Bralni izziv 2018 - katarina.

Na tem forumu se nahajajo vsi potekli in aktualni bralni izzivi.

Moderator: The Book Crusaders

Uporabnikov avatar
katarina.
Opravljen bralni izziv 2018
Kontakt:

Re: Bralni izziv 2018 - katarina.

PrispevekNapisal/-a katarina. » 20 jun 2018, 15:09

KNJIGA, KI TEMELJI NA PRAVLJICI

Angela Carter
The Bloody Chamber And Other Stories

Goodreads

Za to nalogo sem si želela prebrati kaj temačnega. Take pravljice so mi bile od nekdaj všeč – mračno čarobne, skrivnostne, in The Bloody Chamber je po opisu sodeč od vsega, kar sem uspela najti, še najbolj ustrezala mojim željam. Sicer sem bila sprva nekoliko slabe volje, da nimamo slovenskega prevoda. Knjig v angleščini namreč ne maram preveč. Se mi zdi, da od njih odnesem manj kot od slovenskih knjig in da manj uživam v jeziku in slogu. Sploh če je knjiga napisana v težkem jeziku, kar za The Bloody Chamber gotovo drži. Polno je bilo besed, ki sem jih videla prvič, starinskih izrazov, zares bogat jezik, moram reči, in mislim, da bi bilo to knjigo čudovito brati v slovenščini. Res upam, da jo kdaj prevedejo.

Kakorkoli, The Bloody Chamber je zbirka kratkih zgodb, priredb znanih pravljic, kot so Rdeča kapica, Lepotica in zver, Obuti maček, Sinjebradec, Sneguljčica itd. Nekatere zgodbe so mešanica večih pravljic, ponekod jemlje navdih tudi iz mitologije in ljudskega slovstva. Vsekakor pa se vse opirajo predvsem na tiste stare verzije pravljic, na tiste bolj mračne in včasih okrutne. Vzdušje, ki ga zgodbe ustvarjajo je čudovito gotsko in skoraj otipljivo. Pa polne so simbolizma. Z vsako zgodbo se lahko v nedogled zabavaš, ko gruntaš, kaj bi lahko kaj pomenilo. Posebno mesto v zgodbah ima spolnost, predvsem seksualnost ženskih junakinj, raziskujejo njihov odnos do moških in do samih sebe. Ženske osebe imajo v tej zbirki pomembnejšo in odločilnejšo vlogo, kot v klasičnih pravljicah, veliko bolj tridimenzionalne in nepredvidljive so in bolj dejavne.

Najljubša mi je bila zgodba z naslovom The Tiger's Wife, priredba pravljice Lepotica in zver z zanimivim zaključnim preobratom. Sploh ne znam povedati, kako čudovita se mi je zdela :lotsalove: . Beauty je bila v njej prav prikupno sarkastična. :thumbup:
Seveda so bile tudi zgodbe, ki mi niso bile preveč pri srcu, recimo Puss in Boots ali pa The Snow Child. Slednja je bila en tak grozljiv :121:, ampak na srečo dovolj kratka, da ni skvarila končnega vtisa.

Uporabnikov avatar
katarina.
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a katarina. » 12 jul 2018, 16:47

NASLOV SE ZAČNE S ČRKO B

Haruki Murakami
Brezbarvni Tsukuru Tazaki in njegova leta romanja

Goodreads, Bralnica

Ta knjiga je hladna. Ne znam povedati, zakaj. Obstajajo pač knjige, ki so tople, in knjige, ki so hladne, in ta je hladna, čeprav je polna čustev, melanholije in bolečine. Če bi ji hotela pripisati barvo, bi rekla, da je zelo svetla sivo-modra, kot oči kakšnega zlobneža v filmu.
Ni mi bila preveč všeč, delno zaradi tega hladu, delno zaradi stila, delno zaradi oseb. Sama tematika me je na začetku sicer izredno pritegnila. Govori o nekem Tsukuruju, ki so ga po koncu srednje šole nenadoma in brez pravega razloga zapustili njegovi najboljši prijatelji, in kako je to vplivalo na njegovo samozavest, na njegove prihodnje odnose, ter kako se je po 16 letih končno odločil priti celotni zadevi do dna. Zelo natančno in pristno so opisani njegovi občutki zaradi tega, kar se je zgodilo - kako se čuti brezbarvnega in se ob vsakem človeku, ki mu pride blizu, sprašuje Kaj ta človek sploh vidi na meni? Kaj če tudi on izve za mojo dolgočasnost in me zapusti?, kako posledično z ljudmi drži distanco. Človek, ki se mu je kaj takega že zgodilo, ki se je že kdaj čutil zapuščenega, ki ga je strah zapuščenosti in ki ga je strah, da drugim ljudem ni dovolj, se po moje lahko zelo dobro istoveti s Tsukurujevimi razmišljanji, končno se lahko znebi občutka, da je v tovrstnem razmišljanju in občutenju osamljen.
To je tisto, kar mi je bilo pri tej knjigi všeč. Vse ostalo pa se mi je zdelo bolj ali manj meh. Osebe...eh. Dialogi so se mi zdeli nenaravni in togi (ne vem, morda je to zgolj posledica prevoda ali kaj) in vsa tista filozofska razmišljanja o življenju in človeku so kar nekako odletela mimo mene. Žal.

