Bralni izziv 2015 - ⋆Lucia⋆

Na tem forumu se nahajajo vsi potekli in aktualni bralni izzivi.

Moderator: The Book Crusaders

Uporabnikov avatar
⋆Lucia⋆
Opravljen celotni bralni izziv 2018

Re: Bralni izziv 2015 - ⋆Lucia⋆

PrispevekNapisal/-a ⋆Lucia⋆ » 19 avg 2015, 18:41

Resnica o tebi
od Melissa Hill

Izziv: Dogajanje v Evropi (2 točki)
Ocena:
Povezavi:
Bralnica
Goodreads

Opis:
Ella Harris nekega jutra na stopnišču svoje kavarne najde škatlo. Najprej misli, da gre za dostavo kolačkov, a z začudenjem ugotovi, da se v škatli skriva dojenček. :108: Kakšna mati bi zapustila otroka kar tako? Je bila to Nina, ki jo je fant - oče novorojenega otroka - zapustil samo? Je mogoče slavna igralka Ruth, ki se je po slabi romanci v Hollywoodu vrnila nazaj v Lakeview? Morda pa je srečno poročena Jess, ki edina med prijatelji še nima otrok in se zato počuti zapostavljeno? Želi si otroka, a morda na to ni pripravljena?

Mnenje:
Knjiga se dogaja v manjšem irskem mestecu blizu Dublina - knjigo sem zato uvrstila v izziv (dogajanje v Evropi). Knjiga ima zelo zanimivo zgodbo in tudi dobro je berljiva. Prve par poglavij sem sicer prebrala z veliko muko, saj me knjiga kar ni hotela pritegniti, zaradi toliko različnih likov in njihovih zgodb. Potem pa me je čisto prevzela in ni mi žal, da sem se malo "pomatrala" in vztrajala, saj se je na koncu izkazalo, da je knjiga res dobra. V glavnih vlogah so predvsem ženske in to karakterno zelo različne ženske vsaka s svojo preteklostjo, povezuje jih ena stvar - nosečnost, otroci, materinstvo. Za vse, ki imate radi lahkotno branje, z malo zapleti in predvsem za tiste, ki imate radi dojenčke, jo priporočam. <3
You only live once, but if you do it right, once is enough.

Uporabnikov avatar
⋆Lucia⋆

PrispevekNapisal/-a ⋆Lucia⋆ » 28 avg 2015, 12:35

Pilotova žena
od Anita Shreve

Izziv: Izšla pred več kot 10 leti (3 točke)
Ocena:
Povezavi:
Bralnica
Goodreads

Opis:
Po šestnajstih letih zakona je Kathryn ugotovila, kako slabo je poznala svojega moža Jacka. Kratek pogovor iz črne skrinjice letala, s katerim se je ponesrečil, njeno žalovanje spremeni v napeto dramo in boleče iskanje resnice o sami sebi.

Mnenje:
Knjigo sem si že veliko let želela prebrati, ker mi jo je priporočila prijateljica, ampak nikoli nisem našla časa zanjo, kasneje pa sem nanjo preprosto pozabila. Potem pa jo po naključju najdem doma, ker si jo je sposodila moja mami in ... veselo na delo :eusa_dance:
Kljub temu, da sem že prej vedela o čem je glavna tematika knjige me je malo razočarala. Sploh ne vem kaj je bilo to, kar me je odbilo, nekako me knjiga ni potegnila. Mogoče zaradi tega, ker izveš, da njen mož ni to za kar se izdaja ali pa mogoče zato, ker pričakuješ, da bosta imela prej lep zakon poln ljubezni in medsebojnega razumevanja. Ne vem, vsekakor knjiga ni bila to, kar sem pričakovala, ne vsebinsko in ne po načinu pisanja.

Uporabnikov avatar
⋆Lucia⋆

PrispevekNapisal/-a ⋆Lucia⋆ » 04 nov 2015, 16:38

Ti povem zgodbo?
od Jorge Bucay

Izziv: Uspešnica, ki je še nisi prebral/a (1 točka)
Ocena:
Povezavi:
Bralnica
Goodreads

Opis:
Mladenič Demian obiskuje psihoterapevta Jorgeja, da bi skupaj poiskala odgovore na vsakdanja vprašanja. S pripovedovanjem zgodb, od grških mitov in japonskih parabol do zenovskih modrosti in lastnih izmišljenih zgodb, mu Jorge pomaga do samospoznanja. Čeprav knjiga opozarja, da življenje sploh ni enostavno, je polna optimizma. Bucay z njo mojstrsko prikaže zdravilno moč pripovedovanja zgodb, v katerih se bo našel prav vsak bralec.

Mnenje:
Meni osebno zelo všečna knjiga preko katere prideš do številnih življenjskih modrosti. Preko preprostih zgodbic, ki so razumljive vsem, prideš na koncu do nekega nauka. Vsaka težava ima odgovor v neki zgodbi, pregovoru, legendi ...
Knjigo bom vsekakor še kdaj prebrala in jo tudi priporočam v branje, meni je bilo večina zgodbic zelo všeč in tudi glavni junak zgodbe Demian je imel probleme, ki jih imamo navadni smrtniki in jih ne znamo razrešit.

