Bralni izziv 2015 Viktorija

Na tem forumu se nahajajo vsi potekli in aktualni bralni izzivi.

Moderator: The Book Crusaders

Uporabnikov avatar
Viktorija
Opravljen celotni bralni izziv 2018

Re: Bralni izziv 2015 Viktorija

PrispevekNapisal/-a Viktorija » 28 feb 2015, 18:42

20. BRALNI IZZIV: Uspešnica, ki je še nisi prebral

Potepuški maček Bob / James Bowen

Svetovna uspešnica, prevedena v 29 jezikov, prodanih več kot milijon izvodov, dve leti že vztraja na lestvicah najbolje prodajanih knjig.... sami superlativi o knjigi Potepuški maček Bob.

Kaj pa vem. Mene knjiga kot knjiga ni ravno fascinirala. Slog pisanja je preprost.

Fascinira bolj sama zgodba glavnega junaka. Zgodba nam prinaša vpogled v življenje Jamesa. James je odvisnik od metadona. Z metadonom zdravi odvisnost od trdih drog. Metadon je še hujši. Živi v socialnem stanovanju. Funte si služi kot poulični igralec kitare. Živi iz dneva v dan. Kar zasluži, sproti porabi za hrano in elektriko. Nekega dne dobi na pragu oranžnega mačka, polnega bolh, z grdo rano na nogi. Maček, ki mu James nadene ime Bob, se kaj kmalu udomači v Jamesovem stanovanju. Ko ga James za silo "pokrpa", se na ulice odpravi z mačkom. Funti bolj veselo letijo v njegovo škatlo, kot poprej, ko je delal sam. Poulično muziciranje mora James zaradi prijave na policijsko postajo opustiti, zato si pridobi delo prodajalca časopisa Big Issue (podobno kot so pri nas Kralji ulice). Z mačkom prodata veliko časopisov, zato naleti na ljubosumje preostalih prodajalcev. No kakorkoli, maček postane atrakcija. Ima svoj facebook in twitter profil, na youtubu ima na tisoče ogledov. James pa se izkoplje iz primeža mamil in "klošarskega" življenja.

Ne vem, ali nisem bila v pravem "filingu" ali kaj, ampak mene sama zgodba ni tako očarala, kot je očitno na milijone drugih. Nasploh mi po večini neke superlativne uspešnice ne ležijo najbolje.

Uporabnikov avatar
Viktorija

PrispevekNapisal/-a Viktorija » 02 mar 2015, 13:43

21. BRALNI IZZIV: Tvoj priljubljen avtor

Slovenski obraz / Brina Svit

Kateri je moj priljubljen avtor? Se mi je zdelo, da ga sploh nimam. Malo sem razmišljala in prišla do zaključka, da je recimo Tess Gerritsen moja priljubljena avtorica kriminalk. Ampak izida njene nove knjig kar ni in ni. Potem sem po naključju dobila v roke knjigo Slovenski obraz Brine Svit. In sem si rekla, ja, saj je tudi ona moja priljubljena avtorica. Prebrala sem že vse njeno. Všeč mi je njen slog pisanja in njene zgodbe.

Slovenski obraz je pravzaprav napol dokumentarno pisanje. V Argentini je naključno vstopila v taksi argentinskega Slovenca Roka Finka, ki ji je pravzaprav dal idejo za pisanje o slovenskih obrazih. Zanimala jo je identiteta izseljencev. V zgodbe o "los domobrancih" in "los partizanih" vpleta tudi pripoved o argentinskih letih slavnega Poljaka Witolda Gombrowicza. Posamezne zgodbe so opremljene tudi s fotografijami slovenskih obrazov, ki jih je sama posnela.

Slovenski obraz je po moje kar pogumno pisanje. Narod se na žalost še vedno deli na bele in rdeče, na los partizane in los domobrance. Tisti, ki niso bili na pravi strani, so morali pobegniti. Nekaterim so večni dom postale vrtače, drugim Argentina.

Brina Svit ima zelo raznoliko pisanje. Kar mi je všeč. Ne maram pisateljev, pri katerih že na začetku veš kako bo pisal in kakšen bo zaplet in razplet zgodbe. Slovenski obraz je nekaj popolnoma drugačnega, kot so bile njene zgodbe do sedaj.

