Bralni izziv 2015 - Jerneja

Na tem forumu se nahajajo vsi potekli in aktualni bralni izzivi.

Moderator: The Book Crusaders

Uporabnikov avatar
Jerneja
Opravljen bralni izziv 2018
Kraj: Celje
Kontakt:

Prevzetnost in pristranost - Jane Austen

PrispevekNapisal/-a Jerneja » 24 jun 2015, 10:18

Prevzetnost in pristranost
od Jane Austen

Izziv: romantika
Ocena:
Povezave:
Bralnica
Goodreads

Opis:
V manjše podeželsko mestece se nastanita neporočena mlada moška Bingley in Darcy. Ravno v tem času, pa se v sosednjem kraju nastani tudi vojska. Srca mladih deklet so polna ljubezni do prišlekov in upov na morebitno poroko katere izmed njih. Prikupi se jim tudi očarljivi Wickham, ki se je ravnokar pridružil vojski. Ogrela pa so se tudi srca v družini Bennet. Gospa Bennet je zaradi vsega tega dogajanja hitro začela načrtovati poroke svojih hčera, še posebej Jane, ki ji je Bingley vračal pozornost. Njegovemu prijatelju Darcy-ju pa so se uči ustavile na Elizabeth, ki je vedno povedala kaj si misli.

Mnenje:
Večna klasika izpod peresa Jane Austen je nekaj, kar sem si, v zadnjem času še posebaj, zelo želela prebrati. Zgodba je dobro poznana, če ne druga vsaj zaradi filma. Osrednja lika sta Darcy in Elizabeth, vendar ne ostaneta neopažena niti Bingley in Jane. Spremljamo celotno družino Bennet, v zaključku celo izvemo potek njihovega nadaljnjega življenja. To se mi je zdelo res enkratno, saj skozi zgodbo izveš veliko o ostalih osebah in seveda je popolnoma razumljivo, da si radoveden, kako se vse razplete.
Všeč mi je bilo kako se je zgodba počasi razvijala. Jezik je čudovit, kar posrka te v tisti čas in zato si zlahka vse predstavljaš.
Razmerje med Elizabeth in Darcy-jem pa je tudi polno presenečenj. Všeč mi je bilo kako si skozi knjigo počasi odkrival vedno več o njem. Od rahlega odpora do njega, nas Jane Austen privede do jeze, sočutja in na koncu celo naklonjenosti.
Če niste popolnoma prepričani ali je to knjiga za vas, potem si najprej oglejte film. Najverjetneje vam bo všeč in takrat si boste, tako kot jaz, zaželeli prebrati tudi knjigo.
Veliko užitkov ob branju.
Creativity is intelligence having fun
http://pesem-ptic.blogspot.si/

Uporabnikov avatar
Jerneja
Kontakt:

Angels & Demons - Dan Brown

PrispevekNapisal/-a Jerneja » 02 jul 2015, 10:04

Angels & Demons
od Dan Brown

Izziv: dogajanje v Evropi
Ocena:
Povezave:
Bralnica
Goodreads
Celoten komentar - blog

Opis:
Harvardski raziskovalec simbolov, Robert Landgon, je šokiran ko najde dokaz o aktivnosti legendarne zgodovinske družbe, ki deluje že iz časa Galilea. Ne samo to, da še vedno delujejo, sedaj so začeli še z umori. Leonardo Vetra, odličen znanstvenik, je bil umorjen. Njegove oči so bile iztrgane in na njegovih prsih se je nahajal starodavni simbol družbe Illuminati. Njegovo največje odkritje je izginilo in bi naj bilo skrito nekje pod Vatikanom. Langdon in Vittoria, Vetrova hčerka, se odpravita na neverjetno avanturo skozi ceste, cerkve in katakombe Rima, da bi našla stvar, ki lahko pogubi človeštvo.

Mnenje:
Angeli in demoni. Knjiga, ki sem si jo želela prebrati vse odkar sem pred letom dni prebrala The Da Vinci Code. Nekako sem se odločila, da to poletje preberem celotno zbirko in si ogledam tudi filma.
Angeli in demoni, me niso navdušili. Priznati moram, da sem pričakovala veliko več, saj je knjiga uspešnica in po njej je posnet tudi film. Zgodba je zanimiva in berljiva, ampak manjkala mi je pik na i, to je napetost. Veliko se dogaja, vendar se 'glavna akcija' zgodi čisto na koncu.
Še vedno si želim prebrati preostala dela v seriji in upam da bosta bolj podobna The Da Vinci Code kot pa Angelom in demonom.

