Bralni izziv 2015 - Morrigan

Na tem forumu se nahajajo vsi potekli in aktualni bralni izzivi.

Moderator: The Book Crusaders

Uporabnikov avatar
Morrigan
Opravljen bralni izziv 2018

Re: Bralni izziv - Morrigan

PrispevekNapisal/-a Morrigan » 12 apr 2015, 19:59

16) Od nekdaj si jo želiš prebrati (1 točka)

AVTOR: Abigail Roux
NASLOV: Crash & Burn (Cut & Run #9)
KATEGORIJA: M/M
LINK: Goodreads
OCENA:

Je katera knjiga kdajkoli bila, ki sem si jo želela prebrati bolj kot to? Najbrž ne. Se mi zdi, da že od nekdaj, čeprav v resnici od 13. marca 2012 (sem prav pogledala v temo MM in FF, da sem vidla kdaj sva se s skyline pogovarjale o njej :D ). Huh, to so samo tri leta - bi prisegla, da je dalj časa. Mislim, da o knjigi nimam več kaj napisat, je bilo bolj ali manj že vse povedano v temi C&R, pa čeprav bi lahko o tej zbirki se pogovarjala celi čas in mi ne bi zmanjkalo besed. So pač knjige, ki postanejo del tvojega življenja in tale zbirka gre k Petim prijateljem, zbirki, ki mi je zaznamovala otroštvo.

Bom dala samo en citat, ki opiše njun odnos skozi celo zbirko: :D
"If there was one thing Ty and Zane knew how to do, it was abuse each other for fun."
"Sticks and stones may build your homes, but words will lift your spirits."
Abigail Roux & Madeleine Urban

Uporabnikov avatar
Morrigan

PrispevekNapisal/-a Morrigan » 12 apr 2015, 20:28

18) Fantazija (2 točki)

AVTOR: Sherrilyn Kenyon
NASLOV: Instinct (Chronicles of Nick #6)
KATEGORIJA: YA Fantasy
OCENA:

Kako je meni ta zbirka fajna! Govori o Nicku, fantu, ki s svojo mamo živi v New Orleansu in izve, ko je že najstnik, da je v bistvu demon, katerega usoda je, da bo nekega dne uničil svet. Nick to težko verjame (in bralec z njim), ker je dejansko zelo dober lik, ki ima neznansko rad svojo mamo, njegova največja hiba pa je sarkazem (ki je odločen in zelo smešen in najbrž razlog, zakaj mi je zbirka tako všeč). Pri šesti knjigi se zgodba že precej razvije in nam je že malo bolj jasno kako se bi Nick lahko spremenil v največjega hudobca, če mu ne bodo pomagali prijatelji. Všeč so mi tudi močni in zanimivi stranski liki, od čudaških magičnih bitij do njegove mame. Pisateljica je oznanila, da bo še celo morje knjig v zbirki in glede na to, da prihaja ena na leto, naj bi konec dočakali leta 2024. Hmm, a voham sindrom Cassandre Clare v zraku? No, upam, da bo še naprej ostala tako zanimiva, kot je do sedaj.

"Why dwell on the past when you have a prefectly good tomorrow to look forward to screwing up?"

"Life wasn`t about just getting by. It was about getting through, no matter what, and making the most of every moment."

"Dread filled every pore of Nick`s body. "What is that?" "Takiramon," Dagon and Xev said in unison. "And that would be what kind of Pokemon, Ash Ketchum?""

"This was where adulthood began. And this was what being an adult meant. Handling crap you didn`t want to deal with. Standing strong when you wanted to cave."

"Life isn`t about chest codes. It`s about experience points."

