Avgust 2010 - Unwind (Neal Shusterman)

Na tem forumu se nahajajo vsi potekli in aktualni bralni izzivi.

Moderator: The Book Crusaders

Knjigi dam oceno:

1
0
Brez glasov
2
0
Brez glasov
3
1
13%
4
1
13%
5
6
75%

Skupaj glasov: 8

Uporabnikov avatar
vamp
Fairy

Re: Avgust 2010 - Unwind (Neal Shusterman)

PrispevekNapisal/-a vamp » 21 avg 2010, 08:38

Sem še jaz uspela prebrat knjigo in sem tudi sama zelo vesela, da se za bralni izziv izbrali ravno to.
Moram reči, da me taprvič, ko sem prebrala opis, knjiga ni potegnila. Sem mislila, da se bo šlo kaj o Heartland War-u, pač kaj vojnega, kako je prišlo sploh do Bill of Life, pa sem potem hitro ugotovila da ne.

Meni je bila knjiga super, zelo dobro napisana. Ob takih knijigah vedno dobim v glavo misel, kako lahko nekdo sploh pride do take zgodbe in jo na tak način zapiše. Mogoče tudi zato, ker nisem ne p od pisatla in mi je še enostaven malo daljši post težko napisat :lol:
Skratka meni je to genialnost.

Podobno kot ste napisale, sem tudi jaz na začetku mislila, da se bodo sami skrivali in da bodo samo našli kako skrivališče ali kaj. Tako da me je Graveyard tudi malo presenetil. Prav tako si nisem predstaljala, da bodo v Harvest Campu pristal, kaj šele tako blizu Chop Shopa. Sanjalo se mi ni, kako bo prišlo do tega da se bosta Connor in Risa še enkrat srečala z Levom. Sem mislila da so imeli ti teroristi iz Graveyarda drugačne plane.

Prav tako mi je všeč, da sta se Risa in Connor ljubezensko zapletla. Sem to že od začetka pričakovala. Malo mi je žalostno, ker se kruto konča, to s hromostjo in z Rolandovo roko.

Mi je bil cel opisan postopel Unwindaja kar grozen. Si nisem predstavljala, da so otroci budni na mizi. Bolj kot sem trazmišljala bolj butasto se mi je to sicer zdelo, še posebej da ve in se spomne za vsak delček sebe, ki so ga odrezali. A potemtakem je za razum in zavedanje potrebno imeti le nek del možganov in nič drugega. Čudno mi je da bi tista tekočina delala take čudeže :S
Se pa izogibam takim mislim ko berem knjige in se raje prepustzim domišljiji.

Za Pam pa tole:
Tithe je deseti brat

tithe, noun, verb, tithed, tith·ing.
–noun
1.
Sometimes, tithes. the tenth part of agricultural produce or personal income set apart as an offering to god or for works of mercy, or the same amount regarded as an obligation or tax for the support of the church, priesthood, or the like.
2.
any tax, levy, or the like, esp. of one-tenth.
3.
a tenth part or any indefinitely small part of anything.
–verb (used with object)
4.
to give or pay a tithe or tenth of (produce, money, etc.).
5.
to give or pay tithes on (crops, income, etc.).
6.
to exact a tithe from (a person, community, parish, etc.).
7.
to levy a tithe on (crops, income, etc.).

P.S. Super slovar, ki olajša mariskatero stvar. Še izgovorjave so gor, slušne in pisne: http://dictionary.reference.com/browse/tithe

Uporabnikov avatar
Ever
Fallen Angel
Kraj: Celje
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a Ever » 21 avg 2010, 09:42

O super, še dve sta prebrali! :thumbup:

Tithe sem si jaz predstavljala kot desetino :oops: Zato bi potem vsaka družina mogla žrtvovati desetino in najbolj simple pri računici je bilo, če ima 10 otrok in žrtvuje enega izmed njih (tokrat so pač najmlajšega) :)

Hmm...sem zgleda edina ko se je takoj sprijaznila z Rolandovo roko :D :D

Pam, to glede morale, ko si napisala, jaz sem tudi razmišljala.

