Bralni izziv 2017 ⋆Lucia⋆

Na tem forumu se nahajajo vsi potekli in aktualni bralni izzivi.

Moderator: The Book Crusaders

Uporabnikov avatar
⋆Lucia⋆
Bralni izziv 2018 z 2 zvezdicama

Re: Bralni izziv 2017 ⋆Lucia⋆

PrispevekNapisal/-a ⋆Lucia⋆ » 16 avg 2017, 13:24

Hči dima in kosti (Hči dima in kosti #1)
od Laini Taylor

Izziv: Knjiga z glavno žensko vlogo (2 točki)
Ocena:
Povezavi:
Bralnica
Goodreads

Opis:
Po svetu se pojavljajo črni odtisi rok. Najdejo jih na vratih, kamor so jih vžgali čudni neznanci s krili.
V temni, prašni trgovini, je zaloga človeških zob nevarno nizka.
In v Pragi, se bo mlada študentka umetnosti ujela v vojno.
Spoznajte Karou. Svoje risalne bloke polni s slikami pošasti za katere dobro ve, da obstajajo. Zanjo je značilno, da velikokrat izgine brez sledi, govori kar nekaj jezikov - med katerimi niso vsi človeški, njeni modri lasje pa so dejansko naravni.
Kdo je? To je vprašanje, ki jo muči že od rojstva in vse kar si želi je, da bi nanj lahko odgovorila.

Mnenje:
Končno. Po dolgem času sem spet prebrala knjigo, ki me je vsaj malo potegnila vase in sem z zanimanjem obračala strani in spremljala zgodbo.
Na začetku sem bila sicer rahlo zmedena, saj mi ni bilo čisto jasno kakšen svet je to, kam bo šla zgodba - v fantazijo, v ljubezen, v čisto nekaj tretjega ... mislila sem si, no še ena zmedena, ne preveč dobra knjiga, ampak sem mnenje kmalu spremenila. Začelo se je dogajati.
Glavni knjig v knjigi je Karou, dekle z nenavadnim imenom in modrimi lasmi. Kot lik mi je bila všeč zato, ker je umetnica in je zelo lepo risala. Všeč mi je bilo tudi, ker ni brezglavo zaupala praznim besedam in se je v trditve nekoga morala prepričati. In še najpomembnejše, ni se zaljubila na prvi pogled - zadnje čase sem namreč navajena brati knjige, kjer se glavne junakinje zaljubljajo v lepe fante, kljub temu, da so le-ti zlobni psihopati, njej pa je bil Akiva samo noro všeč, ampak se ga je sprva bala in je rabila čas, da sta se zbližala. Všeč mi je bil njun odnos.
Zgodba se je ravno prav zapletala in odpletala. Malo te je držala v nevednosti, ampak ne za dolgo, saj se je hitro spet začelo nekaj dogajati, tako da se med branjem nisi mogel začeti dolgočasiti. Čudovit in zanimiv fantazijski svet z zanimivimi in nenavadnimi liki.
Komaj čakam nadaljevanje, da vidim kaj se je v resnici zgodilo na drugi strani vrat ...
You only live once, but if you do it right, once is enough.

Uporabnikov avatar
⋆Lucia⋆

PrispevekNapisal/-a ⋆Lucia⋆ » 09 okt 2017, 20:03

Gospodinja, da te kap
od Sophie Kinsella

Izziv: Knjiga, ki ima duhovito zgodbo ali te nasmeji (1 točka)
Ocena:
Povezavi:
Bralnica
Goodreads

Opis:
Samantha je izjemno zaposlena londonska odvetnica. Dela vse dni in noči, nima zasebnega življenja in njena edina želja je postati partnerica v odvetniški pisarni. Uživa v stresu in adrenalinu svojega dela. Dokler nekega dne ne naredi napake. Napake, ki lahko uniči njeno kariero. Pretresena zapusti pisarno, se usede na prvi vlak, ki pripelje mimo, in se znajde sredi podeželja. Ko se ustavi pred neko veličastno hišo, jo pomotoma zamenjajo za gospodinjo, ki se je odzvala na njihov oglas, in ji ponudijo službo hišne pomočnice. Niti sanja se jim ne, da so zaposlili odvetnico z diplomo - Samanthi pa se niti ne sanja, kako se uporablja pečica.

