Bralni izziv 2015 - Morrigan

Na tem forumu se nahajajo vsi potekli in aktualni bralni izzivi.

Moderator: The Book Crusaders

Uporabnikov avatar
Morrigan
Opravljen bralni izziv 2018

Bralni izziv 2015 - Morrigan

PrispevekNapisal/-a Morrigan » 14 jan 2015, 14:40

Welcome to Morrigan`s quarters!

Slika

1)Izšla pred več kot 10 leti(3 točke)
2) Ena beseda v naslovu (2 točki)
3) Avtor, mlajši od 30 let (3 točke)
4) Lepa platnica (1 točka)
5) Dogajanje v kraju, ki si ga želiš obiskati (2 točki)

6) Dogajanje v Evropi (2 točki)
7) Vijolična platnica (3 točke)
8) Romantika(2 točki)
9) Več kot 400 strani (3 točke)
10) Uspešnica, ki je še nisi prebral/a (1 točka)

11) Knjiga, ki jo že imaš doma (3 točke)
12) Kriminalka ali grozljivka (2 točki)
13) Po lastni izbiri (1 točka)
14) Znanstvena fantastika (2 točki)
15) Drugi del poljubne serije (3 točke)

16) Od nekdaj si jo želiš prebrati(1 točka)
17) Knjiga, ki si jo enkrat že prebral/a (3 točke)
18) Fantazija (2 točki)
19) Knjiga, ki je dobila kakšno nagrado (3 točke)
20) Knjiga, ki bi jo moral/a prebrati v šoli (2 točki)

21) Dogajanje v gorah ali na snegu (2 točki)
22) Po priporočilu nekoga iz Bralnice(1 točka)
23) Izšla leta 2015 (3 točke)
24) Tvoj priljubljen avtor (2 točki)
25) Resnična zgodba (3 točke)
"Sticks and stones may build your homes, but words will lift your spirits."
Abigail Roux & Madeleine Urban

Uporabnikov avatar
Morrigan

Re: Bralni izziv - Morrigan

PrispevekNapisal/-a Morrigan » 21 jan 2015, 19:55

5) Dogajanje v kraju, ki si ga želiš obiskati (2 točki)

AVTOR: Jennifer E. Smith
NASLOV: The Geography of You and Me
KATEGORIJA: YA Fiction
LINK: Goodreads
OCENA:

Lokacija? New York, Chicago, Lake Tahoe, San Francisco, Pennsylvania, Edinbourgh, London, Pariz, Rim. To so samo lokacije, kjer se dogaja knjiga in ne, ne morem izpostavit kam bi želela it najraje. Resnica je, če zavrtiš globus in s prstom pokažeš kamorkoli, ko se ustavi, bi si to lokacijo želela obiskat.

Za ta izziv si ne bi mogla izbrati boljše knjige. Zgodba se začne v New Yorku, ko se Lucy in Owen srečata v dvigalu, ki obtiči, ker v mestu zmanjka elektrike. Te pol ure, ko sta skupaj zaprta in večer, ki ga preživita skupaj ju zaznamuje in knjiga nam pokaže, da nekateri dogodki in ljudje lahko vplivajo na tvoje življenje na način, ki si ga nisi mogel predstavljati. Zaradi tega se me je knjiga dotaknila tako kot Just One Day. Oba gresta svojo pot – Owen se z očetom seli po ZDA, medtem ko se Lucy preseli v Veliko Britanijo. Ampak kljub vsem kilometrom med njima, kljub temu da »the geography of the thing—the geography of them—was completely and hopelessly wrong«, ostaneta povezana drug z drugim. Všeč so mi bile razglednice, ki sta si jih pošiljala, kako sta ugotovila, da čeprav sta najprej oba mislila, da je največja laž, ko na razglednico napišeš »I wish you were here«… da je to v bistvu včasih največja resnica. Nekaj najljubših citatov iz knjige:

»Maybe this was why Owen had been so desperate to travel, why she’d longed for it herself without ever really knowing why. It wasn’t just that you got to be somewhere else entirely. It was that you got to be someone else entirely, too.«

