Bralni izziv 2017 by Malina15

Na tem forumu se nahajajo vsi potekli in aktualni bralni izzivi.

Moderator: The Book Crusaders

Uporabnikov avatar
malina15
Opravljen celotni bralni izziv 2018
Kraj: Koper

Re: Bralni izziv 2017 by Malina15

PrispevekNapisal/-a malina15 » 04 mar 2017, 11:00

5) Knjiga, kjer je na platnici ženska z lepo obleko (2 točki)

Naslov knjige : HUDIČEVKA V PRADI
Avtor :Lauren Weisberger

Založnik : Učila/ 2007, 415 strani

Moja ocena :

Veliko knjig sem potegnila iz police preden sem našla tole. Namreč ne berem ljubezenskih romanov in ravno na njihovih platnicah je ogromno leeeeeeepih oblek. Sem že hotela pač kar eno vzeti in potem zagledam Hudičevko v Pradi in seveda čudovit rdeč kostim. Ker sem film že gledala se mi je zdelo, da mi bo tudi knjiga všeč. No, spoznala sem, da to pravilo vedno ne velja. Moje osebno mnenje je, da je film ODLIČEN, žal pa me zapisana zgodba ni navdušila.

Zgodbo verjetno poznamo že vsi, saj je knjiga izšla že leta 2003, film so posneli leta 2006. Naj vseeno na kratko opišem vsebino. Mlada Andrea je ravnokarj zaključila študij in zelo si želi dobiti službo, da bi selahko osamosvojila ter odšla od doma. Nepričakovano dobi mesto pomočnice v časopisni modni hiši Runway na Manhattnu. Delo pomočnice pa obsega predvsem suženjsko služenje modni ikoni Mirandi Prestly. Andrea, ki se ne spozna na modo vse muke potrpi, saj upa, da bo po letu dni dela dobila priporočilo za svoje sanjsko kariero pri resnem časopisu New York Timesu. Ali bo zdržala celo leto ? Bo to delo in okolje vplivalo tudi na njeno osebnost in prijatelje ? Preberite knjigo......

V knjigi mi je všeč opis zaposlenih v podjetju, ki je odlično prikazal mlade "trlice-okostnjake", ki mislijo, da so debele in grde. Grozljivo, kaj so modne smernice uspele narediti mladim lepim puncam ( in fantom) !!

"Nisi debela, sem na ukaz izstrelila. Verjetno bi vsak dan prihranila veliko časa, če bi nosila majico s tem napisom...kmalu pa sem spoznala, da je Hope- in poleg nje še vsa anoreksična dekleta, ki so jih bile sama kost in koža, in pri tem niso bili izvzeti niti fantje- sposobna zelo natančno oceniti telesno težo drugega dekleta. Ko pa so razmišljali o sebi, ko so v ogledalu opazovali svojo podobo, so videli le ogromnega gnuja, ki je jezno strmel vanje."

Uporabnikov avatar
malina15

PrispevekNapisal/-a malina15 » 04 mar 2017, 11:27

7) Knjiga po kateri so posneli film (3 točke))

Naslov knjige : KO JAGENJČKI OBMOLKNEJO
Avtor :Thomas Harris

Založnik : MK/ 2000, 390 strani

Moja ocena :

Srhljiva kriminalka, ki me drži v suspenzu cel čas branja, čeprav sem si film posnet po njej, že ogledala, a tudi nekoliko pozabila. Mlado FBI študentko Claris Starling pošljejo na razgovor k serijskemu morilcu Hannibalu Lecterju. Morda se bo z njo želel pogovarjati, morda mu bo predstavljala izziv. Lecter je namreč pravi psihopat. Umoril in pojedel je dele svojih žrtev, sedaj je zaprt v psihiatrični bolnici. Hannibal se res odpre Claris Starling in ji počasi podaja drobtinice o drugem serijskem morilcu, ki sedaj ubija mlade ženske. To je neznani Bufallo Bill, ki svojim žrtvam odere kožo.Kot zgleda Hannibal pozna njegovo indentiteto ter želi to informacijo zamenjati za celico z oknom, ki ima pogled na naravo.

Razplet in konec zgodbe je vsekakor tak, da lahko knjigi in filmu sledi nadaljevanje, kar se je tudi zgodilo. Posneli so film Ko jagenjčki umolknejo 2.