Uporabnikov avatar
Morrigan

PrispevekNapisal/-a Morrigan » 13 apr 2015, 20:02

21) Dogajanje v gorah ali na snegu (2 točki)

AVTOR: G.B. Gordon
NASLOV: The Other Side of Winter (Santuario #2)
OCENA:

Zgodba je postavljena v prihodnost na nek drug Zemlji podoben planet, kamor leta, preden se začne zgodba, pristane vesoljska ladja in prebivalci planeta izženejo ljudi iz ladje na otok Santuario, kjer so pogoji za življenje zelo težki. World building je bolj podrobno razložen v prvi knjigi, je pa res, da so vsi ljudje v knjigi čisto normalni in da če ne bi bilo na začetku vse razloženo, sploh ne bi vedel, da je to nekje v prihodnosti (če odštejem neko drugačno tehnologijo). V prvi knjigi mora Bengt, "native", oditi na Santuario, ker mora pomagati rešiti umore, kjer spozna šerifa Alexa. Prvi del sem označila s tremi zvezdicami, predvsem zaradi insta love, s katero imam skoraj vedno težave. Drugi del je veliko bolj realističen - Alex zapusti Santuario in se pridruži Bengtu. Zapusti vročino otoka in pride v neznano deželo, kjer je mraz, zima in nepoznato okolje. Skozi knjigo vidimo kako se spopada s čisto drugim svetom - manj nevarnim, bolj urejenim, nekakšnih zahodnjaškim načinom življenja, zimo, ki je za človeka iz tropskega okolja precej različna, doživljanje kulturnega šoka, spopadanje s PTSD, pomanjkanjem denarja in nenazadnje vprašanjem ali je ljubezen dovolj in kako se zanesti na drugega človeka. Zdi se mi, da so bile njegove težave opisane zelo realistično in bi lahko bila vsebina enaka, če bi govorili o beguncu ali priseljencu iz današnjega časa.

"Love is being naked and vulnerable, and it terrifies you, but you don`t ever want it to stop, because if feels like nothing else in the world."

"What control? As long as you`re running or hiding you`re not in control of anything."

Uporabnikov avatar
Morrigan

PrispevekNapisal/-a Morrigan » 20 maj 2015, 21:27

3) Avtor, mlajši od 30 let (3 točke)

AVTOR: Sarah J. Maas
NASLOV: Throne of Glass (Throne of Glass #1)
OCENA:

Sarah J. Maas je bila rojena 5. marca 1986, kar pomeni, da je Throne of Glass napisala pri 26 letih. Knjigo sem že pred časa želela prebrat, ampak očitno ne dovolj, dokler je nisem vidla v Marinkinem bralnem izzivu. Takoj mi je bila všeč, popolnoma sem pa se zaljubila na 7%, s stavkom "The leaves dingled like jewels - tiny droplets of ruby, pearl, topaz, amethyst, emerald and garnet; and a carpet of such riches coated the forest floor around them." Popoln opis jesenskega gozda. Na splošno mi je všeč jezik, v živo sem si predstavljala vso dogajanje, opisi so čudoviti. Edino kar me je zmotilo je bil ljubezenski trikotnik, s čimer imam vedno težave, ker me zamoti od drugega dogajanja in mi postane mar samo še to, koga bo izbrala in moram rečt, da sem res močno navijala za Choala, in to od prvih strani, kjer me je zanimalo kdo je (ne morem si pomagat, kapuceso mi skrivnostne in me takoj očarajo :D ). Ampak kljub temu, je bila zgodba zanimiva in tudi ljubezenska zgodba mi je bila všeč, ker se je odvila počasi. Takoj po koncu sem začela z drugim delom, res že dolgo nisem našla zbirke, ki bi me tako prevzela. Všeč mi je svet, ki ga je ustvarla, všeč so mi junaki, ki so zelo večplastni, imajo dobre in slabe lastnosti, zelo realni in všeč mi je, da se razvijajo in odraščajo (ne smemo pozabit, da ima Celaena šele 18 let, Dorian 19 in Chaol 22) in napeto dogajanje, ki te posrka.

""Guards are of no use in a library." Oh, how wrong he was! Libraries were full of ideas - perhaps the most dangerous and powerful of all weapons."

"What is the point of having a heart if you don`t use it to spare others from the harsh judgements of your mind?"