Posledice so katastrofalne. Samantha povzroči popoln kaos, ko skuša obvladati pralni stroj in se trudi pripraviti prvovrstno gurmansko večerjo. A sčasoma se povsem nepričakovano zaljubi v svoje novo življenje.

Mnenje:
Tale izziv mi je predstavljal kar velik zalogaj, saj težko najdem knjigo, ki se mi zdi res zabavna in se ob njej nasmejim. To knjigo sem vzela v roke, ker je bila ravno doma in ker sem si zaželela prebrati nekaj lahkotnega in sproščujočega, ampak že kar kmalu se je izkazalo, da je knjiga noro zabavna. Že dolgo se nisem tako krohotala in zabavala ob branju. Glavna junakinja Samantha je bila prava "zabavljačica". O kuhanju in pospravljanju ni imela najmanjšega pojma in ko se je po naključju znašla na delovnem mestu gospodinje se je začela prava komedija. Nikoli ne bom pozabila njenih smešnih in zgrešenih poskusov kuhanja in pranja perila :huhuhu: Potem pa je tukaj še Nathaniel - vrtnar v katerega se Samantha zaljubi in tudi njuna zgodba in kemija mi je bila prijetna.
Vsekakor priporočam vsem, ki bi se radi ob branju malo nasmejali in zabavali, da preberete to zgodbo.

Uporabnikov avatar
⋆Lucia⋆

PrispevekNapisal/-a ⋆Lucia⋆ » 11 okt 2017, 11:21

Tretji izvod
od Tim Horvat

Izziv: Detektivski roman (2 točki)
Ocena:
Povezavi:
Bralnica
Goodreads

Opis:
Mlada italijanska kriminalistka Carla in uspešni koroški pisatelj bestsellerjev Andrej Košuta združita moči pri raziskovanju umora izpred tridesetih let in ob tem odkrijeta zaroto, ki sega v zadnje dni druge svetovne vojne.

Izjemno napet slovenski triler, ki prepričljivo poveže skrivnostno smrt legendarnega Komandanta Staneta, rop banke SKB leta 2005 in jugoslovanska pogajanja v Osimu leta 1975.

Mnenje:
Tretji izvod ... naslov, ki mi nič ne pove. "Tim Horvat, hmm, a to je Slovenec? O pa je res ... no pa dajmo." Takole se je odvijal scenarij v moji glavi, ko sem v roke prijela knjigo. Ne berem rada slovenskih avtorjev, ker me v večini razočarajo, ampak jim pa vedno dam priložnost, sploh mladim/novim in obetavnim avtorjem.

Začnem brati in knjiga je dobra, zanimiva ... obračam strani in požiram zgodbo, vedno boljše in napeto. Waoo, a to je resno napisal fant mlajši od mene? :111: Navdušena sem, iskreno. Pred branjem nisem pričakovala takega detektivskega romana, ki se lahko kosa z marsikaterim romanom priznanih tujih avtorjev.

Zgodba je dodelana, ves čas napeta in vsebuje natančne opise, ki temeljijo na zgodovinskih dogodkih in imenih in to romanu daje pristnost. Zelo me je pritegnilo tudi to, da se knjiga dogaja na slovenskih tleh in tako glavni liki odkrivajo skrivnosti po meni znanih krajih.

Tudi glavna junaka sta mi zabavna in všečna. Carla je kriminalistka, tipična uradna oseba, ki skuša razkriti ozadje umora. Potem pa je tukaj še pisatelj Andrej Košuta, ki s svojimi duhovitimi opazkami popestri tudi marsikatero stresno situacijo. Glavna lika sta mi zelo dobra in mi nebi bilo težko prebrati še več knjig v katerih bi onadva skupaj sodelovala v preiskavah.
Vsekakor knjigo priporočam v branje vsem, ki imate radi napete mladinske kriminalne oz detektivske romane in se ob njih tudi nasmejite.
Jaz zagotovo vem, da bom ravno zaradi te knjige, tudi druge romane izpod peresa Tima Horvata, vzela v roke in jim dala priložnost.

