Bralni izziv 2017 - Lyra

Na tem forumu se nahajajo vsi potekli in aktualni bralni izzivi.

Moderator: The Book Crusaders

Uporabnikov avatar
Lyra
Bralni izziv 2018 s 3 zvezdicami

Re: Bralni izziv 2017 - Lyra

PrispevekNapisal/-a Lyra » 05 apr 2017, 20:20

Detektivski roman:
Harlan Coben: Missing You

Nekako se v vsakem mojem izzivu najde vsaj ena knjiga od avtorja Harlana Cobena :D Moram reči, da mi je avtor res všeč in se je težko upreti temu, da bi vsaj kakšno njegovo knjigo uvrstila v izziv. Knjiga Missing you je detektivka, v kateri glavno vlogo igra Kat. Kat ima še vedno občutek, da nekaj v zvezi z umorom njenega očeta ni razrešeno, čeprav je morilec že pred leti priznal, da je kriv in niso našli nobenih nasprotujočih dokazov. Poleg tega pa jo obišče najstnik, ki trdi, da je bila njegova mama ugrabljena, čeprav je dobil sms sporočila od nje. Poleg tega pa vse skupaj zakomplicira še Katin bivši fant, ki naj bi bil na počitnicah z najstnikovo mamo. Knjiga je res dobra in tudi ta te potegne notri – namesto, da bi delala za faks, sem pol noči brala knjigo, samo da bi videla kaj se zgodi na koncu :D Ampak je bilo vredno – nekako se vse čudne stvari povežejo in četudi ti avtor veliko razkrije med branjem knjige nikoli ne veš kako točno se bo vse skupaj izteklo. In zelo všeč mi je tudi, da avtor v kriminalko vplete življenjske resnice in nasvete. Občasno sem srečala kakšno misel, ki mi je dala tako misliti, da sem samo sedela kakšnih 5 minut in razmišljala o njej, preden sem nadaljevala s branjem. Tako, da še enkrat – če so ti všeč detektivke, ti bodo skoraj vse knjige Harlana Cobena res všeč :)

Tokrat moram reči, da želim vključiti v moj vtis o knjigi kar dva citata (eden je misel, ki mi je dala kar precej misliti; druga pa kako je humor lahko vključen v detektivke):
We know that everything in our lives is complex and gray. Yet we somehow expect our relationships to never be anything but simple and pure.
»My love for you is like diarrhea.« Sunglasses said. »I just can't hold it in.« Kat stared at him, horrified. »Too far?« he said.

https://www.goodreads.com/book/show/181 ... issing-you

Uporabnikov avatar
Lyra

PrispevekNapisal/-a Lyra » 10 apr 2017, 20:27

Knjiga po kateri so posneli film:
F. Scott Fitzgerald: The Great Gatsby

Že odkar smo morali v srednji šoli prebrati varuh v rži sem imela v načrtu branje te knjige in zdaj 3 leta kasneje mi je končno uspelo :) Moram reči, da mi je bil varuh v rži res všeč, ampak šele po drugem branju in zato nisem vedela kaj pričakovati od Gatsby-ja. Malo me je skrbelo, da se bo knjiga vlekla, a sem jo dejansko prebrala res hitro in mi je bila tudi res všeč. V knjigi spremljamo Nicka Carrawaya, ki se preseli na West Egg in postane sosed Gatsby-ja. S pomočjo Nicka Gatsby spet sreča ljubezen njegovega življenja. Knjiga opisuje življenje v 20ih letih 19. stoletja v Ameriki in res je zanimivo, kako so Američani živeli v 20ih letih – precej divje :D Všeč mi je tudi, da zgodbe dejansko ne opisuje Gatsby ampak Nick in tako zgodba dobi nek drugačen pogled na ljubezensko zgodbo in tudi na življenje bogatih v 20ih letih, saj Nick nima toliko denarja, se pa giblje v bolj visokih krogih. Tako, da zdaj me čaka samo še ogled filma :jupi:

Pa še citat, ki se mi zdi, da dobro opiše življenje bogatih Američanov v 20ih letih:
They were careless peoples, Tom and Daisy—they smashed up things and creatures and then retreated back into their money or their vast carelessness, or whatever it was that kept them together, and let other people clean up the mess they had made....

