Avgust 2010 - Unwind (Neal Shusterman)

Na tem forumu se nahajajo vsi potekli in aktualni bralni izzivi.

Moderator: The Book Crusaders

Knjigi dam oceno:

1
0
Brez glasov
2
0
Brez glasov
3
1
13%
4
1
13%
5
6
75%

Skupaj glasov: 8

Uporabnikov avatar
Ever
Fallen Angel
Kraj: Celje
Kontakt:

Avgust 2010 - Unwind (Neal Shusterman)

PrispevekNapisal/-a Ever » 14 avg 2010, 23:12

Prvi bralni izziv se začenja.

Beremo knjigo: Unwind

Avtor: Neal Shusterman

Povezava: http://www.bralnica.com/Unwind.html

Platnica:

Slika

Uvod:

The Bill of Life

The Second Civil War, also known as "The Heartland War," was a long and bloody conflict fought over a single issue.
To end the war, a set of constitutional amendments known as "The Bill of Life" was passed.

It satisfied both the Pro-life and the Pro-choice armies. The Bill of Life states that human life may not be touched from the moment of conception until a child reaches the age of thirteen.

However, between the ages of thirteen and eighteen, a parent may choose to retroactively "abort" a child...

... on the condition that the child's life doesn't "technically" end.

The process by which a child is both terminated and yet kept alive is called "unwinding."

Unwinding is now a common, and accepted practice in society.

V tej temi pa o knjigi komentiramo vse do 1.9. ko bomo začeli glasovati za nove knjige :)

Veselo branje ;)
"She was fascinated with words. To her, words were things of beauty, each like a magical powder or potion that could be combined with other words to create powerful spells."

Uporabnikov avatar
Sasny
Elf
Kraj: Škofja Loka

Re: Avgust 2010 - Unwind (Neal Shusterman)

PrispevekNapisal/-a Sasny » 17 avg 2010, 04:16

Evola jst sm zdej končala z branjem knjige.
Morm rečt, da smo izglasoval dobro knjigo za naš prvi bralni izziv :)

Men se je skoz celo knjigo zdel, da je Connor un čistčist taglavn, Risa pa Lev sta pa sam tk mal za zravn.
Sm si pa predn sm začela brat to čist drgač predstavlala.
Sm misla, da bojo skoz celo knjigo neki skupi na begu pa bojo hodil ke pa sm itd. (no sej ubistvu na začetku so) :lol:

Un graveyard se mi je zdeu ful dobra ideja. Da so bli tm varni pa gor pa dol ...
Roland mi je biu prov simpatičn karakter ... sj vsi vemo, da mor vsaka knjiga met enga bad guya :D ... mi ga je blo prov žou k so ga unwind-ali, pa ko so tm ceu postopk opisal, pa kaj je on razmišlo zravn ... :roll:

Ubistvu si jst sploh nism predstavlala d bojo pršli do kakšnga Harvest campa ... sm bl misla d bojo prežvel na ulicah do 18leta in bo pol ful žurka in oh in spljoh :D

Tisto nakonc, da je Connor dubu od Rolanda roko (pa oko?) mi je blo kr neki. Tak mal creepy.

Sama ideja tega unwindanja se mi pa tud zdi prou grozna. Si predstavlate, da bi blo to res. Scary, da je npr tvoja roka nek, tvoja noga nek drge itd. Neprijetna je že sama misu na vse to.
Pa un storking, ko lah svojga dujenčka kr pusiš pred vrati pa če te ne odkrijejo je pol uradno njihov ... no ja bolš kd unwinding ... sam vseen ... creepy :D

Drugač se mi pa zdi, da je celotna knjiga dobro napisana, je tud zelo berljiva.
Jst sm kr hitr notr padla in pol nism mogla nehat ... mi je prou žou, da je konc.

Moj najljubši citat je pa:
"It's like playing the piano; you just have to know which keys to strike in people." RISA

Uglavnem všeč mi je, da smo to knjigo izbral za bralni izziv (priznam, da sem tud sama glasvala zano ;) :P )

To je to z moje szrani zaenkt :D pa upam še na velik takih bralnih izzivov ;)

Uporabnikov avatar
Ever
Fallen Angel
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a Ever » 18 avg 2010, 09:15

Jaz sem jo tudi zdaj dokončala in zadnjih 15 minut branja sem mela ves čas solzne oči.

