Bralni izziv 2018 - Auricula

Na tem forumu se nahajajo vsi potekli in aktualni bralni izzivi.

Moderator: The Book Crusaders

Auricula
Opravljen bralni izziv 2018

Bralni izziv 2018 - Auricula

PrispevekNapisal/-a Auricula » 01 jan 2018, 14:16

Letošnji bo resnično izziv. Naj se začne! :105:
Priloge
Bralnica, 2018 (1) (1).jpg
Bralnica, 2018 (1) (1).jpg (127.89 KiB) Ogledan 1733 krat
Nazadnje uredil/a Auricula dne 26 nov 2018, 09:39, skupaj urejeno 14 krat.

Auricula

Re: Bralni izziv 2018 - Auricula

PrispevekNapisal/-a Auricula » 04 jan 2018, 11:10

Po lastni izbiri: Mojca Širok - Oblast brez obraza
oblast-brez-obraza.jpg
oblast-brez-obraza.jpg (12.19 KiB) Ogledan 2802 krat
Knjigo sem sicer nameravala prebrati že za lanski izziv, a je december tako hitro zletel mimo, da je počakala na letošnjega. V njej znana novinarka skozi pogovore z najrazličnejšimi sogovorniki opisuje italijanske mafijske združbe ter ukrepe, s katerimi se država in civilna družba trudijo, da bi vsesplošno 'mafijsko mentaliteto' izkoreninili. Da mafijci kujejo dobičke s preprodajo mamil in da perejo svoj denar preko vključenosti v javna naročila (zlasti gradbeni sektor) mi je bilo znano, presenetila pa so me še nepoznana dejstva, kot npr. da je v njihovih rokah prodaja ponaredkov znanih blagovnih znamk, da dobro služijo z odstranjevanjem industrijskih odpadkov ter da perejo svoj denar v pekarnah, gostinskih lokalih, nakupovalnih centrih in hotelskih verigah. Poleg dobrega poznavanja tematike avtorici štejem v plus tudi način pisanja, saj zanimivo krmari med dejstvi, pripovedmi in doživljanji, tako da te kljub zahtevnosti knjiga 'posrka vase'.
Knjiga se ne bere tako hitro kot kakšen lahkoten roman, je pa vsekakor vredna svojega časa; širi obzorja in ponuja marsikaj v razmislek. :thumbup:

Auricula

PrispevekNapisal/-a Auricula » 08 jan 2018, 13:07

Knjiga z več kot 500 stranmi: Tadej Golob - Jezero

jezero_maketa.jpg
jezero_maketa.jpg (57.4 KiB) Ogledan 2751 krat

Inšpektor Birsa se povsem slučajno znajde ob Bohinjskem jezeru v trenutku, ko policista preiskujeta navedbe mimoidoče sprehajalke, da je v jezeru odkrila truplo. Tako prevzame skrivnosten primer smrti utopljenke brez glave, zaradi česar je njena identifikacija skoraj nemogoča. Najdbi prvega trupla sledi še več žrtev, Birsa pa s svojo ekipo, ki se ji pridruži nova sodelavka Tjaša, tava v slepi ulici ... Vse do konca, dokler se klobčič le ne začenja odpletati.
Knjiga sem kljub ne ravno skromnemu obsegu prebrala v dveh dneh, saj jo je skoraj nemogoče odložiti. Morda tudi zato, ker je dogajanje postavljeno v slovenski prostor in si ga je tako možno bolj 'živo' predstavljati. Napeto branje! :105:

Auricula

PrispevekNapisal/-a Auricula » 03 feb 2018, 22:42

Strip: Charles M. Schulz - Zvezd je več kot pet
mkt-zvezd-je-vec-kot-pet.jpg
mkt-zvezd-je-vec-kot-pet.jpg (63.76 KiB) Ogledan 2680 krat
Običajno stripov ne prebiram; sploh edini so bili tisti o racmanu Jaki, ki so mi v osnovnošolskem obdobju krajšali počitniške dneve . In najbrž bi pri tem ostalo, če me ne bi letošnji bralni izziv postavil pred to nalogo. V knjigi ne gre za povezano zgodbo, temveč niz posameznih 'kadrov', ki obsegajo štiri sličice oziroma eno stran. Z izjemo nekaj humornih situacij in besednih iger me knjiga kot celota ni prepričala; preveč je poskusov humorja na prvo žogo, ki vsaj v mojem primeru ne dosežejo želenega učinka (ali pa samo nimam smisla za tovrsten humor :roll: ).

