Bralni izziv 2018 - Timula

Na tem forumu se nahajajo vsi potekli in aktualni bralni izzivi.

Moderator: The Book Crusaders

Uporabnikov avatar
Timula
Opravljen celotni bralni izziv 2017

Bralni izziv 2018 - Timula

PrispevekNapisal/-a Timula » 08 jan 2018, 22:18

Pa začnimo ...

1) Knjiga, kjer je avtor Francoz ali Nemec (3 točke): Petra Hülsmann, SREČA JE, ČE VSEENO LJUBIŠ
2) Knjiga z zlato ali bež platnico (2 točki):Erin Watt, PRINCESA NA PAPIRJU
3) Knjiga, ki ima v naslovu dve besedi (3 točke)
4) Prva knjiga tvojega najljubšega avtorja (1 točka)
5) Knjiga, kjer je na platnici žival (2 točki)
6) Knjiga z grdo platnico (2 točki): Annabel Pitcher, RDEČE KOT KEČAP
7) Avtor knjige je mlajši od tebe (3 točke): Sabina Štrubelj, SIVA DAMA
8) Strip (2 točki)
9) Zgodba se dogaja v času vojne (3 točke)
10) Zgdba se dogaja pozimi (1 točka): Charles Martin, GORA MED NAMA
11) Knjiga avtorja, s katerim si delita prvo črko priimka (3 točke)
12) Knjiga, kjer glavni junak nosi uniformo (2 točki)
13) Po lastni izbiri (1 točka)
14) Knjiga se dogaja v dveh svetovih (2 točki)
15) Knjiga z več kot 500 stranmi (3 točke)
16) Najljubša knjiga tvojega prijatelja ali prijateljice (1 točka)
17) Knjiga, kjer se pojavita dvojčka ali dvojčici (3 točke): Nikola Scott, MATERINA SENCA
18) Zgodba se odvija v srednji šoli (2 točki): Darja Hočevar, SKRIVNOSTNO IZGINOTJE
19) Knjiga je starejša od 50 let (3 točke)
20) Naslov se začne s črko B (2 točki)
21) Knjiga avtorja s psevdonimom (2 točki)
22) Knjiga, ki si jo dobil/a v dar (1 točka)
23) Knjiga, ki je izšla leta 2018 (3 točke): A.J. Finn, ŽENSKA NA OKNU
24) Knjiga, ki temelji na pravljici (2 točki): B.L. Pride, ZGODBA O MARGOT IN ULFU
25) Zgodba se odvija v vsaj 3 različnih državah (3 točke): Dinah Jefferies, ŽENA PLANTAŽNIKA ČAJA
Nazadnje uredil/a Timula dne 22 apr 2018, 21:35, skupaj urejeno 8 krat.

Uporabnikov avatar
Timula

Re: Bralni izziv 2018 - Timula

PrispevekNapisal/-a Timula » 09 jan 2018, 22:05

1) Knjiga, kjer se pojavita dvojčka ali dvojčici (3 točke): Nikola Scott, MATERINA SENCA, Učila International 2017

Ocena: <3 <3 <3 <3 <3

Vsebina: http://www.bukla.si/?action=books&book_id=27489

Mnenje:

Sprva sem nameravala to knjigo uvrstiti pod "lastno izbiro", a ko sem ugotovila, da v knjigi nastopata sestri dvojčici, sem bila vesela, da lahko s to knjigo opravim dosti težji izziv. :thumbup:

Knjiga je točno po mojem okusu; preplet sedanjosti in preteklosti. Zelo rada sočasno z glavnim junakom odkrivam, kaj se je zgodilo v preteklosti in kateri dogodki so pripeljali do sedanjega stanja.

Roman vsebuje veliko presenetljivih preobratov in se bere zelo tekoče.

Všeč sta mi obe dvojčici: tako Addie, ki se končno opogumi, da ne bo več mislila le na želje drugih in bo končno na prvo mesto postavila SEBE, kot tudi Phoebe, ki ne odneha in hoče odkriti svoje korenine.