Uporabnikov avatar
Viktorija

PrispevekNapisal/-a Viktorija » 30 maj 2015, 12:50

22. BRALNI IZZIV: romantika

Skupaj / Jojo Moyes ; [prevedla Radojka Manfreda Modic]

Moje zadnje javljanje v bralnico je bilo pred skoraj tremi meseci. To ne pomeni, da nisem nič brala, nasprotno prebrala sem lep kup knjig (Skupaj je moja 39. letos), ampak kategorije (romantika, fantastika), ki so mi ostale, niso ravno moje priljubljene. Skupaj sem prebrala zato, ker me je navdušila knjiga Ob tebi. Skupaj je popolnoma nekaj drugega kot Ob tebi. Je takšna tipična ameriška limonadka, vendar ni popolnoma prazna.

Skupaj= kaotična družina + bogataš, da o psu niti ne govorimo

V novem, dragem in brezmadežno čistem avtu se peljejo na matematično olimpijado v 900 km oddaljen Aberdeen na Škotskem ljudje iz dveh popolnoma različnih svetov. Za volanom je Ed, ki mu nad glavo visijo obtožbe zaradi trgovanja z notranjimi informacijami v podjetju in ima trenutno kar veliko pod palcem, na sovoznikovem sedežu je Jess (mati samohranilka z nekaj drobiža v žepu), zadnje sedeže pa packajo Nicky (sin Jessijinega bivšega in njegove bivše), Tanzie (Jessijina hči, nadarjena desetletna matematičarka) in Norman (ogromen slinast pes, ki spušča ne preveč dišeče vonjave). Matematična olimpijada bo lahko malce kaotični družini prinesla konec nenehnih finančnih težav in omogočila Tanzie vpis na želeno šolo. Štiridnevna dolga pot zbliža popolne neznance iz začetka poti. Skupaj premostijo marsikatero težavo in razočaranje. Skupaj je prav gotovo zgodba za ljubitelje srečnih koncev.

Odlomek iz knjige
"Cele tri dni in noči smo se vozili sem. Moj zelo lepi avto je po treh dneh ves pobruhan, da ne omenjam, kaj je po sedežih naredil pes. Psov že tako ne maram. Spal sem v avtu malodane z neznanko. Ne v dobrem smislu. Prenočeval sem na krajih, kjer ne bi prenočeval noben razumen človek. Jedel sme jabolko, ki si ga je najstnik prej stlačil v pretesne hlače, in kebab, v katerem je bilo po mojem človeško meso. V Londonu me čaka res huda osebna kriza, jaz pa sem se z ljudmi, ki jih ne poznam - zelo prijetnimi ljudmi - peljal devetsto trideset kilometrov daleč, ker sem celo jaz doumel, da je zanje to tekmovanje zelo, zelo pomembno. Življenjsko pomembno. Tale deklica tam notri živi samo za matematiko. in če zdaj ne bo dobila očal, s katerimi bi lahko bolje videla, ne bo mogla enakovredno sodelovati na vašem tekmovanju. In če ne bo mogla enakovredno sodelovati, bo zapravila svojo edino priložnost za vpis v šolo, na katero si zelo, zelo želi. In veste, kaj bom napravil, če se bo to zgodilo?"

Uporabnikov avatar
Viktorija

PrispevekNapisal/-a Viktorija » 05 jun 2015, 23:16

23. BRALNI IZZIV: drugi del serije

Bela kot sneg / Salla Simukka ; [prevedla Julija Potrč]

Odlična mladinska kriminalka, ki požene kri po žilah

V prvem delu trilogije se naslovna junakinja nehote zaplete v nevarno zgodbo finskega podzemlja. V drugem delu se Sneguljčica odpravi na počitnice v Prago. Med sprehodom po peklensko vroči Pragi, jo nagovori dekle, ki trdi, da je njena sestra. Sneguljčica pride s pomočjo novinarja priznane medijske hiše na sled skrivnostni verski ločini, katere članica je tudi njena domnevna sestra. Sneguljčici je za petami plačan morilec in namesto turističnih ogledov mesta, Sneguljčica po njem teče za življenje. Rdeči kot kri in Beli kot sneg sledi še sklepno dejanje Črna kot ebenovina.

