Bralni izziv 2018 - *moyca*

Na tem forumu se nahajajo vsi potekli in aktualni bralni izzivi.

Moderator: The Book Crusaders

Uporabnikov avatar
*moyca*
Opravljen celotni bralni izziv 2018

Re: Bralni izziv 2018 - *moyca*

PrispevekNapisal/-a *moyca* » 04 avg 2018, 18:51

12) Knjiga, kjer glavni junak nosi uniformo (2 točki) - Tone Partljič: General

Knjiga je zbirka desetih črtic o generalu Rudolfu Maistru. Je sicer bolj mladinsko čtivo, a zajame marsikaj zanimivega. V črticah izvemo podrobnosti o njegovem zasebnem življenju, razkrijejo pa se tudi politično vojaški dogodki.
Rudolf Maister je namreč tisti general, ki je osvobodil Štajersko in ki je bil blizu tega, da bi bil tudi večji del Koroške naš. Je bil pogumen vojak, ki se je leta 1918 sam oklical za generala mariborske vojske in je deloval zbrano, pogumno, strateško in srčno. Kot takega ga spoznamo v teh črticah. Človeka z vizijo.
V začetnih izvemo, kako napeto je bilo proti koncu leta 1918 in kako pogumen je bil Maister. Vmes spoznamo, da je rojen v Kamniku, nato pa je živel v Mariboru z ženo in sinovoma. Spoznamo, kdo mu je bil zvest. Izvemo, da ni najbolj slavno zaključil svoje kariere, da ga je v poznejših letih mučila bolezen, da je rad pobegnil v Zavrh v Slovenskih goricah, ipd. Beremo tudi o tem, kako rad in zvesto je nosil svojo uniformo, tudi ko je uradno ne bi več rabil.
Izjemno zanimivo branje, vrhunsko napisano, Partljič je moral verjetno veliko preštudirati o tistih časih. Blizu mi je, ker sem Štajerka in imam občutek, da sem nekako osebno vpletena v zgodbo. Cenim, kar je naredil za nas, in se mu klanjam, saj je bil izjemen Slovenec.

Priporočam v branje vsem. Kratka in nazorna zgodovina, ki ne bi nikomur škodila.

Ocena: 5 zvezdic
general.jpg
general.jpg (30.95 KiB) Ogledan 2215 krat
Reading is a discount ticket to everywhere.
(Mary Schmich)

Uporabnikov avatar
*moyca*

PrispevekNapisal/-a *moyca* » 07 avg 2018, 14:41

23) Knjiga, ki je izšla leta 2018 (3 točke) - Anita Nair: Vaje v pozabljanju

Knjiga, do katere nisem imela nobenih pričakovanj, a me je navdušila. Ena najboljših knjig v zadnjem času.

Dogaja se v Indiji. Glavna junakinja je Meera, ženska srednjih let, poročena s podjetnikom Girijem in mama dveh otrok. Spoznamo jo na zabavi, s katere izgine njen mož. Po par dneh ugotovi, da jo je zapustil, saj ni zmogel več živeti z njo.. In tukaj se zgodba začne, Meerina pot iz dna navzgor, soočenje sama s sabo. Na tej poti spozna Jaka, zanimivega moškega, strokovnjaka za ciklone, ki ima hudo poškodovano hčer in ne ve točno, kaj se ji je zgodilo. Prav tako išče odgovore. Njuno življenje se poveže, skupaj iščeta odgovore. Knjiga je pravzaprav zelo krut prikaz življenja v Indiji, sploh položaj žensk je zelo neenakopraven.
Knjiga je razdeljena v različne faze, kot imajo faze cikloni. Prav tako se Meera ves čas primerja z grško boginjo Hero. Knjiga je zelo berljiva, prav napeta, drugačna od drugih, a zelo prepričljiva. Zelo prijetno me je presenetila in me v bistvu navdušila, tako da bom zagotovo poskusila poiskati še kakšno pisateljičino knjigo.
Kdo smo, kako nas vidijo drugi, kaj je v resnici pomembno? Odnos moški - ženska, družinski odnosi, prijateljstvo, smrt, težka bolezen.. vse to in še več je tem, ki se jih pisateljica dotakne in o katerih ti da misliti.

