Bralni izziv 2015- Ancika

Na tem forumu se nahajajo vsi potekli in aktualni bralni izzivi.

Moderator: The Book Crusaders

Uporabnikov avatar
Ancika
Elf

Bralni izziv 2015- Ancika

PrispevekNapisal/-a Ancika » 11 jan 2015, 12:24

Kako pričet moj prvi post ever na portalu? Pridružujem se izzivu za 2015 :jupi:

1) Izšla pred več kot 10 leti (3 točke)
2) Ena beseda v naslovu (2 točki)
3) Avtor, mlajši od 30 let (3 točke)
4) Lepa platnica (1 točka)
5) Dogajanje v kraju, ki si ga želiš obiskati (2 točki)
6) Dogajanje v Evropi (2 točki)
7) Vijolična platnica (3 točke)
8) Romantika (2 točki)
9) Več kot 400 strani (3 točke)
10) Uspešnica, ki je še nisi prebral/a (1 točka)
11) Knjiga, ki jo že imaš doma (3 točke)
12) Kriminalka ali grozljivka (2 točki)
13) Po lastni izbiri (1 točka)
14) Znanstvena fantastika (2 točki)
15) Drugi del poljubne serije (3 točke)
16) Od nekdaj si jo želiš prebrati (1 točka)
17) Knjiga, ki si jo enkrat že prebral/a (3 točke)
18) Fantazija (2 točki)
19) Knjiga, ki je dobila kakšno nagrado (3 točke)
20) Knjiga, ki bi jo moral/a prebrati v šoli (2 točki)
21) Dogajanje v gorah ali na snegu (2 točki)
22) Po priporočilu nekoga iz Bralnice (1 točka) (Priporočila lahko bereš in pišeš tukaj)
23) Izšla leta 2015 (3 točke)
24) Tvoj priljubljen avtor (2 točki)
25) Resnična zgodba (3 točke)
Nazadnje uredil/a Ancika dne 07 dec 2015, 14:46, skupaj urejeno 23 krat.

Uporabnikov avatar
Ancika
Elf

Re: Bralni izziv 2015- Ancika

PrispevekNapisal/-a Ancika » 11 mar 2015, 19:20

Jenny Han: To all the boys I've loved before

Slika

Ocena:
Naloga: Po lastni izbiri (1 točka)

Prebrano v enem dnevu :goodjob:

Ko se srednješolka Lara Jean zaljubi, to vedno obdrži zase. Napisala je že nekaj pisem fantom, v katere se je zaljubila, vendar jih nikoli ne odpošlje, temveč jih skrbno skriva pred svetom. Nekega dne opazi, da škatle s pismi ni več, kar je še huje pa je to, da so vsa pisma bila odposlana namenjenim fantom (vključujoč sestrinemu bivšemu).

Čeprav se knjiga nagiba bolj k romantičnem žanru, je v njej veliko poudarka na družini in odnosih med sestrami. Zadnjo stran sem prebrala z željo po dodatnem materialu.. in baje prihaja letos tudi nadaljevanje :022:

Uporabnikov avatar
Ancika
Elf

PrispevekNapisal/-a Ancika » 14 mar 2015, 18:32

E. Lockhart: We were liars

Slika

Ocena:
Naloga: Po priporočilu nekoga iz Bralnice (1 točka)

O knjigi je bilo že veliko napisanega in kar nekaj časa sem odlašala z branjem, saj od "popularnih" knjig preveč pričakujem in ne malokrat ostanem razočarana.

Kar mi je bilo všeč v knjigi:
- ilustrirani zemljevidi ter družinsko drevo,
- pripovedovanje pravljic s strani glavnega lika, za boljšo ponazoritev in opis situacij,
- misterij v sami knjigi, saj sem skozi celotno branje ugibala, kaj se je zgodilo in imela kar nekaj norih teorij.

Kar mi ni bilo všeč:
- po razrešeni uganki, ki me je morila skozi branje, me zadnje strani knjige niso več pritegnile in sem jih prebrala le zato, da lahko zaključim.

Uporabnikov avatar
Ancika
Elf

PrispevekNapisal/-a Ancika » 17 mar 2015, 16:10

Gayle Forman: Where she went

Slika

Ocena:
Naloga: Drugi del poljubne serije (3 točke)

Prvi del (If I stay) sem prebrala že kar nekaj časa nazaj. Mogoče leto, dve nazaj. Ker sem bila mnenja, da je knjiga dovolj zadovoljiva za samostojno knjigo, ki ne potrebuje nadaljevanja, sem z branjem drugega dela zavlačevala in zavlačevala...

Ampak... wow!! <3

Drugi del mi je bil bolj všeč od prvega, kar je redkost.
Ob prebiranju ene strani sem se smejala, ob drugi jokala..
Želela, da sta Adam in Mia skupaj, kasneje spet mislila, da bi bilo bolje, če oba zaživita na novo.

Všeč mi je bilo, da je knjiga zapisana iz Adamovega stališča. Knjiga predstavlja najnatančnejši in surov opis tega, kaj pomeni izgubiti pravo ljubezen. Lahko je občutiti Adamovo bolečino kapljati skozi vsako obrnjeno stran.