Imela sem ista pričakovanja kot Sasny: da bodo celo knjigo na begu in potem so rešeni in voila - žurka, tak ko je rekla Sasny :) Imela sem pričakovanja, da bo dobra knjiga, ampak da bo tak fejst dobra pa ne :)

Čeprav je zgodba napisana v 3. osebi, se mi zdi, da sem se z junaki lahko takoj poistovetila. Všeč mi je bil prikaz njihovih strahov, namer, želj,... Vsakega junaka posebaj (tudi Rolanda, Haydena, Embyja, Maio,...) je pisatelj opisal tako, da je bil unikaten in da ne glede na to kaj je storil, si razumel njegova dejanja.

Connor: Eden najboljših knjižnih junakov. Od tega, da je zrastel iz problematičnega fanta v voditelja, do tega kako se je s pomočjo Rise naučil nadzorovati svoja čustva. Najbolj pa je blo dobro pri njem: "Nice socks" :lol:

Risa: Tudi mi je bila zanimiva in sem rada brala njene dele. Se mi zdi, da sta si s Connorjem zelo podobna, ne glede na to, da sta na začetku opisana kot punca, ki sledi možganom in fant, ki sledi instinktu. Je pa Risa tista, ki se je najmanj spremenila, saj je bila že navajena samote, dejstva, da mora preživet in se znajdit sama,...

Na koncu, ko sta se v bolnici vidla, on z Rolandovo roko, ona pa poškodovana od pasa navzdol, sem res skoraj zjokala, ker mi je bil tisti moment in pogovor res žalosten, vesel, razumen in poln čustev.

Lev: Lev je meni skozi celo knjigo bil "Little Brother". 13letnik, ki se je podobno kot Connor čez celotno potovanje zelo spremenil. Skoraj raje sem brala Connorjeve in Risine dele, ker mi je Lev na začetku deloval premlad in preošaben, ampak od takrat, ko ju je izdal, sem pa komaj čakala, da bo njegov del na vrsti, da vidim kaj se z njim dogaja.

To, da bodo meli teroristični napad, se mi je pa tak že zdelo takoj, ko so začeli govoriti o kaosu :)

Kaj mi je bilo najbolj všeč pri tej knjigi je, da je zgodba sama po sebi zelo unikatna. Če si kot pisatelj želiš izmisliti nek svet, ki je drugačen od današanjega, moraš res delati na detajlih in Nealu je to definitivno uspelo. Všeč mi je, da nismo takoj na začetku knjige dobili informacij kaj je to unwinding (vedeli smo samo, da se starši svojih otrok znebijo, ker jih nočejo več, nismo pa mogli takoj ugotoviti kaj se s temi otroci zgodi), zakaj je prišlo do tega sploh, kaj je bil vzrok, kaj je bil povod, kdo so clappers, kdo je Harlan Dunfee in njegova zgodba,... Vse je bilo tako lepo združeno in napisano, da si v pravem trenutku dobil odgovor na vsa vprašanja.

Všeč mi je tudi bilo to, da je knjiga razdeljena na poglavja in ima vsako poglavje en tak skrivnosten uvod: Najbolj sem si zapomnila tistega, ko na ebayu prodaja dušo, potem nagovor o bolnici in pa zadnje citate od Einsteina :) Vsak da nagovor je lepo prikazal o čem poglavje govori.

Sasny, super, da si prilepla najljubši citat, jaz sem dosti dobrih našla, ampak jih potem nisem shranla. Sem pa shranla tega, ker mi je bil zelo smešen:

"I'm Switzerland: neutral as can be, and also good with chocolate." ~ Hayden

Bom pa vsak citat, ki ga boste sem napisali, dodala v Bralnico :)

Jaz sem tudi zelo vesela, da smo se za to knjigo odločili, ker je res zelo, zelo, zelo dobra in upam, da ste tudi ostali uživali v njej tako kot jaz.

Pa še to: Med branjem sem se naučila dosti novih besed, kar je super :D Se mi zdi, da je ta pisatelj zelo razgledan, glede na to kakšno delo je sestavil skupaj. Bom še več njegovih knjig dodala.
"She was fascinated with words. To her, words were things of beauty, each like a magical powder or potion that could be combined with other words to create powerful spells."

Uporabnikov avatar
Ever
Fallen Angel
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a Ever » 18 avg 2010, 09:28

I don't like the actors, ampak sam fan made trailer je pa ful dober:

Pa nekje sem zasledila, da bo nekaj s tega - filma mislim :D Kul bi blo ne? :D

Uporabnikov avatar
FreakChiq
Shapeshifter
Kraj: Maribor
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a FreakChiq » 19 avg 2010, 10:31

Kje naj začnem?
Pri tem, da se nisem mogla odlepit od kompa?
Pri tem, da smo zbrali zelo dobro knjigo za prvi izziv?
Pri tem, da sem rekla mami, ko je hotla nekaj od mene: "Pšššt (crazy woman)! Napeto je!!" :135:
Pri tem, da ne vem, zakaj že nisem prej za to knjigo zvedla?
Pri tem, da me je Unwind zelo spominjal na LOST, kar je največja pohvala, ki jo neka zgodba lahko dobi od mene?
Pri tem, da sem od groze in šoka jokala, ko so Rolanda unwindali, čeprav ga nisem marala?
Ali pri tem, da se sprašujem, kak mi je lahko bil Twilight kdaj TAAAK u iber ql?