V bistvu je njim več pomenimo, da ženske niso spavljale, kot pa sam human being... Važno, da so meli dovolj ljudi :? Pa tudi starši taki, ko so dali unwindat otroka, niso glih pri pravi bli - oz. ga niso hotli pa so bli trdno prepričani, da bo res nekje še dalje živel v neki obliki.

Razmišljala sem tudi to, da če ne bi blo bolj pametno, da bi uporabili tam do 20 let stare ljudi - takrat so ljudje že bolj razviti pa vse...če od nekega 13letnika dobiš roko je malo tak tak...ok sej si pač dobil od malo bolj razvitega 18letnika, samo vseeno :) Malo hecno je moglo zgledat, da si bil starček, 60 let, z roko od 17letnika :)

Že on stric s kartami je mogo pomoje zgledat smešno...samo tista scena je ful dobra za potem - potem ko se vse s CyFijem začne pa malo začneš povezovat dogodke - kaj zares je tisti stari mislo s tistim trikom :) Prvo ga nisem čisto zastopla pa pogruntala v čem je fora :) Sem preveč študirala zraven na pobeg hehe :)
"She was fascinated with words. To her, words were things of beauty, each like a magical powder or potion that could be combined with other words to create powerful spells."

Pam
Fairy

PrispevekNapisal/-a Pam » 21 avg 2010, 09:46

Hvala za razlago o tithu, nisem pomislila, da bi to že v slovarju bilo razloženo, vedno sem imela v mislih, da je to kakšna avtorjeva izpeljanka. :)

Še ena misel se mi je porodila. V knjigi vedno trdijo, da pač ko je človek unwindan, da dejansko ne umre, ampak živi naprej v drugem človeku. Kakšno je vaše mnenje glede tega?

Jaz mislim, da pač ko človek enkrat umre, umre za vedno (pustimo zdaj reinkarnacijo v ozadju) in tudi, če njegove dele uporabijo na drugem človeku, še vedno to ni njegovo (nadaljne) življenje, ampak je v trenutku, ko mu možgani ne delajo več, umrl.
C. S. Lewis: "You can never get a cup of tea large enough or a book long enough to suit me.

Always have your stuff when you need it with @Dropbox. Sign up for free! http://db.tt/v1yUeY9

Pam
Fairy

PrispevekNapisal/-a Pam » 21 avg 2010, 09:53

Tudi meni se je to malo čudno zdelo, da imajo odrasli ljudje dele teles od najstnikov, ki še niso popolnoma razviti. Saj pravijo, da se da vse natrenirati, ampak vseeno mora čudno zgledati, če recimo nek postaven možakar dobi majhno rokico, ali obratno. Drugo je za notranje organe, tisto je vseekakor boljše, da je mlajše in ima "daljšo delovno dobo" ;) Mogoče pa zgledajo potem vsi mlajši, da pač imajo več mlajših organov.

Glede starosti unwindanja, pa ne vem, v bistvu jaz pri nobeni starosti ne bi tega dovolila. Kakorkoli že pogledaš, imaš razne popravne ustanove, tudi če je najstnik marginalec, to še ne pomeni, da bo odrastel v kriminalca. Saj se vsi spomnite, kakšni s(m)o bili kot najstniki, da s(m)o vse hoteli poskusiti, se upirati in pokazati v "najboljši luči", pa s(m)o potem vseeno odrasli v dostojne osebe.
C. S. Lewis: "You can never get a cup of tea large enough or a book long enough to suit me.

Always have your stuff when you need it with @Dropbox. Sign up for free! http://db.tt/v1yUeY9

Uporabnikov avatar
Ever
Fallen Angel
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a Ever » 21 avg 2010, 10:03

Še mogoče lahko tudi malo razpravljamo o vprašanju "Kdaj sploh dobimo dušo?"

