Bralni izziv 2015 - Anya

Na tem forumu se nahajajo vsi potekli in aktualni bralni izzivi.

Moderator: The Book Crusaders

Uporabnikov avatar
Anya
Forest Spirit

Re: Bralni izziv 2015 - Anya

PrispevekNapisal/-a Anya » 01 apr 2015, 13:23

Izšla leta 2015 (3 točke)

Daria Bignardi - Popolna akustika

Knjiga, ki so jo oglaševali kot naslednjo "Ni je več". Prebrala sem obe, a je Ni je več bolj kriminalka, Popolna akustika pa bolj drama. V prvi se ti soproga najprej smili, pa jo nato praktično zasovražiš, tu pa je ravno obratno. Italijanska pisatejica je mojstrsko opravila svoje delo in napisala roman o tem, kako zelo je komunikacija pomembna v medsebojnih odnosih. Možje nam žal ne morejo brati misli, kot jih me ne moremo njim. In predvidevanje, da je s človekom vse v redu, je včasih recept za katastrofo.

Roman, ki se prebere na dah.
“With freedom, books, flowers, and the moon, who could not be happy?”

Uporabnikov avatar
Anya
Forest Spirit

PrispevekNapisal/-a Anya » 06 apr 2015, 09:24

Lepa platnica (1 točka)

Jonas Jonasson - Analfabetka, ki je obvladala računstvo

Skandinavski paket humorja, ki je odlično napisan, berljiv, poseben. Platnica me je očarala zaradi živih barv, prav čutiš Afriko v njih. Sicer sama po sebi (platnica, mislim) ni nič posebnega, vendar so me zares očarale barve.

Roman pripoveduje zgodbo o hudo pametni Nombeke, afriški deklici, ki ne zna brati, a je na moč talentirana za računanje. In ima srečo v življenju. Sreča sicer pride malce kasneje kot bi si Nombeke želela, a pride pa. Jonasson poleg Nombekine življenjske zgodbe razvija med platnicami zgodovinske dogodke, zgodovinske osebnosti, ki so zares obstajale in jih opisuje na zanimiv, humoren način.

Optimizem kar puhti iz te knjige in komaj čakam, da mi pod roke prileti še "Mož z imenom Ove".

Uporabnikov avatar
Anya
Forest Spirit

PrispevekNapisal/-a Anya » 23 apr 2015, 07:44

Romantika (2 točki)

Tomaž Kosmač - Sabina

Slovenske avtorje čisto preredko vzamemo v roke. Zdi se mi, da je v zadnjem času svet prevzela invazija tujih domišljijskih romanov, ki ljudem zapirajo oči, da je na svetu še kakšno drugo čtivo kot vampirji in romantika. No, vsakemu svoje. :)

Sabina je resnična ženska, Idrijčanka, in Kosmačeva muza. Obožuje jo, a mu ona hkrati jemlje tisto, kar obožuje še bolj: svobodo. Kozmo pač ni človek za službo od šestih do dveh, za tri otroke, vrt in psa, pač pa umetnik, ki hoče prosto dihati in živeti tako, kot njemu ustreza. In pisati. Še dobro, da piše. Sabina se prebere na dah. Če živiš v Idriji (kot jaz), poznaš kraje, Bandite in ostalo, še toliko bolj požiraš sleherno besedo. Roman je avtobiografski, zgodba in ljudje v njem resnični. Na literarnem večeru sem Kosmača vprašala, če mu ni težko odpreti svoje duše v tako majhnem mestu, kot je Idrija. Dejal je: "Zakaj? Saj nimam ničesar skrivati!"

Kosmač je car!