Uporabnikov avatar
Morrigan

PrispevekNapisal/-a Morrigan » 25 jun 2015, 18:22

7) Vijolična platnica (3 točke)

AVTOR: Melissa Grey
NASLOV: The Girl at Midnight (The Girl at Midnight #1)
OCENA:

Knjigo sem že pred meseci izbrala kot tisto, ki jo bom prebrala za ta brali izziv. Žal pa mi ni bila všeč. Pa ne da je slaba, ampak bolj je težava v tem, da je tako podobna mnogim drugim YA knjigam. Kot da pisateljica ni imela svojih idej in je vse pobrala od drugih. Mene osebno je najbolj spomnila na TMI, ko pa sem brala komentarje, je večina rekla, da jih spominja na The Daughter od Smoke and Bone, ampak se je na žalost premalo spomnim, da bi rekla, če je res. Všeč mi je sicer bil svet oziroma bolje rečeno bitja, ki jih je ustvarila. V živo sem si predstavljala Avicen s ptičjim perjem in luske zmajskih ljudi. Tudi stil pisanja mi je bil všeč, Echo je zabavna, čeprav se mi je zdela precej nezrela. Ljubezenski trikotnik je bil popolnoma nepotreben in en velik minus. Poleg tega ne razumem kaj je s temi stoletniki, ki se zaljubljajo v najstnice. Mislim, da smo to prerasli s Twilightom. V tej knjigi se mi je pa res gnusilo, Caius mi je bil veliko preveč odrasel in zrel za Echo. Kot bi se neki middle aged man spentljal s sosedovo hčerko, res prav tak no-no feeling se imela. Glavni twist je bil preveč predvidljiv, lahko bi bilo bolj skrivnostno, tak pa izgleda celi plot knjige, kot da je bil namenjen za podlago neprimerni ljubezenski zgodbi. Upam, da se v naslednjem delu kaj bolj razvije. Všeč pa so mi bile stranske osebe in odnos med njimi (Ivy, Dorian in Jasper) - veliko bolj zanimivi od glavnih dveh, ki bi mi bila všeč vsak zase, ne pa kot par. Drugače pa velik thumbs up za naslovnico, ki je bila tudi razlog, da sem knjigo sploh začela brat!

""Sometimes" Ala said, "when I`m feeling sad, I like to be around all these books. They`re very good at making you forget your troubles. It`s like having a million friends, wrapped in paper and scrawled in ink.""

""And that`s why it matters. Humans make art to remember and be remembered," said Caisus. "Art is their weapon against forgetting.""

Uporabnikov avatar
Morrigan

PrispevekNapisal/-a Morrigan » 25 jun 2015, 19:27

19) Knjiga, ki je dobila kakšno nagrado (3 točke)

AVTOR: Madeline Miller
NASLOV: The Song of Achilles
OCENA:

Knjiga je bila Orange Prize for Fiction Winner 2012, to je nagrada, ki se podeljuje pisateljicam katere koli narodnosti za najboljši roman v angleščini in je (po besedah Wikipedie "one of the United Kingdom's most prestigious literary prizes"). Ime nagrade očitno radi spreminjajo (ker se spreminjajo sponzorji) in trenutno se imenuje Baileys Women's Prize for Fiction. Knjiga je fenomenalna! Temelji na Homerjevi Ilijadi, v središče pa sta postavljena Ahil in Partoklos. Patroklos je v Homerjevem epu Ahilov prijatelj in ko ga Hektor ubije, se Ahil v žalovanju spremeni v pošast (ne dobesedno :) ), ubije Hektorja in njegovo truplo vleče okrog obzidja Troje. Ilijade nisem brala (čeprav me je prijelo sedaj, da bi jo), vendar kritiki pravijo, da je pisateljica zelo sledila epu z dogodki v knjigi. Ljubezenska zgodba med glavnima junakoma je seveda dodatek, ampak lahko verjamem, da bi bila lahko resnična. Ne vem, če se za smrt prijatelja maščuješ na način kot se je Ahil. Všeč mi je način kako je zaključila zgodbo (ne samo sam konec, ampak to kako je rešila težavo s pripovedovanjem, glede na to, da je zgodbo pripoveduje Patroklos). Najprej sem malo dvomila, da mi bo všeč Patroklos, ki pripoveduje zgodbo, sem mislila, da bo čisto zbledel ob Ahilu. Ampak se je izkazal za res dobrega junaka, ki je dokazal, da si lahko junak tudi brez posebnih fizičnih sposobnosti, s svojo dobroto. Kljub tragičnem koncu, konec ni tragičen. Kaj mislim s tem? Preberite in boste videli. :)

"He said what he meant; he was puzzled if you did not. Some people might have mistaken this for simplicity. But is it not a sort of genious to cut always to the heart?"