Priporočam vsem! <3

Uporabnikov avatar
Ancika
Elf

PrispevekNapisal/-a Ancika » 18 mar 2015, 16:52

Vladimir Nabokov: Lolita

Slika

Ocena:
Naloga: Izšla pred več kot 10 leti (3 točke)

Eno izmed najtežjih branj do zdaj. Knjigo odlagam že od januarja. Preberem nekaj strani, jo odložim, preberem kaj drugega, spet začnem.
Stil pisanja me je prevzel..predvsem način, kako je Nabokov uspel prikazati lik Humberta Humberta.
Po drugi strani sem jo s težavo dokončala prav zaradi same tematike.
Z lahkoto lahko berem o serijskih morilcih (tudi realnih, ne le plod fikcije) brez da bi se pretirano vznemirjala, ampak o pedofiliji.. :thumbdown:

Skozi celotno knjigo sem želela zadaviti Humberta in nisem začutila niti kanček usmiljenja, ne glede na to, kolikokrat se je poskušal prikazati, kakor moški, ki je postal "bedak" zaradi ljubezni.
Kakorkoli, poudarjam: Nabokov je opravil izjemno delo pri opisovanju Humbertovega lika. Definitivno je to ena izmed knjig, ki ima najbolje predstavljen in opisan glavni lik.

Dvomim, da jo bom še kdaj prebrala, ampak sem vsekakor vesela, da sem jo.

Uporabnikov avatar
Ancika
Elf

PrispevekNapisal/-a Ancika » 22 mar 2015, 13:09

Kody Keplinger: The DUFF

Slika

Ocena:
Naloga: Romantika (2 točki)

Tole knjigo sem prebrala v enem večeru. Predvsem zato, ker sem želela gledat film in vedno moram najprej prebrati knjigo.
Čeprav po trailerju sodeč, so v filmu obdržali le originalni naslov, vse ostalo je spremenjeno :ninja:

Všeč mi je bil Biancin lik. Ima zanimiv način razmišljanja in včasih je precej cinična, vendar ne na pretiran, odbijajoč način. Rada sem prebirala o njeni osebni rasti skozi zgodbo, kako se je razvijala, kako je pridobivala na samozavesti.
Mogoče se bo zdelo malce čudno, ampak kar se tiče glavnega moškega lika (Wesley) ... cenila sem to, da je dejansko bil res prava moška RIT. :P Ja, skozi knjigo vidimo tudi njegovo drugo plat, ampak bilo bi veliko lažje pisati o fantu, ki je tih, skrivnosten in bolj stisnjen v kotu, kot v središču pozornosti. To, kako je odprto razglabljal o svojem spolnem življenju in s kakšnimi bedastimi pripombami je obmetaval Bianco, je njegov lik naredilo nekaj posebnega. Preveč je že knjig s tistim perfektnim, vedno romantičnim glavnim likom.

Všeč mi je bilo tudi samo sporočilo zgodbe. Zelo univerzalno sporočilo, s katerim se lahko marsikatero dekle poistoveti. Vsi smo nekomu "dežurni bajs". :thumbup:
Zgodba je zelo direktna, ni pretiranih cheesy scen, česar nisem pričakovala, ko sem se knjige lotila.

Uporabnikov avatar
Ancika
Elf

PrispevekNapisal/-a Ancika » 22 mar 2015, 23:36

Sherman Alexie: The Absolutely True Diary of a Part-Time Indian

Slika

Ocena:
Naloga: Knjiga, ki je dobila kakšno nagrado (3 točke)

“I used to think the world was broken down by tribes,' I said. 'By Black and White. By Indian and White. But I know this isn't true. The world is only broken into two tribes: the people who are assholes and the people who are not.” :amen:

Dopoldne sem pričela z iskanjem knjige, ki je prejela kakšno nagrado.. Naletela na zgoraj navedeno in rekla ok, tudi, če mi ne bo toliko všeč, bo vsaj kratka (približno 240 strani).
Ampak :016: ...

Koliko čustev... knjigo sem dobesedno požrla in morala prebrati do večera. :105:

Zgodba pokriva številne tematike. Rasizem, puberteta, lastna identiteta, prijateljstvo, smrt, alkoholizem, "bullying", nasilje, revščina, seks. Knjigo so zaradi tega prepovedali v številnih šolskih knjižnicah.

Glas glavnega lika je tako RESNIČEN!! Takoj mi je prirasel k srcu.
Zgodba je izjemno težka, včasih bi se najraje zjokala. Ampak tematike so predstavljene na lahkoten način, da jih lahko vsak mladi bralec vsrka.

Bil je del v knjigi, ko Junior (glavni lik) doma praznuje zahvalni dan (Thanksgiving). Komentiral je o tem, kako čudno je, da oni, kot indijanci, sploh praznujejo ta dan, saj ni videl smisla v tem. Zmeden, vpraša očeta čemu so lahko sploh kot indijanci hvaležni ob tem dnevu.. In oče mu odgovori, da morajo biti hvaležni, da belci niso ubili vseh ljudi njihove rase. Skupaj se zasmejita izjavi, čeprav niti malo ni smešno.