Odlomek iz knjige
Na prenosni telefon je prispelo novo sporočilo. Plačani morilec ga je pogledal. Bil je že skoraj pri hiši. Sporočilo mu je poslala naročnica. "Dobro si opravil." Začudil se je. Saj naloge sploh še ni opravil. Pri sebi je zaklel, da se bo moral ponižati in poklicati. Ideja, da mu je dekle spet pobegnilo, ga je navdala s srdom.

Uporabnikov avatar
Viktorija

PrispevekNapisal/-a Viktorija » 08 avg 2015, 17:58

24. BRALNI IZZIV: Znanstvena fantastika

Čas čudežev / Karen Thompson Walker ; [prevedel Miha Sužnik]

Čas čudežev sem vzela v roke, ker nisem še zaključila bralnega izziva na Bralnici. Ostali sta mi še fantastika in fantazija. In ta dva žanra mi ne dišita najbolj. Oz. ju sploh ne berem.

Čas čudežev me je prijetno presenetil. Je prav dobra mladinska fantastika!

Zgodbo pripoveduje 11-letna Julija. Neke soboto objavijo po televiziji novico, da je Zemlja upočasnila gibanje. Najprej spremembe niso očitne, kasneje pa prihaja do vedno večjega kaosa. Dnevi so čedalje daljši, ure ne pomagajo nič več. Spremenjena gravitacija planeta vpliva tudi na psihološke spremembe pri ljudeh. Pojavi se nova bolezen - sindrom upočasnjevanja, za katero boleha tudi Julijina mama.
Zemlja drvi, oz. počasi leze proti izumrtju. Sonce sveti po več dni skupaj, ptice padajo z neba, julija čedalje težje brcne žogo čez nogometno igrišče.

Prepričljiva zgodba je leta 2013 dobila pri nas Zlato hruško.

Uporabnikov avatar
Viktorija

PrispevekNapisal/-a Viktorija » 11 okt 2015, 19:19

25. BRALNI IZZIV. Fantastika

Coraline / Neil Gaiman ; ilustracije Dave McKean ; [prevedla Jolanda Blokar]

Pa sem prišla do konca bralnega izziva :blob8: :blob8: :blob8: . Fantastiko, fantazijo - meni tuje zvrsti sem si pustila za konec.

Coraline bi lahko bila tudi srhljivka. Fantastična fantazijska srhljivka. Coraline rada raziskuje. Nekega dne stopi skozi vrata hiše in se znajde v skoraj identičnem stanovanju. Tam sta tudi druga mama in drugi oče, ki imata namesto oči gumbe. Ta druga mama hoče Coraline samo zase. Bo Coraline uspelo zbežati in rešiti pravo mamo in očeta? brrrr

Uporabnikov avatar
Viktorija

PrispevekNapisal/-a Viktorija » 11 okt 2015, 19:43

Preostale knjige, prebrane v letu 2015:

26. Bobovo darilo : kako me je maček naučil pomena božiča / James Bowen ; [prevedla Katja Benevol Gabrijelčič]
27. Živalska farma : pravljica / George Orwell ; ilustriral Peter Škerl ; [prevedel Boris Grabnar]
28. Tirza / Arnon Grunberg ; [prevedla Mateja Seliškar Kenda]
29. Adamova zapuščina / Astrid Rosenfeld ; prevedla Neža Božič
30. Narkoman nikoli / Simon Popović, Helena Kobal
31. Hči puščave = Taraut en tenere / Mira Delavec Touhami
32. Popolna akustika / Daria Bignardi ; prevedla Anita Jadrič
33. Ukulele jam / Alen Mešković ; [prevod Damijan Šinigoj]
34. Neizrekljivo / Carolin Philipps ; [prevedla Tamara Bosnič ; spremna beseda Bogdan Polajner]
35. Obtožena : Wiera Gran / Agata Tuszyńska ; prevedla Tatjana Jamnik
36. Prihodnost d. o. o / Andrej Predin ; [spremna beseda Petra Vidali]
37. Dva koraka po mokri mivki : [osebna zgodba] / Anne-Dauphine Julliand ; [prevod Lucija Rifel]
38. Če ostanem / Gayle Forman ; [prevedla Tea Mejak]
39. Lica kot češnje / Nataša Konc Lorenzutti ; [spremna beseda Breda Jelen Sobočan]
40. Tek za življenjem / Mitja Duh
41. Trikrat ob zori / Alessandro Baricco ; [prevedel Janko Petrovec]
42. Bratovska skrivnost / Emiel de Wild ; prevedla Mateja Seliškar Kenda
43. Najemnik / Aminatta Forna ; prevedel [in spremna beseda] Jaka Andrej Vojevec
44. Nebo je povsod / Jandy Nelson ; [prevedla Nataša Grom]
45. Vse je v redu / Tina Mlakar Grandošek
46. Pridni sinko / Pascal Bruckner ; prevedel in spremno besedo napisal Jaroslav Skrušný
47. Lažna mesta / John Green ; [prevedla Neža Božič]
48. Ne premikaj se / Margaret Mazzantini ; [prevedla Anita Jadrič]
49. Rejenka / Claire Keegan ; prevedla Maja Novak
50. August / Christa Wolf ; prevedla Ana Jasmina Oseban
51. Hitreje ko grem, manj me je : roman / Kjersti Annesdatter Skomsvold ; prevedla Jana Kocjan
52. Sonce zahaja v Celju / Eva Kovač ; [spremna beseda Irena Svetek]
53. Čez modra polja / Claire Keegan ; prevod in spremna beseda Maja Novak
54. Vsaj en popoln dan : zgodba o fantu, ki mu je ime Finch in punci, ki ji je ime Violet / Jennifer Niven ; [prevedla Ida Sternad]
55. Hiša iz papirja / Carlos María Domínguez ; ilustriral Peter Sís ; iz španščine prevedla Tina Malič ; [spremna beseda Ivan Dobnik]
56. Dvoživke umirajo dvakrat / Zoran Knežević
57. Naš ledenik se tali : o spreminjanju in uspevanju v vsakršnih okoliščinah / John Kotter, Holger Rathgeber ; z ilustracijami Petra Muellerja ; [prevedla Vera Čertalič]
58. Tisoč žerjavov / Olivera Jelkić ; [prevedel Štefan Kutoš]
59. Zadnji, ki bodo umrli / Tess Gerritsen ; [prevedel Miha Avanzo]
60. Črnina in srebro / Paolo Giordano ; [prevedla Anita Jadrič]
61. Sarajevski čelist / Steven Galloway ; prevedla Dušanka Zabukovec
62. Umetnost dirkanja v dežju / Garth Stein ; [prevedla Vera Čertalič]
63. Izgubljeni kovčki / Jordi Puntí ; [iz katalonščine prevedla Veronika Rot]
64. Pobliski / Jean Echenoz ; iz francoščine prevedla Anuša Trunkelj
65. Ljubezenska pisma mrtvim / Ava Dellaira ; prevod Anja Furlan
66. Leto mine, dan nikoli : dnevnik nekega kaznjenca / Žarko Laušević ; prevedla Lili Potpara ; spremno besedo napisal Esad Babačić
67. Ostrina / Gillian Flynn ; [prevedla Jolanda Blokar]
68. 22 dvaindvajset : zgodba o mističnem potovanju vase, zgodba o poti do zavestnega in polnega življenja, zgodba o padcu in ponovnem rojstvu / Tina Pustovrh Puc
69. Z roba smrti v pravi jaz : moje potovanje od raka skozi obsmrtno izkušnjo do resnične ozdravitve / Anita Moorjani ; prevedla Jedrt Maležič
