Bralni izziv 2015 – niksipiksi

Na tem forumu se nahajajo vsi potekli in aktualni bralni izzivi.

Moderator: The Book Crusaders

Uporabnikov avatar
niksipiksi
Human
Kontakt:

Bralni izziv 2015 – niksipiksi

PrispevekNapisal/-a niksipiksi » 10 jan 2015, 11:58

To leto se prvič pridružujem izzivu, ker me je navdušila razpredelnica in izzivi v njej. Že razmišljam in premlevam, s katerimi knjigami bom začela :D

Uporabnikov avatar
niksipiksi
Human
Kontakt:

Re: Bralni izziv 2015 – niksipiksi

PrispevekNapisal/-a niksipiksi » 29 jan 2015, 13:54

1) Izšla pred več kot 10 leti (3 točke)
2) Ena beseda v naslovu (2 točki)
3) Avtor, mlajši od 30 let (3 točke)
4) Lepa platnica (1 točka)
5) Dogajanje v kraju, ki si ga želiš obiskati (2 točki)
6) Dogajanje v Evropi (2 točki)
7) Vijolična platnica (3 točke)
8) Romantika (2 točki)
9) Več kot 400 strani (3 točke)
10) Uspešnica, ki je še nisi prebral/a (1 točka)
11) Knjiga, ki jo že imaš doma (3 točke)
12) Kriminalka ali grozljivka (2 točki)
13) Po lastni izbiri (1 točka)
14) Znanstvena fantastika (2 točki)
15) Drugi del poljubne serije (3 točke)
16) Od nekdaj si jo želiš prebrati (1 točka)
17) Knjiga, ki si jo enkrat že prebral/a (3 točke)
18) Fantazija (2 točki)
19) Knjiga, ki je dobila kakšno nagrado (3 točke)
20) Knjiga, ki bi jo moral/a prebrati v šoli (2 točki)
21) Dogajanje v gorah ali na snegu (2 točki)
22) Po priporočilu nekoga iz Bralnice (1 točka)
23) Izšla leta 2015 (3 točke)
24) Tvoj priljubljen avtor (2 točki)
25) Resnična zgodba (3 točke)
Nazadnje uredil/a niksipiksi dne 18 dec 2015, 13:14, skupaj urejeno 21 krat.

Uporabnikov avatar
niksipiksi
Human
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a niksipiksi » 29 jan 2015, 14:06

5) Dogajanje v kraju, ki si ga želiš obiskati

Škorpijonova hiša (The House of the Scorpion)

avtor: Nancy Farmer

Matt je fant, ki se je rodil v državi, ki se imenuje Opium. Gre za deželo, ki je nekoč bila Mehika (ja, z veseljem bi odšla v Mehiko :P ). Vendar pa ni navaden fant, je klon El Patrona, ki je ustanovitelj te države in njen voditelj. El Patron ljubi Matta, saj je jamstvo za njegovo večno življenje - kot njegov klon ima isti DNK, pravzaprav Matt je El Patron.
Za vse ostale ljudi okoli, pa je Matt navadna zver in ne človek. Ravno zato ga vsi zavračajo in sovražijo.

Knjiga mi je bila izredno simpatična in neverjetno hitro se bere. Zanimiv se mi je zdel tudi vidik kloniranja in posledice, ki jih to prinese. In pa... kako določene informacije lahko vplivajo na človeka - kaj prinese neznanje oz. to, da na določene stvari človek gleda samo iz enega zornega kota in kakšne so lahko posledice, če človek odpre oči in na stvari pogleda širše.

https://www.goodreads.com/book/show/133 ... e_Scorpion
Nazadnje uredil/a niksipiksi dne 24 mar 2015, 09:47, skupaj urejeno 1 krat.

Uporabnikov avatar
niksipiksi
Human
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a niksipiksi » 05 feb 2015, 12:08

9) Več kot 400 strani

Pečat stvarjenja (The Signature of All Things)

avtor: Elizabeth Gilbert

V knjigi spremljamo zgodbo Alme Whittaker. Knjiga opisuje njeno neverjetno življenje od njenega rojstva, leta 1800, pa vse do njene smrti. Gre za preplet izmišljenih junakov ter junakov, ki so resnično živeli v tistem obdobju in so zaznamovali našo zgodovino.

