Bralni izziv 2017 - Auricula

Na tem forumu se nahajajo vsi potekli in aktualni bralni izzivi.

Moderator: The Book Crusaders

Auricula
Opravljen bralni izziv 2018

Bralni izziv 2017 - Auricula

PrispevekNapisal/-a Auricula » 13 jan 2017, 19:55

Celozaslonski zajem 13.1.2017 195317.bmp.jpg
Celozaslonski zajem 13.1.2017 195317.bmp.jpg (152.87 KiB) Ogledan 899 krat
Nazadnje uredil/a Auricula dne 28 dec 2017, 00:12, skupaj urejeno 4 krat.

Auricula

Re: Bralni izziv 2017 - Auricula

PrispevekNapisal/-a Auricula » 13 jan 2017, 20:54

21) Knjiga, ki si jo želela prebrati že lani: Kilian Jornet - NEVIDNA MEJA

Dogajanje uvodnih dveh poglavij, ko Jornet skupaj s prijateljem preči masiv Mont Blanca in slednji pri tem umre, je edino, ki je v celoti resnično; vsa ostala zgodba je razpeta med resničnostjo in domišljijo, tako tudi del, ko v nekem baru spozna dekle, ji sledi na Jesenice in skupaj z njo teče in pleza po bližnjih gozdovih in gorah. Kot žensko me seveda rahlo muči radovednost (babji firbec pač :zvizgac: ) v katero od zgoraj omenjenih kategorij sodi ta del zgodbe. Tisto, po čemer pa mi bo knjiga najbolj ostala v spominu, pa je mojstrsko prepletanje zgodbe in avtorjevega razmišljanja - o življenju, sreči, naravi, prepoznavnosti, tišini, mejah... Četudi je Jornet za naslov uporabil nevidno mejo, pa se zdi, da se svojih lastnih dobro zaveda.

Auricula

PrispevekNapisal/-a Auricula » 13 jan 2017, 23:01

9) Knjiga z več pripovedovalci: Valeria Luiselli: BREZTEŽNI

V prvem delu sledimo zgodbi prevajalke in pisateljice, tudi mame dveh otrok, razpete med rutino družinskega vsakdana in spomini na življenje pred tem, ko je bilo to še neobremenjeno, svobodomiselno. V tistem času se je tudi navdušila nad pesnikom Gilbertom Ownom, ki sprva predstavlja stranski lik, v drugem delu pa je postavljen v središče oziroma postane pripovedovalec. Obe zgodbi sta sicer ločeni več desetletij, imata pa nekaj skupnih imenovalcev - njega in njegovo stanovanje, mesto, vožnjo s podzemno železnico... Sama zgodba ni ravno presežek in se, predvsem v začetku, zdi brez repa in glave. A bolj ko se bliža koncu, bolj se pripovedi prepletata in prav to prepletanje je tisto, ki deloma popravi moj vtis o knjigi. Predvsem zaključek je v tem oziru mojstrski, tako da se splača 'potrpeti' do zadnje pike. :eyebrows:

Auricula

PrispevekNapisal/-a Auricula » 04 avg 2017, 18:57

1) Knjiga, ki jo je napisalo več avtorjev: Joshua Fields Millburn, Ryan Nicodemus: MINIMALIZEM - ŽIVETI S SMISLOM

Avtorja se zaradi nezadovoljstva s svojim življenjem odpovesta dobro plačanima službama in vsemu drugemu, kar ju obremenjuje (materialne dobrine, odnosi itd.) ter vneseta v svoji življenji koncept minimalizma.
Instant priročnik tipa V desetih korakih do ..., Pet pravil za ... oziroma klišejska ameriška zgodba o uspehu, ki je plod spoznanja o smislu življenja. O minimalizmu oziroma tem, kako ga živeti, je podanih bore malo informacij; knjiga deluje bolj kot avtobiografija oziroma samopromocijski material. :thumbdown:

Auricula

PrispevekNapisal/-a Auricula » 04 avg 2017, 19:27

7) Knjiga po kateri so posneli film: Paula Hawkins: THE GIRL ON THE TRAIN

Zaradi velikega navala na slovenski prevod sem se lotila kar originala. :angel:
Napeta zgodba, polna zapletov. Sama sem bila o krivcu v negotovosti skoraj do samega konca oziroma vse do trenutka, ko je bil najden telefon, ki ga je Tom uporabljal za komunikacijo z Megan. :idea:
Po prebranem sem se lotila še filma, nad katerim sem po pol ure predvajanja obupala. Za moj okus še en primer več, ko knjiga presega film!

Auricula

PrispevekNapisal/-a Auricula » 04 avg 2017, 19:47

12) Knjiga z glavno žensko vlogo: Jenny Downham: PREDEN UMREM

Osrednji lik zgodbe je Tessa, mlado dekle, ki se sooča z levkemijo in dejstvom, da je pred njo zgolj še nekaj mesecev življenja. Zavedanje bližajoče se smrti jo ne ohromi, temveč se odloči v polnosti užiti življenje, včasih tudi precej brezglavo oziroma do te mere, da ga ogrozi. Ob tem spozna Adama, razveseli jo mamin povratek domov in nosečnost svoje najboljše prijateljice.
Z izjemo nekaj slovničnih (neuporaba rodilnika) in terminoloških kiksov :109: prav luštno branje.