Uporabnikov avatar
Anya
Forest Spirit

PrispevekNapisal/-a Anya » 26 apr 2015, 12:15

Po priporočilu nekoga iz Bralnice (1 točka)

Emma Donoghue - Soba

Roman po priporočilu bralke "Jaspec". Odlična kriminalka, ki pravzaprav to ni. Mali Jack je z mamo ujet v Sobi, ki je ves njegov svet. Tu so še tv in nekaj igračk ter mama. In Tastar, ki prihaja večinoma ponoči, takrat se mora Jack skriti in si zatisniti ušesa. Mali petletnik ne ve, da zunaj obstaja drug svet, da je bila mamica nekoč davno del njega, sedaj pa sta oba ujeta v Sobi. V mali Sobi, kjer se mama trudi, da bi Jacku omogočila kar se da "normalno" otroštvo. Dokler se ne ponudi priložnost, da ju prav Jack reši. Bo malček zmogel?

Uporabnikov avatar
Anya
Forest Spirit

PrispevekNapisal/-a Anya » 26 maj 2015, 18:30

Vijolična platnica (3 točke)

Emma Bon - Milfa

Roman, ki ga ne bi prijela v roke, če mi ga ne bi posodila prijateljica. Načeloma ne berem knjig v stilu "romantična", "nezvesta", "ognjena", "vihrava" in kar je še podobnih pridevnikov v naslovih. Gre za roman slovenske avtorice, Milfa je napisana pod psevdonimom, pripoveduje pa zgodbo o skoraj 40-letnici, ki bi rada od življenja malce več kot dobiva sedaj. Mož ima rajši računalnik kot njo, sin odrašča, sama išče in tudi najde ljubimca, ki jo zadovolji v vseh pogledih, žal je le precej mlajši od nje, kar pomeni, da ji ne predstavlja niti potencialnega partnerja.
Knjiga, ki jo resda prebere človek na dah, a zgolj zato, ker ima le dobrih 200 strani. Plažno branje, nič več kot to. Mi je pa všeč retorično vprašanje (če sploh je retorično) na zadnji platnici romana: Navsezadnje, zakaj bi bil moški pri štiridesetih na konju, ženska pa na psu?
Sem pa podrla petvrstičnico v izzivu, to pa je tudi nekaj! :goodjob:

Uporabnikov avatar
Anya
Forest Spirit

PrispevekNapisal/-a Anya » 06 jun 2015, 19:19

Kriminalka ali grozljivka (2 točki)

Agatha Christie - Umor Rogerja Ackroyda

Kraljica kriminalnega romana si zasluži mesto v Bralnici. Roman, popolnoma v stilu Agathe, se prebere na dah. Prijetno plažno branje z zapletom, nepogrešljivim Poirotom, ki ga obožujem in presenetljivim koncem. Kratka zgodba prinaša najprej samomor podeželanke, nato umor njenega ptoencialnega soproga, nato v mestecu King's Abbot stvari v svoje roke vzame mali belgijski detektiv z najbolj slavnimi brki na svetu.
Agatha Christie nikoli ne razočara. Vzeti jo je treba kot lahkotno kriminalno branje. Sicer je Nesbo tisti, ki ga v zadnjem času med "trilerji" postavljam na prvo mesto, tudi J. K. Rowling je zadela terno, kar se mojega okusa tiče.
Z Agatho ob strani sem "podrla" drugo petvrstičnico. Ni slabo za prvo polovico leta. :goodjob:

Uporabnikov avatar
Anya
Forest Spirit

PrispevekNapisal/-a Anya » 19 jun 2015, 07:49

Dogajanje v gorah ali na snegu (2 točki)

Jo Nesbo - Snežak

Dogajanje se začne pravzaprav ob čisto prvem snegu. Norveška, Harry Hole in Jo Nesbo. Zmagovalna kombinacija. Če k temu dodaš še psihotičnega, s preteklostjo obremenjenega morilca, potem so pestri večeri zagotovljeni.
Jo Nesbo velja za kralja trilerjev. Ne po krivici. Harry Hole je odličen protagonist. Ne zgolj zato, ker (seveda vedno odkrije zlikovca, pač pa zato, ker ni popoln. Tokrat prejme anonimno pismo, ki ga je podpisal Snežak. Pozneje ugotovi presenetljive podobnosti med starimi izginotji. Poročene ženske izginejo, ko pade prvi sneg ...
In Oslo nikoli več ne bo takšno, kot je bilo. Pa tudi Harry ne.