Pisatelj Thomas Harris je o Hannibalu Lecterju napisal 4 knjige in o Hannibalu so posneli 5 filmov. Film Ko jagenjčki obmolknejo je osvojil vseh pet glavnih oskarjev leta 1992 (igralec, igralka, film, režija in scenarij). In mislim, da bo Anthony Hopkins za vedno ostal v naših spominil s svojo vlogo Hannibala Lecterja. Vsekakor je vlogo FBI pripravnice Claris Starling odlično odigrala Jodie Foster, je pa zavrnila ponudbo čez 10 let za ponovno upodobitev v novem filmu Hannibal, saj se ji je zdel film preveč temačen in grozljiv.

https://www.youtube.com/watch?v=zTaxajnmlzQ
Nazadnje uredil/a malina15 dne 09 mar 2017, 22:40, skupaj urejeno 1 krat.

Uporabnikov avatar
malina15

PrispevekNapisal/-a malina15 » 09 mar 2017, 22:39

6) Knjiga, kjer je na platnici moški (2 točki)

Naslov knjige : JAZ, ALEX CROSS
Avtor :James Patterson

Založnik : MK/ 2010, 351 strani

Moja ocena :

15. primer Alexa Crossa piše na naslovnici, mož jo je prebral, pa sem jo še jaz, ker sem zagledala moškega na naslovnici. Detektiv Alex praznuje rojstni dan, družina in prijatelji so mu pripravili presenečenje, ravno ko mu nesejo torto zazvoni telefon. Slaba novica pokvari zabavo. Našli so ostanke Caroline, Alexove nečakinje. Odkrivanje skrivnosti, sledenje kriminalcem detektiva privede do sex kluba, kjer imajo bogati moški nebrzdane zabave z mladimi lepoticami. Med strankami kluba je tudi moški, ki nosi masko in si je nadel ime Zeus. Ali je on morilec ?

Zgodba opisuje dogajanje na dveh področjih življenja detektiva, poklicnem in družinskem. Poklicni del je grozljiv, nori morilci, mlada izkoriščana dekleta....... družinski pa zelo čustven, saj Alexovo mamo zadene kap in umira. Osebno ocenjujem knjigo, kot povprečno kriminalko, ki se je ne bom dolgo spominjala.

http://www.jamespatterson.com/alex-cross#.WMHML2_TeM8

Uporabnikov avatar
malina15

PrispevekNapisal/-a malina15 » 09 mar 2017, 23:07

15) Knjiga, ki se dogaja na slovenskih tleh (3 točke)

Naslov knjige : POSLUŠAJ ME, TEBI POJEM
Avtor :Katarina Nadrag

Založnik : Založba Fran / 2016, 250 strani

Moja ocena :

Polono je zaznamovalo težko otroštvo v zelo hudih razmerah. Mati in oče sta bila alkoholika, oče jo je tudi poniževal, kar 6 otrok je živelo v tem peklu. Kasneje so jo premeščali od skrbnika do skrbnika. Grozljivo ! Izredno je navezana na prijateljico iz mladostnih dni, a prijateljica Zora se je zaljubila v Bojana in skupaj imata prikupno deklico Darjo. Polona ju ne mara, pravzaprav kar sovraži, saj želi prijateljico Zoro le zase. Zato si kupi starejšo hišico na hribčku, dve uri daleč od Zore in želi zaživeti novo življenje. Vendar usoda poseže vmes. Zora in Bojan namreč umreta v prometni nesreči in Darjo dodelijo Poloni ( po želji mame Zore). In kaj sedaj ? Bo Polona zmogla ?

V zgodbi je tudi nekaj avtobiografskega, saj je tudi pisateljica preživela otroštvo v družini z problemom alkoholizma. Več si lahko preberete tu : http://www.bukla.si/?action=books&book_id=26278
Žalostna zgodba, s težkim srcem sem nekatere dele brala. Najbolj žalostno pa je, da je v Sloveniji še zelo veliko alkoholizma in v teh težkih časih še narašča. Ubogi otroci so največje žrtve v takih družinah.

Uporabnikov avatar
malina15

PrispevekNapisal/-a malina15 » 12 apr 2017, 19:25

5) Dramsko delo (3 točke)

Naslov knjige : HAMLET
Avtor :WIlliam Shakspeare

Založnik : MK / 1997, 264 strani

Moja ocena :

Ravno Hamlet izreče najbolj znan citat : " BITI ALI NE BITI, LE ZA TO GRE. " ki ga vsi poznamo, vendar si ga še danes različno tolmačijo celo strokovnjaki in njegov resničen pomen nam ostaja neznan. A meni osebno je bolj pri srcu njegov drugi citat izrečen v tem dramskem delu : "NOBENA STVAR NI SAMA PO SEBI DOBRA ALI SLABA. TAKO JO NAPRAVI ŠELE NAŠA MISEL. "