Shusterman je v Unwind ustvaril res grozljiv svet, ja, ki pa na vse zadnje ni tako daleč oddaljen od tega, kaj se že sedaj dogaja po svetu…

[...]Among the unspeakable horrors linked to this trafficking was the kidnapping of homeless children (for their transplantable tissues and organs) along the border between the U.S. and Mexico and the forced removal of organs from prisoners in third-world countries for sale in the U.S.
Vir: http://www.yourlawyer.com/articles/read/11533

Organ Harvesting in China - http://www.youtube.com/watch?v=Ia04u0u8J8s

Ali pa ta Ukrainian maternity hospital zgodba, ki je celo v knjigi.

Tak kak pa še je Admiral rekel: "If more people had been organ donors unwinding never would have happened."
In ta stavek me je spremljal skozi celo zgodbo, zaradi česa je bilo vse skupaj še trikrat bolj šokantno in grozljivo. Prav mislit ti da.

What I Absolutely Loved:
Dejstvo, da je usoda - or coincidence, as some call it, pripeljala skupaj vse tri glavne like. Zelo rada mam zgodbe, v kateri so liki med seboj povezani… pač v stilu "če se njemu ne bi to zgodilo, potem ona ne bi nikoli tisto naredla."
Da smo za vsakega od teh likov vidli, kaj točno se je zgodilo, da so se znašli na tej eni točki.
Da se je nekaj zgodilo, kar si na začetku nisi znal razlagat ali pa si morda celo v kompletu to zadevo odštemplal kot nepomembno, potem pa bil čez par poglavij celi šokiran, ko si dobil razlago. Nekaj primerov: Storked, "Next time, wear a dress" ali pa Clappers. Sploh pri zadnjem sem bila: "OMG, now I get it!" :o Prav ql je, ko ti končno klik narede hehe. Odkar Losta ni več, sem pogrešala ta filing.
Connor 'Nuff said. BTW, je še koga na spominjal (sploh na koncu) na Johna Connorja iz Terminator: TSCC/zadnjega muvija Terminator: Salvation? Mogoče tud zato ime hehe.
Risa ~ rada mam samostojne punce/ženske, ki se tudi same dovolj dobro znajdejo v svetu. Škoda edino, da je pristala na vozičku :/
Risa + Connor ~ Ta dva sta mi bla tak hitro pri srcu, kot Jace in Clary. Hvala bogu tu ni prišo kdo na kako briljantno idejo, da bi bil dober twist, če bi bla - spoiler za tiste, ki niste brali The Mortal Instruments - [označi z miško ->]brat in sestra :D
Nepredvidljivost zgodbe
The Graveyard oz. kompletni svet. Kudos to mr. Shusterman! Ne zgodi se vsaki dan, da mam med branjem neprestano filing, da sem tudi jaz del tega sveta. Vsaka samcata scena je bila tak živo opisana, da moja domišljija ni rabla na veliko delat.
...

What I Liked:
Lev ~ čeprav je z njegovo vero poskrbel za dinamiko, na začetku, ravno zaradi teh prepričanj, nisem bla njegov fan. Ampak pol se je pa to spremenilo, tak da me je na koncu prav skrbelo za njega. Taki čisto spremenjeni je bil, ko je prišo do letalskega "pokopališča."
CyFy
Humphrey Dunfee zgodba. Ko sem zvedla, da kak se admiral piše me je v trenutku postalo strah za Embyja. Zaradi Connorja in Hayden sem si predstavljala Dunfeeje kot psihopate z motorno žago in hokej maskami hehe. Ampak pol sta na taki lepi (in vseeno še zmeraj frickin' crepy) način nazaj dobila njunega sina. Sweet je blo, ko se je iz "he remebers this, That's his" spremenilo v "I know this, I was here" Awww.
Dejstvo, da so meli iPode za neko starinsko napravo. Hehe tak surrealno se mi je zdelo, da sem se začela smejat.