"You can use a spear as a walking stick, but that will not change its nature."

Uporabnikov avatar
Morrigan

PrispevekNapisal/-a Morrigan » 07 avg 2015, 16:49

22) Po priporočilu nekoga iz Bralnice (1 točka)

AVTOR: E. Lockhart
NASLOV: We Were Liars
KATEGORIJA: YA Fiction
OCENA:

Všeč mi je stil pisanja in misterioznost in ugibanje kaj se je zgodilo. Hitro začela sumit v čem je finta, prepričana sem bila pa na 66% - prav spomnim se kako sem imela pri sceni v kuhinji, kjer se je glavna junakinja pogovarjala s svojo sestrično (ups, pozabila sem vsa imena, je že nekaj časa minilo odkar sem brala :oops: ). Na koncu se je moja teorija izkazala za pravo in sem bila zato malo razočarana, ker ni bilo tistega šokantnega.

Edini citat, ki sem si ga označia:

"Drugs are not your friend, and also people should be your friends." :zvizgac: :lol: Res ne vem zakaj je bil samo ta, glede na to, da ima knjiga tak zanimiv liričen stil in sem prepričana, da se da najt kakšen lepši (čeprav morda ne tako koristen kot ta! :lol: ).

Uporabnikov avatar
Morrigan

PrispevekNapisal/-a Morrigan » 07 avg 2015, 17:10

9) Več kot 400 strani (3 točke)

AVTOR: Sarah J. Maas
NASLOV: A Court of Thorns and Roses (A Court of Thorns and Roses #1)
LINK: [url=https://www.goodreads.com/book/show/160 ... 1Goodreads[/url]
OCENA:

Za to knjigo sem bila prepričana, da mi bo všeč. Zato sem jo vzela v roke takoj, ko je izšla. Potem sem si želela, da bi mi bila všeč. Nenazadnje me je Sarah J. Maas popolnoma prepričala s serijo Throne of Glass in sem zato pri tej knjigi bila manj kritična in ji popuščala, čeprav pri marsikateri drugi ne bi. Žal se je izkazalo, da pričakovanje in želja nista dovolj. Nisem se mogla poistovetit z glavno junakinjo. Niti slučajno mi ni všeč glavni junak, oba skupaj sta pa sploh dolgočasna, nobenih iskric, insta love, ali pa vsaj ta občutek insta love, ne spomnim se kako hitro sta se zaljubila. Na začetku me je očaral Fox (tudi tukaj se ne spomnim imen), tako da sem kljub svojem velikem neodobravanju ljubezenskih trikotnikov upala, da se bo zgodil. Potem mi je bil všeč Shadow (no idea kako mu je ime, sem si zmislila nickname, ker ga najbolje opiše in kdorkoli je bral/bo bral bo vedel o komu govorim). Res upam, da se večkrat pojavi v nadaljevanju in si kljub že prej omenjenemu mnenju o trikotnikih želim, da se zgodi. Stvar, ki me je pa najbolj zmotila pa je bizarna razlaga njihovega prekletstva in in že kar prevelika naključja kako je bila glavna junakinja ob pravem času na pravem mestu, da se je celotno dogajanje v knjigi sploh začelo. Kot da bi nekdo iz klobuka potegnil zajca, nobenega smisla mi ni imelo. V bistvu mi je bil najbolj všeč svet, ki ga je Maasova ustvarila in to, da imam že od nekdaj rada vile in magijo v knjigah. Drugega dela se bom najbrž vseeno lotila, ampak z (veliko) nižjimi pričakovanji in upanjem, da pisateljica vso večplastnost in razvoj oseb, ki ju je posvetila zbirki Throne of Glass, nameni tudi tej.