Uporabnikov avatar
Anya
Forest Spirit

PrispevekNapisal/-a Anya » 01 jul 2015, 08:56

Knjiga, ki bi jo morala prebrati v šoli (2 točki)

Magdalena Cundrič - Dežela oblakov

Prebrati bi jo morala vsaka dijakinja zaradi začetka knjige. Učitelj Roman namreč izrabi dijakinjo Tejo, ki z njim zanosi. Nato jo praktično prisili v splav. Teja pobegne k prijatelju iz otroštva, ta je vanjo že od nekdaj zaljubljen, a ker drug z drugim ne komunicirata iskreno in odkrito, usoda spet poseže vmes in jima malodane uniči življenji. Ko se že zdi, da je sreča vendarle na njuni strani, se zgodi ...

Konca ne bom izdala. Roman je uvrščen na letošnji bralni seznam akcije Primorci beremo in sem ga z veseljem prebrala. Bere se tekoče, jezik je lep in razodane, kako pomembna je komunikacija v vsakdanjem življenju. Drug drugemu ne moremo brati misli, čeprav večkrat žal mislimo, da jih lahko.

Uporabnikov avatar
Anya
Forest Spirit

PrispevekNapisal/-a Anya » 30 jul 2015, 18:43

Izšla pred več kot 10 leti (3 točke)

Mirjam Pressler - Pripoved o Ani Frank

Knjiga, ki je izšla leta 1999, ni nadaljevanje Aninega dnevnika, pač pa poglobljeno predstavi Ano samo, njeno družino in prijatelje, s katerimi so se dve leti skrivali v zapuščeni tovarni na Nizozemskem. Za Jude je bila druga svetovna vojna en sam strah, trepetanje pred tem, ali bodo jutri še živi ali ne. Ana je v skrivališče prišla kot 13-letno dekle, praktično še otrok, dve leti kasneje je (po izdaji, za katero se še danes ne ve, kdo je zanjo odgovoren) v koncentracijsko taborišče odšla kot odrasla ženska. Vmes je ves čas, včasih bolj včasih manj redno, pisala dnevnik. Dnevnik, ki ga je po njeni smrti oče Otto Frank objavil. Dnevnik, ki je v hipu postal sinonim za vse, kar je bilo narobe v času vojne vihre.
Ana je v dnevnik zapisala, da bi rada živela še po smrti. Uspelo ji je.

Uporabnikov avatar
Anya
Forest Spirit

PrispevekNapisal/-a Anya » 16 sep 2015, 08:24

Drugi del poljubne serije (3 točke)

Robert Galbraith - Sviloprejka

Drugi del kriminalne serije o detektivu Cormoranu Striku je ponovno uspešnica. J. K. Rowling zna pisati tudi za odrasle, ne zgolj za otroke. To je dokazala že s Klicem kukavice in to potrjuje s Sviloprejko.
Cormoran preiskuje umor pisatelja Quina, čigar razmesarjeno truplo so našli v zapuščeni londonski hiši. Zadnja Quinova knjiga, ki jo je pred smrtjo poslal svoji agentki, opisuje skoraj vse ljudi, ki jih je Owen poznal. Opisani so zelo žaljivo in knjiga bi prav gotovo marsikomu uničila življenje, če bi jo izdali. Tako da osumljencev za umor res ne manjka.
Cormoran stoji ob strani lepa pomočnica Robin, v katero je, kakor je videti za enkrat, Cormoran vedno bolj zaljubljen. Držim pesti, da najdeta skupno (zasebno) pot!

Vrni se na

Kdo je prisoten

Po forumu brska: Ni registriranih uporabnikov in 7 gostov