Priporočam v branjem, jaz sem se v knjigi našla, najbrž je tudi knjiga našla mene.

vaje_v_pozabljanju.jpg
vaje_v_pozabljanju.jpg (35.25 KiB) Ogledan 2212 krat
(Mary Schmich)

Uporabnikov avatar
*moyca*

PrispevekNapisal/-a *moyca* » 12 avg 2018, 13:53

4) Prva knjiga tvojega najljubšega avtorja (1 točka) - Nora Roberts: Irish Thoroughbred

Nora Roberts je ena mojih najljubših pisateljic in z zanimanjem sem se lotila raziskovanja, katero knjigo je napisala prvo. In to je bila prav pravkar prebrana, napisana leta 1981. Dve leti prej je sicer napisala še eno kratko zgodbo.
Irish Thoroughbred je prav knjiga trilogije Irish Hearts in če ne bi vedela avtorja, bi po moje uganila, da je to ona.
Je zgodba o mladem dekletu, o mali Dee oz. o Adelii Cunnane, Irki, ki je kmalu izgubila starša ter živela pri teti, ki ni imale veliko sočutja do nje. Kakorkoli, življenje pri njej jo je izoblikovalo, ji dalo delovne navade, odnos do živali, ipd. Teta je zbolela in kmalu umrla, Dee pa je odšla živet k stricu Paddyju v Ameriko. Tam se je življenje za njo drastično spremenilo. Prišla je namreč na razkošno farmo, kjer vzgajajo dirkalne konje. V trenutku se je povezala z živalmi. Srečala je tudi Travisa, ostalo pa lahko skoraj uganete...
Zanimivo, berljivo, lahkotno in ne predolgo čtivo, čisto v pisateljičinem stilu. Meni je bila knjiga všeč, z veseljem bom prebrala tudi nadaljevanji. Všeč so mi opisi oseb in pokrajin, primerjava Irske in ZDA, odnos med moškim žensko, ipd.

Priporočam vsem ljubiteljem Nore Roberts.

Ocena: 4-5 zvezdic
irish thoroubred.jpg
irish thoroubred.jpg (35.08 KiB) Ogledan 2180 krat
(Mary Schmich)

Uporabnikov avatar
*moyca*

PrispevekNapisal/-a *moyca* » 22 avg 2018, 10:05

24) Knjiga, ki temelji na pravljici (2 točki) - Julia Quinn: An Offer from a Gentleman

An Offer from a Gentleman je tretja knjiga v seriji o družini Bridgerton, ki ima osem otrok, v vsaki knjigi je en otrok oziroma že odrasel otrok malo bolj izpostavljen, je v iskanju moža/žene in ker se serija dogaja v začetku 19. stoletja v Londonu z okolico je to nekaj čisto drugega kot danes.
Tretja knjiga temelji na Pepelki. Glavna junaka sta Benedict, drugi sin gospe Violete Bridgerton in pokojnega moža, in Sophie, nezakonita hči Lorda Penwooda. Začetek romana je skoraj copy paste znane pravljice. Sophie živi pri očetu, saj ji je mama umrla ob njenem rojstvu. Vsi vedo, da je lord njen oče, a uradno je ne prizna in je njen skrbik. Kmalu se poroči z gospo Amarinto, ki v zakon pripelje tudi dve hčerki. Sophie se veseli, da bo končno dobila sestri, a to se seveda ne zgodi. Nova žena je ne mara in naredi vse, kar je v njeni moči, da jo poniža. Oče umre in Sophie je še bolj prepuščena na milost in nemilost hudobne mačehe. Kljub temu uspe priti na ples v maskah, kjer spozna Benedicta... zaljubita se, vendar ne izda svoje identitete. Po naključju se čez dve leti spet najdeta... sčasoma, po mnogih preprekah, si priznata ljubezen in se poročita.

Zanimiva, berljiva knjiga.. vendar iskreno, nikoli je ne bi vzela v roke, če je ne bi potrebovala za ta bralni izziv. Ni mi všeč tak stil. Prebrala sem tretjo knjigo in lahko napovem, kaj se bo zgodilo v naslednjih. So pa knjige zgleda kar popularne in všeč široki množici. Če so vam všeč romance 19.stoletja, kjer so se poročali glede na družbeni položaj, potem je to čtivo za vas. Je pa vsekakor zanimiva ideja, da je za osnovo svetovno znana pravljica. Hvala sobralki tukaj za predlog, saj sem se kar mučila s tem, katero knjigo prebrati za ta izziv.

Ocena: 3-4 zvezdice
an offer.jpg
an offer.jpg (124.19 KiB) Ogledan 2126 krat
(Mary Schmich)

Uporabnikov avatar
*moyca*

PrispevekNapisal/-a *moyca* » 25 avg 2018, 20:40

21) Knjiga avtorja s psevdonimom (2 točki) - J.D. Robb: Gole v smrti

Knjigo je napisala Nora Roberts pod psevdonimov J.D. Robb in to je prav v seriji kar 43 knjig. Nisem mogla verjeti, ko sem to odkrila. Čisto nasprotje knjig, ki jih piše drugače.