»Lucy was riveted by the political drama, pulled right out of Roman history. But it was different, somehow, to be reading it here, where the actual events had taken place all those hundreds of thousands of years ago. That was the thing about books, she was realizing; they could take you somewhere else entirely, it was true. But it wasn’t the same thing as actually going there yourself.«

»But there’s no such thing as a completely fresh start. Everything new arrives on the heels of something old, and every beginning comes at the cost of an ending.«

Uporabnikov avatar
Morrigan

PrispevekNapisal/-a Morrigan » 16 feb 2015, 21:28

12) Kriminalka ali grozljivka (2 točki)

AVTOR: Oscar Wilde
NASLOV: The Picture of Dorian Gray
KATEGORIJA: Adult, horror
OCENA:

Odločila sem se, da letos več berem klasike. Scratch that - da sploh začnem brat klasike, ker sem jih do sedaj zanemarjala. Preden sem začela brati The Picture of Dorian Gray o njej nisem vedela skoraj nič, ampak očarala me je že po predgovoru: "There is no such thing as a moral or an immoral book. Books are well written, or badly written. That is all." in pa seveda zaključek: "The only excuse for making a useless thing is that one admires it intensely. All art is quite useless.". Nadaljevanje ni bilo nič slabše, nasprotno, pisatelj zna izbirati besede in v živo sem si predstavljala vse od vonja rož takoj na prvi strani in se seveda zacopala v Lorda Henryja. Henry je kot hudič, ki ti sedi na eni rami in ga kar poslušaš in mu verjameš, pa čeprav včasih govori stvari, s katerimi se nikakor ne morem strinjat (če samo pomislim na njegovo "dobro" mnenje o ženskah). "There is no such thing as a good influence, Mr. Gray. All influence is immoral - from a scientific point of view. Because to influence a person is to give him one`s own soul. He does not think his natural thoughts, or burn with his natural passions. His virtues are not real to him. His sins, if there are such things as sins, are borrowed. He becomes an echo if some one else`s music, an actor of a part that has not been written for him."In ubogi Dorian, ni imel šans. Edini primeren odziv na Henryjevo govorjenje je bil: "Stop, stop! you bewilder me. [...] Don`t speak.". Ampak je bilo že prepozno in začel se je njegov propad. Najprej z željo po večni mladosti in lepoti in željo, da se stara in propada njegov portret. Takrat mi še ni bilo jasno, zakaj pravijo tej knjigi grozljivka. Kot je Henryja in Basila zaslepila zunanja lepota Doriana, je mene zaslepil čudovit slog pisanja Oscarja Wilda. Ne glede na to kaj je opisoval, smrt, grehe, pregrehe, hudobijo, sem bila še vedno očarana. No, še vedno sem. Ampak po koncu mi je jasno, da je bil bil Dorianov propad grozljiv sam po sebi in zanj še bolj grozljiv, saj je videl njegov odsev v portretu. Ogledalo k sreči ne pokaže vseh naših napak, vsaj ne napak naše duše.

Milijon citatov imam, ki so in bodo ostali z mano (poleg teh, ki sem jih že navedla):

"Yes, that is one of the great secrets of life - to cure the soul by means of the senses, and the senses by the means of the soul. You are a wonderful creation. You know more tha you think you know, just as you know less than you want to know."

"To get back one`s youth, one has merely to repeat one`s follies."

"Nowadays people know the price of everything and the values of nothing."

"Knowledge would be fatal. It is the uncertainty that charms one. A mist makes things wonderful."

"But then one regrets the loss even of one`s worst habits. Perhaps he regrets them the most. They are such an essential part of one`s personality."

