Bralni izziv 2018 - medvedka

Na tem forumu se nahajajo vsi potekli in aktualni bralni izzivi.

Moderator: The Book Crusaders

Uporabnikov avatar
medvedka
Bralni izziv 2018 s 4 zvezdicami
Kraj: Vuzenica
Kontakt:

Re: Bralni izziv 2018 - medvedka

PrispevekNapisal/-a medvedka » 21 mar 2018, 21:38

10. naloga - knjiga, ki se dogaja pozimi: Charles Martin - Gora med nama

Slika
OCENA: *****

Ko ti ena zgodba tako leže v dušo, je zelo težko dati knjigo zvečer na polico. Zgodba je napisana tekoče, zelo berljivo in pa zelo všečno. Večkrat sem se zatopila tudi vase in v najin odnos, medtem ko sem jo brala. Kaj sploh pomeni ljubezen? Koliko imaš nekoga lahko rad in kje je tista meja med prijateljstvom in ljubeznijo?
V knjigi mi je bilo izredno všeč to, da ji ni takoj povedal zakaj je ločen z ženo, kaj je tisti razlog, da nista skupaj. In pisatelj nas pusti, do konca da imaš pač občutek, da sta se ločila in skozi pripoved te vleče radovednost, kaj je tisto kar je naredil, da ni bilo prav. Ko izveš rabiš poleg polno škatlo robčkov.
Ob vsem tem, kar je naredil za Ashley na gori, kjer je več časa snežilo kot kaj drugega, je vredno vsega občudovanja. Redkokdaj še naletim na zgodbo, kjer ni v ospredju divja ljubezen, ki se takoj vname. Tukaj se razvija počasi in skozi pogovore in predvsem skozi pripovedovanje ženi, je Ben človeški in predvsem pravi džentelmen. Takšnih menda ne delajo več.
Ne bom pisala obnove, in dolgovezila. Priporočam vam, da vzamete knjigo v roke in preberete, meni eno boljših zgodb v zadnjem času.
Če želite, da bi bili vaši otroci pametni, jim berite pravljice. Če želite, da bi bili še pametnejši, jim berite še več pravljic. (A. Einstein).

Uporabnikov avatar
medvedka
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a medvedka » 01 apr 2018, 09:44

17. naloga - zgodba, kjer se pojavita dvojčka ali dvojčici: Iztok Vrhovc - Dvojčka

Slika

OCENA: ****

Knjiga Dvojčka obsega 678 strani, saj je v tej izdaji zbranih vseh 8 knjig, ki se smiselno nadaljujejo. Knjiga je mladinska in sem jo že predlagala svoji hčkerki, ki zelo rada bere.

V začetku je knjiga tipičen mladinski roman. Dogaja se v tipični slovenski družini, kjer pač imajo dvojčke. Zaplete se, ko Tim in Tin začneta hoditi v srednjo šolo. Tim prijazen dvojček, dobi dekle, je dober v šoli, Tina pa začne razjedati ljubusumnost in začne delati neumnosti, da bi Timu prevzel dekle. Sredina romana je kot dober mladinski kriminalni roman, saj Tina vse bolj prevzemajo negativne silnice in dela vse več neumnosti. Kot dober kriminalec načrtuje "nakup" skritih kamer, z tolpo v katero se zaplete izsiljujejo vse po vrsti a na koncu izvedejo rop. Ko je že vsega skoraj konec pa se vključi še Ofelija - priseljenka iz Mehike, ki pa je bila tudi babica pri njujinem porodu. Z Tinom odpotujeta v mehiko, kjer Tin doživi katarzo in se nauči živeti s svojo negativno stranjo in jo brzdati. A v mehiki se žal zgodi tudi nekaj groznega, kar je povezano z bratom Timom. Mu bo Tim kdaj odpustil? Mu bo odpustila Sanja, Timova punca?
A knjiga pove o našem življenju še nekaj drugega - za vsakega se najde druga priložnost, za vsako negativno stvarjo je pozitivna in naše življenje je kot Jin in Jang.
Vsega vam ne morem povedat - preberite jo, ker je res berljiva in čeprav je mladinski roman, sem jo z veseljem prebrala.
Če želite, da bi bili vaši otroci pametni, jim berite pravljice. Če želite, da bi bili še pametnejši, jim berite še več pravljic. (A. Einstein).