What I Didn't Like:
Da ma Connor zdaj Rolandovo roko (in oko?). Ne maram misli, da bo slej kot prej Rolandova roka delala, kar je Roland znal ali pa še hujše, da bo Rolandovo oko vidlo Riso.
Gay shark tattoo, ki ga more met Connor zdaj na roki.
Roland, kar pa tud more bit tak, glede na to, da je bil negativec v tej zgodbi. Ta njegov hunger for power me je iritiral, ker sama sploh nisem taka.

What I Absolutely Hated:
Ariana; what a Bitch ~ Tip te ni vprašal, če greš na kavo z njim!! Te bi lahko bla cela: "ok ok, sure thing" in si pol premislila. Čeprav sem tak vedla, da bo to naredla. Preveč gotova je bila v to, kak lahko je pobegnit.

Moja Naj Citata:
Connor smiles with mocking warmth at him, and glances at the tattoo on his wrist. "I like your dolphin."
[...] every time he forces himself to think before acting, it's her voice in his head telling him to slow down. He wants to tell her, but she's always so busy in the medical jet—and you don't just go to somebody and say, "I'm a better person because you're in my head."

My *Squee* Moments:
The kiss! :13love:
He reaches for his tranq pistol, but it's not there. Instead he feels its muzzle against his left thigh, and he sees triumph in the Unwinds dark, vicious eyes. "Nighty-night," the Unwind says. - Yay, go Connor!!

Ocena: Slika (+Slika)
"Can nobody hear me? I've got a lot that's on my mind."

Uporabnikov avatar
Ever
Fallen Angel
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a Ever » 19 avg 2010, 17:12

Jaz sem tak vesela, da smo to knjigo izbrali pa da nam je vsem tak všeč :D :D

Uporabnikov avatar
FreakChiq
Shapeshifter
Kraj: Maribor
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a FreakChiq » 19 avg 2010, 19:12

Pje, Pam, če se ne motim, je nekaj omenjala, da ji je začetek bil boring.
Mogoče pa njej zgodba ne bo tako fejst všeč. Pa Monika je tud nekam tiho hihi. :P
Imela sem ista pričakovanja kot Sasny: da bodo celo knjigo na begu in potem so rešeni in voila - žurka, tak ko je rekla Sasny
Jaz pa ne. Do Connorjevega 18. leta bi mogli minit 2 leti, kar je too long. Se vem, da v knjigah gre neki večji preskok v zgodbi zelo na easy naret, ampak nekah sem vedla, da Neal tega ne bo naredo. Plus, če bi, bi bla pissed off. Ne maram takih skokov, hočem vse zvedet, vse detajle. Unwind je en sam vlki mega awesome detajl, taki veliki skok IMO sploh ne bi pasal h knjigi.
"Can nobody hear me? I've got a lot that's on my mind."

Uporabnikov avatar
Ever
Fallen Angel
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a Ever » 19 avg 2010, 19:22

To pa res ja :D

Upam, da bo vsem všeč, sicer še pa tak majo ogromno časa, da preberejo :)

Meni je tudi všeč, da je na koncu blo toliko detajlov, vse lepo opisano, vse dodelano v nulo - pomoje je kar dosti časa porabil, da je vse te detajle združil skupaj, ker dejstvo je, da ni niti ene pomanjkljivosti v zgodbi :) Ampak jaz si res nisem mislila, da bo tak dobra knjiga - zato sem tudi pričakovala, da bo tak na izi se vse rešlo :) Nekak pač, ampak da bo tak potekalo kot sem napisala. Sicer pa je na koncu itak res bla žurka haha :lol: :lol:

Aja, meni se zdi, da ni dobo Rolandovega (vedno ga hočem preimenovat v Ronaldo lol) očesa...učko so mu drugo poiskali, da je čimbolj podobna njegovi, roka pa je res njegova bla...

Jaz sem se skor zjokala, ko sem zvedla, da ma njegovo roko joj...pol pa sem se res, ko je Risa tak odraslo vse sprejela pa je bil tisti sweet moment :oops: :oops:

Jaz sem Rolanda po tem, ko je hoto Connorja ubit, začela drugače obravnavat... Zato nisem bila več tako hudo jezna nanj in na dejstvo, da je Connor dobil njegovo roko...Connor jo bo že znal držat tak ko je treba - he is Connor after all ;)

Drugače sem pa mislila, da bo ponorel, ko je zvedo, da ma drugo roko pa oko... in me je ful pozitivno presenetil, da ni :) Upala sem, da ne bo, ampak sem pa pričakovala, da bo čisto obupan... Mi je pa blo pa res sweet ko je reko: "I promise I won't ever touch you with this hand." Ahhhh :oops: :oops:

Pam
Fairy

PrispevekNapisal/-a Pam » 20 avg 2010, 22:16

Danes sem še jaz dokončala z branjem Unwinda. Prej popoldan sem samo na hitro oddala oceno, nisem pa uspela komentirati. Knjigi bi dala solidno trojko. Moram rečt, da me za razliko od ostalih so sedaj, ni preveč navdušila. Ne vem, nekako se mi ni zdela nič kaj posebnega. Saj avtor je dobil dobro idejo. Ampak če že gledamo, da se v prihodnosti da narediti marsikaj na umeten način, ne vem, zakaj bi bila potem potreba, da se ljudje "žrtvujejo" za dele teles.