Uporabnikov avatar
⋆Lucia⋆

PrispevekNapisal/-a ⋆Lucia⋆ » 07 nov 2017, 21:45

Mala obalna pekarna (#1)
od Jenny Colgan

Izziv: Zgodba se dogaja na morju (1 točka)
Ocena:
Povezavi:
Bralnica
Goodreads

Opis:
Polly Waterford si skuša opomoči po uničujoči zvezi in propadlem poslu, zato odpotuje v zaspano obmorsko letovišče v Cornwallu, kjer nad zapuščeno pekarno najame majhno stanovanje.

Dolge in samotne dni si zapolni s svojim najljubšim konjičkom – peko kruha. Tisto, kar ji je prej predstavljalo zgolj razvedrilo ob koncu tedna, nenadoma dobi nov pomen: Polly vsa svoja čustva prelije v oblikovanje pekovskih dobrot, ki postajajo vedno boljše in boljše. Z oreški in semeni, z oljkami in pikantno klobaso, z lokalnim medom (ki ga dobiva pri čebelarju Hucklu) ter z zalogami odločnosti in ustvarjalnosti, za katere sploh ni vedela, da jih ima, Polly peče in peče in peče ... In ljudje kmalu izvedo za to.

Bo prav kruh, ki simbolizira življenje, popolnoma spremenil Pollyjin svet in pogled nanj? Si bo Polly upala odrezati svoj kos (užitkov) in začeti znova?

Mnenje:
Čudovita, lahkotna zgodba, ki te s svojo preprostostjo kar potegne vase. Je ena tistih zgodb za dušo in za sprostitev med tistimi "resnimi" knjigami, ki jih drugače več berem.
Glavna junakinja Polly je ženska, ki se v življenju znajde v obdobju ko se ti idealni svet podre kot hišica iz kart in ko nimaš izgubiti več ničesar se pač preseliš nekam bogu za hrbet, kjer nikogar ne poznaš, hiša v katero se preseliš pa je obupna. Prav ponosna sem bila nanjo, ker se je tako dobro znašla sama v tujem kraju, se spoprijateljila z domačini, ter začela svoj konjiček spreminjat v pravi pravcati biznis.
Potem pa je tukaj še Huckel, skrivnosten Američan, ki se je prav tako kot Polly preselil na odmaknjen otoček in postal čebelar. Modrooki, svetlolasi, postavni čebelar pa postane zelo dober Pollyin prijatelj :eyebrows:, več pa ne izdam, preberite sami.
Zgodba se dogaja na majhnem otočku v Cornwallu, kjer prebivalci prečkajo nasip samo v času oseke, če želijo na celino, saj je drugače cesta pod vodo ... glavni vir zaslužka pa je prodaja rib od vaških ribičev, ki se vsako noč pridno odpravijo na lov. Knjigo sem zato uvrstila v ta izziv, saj se praktično ves čas dogaja na morju.

Uporabnikov avatar
⋆Lucia⋆

PrispevekNapisal/-a ⋆Lucia⋆ » 07 nov 2017, 22:38

Lov na patent
od Tim Horvat

Izziv: Knjiga, ki se dogaja na slovenskih tleh (3 točke)
Ocena:
Povezavi:
Bralnica
Goodreads

Opis:
V Lovu na patent se podamo na akcije polno pot Iztoka, mladega računalniškega genija. Kot izumitelja posebnega fuzijskega motorja ga lovijo naftni mogotci, tajna policija in še kdo, da bi prišli do načrtov njegovega izuma. Dogajanje se seli iz Slovenije v Švico, Anglijo in Italijo.

