Bralni izziv 2017: Sleepyhead

Na tem forumu se nahajajo vsi potekli in aktualni bralni izzivi.

Moderator: The Book Crusaders

Uporabnikov avatar
sleepyhead
Pixy

Bralni izziv 2017: Sleepyhead

PrispevekNapisal/-a sleepyhead » 28 jan 2017, 14:26

1.) Knjiga, ki jo je napisalo več avtorjev (3 točke)
2) Knjiga z rdečo platnicoElmore Leonard: DALEČ OD OČI(2 točki)
3) Knjiga, ki ima v naslovu ime kraja/mesta/države ŽENSKA IZ VIRGINIJE: Barbara Chase- Riboud (3 točke)
4) Knjiga avtorja, ki je napisal samo eno knjigo (1 točka)
5) Knjiga, kjer je na platnici ženska z lepo obleko Karen Hawkins: Kako ujeti grofico (2 točki)
6) Knjiga, kjer je na platnici moški (2 točki)
7) Knjiga po kateri so posneli film (3 točke)
8) Ljubezenski roman (2 točki)
9) Knjiga z več pripovedovalci (3 točke)
10) Zgodba se dogaja v puščavi (1 točka)
11) Knjiga avtorja, s katerim si delita prvo črko imena (3 točke)
12) Knjiga z glavno žensko vlogo (2 točki)
13) Po lastni izbiri (1 točka)
14) Detektivski roman (2 točki)
15) Knjiga, ki se dogaja na slovenskih tleh (3 točke)
16) Knjiga, ki ima duhovito zgodbo ali te nasmeji (1 točka)
17) Knjiga, ki je izšla pred tvojim rojstvom (3 točke)
18) Knjiga, ki govori o družini (2 točki)
19) Knjiga s politično vsebino (3 točke)
20) Knjiga, kjer ima glavni junak super moči Karen Hawkins: UGRABITEV VIŠAVSKEGA LORDA(2 točki)
21) Knjiga, ki si jo želel/a prebrati že lani (2 točki)
22) Zgodba se dogaja na morju Jenny Colgan:POLETJE V MALI OBALNI PEKARNI (1 točka)
23) Izšla leta 2017 (3 točke)
24) Najljubša knjiga iz otroštva (2 točki)
25) Dramsko delo (3 točke)

Lansko leto sem se izziva lotila bolj pozno in sem uspela prebrati le 4 knjige, dveh niti nisem zapisala v forum. Letos pa se bom potrudila in prva je že tu. Izbrala sem spet knjigo iz domače knjižnjice.

ŽENSKA IZ VIRGINIJE: Barbara Chase- Riboud

Slika

Knjiga slogovno in vsebinsko ni neki presežek, je pa zanimiva iz zgodovinskega vidika. Knjiga opisuje življenje Sally Hemings, sužnjo iz Virginije. To ni bila katerakoli sužnja, bila je sužnja in ljubica predsednika Thomasa Jeffersona. Zaradi svoje skoraj bele polti in lepote je imela veliko moč. Jefferson se po smrti svoje žene ni nikoli več poročil (v tistih časih je bilo na J Amerike skoraj normalno, da so gospodarji imeli sužnje za ljubice in tako so bile na pol bele tudi njena mama in stara mama). Z njim je bila v Parizu pri rosnih 15 letih, ko je bil on tam zunanji minister. To poglavje lepo opisuje tudi francosko revolucijo. Kasneje so se vrnili v Virginijo na hrib Monticello. Z njim je imela več otrok. Vsi so bili beli in po Jeffersonovi smrti so bili edini sužnji na Monticellu, ki so jim podarili svobodo. Ostale so prodali. V tistih časih seveda tega javno niso nikoli izdali. Jefferson jih ni nikoli priznal.

Seveda sem med branjem knjige pogooglala koliko je od tega res, koliko pa je izmišljeno. Zelo zanimivo je, da so pred leti naredili dnk raziskave Hemingosih potomcev in potomcev T. Jeffersona. DNK se je ujemal in znanstveniki so tudi uradno potrdili, da so bili to predsednikovi otroci.

