Bralni izziv 2018 - *moyca*

Na tem forumu se nahajajo vsi potekli in aktualni bralni izzivi.

Moderator: The Book Crusaders

Uporabnikov avatar
*moyca*
Opravljen celotni bralni izziv 2018

Bralni izziv 2018 - *moyca*

PrispevekNapisal/-a *moyca* » 06 jan 2018, 12:03

Seznam nalog:

1) Knjiga, kjer je avtor Francoz ali Nemec (3 točke) - Laurent Binet: HHhH
2) Knjiga z zlato ali bež platnico (2 točki) - Paul Sussman: Ozirisov labirint
3) Knjiga, ki ima v naslovu dve besedi (3 točke) - R.J. Palacio: Julianova zgodba
4) Prva knjiga tvojega najljubšega avtorja (1 točka) - Nora Roberts: Irish Thoroughbred
5) Knjiga, kjer je na platnici žival (2 točki) - Jurij Kunaver (prevedel): Zgodbe iz Urugvaja

6) Knjiga z grdo platnico (2 točki) - Feri Lainšček: Muriša
7) Avtor knjige je mlajši od tebe (3 točke) - Samantha Young: Into the Deep
8) Strip (2 točki) - George R.R. Martin (priredil Daniel Abraham): A Game of Thrones, the graphic novel, volume one
9) Zgodba se dogaja v času vojne (3 točke) - Martha Hall Kelly: Dekleta španskega bezga
10) Zgodba se dogaja pozimi (1 točka) - Jo Nesbo: Snežak

11) Knjiga avtorja, s katerim si delita prvo črko priimka (3 točke) - Ray Kluun: Pride ženska k zdravniku
12) Knjiga, kjer glavni junak nosi uniformo (2 točki) - Tone Partljič: General
13) Po lastni izbiri (1 točka) - Dan Brown: Origin
14) Knjiga se dogaja v dveh svetovih (2 točki) - J.K. Rowling: Harry Potter 1 - Kamen modrosti
15) Knjiga z več kot 500 stranmi (3 točke) - Tadej Golob: Jezero

16) Najljubša knjiga tvojega prijatelja ali prijateljice (1 točka) - Randy Pausch, Jeffrey Zaslow: Zadnje predavanje

17) Knjiga, kjer se pojavita dvojčka ali dvojčici (3 točke) - J.K.Rowling: Dvorana skrivnosti
18) Zgodba se odvija v srednji šoli (2 točki) - John Green, David Levithan: Will Grayson, Will Grayson
19) Knjiga je starejša od 50 let (3 točke) - Harper Lee: Če ubiješ oponašalca
20) Naslov se začne s črko B (2 točki) - Jo Nesbo: Brezskrbno

21) Knjiga avtorja s psevdonimom (2 točki) - J.D. Robb: Gole v smrti

22) Knjiga, ki si jo dobil/a v dar (1 točka) - Matt Haig: How to stop time
23) Knjiga, ki je izšla leta 2018 (3 točke) - Anita Nair: Vaje v pozabljanju
24) Knjiga, ki temelji na pravljici (2 točki) - Julia Quinn: An Offer from a Gentleman
25) Zgodba se odvija v vsaj 3 različnih državah (3 točke) - Paul Sussman: Zadnja skrivnost templja
Nazadnje uredil/a *moyca* dne 26 sep 2018, 09:41, skupaj urejeno 22 krat.
Reading is a discount ticket to everywhere.
(Mary Schmich)