Predvidevam, da vsi poznamo vsebino Hamleta, saj je obvezno branje v šoli. No, vseeno naj na kratko opišem dramo. Hamletu se ponoči prikaže duh mrtvega očeta, ki mu pove, da ga je zahrbtno umoril lastni brat Klavdij, kateri se je že po 2 mesecih poročil z vdovo, Hamletovo materjo. Hamlet omahuje, dela se norega in pri prepiru z materjo zabode Polonija, očeta Ofelije .Izženejo ga v Anglijo. Ofelija, njegova zaročenka od hudega znori in se utopi. Ofeljin brat Laert želi maščevati očeta in sestro ter sklene ubiti Hamleta, kateri je zbežal iz ladje, ki naj bi ga odpeljala v Anglijo. Hamlet in Laert se spopadeta in v boju , v katerem vsi igralci umrejo : kraljica, ker je spila zastrupljeno vino, ki ga je Klavdij namenil Hamletu, Hamlet zabode kralja, oba mlada princa Laert in Hamlet pa zaradi zastrupljenega Laertovega bodala.

Zanimivosti HAMLET v letu 2017 :
https://www.rtvslo.si/kultura/oder/cumb ... afe/412452

http://www.imdb.com/title/tt4431574/

http://svet24.si/clanek/zabava/estrada/ ... ce-in-poje

P.S. Slika je simbolična, saj slike knjige, ki sem si jo sposodila v knjižnici nisem našla na internetu.

Uporabnikov avatar
malina15

PrispevekNapisal/-a malina15 » 20 apr 2017, 21:54

9) Knjiga z več pripovedovalci (3 točke)

Naslov knjige : NOETOVA SIDRA
Avtor : David Jan Novotny

Založnik : Narava/ 2013, 400 strani

Moja ocena :

Nepričakovano odlična knjiga, ki mi je vzbudila veliko različnih občutkov. Mož se je čudil, ker sem se večkrat glasno smejala ob branju. Knjigo sem čisto slučajno vzela s police v knjižnici, saj sem prebrala na zadnji strani opis, da je zgodba sestavljena iz pripovedovanja več oseb. Primerna za točko 9, torej ! Še enkrat se je potrdilo pravilo, da nas večkrat v življenju pozitivno presenetijo stvari, kjer nismo pričakovali.

Zgodba je postavljena na Češko, kjer divjajo stoletne vode. Zaradi obilnega deževja vode vse bolj naraščajo in reka Vltava ogroža prebivalce v nižje ležečih predelih Prage. Oblasti pozivajo prebivalce naj se preselijo začasno v višje ležeče predele in tako Richard Reich ponudi svojo stavbo, kjer ima stanovanja za oddajanje v humanitarne namene. V stanovanju se tako naseli 8 oseb, katere skupna lastnost je, da so Judje. Nekateri se poznajo od prej, drugi se srečajo prvič, različnih starosti in življenjskih izkušenj in ravno v tem je čar. Vsak pove svojo zgodbo življenja oz. svoje družine in to so : Avi Kolman, Ernest Bloch, Egon Hruška, Avram Brodski, Leo Klein, Petr Klimeš, Elo Szalai, Miloš Katz, zvemo pa še zgodbe nekaj drugih oseb kot Mali Rožca, Richard Reich.
Vsekakor knjigo preveva grotesken duh pobijanja in poniževanja Židov. Veliko izvemo o njihovi veri in navadah, a vse je pospremljeno z nekakšnim ciničnim humorjem, ki te ujame v svoje mreže. Ob branju se zavemo, da je pomembno poznati zgodovino naših prednikov, da lahko mirno živimo v sedanjosti.

Iskreno priporočam vsem knjižnim sladokuscem !

Uporabnikov avatar
malina15

PrispevekNapisal/-a malina15 » 20 apr 2017, 22:23

22) Zgodba se dogaja na morju (1 točka)

Naslov knjige : ŽENSKA V KABINI ŠTEVILKA 10
Avtor :Ruth Ware

Založnik : Učila/ 2016, 368 strani

Moja ocena :

Novejša kriminalka za katero sem slišala veliko pohval. No, bralci imamo različne okuse in mnenja. Mene ni prevzela. Zakaj ?
Prvič : PREVEČ PREDVIDLJIVA - bistvo zgodbe in umora sem pogruntala že veeeeeeeliko prej kot se razkrije !
Drugič : GLAVNA OSEBA - novinarka Lo Blacklock je preveč zmedena, naivna in opis njenega neodgovornega početja je nekoliko duhomoren.
Tretjič: Kar nekaj preveč istih slučajev : VLOMI - tako pri Lo na začetku zgodbe, kot pri gostu, ki ni prišel na ladjo in je bila kabina 10 prazna.