70. V imenu otroka / Ian McEwan ; [prevedla Dušanka Zabukovec]
71. Resnica o aferi Harry Quebert / Joël Dicker ; [prevedla Alenka Moder Saje]
72. Vse življenje / Robert Seethaler ; [prevedel Aleš Učakar]
73. Večerja / Herman Koch ; iz nizozemščine prevedla Stana Anželj
74. Čisti krik / Siobhan Dowd ; prevedel Jaka Andrej Vojevec
75. Večna Jakobova pot : nisem se ji mogel upreti / Jean-Christophe Rufin ; prevedla Marjeta Novak Kajzer
76. Enajst minut / Paulo Coelho ; iz portugalščine prevedla Blažka Müller Pograjc
77. Camino Portugal / napisala Mirjana Steblovnik ; fotografije Valentin Steblovnik
78. HHhH / Laurent Binet ; [iz francoščine prevedla Vesna Velkovrh Bukilica]
79. Pokora / Ian McEwan ; [prevedla Alenka Moder Saje ; spremna beseda Erica Johnson Debeljak]
80. Iskanje Eve / Damijan Šinigoj
81. Živalska kmetija : [strip po predlogi Georgea Orwella] / [ilustriral] Damijan Stepančič ; Andrej Rozman Roza [po Georgeu Orwellu]
82. Jaz sem premaknil tvoj sir : za ljudi, ki nočejo živeti kot miši v tujem labirintu / Deepak Malhotra ; [prevedla Jasna Bevk]
83. Couch surfing : od kavča do kavča okoli sveta / Brian Thacker ; [prevedla Neža Božič]
84. Kit na plaži / Vinko Möderndorfer ; [spremna beseda Valerija Bužan]
85. An ban, pet podgan / M. J. Arlidge ; [prevedla Manica Baša]
86. Nevidna meja / Kilian Jornet ; prevedla Veronika Rot ; [spremna beseda Nejc Kuhar]
87. Max / Sarah Cohen-Scali ; [prevedel Iztok Ilc]
88. Dekle na vlaku / Paula Hawkins ; [prevedla Alenka Ropret]
89. Križišče štirih poti / Tommi Kinnunen ; [prevedla Julija Potrč]
90. Kaj pa vidva čakata?! : zgodba para, ki ga odločitev za otroka pelje od uradne preko alternativne medicine vse do osebnostne preobrazbe / Suzana Zagorc
91. Eleanor in Park / Rainbow Rowell ; [prevedel in spremno besedo napisal Boštjan Gorenc]
92. Zadnje ljubezensko pismo / Jojo Moyes ; [prevedla Nataša Müller]
93. Obtožena / Slavenka Drakulić ; iz hrvaščine prevedla Sonja Polanc
94. Krvni bratje : roman o berlinskih bandah / Ernst Haffner ; [prevedla Uršula Rebek]
95. Projekt otrok / Graeme Simsion ; [prevedla Tea Mejak]
96. Klical sem ga Kravata / Milena Michiko Flašar ; prevedla Tanja Petrič
97. Dnevi zavrženosti / Elena Ferrante ; prevod Anita Jadrič ; [spremna beseda Ana Ugrinović]
98. Gospa Marta Oulie / Sigrid Undset ; prevedla Marija Zlatnar Moe
99. Stoner / John Williams ; prevedla Breda Biščak ; [spremno besedo napisal Urban Vovk]
100. Avtoštoparske zgodbe : moja prva svetlobna sekunda / Miran Ipavec ; [fotografije Miran Ipavec in Bailey Motorhomes ... et al.]
Nazadnje uredil/a Viktorija dne 30 dec 2015, 21:48, skupaj urejeno 1 krat.

Uporabnikov avatar
Viktorija

PrispevekNapisal/-a Viktorija » 13 dec 2015, 22:35

:blob8: :blob8: :blob8:
Nazadnje uredil/a Viktorija dne 30 dec 2015, 21:50, skupaj urejeno 4 krat.

Uporabnikov avatar
Ever
Fallen Angel
Kraj: Celje
Kontakt:

PrispevekNapisal/-a Ever » 26 dec 2015, 19:43

To bi sicer mogla biti samo tvoja tema, ampak waw! Res si bila pridna :)
"She was fascinated with words. To her, words were things of beauty, each like a magical powder or potion that could be combined with other words to create powerful spells."

Uporabnikov avatar
Viktorija

PrispevekNapisal/-a Viktorija » 26 dec 2015, 20:34

:huhuhu: Jaz sem vedno pridna :huhuhu:

Že berem 100. po vrsti :). In se neizmerno veselim bralnega izziva leta 2016.

Vrni se na

Kdo je prisoten

Po forumu brska:: Google [Bot] in 1 gost