V knjigi je bilo kar nekaj odlomkov, vrednih, da si jih zapomnim, npr.:

"Nič več nisem rekla, še zadnjič sva skuapj brali in zelo sem se trudila, da bi brala dobro in da ne bi jokala, ker tega ne mara. Toda izzivam vsakogar, naj poskuša brez solz brati poezijo Christine Rosetti, ko mu umira mati."
str. 37

"Mogoče je on res tvoj oče, a ti si bila vedno moja hči, nikoli nisi pripadala njemu. Moja lastna hči, vse od začetka, najbolj čudovito bitje in največja sreča na svetu."
str. 163

Uporabnikov avatar
Timula

PrispevekNapisal/-a Timula » 25 jan 2018, 21:24

2) Zgodba se odvija v vsaj 3 različnih državah (3 točke): Dinah Jefferies, ŽENA PLANTAŽNIKA ČAJA, Učila 2017

Vsebina:

https://www.bralnica.com/knjiga/zena-plantaznika-caja/

Mnenje:
Tudi to knjigo sem sprva mislila uvrstiti pod kategorijo "po lastni izbiri", a sem med branjem ugotovila, da se zgodba odvija v treh državah in sem jo raje uvrstila pod to kategorijo, po lastni izbiri pa sem si "prihranila". Večino časa Gwen-glavna junakinja preživi na Cejlonu (Šri Lanka), doma je iz Anglije, z možem pa potuje tudi v Ameriko (v New York).

To je še ena knjiga, ki me je poskrvala vase, s svojo zgodbo in zapletenimi odnosi. Gwen se mlada proči in odide za možem na Cejlon, kjer je plantažnik čaja. Občudujem njen pogum, da je zapustila varen domači svet in se podala v neznano. Sprva jo je na Cejlonu preganjal duh bivše žene, nato pa rodi dvojčka - enega belega in enega črnega (še ena knjiga, ki bi jo lahko uvrstila tudi pod knjigo, kjer se pojavita dvojčka :thumbup: ). Vsa prestrašena se odloči, da bo črno deklico prikrila pred možem, da je ne bi le-ta zapustil. Kako težko ji je ob tem bilo, si lahko predstavljate. Med vzgajanjem sina je v podzavesti vedno mislila še na hčerko. Ko se hčerka po mnogih letih vrne v njeno življenje, Gwen spozna, da barva kože sploh ni pomembna:

"Gledala je hčerko, ne da bi videla barvo kože - prvič je gledala nanjo kot na svoje kri in meso. V trenutku skrajnega spoznanja se je čas ustavil. To je bila njena mala deklica, ki je ni znala ljubiti in ki jo je dala od sebe kot nezaželenega majhnega kužka." str. 365-366

Pisateljici pero teče kot namazano in res se veselim, da bom v roke dobila še Hčerko plantažnika čaja.

Tudi v tej knjigi je bilo veliko odstavkov, ki so me presunili in sem jih večkrat prebrala:

"Zanjo dom ni bil samo kraj. To je bila dnevna vez z vsem, kar se je dotaknila, videla ali slišala. To je bila gotovost, domačnost in varnost dobro uhojenih poti. To so bile stvari, življenjska povezanost, vonji ..."
str. 363-364

"Nihče ji ni nikoli povedal, da biti mati pomeni živeti z ljubeznijo, ki je tako popolna, da ti jemlje dih, in strahom, ki je tako strašen, da te pretrese v dno duše."
str. 443

Uporabnikov avatar
Timula

PrispevekNapisal/-a Timula » 10 feb 2018, 23:00

3) Knjiga z zlato ali bež platnico (2 točki):Erin Watt, PRINCESA NA PAPIRJU, Učila International 2017