Odlično pa se poda pod to točko izziva, saj se dejansko večji del dogaja na morju. Torej, naj opišem zgodbo, na kratko seveda, saj verjamem, da vas bo veliko prebralo tole kriminalko.

Novinarka Lo je povabljena na prvo križarjenje jahte Aurora Borealis, kot tudi še nekaj drugih novinarjev in nekaj potencialnih investitorjev. Luksuzno jahto je zgradil lord Richard Bullmar, poročen z bogatašinjo Anno, ki je žal zbolela za rakom. Vse povabljene želi navdušiti s svojo ladjo, ki je namenjena razvajanju bogatašev.
Lo ponoči zasliši hrup in prepričana je, da so v sosednji sobi čez balkon vrgli truplo, vendar dokazi nepričakovano izginjajo. Bo Lo uspelo dokazati, da nima prividov in da se je vse resnično zgodilo ?

Uporabnikov avatar
malina15

PrispevekNapisal/-a malina15 » 23 apr 2017, 10:25

4) Knjiga avtorja, ki je napisal samo eno knjigo (1 točka)

Naslov knjige : SVET NI MEJA
Avtor :Tomaž Humar

Založnik : HumarThird eye/ 2016, 218 strani

Moja ocena :

HAVING A DREAM BIGGER THAN YOUR FEARS, THAT IS TRUE FREEDOM ! Tomaž Humar
Za nekatere resnica, za druge ujetost v tesnobo življenja. ODLIČNA KNJIGA !

Priporočam vsem v branje, saj tega ne boste sami nikoli storili, česar se je lotil Tomaž. Sicer za moje osebno pojmovanje, vsekakor nor podvig, a nekaterim uspe. Zakaj ? Ker imajo očitno res to v sebi in potem še veeeeeeliko sreče, ki je vsi nimamo.
Odpraviti se na tako pot okoli sveta brez večjih priprav in znanj je zmožen samo mlad in neumen človek, ki ne razmišlja o vseh pasteh, ki ga lahko čakajo. In takim seveda potem uspe, če imajo več sreče kot pameti. Vseeno KAPO DOL in moje občudovanje.

NAJMLAJŠI KOLESAR - SLOVENEC , KI JE OBKROŽIL SVET !! Vredno branja, saj spoznamo življenje in razmere v državah skozi katere je potoval, predvsem pa nauk, da se ni veliko obremenjeval in ravno zato mu je USPELO !

Verjamem, da bomo o njem še veliko brali, saj je tak svetovni podvig dosegel že z 19 leti, ko večina mladih ljudi sedi po kafičih in visi na telefonih.

http://www.tomazhumarbike.com/knjiga/

Uporabnikov avatar
malina15

PrispevekNapisal/-a malina15 » 09 maj 2017, 14:16

17) Knjiga, ki je izšla pred tvojim rojstvom (3 točke)

David-Herbert-Lawrence--Ljubimec-lady-Chatterley_5887b046a3dcb.jpg
David-Herbert-Lawrence--Ljubimec-lady-Chatterley_5887b046a3dcb.jpg (21.97 KiB) Ogledan 1352 krat
Naslov knjige : LJUBIMEC LADY CHATTERLEY
Avtor :Herbert Lawrence

Založnik : Lipa/ 1964, 375 strani

Moja ocena :

Tale zgodba je dvignila veliko prahu v družbi, tako v preteklosti, kot nekje še danes. Nekateri so celo zapisali, da je najbolj škandalozna knjiga vseh časov ?!? Na Kitajskem je menda še vedno prepovedana...
V svetu je bila prvič izdana leta 1928 v Firencah, v Angliji šele leta 1960 ( prečiščena) . V Sloveniji je prvič izšla leta 1962 in očitno doživela veliko ponatisov. Na sliki je izdaja iz leta 1963, jaz sem prebrala in jo imam doma iz leta 1964....in zadnji slovenski ponatis leta 2009- platnica obupna in čisto ponesrečena !!