Zgodba sama se sicer lepo razvija, prvih nekaj poglavij mi je bilo res dolgočasnih, nič se ni konkretnega zgodilo, ves tavaš v nevednosti. Potem se dogajanje malce pospeši in okrepi, ko pridejo na graveyard. Prva res všečna scena mi je bila s Connorjem, admiralom in njegovimi zobmi. V bistvu mi je bil to eden izmed najbolših odlomkov. Pa v začetku mi je bilo všeč zabava za Leva, se mi je zdel tak simpatičen dečko, pa sem pričakovala, da se bo njegova zgodba drugače odvijala. Presenečena sem pa bila, da v bistvu policija ve za graveyard, le da nič ne ukrepa. Scena z Rolandom na opacijski mizi je res huda. Sem si prav predstavljala, kako leži tam in ga zmanjkuje.
Zaključek se mi je zdel tak tipičen happy ending, tisti, ki so že šli skozi to, prevzamejo vodstvo. Ok, vse lepo in prav, ampak najstniki, da bi vodli takšno javno tajno zadevo, za toliko ljudi, pod takšnimi pogoji, mi je malo mimo.
(Nekaj sem imela prej še v mislih, pa se sedaj ne spomnim več, dopišem še po potrebi ...)

Ne vem, a sem spregledala, v glavnem še zdaj mi ni jasno, kaj je "tithe", za vse ostalo imam razčiščene pojem, za to pa do konca nisem ugotovila, kaj naj bi bilo.

Pri vsem tem sem pa ugotovila, da se lahko e-knjige prav udobno bere tudi na brand-new Htc-ju. Zdaj pa grem naprej oz. nazaj k Dexterju ;)
C. S. Lewis: "You can never get a cup of tea large enough or a book long enough to suit me.

Always have your stuff when you need it with @Dropbox. Sign up for free! http://db.tt/v1yUeY9

Pam
Fairy

PrispevekNapisal/-a Pam » 20 avg 2010, 22:27

Aja, evo zdaj sem se spomnila. Morala. Popolnoma neprimerno se mi zdi, da bi lahko mladostnike v tej starosti popolnoma odpisali. Saj razumem, si pač otroka ne želiš, si ga ne moreš privoščiti, nisi siguren za njegovo prihodnost, ok, imaš možnost splava. Čeprav ne podpiram splava, ampak imaš vsaj možnost odločanja. Takrat zarodek dejansko še ni prava oseba. Če pa je najstnik pri trinajstih letih, to je pa potem že čustveno, miselno in inteligentna osebnost, še vedno v razvoju, ampak je že vseeno kolikor toliko celosten človek, pa nikakor ni primerno, da se starši takrat odločijo, da pač njega pa ne bi imeli. Se mi je skozi celo zgodbo dozdevalo, da je to, da gre dejansko 99 % človeka v donacije, sama tolažba, da pa bo le nekaj dobrega od posameznikove smrti. Sicer sem za darovanje organov po smrti, saj pred kratkim se je po medijih marsikaj govorilo o darovanju po smrti, da bi vsak državljan bil avtomatsko darovalec, razen v primerih, da bi temu izrecno oporekal. Roko na srce, koliko odstotkov populacije pa se sami odločijo, da bodo darovalci in se mi zdi smiselno, da bi po smrti lahko komu izboljšal življenje. Sam že dlje časa razmišljam, da bi se vpisala med darovalce in se zagotovo bom. Naj ima še kdo kaj koristi po moji smrti, da moje življenje ne bo šlo v "nič". Ampak da pa se načrtno kot po tekočem traku mladostnike ubija samo za pridobitev organov, je pa popolnoma nehumano.
C. S. Lewis: "You can never get a cup of tea large enough or a book long enough to suit me.

Always have your stuff when you need it with @Dropbox. Sign up for free! http://db.tt/v1yUeY9

Vrni se na

Kdo je prisoten

Po forumu brska: Ni registriranih uporabnikov in 3 gostov