Bralni izziv 2017: Pobarvanka

Na tem forumu se nahajajo vsi potekli in aktualni bralni izzivi.

Moderator: The Book Crusaders

Pobarvanka
Opravljen bralni izziv 2018

Bralni izziv 2017: Pobarvanka

PrispevekNapisal/-a Pobarvanka » 13 jan 2017, 17:24

Letošnjo sezono odpiram s knjigo z rdečo platnico. Naslov knjige v angleščini je The Circle. Avtor Dave Eggers.
Zgodba se odvija v bližnji prihodnosti, ko moč socialnih omrežij nadvlada politiko in gospodarstvo. Posameznik v duhu varnosti in navideznega udobja izgubi sleherno možnost za zasebnost. Všečna pa je tudi glavna oseba, katero ideali nove družbe popolnoma prevzamejo in se na račun njih odpove vsemu dobremu, kar jo je osrečevalo v preteklosti ali jo obvarovalo pred bolečino. Seveda ima tudi ta družba nasprotnike, tiste, ki zagovarjajo stare vrednote, a so v knjigi elegantno poraženi. :thumbup:

Pobarvanka

Re: Ivan Sivec: Prihajam vsak dan na breg

PrispevekNapisal/-a Pobarvanka » 28 jan 2017, 09:41

Ljubezenska balada, ki jo govorijo morje, galebi, kormorani, ribe, skalnata pobočja med Šilom in Klimnom ter tamkajšnji domačini. Zelo zanimiva knjiga, ki je v spremni besedi opredeljena kot novi realizem s primesmi dokumentaristike, po besedah Helge Glušič Krisper. Zgodba ima resnične temelje in če počitnikujete na Krku, si jo vsekakor preberite in pojdite po njeni poti. Meni je zanimiv predvsem način pripovedi, začne se še kot eden vsakdanji roman o nesmrtni ljubezni (se opravičujem, ne vem, zakaj ne maram preveč ljubezenskih romanov, medtem ko pa ob takšnih filmih skoraj izdihnem :)) in ko te od sladkobe že skoraj pobere, se zgodba prevesi v družinsko pustolovščino, nato pa preraste v resničen opis ladijske tragedije iz preteklosti, njenega raziskovanja in na koncu se vsa zgodba zaokroži z magično močjo neizživete ljubezni, ki traja še v onstran našega sveta. Vmes pa to magičnost vzbujajo tudi ljudske čveke - že na pol legende. Krasno! Lahkotno! Neverjetno lep in bogat slog pisanja! :thumbup:

Pobarvanka

Re: Ernst Haffner: Krvni bratje

PrispevekNapisal/-a Pobarvanka » 12 feb 2017, 12:20

Knjiga je prvič izšla pred mojim rojstvom (1985) in je bila v času vzpona nacistične stranke prepovedana in zažgana. Njena vsebina govori o ulični bandi Krvni bratje iz časa prvih trideset let 20. stoletja. Bando sestavljajo mladostniki iz obrobja družbe, ki so pobegnili iz vzgojnih zavodov na obrobju manjših krajev v večja mesta in raje živeli na ulici od prostitucije, kraj, izsiljevanj. Raje od zavodske vzgoje so imeli svobodo v razcapanih oblačilih sredi ledenih noči in prazne želodce ter skrivanje pred organi oblasti. Zapuščeni objekti, pohajkovanje po lokalih ter nezakonita dejanja pa niso bila po godu vsem članom bande. Dva sta se podala na lastno pot, ki bi jima prinesla dostojno življenje, četudi še nekaj časa v ilegali - do pridobitve papirjev.

Stran 212:
"Berlin, ta neskončni, neusmiljeni Berlin je prevelik zalogaj za enega samega. V neštetih samotnih nočeh sta spoznala, kaj pomeni sam capljati po spečih ulicah. Capljati ... capljati. Mehanično postavljati eno nogo pred drugo ... eno ... nogo ... pred ... drugo ... Dokler te izčrpanost ne izda in se zavlečeš v kakšno vežo. Ne za dolgo. Mimo pride policijska patrulja. Potreplja po rami: "Hej, vi! Tu ne smete spati. Nimate stanovanja?" "Kako ... Stanovanje? Seveda ga imam, seveda ... Samo malo sem zadremal. Že grem, gospod policist, že grem ..."
V dvoje je vse drugače. Noč je le pol tako dolga, pol manj mrzla, lakota samo pol tako huda."