Torej vsekakor ljubezenska dramatična zgodba mlade neveste Connie, katere mož Clifford se vrne iz vojne invalid na vozičku. Obetaven zakon se sprevrže v eno samo dolgočasje in žrtvovanje mlade Connie za moža, bogastvo in naziv. Connie je odraščala v svobodomiselni družini in tako kmalu občuti veliko tesnobo in osamljenost. Na samotnih sprehodih po gozdu spozna gozdarja Olliverja, ki se je zaradi ponesrečene poroke in pobegle žene umaknil v samoto. Med njima preskoči strast, ne takoj, ampak počasi. Na začetku si morda Connie želi le zaploditi otroka, ki ga v svojem srcu neznansko pogreša in ji ga mož ni sposoben dati. A zgodba se zasuka, ko Connie ugotovi in se odloči, da brez Oliverja ne more živeti, da je to prava ljubezen in strast, čeprav bo morala zapustiti svoj trenutni položaj v angleški aristokraciji in se spustiti nižje po lestvici. A pri resnični ljubezni ni meja........

Upravičeno si lahko postavimo vprašanje, kaj je tako škandaloznega v tej zgodbi ? Prvič predvsem opisi ljubezenskih prizorov oz. seksa zelo podrobno, zelo sočno in strastno. Nič posebnega za današnje čase, celo bi pripomnila lepo opisan ljubezenski akt, ne pa vulgaren. A za čase pred 100 leti je bil tako opis v knjigi nesprejemljiv.

Po zgodbi so tudi posneli nekaj filmov, osebno sem pogledala tole iz leta 1993 v več epizodah
https://www.youtube.com/watch?v=JobjYqs ... kNGArQ17qj

https://www.sta.si/904330/na-drazbi-prod ... -lawrencea

Uporabnikov avatar
malina15

PrispevekNapisal/-a malina15 » 09 maj 2017, 14:48

24) Najljubša knjiga iz otroštva (2 točki)
V-DEZELI-DOMISLJIJE---W--DISNEY_57eaeee5277d7.jpg
V-DEZELI-DOMISLJIJE---W--DISNEY_57eaeee5277d7.jpg (45.91 KiB) Ogledan 1350 krat
PEPELKA--OTROSKA-KNJIGA_53ec368786983.jpg
PEPELKA--OTROSKA-KNJIGA_53ec368786983.jpg (51.5 KiB) Ogledan 1350 krat
PEPELKA--BRATA-GRIMM_543df060e67e9.jpg
PEPELKA--BRATA-GRIMM_543df060e67e9.jpg (38.6 KiB) Ogledan 1350 krat
Naslov knjige : PEPELKA IN V DEŽELI DOMIŠLJIJE
Avtor :brata GRIMM, Walt DISNEY

v letih 1972 do 1988

Moja ocena :

Oh, kako sem bila vesela vsake knjigice, ki sem jo dobila. Včasih je bila otroška knjiga redkost !
Težko se mi je bilo odločiti za najljubšo, ker sem v otroštvu in mladosti veliko brala. Ljube so mi bile tudi Trnjulčica, Lonček kuhaj, Šivilja in škarjice, Muca copatarica.... Kar nekaj teh knjigic imam še doma, žal se jih je pa veliko uničilo, ko so šle skozi roke vseh otrok, vnukinj in nečakov v naši družini. :022: :022: :022:

PEPELKO
sem izbrala, ker ravno tak izvod sem imela in sem bila vanj zaljubljena. Mama mi je zašila predpasnik in v njem sem včasih brala, včasih prebirala fižolčke.......se potem spremenila v princesko in zaplesala po dnevni sobi.

V DEŽELI DOMIŠLJIJE je bila nekaj posebnega. Prvaaaaaaa tako velika in bleščeča knjiga, ki sem jo dobila. Joj, kako sem jo gledala in skrivala pred sestrico. Še sedaj jo imam in sem jo tudi prebrala že večkrat. V njej so seveda pravljice, poučne ali ne. Ne vem, pa saj ni treba, da je vse poučno, vse premišljeno, enakopravno, pravično.......malo mora človek tudi sanjat ( otrok ali odrasel ). V knjigi so zgodbe : Trnjulčica, Sneguljčica, Ostržek, Pepelka, Dumbo -leteči slon ( ta mi je bila tudi zelo všeč), Trije prašički, Grda mala račka, Pogumni vojaček..... Seveda so potem sledili še ogledi vseh filmov na TV, pravzaprav smo jih presnemavali na vidokasete iz italijanskih, ker se jih pri nas ni dobilo.

Zadnjič sem šla s prijateljico v kino na ogled filma LEPOTICA IN ZVER. Čudovit film !!!
http://www.filmstart.si/kritike/ogledan ... zver-2017/

Pravljic ne bi opisovala, so mi pa zelo polepšale otroštvo :106: :106: :106:

Vrni se na

Kdo je prisoten

Po forumu brska: Google [Bot] in 4 gostov