Uporabnikov avatar
Jerneja
Kontakt:

Be Careful What You Wish For - Alexandra Potter

PrispevekNapisal/-a Jerneja » 24 jul 2015, 12:26

Be Careful What You Wish For
od Alexandra Potter

Izziv: knjiga, ki jo že imaš doma
Ocena:
Povezave:
Bralnica
Goodreads
Celoten komentar - blog

Opis:
Da bi na podzemni železnici vedno bil prosti sedež ... Da ne bi pojedla celega paketa čokoladnih bombonov ... Da bi srečala moškega, čigar hobiji vključujejo pomivanje posode in monogamijo ... Heather Hamilton si nenehno nečesa želi. Ne le velikih stvari, kot sta mir na svetu in zmenek z Bradom Pittom, ampak majhnih, vsakdanjih reči, ki si jih zaželimo, ne da bi o njih posebej razmišljali. Vendar se zaveda, da se z njeno srečo ne bodo nikoli uresničile ...

Mnenje:
Heather je zanimiva in hkrati najbolj nerodna oseba za katero sem slišala. Tudi meni se dogodijo takšne in drugačne neprijetnosti, ampak nikoli nisem niti pomislila, da bi se jih toliko lahko zgodilo samo eni osebi.
Nekega deževnega dne pa jo starka prepriča, da kupi njeno resje. Prav zaradi tega čudežnega resja pa se ji je življenje spremenilo in uresničevati so se ji začele vse želje. Ampak ali si resnično želimo, da se nam želje uresničijo? Na to vprašanje si lahko po branju odgovori vsak sam.
Zgodba je zelo predvidljiva in zaradi tega tudi ni tako zanimiva, se pa ob njej tudi nasmejiš in za par uric pozabiš na skrbi.

Uporabnikov avatar
Jerneja
Kontakt:

The Lying Game - Sara Shepard

PrispevekNapisal/-a Jerneja » 24 jul 2015, 12:45

The Lying Game
od Sara Shepard

Izziv: po lastni izbiri
Ocena:
Povezave:
Bralnica
Goodreads
YouTube
Celoten komentar - blog

Opis:
Živela sem življenje za katerega bi drugi ubijali. In nekdo je ubijal.

Najslabša stran biti mrtev je, da nimaš več ničesar za kar se splača živeti. Ni več poljubov. Ni več skrivnosti. Ni več opravljanja za hrbtom. Ni več govoric. Že to je dovolj, da bi sama sebe ubila še enkrat. A dobila bom nekaj, kar nihče drug nima - ponovitev sebe, za kar se imam zahvaliti Emmi, sestri dvojčici, ki je nikoli nisem poznala.

Emma želi vedeti, kaj se je zgodilo z mano. Edini način, da ji to uspe je, da postane jaz, da me nadomesti v mojem življenju in ga sestavi nazaj, kakor da jaz nikoli nebi umrla. A nekaj me skrbi. Se lahko Emma smeji šalam mojih prijateljev tako kot sem se jaz? Lahko prepriča mojega fanta, da je ona tisto dekle, v katero se je zaljubil? Se lahko pretvarja, da je srečna in brez skrbi, ko objame moja starša? Lahko vztraja v tem cirkusu tudi po tem, ko ugotovi, da moj morilec opazuje vsako njeno potezo?

Naj se igra laži začne.

Mnenje:
Emma prevzame Suttonino na videz popolno življenje, žal pa vse ni tako popolno kot se zdi na prvi pogled. Dogajanje spremljamo iz Emmine perspektive, malo pa tudi iz Suttonine. Skupaj z Emmo ugotavljamo kdo bi lahko bil morilec njene sestre dvojčice.
Všeč mi je bil način prevzema sestrine identitete. Glede na to, da je do sedaj živela v revščini si ni želela prevzeti sestrino življenje zaradi denarja. To samo kaže kako dobra oseba je Emma. Čeprav je daleč od tega, da bi bila moja najljubša ženska junakinja ima precej pozitivnih lastnosti. Za razliko od svoje dvojčice, ki jo je najverjetneje ravno njena hladnokrvnost pripeljala v smrt.
Zgodba je super, zanimiva in napeta. Vsekakor vam jo priporočam v branje.

