Bralni izziv 2015 – Lyra

Na tem forumu se nahajajo vsi potekli in aktualni bralni izzivi.

Moderator: The Book Crusaders

Uporabnikov avatar
Lyra
Bralni izziv 2018 s 3 zvezdicami

Re: Bralni izziv 2015 – Lyra

PrispevekNapisal/-a Lyra » 08 apr 2015, 08:55

Tvoj priljubljen avtor:
Meg Cabot: Wer heimlich küsst, dem glaubt man nicht

Že odkar sem pred kakšnimi osmimi leti prebrala princeskin dnevnik, mi je Meg Cabot neznansko všeč (če pogledam knjige, ki so moje, je njenih verjetno največ :P ). Zato me je tako presenetilo, da mi ta njena knjiga ni bila posebej všeč. Glavna junakinja knjige je Katie, ki je srednješolka v zadnjem letu srednje šole. Že štiri leta hodi z fantom Sethom, a mu tudi stalno laže. Precej me je motilo, da ima fanta; pa za njegovim hrbtom hodi še z enim. Nato pa pride še njen nekdanji prijatelj, ki ga v mestu ne marajo in si želi biti v bistvu še z njem - kot da en fant ni dovolj :thumbdown: . Precej me je zmotilo, tudi da se Katie nikoli ne postavi zase in da ne zaupa svojim prijateljem. Ampak so pa tudi zabavni trenutki, ki knjigo popestrijo in tudi njen nekdanji prijatelj/sošolec Tommy mi je precej simpatičen junak, čeprav ne vem kaj vidi na Katie. Tako, da je knjiga solidno branje, ampak od Meg Cabot se pričakovala boljše.

https://www.goodreads.com/book/show/157 ... -man-nicht

Uporabnikov avatar
Lyra

PrispevekNapisal/-a Lyra » 13 apr 2015, 17:08

Po priporočilu nekoga iz Bralnice:
Audrey Niffenegger: Žena popotnika v času

Po priporočilu Levathane sem prebrala knjigo Žena popotnika v času in moram se strinjati z njenim mnenjem, da je knjiga drugačna in da te prevzame. Že takoj na začetku, ko spremljaš še mlado Clare in starejšega Henryja, ki jo obiskuje te knjiga povleče vase. Vedno te zanima, koliko bo Henry star naslednjič, kaj glede prihodnosti bo izdal, kaj si bo mislila Clare ... Tudi kasneje je knjiga zelo dobra, čeprav vedno bolj žalostna (res potrebuješ robčke :lol: ). Še posebej so me ganili prizori z splavi, saj so tam čustva res nabita. Moram reči, da knjiga ni ravno romantika; je pa definitivno ljubezenska zgodba, ki je nekaj posebnega. Se pa najdejo v knjigi tudi odseki, ki mi nikakor niso bili všeč. Predvsem so bili to prizori z Gomezom - nekako me moti, da ljubi Clare, a je poročen s Clarisse, še posebej pa me moti prizor med Clare in njem po Henryjevi smrti. Tako, da ni ravno 5 točk, je pa knjiga definitivno vredna branja :) .