Za konec priljubljen citat iz konca knjige:
"Zgodbe, ki si jih ravnokar prebral,
so takšne kot kamni.
Zeleni kamni, rumeni kamni, rdeči kamni.
Te zgodbe so bile napisane le,
da bi označile kak kraj ali pot.
Toda brskanje po njih,
iskanje skritega diamanta v vsaki izmed njih ...
je naloga vsakega posameznika." <3

Uporabnikov avatar
⋆Lucia⋆

PrispevekNapisal/-a ⋆Lucia⋆ » 28 nov 2015, 23:50

Razcepljeni (Razcepljeni #1)
od Veronica Roth

Izziv: Avtor, mlajši od 30 let (3 točke)
Ocena:
Povezavi:
Bralnica
Goodreads
Youtube

Opis:
Beatrice Prior je stara 16 let in se nahaja v letih, ko se mora odločiti. Izbere lahko eno izmed petih družbenih skupin - vsaka zagovarja svojo vrednoto. Veritisti - resnico, Asketi - nesebičnost, Herosi - pogum, Agapejci - ljubezen in Eruditi - razum. Na presenečenje vseh se Beatrice odloči, da ne bo ostala s svojo družino in zamenja skupino. Tam o sebi odkrije več kot je vedela prej celo življenje.

Mnenje:
Knjigo sem si že zelo dolgo želela prebrati, ker sem prej gledala film in je bil res dober. Odločila sem se, da jo preberem za izziv, pri katerem naj bo avtor mlajši od 30 in ker Veronica Roth to je, sem se je končno lotila prebrat.
Glavna igralka je Tris in na začetku mi je bila zelo všeč - pogumna, dobrega srca, z občutkom za soljudi in dobra prijateljica. A čez celotno knjigo me je njen karakter razočaral, saj je postala zelo zaprta in sumničava do svojih novo pridobljenih prijateljev, še do Štirice si ni upala biti čisto odkrita. Najbolj pa me je razočarala proti koncu knjige, ko ni sprejela opravičila od Ala s katerim sta bila dobra prijatelja. Kljub temu, da jo je on izdal v svojem trenutku šibkosti, bi lahko ona bila boljša oseba in mu skušala odpustiti. Precej zgrožena sem bila tudi, ko je precej hladnokrvno ubila willa. :111:
V knjigi mi je zelo všeč tudi Trisina najboljša prijateljica v novi ločini, Christina. Bila je pogumna, malce jezikava in vedno je našla prave besede, tako prijateljico bi želel vsak.
Štirica pa je tipičen, skrivnosten šarmer, ki se dela nedostopnega in nikogar ne spusti preblizu sebe. Katera se ne bi zaljubila? :eyebrows: Je pa prav superski, ko ga bolje spoznaš. :020:
Všečna knjiga, ampak ker sem prej gledala film, sem že vse naprej vedela kaj se bo zgodilo, tako da ni bilo nobene napetosti in pričakovanja, zato jo ocenjujem s štirimi točkami.
Komi čakam nadaljevanje! <3

Uporabnikov avatar
⋆Lucia⋆

PrispevekNapisal/-a ⋆Lucia⋆ » 29 dec 2015, 01:20

Srh (Volkovi iz Mercy Fallsa #1)
od Maggie Stiefvater

Izziv: Dogajanje v gorah ali na snegu (2 točki)
Ocena:
Povezavi:
Bralnica
Goodreads

Opis:
Grace je leta in leta opazovala volkove v gozdu za njeno hišo. Še posebej pa je opazovala volka z zlatimi očmi, njenega volka in vsakič ko je volk izginil, je trpela.

Sam živi dvojno življenje. Pozimi se z ostalimi člani krdela prebija skozi nizke temperature, včasih pa je v tihi družbi prelepega in pogumnega dekleta. Poleti ima le nekaj neprecenljivih mesecev, ki jih lahko preživi kot človek, dokler ga mraz ne spremeni nazaj v volka.

Grace spozna fanta z zlatimi očmi in skoraj ne more verjeti podobnosti med Samom in njenim volkom. Toda bolj se bliža zima, bolj se mora Sam boriti, da ostane človek in s tem tvega, da izgubi sebe in Grace.

Zgodba je napisana iz dveh vidikov, Gracinega in Samovega.

Mnenje:
Zgodba me je naravnost navdušila. Pa ne le zaradi tega, ker je napisana lahkotno in zelo berljivo, ker je zgodba zanimiva in romantična, ampak še posebej zaradi tega, ker v njej nastopajo volkovi. :024:
Knjiga se dogaja pozimi zato sem se odločila, da jo uvrstim v ta izziv. Glavna lika sta mi super. Grace je neka tiha punca, ki obožuje zimo, saj se takrat prikažejo volkovi, ki jih naravnost obožuje. Je pridna učenka in dobra prijateljica. Sam pa je fant, ki sovraži zimo, ne mara mrazu, saj se takrat spremeni in postane volk. Men je tako všeč, da se Sam in Grace zaljubita ubistvu takrat, ko je on volk ona pa človek, vez ki jo imata, je nepredstavljiva. Vsaka bi si želela takega fanta. Ob branju sem neskončno uživala in trepetala za Sama in si želela, da se ne spremeni, a postajalo je vedno bol mrzlo in potem ... :016: hitro morem prebrati nadaljevanje, priporočam.