https://www.goodreads.com/book/show/467 ... eat_Gatsby

Uporabnikov avatar
Lyra

PrispevekNapisal/-a Lyra » 12 maj 2017, 23:47

Ljubezenski roman:
Kim Culbertson: Wintersternschnuppen

Mara je učenka na eni najboljših šol v Kaliforniji, dokler nekega dne ne dobi paničnega napada med testom matematike in raztrga teste večih sošolcev. Kar je še huje je, da jo je nekdo posnel in posnetek objavil na Youtubu. Posnetek je dobil veliko ogledov in Mara si ne predtavlja, da bi morala iti nazaj v šolo. S šolo se domeni, da lahko manjka 2 meseca, če preko interneta odda vse naloge in odpiše vse teste. Mara se odpravi k njenemu biološkemu očetu v smučarsko središče, kjer se dogoviščine začnejo. Knjiga mi je bila precej všeč, ampak ima še veliko potenciala. Zgodba je zelo zanimiva in precej pomembna v času, ko je vedno bolj pomembno, da sem jaz prvi in njaboljši. Mara se sooča s to težavo, saj je bila vedno najboljša v razredu, sedaj pa se je vse spremenilo. Knjiga govori tudi o mobbingu preko interneta, ki je žal tudi vedno bolj pogost. Polegtega pa imamo v knjigi še družinske težave in prvo ljubezen ter tudi ljudi, ki zamorijo vse druge in mislijo, da so oni najpomembnejši. Čeprav so vse teme zelo zanimive, se mi zdi, da bi bilo bolje, če bi se avtorica lotila manj tem in le-te bolj temeljito obdelala. Med branjem knjige se mi je namreč zdelo, da se vseh tem samo dotakne, nikoli pa ne gre malo bolj globoko. Tako, da zabavno branje, ki pa bi bilo lahko veliko boljše!

Pa še zabaven citat:
Manchmal ist eine gute Freundin zu sein schweiriger als jede Chemiegleichung.

https://www.goodreads.com/book/show/313 ... nschnuppen

Uporabnikov avatar
Lyra

PrispevekNapisal/-a Lyra » 07 jul 2017, 21:01

Knjiga, ki ima duhovito zgodbo ali te nasmeji:
Fredrik Backman: Britt-Marie Was Here

Ker mi je bila knjiga Mož z imenom Ove res všeč in sem jo prebrala že 2x in tudi gledala film, se mi je zdel primeren čas, da posežem še po kakšni knjigi avtorja Fredrik Backman. In moram reči, da mi ni žal! Med branjem knjige se res nasmejiš, zamisliš, čudiš, smejiš in tudi zjokaš – tako, da knjiga res prebudi vsa tvoja razpoloženja :D Knjiga se dogaja v majhnem mestu Borg, ki je vedno bolj zapuščeno in skoraj vse stvari so tam zaprte. Glavna junakinja Britt-Marie, ki je starejša gospa ravno zapusti moža in dobi službo v rekreacijskem centru v mestu. In ko pove že naslov, se po koncu knjige vidi, da je bila Britt-Marie v mestu in vidi se tudi, kakšen vtis je mesto pustilo na Britt-Marie. Knjiga se že začne hudomušno in skozi celo knjigo je veliko zanimivih prigodb, saj je Britt-Marie res nenavaden glavni junak. Nekako ima svoje predstave o svetu in vse mora padati v njene načrte in predstave, drugače je cel kaos. Res mi je všeč brati knjige o junakih, ki so nenavadni, saj nekako dobiš drug pogled na svet in kako si vsak človek drugače razlaga iste stvari. In res mi je všeč, kako avtor na lahkoten način govori o toliko resnih temah. In tudi konec je definitivno primeren za knjigo, čeprav je malce nepričakovan in bi si nekateri želeli malo drugačnega … Ampak knjiga je definitivno vredna branja in se že veselim branja še kakšne knjige istega avtorja!