Uporabnikov avatar
Jerneja
Kontakt:

The Da Vinci Code - Dan Brown

PrispevekNapisal/-a Jerneja » 27 jul 2015, 13:18

The Da Vinci Code
od Dan Brown

Izziv: kriminalka ali grozljivka
Ocena:
Povezave:
Bralnica
Goodreads
Celoten komentar - blog

Opis:
Roberta Langdona zbudi telefonski klic sredi noči. V Louvru se je zgodil umor in truplo najstarejšega kustosa je bilo polno raznolikih simbolov. Langdon, Harvardski poznavalec simbolov, in Sophie Neveu, znana francoska kriptologinja, se podata na avanturo. Skupaj sledita namigom, ki se nahajajo v delih Leonarda Da Vincija in le ti ju vodijo do neverjetne resnice. Umorjen kustos je bil vključen v skrivno družbo katere člani so bili tudi Isaac Newton, Victor Hugo in Da Vinci. Če Langdon in Sophie ne pohitita, bo starodavna skrivnost izginila za vedno!

Mnenje:
Super, napeto in zanimivo dogajanje polno preobratov in skrivnosti. Angeli in demoni ( 1. knjiga iz serije) me ni navdušila, sedaj pa si ponovno želim prebrati celotno serijo.
Robert je kot glavni akter zgodbe zares odličen. Tokrat je bila ženska, ki ga je spremljala Sophie, ki pa je zgodbo samo še obogatila.

Všeč mi je napetost, ki se stopnjuje že od samega začetka. Knjiga te kar potegne vase in nikakor se ne moreš pripraviti do tega, da bi se odtrgal od razburljivega iskanja svetega grala. Poleg napetosti pa mi je zelo všeč tudi stil pisanja in vse zanimivosti, ki jih izveš. Čeprav je veliko tudi prirejenih resnic, ampak te me niso niti malo zmotile :)
Žal mi je samo, da ob branju nisem hkrati prebirala še Rešitev Da Vincijeve šifre. No, ampak nič zato, saj sem ob knjigi še vedno uživala in tudi z razumevanjem nisem imela težav. Mogoče si jo bom sposodila kasneje.

Uporabnikov avatar
Jerneja
Kontakt:

Miranda's Big Mistake - Jill Mansell

PrispevekNapisal/-a Jerneja » 01 avg 2015, 00:25

Skoraj popoln
od Jill Mansell

Izziv: več kot 400 strani
Ocena:
Povezave:
Bralnica
Goodreads
Celoten komentar - blog

Opis:
Miranda je navdušena, ko spozna Grega. Čeden je, bister in duhovit. Natanko to, kar potrebuje dekle, da si malce popestri življenje. Presneto, saj je skoraj popoln!

Tudi Gregu je Miranda zelooo všeč. Mlada je, zabavna in nikoli ne klepeta o otrocih. Seveda ji ni zaupal vsega o sebi - celo najprikupnejše dekle bi se znalo zmrdovati nad dejstvom, da je Greg nedavno zapustil svojo nosečo ženo. Ampak saj tega ne more izvedeti - ali pač?

Mnenje:
Knjigo sem brala v slovenščini in zaradi naslona Skoraj popoln, je tudi jaz skoraj ne bi vzela v roke. Potem pa jo je sestra prebrala na mah in mi jo takoj priporočila. Prebrala sem si opis in ponovno se mi ni zdelo nič posebnega.
POTEM pa sem začela brat. Najprej sem mislila, da vem kako se bo razpletlo, no je že res da sem to uganila ampak vsega kar se je dogajalo vmes pa nisem. In ravno to, naredi zgodbo tako drugačno od ostalih. Ponavadi me take lahkotne, romantične knjige ne navdušijo. Ampak tale si je vsekakor zaslužila svojih 5 zvezdic.

Miranda mi je kot junakinja super. Takšna zanimiva, zabavna in širokosrčna oseba. O moških, ki jih spozna ne bom razpravljala, saj ti nočem izdati preveč.
Predlagam pa, da hitro skočiš v knjižnico in se malo nasmejiš, ter celo potočiš kakšno solzo ob branju.