Vsebina: https://www.bralnica.com/knjiga/princesa-na-papirju/

Mnenje: Že naslovnica je privlačna, prav tako naslov. Tudi vsebina te ne pusti ravnodušnega in branje kar samo steče.
Bralec se lahko hitro poistoveti z Ello, mladenko, ki ji v življenju ni bilo lahko in si je morala že v rani mladosti sama služiti kruh. Ko je njena mama umirala za rakom, je Ella imela več služb, obiskovala šolo in negovala bolno mater. Kapo dol! In potem jo bodo Royalovi fantje spravili na kolena??? Nikakor!
Verjetno marsikatera mlada punca sanja, da bi se čez noč prelevila v princeso - in Elli se to zgodi! A to bogataško življenje s seboj prinaša veliko slabosti in ponižanj, ki jih Ella z dvignjeno glavo prenaša.
Vsebina kar kliče po tem, da bi se predelala v film, saj vsebuje veliko izgredov, prevar in preobratov.
Ella mi je bila torej zelo všeč, česar pa ne morem trditi za Royalove fante - razvajeni pamži, ki imajo vsega preveč.
Zgodba se konča tako, da komaj čakam na nadaljevanje. Žal pa je Zlomljeni princ v naši knjižnici že tolikokrat, da trenutno rezervacija sploh ni možna ... uf, se bom še načakala :x

Uporabnikov avatar
Timula

PrispevekNapisal/-a Timula » 20 feb 2018, 21:41

4) Knjiga z grdo platnico (2 točki): Annabel Pitcher, RDEČE KOT KEČAP, Mladinska knjiga 2013

Ocena: <3 <3 <3 <3

Vsebina:

https://www.dobreknjige.si/Knjiga.aspx?knjiga=373

Mnenje: Knjig načeloma ne izbiram glede na platnico, ampak glede na vsebino. Tokrat sem morala izbrati knjigo z "grdo platnico". "Grd" je prav posebna beseda, ki se je sama na velikooo izogibam, saj je zelo relativna. Nekaj, kar meni ni všeč oz. mi je grdo, je nekomu drugemu mogoče blazno všeč.
Ker dandanes vsi vse kupujemo z očmi, je večina knjig privlačnih na pogled, tako da je še težje najti knjigo, ki na prvi pogled ne pritegne. Mene ni pritegnila knjiga Rdeče kot kečap - ni mi všeč platnica, ki bi lahko bila za moje pojme veliko bolj domiselna; kar jo "rešuje" so ptice, ki letijo v nebo, svobod. Ptice imajo tudi simbolni pomen, saj je Zoe oboževala ptice in je tudi sama hotela postati ptica. Mogoče bi lahko bila na platnici kakšna sovica, saj je Aaron tako ljubkovalno klical Zoe.

Letos sem zelo zadovoljna s svojim izborom knjig, saj so vse, ki sem jih do sedaj prebrala zelo všečen in tudi Rdeče kot kečap ni izjema. Pisateljica zelo rahločutno opisuje porajajočo ljubezen:

"Aaron je pomahal in jaz sem pomahala. Dlan je položil na steklo in jaz sem položila dlan na steklo in pretvarjal se je, da je sredi najbolj romantičnega trenutka, in je široko razprl oči in zatrepetal s trepalnicami. Najbolj zabavno je bilo, da je bil trenutek res nekaj posebnega, česar sva se oba zavedala, zato so nama lica zažarela v enakem odtenku najjasnejše rdeče." str. 144

Med branjem sem se spraševala, kateri brat bo na koncu umrl in kaj se bo zgodilo z drugim bratom, saj Zoe v sedanjosti ne omenja ne enega ne drugega niti se nobeden od bratov ne pojavi. Prav tako mi je med branjem po glavi rojilo vprašanje, zakaj se je Zoe odločila svoje srce razkriti popolnemu neznancu - na smrt obsojenemu neznanci, namesto, da bi se zaupala komu od svojih bližnjih??? V sebi je morala zelo trpeti, da je s sabo nosila tako težko breme, ki ga nihče v tako mladih letih ne bi smel.