Jaz mislim, da če te razrežejo na miljon kosov pa postavijo v druge ljudi, ti tvoji kosi ne živijo dalje...Ne bi mogli, ker se živčni sistem poveže z živčnim sistemom drugega človeka in drugi možgani upravljajo potem te tvoje okončine... Edina možnost, ki bi mi bila verjetna je tista s/z CyFijevimi možgani. Sicer mi je tudi tisto malo neverjetno. Sama se ne spoznam na biologijo pa na vse to (sem naravoslovni tip, ampak se držim matematike, ki sploh ni tipično naravoslovje, ostalo pa mi ne diši najbolj), ampak od vseh teh zgodbic se mi zdi najbolj verjetno, da bi "duša", "zavest" ostala del možganov.

Za mene je to, da človek živi dalje, samo v drugi obliki, čisti izgovor. Človek, ki bi bil unwindan bi se 100% žrtvoval in ne bi več dalje živel. Živeli bi vsi ostali, ki so jih rešili s pomočjo njegovih organov, on sam pa ne. Kar pomeni, da bi v bistvu življenje enega človeka zamenjali za življenje/srečo/lažje življenje/karkoli bi mu pač ta organ prinesel določenega števila ljudi.

In ljudje nismo sodniki in nimamo pravice da bi odločali kdo ima pravico živeti in kdo ne.

Glede duše pa jo pomoje maš od takrat, ko v trebuhu razviješ dovolj določenih organov (spet ne vem kak se naj izrazim, ker nisem biolog), da imaš možnost brcat, se premikat - takrat se zavedaš, da nekaj delaš...sicer se ne spomniš, niti to ne delaš zanalašč, ampak refleksno/nagonsko - ampak takrat si se že oblikoval v neko živo bitje in od takrat starši več nimajo pravice, da ti življenje vzamejo. Nekaj takega kot pravi tudi Emby.

Ampak! Ko sem to pisala zdaj se mi je pa še ena misel pojavila... tudi živali delujejo na tak način, majo potem tudi živali dušo? Verjetno majo, če jih včasih kaj boli, včasih razumejo kaj jim raviš, dajo se vzgojit na neke ukaze,...
"She was fascinated with words. To her, words were things of beauty, each like a magical powder or potion that could be combined with other words to create powerful spells."

Uporabnikov avatar
Ever
Fallen Angel
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a Ever » 21 avg 2010, 10:04

Pam ja, v nobenem primeru to ne bi bilo sprejemljivo :thumbup: Če se svet razvije v to smer, smo itak pogubljeni, ker eni starši bi že za vsako lumparijo poslali otroka vstran... Midve s sestro bi z mamine strani že 20x ble unwindani :lol: Ati naju ziher ne bi :D :D

Uporabnikov avatar
FreakChiq
Shapeshifter
Kraj: Maribor
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a FreakChiq » 21 avg 2010, 10:15

Sure, ti že lahko dobiš pumpo, ki ti bo pomagala poganjat srce, lahko leta in leta hodiš vsaki tedn na dializo, ampak slej kot prej boš rabo novo srce/ledvico. Umetno pravemu, sploh kaj se notranjih organov tiče. Ajde, se delajo na tem, da bi folku začeli živelska organe presajat, ampak gensko modificirani pujsi are wrong on a whole new level. Dunno, ampak jaz nisem mela nobenih težav predstavljat si Unwind svet... to kaj se že zdaj dogaja po svetu, ni tak hudo stran od tega, kaj se je dogajalo v knjigi. Sure, poslat 13-letnika v chop shop je v našem svetu nehumano, grozljivo, nepredstavljivo in bog ve kaj še vse, ampak ljudje si znamo tak hitro prilagajat moralna načela, da glava peče. Poglej Hitlerja. Ki je te on mel moralo, ko je žide v koncentracijska taborišča pošiljal, pa glej kolko folka je za njim stalo.

Glede splavov pa mamo že zdaj dovolj hude probleme določit, kdaj se sploh začne življenje.