Uporabnikov avatar
Jerneja
Kontakt:

Hlapec Jernej in njegova pravica - Ivan Cankar

PrispevekNapisal/-a Jerneja » 03 avg 2015, 08:53

Hlapec Jernej in njegova pravica
od Ivan Cankar

Izziv: knjiga, ki bi jo morala prebrati v šoli
Ocena:
Povezavi:
Bralnica
Goodreads

Opis:
Hlapec Jernej je 40 let delal na domačiji pri starem Sitarju . Po smrti starega gospodarja je verjel, da bo zaradi vloženega dela pripada posest njemu, dobi pa jo, seveda, gospodarjev najstarejši sin. Jernej se je razburil in zahteval, kar mu, po njegovem mnenju, pripada. Ko ga mladi Sitar nažene s posestva in tako prepusti kruti usodi, išče razumevanje in pravico tako pri odvetniku kot župniku in drugih ljudeh, a ker je ne dobi, si jo nazadnje vzame sam …

Mnenje:
Domača branja sem do sedaj še vsa prebrala, četudi sem zraven napol spala. Letos smo pri pouku obravnavali tole Cankarjevo delo in odločila sem se, da je ravno pravšnje za Bralni izziv 2015.
Hlapec Jernej se je po svetu odpravil iskat pravico in postavo, po pričakovanju ju ni našel, zato se je odločil, da bo požgal domačijo. Njegov sklep je bil glede na okoliščine popolnoma razumljiv, saj je bil v tistem trenutku že čisto obupam. Kamorkoli je namreč šel, so se mu posmehovali in ga niso jemali resno.
Ponavadi sama v roke ne vzamem Cankarjevih del, zato sem bila kar malo presenečena, da je zgodba gladko tekla. Niti zehati se mi ni začelo vmes. Je pa res, da se Jernejeva zgodba, ki jo je pripovedoval drugim res velikokrat ponovi.
Kljub temu, da to ni moja priljubljena zvrst branja, sem bila nad knjigo presenečena, zato sem jo temu primerno tudi ocenila.
Nazadnje uredil/a Jerneja dne 25 avg 2015, 14:43, skupaj urejeno 1 krat.

Uporabnikov avatar
Jerneja
Kontakt:

Awake - Natasha Preston

PrispevekNapisal/-a Jerneja » 08 avg 2015, 13:24

Awake
od Natasha Preston

Izziv: izšla leta 2015
Ocena:
Povezave:
Bralnica
Goodreads
Celoten komentar - blog

Opis:
Spremljamo šestnajstletno Scarlett, ki je zaradi požara pri 4 letih izgubila spomin. Nekaj časa se je še trudila pridobiti izgubljene spomine, vendar je zaradi neuspeha prenehala.
Sedaj pa se je v mesto priselil Noah, med njima preskoči iskrica in kaj kmalu mu razkrije, da se ne spomni svoje mladosti.

Najprej se mu to zdi čudno, vendar jo spodbuja naj poskusi ponovno pridobiti izgubljeno. Vendar ne ve, če si sploh želi, da bi se spominjala. Tudi on namreč nosi skrivnosti, takšne, ki lahko ogrozijo celo njeno življenje.

Mnenje:
Najprej naj se pohvalim, da mi je bila knjiga podarjena v zameno za odkrito mnenje. :jupi:
Sprva sploh nisem bila prepričana, če je to knjiga zame. Ponavadi namreč ne berem knjig, ki imajo kaj opraviti s kulti in vero. No, razen Dan Browna :) .
Ampak, ko sem knjigo začela brati sem bila prijetno presenečena, saj me je zelo pritegnila. Več kot sem jo prebrala, boljša je bila.

Edino, kar mi ni bilo všeč je njeno sekiranje, da se ne spomni, kaj je počela pred 4. letom starosti. Roko na srce, saj se nihče ne spominja. Spomniš se samo dogodkov, ki so bili čustveno nabiti, no tako smo vsaj rekli pri psihologiji.

Knjiga je hitro berljiva in napeta, ter včasih tudi romantična. Res sem se lahko vživela v občutja Scarlett, ko so jo pripeljali v tisto čudaško vasico. Še jaz sem bila čisto zafrustrirana, v dobrem smislu seveda.

Za konec pa bi vas samo še opozorila, da nikar ne preberite opisa zgodbe na Goodreads, saj čisto preveč razkrije!!!
Nazadnje uredil/a Jerneja dne 25 avg 2015, 14:45, skupaj urejeno 1 krat.