Uporabnikov avatar
Morrigan

PrispevekNapisal/-a Morrigan » 18 feb 2015, 18:35

1) Izšla pred več kot 10 leti (3 točke)

AVTOR: Jane Austen
NASLOV: Pride and Prejudice
KATEGORIJA: Adult, romance
OCENA:

Še ena v vrsti klasik, ki jih do sedaj še nisem prebrala. Pred leti sem brala Sense and Sensibility, ki me ni preveč prepričala, zato sem tudi odlašala s to, kljub temu, da mi je bila zgodba seveda poznana in tudi zanimiva, tako da samo dogajanje težko ocenim. Mi pa ni bil všeč stil pisanja, še posebej dialogi. Izumetničen, čeprav je to glede na čas najbrž pričakovano. Mešane občutke imam glede Mr. Darcyja. Zanimivo mi je, kako je on nekakšen vzor večini glavnih junakov v današnjih romancah - se mi zdi, da vsi ti bad boys v NA žanru v osnovi temeljijo na Mr. Darcyju, samo da so malo bolj moderni. In pa moram priznat, da mi ni jasno kdaj in kako sta se Darcy in Elizabeth zaročila. To je šlo čisto mimo mene, očitno mi je padla koncentracija, ker me je tisti del kjer sta na sprehodu zdolgočasil, tako da sem se precej začudila, ko sem prišla do dela, kjer Lizzy to pove Jane. Ojoj :D V bistvu mi je težko dati oceno, se odločam med 4 in 3, ampak bom zaokrožila navzgor zaradi močne ženske protagonistke, humorja in tega, da je bila Jane precej pred svojim časom kar se tiče odnosa med glavnima junakoma. In edini citat, ki sem si ga označila: "I declare after all there is no enjoyment like reading! How much sooner one tires of any thing than of a book! -- When I have a house of my own, I shall be miserable if I have not an excellent library." A ni to čista resnica?

Uporabnikov avatar
Morrigan

PrispevekNapisal/-a Morrigan » 03 mar 2015, 19:50

15) Drugi del poljubne serije (3 točke)

AVTOR: J. J. McAvoy
NASLOV: The Untouchables (Ruthless People #2)
KATEGORIJA: Adult
OCENA:

Ne vem zakaj se to knjigo brala toliko časa. Skoraj en teden mi je vzela, vmes sem imela prav pavzo, kar se mi redkokdaj zgodi. Prvi del me je navdušil. Brala sem ga na plaži, se prav spomnim kakšno neskladje se mi je zdelo poslušati vreščanje otrok, valove, škržate in na drugi strani brati takšno temačno knjigo, o ljudeh, za katere nimam ravno na pretek lepih besed. Mislim, da me je najbolj navdušila ravno ta dihotomija, so me prav posrkali v njihov svet za nekaj časa. In pa glavna junakinja (če ji lahko tako rečemo) mi je bila všeč - predvsem zato, ker je bila najbolj kruta in na splošno največja badass od vseh. Ti ljudje preprosto živijo v nekem svetu, ki si ga ne morem niti predstavljati dobro, v svetu, kjer za njih veljajo popolnoma druga pravila. In ravno to mi je najbolj zanimivo, ker se težko vživim v njih, saj si lahko Liam in Melody dovolita stvari, ki si jih ljudje drugače ne moremo, če želimo obstajati v družbi. V drugem delu sta oba, oziroma predvsem Melody, postala bolj človeška. Ne morem se odločit ali mi je bilo to všeč ali pa je bil to razlog za pavzo med branjem. Mislim, da bolj to drugo, ker sem najbolj uživala ravno v tem, da sta kot neka boga, ki jima noben ne more do živega. Všeč mi je bil twist na koncu in se veselim zadnje knjige!

"If you can see him, he`s touchable. Being untouchable is just an illusion people like us create to intimidate others. Everyone has a weakness."

Uporabnikov avatar
Morrigan

PrispevekNapisal/-a Morrigan » 03 mar 2015, 20:15

2) Ena beseda v naslovu (2 točki)

AVTOR: Tara Kelly
NASLOV: Amplified (Amplified #1)
KATEGORIJA: YA Fiction
OCENA:

V nedeljo sem bila prav in the mood za eno lahkotno YA knjigo. Na Kindlu imam cel kup neprebranih knjig in sem kar "na blef" našla eno, ki mi je dala točno to, kar sem rabila. Simpatična zgodba, ki pa ni bila tako plehka, kot sem si na začetku zamislila, da bo. Zabavna.. in ne popolnoma predvidljiva. Kar je vedno plus pri teh YA (še bolj pa pri NA!) zgodbah, sploh, če ni popolnoma nepredvidljiv konec. Vsaj kar se tiče romantične zgodbe. To je sicer malo pokvarila pisateljica z nadaljevanjem, se mi zdi, da je nepotrebno. Čeprav še ni izdano in očitno se datumi nekaj prestavljajo, tako da mogoče ga sploh ne bo. Ene knjige pač ne potrebujejo drugega dela, tudi, če se niso končale s tistim čisto tipičnim pravljičnim koncem. Morda je pa ravno v tem njihova predost v kvaliteti. Oceno sicer dajem tri zvezdi, ampak je zelo blizu štirih.

"He studied me like I was a complicated book. All intensity, no hint of a smile. Which could be good or bad. Some books were intoxicating, while others got thrown across the room." (čeprav, če bi kdo vrgel mojo knjigo, bi kmalu letel za njo, z glavo naprej v steno).

Najbolj zabavna scena mi je bila pa ko je Bryn obtožil Jasmine, da mu je pojedla sir, vendar ga je v resnici Felix in reče Veta: "Gee, Bryn, I`d offer you some cheese with that whine, but apparently Felix ate all. Can we move on now?" Sem se na glas smejala, dober pun, pa še na primernem mestu! :D

Uporabnikov avatar
Morrigan

PrispevekNapisal/-a Morrigan » 10 mar 2015, 20:20

23) Izšla leta 2015 (3 točke)

AVTOR: Felice Stevens
NASLOV: After the Fire (Through Hell and Back #2)
KATEGORIJA: M/M
OCENA:

Nisem ravno fan zbirk, kjer je v vsaki knjigi drug junak in vsi junaki skupaj nekak sestavijo celoto - kot kosi v puzzleju, to se mi zdi čist preveč prikladno. Ampak kakorkoli že, to je bila knjiga, ki sem si jo želela prebrat, ampak ker je bila druga v zbirki, sem seveda prej prebrala še prvo. Prva me je kar zdolgočasila in mi obenem malo pokvarila še to - predvsem zato, ker sem si mnenje o Jordanu ustvarila že prej (pri prvi knjigi mi ni bil najbolj všeč) in tudi Lukovo zgodbo sem poznala, ampak iz Ashovega vidika in mi je šlo na živce, ker ga nikakor ni hotel poslušati. Verjetno bi bilo moje mnenje drugačno, če ne bi prej prebrala prve knjige. To mi je glavni problem pri takšnih zbirkah ali pa pri spin-offih - ker si mnenje o osebah ustvarim na podlagi mnenja drugih oseb in se potem zelo težko poistovetim s temi "novimi" junaki. Sama zgodba je čisto povprečna, najbolj tipičen scenarij romanc kar si ga lahko zamislite, še nek dodaten zaplet na koncu se je zgodil (isto kot pri prvi knjigi in večini stereotipnih romanc pa naj bo to M/M žanr ali pa F/M). Zanima pa me o čem bo tekla zgodba v tretji knjigi, čeprav stavim da že vem kdo bosta glavna junaka. Zanima me predvsem kaj se dogaja z enim izmed njiju in to bo v bistvu tudi glavni razlog, da jo bom prebrala, ko bo na voljo.

Vseeno pa sem si označila nekaj citatov:
"Oh silly boy. Didnt I ever tell you my onw mother`s favorite saying? "Man plans and God laughs." When it comes to matters of the heart we have little control."

"The opposite of love isn`t hate, Lucas. The opposite of love is not giving a damn at all."

Trenutek, ko sem se na glas smejala:
""I`m not a doctor, for Christ`s sake. I`m a financial analyst. What am I going to do if he gets sick, sell his stocks?" :D

""Do you vote, Troy?"
"Yeah sure. I couldn`t wait to turn eightteen for that."
"Well a lot of people don`t. They think their vote doesn`t matter, so they stay home; then they wonder why things don`t ever change. They continue to complain, but they dont participate in the process to make things happen."
" Well said Jordan, well said!