Dobro, dovolj zdaj resne teme. :P
Ok, vse lepo in prav, ampak najstniki, da bi vodli takšno javno tajno zadevo, za toliko ljudi, pod takšnimi pogoji, mi je malo mimo.
Vidiš, meni pa sploh ne, ker sem že kar nekaj krat v kaki knjigi/filmu brala/vidla to. :) V Lord of the Flies so froci na novo vzpostavli "vlado," sicer s katastrofalnim rezlutatom, but still. V Kid Nation, sicer reality show, tak da ne veš kolko je reality in kolko showa, so tud froce stare od 8-15 let pustili same živet na neki farmi in so tudi mogli sami "law & order" vzpostavit.
"Can nobody hear me? I've got a lot that's on my mind."

Pam
Fairy

PrispevekNapisal/-a Pam » 21 avg 2010, 10:16

Pomoje imajo vsa živa bitja dušo. Pač eni takšno eni drugačno. Saj tudi živali čutijo in ti na svoj način pokažejo, da je nekaj narobe z njimi, da so veseli, žalostni, jih je strah itd. Pomoje zarodek v prvih mesecih, ko je dejansko samo še packa, še nima duše, mogoče jo res dobi v trenutku, ko se nekako zaveda svojega telesa, se lahko premika ipd. Če ne že prej, pa jo vsekakor dobi z rojstvom.

Pomoje v nobenem primeru ni možno, da bi del telesa, ki je presajen, prevzel nadzor nad človekom, ki je del dobil. Tako v primeru CyFi-ja, ko je delček možganov ga vodil. Kakorkoli že, tista pikica ne more nadzorovat celotnega telesa in prevladati ves ostali del možganov. Saj se tudi jaz na biologijo dosti ne spoznam, mogoče pa je bil ravno tisti del možganov, ki ima nadzor nad vsem. Naj to kakšen biolog ali medicinec preštudira. :)

Kam gre pa duša, ko je človek unwindan? Se tudi ta preseli v drugo telo, ali kako? No, potem je tu še vprašanje, ki se nanaša na realnost, kam gre duša, ko človek umre?

Ja, res je, če bi šel svet v to smer, bi bilo človeštvo pogubljeno. Samo po drugi strani pa, vse je v napredku. Tisto z desetim bratom, kot pravite, pa je že (daljna) preteklost. Že dolgo časa nazaj, so morali državi dajati desetino in če se to ponovi, potem gremo samo korak nazaj in ne naprej.

Uporabnikov avatar
vamp
Fairy

PrispevekNapisal/-a vamp » 21 avg 2010, 10:20

Mene je pa zmotlo še nekaj. NAj bi se 100% človeka porabilo ane, no mal majo fore. Kam pa dajo potem lobanjo, pa obraz brez oči, pa vse te zadeve. Razumem da bi celo glavo presadil (no ja), ampak ce oberejo dol ušesa, pa oči, pa zobe... potem še vedno ostane nekaj neporabljenega.

Pam
Fairy

PrispevekNapisal/-a Pam » 21 avg 2010, 10:21

Ok, vse lepo in prav, ampak najstniki, da bi vodli takšno javno tajno zadevo, za toliko ljudi, pod takšnimi pogoji, mi je malo mimo.
Vidiš, meni pa sploh ne, ker sem že kar nekaj krat v kaki knjigi/filmu brala/vidla to. :) V Lord of the Flies so froci na novo vzpostavli "vlado," sicer s katastrofalnim rezlutatom, but still. V Kid Nation, sicer reality show, tak da ne veš kolko je reality in kolko showa, so tud froce stare od 8-15 let pustili same živet na neki farmi in so tudi mogli sami "law & order" vzpostavit.
Vidiš, v prvem primeru je bilo katastrofalno stanje, kar pomeni, da je bila zamisel napačna. V drugem primeru je šlo za resničnostni šov, se mi zdi, da sem tudi jaz nekje nekaj gledala o teh otrocih v resničnostnih šovih, kjer so morali sami vzpostavit neko sožitje. Ampak po nekem času se vedno najdejo konflikti in otroci so po koncu šova zleteli mamicam in očijem v naročje, samo da je bilo konec vsega. Otroci niso sposobni vladati, saj še niso razvite osebnosti. Še marsikatera odrasla oseba ne bi mogla narediti tega.

Vrni se na

Kdo je prisoten

Po forumu brska:: Bing [Bot] in 1 gost