Knjiga me je pritegnila že od samega začetka. Kljub temu, da nimam pojma o botaniki, so se mi zapisi zdeli fantastični. Tu naj omenim še to, da bi morda priporočala, da se knjigo prebere v slovenskem jeziku. Sama sem si jo sposodila v knjižnici in lahko rečem, da ni bila lahko branje. Vzela sem si čas, kajti že sam prevod je sijajen. Poleg tega je veliko strokovnih izrazov ter imen rastlin in si ne predstavljam, da bi se branja te knjige lotila v angleškem jeziku. Zdi se mi, da potem knjige ne bi mogla doživeti tako celostno (ker bi verjetno stvari tudi malo preskočila :P ).

Ok, je pa knjiga tudi zabavna - da ne bo kdo mislil, da so v njej samo opisi rožic :) Sploh ne! Je resnično čudovita mešanica humorja, drugih kultur in dojemanja sveta v preteklosti. Polna zgodovinskih dejstev in na trenutke tudi romantike :)

Lahko rečem, da ena boljših knjig, ki sem/jih bom prebrala v tem letu. Za vse prste obliznit! ;)

https://www.goodreads.com/book/show/174 ... all-things
Nazadnje uredil/a niksipiksi dne 24 mar 2015, 09:48, skupaj urejeno 1 krat.

Uporabnikov avatar
niksipiksi
Human
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a niksipiksi » 06 feb 2015, 17:57

6) Dogajanje v Evropi

Zvezdni prah (Stardust)

avtor: Neil Gaiman

V Angliji je kraj, ki se imenuje Zid. V tem kraju je prehod v vilinsko deželo, ki ga vedno stražita dva vaščana Zidu.
Tristran Trn je zaljubljen v najlepše dekle v Zidu in želi osvojiti njeno srce. Obljubi ji, da ji bo prinesel zvezdo, ki je padla z neba in zato se mora ponjo odpraviti v vilinsko deželo. Med njegovim popotovanjem pa doživi mnogo različnih dogodivščin in sreča ogomno različnih (in nenavadnih) bitij.

Neil Gaiman zagotovo ve, kako napisat dobro knjigo in tudi tokrat me ni razočaral :) Kljub temu, da gre za pravljico, se mi zdi, da je napisana odlično in po njej lahko posežejo tudi odrasli bralci. Karkoli bi še napisala, se mi zdi, da bi morala obrazložit še z obnovo, kar je pa brezveze. Če kdo želi kdaj hitro branje, na trenutke hecno in s ščepcem romatike, je to prava knjiga zanj. Sem pa zasledila, da so po tej knjigi tudi že posnel film (samo v vednost ;) ).

https://www.goodreads.com/book/show/16793.Stardust
Nazadnje uredil/a niksipiksi dne 24 mar 2015, 09:48, skupaj urejeno 1 krat.

Uporabnikov avatar
niksipiksi
Human
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a niksipiksi » 18 feb 2015, 11:41

10) Uspešnica, ki je še nisi prebral/a

The Maze Runner

avtor: James Dashner

Thomas se zbudi v dvigalu, ne spomni se ničesar, razen svojega imena. Ko se vrata dvigala odpro, vanj zrejo neznani obrazi samih fantov. Tudi oni se ne spomnijo ničesar o svojem življenju pred bivanjem v labirintu. Vsak dan zjutraj se vrata v labirint odprejo in zvečer se odprejo. Njihova naloga je, da rešijo uganko labirinta. Vendar pa se stvari začnejo zapletati ravno s prihodom Thomasa, še bolj pa se zapletejo naslednji dan, ko fante pričaka pravo presenečenje - v dvigalu najdejo dekle.

Zgodba je zelo zanimivo napisana in vsako poglavje se konča tako, da se ne moreš ustaviti in kar moraš prebrati naslednjega :) Sami liki se mi sicer niso zdeli zanimivi oz. niso dovolj razviti (njihovi karakterji), kar sem mogoče malo pogrešala. Morda jih avtor bolj dodela v naslednjih knjigah. Je pa res, da akcija odtehta to pomankljivost.

https://www.goodreads.com/book/show/618 ... aze-runner
Nazadnje uredil/a niksipiksi dne 24 mar 2015, 09:49, skupaj urejeno 1 krat.

