Bralni izziv 2015 - skyline

Na tem forumu se nahajajo vsi potekli in aktualni bralni izzivi.

Moderator: The Book Crusaders

Uporabnikov avatar
skyline
Werewolf

Re: Bralni izziv 2015 - skyline

PrispevekNapisal/-a skyline » 27 okt 2015, 13:47

1) Izšla pred več kot 10 leti (3 točke)

AVTOR: Dave Pelzer
NASLOV: A Child Called "It"
KATEGORIJA: memoir
LINK: A Child Called "It"
OCENA: ne vem kak ocenit sploh, al je 1 al 5 al pa vse vmes

MNENJE: Knjiga je bila prvič izdana leta 1995. V bistvu je ful težko napisat kakršen koli komentar, ker to je ena takšnih knjig, ki te zlomi, če si vsaj malo rahločuten, zato je sploh ne morem ocenit. Po eni strani mi je žal, da sem jo sploh prebrala, ker me zmrazi ko berem takšne zgodbe, po drugi strani je pa ta knjiga res nekaj drugačnega na moji ustaljeni read-listi. Torej... To je avtobiografija o zlorabljenem otroku. Zloraba je na takšni ravni, da ko prebereš stvar, ki jo je naredila mati alkoholičarka temu otroku, si misliš, o moj bog, slabše ne more biti. Ampak z vsakim novim dejanjem ugotoviš, da ja, je lahko še slabše, velik slabše. Vmes niti ne veš več, al navijaš za to, da otrok preživi ali bi blo bolje, če nebi, ker se zlorabe ne končajo in bi se rešil vseh muk, fizičnih in psihičnih. Edino, kar so tega majhnega dečka držale pokonci, so bile njegove sanje - da bi enkrat bil sprejet in ljubljen v družini. Ne vem, če je to dovolj, da otrok pretrpi vse to, kar je ta. Kar me je zmotilo pri branju, je tudi to, da ko se prebiješ čez to mučno in depresivno vsebino (ki je na določenih delih že prava grozljivka in teror), ne dobiš jasnega zaključka in še ful veliko stvari ostane odprtih. Ko sem nehala z branjem, sem vidla, da sta dejansko še dve nadaljevanji. Me zanima, kako je naprej, ampak mislim da rabim nekaj časa, predenj grem brat naprej, ker ta zgodba je tiste vrste, kjer si nadvse želiš, da bi bila fiction, ne pa true story iz Kalifornije iz 70ih let. Grozno.
When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.
Two things are infinite:the universe and human stupidity;and I'm not sure about the universe.
If a little is great, and a lot is better, then way too much is just about right!

Uporabnikov avatar
skyline
Werewolf

PrispevekNapisal/-a skyline » 27 okt 2015, 14:00

25) Resnična zgodba (3 točke)

AVTOR: Walter Isaacson
NASLOV: Steve Jobs
KATEGORIJA: avtobiografija
LINK: Steve Jobs
OCENA:

MNENJE: Avtobiografija Steva Jobsa in kako je zasnoval svoj Apple imperij od čistega začetka, prvih osnovnih idej in interesa. Jobs mi je postal zanimiv predvsem takrat, ko sem poslušala njegove govore študentom ob diplomiranju, ki jih je imel na univerzi kot častni povabljenec. Takrat me je začel zanimati on, kot oseba, ne kot "tisti ki je ustvaril Apple." Knjiga je kr dolga, ampak moram rečt, da me je presenetila, kako sem padla vanjo. Vsebuje ogromno primerov iz njegovega presonalnega življenja, o tem, kako je razmišljal, kakšne cilje si je zadal, na kakšne načine je dosegal zadane cilje. Včasih sem se mal zgubila v tistih delih, ko opisujejo tehnične vložke, ker pač ni točno moje področje, ampak vse druga je bilo napisano bralno. Njegova vizija je res bila fantastična. Sploh se ni ubadal z drugimi mnenji, ful odločna in zagnana oseba. Zelo direkten in zahteven, zato pri mnogih ni bil najbolj priljubljen. Dejansko ga veliko bolj spoštujem, ker je bil inovator prve klase, kapo dol. Poleg tega pa totalno inteligenten tip, ki je poleg tega, da je imel disleksijo, oziroma najverjetneje ravno zaradi tega, ker jo je imel, raztural pri oblikovanju ciljev. Po mojem mnenju je bil totalno zakomplicirana oseba za razumet in delovat z njim, ampak močn karakter za dol padit. Sem vesela, da sm prebrala to knjigo, jo priporočam.
Two things are infinite:the universe and human stupidity;and I'm not sure about the universe.
If a little is great, and a lot is better, then way too much is just about right!