Uporabnikov avatar
Morrigan

PrispevekNapisal/-a Morrigan » 07 avg 2015, 17:37

10) Uspešnica, ki je še nisi prebral/a (1 točka)

AVTOR: Benjamin Alire Sáenz
NASLOV: Aristotle and Dante Discover the Secrets of the Universe
KATEGORIJA: YA Fiction- M/M
OCENA:

Čudovita zgodba o prijateljstvu, ki preraste v ljubezen, o odraščanju, težavah z družino in nenazadnje reševanju težav. Knjiga je dobila veliko nagrad (according to Wikipedia): Lambda Literary Award, Stonewall Book Award for LGBT fiction, Amelia Elizabeth Walden Award honor, Pura Belpré Narrative Medal for Latino fiction in Michael L. Printz Award honor for Young Adult fiction. Po mojem mnenju upravičeno. Navdušil me je stil pisanja, všeč sta mi bila glavna junaka, vse osebe so bile globoke in so se razvijale, vključno s stranskimi osebami, ki so velikokrat pozabljene in nedodelane. Mislim, da bo knjiga navdušila tudi bralce, ki ne berejo M/M žanra, ker je osrednja tematika odraščanje in prijateljstvo ter odkrivanje samega sebe.

Lep stil pisanja pa dokažejo že tile citati:

"That afternoon, I learned two new words. "Inscrutable." And "Friend." Words were different when they lived inside of you."

"I bet you could sometimes find all of the mysteries of the universe in someone`s hand."

"You could smell the rain in the desert even before a drop fell. I closed my eyes. I held my hand out and felt the first drop. It was like a kiss. The sky was kissing me."

Uporabnikov avatar
Morrigan

PrispevekNapisal/-a Morrigan » 30 nov 2015, 21:38

14) Znanstvena fantastika (2 točki)

AVTOR: Claudia Gray
NASLOV: A Thousand Pieces of You (Firebird #1)
KATEGORIJA: YA, Science fiction
OCENA:

To je ena boljših YA znanstvenih fantastik, ki sem jih prebrala letos. Všeč mi je, ker je drugačna, sicer ne popolnoma nova, ampak še vedno dovolj sveža ideja, da pritegne. Gre za to, da obstajajo vzporedne dimenzije in vsaka odločitev človeka vpliva na nastanek nove - obstaja torej nešteto dimenzij, ki so odvisne od odločitev posameznikov v vsakem trenutku. In glavna junakinja ima napravo s katero lahko te dimenzije obišče, tako da se naseli v "vzporedne" Marguerite. Po moji stari navadi mi je bil drugi del bolj všeč, prvi deli so vedno uvodi in zgodba in osebe se bolj razvijejo v nadaljevanjih. Pri tej zbirki mi je všeč poleg zanimive ideje zgodbe tudi to, da se junaki resnično razvijejo v nadaljevanju. V prvem delu me je najbolj zmotilo črno belo razmišljanje glavne junakinje, ki je videla ljudi kot dobre in slabe in se ni zavedala posledic svojih dejanj. In ravno to kako je v drugem delu odrasla (predvsem v svojem razmišljanju in dojemanju sveta) mi je bilo najbolj všeč. To se mi zdi velika prednost zbirk - da zaradi dolžine strani, ki jo imajo na voljo, lahko pisatelji veliko bolj razvijejo osebe in svet. In Claudii je to odlično uspelo. Tako da v bistvu tisto kar me je motilo v prvem delu, se je izkazalo, da je narejeno z namenom in je bila podlaga za razvoj zgodbe in oseb v nadaljevanju. Oceno dam sicer 4, ker je bila to prvotna ocena, še preden sem prebrala nadaljevanje, ampak zaradi prej omenjenih razlogov, bi lahko dala tudi 5. Se že veselim tretjega dela! Pa še dodatna stvar - naslovnici obeh delov sta č-u-d-o-v-i-t-i in se smiselno dopolnjujeta, prav tako pa tudi naslova.

"Grief is like a whetstone. It sharpens your love, all your happiest memories, into blades that tear you apart from within."

"Every form of art is another way od seeing the world. Another perspective, another window. And science - that`s the most spectacular window of all. You can see the entire universe from there."

Vrni se na

Kdo je prisoten

Po forumu brska:: Google [Bot] in 1 gost