Uporabnikov avatar
niksipiksi
Human
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a niksipiksi » 20 feb 2015, 15:27

13) Po lastni izbiri

Varuh spominov (The Giver)

avtor: Lois Lowry

Jonas živi v svetu, kjer je vse popolno in vse pod kontrolo. Celotno življenje skupnosti je vedno pod nadzorom, posamezniki pa nimajo možnosti odločanja - seveda je tudi ne potrebujejo, saj je vse vnaprej določeno. Svet je popoln in vsi živijo idealna življenja, kjer ne poznajo trpljenja in pomanjkanja.
Ko otroci dopolnijo dvanajst let, se jim določi naloge oz. poklic, ki ga bodo opravljali v skupnosti. To leto pa so na srečanju vi presenečeni, saj je Jonas izbran za Varuha spominov. Gre za osebo, ki čuva spomine na zgodovino - ta pa ni bila vedno samo lepa.

Knjiga me je hitro pritegnila in je enkratna. Resnično sem uživala v branju. Pogrešala sem samo malo bolj dodelan svet - se mi je zdelo, kot da bralcu ni dovolj predstavljeno okolje, v katerem živi Jonas. Malo sem bila zmedena tudi ob tistih letalih na začetku in na koncu, ker ne razumem dobro, od kje so prišla :) Vesela bi bila, če bi mi to lahko kdo tukaj pojasnil ;)
Drugače pa enkratna knjiga, ob kateri se zamisliš, kakšno je življenje brez svobodne volje - ko ti vse določajo drugi. Kako moramo ceniti možnost samostojnega odločanja, ne, da smo brezbrižni.

https://www.goodreads.com/book/show/3636.The_Giver
Nazadnje uredil/a niksipiksi dne 24 mar 2015, 09:50, skupaj urejeno 1 krat.

Uporabnikov avatar
niksipiksi
Human
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a niksipiksi » 27 feb 2015, 11:24

4) Lepa platnica

Miniaturistka (The miniaturist)

avtor: Jessie Burton

Po očetovi smrti, ki je družini zapustil dolgove, mora Nella oditi v Amsterdam, kjer ji je mati našla premožnega moža. Nella se novega življenja veseli, seveda pa jo je tudi strah, kaj ji bodo prinesle zakonske obveznosti s premožnim trgovcem in, ali se bo izkazala kot mlada žena. V Amsterdam prispe leta 1686.
Nellini strahovi pred novim življenjem pa se še poglobijo, ko jo v njenem novem domu ne sprejmejo lepo. Mož Johannes je vseskozi odsoten, njegova sestra Nelle ne mara preveč, služabnike pa bolj kot delo, zaposluje opravljanje.
Vse se spremeni, ko ji Johannes podari miniaturo hiše, v kateri bivajo. Nello hiša popolnoma zaposli - po tem, ko se obrne na lokalnega obrtnika, da bi ji izdelal nekaj predmetov za hišo, začnejo prihajati skrivnostni paketi, s predmeti, ki odražajo resnično življenje v hiši.

Težko je napisati obnovo knjige, ne da bi izdala stvari, ki se v knjigi zgodijo:) . Upala sem, da me knjiga ne bo razočarala - ponavadi tiste z lepimi platnicami, kaj rade razočarajo z vsebino. Pri tej knjigi ni bilo tako.
Všeč mi je bila skrivnost, okoli katere je napletena zgodba. Zanimivo mi je bilo tudi, v katerem časovnem obdobju se knjiga odvija, kar da knjigi še svojevrsten pečat, saj so v tistem obdobju na določene teme, ki jih knjiga zajema, gledali malo drugače, kot na njih gledamo danes (ali pa ne ;) ) - npr. temnopolti ljudje, homoseksualnost. Super knjiga!

P.s.
Sicer ima tudi slovenski prevod lepo platnico, ampak jest sem se zalubla v prvotno izdajo :D

https://www.goodreads.com/book/show/184 ... iniaturist
Nazadnje uredil/a niksipiksi dne 24 mar 2015, 09:50, skupaj urejeno 1 krat.