Uporabnikov avatar
medvedka
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a medvedka » 04 apr 2018, 15:31

%. naloga - knjiga, kjer je na naslovnici žival: W. Bruce Cameron - Pasji smisel življenja

Slika

Ena izmed boljših knjig zadnjega časa. Res me je prevzelo na kako eleganten način nam avtor podaja življenje skozi pasjo dušo. Vedno sem verjela, da te žival najde, da najde svojo sorodno dušo. To sem doživela tudi, ko je vsak otrok dobil svojo muco. Prav karakterno so se ujemali. Eden tipični najstnik, ki se mu šmirgla za cel svet, ena taka trolika (v dobrem smislu), kot moja hči in ena skomplicirana in bojazljiva kot moja druga hči.
Skozi knjigo spoznamo več psov, ki pa imajo isto dušo. Prav neverjetno je koliko empatije je avtor imel, do psov. Kako dobro se je vživel v njihov način življenja in v njihovo razmišljanje. Po drugi strani pa nam je postavil ogledalo in v njem se lahko vidijo tako dobri lastniki kot slabi, ljubeči in tisti, ki s psmi delajo. Čeprav so tega psa uspavali kar 3x je vsako uspavanje privabilo solze v moje oči in seveda srečo, ko se je skotil kot psiček drugi mami. A skozi vsa življenja je iskal svojo sorodno dušo, ki jo je našel v dečku Eathanu in ga je iskal skozi vsa pasja življenja. Že ko je mislil, da je našel svoj smisel življenja in se ne bo več skotil ga je življenje spet presenetilo. Tokrat ga je pripeljalo, do njegovega ljubega dečka, ki pa je bil sedaj že star možakar.
Zdi se mi, kot bi bila knjiga pisana za nas. Pred letom je naša psička poginila in sedaj ima mami novo. Kar nekako iščem Lunine poteze v tej psički. Upam, da jih najde tudi moja mami in seveda tudi ati, ki je bil na Luno izredno navezan.
Všečna knjiga, ki marsikomu polepša dan in mogoče kdo le najde smisel v tem, da posvoji kakšnega brezdomnega psa. Kaj veš kdo se skriva v njegovi duši?

Uporabnikov avatar
medvedka
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a medvedka » 24 apr 2018, 22:14

20. naloga - Knjiga, ki se začne s črko B: Dušan Čater - B52

Slika

OCENA: ***

Kriza srednjih let: odkljukano.
Alkohol: na hektolitre.
Droga: na tone.
Odnosi: so pa jih ni - zakomplicirani, da glava boli.

V knjigi pisatelj išče samega sebe v krizi srednjih let. A knjiga je opisana tako, da se lahko v njej najdejo vsi moški, ki imajo krizo srednjih let. Oziroma ne vedo kaj bi počeli s svojimi ženami, ko otroci zapustijo gnezdo. Kar tukaj bi lahko zaključila z opisom. A ne teh 170 straneh se dogaja še marsikaj drugega. A v ospredju je vseskozi njegov odnos do žene. Češrav živita ločeno življenje, se ne ločita in Karlito še vedno ne more brez svoje Mine.
Všeč mi je, da v bistvu se ne zaplete v neko razmerje z drugo žensko, ker mi je dalo razmišljati, da še vedno ljubi svojo ženo. le da ne ve kaj bi sam s sabo.
Zanimivo mi je, kako opisuje tudi svoje razvade. Kar odkrito pove, da brez travarice (šnopsa) in piva Jolly ne prime. Še vedno potrebuje poleg alkohol.
Mogoče mi slog pisanja ni bil toliko blizu, ker nimam rada dnevniških zapisov. Knjiga ni pisana po datumih a poglavja so samo oštevilčena in bi bilo čisto vseeno ali bi na vrhu pisal celo datum. Včasih je bil v poglavju samo 1 stavek.

Glede na to, da pa se mož bliža krizi srednjih let, je bil tole kot nekak priročnik kako možu popustiti pri krizi in ga še vedno obdržati poleg sebe.
Zanimiv, drugačen pristop knjige. Mogoče me je vlekla tudi zato, ker sem g. Čatra poslušala na eni predstavitvi in mi je bil zanimiv govornik. Drugačen, z govorno napako, predvsem pa se je v tej knjigi kar razgalil.