Še en lep čas bom razmišljala o tej knjigi. Priporočam res vsem.

Uporabnikov avatar
Ancika
Elf

PrispevekNapisal/-a Ancika » 31 mar 2015, 18:54

Kate Brian: Private

Slika

Ocena:
Naloga: Ena beseda v naslovu (2 točki)

Hm. Love-hate relationship s tole knjigo. Klasična YA knjiga, zelo podobna Gossip girl varijanti.
Zgodba se mi je zdela precej površinska, polna nepotrebne drame.
Ni mi bilo všeč, kako Reed (glavna oseba zgodbe) na vsak način želi priti v ožji krog t.i. "The Billings Girls" in posledično naredi vse, kar ji je ukazano. Konstantno razmišlja o tem, kako bi lahko bila sprejeta s strani najpopularnejših deklet na šoli.
Edina stvar v celotni zgodbi, ki me je dejansko zanimala, je bil razplet okoli.. seveda.. fanta. :thumbup:
Fanta, ki ga spozna že prvi dan na novi šoli..
Nisem prepričana, da bom nadaljevala s serijo, saj je precej dolga in me prebiranje o razvajenih puncah ne zanima preveč. Mogoče, če bi prebrala knjigo 10 let nazaj.. :eyebrows:

Uporabnikov avatar
Ancika
Elf

PrispevekNapisal/-a Ancika » 31 mar 2015, 21:48

J. K. Rowling: Harry Potter and the Goblet of Fire

Slika

Ocena:
Naloga: Knjiga, ki si jo enkrat že prebral/a (3 točke)

No, prejšnji teden sem imela malo težav z branjem. Ker sem prebrala knjigo The Absolutely True Diary of a Part-Time Indian, nisem začutila nobene knjige, ki bi me pritegnila, ki bi si jo želela prebrati, saj me je zgoraj navedena totalno navdušila.
In kaj naredim, ko imam ta svoj "reading slump"? Preberem nekaj, kar vem, da me bo dvignilo gor :jupi:

Ja, Harry Potter. Spomnim se, da sem prvo knjigo serije morala prebrati že v osnovni šoli za domače branje. Še isti teden sem si sposodila drugi in tretji del, četrtega pa še ni bilo zunaj.
Zato sem ostale štiri knjige prebrala v italijanskem jeziku. Lanskega leta sem imela srečo in dobila vse knjige v prevodu in sem si rekla ok, zakaj ne. Pa preberimo še vse ostale v slovenščini.

Prevod me itak ni navdušil, ker sem po vseh pregledanih filmih bila navajena na originalna imena, ampak ok. :ninja:

Po desetletju, sem že pozabila, kako so se odvijale stvari v knjigi in si v glavi predvajala predvsem odseke iz filma. Četrti film mi je bil vedno najmanj pri srcu, ampak knjiga :thumbup: .

Mislim, da mi je slednja ena izmed najljubših, če ne ravno najljubša od sedmih :tralala:

Spoznamo veliko novih likov, novih čarovniških šol in ostalih bitij v čarovniškem svetu.
Dejansko sem brez besed. Kaj lahko sploh rečem o HP? :024:

Mislim, da se bom še čez 30 let vračala k tem knjigam, ko ne bom imela nikakršne volje do branja.
Seveda sem se takoj lotila še naslednje, ampak je ne bom uvrstila v letošnji izziv, saj sem jo nekoč že prebrala. Ampak ... nisem se mogla upreti :109:

Uporabnikov avatar
Ancika
Elf

PrispevekNapisal/-a Ancika » 01 maj 2015, 15:42

Richelle Mead: Frostbite (Ledeni ugriz)

Slika

Ocena:
Naloga: Uspešnica, ki je še nisi prebral/a (1 točka)

Prvi del serije Vampirska akademija sem prebrala že lep čas nazaj. Ni me prepričal :?
Ampak, ker vsi hvalijo tole serijo in kakor opazim, jo je večina že prebrala.. sem se lotila druge knjige, ki me spet ni prepričala. Odlagala sem jo par mesecev in nikakor se je nisem mogla lotiti.
Zgodba je sama po sebi zanimiva, vendar me slog pisanja ne prepriča.
Zato zgodbo ocenjujem s štirimi zvezdicami, ampak knjigo v celoti le s tremi, prav zaradi sloga.

Koncept mi je še vedno všeč, sploh pa nekateri liki, kot so Christian, Mia, Rose in tudi njena mama. Zaradi likov bom morda nadaljevala s serijo, saj sem tudi slišala, da je serija vse boljša in boljša v nadaljevanju. Upajmo!

V splošnem ne maram knjig, kjer so dogodki predvidljivi in v slednji je bilo veliko tega. Ko je Rose tuhtala o možnih rešitvah v raznih situacijah, sem bila vedno par strani pred njo in že predvidela kaj sledi.

Zavezujem se k temu, da dam seriji še eno možnost.

Vrni se na

Kdo je prisoten

Po forumu brska: Ni registriranih uporabnikov in 2 gostov