov in 3 gostov