Uporabnikov avatar
medvedka
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a medvedka » 06 maj 2018, 20:15

13. naloga - knjiga po lastni izbiri: Kelli Estes - dekle, ki je pisalo s svilo

Slika

Po dolgem času sem naletela na knjigo, ki me je čisto potegnila vase. Knjiga je pisana v preteklosti okoli leta 1884 in v sedanjosti. Zgodbi se dotikata druga druge a tale v sedanjosti doživlja različne pretrese in zato je potrebna močna ženska nasproti grozni zgodovini in pretresljivim odkritjem na njenem posestvu.
Zgodba iz preteklosti naj bi bila pisana po resničnih dogodkih - in dokazuje kako smo belci fobični proti vsem rasam. Kaj vse si ne bi izmislili samo, da bi bili boljši od drugih. A avtorica skozi zgodbi dokaže, da je resnična ljubezen močnejša od vseh fobij, hudobij in predvsem maščevanja.
Zanimiv je bil del, kjer Inara (ženska iz sedanjosti) odkriva skrivnost za skrivnost o svoji družini in predvsem, kako ohraniti skrivnost pred ljubljenim in pred očetom. A vsaka skrivnost pride na dan. Tudi tukaj je. A predvsem je zanimivo za kakšno ceno. Le kdo bo izgubil boj?
Mei Ling (ženska iz preteklosti) se je bojevala bolj proti svojim strahovom. A je znala s tenkočutnostjo povezati Kitajsko in Ameriko - oz njujini kulturi. Predvsem pa je znala pokazati, kako nesebična je lahko ljubezen.

Ob knjigi sem se bolj spraševala, kaj vse smo ljudje sposobni narediti, da bi prevladali svetu s svojim prepričanjem. Vedno bolj spoznavam, kako grozni smo lahko drug do drugega.

Uporabnikov avatar
medvedka
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a medvedka » 06 maj 2018, 21:25

25. naloga - Knjiga, ki se odvija v 3 treh različnih državah: Benka Pulko - Pocestnica

Slika

Knjiga se začne v Sloveniji, kjer se Benka rodi, doživi čudovito otroštvo, mladost in tudi prvo službo. A nekaj jo je vleklo na motor, na pot. V knjigi opisuje svojo pot okoli sveta, s katero se je vpisala v Guinnesovo knjigo rekordov, saj je prevozila vse kontinente.
Zanimiv mi je bil njen pogled na Američane in kako jih je doživljala. Z njo sem zadržala dih, ko je potovala po Južni Ameriki, saj jo je opisala, kot nevarno in polno pasti, kje te bo kdo napadel ali okradel. Nova Zelandija se zdi, kot Slovenija - obljubljena dežela. Avstralija in Afrika se mi zdi, da sta ji kar nekako spolzeli pod kolesi. Antarktika je bila majhen ovinek na njeni poti. Predvsem pa je zanimivo kako se je lotila Indije in njihovih nevarnih cest. Kitajsko je raje izpustila, saj je niso spustila vanjo. V Evropi pa je iz Grčije do Slovenije naredila ovinek in se vrnila domov skozi severne dežele - Finska,...
Skozi knjigo sem izvedela marsikaj zanimivega, in priznam, da me takšne knjige potegnejo tako močno, da bi najraje na ramena obesila nahrbtnik in šla.

Uporabnikov avatar
medvedka
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a medvedka » 12 maj 2018, 19:30

12. Naloga - glavni junak nosi uniformo: Susan Meissner - Ognjeni šal

Slika

Clara na Manhattnu doživi grozen požar, kjer izgubi moškega, ki ga ljubi. Tako se zdi na prvi pogled. Skozi njeno zgodbo pisateljica lepo razpleta in prepleta zgodbo, ki govori o nesrečah zaljubljenih ljudi. A tako kot se Clari zgodil leta 1911 in prijatelj umre v goreči stolpnici, tako se zgodi Tayrin leta 2001. A Tayri umre mož v južnem stolpu dvojčkov, ki so ga uničili teroristi.
Clara se po nesreči zateče na otok Ellis, kjer stoji bolnišnica za prišleke iz ostalega sveta, ki morajo čez zdravniški pregled, da jih spustijo v New York. Clara je kot medicinska sestra predana delu a vendar jo prijateljice vabijo vsak vikend, da gre z njimi na celino plesat. Clara pa še ni pozabila, kaj se ji je pripetilo. A zaradi moškega, ki je prišel na otok in mu je med potjo umrla žena, se njeno življenje zaplete in primorana je stopiti na celino.