Uporabnikov avatar
*moyca*

Re: Bralni izziv 2018 - *moyca*

PrispevekNapisal/-a *moyca* » 07 jan 2018, 17:44

6) Knjiga z grdo platnico (2 točki) - Feri Lainšček: Muriša

Juhej, uspelo mi je zaključiti s prvo letošnjo knjigo in opraviti prvi izziv. Tale kategorija je zelo subjektivna in se mi zdi po svoje kar kruta.. a izbrala sem tole knjigo.
Muriša je drugi del Lainščove trilogije, prvi je Ločil bom peno od valov. Tudi ta se, tako kot prva, dogaja ob Muri in v tesni zvezi z njo. Glavni junak je Julian Spransky, mlad izobražen inženir, katerega je usodno zaznamovala skrivnost njunih staršev. Mama Elica je v čudnih okoliščinah potonila/izginila, potem ko je bila nezvesta očetu, oče Ivan pa jo je dolga leta zblojen iskal, nato pa tudi sam umrl. Ivan je živel z gospo Roso, študiral v Ljubljani, nato pa se vrnil v Soboto, da se bo maščeval tej reki, ki mu je toliko že vzela.
Zaplete se z Zinaido, v njej najde svojo drugo polovico, a kakor njegovim staršem, tudi njemu ljubezen ni namenjena in usoda še enkrat kruto poseže v njegovo življenje.
Roman je temačen, poln družbene kritike ob začetku druge svetovne vojne, po drugi strani obremenjen s preteklostjo.. prinaša pa tudi upanje, globoko ljubezen in moč, da bosta Julian in Zinaida premagala vse ovire, stopila preko usode, a žal je konec tragičen, žalosten, brez upanja, brez luči na koncu tunela.

Ocena: 4 zvezdice
Murisa.jpg
Murisa.jpg (118.21 KiB) Ogledan 2483 krat
(Mary Schmich)

Uporabnikov avatar
*moyca*

PrispevekNapisal/-a *moyca* » 15 jan 2018, 20:49

10) Zgodba se dogaja pozimi (1 točka) - Jo Nesbo: Snežak

Snežak je kriminalka, napeta kot struna. Nisem mogla stran od nje, je polna preobratov.. Nisem ravno ljubiteljica tega žanra, je pa to že druga Nesbova knjiga, ki me ni razočarala.
Spet je v akciji Harry Hole in pa Snežak, serijski morilec. Ko zapade prvi sneg, izgine nova ženska, obenem pa se pojavi snežak, za katerega se ne ve, kdo ga je naredil. Hole prejme Snežakovo pismo. Na koncu se vse poklopi, višji inšpektor razreši še en primer, a pot do tja ni lahka, je polna presenečenj, zasukov in ko bi se zgodba že lahko končala, se pojavi nekaj novega.
V zgodbi sta pomembni tudi dve ženski - Rakel, Harry-jeva bivša, ki je še nekako ni prebolel in pa Katrine, nova sodelavka, s katero tesno sodeluje pri reševanju tega primera.
Na koncu se izkaže, da je morilec začel svojo pot iz maščevanja in jeze, ker je ugotovil, da njegov oče v bistvu ni njegov biološki oče ter je zato umoril svojo mamo. Nadalje je ugotovil, da je to na Norveškem zelo pogost pojav, da veliko otrok ne živi s svojim biološkim očetom.

Je berljiva knjiga, je pa brez neke dodane vrednosti, vsaj v mojih očeh. Mojstrsko napisana, vendar to je to. Nima nekega sporočila, ki bi v bralcu ostalo po branju. Ni mi pa žal, da sem jo prebrala, tudi takšne knjige so potrebne. Ne bi pa nikakor mogla serijsko brati kriminalk.

snezak.jpg
snezak.jpg (8.65 KiB) Ogledan 2435 krat
(Mary Schmich)