In še odlomek, ki pokaže, kako zabavna je knjiga in kako drugače razmišlja Britt-Marie:
She doesn’t know exactly what common conversational practice is after that, so she gets out the carton of cigarettes with the foreign letters on it. “Of course I usually bring flowers when I’m invited for dinner, but there’s no florist in Borg. I’ve noticed you like cigarettes. I suppose cigarettes must be like flowers for someone who likes cigarettes,” she explains, as if to defend herself. Sami takes the carton of cigarettes. He looks almost emotional. Britt-Marie sits in a spare seat and clears her throat. “You’re not afraid of cancer, I suppose?” “There are worse things to be afraid of,” says Sami with a smile.

https://www.goodreads.com/book/show/274 ... e-was-here

Uporabnikov avatar
Lyra

PrispevekNapisal/-a Lyra » 12 jul 2017, 20:37

Knjiga s politično vsebino:
Ray Bradbury: Fahrenheit 451

Malo sem brskala po knjigah, ki so na Goodreads seznamu popularnih političnih knjig in takoj mi je v oči padla knjiga Fahrenheit 451. Ko sem nato videla še, da je podobna romanu 1984 in Krasni novi svet, sem se odločila, da bo za knjigo s politično vsebino prebrala to knjigo. In moram reči, da mi je bila res všeč! Tako me je potegnila vase, da sem jo končala v manj kot 2 dneh. Knjiga je precej znanstvena fantastika, saj se dogaja v prihodnosti in vidimo veliko izumov, ki še niso na voljo. Govori o gasilcu Guy Montagu, ki namesto gašenja hiš zažiga knjige. V državi je namreč prepovedano brati knjige in tudi prepovedano je imeti knjige. Tako, da vedno, ko se oglasi alarm, gre Guy z drugimi gasilci na teren, da sežgejo te knjige. A Guy s pomočjo sosede začne razmišljati o pravičnosti sistema in o tem, zakaj sploh zažiga knjige in zgodba se zaplete. Knjigo je na trenutke res težko brati, a ne zato, ker bi bila dolgočasna ali slabo napisana; temveč ker je težko brati o tem kako sežigajo knjige :D In še težje je sprejeti razlog, zakaj so knjige sploh prepovedane: ker so ljudje po branju preveč žalosti. Knjiga je res fenomenalna, saj predstavi, kako lahko vlada nadzira ljudi, a se ljudje tega sploh ne zavedajo – vsaj velika večina in vladi pri tem celo pomagajo. Poleg tega pa je res nenavadno, kako lahko toliko lastnosti države oz. prebivalcev države najdeš v nas. Tako je v državi pomembna predvsem komunikacija preko naprav, hitenje od enega dela do drugega … In najbolj pretresljivo je, da so ljudje sami začeli brati manj in manj knjig in časopisov, ko so dokončno prenehali. Razlog je bil, da je digitalna tehnologija bolj zanimiva in hitrejša, kar se nekako dogaja tudi v našem svetu. Tako, da te kar malo prestraši koliko stvari je podobnih med knjigo in realnim svetom.

Pa še glavno vodilo države:
"School is shortened, discipline relaxed, philosophies, histories, languages dropped, English and spelling gradually neglected, finally almost completely ignored. Life is immediate, the job counts, pleasure lies all about after work. Why learn anything save pressing buttons, pulling switches, fitting nuts and bolts?"

https://www.goodreads.com/book/show/174 ... enheit-451
Nazadnje uredil/a Lyra dne 03 okt 2017, 13:57, skupaj urejeno 1 krat.

Uporabnikov avatar
Lyra

PrispevekNapisal/-a Lyra » 03 sep 2017, 00:41

Zgodba se dogaja v puščavi:
Lucy Christopher: Stolen: A Letter to my Captor

To knjigo sem zasledila pri izzivu drugih bralcev in bralk, ker sama nisem vedela, kaj naj preberem za knjigo, ki se dogaja v puščavi. Ta knjiga pa se mi je zdela res zanimiva in ker sem jo lahko uvrstila v izziv, sem se hitro odločila, da jo bom prebrala. V šoli se nikoli nismo učili o Stockholmovem sindromu, tako da mi je bila knjiga res zanimiva s strani tega, kako do sindroma pride. Ko spremljamo Gemmino zgodbo, res dobimo občutek, da je Gemmi Ty na začetku nekaj groznega in hudobnega, a s časom se v njegovi družbi precej bolj sprosti in ga začne imeti tudi rada. Zelo zanimivo mi je bilo, kako v bistvu predstavi Ty-a v čisto drugi luči, kot ga vidimo na koncu. Res mi je bilo všeč, ker lahko spremljaš in razumeš odnos med junakoma in dejansko vidiš, kako enostavno pride do ljubezni oz. čustev med ugrabiteljem in ugrabljenko. Ampak vseeno pa ima knjiga tudi nekaj stvari, ki mi niso bile všeč. Malo se mi zdi nenavadno, da ji je toliko časa sledil in nihče ni opazil. Poleg tega se mi zdi malo nevavaden razlog zakaj jo je ugrabil in knjiga me ni toliko pritegnila (začela sem jo brati pred enim mesecem in preden sem jo končala sem prebrala veliko drugih knjig).