Aja, moram dodati še to. Kaj je z Jordanovimi starši? Že v prvi knjigi so bili "stuck in Switzerland" zaradi preveč snega... in očitno so tam ostali celo leto, ker so bili na koncu druge knjige tudi. Bo mogla pisateljica na kakšen dopust v Švico, da bo ugotovila, da vse vsaj poleti sneg stopi tudi tam...

Uporabnikov avatar
Morrigan

PrispevekNapisal/-a Morrigan » 15 mar 2015, 21:25

4) Lepa platnica (1 točka)

AVTOR: Laura Thalassa
NASLOV: The Queen of All that Dies (The Fallen World #1)
KATEGORIJA: New Adult, Dystopia
OCENA:

Ta knjiga je popoln paket: ima naslov, ki pritegne, čudovito naslovnico in zanimivo zgodbo, ki kljub veliki poplavi distopičnih zgodb izstopa. Zelo težko povem kaj več o vsebini, ker se mi zdi da je vse kar rečem spoiler. Mogoč samo to, da me je knjiga skoz presenečala, še tiste stvari, ki sem jih pričakovala, so se obrnile drugače kot sem mislila. Poleg tega mi je všeč stil pisanja - takšni krajši stavki, v bistvu že sami stavki (pardon, povedi :D ) izražajo nujnost, ki je primerna situaciji v kateri se nahaja glavna junakinja. Malo me spominja na eno drugo distopično zbirko iz drugega žanra, The Borders War, kjer mi je bil isto všeč takšen stil pisanja. Na žalost bom mogla čakat na nadaljevanje (joj, konca SPLOH nisem pričakovala takega!), ampak mi ni žal, da nisem čakala več časa, da bi jo prebrala in verjamem, da jo bom z veseljem prebrala še enkrat, če bom pozabila vsebino.

Še citate mi je bilo težko zbrat (pa ne zato, ker si ne bi nobenega označila, ampak zato, da ne izdam kaj preveč), ampak želim pokazat kako je dobro knjiga napisala:

"Time to dance with the devil."

"My father sighs. "I just Wish." And that`s all we do these days. Wish."

"It was a monstrous symphony to the end of the world."

""I will always be a soldier." I say, "but right now I fight with my tongue rather than my fists." Žal ne smem dodati odgovora na tole, je spoiler, ampak je pa dober. :D

""I wouldn`t recognise happiness if it stood right in front of me."
"Clearly", the _____ says.
"

Uporabnikov avatar
Morrigan

PrispevekNapisal/-a Morrigan » 23 mar 2015, 20:24

6) Dogajanje v Evropi (2 točki)

AVTOR: Mark Greaney
NASLOV: The Gray Man (Court Gentry #1)
KATEGORIJA: Thriller
OCENA:

Knjigo sem prebrala, ker sem si želela nekaj novega - trilerjev pač ne berem nikoli. Bila mi je zanimiva, sem se počutila, kot da gledam nek film s Sylvestrom Staloneom ali kom podobnim - ogromno akcije, ki ne samo, da meji na nemogoče, ampak zagotovo je nemogoča. Zelo slikovito opisano, res sem si lahko vse predstavljala. Vendar, je ravno v tem nekaj zanimivega - branje o človeku, Gentryju Courtu, s skoraj nadnaravnimi sposobnostmi, ki premaga desetine najbolj izurjenih operativcev z vsega sveta, ki ga lovijo. Ne veš ali bi Courtu ploskal ali zavijal z očmi. Oboje, najbrž. Zmotilo me je, kako je pisatelj po nepotrebnem glavnemu junaku dodal, da kljub temu, da je sniper, "a killer of men" v bistvu dober, saj on ubija zgolj tiste, ki si to zaslužijo. Morilec z dušo. Yeah, right. Očitno si ni upal bralcev prepričat v njegovo dobroto samo s tem, da bi ga spoznali skozi zgodbo in ga imeli za good guya. Kar me je pa najbolj zmotlo, prav res pogrelo, pa je to, da se gospod Greaney ni mogel potruditi in raziskati, katere države so članice Evropske unije, če je že pomembno kako bo Court prišel tam in kakšne dokumente bo ponaredil, da ga ne bodo ujeli. Knjiga se namreč dogaja leta 2010 in na začetku Court iz Turčije prileti na Češko, nato pa nadaljuje pot na Madžarsko, kjer želi obiskati človeka, ki mu bo naredil ponarejen passport, da bo lahko vstopil v Evropsko unijo. Ja, prav ste prebrali. Pisatelj pač ne ve, da sta Madžarska in Češka vstopili v EU leta 2004 in da sta del schengenskega območja od leta 2007. Hiter Google search najde oboje, če že nisi dovolj splošno razgledan, vsaj za prvo. In ravnokar sem na GR prebrala, da ima Greaney "a degree in International Relations and Political Science". A se heca? Samo zaradi tega mu dam samo 2 zvezdici, ker si zasluži zvezdico manj, kot sem mu prvotno mislila dat. Kot mednarodnica me je malo sram zanj in mislim, da si to zasluži. Glede na to koliko energije je porabil za raziskovanje orožja in nešteto vrst takšnih in drugačnih pištol, pušk in ne vem česa vsega še in očitno po GR sodeč "traveled to ten countries", bi lahko tudi to vrgel v Google, če že ne ve, kar bi mu vzelo celih 5 minut.