Uporabnikov avatar
*moyca*

PrispevekNapisal/-a *moyca* » 31 jan 2018, 18:41

19) Knjiga je starejša od 50 let (3 točke) - Harper Lee: Če ubiješ oponašalca

Klasični ameriški roman je prvič izšel leta 1960, prebrala sem pa novi slovenski prevod.
Roman obravnava eno najbolj bolečih zgodb ameriškega juga - neenakost črncev oz. rasne diskriminacije. Zgodba se dogaja v času gospodarske krize v tridesetih letih prejšnjega stoletja v majhnem mestecu na jugu, kjer je bila takrat rasna diskriminacija prava norma, saj je bilo med belci in črnci vse ločeno.
Pripovedovalka v romanu je osemletna Scout. Opisuje dogodivščine z bratom Jemom in prijateljem Dillom ter svoje življenje v družini, kjer jo vzgaja Atticus Finch in temnopolta Calpurnia. Opisuje svoj vstop v šolo, ki ni ravno izpolnil njenih pričakovanj, saj je bistra in radovedna deklica in rada sprašuje zakaj. Oče Atticus je izjemen človek, oče samohranilec dveh otrok, ki svoje življenje posveča drugim, se bori za enakopravnost in na sodišču brani že vnaprej obsojenega Toma, ki bi naj posilil belo dekle. Izkaže se, da ni imel niti najmanjših možnosti na sodišču in prav kmalu ga v zaporu ubijejo.

Kljub vsemu je to zgodba o pogumu in upanju. Družina Finch mi je izjemno všeč, saj ni takšna, kot so druge. Oče je pravi vizionar, otroka pa sta se nalezla njegovega naprednega duha, ne preneseta in ne razumeta krivic. V romanu beremo, kako odraščata in vidimo, da je odraščanje pravzaprav vsepovsod le samo odraščanje - čas, ko se mladi človek postavi v družbo takšen, kakršen je, ko se izoblikujejo vrednote in življenjski nazori.
Mala Scout me spominja na mojo devetletno hčer, ki ni zadovoljna z odgovorom zato, ki je pogumna in hoče stvarem priti do dna, pa so med njima ogromni kilometri in skoraj celo stoletje.

Knjiga je upravičeno klasika in jo priporočam v branje, če je še niste.

Ce ubijes.jpg
Ce ubijes.jpg (17 KiB) Ogledan 2375 krat
(Mary Schmich)

Uporabnikov avatar
*moyca*

PrispevekNapisal/-a *moyca* » 06 feb 2018, 17:53

8) Strip (2 točki) - George R.R. Martin (priredil Daniel Abraham): A Game of Thrones, the graphic novel, volume one

Tako, pa sem se lotila tudi te serije, ki jo imam že dolgo na bralnem seznamu. Tole je sicer strip in mislim, da celo moj prvi v življenju in moram reči, da mi tak način ne ustreza najbolj. Morda tudi ni bila najbolj posrečena knjiga..

Je fantazijski roman, v katerem se borijo za prestol. Liki so se tako hitro menjavali, da sem komaj sledila in priznam, da mi ni najbolj jasno, kaj se je sploh dogajalo. Bliža se zima, Starkovi so na varnem za svojimi zidovi, ko se začnejo dogajati nenavadne stvari, povezane z nenavadnimi bitji in krutimi igricami...
Knjiga je na oko zelo lepa, ilustracije res nekaj posebnega, vendar kot sem napisala, nisem navajena takega branja. Morala sem biti res pazljiva, da sem vedela, kdo govori, veliko si jih je med seboj tudi precej podobnih.

Knjigo priporočam tistim, ki zgodbo že poznajo, je najbrž dosti lažje kot tako, kot sem jaz, eden izmed redkih laikov na svetu.