Uporabnikov avatar
Timula

PrispevekNapisal/-a Timula » 04 mar 2018, 16:29

5) Avtor knjige je mlajši od tebe (3 točke): Sabina Štrubelj, SIVA DAMA, Sabina Štrubelj s.p., 2017

Vsebina: http://www.bukla.si/?action=books&book_id=27425

Mnenje:
Na to knjigo sem v knjižnici kar nekaj časa čakala, sedaj pa sem jo končno dobila. Ko sem brskala za datumom rojstva te pisateljice, ga nisem našla, sem pa ugotovila, da je stara "dvajset in nekaj", torej je primerna knjiga za ta izziv.
Že nekaj časa ob knjigi nisem potočila solze, ob tej pa se mi jih je utrnilo kar nekaj. Zelo lepa zgodba - dve zelo močni ženski, ki bi za moškega, ki ga ljubita, naredili VSE!

" V njegovih rokah sem se počutila, kot se nisem počutila še z nikomer. Bil je virtuoz, ki iz svoje stradivarke z vso nežnostjo izvablja najlepše zvoke, bil je kipar, ki čuti skupaj s kupom gline pred seboj in natanko ve, kje in kako se ga mora dotakniti, da bo iz njega nastala najlepša umetnina, bil je predani vernik sredi akta globokega čaščenja svoje boginje. str. 201

Komaj čakam, da Sabina napiše še kaj!

Uporabnikov avatar
Timula

PrispevekNapisal/-a Timula » 25 mar 2018, 21:24

6) Zgdba se dogaja pozimi (1 točka): Charles Martin, GORA MED NAMA, Učila International 2017

Vsebina: https://www.dobreknjige.si/Knjiga.aspx?knjiga=5314

Mnenje: Mama mi je predlagala, da moram pogledati film Gora med nama in da baje obstaja tudi knjiga. In ker sama veliko rajši berem knjige kot gledam filme, sem se seveda najprej lotila knjige. Rada imam ljubezenske zgodbe, nabite s čustvi, in ta je vsekakor taka. Ben in Ashley se spoznata v nenavadnih okoliščinah in se iz popolnih tujcev spremenita v zaveznika. Sredi divjine jima kaj drugega niti ne preostane, a vez med njima se je začela graditi že na letališču. Res težko si je predstavljati, kaj vse sta morala preživeti. Še posebej se mi je zasmilila Ashley, ki je močna ženska in je zaradi zlomljene noge bila povsem nemočna in neuporabna. Prav gotovo bi rada pomagala Benu, a se je verjetno počutila le v napoto. Kako grozno ji je šele moralo biti, ko niti odtočiti ni mogla brez njegove pomoči ... A na koncu je ravno Ashley rešila Bena gotove smrti, ki mu je grozila, ko ga je zasul plaz. Posebno vlogo pa je odigral tudi Napoleon oziroma Tank, ki je prav tako vztrajal in se vrnil domov h gospodarici.

"Naučila si me resnično smejati se. Živeti s srcem, ki je živo. Z vsakim kilometrom si kopala po kamnolomu, kar sem postal, in umikala kamne in skale, ki so se nakopičili okoli moje duše. Sestavila si me. In ko je prišla ljubezen, si me naučila plaziti se, hoditi, teči in potem si se, nekje na obali v mesečini in med tekom v nasprotni veter, obrnila k meni, prerezala vezi, ki so držale moja krila, in me naučila leteti. Z nogami sem se komaj še dotikal tal." str. 83-84

Uporabnikov avatar
Timula

PrispevekNapisal/-a Timula » 17 apr 2018, 21:58

7) Knjiga, kjer je avtor Francoz ali Nemec (3 točke): Petra Hülsmann, SREČA JE, ČE VSEENO LJUBIŠ, Mladinska knjiga 2017

Vsebina:

https://www.dobreknjige.si/Knjiga.aspx?knjiga=5108

Mnenje:

Ta knjiga me je takoj pritegnila, še posebej z zelo privlačnmo naslovnico - popolno za branje v pomladnem času.
In tudi tematika je takšna lahkotna, pomladno-poletna; ljubezen, prijateljstvo, zabava ...
Isabelle je simpatična cvetličarka, ki nima sreče v ljubezni in še ko jo spozna in bralec takoj ve, da je to to, ona še vedno misli, da je njen sanjski moški nekdo čisto drug. Zgodba je pravi dokaz, da se najlepše ljubezni rodijo iz prijateljstva.