Pobarvanka

Jean M. Auel: Dolina konj

PrispevekNapisal/-a Pobarvanka » 05 mar 2017, 18:05

Je ena izmed knjig, ki sem jo želela prebrati že lani. Gre za nadaljevanje zgodbe o Rodu jamskega medveda. Čeprav sem bila nad prvo knjigo navdušena, me druga knjiga ni v celoti prepričala. Doživljala sem jo kot pravljico za ženske (grdi raček se prelevi v lepega in ljubljenega laboda; lepotica, ki nima daru govora) z dodelanimi erotičnimi vložki, katerih ženski rešitelj je nadnaravno privlačen, plavolasi samec, modrih oči in ogromne moškosti.

Pobarvanka

Nataša Konc Lorenzutti: Lica kot češnje

PrispevekNapisal/-a Pobarvanka » 11 mar 2017, 12:39

Po dolgem romanu Dolina konj se mi je prileglo nekaj sladkega in kratkega. Prebrala sem mladinsko delo Lica kot češnje, kjer je v ospredju svetlolasa Kristina iz majhne Vipavske vasice. Ima rdeča lica, ki vedno izdajo njeno zadrego. Punca se prvič zaljubi, in to v sošolca Davida.
Zgodba se dogaja na slovenskih tleh med srednješolcema v Ljubljani. Kristina predstavi svoje bivanje v družini in kako nek usoden dogodek Davidovega očeta vpliva na Davida in njegovo družino ter posledično tudi njo. Dober najstniški roman, brez moraliziranja in dolgih opisov.
Nazadnje uredil/a Pobarvanka dne 11 avg 2017, 19:01, skupaj urejeno 1 krat.

Pobarvanka

Re: Jelka Ovaska: Severnica nad Olimpom

PrispevekNapisal/-a Pobarvanka » 02 apr 2017, 21:58

Gre za ljubezensko zgodbo med Finko in Grkom, oba sta v šestdesetih letih in skupaj odkrivata Provanso. Zdi se mi, da ima knjiga izrazito poučevalno noto. Aino bralcu že kar pridiga, kaj je erotika, ne glede na to ali govori z bežnimi (mladimi) turisti ali s svojim ljubimcem ali gre za njen notranji monolog.

Pobarvanka

James Patterson: V pajkovi mreži

PrispevekNapisal/-a Pobarvanka » 28 apr 2017, 18:22

Knjiga, po kateri so posneli film. Gre za zelo napeto kriminalko, kjer je v ospredju psihopatski zločinec, ki pa v svojih zločinih ni osamljen. Proti okrutnim umorom in ugrabitvam se sprva zelo neuspešno borijo predstavniki zakona. Knjiga predstavlja prvi del od petindvajsetih spopadov detektiva in psihologa Alexa Crossa z zločinskimi umi in birokracijo državnega aparata. Čisto nekje v ozadju je prisoten tudi kratek oris položaja posameznih družbenih skupin. Avtor v tem delu izpostavi tudi posledice ljubezni med črncem in belko. Zgodba je res napeta in se stopnjuje do samega konca (epiloga). :thumbup:

Pobarvanka

Franc Lenhart: Pustolovske dogodivščine v Iranu

PrispevekNapisal/-a Pobarvanka » 23 jun 2017, 11:08

Knjiga ima v naslovu ime države. Avtor, ki se je poročil z Iranko in v njeni deželi tudi nekaj časa živel opiše nekaj posameznih dogovdkov oziroma potovanj. Žal v vezavi knjige manjka 5 strani, a kljub temu so me prvzeli posamezni pripetljaji iz časa njegovega bivanja v Iranu: da se med več kot 10 urnim potovanjem iz enga v drugo mesto pokvari 8 lokomotiv; da nas imajo Iranci za čist narod, saj se tam nekateri umivajo enkrat na mesec ali celo enkrat na pol leta; da je ženska tam vredna pol človeka, če pa ima moža tujca, pa mu mora dovoliti, da ta zapusti državo, prav tako mu mora todovoliti tudi tamkajšnja policija; zanimivo je tudi to, da v bolnišnici ni medicinskih sester; da imajo trdnjavo na 2500 m nadmorske višine in še ... Knjiga je polna zanimivosti in prijetna ter lahkotna za branje.