Ocena: 3 zvezdice
AGOT_prva.jpg
AGOT_prva.jpg (62.06 KiB) Ogledan 2331 krat
(Mary Schmich)

Uporabnikov avatar
*moyca*

PrispevekNapisal/-a *moyca* » 25 feb 2018, 11:57

25) Zgodba se odvija v vsaj 3 različnih državah (3 točke) - Paul Sussman: Zadnja skrivnost templja

Mislila sem, da bom s težavo našla knjigo, ki se dogaja v vsaj treh državah, pa sem našla tako, ki se kar v šestih - v Egiptu, Izraelu, Angliji, Franciji, Avstriji in Nemčiji. Glavnina dogajanja je sicer v Egiptu in Izraelu, manjši del pa v ostalih prej omenjenih državah. Že opis na platnici pove, da gre za mednarodni triler in to prav gotovo je.
Je druga knjiga, ki sem jo prebrala, v kateri nastopa egiptovski inšpektor Jusuf Khalifa. Zgodi se umor Pieta Jansena, ki na plan pritegne primer izpred leta, postopoma se razkriva stara skrivnost iz 2. svetovne vojne. V reševanje se vplete tudi Arieh Ben-Roi, jeruzalemski policist, ki je razočaran zaradi izgube zaročenke in jezen na ves svet, a zelo kmalu je tako vpleten v primer, da začuti spet mravljince v trebuhu in ne more odnehati. Ključna oseba v knjigi je tudi novinarka Layla, ki živi v Izraelu, in piše politične članke, ki so zelo odmevni. Nekega dne dobi skrivnostno pismo, ki nakazuje na zaklad.. Vsi dogodki se skozi knjigo neverjetno povežejo in poneseje glavne protagoniste do razrešitve in najdbe zelo pomembne svetilke. Zgodba se res zaplete, povezana je z nacisti, židi, sovraštvom med Egiptom in Izraelom.
Zadnja skrivnost templja je napet triler, ki vas bo popeljal na divjo vožnjo od starodavnega Jeruzalema, križarjev, katarskih heretikov in zakodiranih srednjeveških zapisov do holokavsta, skritega nacističnega zaklada in umora v današnjem Egiptu.

Kar mi je pri knjigi posebej všeč, so opisi ljudi - nevsiljivo in mimogrede izveš, da je Jusuf srečno poročen, da ga žena podpira v njegovem delu, sam pa ima občutek krivde, da je premalo z njimi. Izveš, da je šel Ben-Roi skozi kruto izkušnjo, ko je bomba razstrelila njegovo ljubljeno Galio medtem, ko ji je šel po cvetlico. Tudi Layla je v Izraelu izgubila očeta, ko je bila stara 15, dogodek jo je za vedno zaznamoval in na novo spisal njeno prihodnost.

Priporočam v branje vsem, ki so vam všeč napete knjige povezane z zgodovino in raziskovanjem. Medtem berem že njegovo naslednjo.

zadnja skrivnost templja.jpg
zadnja skrivnost templja.jpg (140.81 KiB) Ogledan 2290 krat
(Mary Schmich)

Uporabnikov avatar
*moyca*

PrispevekNapisal/-a *moyca* » 03 mar 2018, 11:59

2) Knjiga z zlato ali bež platnico (2 točki) - Paul Sussman: Ozirisov labirint

Še ena Sussmanova knjiga, v bistvu naslednja v seriji. In kot naročeno, je platnica prave barve.

Egiptovsko izraelski dvojec prekaljenih detektivov se ponovno združi, tokrat v napetem iskanju izgubljenega labirinta. V armenski katedrali Ben-Roi raziskuje nenavaden umor, sledi ga odpeljejo do Egipta, kjer mu na pomoč priskoči prijatelj Kalifa. S pomočjo pozabljene knjižice odkrijeta starodavni rudnik. Pot jima prekriža ameriški multimiljarder in njegovi podrepniki, ki imajo drugačne načrte z več kot dva tisoč let staro skrivnostjo . Družinska tragedija, ki je doletela Egiptovskega kolega upočasni preiskavo in za kratek čas tudi razdre prijateljstvo. Ozirisov labirint je zadnja knjiga Paula Sussmana, umrl je po krajši bolezni maja 2012.