https://www.goodreads.com/book/show/186 ... ler-s-wife

Uporabnikov avatar
Lyra

PrispevekNapisal/-a Lyra » 18 apr 2015, 17:10

Knjiga, ki je dobila kakšno nagrado:
Cormac McCarthy: Cesta

Ponavadi ne maram in ne berem post apokalištičnih zgodb, a to knjigo mi je priporočila bivša razredničarka in sem jo zato prebrala. Knjiga je dobila veliko nagrad, med drugim tudi Pulitzejevo nagrado leta 2007 v kategoriji fantazija in menim, da si nagrado res zasluži. Zgodba se kot rečeno dogaja v post apokaliptičnem svetu - svetu, v katerem ni več dreves, ptic, živali ...; samo še pepel. Spremljamo očeta in njegovega sina, ki hodita po cesti proti jugu, ker na severu ne bi več preživela zime. Menim, da je glavna tema knjige ljubezen - ljubezen očeta do sina in ljubezen do sočloveka. Oče sina ljudi bolj kot karkoli na svetu in zanj bi stori vse - išče hrano, zavetje, celo ubija. Otrok pa je poosebljena nedolžnost - vedno ga skrbi za druge ljudi in jim želi pomagati. Predvsem pa knjiga govori tudi o ljubezni do sočloveka - hudobni ljudje in ljudje, ki nosijo ogenj v sebi (sočutje, ljubezen). Knjiga mi je bila zelo všeč, ker nam sporoča, da moramo biti "dobri ljudje", čeprav je to veliko težje in za to potrebujemo več poguma. Predvsem pa je pomembno, da ohranjamo upanje, da bo vse dobro, kot to stori oče, ko umre in pusti sina živeti, ker upa, da bo dobrota poskrbela zanj. V resnici deček na koncu res sreča drugo družino, ki nosi ogenj in ga sprejme medse. Hkrati pa je konec nekako tudi krožen - deček spet hodi proti jugu in njegov skrbnik se srečuje z istimi težavami, kot dečkov oče, ko je še bil živ. Tak konec naredi knjigo bolj prepričljivo in resnično, kot čisto srečen konec Zelo mi je tudi všeč, da avtor pri govoru ne uporablja premega govora, kar ti bolje predstavi svet, v katerem glavna junaka živita - svet tišine. Knjigo bi definitivno priporočila, saj me je res prevzela in prepričana sem, da bomo njej še dolgo razmišljala.

https://www.goodreads.com/book/show/6288.The_Road

Uporabnikov avatar
Lyra

PrispevekNapisal/-a Lyra » 30 apr 2015, 19:36

Knjiga, ki si jo enkrat že prebrala:
Celia Rees: Čarovniška smrklja

To knjigo sem že nekaj časa želela še enkrat prebrati, saj se spomnim, da mi je bila prvič zelo všeč. Tokrat me je malo manj navdušila (mogoče sem že prestara), ampak knjiga je še vedno dobra. Govori o Mary, ki ji staro mamo usmrtijo, ker naj bi bila čarovnica. Mary tako odide v Ameriko, kjer se spet bojuje z enakimi predsodki. Mary mi je simpatična, ker si želi, kar si še sedaj želijo najstnice - svobodo, neodvisnost, prijateljstvo ... Dobro je tudi predstavljen motiv vraževerja ali lahkoverja in predsodkov, ki so še v današnjem času žal močno prisotni. Predvsem pa mi je bila všeč zgodba Rebeke in Tobiasa :) .

https://www.goodreads.com/book/show/803120.Witch_Child

Uporabnikov avatar
Lyra

PrispevekNapisal/-a Lyra » 03 maj 2015, 22:46

Izšla leta 2015:
Colum McCann: Transatlantik

Knjige je izšla v slovenskem jeziku januarja 2015, kar pomeni, da ustreza izzivu :) Nisem predvidevala, da mi bo knjiga tako všeč - zdelo se mi je, da bo verjetno zanimiva; a mi je bila zelo všeč. Prvi del ni tako dober - najprej nas popelje čez prelet Atlantika (prvi prelet brez počitkov), nato nam pove zgodbo o Fredericku Douglassu, sledi pa še zgodba o politiku, ki dela na Good Friday Agreementu. Drugi del knjige mi je veliko bolj všeč, saj spremljamo štiri geenracije žensk, ki je vsaka povezana z prvim delom knjige - vsaka je doživela enega od teh dogodkov. V tretjem delu knjige pa je še razmišljanje četrte generacije - ki pa je žal zadnja. Zelo mi je všeč kako je avtor povezal pomembne dogodke za Irsko in hkrati svet in osebne zgodbe v eno celoto. Prav neverjetno je kako se prvi del in drugi del knjige prepletata. Če bi bila knjiga samo o teh treh pomembnih dogodkih - ne o vidiku ljudi, ki so bili za to zaslužni in ljudi, ki se jim je zaradi tega vsaj malo spremenilo življenje bi bila knjiga prav dolgočasna - tako pa je zelo zanimiva in menim, da je tudi dober način, da izvemo malo več o zgodovini.

https://www.goodreads.com/book/show/160 ... nsatlantic
Nazadnje uredil/a Lyra dne 28 avg 2015, 09:53, skupaj urejeno 1 krat.