Hrib in vila Monticello, ki je na naslovnici knjige je sedaj lep muzej. S pomočjo youtuba sem se z lahkoto preselila v tisti čas in živo videla zgodbo.

:105:
Nazadnje uredil/a sleepyhead dne 28 apr 2017, 13:38, skupaj urejeno 4 krat.

Uporabnikov avatar
sleepyhead
Pixy

Re: Bralni izziv 2017: Sleepyhead

PrispevekNapisal/-a sleepyhead » 03 mar 2017, 09:48

Elmore Leonard: DALEČ OD OČI

Slika

Doma sem našla tudi to knjigo. Takoj se je kvalificirala za knjigo z rdečo platnico, čeprav bi "pasala" tudi k drugim kategorijam. Po njej so posneli tudi film z Jennifer Lopez in Georgem Clooneyem (Out of sihgt- l. 1998).
Detektivka Karen Sisco se slučajno znajde v bližini floridskega zapora istočasno, ko iz njega beži Jack Foley. Preden se znajde, jo Jack in njegov partner Buddy razorožita in spravita v pritljažnik avtomobila. V prtljažniku se ji pridruži še Jack, da ga policija ne bi opazila, in namesto bojevitega razpoloženja se med njima razvije razmeroma prijateljski pogovor, celo simpatija...
...tako se začne in kar lahkotno in tekoče bere vse do konca. Jack se odloči, da bo še ropal, Karen mu sledi v Detroit. Kemija in medsebojna privlačnost je bistvo dogajanja. Seveda sem v živo videla Clooneya in njegov šarm, tako je šlo še hitreje:) <3 .
Knjiga mi je bila še kar všeč, seveda se en kup stvari zgodi hitro in mogoče malo nerazumno. Pisatelj je seveda moral narediti dogajanje bolj zanimivo in dramatično. Konecje precej realen in nič kaj romantičen, tu je seveda malo razočaranja, ampak tako je.

Uporabnikov avatar
sleepyhead
Pixy

PrispevekNapisal/-a sleepyhead » 04 apr 2017, 17:57

KAREN HAWKINS: KAKO UJETI GROFICO
Knjiga, kjer je na platnici ženska z lepo obleko

Pri šestnajstih letih se je Rose Balfour, nežna in krhka lepotica, zaljubila v lorda Altona Sinclairja, ki so ga drugi zaradi divjega značaja poznali pod vzdevkom Sin (Greh). Ker lord zanjo sprva ni pokazal nikakršnega zanimanja, se je odločila, da ga bo pripravila do tega, da jo bo na nekem plesu poljubil. A v zadnjem hipu jo je zajela panika, razvpitega malopridneža je potisnila v fontano ter ga pustila tam, obkroženega z vodnimi lilijami in glasno smejočo plemiško družbo, sama pa je pobegnila nazaj na škotsko podeželje.

Šest let pozneje Sinova prateta, vojvodinja Roxburška, povabi na svojo vsakoletno zabavo tako Rose kot svojega pranečaka Sina. Ta takoj skuje načrt, kako se bo brhki lepotici maščeval za njeno dejanje izpred šestih let. Toda pri tem ne računa, da tudi Rose ni od muh!

Knjiga je del vojvodinjih dnevnikov. Moram reči-krasna knjiga. Najprej sem pričakovala še kaj dodatne napetosti(vajena knjig V.Holt). Ampak ne, knjiga ima v ospredju le ljubezen, ljubezenske spletke in to je to. Seveda je pisateljica to zelo tekoče, zanimivo in duhovito opisala. Vojvodinja seveda zmaga, njena pretkanost in modrost spelje vse na pravo pot. Ostalo je precej klasično, liki pač taki kot morajo biti v takih pocukranih knjigah. Glede na to, da sem jo prebrala v 2 dneh. Končala sem jo ob 3h zjutraj...ker sem morala prebrati vsaj še eno poglavje...vleče. Lahkotno branje.
Upam, da se lepa obleka dovolj vidi:)