Še eno odlično in napeto branje. Oba detektiva sta v tej knjigi drugačna. Ben Roi je bolj optimističen, na novi življenjski poti, Khalifa pa potrt, brez energije.. dolgo sem ugibala, kaj ga muči, a kmalu izvedela, da mu je umrl najstarejši sin Ali in da se njegova žena Zenab od takrat še ni pobrala. Yusuf se trudi biti močen za njo in za družino, a tudi njemu je zelo težko. Novi primer ga posrka vase in na način tudi njegovi družini pomaga, da se postavi na novo pot.

Kar žal mi je, da sem prebrala že vse knjige o Khalifi, saj bi si res želela še nadaljevanja.

Priporočam v branje.

Ocena: 5 zvezdic
Ozirisov labirint.jpg
Ozirisov labirint.jpg (10.45 KiB) Ogledan 2246 krat
(Mary Schmich)

Uporabnikov avatar
*moyca*

PrispevekNapisal/-a *moyca* » 10 mar 2018, 18:41

3) Knjiga, ki ima v naslovu dve besedi (3 točke) - R.J. Palacio: Julianova zgodba

Je nadaljevanje knjige Čudo, ki je bila pred leti velika uspešnica, posneli pa so tudi film. Ker mi je bilo oboje zelo všeč, sem si z veseljem izposodila še nadaljevanje in ni mi žal.

Kratka zgodba, ki odpre oči tudi z druge strani. Juliana v Čudu spoznamo kot Augustovega sošolca, ki mu nagaja, se iz njega norčuje in mu zelo otežuje šolanje. Tokrat pa spoznamo Julianovo zgodbo, iste dogodke z njegove perspektive. Ob tem spoznamo, da ima zelo zahtevno mamo, ki daje svojega sina pred vse in kateri je pomemben ugled in prestiž, ter da ima očeta odvetnika, ki bolj ali manj tudi igra po teh pravilih.
Zelo zanimiv pogled v Julianovo razmišljanje in pozitiven preobrat, h kateremu pripore največ njegova babica.

Odlično branje za mlade in tudi starejše, predvsem starše in učitelje. Vidimo, da ni svet vedno samo črno bel in da za določenim vzorcem obnašanja obstaja nekaj, kar otroka do tega pripelje. Ni opravičila za določena dejanja, a če poznamo ozadje, jih lahko razumemo in pomagamu tudi otroku, ki ni očitna žrtev.

Ocena: 5 zvezdic
Julian.jpg
Julian.jpg (9.97 KiB) Ogledan 2206 krat
(Mary Schmich)

Uporabnikov avatar
*moyca*

PrispevekNapisal/-a *moyca* » 17 mar 2018, 18:18

11) Knjiga avtorja, s katerim si delita prvo črko priimka (3 točke) - Ray Kluun: Pride ženska k zdravniku

O tej knjigi sem prebrala že veliko pozitivnih kritik, vedela sem približno, o čem bo, pa me je presunila do konca, sploh njen konec.
Knjiga govori o Carmen in Stjinu, o zakoncih s hčerko Luno. Ko se zdi, da imata vse, kariero in družino, ju zadane - Carmen je zbolela za rakom na dojki. Nadaljevanje je ena dolga kalvarija boja s to boleznijo in njun odziv na težave. Zgodba je pripoved moža, in če prav razumem, je v tem kar nekaj avtobiografskega. Stjin ljubi svojo ženo, še bolj pa obožuje ženske in posteljne aktivnosti. Ženi je nezvest že od nekdaj, a kar prav zaboli, so pa skoki čez plot in razmerje v času njene bolezni. Če se zdaj na koncu ozrem nazaj, izgleda, kot da je to le del poti njegovega sprejemanja in soočanja z bolečino...
Boli me, ko berem, da ji laže. Še bolj me boli, ko pomislim na malo Luno, ki se vsega niti ne zaveda. Smrt pride kot olajšanje, prav nenavadno.