"Poleg tega sem rekel, da bi bil, če bi se proti pričakovanjem vendarle spet kdaj zaljubil, pripravljen poskusiti in se potruditi za razmerje. Jasno mi je, da z mano ni lahko, ampak s tabo tudi ne, Isa. S tabo je vse prej kot preprosto. Tisoč razlogov govori proti temu in gotovo bi morala garati, ampak če bi pošteno zavihala rokave, bi nama mogoče uspelo, In to hočem!" str. 345

Veliko je tudi humornih izsekov, ki so opisani tako živo, da si jih bralec zlahka predstavlja in se ob tem pošteno nasmeji.

Uporabnikov avatar
Timula

PrispevekNapisal/-a Timula » 17 apr 2018, 22:09

8) Zgodba se odvija v srednji šoli (2 točki): Darja Hočevar, SKRIVNOSTNO IZGINOTJE, Genija 2006

Vsebina:

http://www.bukla.si/?action=books&book_id=9638

Mnenje:

Nekaj časa nisem najraje posegala po slovenskih pisateljih, zadnje čase pa opažam, da se vedno pogosteje v mojih rokah znajde slovenski pisatelj oziroma pisateljica. In prav je tako. sedaj ko pa sem odkrila Darjo Hočevar in ko sem na Cobissu videla, da je napisala kar zajeten kupček knjig, bom prav gotovo še pogosteje brala slovenske avtorice.
Knjiga mi je bila všeč, še posebej, ker gre za kriminalko, ki se dogaja na slovenskih tleh - teh ni prav veliko.

Mlada profesorica Monika pride v odmaknjeno mestece nadomeščat prijateljico Lino, ta pa čez noč izgine neznano kam. Monika se zaradi skrivnostne izginitve prelevi v detektivko, čaka pa jo tudi nova ljubezen. In sicer se zaljubi v svojega učenca, kar se mi sprva zdi zgrešeno, saj se učitelji naj ne bi zaljubljali v svoje učence. na sploh si Monika ne zna izbirati fantov; sprva se spentlja s svojim najboljšim prijateljem iz otroštva, ki je sedaj že poročen in pričakuje še otroka; sedaj pa se zatrapa še v učenca.
Poleg iskanja izginule Line, je veliko "srednješolskega dogajanja"; druženje prijateljev v dijaškem domu, učenje, plonkanje, srednješolske zaljubljenosti, zabave ...

Uporabnikov avatar
Timula

PrispevekNapisal/-a Timula » 22 apr 2018, 21:45

9) Knjiga, ki je izšla leta 2018 (3 točke): A.J. Finn, ŽENSKA NA OKNU, Učila International 2018

Vsebina:

https://govori.se/zanimivosti/bralno-od ... a-na-oknu/

Mnenje:

Na začetku sem malo tavala med stranmi in nisem najbolj vedela, ali me bo knjiga posrkala vase ali ne. Imela je vsekakor prave predpostavke: že sam naslov in naslovnica sta me spomnili na Dekle na vlaku, ki mi je bila všeč in res je med tema dvema knigama kar nekaj podobnosti. Tudi tukaj ženska vidi zločin, a ji drugi tega ne verjamejo. Glavna junakinja pretirano pije - spet podobnost.

"Na moji mizi ležijo ostanki večerje: dve prazni steklenici merlota in štiri stekleničke zdravil." str. 155

A na začetku nisem najbolj sledila poteku dogajanja, a ko sem se prebila čez prvih 200 strani je branje postalo zanimivo in me je zgodba posrkala vase, predvsem pa me je zanimalo, ali se je umor res zgodil ali je bil le plod Annine zblojene domišljije.
Seveda se med branjem tudi sprašuješ, kako je mogoče, da se nekdo boji zunanjega sveta in se najbolje počuti zaprt med štiri stene!? To mora biti res grozen občutek, ki ga ne privoščim nikomur.

Vrni se na

Kdo je prisoten

Po forumu brska: Google [Bot] in 3 gostov