Glede na to, da sem končala srednjo zdravstveno in ne delam v tej stroki, me vseskozi privlačijo knjige s takšno vsebino. Kar čutim sestre kako pomagajo bolnikom. A najtežje je bolezen pustiti na oddelku. Clare je do ostalih pacientov profesionalna in zagnana a vendar ji Andrew obrne življenje na glavo.
Knjiga na lep in prfekten način opisuje naše notranje strahove in kako vsi potrebujemo vmesni prostor, da si od težav oddahnemo in zaživimo na novo.
Skozi zgodbo glavno vlogo oddigra šal, potiskan z ognjiči, ki reši tako Clare kot Tayrin in jima pomaga preboleti največje izgube.
Knjiga polna čustev in na koncu potrebuješ poleg nekaj robčkov, da knjiga in rokav nista mokra :angel:

Uporabnikov avatar
medvedka
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a medvedka » 21 maj 2018, 21:43

1. Naloga - knjiga francoskega ali nemškega pisatelja: Christian Jacq - Drevo življenja

Slika

Knjiga me je popeljala v otroštvo, ko smo še gledali film o Kleopatri z Elizabeth Taylor v glavni vlogi. Knjige je sestavljena iz številnih spletk in okoriščanja glavnih pisarjev v Egiptu. Kar nekako liči na slovenski politični parket te dni. Nekdo je kriv, spet drugi bi ga rad ovadil za goljufijo,... Nad vsem pa je še vedno FARAON. In verjetno sem prav zaradi vsega tega vzela v roko to knjigo, ker ni tipična ljubezenska. Je pa ta knjiga prvi del izmed štirih in prav veselim se, da preberem še vse ostale tri.
Kaj mi je bilo všeč v tej knjigi? Vso opisovanje njihove kulture. Predvsem pa me privlačijo različna čaščenja bogov v različnih kulturah. In tukaj je glavni problem umiranje drevesa Akacije. Faraon po vsem Egiptu išče krivca, za to da drevo odmira. Pa ga bo našel? Verjetno šele v zadnjem 4 delu.
Po drugi strani pa je tukaj zgodba o Ikerju - fantu, ki bi se rad naučil pisati, a ga pri njegovem učenju zmotijo številne preizkušnje. Pa je res on kriv za vse egipčanske tegobe? Ali pa je kriv kdo drug, ki se faraonu dela lepega, a ko se faraon zasuče išče svojo korist.
Predvsem pa me zanima pot Oznanjevlaca. Saj bi rad Oznanil, da je Bog samo eden in edini. A tukaj se mi zdi, da je pisatelj malo prehiteval zgodovinska dejstva.
Pa pustimo se presenetiti in pokukajmo naprej, kaj se bo zgodilo z njim. Hm mogoče pa je akacija nehala rasti zaradi krive vere? Upam, da je in da Iker doživi tisto, česar si najbolj želi - stopiti v Adonisisov krog.

Uporabnikov avatar
medvedka
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a medvedka » 24 maj 2018, 23:22

9. naloga - knjiga avtorja, ki je mlajši od tebe: Goran Vojnović - Ko Jimmy Choo sreča Fidela Castra

Slika

Knjiga so v bistvu kolumne objavljene v nekem časopisu (nisem niti raziskovala). V njih se odraža naš čas, naše življenje v tej preljubi Sloveniji, kjer nam še vedno dirigirajo strici iz ozadja in kjer je največja zabava derbi med Olimpijo in Maribor za moške, in šoping v H&M za ženske.
Prav všeč mi je bila njegova miselnost, zakaj mladi ne delamo revolucije in jah nismo ne zreli, le čas ni pravilen. Ne moremo se boriti proti vsem stricem, proti zgodovini, predvsem pa ne proti vsem tem ljudem, ki še vedno pogrevajo kje je bil kateri v rajni Jugoslaviji. Všeč mi je, da ne opeva Jugoslavije a realno pokaže naš čas in zakaj mladina ne dobi dela in ne stanovanj. Predvsem pa zakaj se ne odločajo za otroke. Kot zadnja kolumna je bila kolumna namenjena njegovi babici, ki je umrla dementna. Letos za zaključek bralne značke so imeli na obisku prav njega in otožno je pripovedoval, kako težko je pisati o nekom bližnjem, ki je zbolel za demenco. (predstavil nam je knjigo Figa) In mogoče se mi je ta kolumna še bolj vsedla v srce in sem jo res opazila.
Knjiga je za vzet v roke in se zamislit nad samim seboj, nad našimi življenji. Predvsem pa se vprašati - je dobro biti deloholik?
Moje skromno mnenje je, da nas ne bodo rešili stari novi politiki, da šolstvo in zdravstvo bosta vedno našla nek problem, a ljubezen do bližnjega se izkaže po tem ko jo doživiš z vsem svojim srcem in je neizmerljiva.

Uporabnikov avatar
medvedka
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a medvedka » 01 jun 2018, 21:14

9. naloga - zgodba se dogajav času vojne: Luca Crippa - Mauricio Onnis - Fotograf iz Auschwitza

Slika

Vrni se na

Kdo je prisoten

Po forumu brska: Bing [Bot] in 7 gostov