Uporabnikov avatar
sleepyhead
Pixy

PrispevekNapisal/-a sleepyhead » 16 apr 2017, 14:05

Zgodba se dogaja na morju
Jenny Colgan:POLETJE V MALI OBALNI PEKARNI
Slika

Idejo za knjigo sem dobila na tem forumu in ja...sem jo prebrala kar gladko. Bere se tekoče in bi jo priporočila za prijetno branje. Ni pa se mi zdela lahkotna, ima tudi resne teme. Najprej sem ugotovila, da je to v bistvu nadaljevanje knjige Mala obalna pekarna, ki je nisem brala. Ampak se da tudi brez predhodnice. Ni tako povezano, da ne bi česa razumela.
Obnove ne bi pisala. Vglavnem Polly ima pekarno, ki jo kmalu izgubi. Njena ljubezen do dela in vsega okoli jo popelje na pot, ki ni lahka...ampak kot se za take knjige spodobi, se konča tako kot se mora. :P Peka in kruhki iz knjige kar dišijo ven. Ko sem šla v trgovino sem si privoščila čemažev kruh in uživala v branju...mmm.

Kot vedno moram tudi pogooglat kje se to dogaja - zelo slikovito ane? :thumbup:
Slika

Uporabnikov avatar
sleepyhead
Pixy

PrispevekNapisal/-a sleepyhead » 28 apr 2017, 14:20

Knjiga, kjer ima glavni junak super moči
Karen Hawkins: UGRABITEV VIŠAVSKEGA LORDA

Slika

Ja, ta pisateljica mi je zadnje čase ravno prav in tako pobiram v knjižnici njene knjige kar po vrsti. Knjige najprej nisem mislila dati v to kategorijo, ampak med branjem ugotovim, da ima glavna junakinja Fiono MacLean nadnaravno moč. S svojimi mislimi lahko ustvari dež, naliv, nevihto in strele. Ko se razjezi na nekoga (postavnega višavskega škota jasno;) mu ne sledi nič dobrega. Zalije ga dež po vonju španskega bezga. Tako se knjiga tudi začne. Lord Jack v nevihti pade s konja in nezavesten obleži. Fiona ga s pomočjo služabnika ugrabi in odpelje pred oltar. (Jack in Fiona se poznata še iz mladih časov, ko sta bila ljubimca). Tam se poročita. To naj bi bila njena žrtev za rešitev družinskega spora. Ko pride Jack k zavesti se niti najmanj ne strinja s to poroko. Izgubil je svobodo in lahkotno življenje. Odpelje jo v London in tam se začnejo zabavne reči. Med njunim strastnim razmerjem se Fiona posluži tudi svojih nadnaravnih moči. Ko je zelo jezna nanj, začnejo švigati strele in padati dež. Nadnaravno moč imajo tudi njeni bratje. Ob koncu knjige tako divja hudo neurje s točo. Več pa ne bi, da ne bo knjiga izgubila čara...knjiga je duhovita, zanimivo prepletena in romantična. Itak!

Uporabnikov avatar
sleepyhead
Pixy

PrispevekNapisal/-a sleepyhead » 28 maj 2017, 15:47

Zgodba se dogaja na morju
Jenny Colgan:POLETJE V MALI OBALNI PEKARNI
Slika

Idejo za knjigo sem dobila na tem forumu in ja...sem jo prebrala kar gladko. Bere se tekoče in bi jo priporočila za prijetno branje. Ni pa se mi zdela lahkotna, ima tudi resne teme. Najprej sem ugotovila, da je to v bistvu nadaljevanje knjige Mala obalna pekarna, ki je nisem brala. Ampak se da tudi brez predhodnice. Ni tako povezano, da ne bi česa razumela.
Obnove ne bi pisala. V glavnem Polly ima pekarno, ki jo kmalu izgubi. Njena ljubezen do dela in vsega okoli jo popelje na pot, ki ni lahka...ampak, kot se za take knjige spodobi, se konča tako kot se mora. :P Peka in kruhki iz knjige kar dišijo ven. Ko sem šla v trgovino, sem si privoščila čemažev kruh in uživala v branju...mmm.

Kot vedno moram tudi pogooglat kje se to dogaja - zelo slikovito ane? :thumbup:
Slika

Vrni se na

Kdo je prisoten

Po forumu brska:: Ni registriranih uporabnikov in 1 gost