Uporabnikov avatar
niksipiksi
Human
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a niksipiksi » 09 mar 2015, 10:48

23) Izšla leta 2015

The Girl on the Train

avtor: Paula Hawkins

Rachel se vsak dan vozi z istim vlakom. Vsak dan se pelje mimo hiše, ki jo opazuje. Opazuje par, ki živi v hiši in si predstavlja, kakšno življenje imata. Zdita se ji popolna s popolnim življenjem. S takšnim življenjem, kot ga je do nedavnega imela tudi sama, dokler ni vsega izgubila.
Nekega dne, pa iz vlaka opazi nekaj šokantnega. Zgodi se nekaj groznega in Rachel s svojimi informacijami skuša pomagati policiji.

Toooorej... spet ena izmed tistih knjig, kjer ne moreš podati opisa vsebine, ne da bi nekaj izdal :) Vem, da je "obnova" slaba in da mogoče ne pritegne dovolj, ampak se res nisem želela zapletati pri opisu ;) Knjigo sem prebrala v dveh dneh. In razumem, zakaj jo vsi primerjajo z Gone girl.
Knjiga je napisana kot dnevniški zapisi. Gre za dnevne zapise več različnih karakterjev, ki v knjigi nastopajo in različnih vidikov zgodb, ki se prepletajo.
Gre za odličen misterij (a imamo v slo ta žaner oz. je to pravi prevod?). Zgodba je napeta, polna preobratov, čeprav je mogoče to malce moteče, ker kot bralec, itak razmišljam, kdo je kaj storil in kdo ni. Posledično to pomeni, da vem, da bo na koncu verjetno kriva oseba, za katero bi to najmanj pričakovala. Tako da sem kar hitro pogruntala, kako se bo stvar razpletla. Ampak me to ni odvrnilo od branja :D
Karakterji imajo ogromno slabih strani, zoprni so in počnejo neumnosti, ampak to samo še začini zgodbo ;)

In še za konec... Glede na primerjavo z Gone girl, ki spremlja to knjigo že od izdaje - meni je bila veliko bolj všeč ta :D

https://www.goodreads.com/book/show/227 ... -the-train
Nazadnje uredil/a niksipiksi dne 24 mar 2015, 09:51, skupaj urejeno 1 krat.

Uporabnikov avatar
niksipiksi
Human
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a niksipiksi » 24 mar 2015, 09:18

2) Ena beseda v naslovu

Pasjeglavec (Hundehoved)

avtor: Morten Ramsland

Knjiga govori o družini Eriksson, zajema pa zgodbo štirih generacij. Gre za popolnoma disfunkcionalno družino, kjer bi lahko rekli, da je en član bolj nor kot drug :D Zgodba se začne s pripovedjo o dedku Askildu, o njegovem odraščanju in kako so ga njegove napake zaznamovale za celo življenje, posledično pa tudi vse njegove potomce. Kot velik alkoholik, ki je potreboval denar za pijačo, proda sinovo zbirko kovancev, mama medtem skriva ljubezenska pisma namenjena sinu, njegov sin pa na skrivaj snema sestro med mečkanjem s fanti in te posnetke deli naokoli. Seveda ne smemo pozabiti še na zaostalo teto in člane družine, ki pobegnejo na morje ;)

Knjiga je humorno napisana in ravno zaradi tega mi je bila všeč. Na trenutke je že kar neverjetno, kakšno (ne)srečo imajo člani družine in kaj vse se jim zgodi. Kljub temu, da je vsak po svoje čuden in ima svoje napake, pa je več kot očitno, da družina vedno stoji skupaj in skupaj kljubujejo vsem težavam sveta. Je pa ena izmed tistih knjig, kjer sem se težko poistovetila s komerkoli od likov, ker so vsi precej zoprni :D

Na splošno mi je bila knjiga zelo všeč, polnih pet zvezdic pa ne dobi ravno zaradi tega, ker so na trenutke določeni pripetljaji že kar neverjetni in preveč groteskni :D

https://www.goodreads.com/book/show/1164155.Doghead

Vrni se na

Kdo je prisoten

Po forumu brska: Ni registriranih uporabnikov in 4 gostov