Uporabnikov avatar
Lyra

PrispevekNapisal/-a Lyra » 23 maj 2015, 12:26

Znanstvena fantastika:
Michael Crichton: Sfera

Ker sem želela zaključiti eno vrstico, sem se odločila, da bom najprej prebrala eno znanstveno fantastično knjigo. Ker nisem še nikoli prebrala nobene iz te zvrsti sem se pri prijateljicah pozanimala o dobrih knjigah te zvrsti in priporočena mi je bila knjiga sfera. V knjigi spremljamo skupino znanstvenikov: astrofizika, zoologinjo, matematika in psihologa ter člane mornarice, ki raziskujejo veliko "ladjo" v morju, ki je stara 300 let, a ima novejše tehnologije, kot so trenutno znane. Prebivajo na dnu ocena v bivalniku, nato pa se zgodi nekaj nepričakovanih stvari: najdejo oblo, ki naj bi bila zunajzemeljska in le-ta preizkuša meje znanstvenikov. Knjiga mi je bila precej všeč, saj ima avtor res bujno domišljijo in ti pri branju nikoli ni dolgčas. Knjiga je res napeta in skoraj do konca, ne veš kaj je res oz. kaj se dogaja. Ni mi pa bilo všeč, da je psiholog na koncu predstavljen kot nek car oz. kot nekdo, ki je boljši od drugih.

https://www.goodreads.com/book/show/455373.Sphere

Uporabnikov avatar
Lyra

PrispevekNapisal/-a Lyra » 15 jun 2015, 14:15

Avtor, mlajši od 30 let:
Douglas Adams: Štoparski vodnik po galaksiji

Prejšnji mesec je prijatelj prišel z brisačo okoli vratu namesto rute in smo ga vsi malo čudno gledali. Nihče ni vedel, da je 25. maj dan brisač v spomin na Douglasa Adamsa in njegovo serijo knjig Štoparski vodnik po galaksiji. Ker mi je že ljudi priporočilo knjigo, sem se odločila, da jo bom končno prebrala (sploh ko se videla, da spada pod avtorje mlajše od 30 let, ko so knjigo napisali) in ugotovila, kaj je z brisačami. V knjigi nastopa Arthur in Ford, ki začneta štopati, ko Zemljo uniči drugo ljudstvo galaksije. Knjiga mi je bila všeč, ker se ob njej res nasmejiš in ker ima avtor res odlično domišljijo - bereš in kar ne moreš verjeti, kako se nekdo lahko spomni česa takega. Najboljši so seveda odlomki iz knjige Štoparski vodič po galaksiji. Včasih je mogoče jezik tak, da potrebuješ več časa, da dojameš kaj je povedano, a se splača vzeti za knjigo več časa. Knjigo sem si izposodila iz knjižnice in je imela ta izdaja več kot 600 strani, ampak sem ugotovila, da vsebuje prve štiri knjige, tako da kar nadaljujem z branjem ;)

https://www.goodreads.com/book/show/11. ... the_Galaxy

Uporabnikov avatar
Lyra

PrispevekNapisal/-a Lyra » 31 jul 2015, 12:09

Uspešnica, ki je še nisi prebrala:
Jonas Jonasson: Stoletnik, ki je zlezel skozi okno in izginil

