Bralni izziv 2015- Ancika

Na tem forumu se nahajajo vsi potekli in aktualni bralni izzivi.

Moderator: The Book Crusaders

Uporabnikov avatar
Ancika
Elf

Re: Bralni izziv 2015- Ancika

PrispevekNapisal/-a Ancika » 28 okt 2015, 13:10

Annabel Pitcher: Ketchup Clouds (Rdeče kot kečap)

Slika

Ocena:
Naloga: Lepa platnica (1 točka)

Včeraj zjutraj sem v baru čakala prijateljico. Ker je splošno znano, da rada zamuja, sem si s seboj vzela knjigo, ki sem jo ravno prejšnji teden prejela po pošti. In danes je seveda že prebrana. Nisem je želela spustiti iz rok. Toliko me je zanimal razplet dogodkov. :jupi:
Prebrala sem slovenski prevod knjige, ki ima čudovito platnico.

Pravzaprav ne znam definirati, kaj mi je bilo pri sami knjigi tako všeč. Vedela sem le, da moram obračati in obračati strani ter zaključiti zgodbo v tem krajšem možnem času.
Čeprav je seveda v knjigi tudi ljubezen in drama okoli tega, se knjiga ne osredotoča primarno na to. Tukaj so družinske vezi, krivda, pojem svobode, ... Tisti zadnji dve strani knjige sem dobesedno izustila "oooo", vendar z žalostnim pridihom. :016:

Knjiga je resnično page-turner :105: .

Uporabnikov avatar
Ancika
Elf

PrispevekNapisal/-a Ancika » 06 dec 2015, 09:58

Jane Austen: Pride and Prejudice

Slika

Ocena:
Naloga: Knjiga, ki bi jo moral/a prebrati v šoli (2 točki)

Ja, nikoli nisem prebrala Prevzetnost in pristranost. V srednji šoli mislim, da je profesorica ni niti omenila. Bila je obsedena z rusko književnostjo, ki smo jo predelovali znova in znova, čeprav so se ostali profesorji slovenskega jezika na srečo ukvarjali tudi z ostalim. Zato mi dela Jane Austen niso bila nikoli predstavljena, kakor so bila morda v mojih paralelkah. V učnem načrtu je knjiga bila vedno, le moja profesorica je ni želela obravnavati :thumbdown:

Knjiga mi je bila super. Kljub temu, da sem morala kakšne odlomke prebrati znova, ker je na nekaterih delih avtorica uporabila tako kompleksne fraze, da mi ni bilo čisto nič jasno, sem ob branju uživala. Odnosi med družinskimi člani so bili izjemno dinamični. Bilo je veliko pričakovanj, ljubezni, prerekanja, podpore, skrbi. Pač, kakor naj bi bilo v vseh normalnih družinah.
Stil pisanja je izjemen, dialogi so simpatični, smešni.
In seveda je tu Mr. Darcy. Kljub prvotnim vtisom, sem vedela, da mi bo prirasel k srcu. Stvari, ki jih je naredil za Elizabeth so bile daleč od pretirano pocukranega, kot v večini knjig. :022:

Uporabnikov avatar
Ancika
Elf

PrispevekNapisal/-a Ancika » 06 dec 2015, 10:08

Charles Dickens: A Christmas Carol

Slika

Ocena:
Naloga: Dogajanje v gorah ali na snegu (2 točki)

Klasika, ki je že kar nekaj časa bila na moji "to be read" listi. Ker se dogaja v času Božiča, v zasneženem mestecu, sem se odločila, da jo preberem za enega izmed izzivov.
S takimi knjigami ne morem uporabiti tipične ocenjevalne lestvice ali tipičnih kritik. Zgodba je precej predvidljiva, Scrooge-jevi dialogi pa so precej ponavljajoči in brez neke specifične podlage.
Kljub temu pa je to ena izmed klasik, ki dovoljuje otrokom sanjati, in odraslim oziroma mladim odraslim, kakor sem sama, dovoljuje skok v preteklost. Skok v spomine preteklih Božičev v družinskem krogu.
Nekaj magičnega je v tej knjigi, kakor je nekaj magičnega v božičnem času.
Kdorkoli ima v sebi še nekaj otroškega duha, ne more ne imeti rad te knjige. :thumbup:

Uporabnikov avatar
Ancika
Elf

PrispevekNapisal/-a Ancika » 07 dec 2015, 14:45

David Almond: Skellig (Mož s podstrešja)

Slika

Ocena:
Naloga: Fantazija (2 točki)

Lahkotno branje, ki je v meni zbudilo številne emocije. Zgodbo prebiramo skozi oči dečka Michaela, ki je ob selitvi v novo hišo izjemno nezadovoljen. Zaraščen vrt, podirajoča se garaža. Najbolj pa ga skrbi za svojo mlajšo sestrico, brez imena, saj se kot nedonošenka še vedno bori za življenje. V razpadajoči garaži Michael naleti na nekaj, kar je podobno človeku, vendar je na njem nekaj fantazijskega. Tisto, kdo ali kaj, obožuje kitajsko hrano in mrtve miši.
Spoprijatelji se z deklico Mino, s katero skupaj ohranjata skrivnost bitja v garaži.
Skupaj se zatekata v domišljijski svet in se nemalokrat sprašujeta ali je slednji nenazadnje le resničen.
Ni poljubljanja in ni ljubezenskih navez. V knjigi je poudarek na družini, na skrbi za nam bližnje, na upanju.
V knjigi sta poezija in vprašanja o evoluciji.
In seveda so v knjigi fantazijski elementi, ki branje naredijo toliko bolj čarobno. <3

“What is is?’
‘I don’t know. I don’t even know if it’s true or if it’s a dream.’
‘That’s alright. Truth and Dreams are always getting muddled.”

Vrni se na

Kdo je prisoten

Po forumu brska: Ni registriranih uporabnikov in 2 gostov