Mnenje:
Knjigo sem vzela v roke, saj me je prva Horvatova knjiga, ki sem jo prebrala, totalno navdušila. Že takrat sem se odločila, da bom dala priložnost tudi ostalim. Knjiga mi je všeč in je dobra, dogodki se v veliki večini dogajajo v Sloveniji, zato sem jo tudi uvrstila pod ta izziv. Zanimivo je, ker določene kraje poznaš in si še lažje in bolj nazorno predstavljaš dogajanje.
Knjigo sem ocenila s 3 in to z razlogom, ker je meni "preotročja". Bi jo priporočala pa vsem otrokom in mladostnikom tam nekje do 15 let, ker je čudovita mladinska, rahlo napeta, detektivska zgodba, v kateri je glavni junak tudi sam še učenec. Iztok mi je malo preveč nadnaravno pameten in nadarjen ter pogumen za svoja leta, ampak razumem pisatelja, saj je bil tudi sam takrat v tem obdobju in je želel verjetno napisati popolni lik. Zgodba se lepo stopnjuje in zapleta, ter kasneje tudi lepo tekoče razplete, je tudi zelo berljiva. Dobro pa se vidi, da je knjigo pisal mlad pisatelj, saj se vsi zapleti dokaj hitro in preprosto rešijo ... pa še Iztok ima "magični" nahrbtnik v katerem ima vse možne napredne pripomočke in naprave, ki mu pomagajo med bežanjem in skrivanjem.

Uporabnikov avatar
⋆Lucia⋆

PrispevekNapisal/-a ⋆Lucia⋆ » 27 nov 2017, 10:48

Harry Potter - Kamen modrosti
od J. K. Rowling

Izziv: Najljubša knjiga iz otroštva (2 točki)
Ocena:
Povezavi:
Bralnica
Goodreads

Opis:
Harry Potter je enajstletni fantič, ki živi pri stricu in teti. Spati mora v shrambi pod stopnicami, debeli in zlobni bratranec Dudley pa ga ima za živo igračo. Ko nekega dne Harry prejme skrivnostno pismo, mu v sivino vsakdanjika posije svetla luč, saj izve, da je čarovnik. Znajde se na Bradavičarki, akademiji za čarovnike, kjer spozna nove prijatelje. Toda za debelimi zidovi starodavne šole prežijo nanj tudi nevarnosti.

Mnenje:
Harry Potter - knjiga moje mladosti in odraščanja. Serija, ki me je "naučila" brati debelejše knjige. Serija, ki me je ponesla v svet magije in fantazije. Knjige, ki so me popolnoma prevzele in ki jih še danes uvrščam v sam vrh svojih najljubših knjig. J. K. Rowling bo zame vedno vzornica med pisatelji ravno zaradi te serije knjig. :vso_cast:
Vse pa se začne pri Kamnu modrosti. Spet sem se izgubila v začetnih urokih, premikajočih stopniščih in govorečih portretih. Ob branju sem se prav spominjala, kako me je kot 10 letno deklico vse tako očaralo in prevzelo, kako sem se na koncu tresla pod odejo in požirala zadnja napeta poglavja ... tokrat je šlo lažje, saj sem v svoji bralni karieri prebrala marsikaj grozljivejšega, takrat pa je bilo srečati Mrlakenstainov obraz vrhunec groze :huhuhu:
Če ne veste kaj bi brali in (še) niste prebrali Potter serije, vam povem, vredno je. Po toliko prebranih knjigah je Harry še vedno tisti moj "taresnejši" začetek in še vedno je bilo užitek ponovno podoživeti in prebrati prvi del :106: in ker me je tudi tokrat čisto potegnilo vase, v prihodnjih dneh SPET preberem še ostale ... zagotovo.

Uporabnikov avatar
⋆Lucia⋆

PrispevekNapisal/-a ⋆Lucia⋆ » 27 nov 2017, 11:49

Poroka
od Julie Garwood

Izziv: Knjiga, kjer je na platnici moški (2 točki)
Ocena:
Povezavi:
Bralnica
Goodreads

Opis:
Lady Brenna, vdana v usodo, potuje iz Anglije na Škotsko k svojemu zaročencu na dogovorjeno poroko. Toda ko jo na poti zajame skupina divjih bojevnikov, se je prisiljena na vrat na nos poročiti z njihovim svojeglavim poglavarjem Connorjem MacAlisterjem. Ne ve pa, da je bila ugrabitev le prvo dejanje maščevanja proti njenemu zaročencu, ki je Connorjev zapriseženi sovražnik.
Brenna si ne dela nobenih utvar, da jo mož ljubi. Po naglem obredu jo MacAlister obvesti, da se bo lahko vrnila domov, ko bo povila njegovega sina. Kljub vsemu pa se še predobro spominja, kako je kot otrok sama prosila MacAlisterja za roko ...