Auricula

PrispevekNapisal/-a Auricula » 03 feb 2018, 23:14

Knjiga, ki ima v naslovu dve besedi: Elena Ferrante - Dnevi zavrženosti
24820_20066_170x260.jpg
24820_20066_170x260.jpg (9.79 KiB) Ogledan 2675 krat
Navdušenje nad deli italijanske pisateljice sem dolgo spremljala le z distance, nazadnje sem po knjigi le posegla in po prebranem ga povsem razumem. :eyebrows: Avtorica ne izgublja besed, temveč že v prvih nekaj povedih preide k bistvu - glavno junakinjo nekega dne povsem nepričakovano zapusti mož. Njegov odhod v njeno življenje vnese obilo brezupa, vračanja v preteklost in premlevanja, zaradi katerih izgubi stik z življenjem in ljudmi okrog nje. Iz dneva v dan tone globlje in šele ko doseže dno, ko se v polnosti zave lastne bede, zmore začeti plavati proti površju.
Branje me je pritegnilo s treh vidikov: prvi je ta, da ime glavne junakinje (Olga) ostaja nezapisano vse do osmega poglavja, kar mojstrsko ponazarja njen odnos do sebe (vse življenje v ospredje postavlja druge). Drugič - njeno doživljanje in čustvovanje se zdi tako pristno, da je mogoče sklepati, da avtorica izhaja iz lastne življenjske izkušnje. In tretji vidik - zanimivo mi je Olgino doživljanje soseda, kasnejšega partnerja, ki kaže, kako včasih ljudje presojamo druge zgolj skozi prizmo tega, kar v danem trenutku od njih potrebujemo.
Nazadnje uredil/a Auricula dne 05 feb 2018, 10:34, skupaj urejeno 1 krat.

Auricula

PrispevekNapisal/-a Auricula » 03 feb 2018, 23:34

Zgodba se odvija v srednji šoli: John Green - Kdo si, Aljaska?
prenos.jpg
prenos.jpg (9.86 KiB) Ogledan 2674 krat
Pripovedovalec zgodbe je Miles, s strani cimra imenovan tudi Bajs, ki ob prehodu v srednjo šolo zamenja okolje in se tako znajde v povsem novem krogu ljudi. Kot prvega spozna novega cimra Polkovnika, preko njega pa tudi še druge nove prijatelje, med katerimi najbolj izstopa Aljaska, bistro dekle, katerega vedenje pa da slutiti, da se za njim skriva 'nekaj več'. Kot se kasneje izkaže je ta 'nekaj več' mamina smrt, ki jo bremeni do te mere, da se z njo ne zmore več spoprijemati (Aljaska umre v čudnih okoliščinah, najverjetneje je šlo za samomor).
Ob prebiranju se mi je vseskozi pojavljalo vprašanje, kaj je tako močno zaznamovali Aljasko. Hkrati je bilo čutiti privlačnost med njo in Milesom, tako da sem vseskozi potiho navijala, da bi se iz tega kaj izcimilo. In ko je le prišlo do težko pričakovanega poljuba, je zgodba krenila v povsem drugo smer ...

Auricula

PrispevekNapisal/-a Auricula » 16 feb 2018, 19:24

Knjiga z grdo platnico: Janice Galloway - Dihati moraš, to je vsa skrivnost
medium_68038.jpg
medium_68038.jpg (10.48 KiB) Ogledan 2604 krat
Stežka, a vendarle jo uvrščam pod ta izziv. Grda je v tem primeru sinonim za monotonost, brezizraznost, neprivlačnost ... Kar pa je v popolnem nasprotju z vsebino knjige.
Gre za zgodbo 27-letne učiteljice, ki po nepričakovani smrti partnerja zapade v globoko depresijo. Ob že prej prisotni slabi samopodobi, ki jo je pridelala skozi odnose s pokojnim očetom alkoholikom, mamo in bivšim partnerjem, jo še dodatno bremeni kriza identitete. Slednja je odraz dejstva, da je bil umrli uradno še vedno poročen z drugo in tako se zapleta pri pogrebni slovesnosti, dedovanju skupnega bivališča, v službi ...
Uf, te prevzame. Gre za vsebinsko in slogovno izjemno dovršeno knjigo, v kateri se težka stiska posameznika prepleta s humornimi zapisi horoskopov in drugih odlomkov iz ženskih revij.
Po moji oceni še za razred boljša kot vsesplošno priljubljena Elena Ferrante. :goodjob:

Auricula

PrispevekNapisal/-a Auricula » 04 mar 2018, 14:29

Zgodba se odvija v vsaj 3 različnih državah: Nejc Zaplotnik - Pot
pot.jpg
pot.jpg (21.63 KiB) Ogledan 2555 krat
Knjiga, za katero smo vsi že slišali, mnogi jo citirajo, številni pa tudi vzamejo v roke in preberejo ... končno sem tudi med temi zadnjimi. :thumbup: V roke mi je prišla povsem naključno, sploh ne z namenom opravljanja izziva, pa sem ob branju ugotovila, da jo bom lahko uporabila tudi v ta namen, saj se zgodba odvija ne samo v številnih državah, temveč tudi na treh različnih celinah.
Začenja se v Rupi, majhni vasici blizu Kranja, kjer je avtor odraščal. Kot šolar je poletne počitnice preživljal pri bratrancu na veliki kmetiji pod Grintovcem, kar je botrovalo njegovim planinskim začetkom. Preko nekaterih vzponov na slovenske vrhove nas zgodba nato popelje v Afriko, kjer je kot 20-letni mladenič osvojil dva gorska hrbta najvišjega afriškega pogorja Kilimandžaro. Omenjena vzpona sta bila hkrati zadnje veliko dejanje, ki ga je opravil skupaj z dolgoletnim prijateljem Tonetom Perčičem. Dogajanje se nato za krajši čas preseli v Ameriko, preostanek pa je pretežno vezan na Azijo, kjer se končuje Zaplotnikova knjižna in se je kasneje končala tudi njegova življenjska pot.
Opise odprav je Zaplotnik lepo prepletel z lastnim razmišljanjem. Je človek narave, prvinskosti. Iz njegovih zapisov je čutiti, kako gori v želji po gibanju v skali oziroma kako zelo ga omejuje vsakdanja rutina ali pa koliko mu pomeni občutenje dežnih kapelj. Ne sprejema nezmožnosti sodobnega človeka za sobivanje z naravo in sočlovekom, hkrati je tudi kritik obstoječe materialistične mentalitete. Tudi vzponi na najvišje vrhove ga ne prevzamejo, nasprotno, ob tem se mu večkrat pojavljajo močni in težki občutki krivde, ker živi bolje kot drugi.
Prav zato branje priporočam vsakomur, tudi vsem tistim, ki vam je alpinizem povsem tuj. :105:

Auricula

PrispevekNapisal/-a Auricula » 09 jun 2018, 21:36

Knjiga avtorja s psevdonimom: Brina Svit - Noč v Reykjaviku
noc.v.reykjaviku.ai.16546.260.380.1..jpg
noc.v.reykjaviku.ai.16546.260.380.1..jpg (51.93 KiB) Ogledan 2426 krat
Brina Svit je psevdonim pisateljice Brine Švigelj-Merat. Začetek zgodbe se bere kot uvertura v erotični roman, saj osrednja junakinja Lisbeth plača nepoznanemu argentinskemu plesalcu tanga, da bi z njo preživel noč v Reykjaviku. Ta je resda sila pestra, a ne na način kot bi bralec glede na uvod morda pričakoval. :P Ob bornem in za oba morečem dogajanju v hotelski sobi se Lisbeth znajde v vrtincu lastne preteklosti, o kateri sploh prvič s komerkoli spregovori. Slovo od neznanca tako predstavlja tudi (delno?) slovo od težkih občutenj izgube in nemoči.
Sama zgodba je sicer borna in (pre)kratka, prepriča pa s številnimi metaforičnimi prispodobami.

Auricula

PrispevekNapisal/-a Auricula » 24 jun 2018, 12:12

Knjiga, kjer je na platnici žival: Enid Blyton - Na otoku zakladov
64590463_5-prijateljev_show.jpg
64590463_5-prijateljev_show.jpg (24.44 KiB) Ogledan 2325 krat
Žival na platnici je Tim, eden izmed petih članov pustolovske druščine Pet prijateljev. Ta se tokrat šele spozna, ko Julian, Dick in Anne preživljajo počitnice pri sestrični Georgini, ki pa se na omenjeno ime sploh ne odziva, saj si želi biti fant. Neurje naplavi na površje razbitino ladje, ki je bila v lasti Georgininega praprapradedka in je doživela brodolom potem, ko je posadka na Kirrinovem otoku skrila zlate palice. Takšno je ustno izročilo, ki pa se izkaže za zelo verjetno, ko peterica na ladji odkrije leseno škatlo in v njej načrt podzemnih temnic, v katerih so shranjene zlate palice (ingoti). Odpravijo se na lov za skritim zakladom, tu pa se prava pustolovščina šele začne ...

Gre za prvo knjigo iz priljubljene mladinske zbirke, ki sem jo v osnovnošolskih časih že večkrat prebrala, v letošnjem poletju pa sem si zadala izziv, da celotno zbirko preberem še enkrat. Kot sem ugotovila med brskanjem po internetu, je original izšel že daljnega leta 1942, kar pomeni, da smo na slovenski prevod čakali skorajda pol stoletja. In morda še eno manj poznano dejstvo, povezano s pisateljico - je tudi avtorica knjig o Nodiju. :mrgreen:

Knjiga je ravno pravšnja izbira za poletne mesece - lahkotna in pustolovska. Komaj že čakam, da v roke dobim naslednjo. :tralala:

Vrni se na

Kdo je prisoten

Po forumu brska: Ni registriranih uporabnikov in 2 gostov