Uporabnikov avatar
katarina.
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a katarina. » 20 jul 2018, 13:37

KNJIGA AVTORJA S PSEVDONIMOM

Sylvia Plath
Stekleni zvon

Goodreads, Bralnica

Če prav vem, je bila knjiga prvotno izdana pod imenom Victoria Lucas, torej bo že ustrezala tej nalogi.

Ne morem reči, da sem v branju te knjige uživala. Vzdušje, ki ga ustvarja, je tako sivo, mrtvo, brezupno, kot tisti prevroči poletni dnevi, ko si čisto ožet, ne moreš nič in si želiš, da za trenutek ne bi več obstajal in da bi se vse skupaj že nehalo tako zoprno bleščati. Ko sem končala z branjem, sem jo lepo postavila na polico in mislim, da se je nikoli več ne bom pritaknila. In za povrh je glavna oseba blazno antipatična. Zakaj potem 5 zvezdic? Prvič, ker je izredno lepo in zelo spretno napisana. Drugič, ker vsekakor doseže svoj namen.

Ko ljudje govorijo o tej knjigi, ves čas uporabljajo pridevnik "depresivna". To pretiravajo, sem si mislila. Pa že ne more biti tako zelo depresivna. Boy, was I wrong. Knjigo sem imela načeto par mesecev. Na začetku je še kar šlo, potem pa je hitro postajalo vse težje in na neki točki sem se zjokala in nisem mogla več naprej. Tako da sem jo dala na stran za nekaj časa, dokler ne pridejo boljši časi. Knjiga neverjetno pristno opiše doživljanja depresivnega človeka, stvari, za katere misliš, da se jih ne da povedati z besedami.

Uporabnikov avatar
katarina.
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a katarina. » 09 avg 2018, 11:18

KNJIGA Z VEČ KOT 500 STRANMI

Jojo Moyes
Ob tebi

Goodreads, Bralnica

Zato ker mi vedno nekako rata, da se lotim knjige nekaj let po tem ko so jo že vsi prebrali.

Ampak je kar dobra knjiga in ni mi žal, da sem ji posvetila svoj čas. Bere se hitro in všeč mi je, da osebe niso tako karikirane, kot sem sprva pričakovala.

Najprej pričakuješ, da bo šlo zgolj za ljubezensko zgodbo v klasičnem smislu, pa ni tako. To je predvsem zgodba o družini in o življenju, o njegovi vrednosti. Všeč mi je bila dinamika v obeh družinah, njihovi zapleteni medsebojni odnosi. Sploh mi je bil všeč odnos med Lou in Treeno. Se mi zdi, da v knjigah bolj redko naletim na dobro napisan in tridimenzionalen odnos med sestrami/brati.

Te pa knjiga med drugim nauči precej o tem, kako je videti življenje invalida. Nisem vedela, da je tako zelo zakomplicirano. In da je vsa zadeva z evtanazijo tako polna pravnih komplikacij.

Uporabnikov avatar
katarina.
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a katarina. » 12 okt 2018, 14:40

AVTOR KNJIGE JE MLAJŠI OD TEBE

Rachilde
Gospod Venera

Goodreads

Ugotavljam, ne maram preveč francoskih romanov 18. in 19. stoletja. Kaj pa vem, vsi ti nemogoče bogati ljudje, ki v življenju nimajo drugega dela kot da se preseravajo naokrog… Ampak ta knjiga me je pritegnila s svojo nenavadno tematiko. Govori o mladi plemkinji Raoule, ki začne ljubezensko afero s cvetličarjem Jacquesom. Zanimivo v tej aferi je, da udeleženca zamenjata spolni vlogi: Jacques postane ljubimka in Raoule ljubimec. Spremljamo torej razvoj te zmedo vzbujajoče (moški in ženski slovnični spol se v besedilu uporabljata precej svobodno) na propad obsojene zveze in skušamo slediti Raoulinim možganom, kar ni najlažja naloga. Raoule se sicer rada oblači po moško, zbira orožje, vadi mečevanje in se v splošnem ne vede preveč »tipično žensko«, a se vseeno ne zdi, da bi ji bilo v ženskem telesu neudobno – všeč ji je, da je ženska. Zanimiv koncept, s katerim se še nikoli nikjer nisem srečala.
Avtorica knjige je bila stara tam nekje 20 ali 21 ko je napisala knjigo. Res me zanima, od kod je črpala material.