Mnenje:
Knjigo sem izbrala preprosto po platnici, saj sem za izziv potrebovala prebrati knjigo, kjer je na platnici moški in evo jo. Prebrala sem že kar nekaj Garwoodinih knjig in vse so napisane po podobnem principu in ta ni bila nič drugačna. Knjiga je sicer berljiva in lahkotna, v njej nastopa polno močnih in odločnih mož, ampak mene njene knjige ne pritegnejo tako zelo, saj so mi preveč plehke in stereotipne.
Tudi v tej knjigi je glavna ženska vloga pripadala čudoviti popolni ženski (ki je obvezno devica :huhuhu: ). Za nevesto pa si jo izbere poglavar/vodja (kdo pa drug, če ne poglavar) Connor MacAlister, ki pa je seveda najmočnejši, najbolj pogumen in največji bojevnik, ki je strah in trepet daleč na okoli. Zgodba spremlja Brenno in Connorja med njuno nenadno poroko že kar tisti dan po ugrabitvi in nato pot do njegovega doma, ter življenje v njunem skupnem domu.
Preprosta zgodba za dati možgančke malo na off.

Uporabnikov avatar
⋆Lucia⋆

PrispevekNapisal/-a ⋆Lucia⋆ » 27 nov 2017, 18:40

Nočni cirkus
od Erin Morgenstern

Izziv: Knjiga avtorja, ki je napisal samo eno knjigo (1 točka)
Ocena:
Povezavi:
Bralnica
Goodreads

Opis:
Cirkus prispe brez opozorila. Brez predhodnih obvestil. Preprosto je tam, kjer včeraj ni bil. V črno-belih šotorih je popolnoma edinstveno doživetje, polno osupljivih stvari. Imenuje se Le Cirque des Reves in je odprt le ponoči.

Toda v ozadju je boj med dvema mladima čarovnikoma, Celia in Marco, ki sta bila usposobljena že od rojstva. To je igra, v kateri le en ostane. Kljub vsemu pa se Celia in Marco zaljubita. To je čarobna ljubezen, ki doseže utripanje luči in poveča temperaturo le ob dotiku njunih rok.

Mnenje:
Zelo zanimiva knjiga, a ob enem tako drugačna, da ne veš ali ti je všeč ali ne. Med branjem niti ne veš kaj je glavna stvar knjige - cirkus in njegovo obratovanje, ali je to izziv med glavnima likoma Celio in Marcom.
Jaz se vse do konca knjige nisem mogla odločiti ali mi je knjiga dobra ali ne, vsekakor pa je drugačna in zanimiva.
Med branjem spoznavaš čudovite skrivnosti cirkusa, ki je poseben že zaradi tega, ker obratuje ponoči. Všeč mi je ta njegova drugačnost. Celotna knjiga je preplet magičnega z realnim svetom, vsebuje polno zanimivih oseb s še bolj zanimivimi zgodbami.
Če bi me kdo zdaj vprašal, o čem govori knjiga, mu nebi znala povedati, saj te vsebine ne moreš obnoviti ali pojasniti, moraš jo doživeti in začutiti ... kasneje pa se lahko odločiš, če so ti občutki všeč ali ne.

Uporabnikov avatar
⋆Lucia⋆

PrispevekNapisal/-a ⋆Lucia⋆ » 27 nov 2017, 20:10

Silos
od Hugh Howey

Izziv: Knjiga s politično vsebino (3 točke)
Ocena:
Povezavi:
Bralnica
Goodreads

Opis:
Zrak zunaj je strupen, notri pa vladajo smrtonosna pravila.
Kaj narediš, če živiš v svetu, kjer vprašanja niso zaželena?
Če živiš v svetu, kjer je za vsako rojstvo potrebna smrt?
V svetu, ki mu vlada laž?
To je zgodba ljudi, ki odkrivajo laži in spoznavajo nevarno resnico.

To je svet Silosa.