Ko sem se nazadnje odpravila v knjižnico, sem opazila, da je nekdo vrnil to knjigo in ker sem jo nameravala prebrati za ta izziv, sem si jo hitro izposodila. Knjiga je definitivno uspešnica in moram reči, da me je zelo pozitivno presenetila. Pričakovala sem zanimivo knjigo, ki vsebuje nekaj humorja. Dobila pa se knjigo, ki že meji na neverjetno in je tudi izjemno zabavna. Moram reči, da so skandinavski avtorji res nekaj posebnega, saj imajo čisto svoj humor in neverjetno domišljijo. Knjiga je precej obsežna, a jo hitro prebereš, ker jo je nemogoče odložiti, ker te tako zanima kaj se zgodi v naslednjem odstavku. Všeč mi je tudi, da počasi izvemo zgodba Allana (stoletnika), saj je bilo tudi njegovo življenje pred "pobegom" iz doma za starejše občane res neverjetno :P Skratka knjiga je odlična in komaj čakam, da preberem še kakšen roman tega avtorja.

https://www.goodreads.com/book/show/134 ... eared?ac=1

Uporabnikov avatar
Lyra

PrispevekNapisal/-a Lyra » 28 avg 2015, 09:48

Romantika:
Leah Rae Miller: Flirt mit Nerd

Knjiga Flirt mit Nerd oziroma The Summer I became a Nerd ni ravno tipična romanca. Je vsekakor romanca in to zelo luštna, a govori tudi o tem, da moramo biti to kar smo :) Maddie nam pripoveduje o svojem poletju, ki ga začne vedno bolj preživljati s Loganom, ki dela v trgovini s stripi. Maddie je navijačica in meni, da se navijačice ne morejo zanimati za stripe. Knjiga je zelo zabavna - všeč so mi dialogi in tudi da so junaki malo nenavadni :D Ponavadi v romancah ne najdeš glavnih junakov, ki se igrajo igrice, kjer so preoblečeni v škrate, vile, ... Ampak ravno to da knjigi nek čar, saj vidiš, da si tudi normalno oz. malo čudaški ljudje lahko najdejo partnerja. Všeč mi je tudi kako predstavi te "čudaške" aktivnosti, saj si želiš, da bi lahko tudi ti tam sodeloval. Všeč sta mi tudi glavna junaka, ki imata napake, ampak sta še vedno zelo simpatična. Edino kar me je zmotilo pri knjigi je, da se prehitro konča, saj bi rad bral še naprej :D

https://www.goodreads.com/book/show/245 ... t-mit-nerd

Uporabnikov avatar
Lyra

PrispevekNapisal/-a Lyra » 04 sep 2015, 21:19

Vijolična platnica:
Sabina Štrubelj: Hotel Lavanda

Že nekaj časa sem razmišljala katera knjiga bi bila primerna za vijolično platnico. Tako da sem se zadnjič odločila in sem po celi knjižnici iskala vijolične platnice. Malo me je presenetilo, da je tako malo knjig, ki imajo res vijolično platnico - večinoma samo raznorazni ženski romani; ostali pa imajo le rob knjige vijoličen. Ko sem nato našla knjigo Hotel Lavanda, sem se odločila, da bom prebrala to, saj je avtorica Slovenka in me je zanimalo kakšna je knjiga. Moram reči, da nisem bila razočarana. Na začetku knjige Valentina izgubi fanta in službo, a k sreči je podedovala nek francoski hotel. Odloči se, da se bo odselila tja in nadaljevala z novim začetkom - žal je hotel treba čisto obnoviti, zato se zgodi še veliko zanimivih stvari, pojavi pa se tudi vprašanje, zakaj ji je ta možak zapustil hotel. Knjiga je prisrčna in karakterji so zelo dobri (imajo tudi dobri napake), zgodba pa je tudi zanimiva. Moti me samo mogoče, da se Michaelove lastnosti in obnašanje hitro spremenijo ter da je v zgodbi preveč drame, ki naredi zgodbo žal malo manj verjetno. Stil pisanja je zelo dober, le kdaj je kakšna beseda mogoče neprimerna. A knjiga mi je bila vseeno zelo všeč :thumbup:

https://www.goodreads.com/book/show/260 ... el-lavanda

Vrni se na

Kdo je prisoten

Po forumu brska: Ni registriranih uporabnikov in 3 gostov