Pa še citat, ki lepo opiše čustva junakinje:
»I know Ty did the wrong thing,« I interrupted quietly. And I did know that, didn't I? But it was almost as if a part of me didn't want to believe her. A part of me understood why you'd done it, too. And it's hard to hate someone once you understand them. I felt so mixed up.

https://www.goodreads.com/book/show/6408862-stolen
Nazadnje uredil/a Lyra dne 03 sep 2017, 00:45, skupaj urejeno 1 krat.

Uporabnikov avatar
Lyra

PrispevekNapisal/-a Lyra » 03 sep 2017, 00:45

Knjiga, ki ima v naslovu ime države:
Christiane Stella Bongertz & Joakim Montelius: Verliebt in Schweden

Knjiga me je že zaradi teksta na zadnji strani knjige takoj pritegnila :) In res mi je bila všeč, saj je zabavna, a hkrati res zanimiva. V knjigi Joakim in Stella pripovedujeta svoj del zgodbe, ki pa je napisana po resničnih dogodkih. Stella se ravno razide z dolgoletnim partnerjem in se za kratek čas preseli v deljeno stanovanje v Hamburgu. Po slučaju se ji ponudi priložnost, da se za čas pisanja knjige preseli v majhno hiško ob švedski obali. Stella tudi takoj sprejme ponudbo, saj si želi novega začetka in si je tudi vedno želela živeti ob obali. Skozi knjigo spremljamo Stello, ki se srečuje s težavami priseljencev oz. začasnih naseljencev na Švedskem in malo tudi dogodivščine Joakima, ki je Stellin švedski prijatelj. Knjiga mi je bila res zanimiva in zabavna, saj sem se tudi sama srečala s podobnimi »čudnimi stvarmi« in se res lahko poistovetim z glavno junakinjo. Bi pa tudi ostalim priporočila knjigo, saj na zabaven in zanimiv način opiše malo daljše bivanje v tujini! Še posebej dobro opiše karakteristike, tradicijo in navade Švedov, tako da tiste, ki zanima Švedska, je ta knjiga res en muss. In moram reči, da bi tudi mene zanimalo kakšno nadaljevanje :)

In še vprašanje glavne junakinje, ki mi še zdaj daje misliti:
Wie wäre dann mein Leben verlaufen? Woher weiβ man eigentlich, wenn man an einer Weiche im Leben angekommen ist, an der beispielweise ein Lächeln ϋber die Zukunft entscheiden kann? Eine Weiche, an der man zusagt? Absagt? Bleibt? Geht? Häuser mieten oder eben nicht? Trifft man täglich wichtige Entscheidungen, ohne es ϋberhaupt zu merken? Oder nur manchmal?

https://www.goodreads.com/book/show/182 ... n-schweden

Uporabnikov avatar
Lyra

PrispevekNapisal/-a Lyra » 03 okt 2017, 13:56

Po lastni izbiri:
Danise Juno: Death Cache: Tödliche Koordinaten

Že kar nekaj časa nisem prebrala nobene kriminalke in ko mi je prijateljica predlaga to, sem jo takoj kupila in začela brati. Knjiga mi je bila všeč, saj je bila veliko bolj napeta kot pričakovano, saj je pravi triler. Spremljamo skozi poglavja več različnih junakov, tako da je tudi vidik pripovedovanja vedno drug, kar naredi knjigo bolj zanimivo; a je lahko na trenutke tudi malo zmedeno. Drugače pa mi je bila knjiga tudi všeč, ker je umor povezan z geocachingom in je res malo knjig na to temo, ki se najdejo v literaturi. Imela sem nekaj težav, ker so v knjigi uporabljene precej zahtevne besede in tako sem za branje knjige potrebovala malo več časa. A drugače je knjiga res napet in zanimiv triler, ki se tudi zanimivo izteče in pri koncu mi je všeč, da nekako je konec lep, a po drugi strani pa tudi grozen. To se mi zdi posebno, saj se ne zgodi velikokrat, da bi imela tako mešane občutke glede konca knjige :D