Mnenje:
Še ena zgodba, ki je rahlo nenavadna. Glavna junakinja je Juliette, ki pa se pojavi v glavni vlogi šele nekje pri 100 straneh, kar je dokaj neobičajno. Ona ni tipična ženska, ona je samostojna, samotarska in zelo iznajdljiva. Pri njej mi je všeč to, da se ne meni za druga mnenja in tako kljub temu, da so jo na začetku vsi čudno gledali, dela v mehaniki in pri tem je bila pravzaprav zelo dobra.
Zgodba nebi bila nič posebnega, če se nebi dogajala v prihodnosti, kjer je zrak zunaj smrtno nevaren, ljudje pa ves čas živijo zaprti noter - v Silosu. Zelo težko sem si predstavljala ta svet, saj se večina njihovega "sveta" skriva pod zemljo, samo prvih par nadstropij je nad zemljo. Gre za nekakšne ogromne podzemne bloke z ogromno stopnicami, čudaškim življenjskim stilom teh ljudi in obveznim "čiščenjem" za vse, ki kršijo zakon.
Na začetku se mi je knjiga zelo vlekla, saj si kot bralec spremljal "potovanje" dveh oseb iz najvišjih nadstropij pa vse tja dol do najnižjih (mimogrede, nadstropij je 130) in ta pot se je zelo vlekla. Kasneje pa se je začelo dogajati ... čiščenja, skrivnostne smrti, spletke ... in zgodba je postajala vse bolj napeta in zanimiva.

Uporabnikov avatar
⋆Lucia⋆

PrispevekNapisal/-a ⋆Lucia⋆ » 01 dec 2017, 12:05

Harry Potter in Otrok prekletstva
od Jack Thorne, J.K. Rowling

Izziv: Dramsko delo (3 točke)
Ocena:
Povezavi:
Bralnica
Goodreads

Opis:
V uradnem nadaljevanju čarovniške sage je priljubljeni junak zgaran uslužbenec ministrstva za čaranje, mož in oče treh otrok. Zgodba, ki se dogaja 19 let po zaključku zadnje knjige z naslovom Harry Potter in svetinje smrti je nastala kot scenarij za dvodelno igro.

Nadaljevanje se osredotoča na Harryjevega najmlajšega sina Albusa Robausa, ki se spopada s težo družinske zapuščine, ki si je ni nikoli želel.

Harry pa se ob tem spopada s preteklostjo, ki nikakor noče ostati tam, kamor spada; oče in sin se bosta ob zloveščem spajanju preteklosti in sedanjosti soočila z neprijetno resnico: včasih se tema skriva na najbolj nepričakovanih mestih.

Mnenje:
Težko pričakovano in nenačrtovano nadaljevanje serije o najbolj slavnem čarovniku Harryu Potterju je bilo lani, ko je izšel slovenski prevod, pravi hit. Tudi jaz nisem bila imuna na to evforijo in sem knjigo na mah "požrla".
Tokrat sem se odločila, da jo preberem počasneje, ampak mi ni najbolje uspelo, saj sem jo zmazala v nekaj urah.
Kot velika oboževalka celotne serije, sem vse knjige večkrat prebrala in tudi Otrok prekletstva ne bo izjema, pa čeprav ni čisto uradni del, je pa Harry in to je meni dovolj :eusa_dance:
Knjiga je bila pisana kot scenarij za igro in zato je pisana kot dramsko besedilo, ter kot nalašč za letošnji izziv.
V zgodbi je v glavni vlogi mladi Albus Robaus, mlajši sin Harrya, ki se sooča s številnimi pritiski in obveznostmi, saj začne tudi on obiskovati Bradavičarsko akademijo. Ceno slave svojega očeta krepko plača, saj je on vse prej kot pogumen, priljubljen in zabaven učenec. Albus je samotar, ima zgolj enega prijatelja, pa še ta je po mnenju večine najbolj neprimeren prijatelj zanj, saj je sin Dreca Malfoya, bivšega Jedca smrti.
Obožujem to knjigo, :106: saj sem si vedno po tihem želela izvedeti, kaj se bo zgodilo s Harryjem, Hermiono, Ronom ter ostalimi po končani Bradavičarki, kaj bodo po poklicu, kako bodo živeli, kakšno bo življenje po zlomu mojstra črne magije ... in vse to sem dobila, vsaj za kanček, v Otroku prekletstva.

Vrni se na

Kdo je prisoten

Po forumu brska: Bing [Bot] in 5 gostov