Uporabnikov avatar
skyline
Werewolf

PrispevekNapisal/-a skyline » 30 nov 2015, 12:19

12) Kriminalka ali grozljivka (2 točki)

AVTOR: Sidney Sheldon
NASLOV: Master of the Game
KATEGORIJA: kriminalka, triler
LINK: Master of the Game
OCENA:

MNENJE: Od tega avtorja sem prebrala pred leti že knjigo Rage of Angels in mi je bila zelo dobra kriminalka, zato sem se odločila v roke vzeti še eno njegovo kriminalko in nisem bila razočarana. Čeprav ima knjiga skoraj 500 strani, nikoli vmes ne postane dolgočasna, saj je polna preobratov in dogajanja, ki se odvijajo in prepletajo. Všeč mi je bilo, da je bil poudarek na ženskem liku, kar v kriminalkah ni tako pogosto. Lik Kate je močan lik in izstopa izmed drugih (al jo maš rad, ali jo sovražiš - doživljaš oboje). O Kate imam mešano mnenje... po eni strani jo občudujem kot totalno biznis žensko, ki bo za svoj uspeh storila vse (resnično vse), po drugi strani je pa njena manipulativnost in grabežljivost po moči že včasih malo too much. Je inteligentna ženska, ki točno ve kaj hoče in s svojim egom tudi dejanja podkrepi na način, da ti kdaj stojijo dlake pokonci. Igra svojo načrtovano igro, kako uspeti (od tukaj tudi naslov knjige). Njena manipulacija ne pozna meja, saj ni pomembno, kdo ji stoji naproti - znanci, družina, ljubljene osebe - dosegla bo svoje. Dejansko je ful močan ženski lik v tej zgodbi, ki ni ravno junaška, saj je Kate junakinja, ki je v bistvu kontra-junakinja, ki jo zlobne a pogumne odločitve peljejo na vrh in ji dajejo moč. Ampak ni cela zgodba samo o Kate, pojavljajo se tudi moški liki, tudi romantični zapleti so v knjigi itd., ampak priznam da se je mene najbolj dotaknila Kate (pozitivno in negativno). Priporočam branje.

Uporabnikov avatar
skyline
Werewolf

PrispevekNapisal/-a skyline » 26 dec 2015, 20:22

21) Dogajanje v gorah ali na snegu (2 točki)

AVTOR: Ethan Day
NASLOV: Sno Ho
SERIJA: Summit City #1
KATEGORIJA: M/M romantika
LINK: Sno Ho
OCENA:

MNENJE: Knjiga je klasična romantična zgodba, napisana iz Boonovega POV, ki je smešen tip in ob določenih dialogih sem se prav na glas nasmejala. Zgodba je tipična sweet romance, ki se seveda zaključi na tak način, da moram zdaj nujno v roke vzeti nadaljevanje serije. Boone se znajde v smučarskem resortu, kamor ga je poslal njegov bivši tip, da bosta kao uživala skupaj v koči, ki jo je najel za to priložnost, ampak v resnici Boone sam preživi počitnice, ker ga tip pusti preko telefona. To vedo vsi v resortu, razen njega, kar ga postavi v kar nekaj smešnih situacij. Njegov "učitelj" smučanja je pretekli profesionalni smučar in olimpijski zmagovalec, ampak Boona ni šport nikoli zanimal in svojega inštruktorja ne prepozna kot znano osebnost, sploh po prvi preživeti noči, ki se je Boone komaj spominja, saj je utopil žalost brake-upa v alkoholu. Ko se Boone in Wade zbližata in preživita vedno več časa skupaj, njuni dialogi postajajo vse bolj smešni in situacije v katerih se znajdeta od časa do časa, so vse prej kot idealne. Njuna dinamika mi je bila zelo všeč in tudi oba kot karakterja sta bila zanimiva. V bistvu komaj čakam nadaljevanje, ker pričakujem stand-off z Wadovo družino. Zanimivo bo :D

Uporabnikov avatar
skyline
Werewolf

PrispevekNapisal/-a skyline » 26 dec 2015, 20:25

19) Knjiga, ki je dobila kakšno nagrado (3 točke)

AVTOR: Colleen Hoover
NASLOV: Confess
KATEGORIJA: NA, romantika
DOBLJENA NAGRADA:

LINK: Confess
OCENA:

MNENJE: Mam 20 min da napišem še zadnji review :D Knjiga je v bistvu tipična NA knjiga, v kateri se prepleta ful problematik oz. vse možne drame, ki se lahko zgodi. Sicer ko sem začela brati, me je še pred prvim poglavjem zvilo, da je padla solzica. Ampak od tam naprej je bilo tekoče branje. Všeč so mi bile slike, totalno dobra ideja so bile izpovedi, ki so bile Owenu inspiracija za slike. Seveda brez HEA ne gre pri taki knjigi. Je pa res, da me je mogoče zmotlo to, da je too much takih tragičnih dogodkov povezanih v knjigi. Kot karakterji so bili vse kr dobro opisani, najbolj se mi je (itak) dopadel Owen, od ženskih pa je bla sostanovalka taka faca, da sem se parkrat zares nasmejala. Ampak glede na to, da je ta knjiga bila GR winner sem pričakovala bolj deep zgodbo no, nisem razočarana, ampak za winner pa tudi ni no.

Uporabnikov avatar
skyline
Werewolf

PrispevekNapisal/-a skyline » 26 dec 2015, 20:28

20) Knjiga, ki bi jo moral/a prebrati v šoli (2 točki)

AVTOR: Ernest Hemingway
NASLOV: The Old Man and the Sea (Starec in morje)
KATEGORIJA: klasika
LINK: The Old Man and the Sea
OCENA:

MNENJE: Knjiga je ena izmed klasik, ki je na seznamu domačih branj za 4. letnike srednje šole.
OMFG what did I just read? :118:
Točno to je eden izmed razlogov, kaj morajo v srednji šoli brati, da se jim potem branje zagabi za naslednjih 10 let! Prvo naj poudarim par stvari: vem, kdo je Hemingway, kakšen vpliv je imel na nadaljno literaturo, da je delo klasika, ki bi jo morali vsi prebrati, da ni navadna zgodba ampak ima globji pomen, ki ga odkrivaš preko branja, da je besedno in metaforično knjiga ful močna, yada yada yada... Ampak waaaa, ne v 4. letniku srednje, ker takrat te boli patak za Hemingwaya! OK pustmo to, gremo na bukvo.
Zgodba je dejansko simpl ko pasulj. Santiago je star ribič iz Kube in dejansko uživa v lovljenju. Ker ful dolg ne dobi nobene ribe, odpluje dlje še bolj na odprto morje, veliko dlje kakor je do sedaj kdajkoli bil. Tam mu rata dobit čudovito mečarico (Marlin fish), ki jo potem želi odvleči na kopno. The end. To je zgodba kot zapored dogodkov.
Edino zakaj ji nisem dala 1 zvezdico (na grozo vseh slavistov - se opravičujem) je to, da sem jaz iz te zgodbe potegnila point, ki ga občudujem pri ljudeh. Vztrajnost v lajfu. Lajf te tolče iz vseh strani, ampak vztrajaš. On je vztrajal na nevarnem morju, se boril, četudi skor 3 mesce ni dobu ribe, je še vedno vztrajal in verjel, da jo bo dobil. Nič mu ni blo pretežko za dosego cilja, četudi je psihično in fizično trpel. Ko se bori z ribo, ki je ne more potegnit na čoln, mu roke krvavijo, nima hrane, nima vode, ampak trmasto vztraja.
A man can be destroyed 
but not defeated.
Ribo mu pol rata ubit, prihefta jo na čoln in vesla proti domu. Če bo kdo bral to, konca ne bom povedla, ker ni točn takšen, kot si mogoč kdo misli. Njegova vizija, kako bo, ko bo prišel na obalo s to ogromno ribo, ni dosežena.
Anyway, še en zanimiv quote proti koncu zgodbe:
You did not kill the fish only to keep alive and to sell for food. You killed him for pride and because you are a fisherman. You loved him when he was alive and you loved him after. If you love him, it is not a sin to kill him. Or is it more?
All in all, ni bla tole knjiga za moj prednovoletni večer. Jaz ocenim knjigo, kako "padem" v zgodbo, kako me zgodba potegne v branje, da moram vedeti, kaj se zgodi naprej, kako se konča... tukaj pa me ni. Definitivno ne morem reči, da je knjiga slaba, ker roko na srce... zgodba je ful močna... ampak pri meni je bil totalni nepravi čas branja tega.

Vrni se na

Kdo je prisoten

Po forumu brska:: Bing [Bot] in 1 gost