Uporabnikov avatar
katarina.
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a katarina. » 12 okt 2018, 14:46

KNJIGA, KI IMA V NASLOVU DVE BESEDI

Leonard Cohen
Knjiga milosti

Goodreads

Spet pesniška zbirka. In spet ne vem točno, kaj naj o njej povem razen tega, da jo bom najverjetneje morala prebrati še enkrat. Pesmi so se mi zdele poetične in polne zanimivih podob, niso se me pa preveč pogosto dotaknile, ali kako bi človek temu rekel. Kot da sem še malo prezelena zanje :mrgreen: .
Nehal
Sem poslušati, pa ni
Prišel. Z občutkom neuspeha sem znova
Začel. Ko se je ta občutek poglobil, sem ga
Spet zaslišal. Nehal sem nehavati in nehal
Začenjati, in dovolil sem si, da me je
Strla nevednost.

Uporabnikov avatar
katarina.
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a katarina. » 25 nov 2018, 16:28

KNJIGA SE DOGAJA V DVEH SVETOVIH

Chuck Palahniuk
Klub golih pesti

Goodreads, Bralnica

Za to knjigo bi lahko rekli, da se dogaja v dveh svetovih na dva načina. Prvič, večina knjige se dogaja na svetu, zadnje poglavje pa v onostranstvu. Drugič, del knjige se dogaja v resničnosti, del pa v pripovedovalčevi glavi/halucinacijah/sanjah?
Pripovedovalec, ki je tudi glavna oseba in neimenovan, razvije znotraj sebe še eno osebnost oziroma nekaj takega. In tej osebnosti je ime Tyler. Tyler je vse, kar pripovedovalec ni: je samozavesten, proaktiven, na vse se spozna, vse si upa. Iz nezadovoljstva nad svetom, v katerem živita, skupaj ustanovita t.i. Klub golih pesti (Fight club), namenjen pretepanju, ki naj bi imelo za rezultat sproščanje in uničenje. Filozofija te knjige je namreč, da je uničenje starega nujno potrebno za vzpostavitev novega (in menda boljšega).
Knjiga se mi je zdela hkrati cinična in idealistična. Po eni strani sovraži vse, svet je beden, družba je bedna. Po drugi strani pa nerealistično upa, da se bo iz uničenja rodilo kaj boljšega. Ni mi bila preveč všeč.

Uporabnikov avatar
katarina.
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a katarina. » 15 dec 2018, 20:54

ZGODBA SE ODVIJA V VSAJ 3 RAZLIČNIH DRŽAVAH

Voltaire
Kandid ali optimizem

Goodreads

Ne vem, če bi se lotila te knjige, če ne bi bilo knjižnega kluba, v katerem sodelujem. Gre za eno tako hecno zgodbico, ki se dogaja tako hitro, da komaj slediš. Kandid je en tak preprost tip, ki živi na nekem gradu nekje v Nemčiji in cele dneve posluša grajskega filozofa, katerega filozofija je, da živimo v najboljšem možnem svetu in da se vse zgodi z razlogom - da bi nam bilo čim boljše na svetu. Kandid se zaljubi v graščakovo hčerko Kunigundo in ker njena družina ne odobrava te zveze, ga preženejo z gradu. Potem se nekako znajde v Bulgarski vojski, pobegne na Portugalsko, kjer ga dobi inkvizicija, od tam se mu spet uspe rešiti, odpotuje v Ameriko, kjer nekoga ubije, tako da je spet na begu. Potem pa spet nazaj v Evropo, v Pariz, v Benetke, v Turčijo. Skratka, ves čas samo nekaj potuje okrog, v vsakem poglavju ga skoraj ubijejo, dogajajo se mu grozne stvari in stalno srečuje ljudi, s katerimi potem debatira, ali res živimo v najboljšem možnem svetu. Ves čas se mu tudi dogaja, da mu kakšen prijatelj umre, potem pa se izkaže nekaj poglavij kasneje, da po nekem čudežnem naključju v resnici ni umrl. To se zgodi tolikokrat, da je že kar malo trapasto.
Sicer se mi je zdela kar ok knjiga. Všeč mi je bilo, kako se ukvarja s temi vprašanji trpljenja, človekovega iskanja sreče ipd., predvsem pa zaključek, do katerega privede: na koncu nimaš nobenih odgovorov. Najboljše, kar lahko storiš, je, da nekako živiš dalje in "skrbiš za svoj vrt". Knjiga je bila tudi polna enega takega sarkastičnega humorja, tako da je bila kar zabavna.

Vrni se na

Kdo je prisoten

Po forumu brska: Bing [Bot], Google [Bot] in 3 gostov