Gole v smrti je po opisu detektivka, jaz bi rekla, da skoraj bolj kriminalka. Zanimivo je, da se knjiga dogaja v prihodnosti, okrog leta 2050, temu primerna je tudi tehnologija, ki je ne poznamo, tudi način komuniciranja je drugačen. Ne poznajo tudi ne več pravega sladkorja, niti kave.. Glavna junakinja je poročnica Eve, ki je trna, neomajna, vztrajna in uspešna pri svojem delu. Tokrat jo spoznamo po tem, ko je zaradi lastne varnosti prisiljena ubiti nasilneža in morilca, prav kmalu pa mora že na prizorišče krutega umora prostitutke Shannon. Od tu naprej je njeno življenje prava zmešnjava, polno preobratov v različne smeri, vmes se zgodita še dva podobna umora. Eve je izčrpana, nenaspana, brez pravih sledi, več kot očitno pa jo preganja nekaj temnega iz preteklosti. Vmes spozna Roarka in življenje se ji spet zelo zasuka. Ali je morilec ali ljubezen njenega življenja?
Knjiga, ki je nisem mogla odložiti do zadnje besede. Odlično napisana, poklon pisateljici, da se loteva tudi takšne zvrsti.

gole v smrti.jpg
gole v smrti.jpg (13.34 KiB) Ogledan 2102 krat
(Mary Schmich)

Uporabnikov avatar
*moyca*

PrispevekNapisal/-a *moyca* » 27 sep 2018, 13:51

9) Zgodba se dogaja v času vojne (3 točke) - Martha Hall Kelly: Dekleta španskega bezga

Za zadnjo knjigo tega bralnega izziva skoraj ne bi mogla izbrati boljše knjige. Posrkala me je vase, čisto, in zelo jo priporočam vsem v opomnik in razmislek. Napisana je po resničnih dogodkih in osebah.
Knjiga se dogaja med in po drugi svetovni vojni. V ospredju so tri ženske in njihove zgodbe. Poljakinja Kasia s sestro in mamo pristane v koncentracijskem taborišču, v bistvu nič kriva, a preživlja grozote, ki jo zaznamujejo do konca življenja. Nemka, zdravnica Herta je na drugi strani, saj dela v tem koncentracijskem taborišču in razmere jo prisilijo v nekaj, kar sprva noče, a kasneje sodeluje pri res krutih operacijah in poskusih na ljudeh. Američanka Caroline pa z druge strani luže nesebično pomaga predvsem Franciji, otrokom in ostalim v stiski.
Najbolj kratko od vseh odnese Kasia, saj postane ena izmed mnogih poljskih zakelj, ki so jim uničili noge in ki v koncentracijskem taborišču preživi pekel. Po vojni se ji življenje nekoliko normalizira, a nikoli se ne otrese bremen in čeprav na koncu vzame stvari v svoje roke.. škoda je nepopravljiva, predvsem duševno. Herta pristane v zaporu, a ne za dolgo, zgleda, da gre z življenjem naprej, a ne vemo, saj v zadnjem delu knjige njene zgodbe ne spremljamo. Dobrotnica Caroline že misli, da je našla srečo svojega življenja, pa se ji izmuzne. Do konca je izredno srčna, pomaga ljudem in je pravi navdih.

Toliko sem že prebrala o drugi svetovni vojni, v šoli smo se učili... a vseeno, bila sem vmes tako šokirana in prizadeta, da so tekle solze. Kako so lahko tako slepo sledili Hitlerju in ga ubogali? Kako so lahko tako pozabili biti ljudje? ? Sploh si ne znamo predstavljati, kaj so ljudje doživljali.

Odlično napisana knjiga. Poglavja se izmenjujejo, vsako je namenjeno eni od deklet. Proti koncu se njihove usode bolj vidno povežejo in stkejo, čeprav je že prej slutiti, kam vse pelje. Prepričana sem, da mi bo knjiga še dolgo ostala v mislih.
Zelo jo priporočam!

dekleta-spanskega-bezga.jpg
dekleta-spanskega-bezga.jpg (7.62 KiB) Ogledan 1930 krat
(Mary Schmich)

Uporabnikov avatar
*moyca*

PrispevekNapisal/-a *moyca* » 27 sep 2018, 13:51

Juhej, končala sem letošnji bralni izziv!
:blob8: :blob8: :blob8:
(Mary Schmich)

Vrni se na

Kdo je prisoten

Po forumu brska: Bing [Bot] in 2 gostov