Auricula

PrispevekNapisal/-a Auricula » 04 avg 2017, 20:08

13) Po lastni izbiri: Andrej Blatnik: SPREMENI ME

Borut je uspešen v marketingu, a ga dvom o smiselnosti lastnega početja in občutek krivde privedeta do tega, da za sabo pusti življenje, kakršnega pozna - ne zgolj službo in prihodke, temveč tudi lastno družino. Njegov odhod zamaje temelje dinamike v družini (saj je bil prav Borut tisti, ki je prevzemal skrb za gospodinjstvo in otroka), pomembno pa se dotakne tudi njegove žene Monike. Tako je Borutova sprememba povod številnih drugih.
Odlična analiza današnje 'umetne' in potrošniško naravnane družbe, ki bralca spodbuja k razmisleku o svetu, v katerem živi! :vso_cast:

Auricula

PrispevekNapisal/-a Auricula » 04 avg 2017, 20:36

15) Knjiga, ki se dogaja na slovenskih tleh: Tomo Podstenšek: PAPIR, KAMEN, ŠKARJE

Kot naslov je uporabljeno ime igre, s katero si triperesna deteljica prijateljev pomaga pri sprejemanju odločitev. Eden izmed trojice, pripovedovalec zgodbe, je Simon, učitelj geografije, za katerega se zdi, da ga občutki krivde zaradi smrti osnovnošolskega prijatelja obremenjujejo do te mere, da skozi življenje stopa naveličano, izpraznjeno, vdano v usodo. A v razpletu zgodbe ugotovi, da so ti občutki zlagani in je vse zgolj odraz njegove strahopetnosti ter s tem povezanega iskanja izgovorov, da mu ne bi bilo treba zares živeti.
Navidezno vsakdanja zgodba z nepričakovanim in zanimivim razpletom (oziroma sporočilom). :thumbup:

Auricula

PrispevekNapisal/-a Auricula » 29 avg 2017, 11:30

3) Knjiga, ki ima v naslovu ime kraja/mesta/države: Nina George - SVETLOBA V PROVANSI

Svetloba v Provansi je zgodba o iskanju - glavni junak, osamljeni literarni lekarnar Jean Perdu išče svoj notranji mir, na poti iskanja pa ga spremlja mladi pisatelj Max Jordan, ki išče navdih za novo knjigo oziroma svojo muzo. Povod za to, da je Perdu sploh odplul na pot s svojo ladijsko knjižnico je pismo, ki mu ga je pred več kot dvajsetimi leti napisala Manon, ženska njegovega življenja. Takrat ga je skril v predal, saj je bil prepričan, da je zapisanih le nekaj klišejev, ki jih navržeš nekomu, ko ga zapustiš. Ko je mizo podaril novi sostanovalki, pa je ta pismo našla in tako je ponovno pristalo v njegovih rokah. Tokrat je le zbral pogum in ga prebral, zapisano pa je v njem vzbudilo tako močan občutek krivde, da mu ni preostalo drugega, kot da sledi vzgibu in odpluje odpuščanju naproti. Njegovo popotovanje zaznamujejo nova poznanstva, iz katerih se rodijo trdna prijateljstva, v odnosu do Maxa privzame očetovsko vlogo. Ko doseže končni cilj, Provanso, in občuti prisotnost svoje ljube v tamkajšnji svetlobi (od tod naslov knjige), zmore obrniti nov list v svojem življenju in v svojem srcu narediti prostor novi ljubezni - prej omenjeni novi sostanovalki.
Zaradi neprepričljive zgodbe sem se le stežka prebijala skozi knjigo. Po čemer mi bo ostala v spominu je nekaj zanimivih stavkov o življenju, ljubezni in knjigah, npr. ta, da je dolgoročnejše pomembnejši izbor čtiva kot moža. :eyebrows:

Auricula

PrispevekNapisal/-a Auricula » 29 avg 2017, 12:04

18) Knjiga, ki govori o družini: Goran Vojnović - FIGA

Knjigo sem na svoj bralni seznam uvrstila zaradi prejetja kresnika, ob prebiranju pa sem ugotovila, da jo bom lahko vnovčila tudi v letošnjem bralnem izzivu. Dve muhi na en mah, torej. :eusa_dance:
Naslov romana predstavlja drevo, ki stoji ob hiši Jadranovega dedka. Sprva pripada njegovi babici, a ko ta postane dementna in nezmožna skrbi za njo, le-to prevzame dedek. S sladkih fig pripravlja marmelado, ki je še edina vez med njim in njegovo hčerko Vesno, potem ko se ta zaradi številnih razočaranj od njega distancira. Po dedkovi smrti figa preide v Jadranove roke, saj je še edini, ki mu je mar za drevo in ostalo družinsko zapuščino. Sicer pa Figa ni zgodba o figi (ta je omenjena le na nekaj mestih), temveč ljudeh, ki se zbirajo okrog nje in njihovih zgodbah. Je zgodba o treh generacijah iste družine, ki teče v treh časovnih pasovih - Aleksandru in Jani, njuni hčerki Vesni in možu Safetu ter njunemu vnuku Jadranu in njegovi partnerki Anji. Jadran se vrača v preteklost, da bi razumel svojo sedanjost oziroma razumel, zakaj je Anja nekega dne preprosto odšla in ga pustila samega s sinom. Spominja se odhoda svojega očeta, mamine stiske ob tem, potrebe po očetovem priznanju, obiskov v Bosni; razmišlja o dedkovi smrti, o tem, kako je babičina bolezen spremenila dinamiko odnosov v družini ... Spozna, da je prihodnost odvisna od nas samih, naših dejanj in da je naša preteklost lahko zgolj izgovor za umik pred odgovornostjo.
Odlična knjiga, ki jo vsekakor priporočam v branje! :vso_cast:

Vrni se na

Kdo je prisoten

Po forumu brska: Ni registriranih uporabnikov in 2 gostov