Uporabnikov avatar
⋆Lucia⋆

PrispevekNapisal/-a ⋆Lucia⋆ » 29 dec 2015, 01:37

Prehajalec
od Aleksandra Kocmut

Izziv: Izšla leta 2015 (3 točke)
Ocena:
Povezavi:

Goodreads

Opis:
Prehajalec prehaja med fiziko in metafiziko in se sprašuje, katera stvarnost je sploh resnična: ali ta, ki jo vidimo, ali tista, ki jo občutimo. Prehajanja med stvarnostmi so nanizana v osmih zgodbah, napisanih v tekočem, na videz preprostem, izredno berljivem jeziku, kar bo nedvomno pritegnilo tudi tiste bralce, ki običajno ne posegajo po tovrstni (psihedelični) literaturi. Skozi takšno lahkotno pisateljsko govorico pa se nam razkriva vsebina, ki presega okvir razvedrilnega, kratkočasnega branja ob čaju in piškotih v dolgih zimskih večerih.
Koliko zgodbenosti je v tej zbirki prehajanj take, da jo lahko umestimo v konvencionalno stvarnost, in koliko je one druge, metafizične? O tem bo odločal bralec sam – ob lastnem prehajanju skozi zgodbe.

Mnenje:
Kaj, da rečem. Knjigo sem prebrala, ker je izšla leta 2015 in sem na hitro pograbila prvo, ki je ustrezala. Malo mi je žal, da nisem bolje izbrala, ker tale knjiga je res bila izguba časa. Po pravici povedano sploh ne vem kaj je poanta teh zgodbic, verjetno kak višji, skrit, metaforičen pomen, ki ga jaz zgleda nisem dojela. Zgodbe so tako nenavadne, da sploh ne veš kaj je res in kaj samo v domišljiji likov, ki nastopajo. Konci so pa tudi čist adijo, sploh nisem dojela, kako se nej bi končalo. Mogoče se bo pa kdo drug bolje znašel v tej knjigi, meni osebno najslabša knjiga kar sem jih uspela brat ...
Nazadnje uredil/a ⋆Lucia⋆ dne 03 jan 2016, 21:49, skupaj urejeno 1 krat.

Uporabnikov avatar
⋆Lucia⋆

PrispevekNapisal/-a ⋆Lucia⋆ » 31 dec 2015, 01:13

Hlapec Jernej in njegova pravica
od Ivan Cankar

Izziv: Knjiga, ki bi jo moral/a prebrati v šoli (2 točki)
Ocena:
Povezavi:
Bralnica
Goodreads

Opis:
Jernej je hlapec pri Sitarjevih. Stari gospodar mu je obljubil, da bo lahko živel pri njih do svoje smrti. Ko pa stari Sitar umre, ga mladi naslednik vrže na cesto. In tako se hlapec Jernej odpravi na pot, da poišče postavo in pravico.

Mnenje:
V šoli sem vedno prebrala vse knjige, ki sem jih morala zato je bila to res težka naloga, ampak na koncu sem izbrala hlapca Jerneja. Knjiga mi ni ne vem kakšen presežek, pisana je v starinskem jeziku kot je značilno za Cankarja. Jernej je hlapec, ki hoče svojo pravico do domačije. Zdelo se mi je grdo, da ga je mladi gospodar odgnal od doma, ampak ni mi pa tudi bilo prav, ker je Jernej zahteval domačijo zase in se ni in ni hotel sprijazniti s tem, da bi tam še vedno živel kot hlapec. Tudi, ko so mu drugi svetovali naj gre nazaj in prosi gospodarja odpuščanja ni hotel nič slišati o temu in je še kar naprej vztrajal pri svoji pravici. Konec mi je malo nenavaden. Jernej končno obupa, saj mu tudi duhovnik v božjem imenu reče, da domačija ni njegova. Takrat ne vidi več smisla v ničemur in zažge domačijo. Ostali hlapci in dekle pa ga vržejo v ogenj. Prav čudaški konec. Ni mi bila slaba knjiga, vendar imam vseeno rada sodobne avtorje in tematiko.

Uporabnikov avatar
⋆Lucia⋆

PrispevekNapisal/-a ⋆Lucia⋆ » 31 dec 2015, 01:16

Juhuhuu :jupi: pa je tudi meni še zadnji hip uspelo opraviti celoten bralni izziv za to leto <3 Čeprav sem prebrala veliko več knjig kot teh 25, ampak nekatere nisem mogla uvrstiti, ker niso sodile v nobeno kategorijo. Pa nič hudega, tako je bilo vsaj bolj zabavno. Prebrala sem kar nekaj knjig, ki jih drugače nebi in to je včasih res izziv.
Komaj čakam na letošnjega in se že veselim! :106:

Vrni se na

Kdo je prisoten

Po forumu brska: Ni registriranih uporabnikov in 5 gostov