Uporabnikov avatar
Jerneja
Kontakt:

City of Bones - Cassandra Clare

PrispevekNapisal/-a Jerneja » 16 avg 2015, 16:47

City of Bones
od Cassandra Clare

Izziv: fantazija
Ocena:
Povezave:
Bralnica
Goodreads
Celoten komentar - blog

Opis:
Clary Fray, petnajstletno dekle, si nikoli ni mislila, da bo kadarkoli na lastne oči videla umor. Toda ta umor, ki je sam po sebi grozljivo dejanje, je bil še bolj čuden, saj so ga zakrivili trije najstniki s čudnimi tatuji in nenavadnimi orožji. Nato je truplo izginilo in na njegovem mestu ni ostalo nič. Clary s takšno zgodbo ni mogla poklicati policije, saj ni bilo dokazov, da je fant zares obstajal, kaj šele, da so ga ubili. Če je to res bil fant?

Tako Clary prvič spozna Shadowhunter-je, katerih naloga je uničevati zlo na Zemlji. Tukaj prvič spozna tudi Jace-a, ki je prav tako shadowhunter in zgleda kot angel, a se obnaša kot bedak. Ko Clary-na mama izgine, se Clary znajde v Jace-ovem svetu, odločena, da se maščuje. Toda zakaj bi demoni želeli njo ali njeno mamo? In zakaj se Clary dogajajo stvari kot se?

Mnenje:
Joj, s tole knjigo sem pa čisto predolgo časa odlašala. Ko se je o njej na veliko govorilo, sem jo imela namen prebrati, vendar sem bila preveč zaposlena. Ker pa nisem hotela zamujati tudi pri filmu, sem si ga ogledala, presenetljivo glede na to, da ponavadi vedno prej preberem knjigo. Ampak je bila ravno ta moja odločitev usodna, zaradi nepoznavanja zgodbe me film sploh ni pritegnil, posledično sem izgubila zanimanje tudi za knjigo.

Sedaj pa sem jo prebrala in obžalujem, da je nisem že prej.
Dogaja se precej, ampak branje mi je ponovno kvaril film, saj sem za določene zaplete že vedela kako se bodo razrešili + še konec sem vedela :guns: . Kljub temu pa se je zgodilo še veliko, kar so v filmu izpustili.
Glavna junaka sta mi bila awesome. Jace pogumen, drzen in predrzen je vsekakor poskrbel za napete trenutke v zgodbi. Clary pa je kljub tem, da ji je ta svet popolnoma neznan ostala močna in neustrašna oseba.
V knjigi pa je tudi ogromno zanimivih citatov in zabavnih pogovorov, tako da se jo vsekakor splača prebrati, če je še nisi.

Uporabnikov avatar
Jerneja
Kontakt:

The Hitchhiker's Guide to the Galaxy - Douglas Adams

PrispevekNapisal/-a Jerneja » 19 avg 2015, 11:18

The Hitchhiker's Guide to the Galaxy
od Douglas Adams

Izziv: znanstvena fantastika
Ocena:
Povezave:
Bralnica
Goodreads
Celoten komentar - blog

Opis:
Nekega četrtka v času kosila je Zemlja uničena zaradi gradnje hiperprostorske obvoznice. Arthurju Dentu, ki se je moral že navsezgodaj soočiti z rušenjem svoje hiše, ni nobeno od teh dejstev prav nič po godu. Nekaj sekund pred uničenjem Zemlje ga reši njegov prijatelj Ford Prefect, Nezemljan pod krinko, ki se predstavlja kot brezposeln igralec. Dinamični par tako začne svojo galaktično odisejado, na kateri prav kmalu sreča Zaphoda Beeblebroxa, Trillian ter depresivnega robota Marvina.

Mnenje:
Tale znanstvena fantastika pa je preveč znanstvenofantastična zame. Knjigo sem prebrala predvsem zaradi pozitivnih ocen in komentarjev drugih bralcev na Bralnici. Ampak kar precej sem se morala potruditi, da sem prišla do konca.

Ideja je sicer bila dokaj zanimiva, nikoli prej nisem brala podobne knjige, ampak stil pisanja mi je bil pa grozen. Toliko praznega govoričenja ponavadi preberem samo v kakšnem učbeniku za filozofijo. Kljub vsemu pa moram pohvaliti, da je bila na trenutke celo malo duhovita.
Nasvet: Če se za branje odločaš med to in katerokoli drugo knjigo, ti predlagam, da izbereš katerokoli drugo :)

Vrni se na

Kdo je prisoten

Po forumu brska: Bing [Bot], sfe657 in 3 gostov