Ne bom sploh dala nobenih citatov, ker sem jezna. :D

Uporabnikov avatar
Morrigan

PrispevekNapisal/-a Morrigan » 26 mar 2015, 20:46

8) Romantika (2 točki)

AVTOR: M.D. Saperstein, Andria Large
NASLOV: Crossing the Line (A Taboo Love #3)
KATEGORIJA: M/M
OCENA:

Knjiga je tretja v seriji, takšni kjer vsak del govori o enem izmed prijateljev in edina M/M. Prvih dveh nisem brala, ker sem si mislila, da mi ne bosta všeč, na žalost je bila pa tudi ta slaba. Prebrala sem jo pred nekaj dnevi in ko sem sedaj hotela napisat obnovo, se dejansko nisem spomnila o čem se je šla. Sem mogla prav pogledat, da sem se spomnila. Ah, ja. To vam najbrž pove, da nisem bila navdušena. Govori o dveh igralcih, ki morata skupaj igrat gejevski par. In sodeč po opisu, naj bi se sovražila in kot si lahko predstavljate, se naj bi skozi knjigo to spremenilo. Enemies to lovers je ena mojih ljubših tematik v romancah, tako da sem jo vzela v roke, kljub temu da ponavadi ne začnem brat kar ene knjige, ki ni prva v zbirki. Ampak kakšna napaka je to bila. Zguba časa. Knjiga je imela toliko potenciala, ampak ga ni nič izkoristila. Blurb je zavajajoč in ni mi jasno zakaj naj bi se ne vem kako sovražila. Ni nobenega pravega uvoda, kjer bi to bilo prikazano, edino Parker se skoz pritožuje, Chance pa zgleda, kot da je bil že od začetka zatrapan v Parkerja. In njegova super ideja je bila, da bosta skupaj vadila vlogi v prostem času in je Parkerja kar sredi ulice poljubil. To se je zgodilo čisto na začetku, že po kakšnih petih procentih. Potem je (kar neprijetno) s tem težil še naprej. Ni važno ali sta dva moška ali bi bila moški in ženska, to je bilo oziroma mejilo na sexual harassment. Zapleti kasneje so bili predvidljivi, ni pa mi bilo jasno zakaj naj bi oba preživela skupaj teden dni, po navodilu šefov, ker "se tako zelo ne razumeta" in naj bi tako to prebolela in se začela prenašat. Brezveze, plus kot sem že rekla, nikjer ni bilo prikazano, da se ne razumeta, vsaj ne pred tem, ko je Chance začel težit. In ni mi jasno zakaj je seriji naslov A Taboo Love? Nobenega tabuja ni v knjigi, razen če si homofob, ampak potem je težava v tebi in ne v likih.

Skratka - ne priporočam, razen, če res nimate za brati ničesar drugega. Tudi citatov nisem nič označila.

Vrni se na

Kdo je prisoten

Po forumu brska:: Ni registriranih uporabnikov in 1 gost