Večino knjige sem bila jezna na moža, na njegove silne afere, na nemoč, a na koncu mi je pa zelo prirasel k srcu, saj sem občutila njegovo žalost, nemoč in obenem izjemen pogum. Prav tako mi knjiga kar dolgo ni bila všeč, na koncu pa nisem mogla stran in ob zadnjih straneh sem jokala, kot že dolgo ne. Obstajata tudi nadaljevanji, vendar se ju zaenkrat ne bom lotila.

pride-zenska-k-zdravniku.jpg
pride-zenska-k-zdravniku.jpg (57.02 KiB) Ogledan 2170 krat
(Mary Schmich)

Uporabnikov avatar
*moyca*

PrispevekNapisal/-a *moyca* » 08 apr 2018, 17:31

22) Knjiga, ki si jo dobil/a v dar (1 točka) - Matt Haig: How to stop time

Zanimiva knjiga, za katero še nisem slišala, preden sem jo dobila. Že opis na platnici me je pritegnil.

Tom začne pripoved takole - imam bolezen oz. stanje, rodil sem se leta 1581 in sem star več kot 400 let. Vsakih 13 - 14 let se postaram za eno leto. Tale zgodba pa obeta, ne? Torej imamo zelo starega pripovedovalca, ki skozi čas spreminja svojo identiteto in lokacijo, saj bi ga drugače ljudje sprevideli. Tudi zgodba tako skače v času in se vedno vrača v sedanjost v London, kjer je Tom učitelj zgodovine. Učitelj, ki ga tudi kdaj zanese, saj govori o dogodkih, ki jih je v resnici doživel, a tega ne sme izdati, saj je ta bolezen redka in navadni ljudje za njo ne vedo.
V bistvu pa je Tom zelo nesrečen in vidi smisel življenja v tem, da bo morda našel Marion, svojo hči, ki ima najbrž isto bolezen kot on, in jo išče že stoletja. Tom je bil poročen z Rose, imela sta hčerko, a ju je moral zapustiti, saj je bila razlika v starosti oz v izgledu preveč očitna in konec 16./začetek 17. stoletja je bil to velik problem.. skrbelo ga je, da se jima bo zgodilo podobno kot njegovi mami, ki so jo utopili kot neke vrsto čarovnico, saj je rodila takšnega otroka. Rose je bila seveda navadna ženska in je že zdavnaj umrla. Tom je ni nikoli prav prebolel.
Skozi zgodbe srečuje tudi druge ljudi v istem stanju kot je on sam, včlani se tudi v klub, katerega vodi Hendrich in ga usmerja ter obenem zatira, saj nima več prave svobode. Zabičal mu je tudi, da se ne sme zaljubiti, pa bo z njim vse ok.
Zanimivo je brati, kako je npr osebno spoznal Shakespearja, kako je sodeloval s kapitanom Kljuko in podobno. Zanimivo je tudi, ko ponovno hodi po ulicah Londona in opisuje, kakšne so bile pred mnogo leti.

Zgodba je osebna pot Toma, iskanje samega sebe in smisla življenja. Je tudi primerjava med nekoč in danes. Tom nazorno pove, da so včasih ljudje iz žepa jemali ure, danes pa mobitele. Nekako nam nakaže tudi, da se zgodovina ponavlja in da je pred človeštvom velik izziv, ki se ga smrtniki ne rabijo bati, a on, ki je videl že toliko vsega, pa ve, da ne prinaša nič dobrega. Ljudje smo namreč izgubili stik drug z drugim, čeprav je ves svet tako zelo moderen.

Drugačna in zanimiva knjiga, ki se kar lahko bere, a ima globlji pomen, kot ga morda vidimo na prvi pogled. Tudi zaključek je prav poseben, a tega seveda ne izdam.

how to stop time.jpg
how to stop time.jpg (43.83 KiB) Ogledan 2078 krat
(Mary Schmich)

Vrni se na

Kdo je prisoten

Po forumu brska: Bing [Bot] in 5 gostov