Pobarvanka

Karin Slaughter: Neizbrisno

PrispevekNapisal/-a Pobarvanka » 19 jul 2017, 15:40

Zgodba, pripovedovana z vidika zdravnice, ki se strastno zaljubi v policaja. Policijsko postajo s talci zajameta dva kriminalca, ki sta tesno povezana z zdravničinim nekdanjim možem ter trenutnim ljubimcem. Glavna zgodba govori o talcih, ki čakajo na odrešitev ali smrt, vmesna poglavja pa se vračajo na začetek mlade ljubezni med Saro in Jeffreyem. Knjiga se hitro bere, uvrstila pa sem jo med zgodbe, ki imajo za glavno osebo žensko.

Pobarvanka

Davor Bračko: Bračkovi na potovanju

PrispevekNapisal/-a Pobarvanka » 03 avg 2017, 10:02

V svojo zbirko dodajam knjigo, ki ima na platnici moškega - Davorja Bračka (z družino). Delo je potopisno in govori o enoletnem potovanju družine po vsem svetu. Najmlajša članica družine šteje šest let.

"Potovanja z otroki ni le šola za življenje, temveč tudi najboljši način preživljanja kakovostnega družinskega časa. Ko potujemo, smo nenehno skupaj, ni treba na delo, v šolo in po opravkih. Biti nenehno skupaj namreč še zdaleč ne pomeni, da se ves čas ukvarjamo drug z drugim. Pomeni le, da skupaj preživljamo čas. Pa ni važno, če beremo vsak svojo knjigo, se pogovarjamo ali tiho sedimo, natrpani v kakšnem filipinskem avtobusu. Skupaj smo ves dan, vsak od nas ima dovolj časa zase in za druge. To stalno sobivanje omogoča, da se spoznamo še boljše kot sicer in tako še izboljšamo medsebojne odnose. Saj z otroki se ni treba nenehno ukvarjati, ampak jim je treba biti na voljo, ko nas potrebujejo, jim prisluhniti. In na potovanju smo na voljo drug drugemu ves čas." (stran 11)

"Starši se pogovarjamo s svojimi otroki, ko so še tako majhni, da nas ne morejo razumeti. Beremo jim knjige, ki jih še ne dojemajo. Z ropotuljicami mahamo pred njihovimi obrazi. V roke jim dajemo igrače, za katere ne vedo, kaj predstavljajo ali kaj z njimi početi. Vse to počnemo zato, da bi otrok doživljal, izkušal in se razvijal. Z opazovanjem, poslušanjem, tipanjem, vonjanjem ter okušanjem ropotuljic in igrač otroci razvijajo čute in dojemanje okolice. Ko mu govorimo, otrok sliši naš glas in na ta način z otrokom stkemo tesnejšo vez. Vsega tega ne počnemo zato, da bi se otrok tega kasneje spomnil, temveč zato, da bi se razvil.
Enako je s potovanji." (stran 22)

Všeč mi je njun pogled na potovanja z otroki, ker majhni otroci ne predstavljajo izgovora za popotniško doživljanje sveta - pristajanje na letališčih sredi noči, soočanje s tujimi navadami, s tujo hrano, z revščino drugih, vožnje z natrpanimi avtobusi, rikšami, vlaki ... Seveda njihovo potovanje ni v celoti potepuško, večkrat meji na sodoben turizem, ampak tudi sama rada potujem na ta način, da skušam igrati svetovno popotnico, ko mi pa "zagusti", pa se umaknem v 7/11 po topli sendvič s šunko in sirom. Knjigo Davorja sem z veseljem brala in podoživljala svoje že doživete občutke v posameznih deželah, planirala nove dogodivščine ter se čudila njihovim izkušnjam. Zanimivo mi je bilo, kako so se v Avstraliji znašli s prevozom iz enega kraja v drugega, da v Ekvadorju množično gojijo divje prašičke za hrano, dobila željo, da kdaj stopim na plavajoče hiške v Peruju, kjer so tla prepletena iz slame ... Kapo dol celi družini! Predvsem, da so na več tisoč metrih nadmorske višine v Nepalu hodili več dni in se soočali z utrujenostjo in mrazom.

Vrni se na

Kdo je prisoten

Po forumu brska: Ni registriranih uporabnikov in 5 gostov