Pa še citat, ki me je precej nagovoril o tem kakšni smo v družbi:
Wie auch immer, dachte sie und kam auf die Füße. The show must go on.

https://www.goodreads.com/book/show/303 ... oordinaten

Uporabnikov avatar
Lyra

PrispevekNapisal/-a Lyra » 03 okt 2017, 14:00

Najljubša knjiga iz otroštva:
Meg Cabot: Princeskin dnevnik

Ko je izšla prva knjiga princeskinega dnevnika sem bila ravno dovolj stara, da sva bili z Mio približno iste starosti in že ko sem prebrala prvo knjigo, sem bila nad knjigo čisto očarana. Nato so knjige izhajale ravno tako pogosto, da sem lahko z njimi rastla in tudi princeska je rasla z menoj. Tako me je knjiga spremljala skozi celo otroštvo oz. bolje rečeno skozi najstništvo. Moram reči, da sem že vse knjige prebrala vsaj 4x in tokrat je bila odločitev katero naj izberem za izziv res težka. A sem si rekla, da sem začela s prvim delom, torej lahko za izziv preberem le-tega in tako v enem dnevu sem imela knjigo že prebrano, saj mi gre res hitro. Knjigo so mi res všeč, saj se je bilo vedno lahko vživeti v Mio, saj je imela enake probleme kot jaz pri taki starosti in knjiga je res tudi duhovito napisana. Tako, da sem res vesela, da se odraščala s to serijo knjig in moram reči, da sem se pa zdaj spravila brati še zadnjo izdano knjigo (11. del), pri kateri se pa lahko še zdaj poistovetim s princeso.

Pa še res zabaven citat:
Halo! Kaj se je zgodilo s prijaznimi grandmere, ki ti pečejo pišote in ti govorijo, koliko jim pomeniš? Očitno imam samo jaz tako srečo, da imam grandmere s trajno obrobljenimi očmi, ki mi govori, da sem videti kot kurba.

https://www.goodreads.com/book/show/389 ... ss_Diaries

Uporabnikov avatar
Lyra

PrispevekNapisal/-a Lyra » 08 okt 2017, 19:48

Izšla leta 2017:
James Patterson & Maxine Paetro: 16th Seduction

Prebrala sem že vse druge knjige iz serije in sem se res veselila izida novega dela iz serije Kluba preiskovalk umorov, a nekako je potem knjiga izšla marca in sem šele sedaj našla čas, da sem jo prebrala. In moram reči, da me je pa 16. knjiga v seriji precej razočarala :( Se mi zdi, da se mi je zdela preveč podobna drugim knjigam iz serije in nekako mi ni bilo všeč, da izveš toliko podatkov že na začetku in potem samo čakaš kako se bo razpletlo. Ni mi bilo preveč všeč tudi to, da avtor pripoveduje skoraj do nekega zelo pomembnega dogodka in nato zamenja osebo in začne spet bolj v preteklosti in potem spet pripelje zgodbo do konca. Seveda pa so bili v knjigi tudi deli, ki so mi bili res všeč in nekako so mi bili zanimivi tudi zlobni ljudje v knjigi in lepo je bilo tudi spet brati o Lindsay, njeni družini in prijateljicah.

Pa še zelo lep citat s konca knjige:
I went into her room and grabbed her up over the »fences« and carried her into our bedroom. She crawled in between Joe and me, turned her head to look at each of us. »Nice,« she said. »Isn't it?« I said, grinning at our adorable, blue-eyed, curly-haired child. It was better than nice. This was all that mattered.

https://www.goodreads.com/book/show/300 ... -seduction

Vrni se na

Kdo je prisoten

Po forumu brska:: Ni registriranih uporabnikov in 1 gost